Yıllık İzin Süreleri 2018 
2018 yıllık izinler kaç gün? 2018 izinler kaç gün? 2018 yıllık izin süreleri çalışma süresine göre! memurların izin süreleri 2018 kaç gün? Yıllık izin süreleri için maaş ödenir mi? emeklilerin yıllık izin süreleri kaç gündür? yıllık izin süreleri 2018 50 yaş üstü çalışanlar için kaç gün? İzin hesaplama 2018! Detaylar haberimizde.. 

Daha önce yıllık izin kaç gün başlıklı yazımızda çalışanların yıllık izin hakları konusunda bilgi vermiştik. 4a SSK kapsamında çalışanlar ile emekli sandığı kapsamında çalışan devlet memurlarının sgk yıllık izin süreleri işyerindeki toplam çalışma süresine göre belirlenmekte. Peki yıllık izin 2018 yılında kaç gün, ssk izin süreleri işveren tarafından kullandırılmaz ise ne yapılmalı? İşte yıllık izin hakkında merak edilen tüm soruların cevapları;

Yıllık izin kaç gün 2018, senelik izin kaç gün 2018

2018 yillik izin sürelerini 4a ssk kapsamında çalışanlar ile 4c emekli sandığı kapsamında devlet memurları için ayrı ayrı ele almak gerekiyor.4a ssklı çalışanların sgk yıllık izin hakları kaç gün?

4a SSK kapsamında çalışanların yıllık izin süreleri işyerindeki kıdeme göre belirlenmekte. Buna göre ssk kapsamında çalışanların toplam çalışma sürelerine göre 2018 yıllık izin hakları aşağıdaki gibidir;

  • İşçinin toplam çalışma süresi 1-5 yıl (5 yıl dahil) arasında ise sgk izin hakkı: 14 gün, yer altında çalışan ise 18 gün,
  • Toplam çalışma süresi 5 yıldan fazla 15 yıldan az ise senelik izin süreleri: 21 gün,yer altında çalışan ise 25 gün,
  • İşyerindeki toplam çalışma 15 yıldan fazla ise çalışanların izin hakları : 26 günyer altında çalışan ise 30 günden az olamaz.

18 yaş altındaki çocuk işçiler ile 50 yaş üstü yıllık izin süreleri 20 günden az olamaz.

Yıllık izin tek seferde mi kullanılır, parça parça kullanılabilir mi?

4a ssk kapsamında çalışan işçiler bir parçası 10 günden az olmamak kaydı ile kalan süreleri istediği kadar bölerek kullanabilir.

Emekli çalışanların yıllık izin süreleri kaç gündür?

Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi olarak çalışmaya devam eden emekli yillik izin süresi de yukarıdaki gibidir. Yani emeklilerde yillik izin süreleri de işyerindeki çalışma süresine göre normal çalışanlar gibi hesaplanmaktadır. Emekli yıllık izin süreleri emekli kişinin 50 yaş üstü olması halinde 50 günden az olamaz.

Kullanılmayan yıllık izin sürelerinin parası ödenmesi gerekir mi?

İş kanununa göre çalışana yıllık izin hakkının izin olarak kullandırılması esastır. Ama işveren ile işçinin uzlaşması halinde kullanılmayan yıllık izin süreleri için işçiye ödeme yapılması gerekmektedir.

İşçilerde yıllık izin hesaplaması nasıl yapılmakta, pazar günü de sayılıyor mu?

İşçilerde yıllık izin hesaplanırken çalışma günleri esas alınarak hesaplama yapılır. Pazar günü yıllık izin hakkından düşülmez. Ayrıca bayram tatili ya da resmi tatile denk gelmesi halinde tatil günü kadar işçiye ilave yıllık izin verilmesi gerekir.

Memurlar için yıllık izin hesaplama 2018

Memuriyetteki toplam çalışma süresi 10 yıldan az olan devlet memurlarının senelik izin hakları 20 gün iken, 10 yıldan fazla olan devlet memurlarının ise yıllık izin hakkı 30 gündür.

Memurlar için yıllık izin hesaplaması işgünü olarak mı yapılır?

Maalesef memurlar için resmi tatil, hafta tatili ve ya bayram tatiline denk gelen yıllık izin süreleri ilave izin olarak verilmemekte. Yani işgünü olarak değil haftanın tüm günleri esas alınarak izin süresi hesaplanmakta.

Memurların yıllık izinleri sonraki yıllara devredilir mi?

Devlet memurlarının yıllık izin hakları bir sonraki yıla devredilir. Bir önceki yıldan kullanılmayan yıllık izin hakları düşer. Yani 2017 yılına ilişkin yıllık izin alacağınız varsa bu izin haklarınızı 31 Aralık 2018 tarihine kadar kullanmanız gerekir. 01 Ocak 2019 tarihinden itibaren 2017 yılı izin hakkınız yanmış olacaktır.

Memurlar izinlerini parça parça kullanabilir mi?

İdari amirin onayı şartıyla devlet memurları yıllık izinlerini istediği kadar bölerek kullanma hakkına sahiptir.2018 yıllık izinlerde zaman aşımı süresi kaç yıldır?

01 Temmuz 2018 tarihinden önceki yıllık izin hakları ve alacakları için zaman aşımı süresi 5 yılken, sonrası için ise zaman aşımı süresi 10 yıldır.

***KONU HAKKINDAKİ SORULARINIZI YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ