Yeni Torba Kanunda Sosyal Güvenlik ile İlgili Düzenlemeler
“Türkiye Varlık Fonu Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik yapılmasına Dair Kanun” Bakanlar Kurulunca kabul edilerek meclise sevk edildi. Yeni torba kanun tasarısında Sosyal Güvenlik ile ilgili de önemli düzenlemeler yer almakta. Peki yeni torba kanundada sosyal güvenlik ile ilgili yer alan düzenlemeler neler? işte detaylar:

Kısmi Süreli Çalışanlara Genel Sağlık Sigortası Borcu Çıkmayacak

Mevcut uygulamada kısmi süreli çalışanların ay içerisinde 30 günden eksik kalan süreler için zorunlu olarak Genel Sağlık Sigortası primi ödemesi gerekmekte. Hal böyle olunca annesi, babası, eşi ya da çocuğu üzerinden sağlık güvencesi alabilen kişiler ay içerisindeki bir kaç günlük kısmi süreli çalışması sebebiyle genel sağlık sigortası priimi ödemek zorunda kalmakta.

Torba kanunla yapılacak düzenleme ile birlikte artık kısmi süreli çalışan sigortalılardan bakmakla yükümlü kişi olarak sağlık güvencesi olanlar ayrırca Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda kalmayacaklar.Ancak kısmi süreli çalışanlar, çağrı üzerine çalışanlar ya da ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlardan eşi,çocuğu, annesi ya da babası üzerinden sağlık güvenceleri yoksa bu kişiler prim ödemeye devam edecekler.

Bağkurlulara Yüzde 5 Oranında Sigorta Prim İndirimi Geliyor

ssk bağkur borç yapılandırma 2016
ssk bağkur borç yapılandırma 2016

Bağkur kapsamında sigortalı olanlar da tıpkı sigortalı çalıştıran işverenler gibi gerekli şartları sağlamaları halinde yüzde 5 prim indirimi alacaklar.

Bağkurluların yüzde 5 tutarındaki prim indiriminden faydalanabilmeleri için:

 • Son ödeme vadesi geçmiş prim borcunun olmaması,
 • Primlerin zamanında ödenmesi,
 • Borcunu yapılandırmış ya da taksitlendirmiş olanların son ödeme vadesi geçmiş taksidi bulunmaması ,

Gerekmektedir.

Yüzde 5 Oranındaki Prim İndiriminden Hangi Bağkurlular Faydalanacak?

 • Köy ve mahalle muhtarları,
 • Tarım Bağkurlular,
 • Şirket ortakları,
 • Esnaflar
 • İsteğe bağlı dışındaki diğer bağkurlular.

İndirim Oranı Ne Kadar Olacak?

Bilindiği üzere bağkurlular brüt asgari ücretin %34,5 i oranında bağkur primi ödemektedirler. Gerekli şartları sağlayan bağkurlular brüt asgari ücretin %29,5 i oranında ödeme yapacaklar.

***Not: Tarım bağkurlular 2016 yılı için asgari ücretin 23 günlük brüt kazancının %34,5 i oranında ödeme yapmaktadırlar. 23 gün her yıl 1 gün arttırılacak ve 2023 yılında tarım bağkurlular da asgari ücretin 30 günlük brüt tutarı üzerinden prim ödeyecekler. 

İşverenlere Yeni Sigorta Prim Desteği

torba kanun sgk düzenlemeleri 2016
torba kanun sgk düzenlemeleri 2016

Proje bazlı desteklenmesine karar verilen yatırımlar için işverenlere ek sigorta prim indirimi verilecek.  Ekonomi Bakanlığı’nca desteklenecek projelerin işverenlerce yerine getirilmesi halinde 10 yıl süreyle işverenlere sigorta prim desteği verilecek.

Prim Borçlarına Yapılandırma

Prim borçlarına yapılandırma getiren kanun bu kanundan önce mecliste kabul edilmişti .Kısa süre içerisinde yasalaşacak ve Sosyal Güvenlik Kurumuna prim borcu olanların borçları yapılandırılacak.Detaylı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ

SOSYAL GÜVENLİK İLE İLGİLİ TÜM SORULARINIZ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZYORUMUNUZ

3 Yorum "Yeni Torba Kanunda Sosyal Güvenlik ile İlgili Düzenlemeler"

 1. Nurtenkarasu   11 Haziran 2017 at 20:04

  25 yil evli kalana emeklilik yasası cikacakmi

  Cevapla
  • SGKuzmani   12 Haziran 2017 at 09:41

   Merhaba. Biraz zor gibi görünüyor.

   Cevapla
 2. Pingback: Erken Emeklilik Yasası 2016 Son Durum - Sosyal Güvenlik ve Çalışma Rehberi