Yeni Torba Kanunda Emeklilere İntibak Zammı Var mı?


Yeni Torba Kanunda Emeklilere İntibak Zammı Var mı?


Bildiğiniz üzere 2000 yılından önce emekli olanlara intibak zammı verilmişti. 2000 yılından sonra emekli olanlara zam verilmediği için de 2000 yılından önce emekli olan birisi ile 2000 yılından sonra emekli olan birisi arasında neredeyse 400-500 TL arasında bir maaş farkı oluşmasına sebep olmuştu. İntibak yasası başlıklı yazımızda intibak zammının ne olduğu ve kimleri etkileyeceği konusunda ayrıntılı bilgi sunmuştuk.

Önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yeni bir torba yasa teklifi gelmesini bekliyoruz. Peki yeni torba kanunda emeklilere intibak zammı var mı? 

2000 yılından sonra emekli olanlara intibak zammı var mı?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelmesi beklenen yeni torba kanunda yer alacak düzenlemelerin ne olacağı konusunda henüz bir netlik yok ancak emeklilere intibak zammı verilmesi konusunda bir düzenlemenin yer alması ihtimalini https://sgksor.com olarak çok zor görüyoruz. Ancak bu düzenlemeyi bekleyen binlerce emekli var. Şayet böyle bir düzenleme yapılacak olursa binlerce emekli 300-500 TL arasında değişen oranlarda emekli maaşlarına zam almış olacak.Bağkur ihya borçlarına af geliyor!

Gelecek torba kanunda çok büyük bir ihtimalle yer almasını beklediğimiz düzenlemelerden birisi ise 4b bağkur ihya borçları ile ilgili olacak. Peki bağkur ihya borcu nedir?

4b bağkur kapsamında 2015/04 dönemi öncesinde 12 ay ve daha fazla borcu olanlar ile 2008/04 dönemi ve öncesinde 60 aydan fazla borcu olanların prim borçları silinmiş ve hizmetleri dondurulmuştu. Bağkurda borçtan dolayı dondurulan bu sürelerin hizmetten sayılabilmesi için ise ihya yolu ile borçlanılması gerekiyor. Mevcut düzenlemede bağkur ihya borçlanma talebinde bulunan bir bağkurlu için 1 aylık borçlanma hesabı brüt asgari ücretin %34,5’i üzerinden yapılmakta. (bkz bağkur ihya hesaplama).

Daha önce sizlere bağkur ihya borçlarına indirim geliyor başlıklı yazımızda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın konu hakkında vermiş olduğu müjde ve yapılacak düzenleme konusunda bilgi sunmuştuk. Düzenleme ile birlikte bağkur ihya borçlarına yaklaşık %40 civarında indirim gelmiş olacak. Yani ihya için 100 bin TL borç çıkartılan bir bağkurlu düzenlemenin çıkması halinde 60 bin TL ödeyecek.

Yeni torba kanunda staj/çıraklık girişlerinin emeklilikten sayılmasına dair düzenleme olacak mı?

Bildiğiniz gibi staj ve çıraklık kapsamındaki sigorta girişleri emeklilikte ilk sigorta girişi olarak esas alınmamakta. Bu konuda bizlere gün içinde birçok soru sorulmakta. Staj girişim e devlette görünüyor sayılmaz mı? Çıraklık girişi e devlette görünüyor sayılmaz mı? Gibi sorular gelmekte. Ek bir düzenleme gelmediği sürece çıraklık ve staj sürelerinin emeklikten sayılmayacağını yeniden belirtmek isteriz. Peki neden sayılmıyor, borçlanma yapsak da mı sayılmaz. Cevabı için bkz: staj girişi emeklilikte sayılır mı?Bu konuda bir düzenlemenin de torba kanunda yer alması ihtimalini zor görüyoruz. Umarım yanılırız ancak gerçekten zor bir ihtimal. Bu yönde bir düzenlemenin yapılması, en azından borçlanma yolu ile hizmetten sayılmasının sağlanmasının da büyük ihtiyaç olduğunu ve bu konuda bir çok mağdur olduğunu özellikle belirtmek isteriz.

***KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ

9 Yorum "Yeni Torba Kanunda Emeklilere İntibak Zammı Var mı?"

 1. TOPRAK   29 Aralık 2017 at 23:13

  2015 10 ay emeklisiyim 1110 tl en son aldığım maaşımdır.Bu normalmi.SAYGILAR

  Cevapla
  • Hakan KAYA   30 Aralık 2017 at 19:22

   Merhaba. Evet normal. Primleriniz asgariden yattıysa tabi.

   Cevapla
 2. Muhittin yimaz   28 Kasım 2017 at 19:28

  Merhaba ,2000 öncesi intibak verildi 2000 sonrası neden verilmiyor insanca yaşamak istiyoruz hakkımızı lütfen verin artık adalet eşitliği istiyoruz saygılar

  Cevapla
 3. Mustafa   14 Kasım 2017 at 14:29

  2000 den sonra emekli olan intibak ne zaman çıkar

  Cevapla
  • Hakan KAYA   16 Kasım 2017 at 12:02

   Merhaba. Bu konuda somut bir gelişme yok.

   Cevapla
 4. Araz Yıldırım   28 Eylül 2017 at 13:09

  Hocam dün torba yasanın içeriği sunuldu. Bağkur için ihya geldimi? Çok öncelerden kalma 80-90 bin tl lik borç varda.

  Cevapla
  • SGKuzmani   28 Eylül 2017 at 14:56

   Merhaba. Tasarıda görünmüyor ama ilave edilebilir.

   Cevapla
   • Araz Yıldırım   28 Eylül 2017 at 15:21

    Tasarıda sosyal güvenlik borçlarını ilgilendiren hiç bir şey görünmüyor değil mi ? Ben göremedim de. Sizce bağkur ihya gelir mi peki ?

    Cevapla
    • SGKuzmani   28 Eylül 2017 at 15:50

     Tasarı Maliye Bakanlığı tarafından hazırlandı. Dolayısıyla SGK ile ilgili bir düzenleme yok. Anasayfada tüm maddelerini yazdık. Bakabilirsiniz.

     Cevapla