Yeni Evlenenlere Devlet Yardımı İçin Nereye Başvurulur?


Yeni Evlenenlere Devlet Yardımı İçin Nereye Başvurulur?


Yeni evlenenlere devlet tarafından ödenen yardımlar nelerdir ? Evlenme yardımı ne kadar ve nasıl hesaplanır? Devlet yeni evlenenlere çeyiz parası öder mi? Bu konuda merak edilen soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Evlenenlere devlet hangi yardımı yapar?

Yeni evlenecek olan çiftlere devlet tarafından yapılan yardımlar şunlardır;

  • Evlilik tarihinden en az üç yıl önce anlaşmalı bir bankadan çeyiz hesabı açılması ve en az üç yıl boyunca katkı payı ödenmesi halinde devlet tarafından verilecek evlenme yardımı,
  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilecek evlenme yardımları ve diğer sosyal yardımlar,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yetim aylığı alan kız çocuklarının evlenmeleri halinde kendilerine ödenecek çeyiz parası diğer ismi ile evlenme yardımı,
  • Belediyelerin kendi imkanlarıyla evlenen çiftlere yapmış oldukları yardımlar.

5000 TL evlenme yardımı şartları

Yukarıda bahsettiğimiz gibi evlilik tarihinden en az 3 yıl önce anlaşmalı bankalardan birinde çeyiz hesabı açmış ve en az evlilik tarihinden önceki üç yıl boyunca bu hesaba düzenli katkı payı ödemiş kız çocuklarına evlilik tarihinde biriken toplam tutarın yüzde 20’si kadar devlet tarafından evlenme yardımı ödenmektedir. Kız çocuklarının bu yardımdan faydalanabilmesi için 27 yaşını tamamlamadan evlenmeleri gerekmektedir.Bu kapsamdaki evlilik yardımı hiçbir şekilde 5000 TL yi geçmemektedir.  Yani siz evlilik tarihinden önce diyelim ki 10.000 TL para biriktirdiniz devletin size yapacağı yardım tutarı evlilik tarihinde bunun yüzde 20’si yani 2000 TL olacaktır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılacak sosyal yardım

Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları tarafından evlenme yardımı ya da çeyiz parası adı altında ödenecek bir ödenek bulunmamaktadır. Ancak yardıma muhtaç olduğu tespit edilen çiftlere Kaymakamlık Heyeti tarafından uygun görülmesi halinde sosyal yardım yapılması mümkün bulunmaktadır. Bunun için başvuruların ikamet yerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına yapılması gerekmektedir.

SGK tarafından yapılan evlenme yardımı çeyiz parası şartları

Resmi nikah tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan anne ya da babasından 4A SSK, 4B Bağkur, 4C Emekli Sandığı ya da diğer kapsamlarda yetim aylığı alan kız çocuklarının talepte bulunmaları halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından resmi nikah tarihinde almış oldukları aylığın 24 katı tutarında çeyiz parası diğer ismi ile evlenme yardımı ödenmektedir.

Bu konudaki detaylı bilgiyi SGK ÇEYİZ PARASI konulu yazımızda edinebilirsiniz.

Belediyeler tarafından evlenme yardımı ödenir mi?Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında olduğu gibi normalde belediyeler tarafından ödenen evlenme ödeneği diye bir ödenek bulunmamaktadır. Ancak Belediye Meclisi’nin uygun görülmesi halinde yardıma muhtaç çiftlere evlenme yardımı yapılabilecektir.

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ

1 Yorum "Yeni Evlenenlere Devlet Yardımı İçin Nereye Başvurulur?"

  1. Mehmet nezir   29 Nisan 2018 at 13:57

    Maddi durumum hiç iyi değil sigortalı işin yok evlenmem için devlet bana yardım edebilir mi

    Cevapla