Ücretli Öğretmenlerin ve Diğer Belirli Süreli (part-time) Çalışanların Sgk Açısından Yaşadığı Genel Sorunlar


Ücretli Öğretmenlerin ve Diğer Belirli Süreli (part-time) Çalışanların Sgk Açısından Yaşadığı Genel Sorunlar
Ücretli Öğretmenlerin ve Diğer Belirli Süreli (part-time) Çalışanların Sgk Açısından Yaşadığı Genel Sorunlar

İlk olarak, ülkemizde kısmi süreli çalışanların büyük bir çoğunluğunu ücretli öğretmenlerin oluşturması, yukarıdaki konu başlığımızı belirlememize neden olmuştur. Basit bir üslup ve örneklerle sık karşılaşılan sorunlara değinelim:

Ücretli öğretmenlerin ve diğer ay içerisinde kısmi süreli çalışanların gün sayısı 4857 sayılı İş Kanunu’ na göre belirlenen   haftalık çalışma süresine göre hesaplanan günlük çalışma saatine bölünmesi suretiyle bulunur. Bu şekildeki hesaplamada gün kesirleri bir gün kabul edilir.1 gün:7,5 saat olarak kabul edilir.Örneğin; Ayda 120 saat derse giren bir ücretli öğretmene o ay için 120/7,5:16 gün sgk prim günü bildirilir.Ya da part-time bir cafede ayda 120 saat çalışan bir kişi içinde aynı gün sayısı bildirilir.Gelelim sık karşılaşılan sorunlara;

Bir ay için 30 gün sgk primi yatmadığı zaman kısmi istihdam edilenlere eksik kalan gün sayı kadar genel sağlık sigortası borcu çıkmaktaydı. Bu durum 01.10.2016 tarihinde yapılan değişiklikle eksik günü olan çalışanlardan özellikle bakmakla yükümlü olunan kişiler açısından oluşan bir mağduriyet de giderilmiş oldu. Yapılan değişiklikle bakmakla yükümlü olunan kişi olup da, kısmi istihdam, ev hizmetlerinde 30 günden az çalışma ve puantaj kaydı kodları ile eksik gün bildirimi yapılan sigortalıların, eksik günleri için bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünde sayılacakları kabul edilmiş, böylece bu kişilerin eksik günler için 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren GSS primi ödemeleri önlenmiştir.

Örnek-1(Değişiklik Öncesi): 01.10.2015’te bir okula ücretli öğretmen olarak başlayan Ayşe Hanım, 25 Kasım’ da soğuk algınlığı sebebiyle hastaneye gitmiş. Ekim ayında 16 gün okul tarafından bildirildiği için geriye kalan 14 gün gss prim borcu çıkmış ve ödenmediği sistemde göründüğü için sağlık hizmeti alamamıştır.(Evli olduğu ve eşinin primlerinin tam yattığı baz alınmıştır)Örnek-2(Değişiklik Sonrası): 01.10.2017’ de bir okula ücretli öğretmen olarak başlayan Ayşe Hanım, 25 Kasım’ da soğuk algınlığı sebebiyle hastaneye gitmiş. Ekim ayında 16 gün okul tarafından bildirilmiş ve bakmakla yükümlü olunan kişi(eş) statüsünde olduğundan gss etkilememiş ve sağlık provizyonu alabilmiştir.( Evli olduğu ve eşinin primlerinin tam yattığı baz alınmıştır) 

 

***KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ