Torba Kanunda Staj ve ya Çıraklık Sürelerinin Emeklilikte Sayılması Hakkında Düzenleme
Bilindiği üzere stajyerlik ya da çıraklık yapan kişilerin işverenleri tarafından sadece iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık primleri ödenmekte ve bu süreler emeklilikte sigorta başlangıcı olarak sayılmamakta. Fiili çalışma olmasına rağmen staj ve çıraklık sürelerinin emeklilikte sigorta başlangıcı olarak sayılmaması bu durumda olan kişiler için büyük bir mağduriyet oluşturmakta.  2016 Yılında Meclisten geçen ya da meclise gelecek olan torba kanunlarda staj süreleri ve çıraklık sürelerinin emeklilikte sayılması düzenlemesi olacak mı? Staj süreleri borçlanılabilecek mi?

Yeni Torba Kanunlarda Çırak ve Staj Sürelerinin Borçlanılması Düzenlemesi

staj ve çıraklık süreleri ile emeklilik torba kanun düzenleme 2016
staj ve çıraklık süreleri ile emeklilik torba kanun düzenleme 2016

Yukarıda da belirttiğim üzere çıraklık ve staj sürelerinin emeklilikte başlangıç olarak sayılmamasının sebebi uzun vade primlerinin yatmıyor olması ve sadece kısa vade primlerinin yatıyor olması. Staj ve ya çıraklık sürelerinin emeklilikte sigorta başlangıcı olarak sayılması için bu sürelere ait çalışmaların uzun vade primlerinin borçlanılması gerekmektedir.

Böyle bir düzenleme ya da tasarı 2016 yılında meclise sunulan ya da sunulacak olan torba kanunlarda maalesef yok. Bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Umarız mağduriyetler giderilir. Zira hiç çalışması olmayan kişilere kanunen borçlanma imkanı verilirken fiili çalıştığı halde girişlerin sayılmaması eşitlik ve adelet ilkelerine aykırı. 

Staj ve ya Çıraklık Sigortası Nasıl Sorgulanır?

Stajyer olarak ya da çırak olarak sigorta başlangıcınızın olup olmadığını www.turkiye.gov.tr adresinden E-devlet şifreniz ile sorgulayabilirsiniz. Staj ve Çıraklık sigorta tescili sorgulamak için:  • www.turkiye.gov.tr adresinden E-devlet sistemine giriş yapın.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu,
  • 4/a Hizmetleri
  • 4/a Tescil ya da 4/a Hizmet dökümü,

Menülerini kullanarak sorgulama yapabilirsiniz.

SOSYAL GÜVENLİK İLE İLGİLİ TÜM SORULARINIZ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZYORUMUNUZ