SGK İşten Ayrılış Bildirgesi, SGK İşten Çıkış Bildirim Süresi 


SGK İşten Ayrılış Bildirgesi, SGK İşten Çıkış Bildirim Süresi 


Sgk işten ayrılma bildirgesi  kaç gün içinde verilir? SGK işten ayrılış bildirgesi iptal edilebilir mi? Sigortalı işten ayrılış kodları ne anlama gelir? Güncel SGK işten çıkış kodları nelerdir? işten çıkış bildirgesi kaç gün içinde verilir? sgk işten çıkış bildirgesi verme süresi nedir?

4/a-SSK kapsamında çalışan sigortalıların işten ayrılırken işverenleri tarafından elektronik ortamda sgk işten ayrılış bildirgelerinin verilmesi gerekmektedir. Sigortalı işten ayrılış bildirgesi  ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sigortalı işten ayrılış bildirgesi verme süresi nedir, işten çıkış kaç gün içinde bildirilir ?

İşten ayrılan sigortalı için sgk işten ayriliş bildirgesi  sigortalının işten ayrıldığı tarihten itibaren en geç 10 gün içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda bildirilmesi gerekmektedir.İşten Ayrılış Bildirgesinin Verilmesi Gereken Son Gün Resmi Tatil ise Bildirgenin Veriliş Tarihi Ertelenir mi?

İşten Ayrılış bildirgesinin verilmesi gereken son gün resmi tatil ise işten çıkış bildirim süresi  tarihi resmi tatili takip eden iş günü olarak uygulanır.

Mali Tatilde sgk işten ayrılış bildirgesi verme süresi nedir?

Bilindiği üzere her yılın 01.07 ile 20.07 tarihleri arası Mali Tatil uygulanmaktadır. Sgk işten çıkış bildirgesi  verilmesi gereken son gün mali tatile denk geliyorsa bu durumda sgk çikiş bildirgesi mali tatilin bitimini takip eden 7 inci güne kadar verilmesi halinde işten ayrılış bildirgesi süresi içerisinde verilmiş sayılacak ve herhangi bir idari para cezası uygulanmayacaktır.

işten ayrılma bildirgesi Düzeltilebilir ya da İptal Edilebilir mi, işten ayriliş bildirgesi iptal süresi nedir?

Sigortalı işten çıkış tarihini takip eden 10 gün içinde işten çıkış bildirgesindeki kazanç bilgileri, meslek adı ve kodu, işten ayrılış tarihi ve işten ayrılış nedeni, bir önceki aya ait kazanç bilgileri güncellenebilmekte ayrıca tamamen iptal da edilebilmekte. Bu durumda herhangi bir idari para cezası uygulanmamakta.

10 gün geçtikten sonra artık sistemden düzeltme ya da iptal işlemi yapılamayacağı için SGK’ya yazılı olarak başvuru yapılması ve düzeltme işleminin SGK tarafından yapılması gerekmektedir.

İşten ayriliş bildirgesinin verilmemesinin cezasi nedir?

Fiil tarihinde geçerli olan brüt asgari ücretin 1/10’u tutarında idari para cezası uygulanır.

Sigortalı işten ayrılış bildirgesi verme işlemi süresi dışında elektronik ortamda verilebilir mi?

işten çikiş tarihinden itibaren 12 aylık süre geçmeyen sigortalılara ait işten ayrılış bildirgelerinin elektronik ortamda verilebilmesi mümkün. Ancak 12 aylık süreyi geçenler sistemden verilememekte. Bu durumda işten ayrılış bildirgesi formunun manuel doldurularak elden bağlı bulunulan SGK’ya verilmesi gerekmektedir.

işten ayrılış bildirgesi örneği ⇒⇒ İşten ayrılış bildirgesi formu indirmek için TIKLAYINIZ 

İşten Ayrılış Bildirgesi Nasıl Düzenlenir?

İşten ayrılış bildirgesinde yer alan işten ayrılış nedeni, prime esas kazanç tutarları ve gün sayısı ay içinde işten ayrılan sigortalıların emeklilik hesabı ve işsizlik maaşı için büyük bir önem arz etmektedir. Dolayısıyla bu bilgiler girilirken dikkatli olunmalıdır.

1/8/2009 tarihinden itibaren işten ayrılan sigortalılar için sigortalı işten ayrılış bildirgesi aşağıdaki açıklamalara göre doldurulacaktır.

Buna göre;

– “Sosyal Güvenlik Sicil Numarası” alanına Türk vatandaşları için T.C. kimlik numarası, yabancı uyruklular içinse Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce verilen numara, “A- Sigortalının Kimlik/Adres Bilgileri” bölümünün 1 ila 12 numaralı alanlarına sigortalı tarafından beyan edilen nüfus cüzdanı ve ikamet adresi bilgileri,

– “B- Sigortalının Sosyal Güvenlik Bilgileri” bölümünün 13 numaralı alanına 2008 yılı Mayıs ayından önce SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesine tabi sandıklarda çalışanlar için sicil, iştirakçi veya sandık numarası,

yazılacaktır.

14 numaralı “Meslek adı ve kodu” alanına Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi çalışan sigortalılar için fiilen yaptıkları mesleklerinin adı ve kodu işaretlenecek, İŞKUR tarafından belirlenen “Meslek adı ve kodu” bilgileri ise “www.sgk.gov.tr” internet adresinde görüntülenecektir.

– “C- Sigortalının Hizmet Bilgileri” bölümünün 15 numaralı İşten Ayrılış Nedeni, 16 numaralı Eksik Gün Nedeni ve 17 numaralı Ücret (yüzde usulü) alanları aşağıda açıklandığı şekilde doldurulacaktır.

Nakil Yoluyla Aynı İşverenin Başka Bir İşyerine Nakledilen Sigortalılar İçin İşten Ayrılış Bildirgesi Verilir mi?

Hizmeti kesintiye uğramadan aynı işverenin başka bir işyerine nakledilen sigortalı için işten ayrılış bildirgesi ve işe giriş bildirgesi düzenlenmesi gerekir. Ancak nakil sebebiyle işten ayrılışın ve işe giriş bildirgesinin verilmemesi halinde herhangi bir idari para cezası uygulanmaz (SGK/2013-11 Sayılı Genelge)

Güncel SGK İşten Ayrılış Kodları Aşağıdaki tabloda 31.07.2017 tarihi itibariyle güncel işten ayrılış kodları belirtilmektedir.

sgk-ssk-guncel-isten-ayrilis-kodlari

isten-ayrilis-kodlari-tablosu

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***YORUMUNUZ

5 Yorum "SGK İşten Ayrılış Bildirgesi, SGK İşten Çıkış Bildirim Süresi "

 1. Pingback: Toplu İşe Giriş ve Ayrılış Bildirge Girişi  | SGK ve Çalışma Rehberi | SGK ve Çalışma Rehberi

 2. Tuğçe   24 Temmuz 2017 at 00:05

  Mrb bişey sorcam bi arkadas 13.11.2017 işveren cikisi yapılıp işten ayrıldı şimdi 10 gün içinde işten Ayrılış iptal edebilir ya hesap ederseniz hangi günden tarihten sonra iptal edemez işten ayrilmayu

  Cevapla
  • SGKuzmani   26 Temmuz 2017 at 09:21

   Merhaba. Tarihi yanlış yazmışsınız.

   Cevapla
 3. İsmail ARISOY   20 Kasım 2016 at 10:17

  Yurtdışında çalışan oğlum ,TÜRKIYE DEKİ çalışmaları için kurumunuza GSS Prim Borcu varmı .? 6736 Yapılan dımadan yararlanabilir mi.?
  Erman Arısoy TC.517843……

  Cevapla
  • SGKuzmani   21 Kasım 2016 at 07:08

   GSS prim borcu olup olmadığını SGK’ya sorun lütfen. Ya da Alo-170 i arayın. E-devlet şifreniz varsa oradan da kontrol edebilirsiniz borcu var mı yok mu diye.

   Cevapla