SSK, SGK, Bağkur Evlenen Kız Çocuklarına Çeyiz Parası Yardımı


SSK, SGK, Bağkur Evlenen Kız Çocuklarına Çeyiz Parası Yardımı


SSK çeyiz parası şartları nelerdir? Evlenen kız çocuklarına ne kadar evlenme yardımı yapılır? Bağkur çeyiz parası  ne kadar? Memurun evlenen kız çocuğu ne kadar çeyiz yardımı alabilir? 

Ölüm aylığı bağlanma şartları, kesilme halleri, aylık miktarları ile ilgili detaylı bilgiye daha önce “Ssk, Bağkur Dul ve Yetimlere Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları” konulu yazımızda ayrıntılı olarak değinmiştik. Bu yazımızda ise anne ya da babasından ölüm/yetim aylığı alan kız çocuklarına ödenen çeyiz parası/evlenme yardımı ile ilgili başvuruların nasıl yapılacağı, çeyiz parası tutarının ne kadar olacağı, şartlarının ne olduğu gibi bilgilere yer vermeye çalışacağız.İşte detaylar;

Çeyiz Parası Kimlere Ödenir?

 • Resmi olarak evlendiği tarihte anne ya da babası üzerinden ssk, bağkur, emekli sandığı kapsamında yetim aylığı alan , çi
 • Çeyiz parası başvurusunda bulunan,

Kız çocuklarına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çeyiz yardımı yapılır.Çeyiz Yardımı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Resmi nikah tarihinde aylığın aktif olarak alınıyor olması gerekmektedir. Ayrıca çeyiz parası için başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru olmadan çeyiz parası ödenmez.

Çeyiz Parasını Almak Zorunlu mudur?

Hayır. Bu yardımı almak zorunlu değildir. Evlenen kız çocuğu dilerse dilekçe ile SGK’ya müraacat ederek çeyiz parası istemediğini belirtir. Bu durumda aylık alan diğer kişilere kız çocuğunun maaşı aktarılmış olur.

Çeyiz Parası Ne Kadar Sürede Ödenir?

Çeyiz parası ödemesi yoğunluğa göre değişkenlik gösterse de talep tarihinden itibaren 2-3 ay içinde ödenmektedir. SSK ve Emekli sandığı kapsamındakilerin Çeyiz parası Ankara ‘da ödendiğinden bunların ki kısmen daha uzun sürmektedir.

Evlenen Kız Çocuğuna Ne Kadar Çeyiz Parası/Evlilik Yardımı Ödenir?

24-aylik-ceyiz-parasi-sgkKız çocuğuna evlenme tarihindeki en son aylığın 24 ile çarpımı sonucu bulunan tutar toplu olarak ödenir.

Örnek: Resmi nikah tarihinde 300 TLyetim aylığı alan Ayşe’nin alabileceği çeyiz parası tutarı 24*300 = 7200,00 TL olacaktır. 

SSK Çeyiz Parası Başvuruları Nereye Yapılır?

SSK kapsamında yetim aylığı alırken evlenen kız çocuklarının çeyiz yardımı başvurusu yapacakları yer;

 • Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü/Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanlığı/Mithatpaşa Cd. No: 7 Sıhhiye/ ANKARA

Adresine başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Bağkur Çeyiz Parası Başvuruları Nereye Yapılır?

Bağkur kapsamında ölüm aylığı alırken evlenen kız çocukları çeyiz parası başvurularını bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne yapabilirler.

Emekli Sandığı (Memur) Çeyiz Parası Başvuruları Nereye Yapılır?

Emekli sandığı kapsamında yetim aylığı alırken evlenen kız çocukları çeyiz parası başvurularını aşağıdaki adresten yapabilirler.

Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cd. No: 7 Sıhhiye/ ANKARA

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılabilir, Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvuru için istenen evraklar şunlardır;

 • Çeyiz parası talep dilekçesi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Evlenme cüzdanı fotokopisi..

SSK Çeyiz Parası talep dilekçesini indirmek için lütfen TIKLAYINIZ

Bağkur Çeyiz Parası talep dilekçesini indirmek için lütfen TIKLAYINIZEmekli Sandığı Çeyiz Parası talep dilekçesini indirmek için lütfen TIKLAYINIZ

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***

 

 

 

 YORUMUNUZ

3 Yorum "SSK, SGK, Bağkur Evlenen Kız Çocuklarına Çeyiz Parası Yardımı"

 1. Dilber hekim   5 Temmuz 2017 at 18:18

  İyi günler birsorum olacaktı ben babamı kaybedeli 26 yıl oldu.annemi ise 8 yıl oldu biz annemizin nüfusuna kayitliyız annem de babasından yani büyük babamdan maaş alıyordu.biz bu maas dan yararlana bilir miyiz.ben yeni evlendim çeyiz yardımı alabilirmiyim bilgi verirseniz memmun olurum.Dilber hekim

  Cevapla
  • SGKuzmani   6 Temmuz 2017 at 09:06

   Merhaba. Hayır yararlanamazsınız. Çeyiz parası alabilmeniz için resmi nikah tarihinde anne ya da babanızdan yetim aylığı alıyor olmanız gerekiyor.

   Cevapla
 2. Pingback: Yeni Evlenenlere Devlet Yardımı İçin Nereye Başvurulur? | SGK ve Çalışma Rehberi