Ölüm Aylığı Şartları Nelerdir?
SSK dul eşe ölüm aylığı bağlanma şartları nelerdir? SSK yetim kız ve erkek çocuklarına ölüm aylığı bağlanma koşulları nelerdir? SSK sigortalısının anne ve babasına ölüm aylığı bağlanır mı? Bağkur dul eşe hangi şartlarda ölüm aylığı bağlanır? Bağkur kız ve erkek çocuklarına ölüm maaşı bağlanma koşulları nelerdir? Bağkur’lunun anne ve babasına ölüm maaşı bağlanır mı? SSK ve Bağkur dul ve yetim aylıkları hangi hallerde kesilir? 

Emekli ya da çalışan iken vefat edenlerin hak sahiplerine (anne, baba, eş, çocuklar) gerekli şartların sağlanması halinde ölüm aylığı bağlanmaktadır. Yazımızda ölüm aylığı alma şartları nelerdir ve ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Bu yazımızda yukarıdaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Ölüm Aylığı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir, ölüm halinde emeklilik kaç gün olması gerekir?

 • 4/b -Bağkur kapsamındakiler için en az 1800 sgk primi bildirilmiş olması ve prim borcunun bulunmaması gerekmektedir.
 • 4/a-SSK kapsamındakiler için borçlanmalar hariç en az 900 gün prim yatırılmış olması  gerekmektedir. 01.10.2008 tarihinden önce vefat edenler için borçlanma dahil 900 gün ile ölüm aylığı bağlanabilmekte ancak 01.10.2008 tarihinden sonra vefat eden SSK’lıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için bu kişinin en az 900 gün ssk kapsamında fiili olarak çalışmış olması gerekmektedir.

Ayrıca;

 • Malulen emekli olan, yaşlılık aylığı alan kişilerin vefat etmesi halinde aylıkları hak sahiplerine bağlanır.

SSK ve Bağkur’da Ölüm Aylığı Kimlere Bağlanır (Hak Sahipleri Kimlerdir) ?

Ölüm aylığı;

Ölen kişinin;

 • Eşine,
 • Anne ve babasına,
 • Çocuklarına,

Gerekli koşulların sağlanması halinde bağlanabilir.

Ölen ssk emeklisinin eşine maaş bağlanması  ve Bağkur’da Eşe Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları Nelerdir?

 • Sigortalının ölüm tarihinde yasal olarak evlilik bağının bulunması (imam nikahlı olanlara bağlanmaz),
 • Yeniden evlenmemiş olması,

Koşuluyla ölüm aylığı bağlanır.

SSK ve Bağkurda Dul Eşe Ne Kadar Maaş Bağlanır?

 • ssk-bagkur-emekli-dul-yetimEşin sigortalı olarak çalışıyor olması, bağkurlu olması ya da kendi sigortalılığından dolayı aylık ya da gelir alıyor olması ve ya kendisinden başka aylık alan hak sahibi kimse bulunması halinde aylık bağlama oranı %50 ‘dir (Yani ölen kişi 1.000,00 TL maaş alıyorsa eşe 500,00 TL bağlanır),
 • Eşin sigortalı ya da bağkurlu olmaması, kendi sigortalılığından dolayı aylık ya da gelir almıyor olması, kendisinden başka aylık alan hak sahibi bulunmaması halinde ise aylık bağlama oranı %75’tir. (Yani ölen kişi 1.000,00 TL maaş alıyorsa eşe 750,00 TL bağlanır),

SSK ve Bağkur’da Erkek Çocuklarına Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları Nelerdir?

 • Erkek çocuklarına ölüm aylığı bağlanmasında evli olup olmadığına bakılmaz.
 • Yükseköğrenimde (üniversitede) okuyanlar öğrenimin devam ediyor olması koşuluyla 25 yaşına kadar,
 • Lisede okuyanlar öğrenimin devam ediyor olması koşuluyla 20 yaşına kadar,
 • Öğrenime devam etmeyenler ise 18 yaşına kadar, 

Ölüm aylığı alabilmektedirler.

 • Erkek çocuklarının ölüm aylığı alabilmeleri için sigortalı çalışmamaları, bağkurlu olmamaları, kendi sigortasından dolayı aylık ya da gelir almıyor olmaları gerekmektedir.

SSK’lı ve bağkurlu babadan yetim aylığı Bağlanma Şartları Nelerdir?

SSK ve bağkur ölüm aylığı şartları aşağıdaki gibidir;

 • Kız çocuklarının ölüm aylığı alabilmeleri için sigortalı çalışmamaları, bağkurlu olmamaları, kendi sigortasından dolayı aylık ya da gelir almıyor olmaları gerekmektedir.
 • Evli olmamaları ya da evli olmakla birlikte boşanmaları halinde ölüm aylığı alabilmektedirler.
 • Kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için yaş ya da öğrenim şartı bulunmamaktadır.

SSK ve Bağkur’da Malul Çocuklara Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları Nelerdir?

 • SGK Sağlık Kurulu tarafından çalışma gücündeki kayıp oranı en az %60 ve üzeri olan malul çocuklara yaş, öğrenim şartı olmadan ölüm aylığı bağlanır.
 • Malul çocuklara aylık bağlanabilmesi için sigortalı çalışmamaları, bağkurlu olmamaları, kendi sigortasından dolayı aylık ya da gelir almıyor olmaları gerekmektedir.
 • Malul çocukların sigortalı çalışmaları ya da bağkurlu olmaları ya da kendi sigortalılığından dolayı aylık ya da gelir bağlanması ve ya çalışma gücündeki kayıp oranının %60 altına düşmesi halinde aylıkları takip eden ay başından itibaren kesilir.

SSK ve Bağkur’da Anne ve Babaya Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları Nelerdir?

 • Anne ve Baba 65 yaşın altında ise aylık bağlanabilmesi için diğer hak sahiplerinden artan hisse bulunması gerekmektedir.
 • Anne ve babanın net gelirinin asgari ücretin netinden az olması gerekmektedir.
 • Anne ve baba 65 yaşın üstünde ise gelir şartının sağlanması koşuluyla artan hisse olup olmadığına bakılmaksızın aylık bağlanabilmekte.

ölüm aylığı bağlanması için nereye hangi belgelerle başvurulmalıdır?

Ölüm aylığı bağlanabilmesi için başvuru şartı vardır. Peki ölüm aylığı ve dul maaşı başvurusu nereye yapılır ve nasıl yapılır?

 • ssk-bagkur-dul-yetim-maasiÖlüm aylığı başvurularının “TAHSİS TALEP VE BEYAN TAAHHÜT BELGESİ” ile en son çalışmanın bulunduğu SGK’ya yapılması gerekmektedir.
 • Öğrenime devam edenlerin öğrenci belgesi eklemesi gerekmektedir.
 • Boşanan kız çocuklarının eşiyle boşanıp ayrı yaşadığına dair taahhütname eklemeleri gerekmektedir.
 • Malul çocuklar için sağık kurulu raporu eklenmesi gerekmektedir.
 • İlk aylık taleplerinde ölen kişinin ölüm belgesinin eklenmesi gerekmektedir.

SSK ve Bağkur Ölüm Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

 • Eşin evlenmesi halinde,
 • Çocukların sigortalı ya da bağkurlu olması ya da kendi sigortalılarından dolayı aylık ya da gelir almaya başlamaları halinde,
 • Kız çocuklarının evlenmesi halinde,
 • Öğrenimin sona ermesi halinde,
 • Malul çocuğun iş gücü kayıp oranının %60 altına düşmesi halinde,
 • Anne ve babanın net gelirinin asgari ücretin netinin üzerine çıkması halinde,

Ölüm aylıkları kesilir.

Ölüm aylıkları konusunda bize çok sorulan ve cevabı merak edilen bazı sorular ve cevapları şu şekildedir;

Ölen bağkur emeklisinin eşi ne kadar maaş alır?

Eğer başka aylık alan varsa dul eş vefat eden kişinin maaşının %50’sini, kendisinden başka aylık alan yoksa %75’ini alır.

Bağ kur emeklisinin ölümü halinde yapılacak işlemler nelerdir?

Bağkur emeklisi vefat ederse vefat eden bağkur emeklisinin vefat tarihinden sonra bankaya yatmış olan emekli maaşlarını çekmeyin. Bağkurlu ölen kişinin maaşı vefat tarihinden önce yattıysa çekebilirsiniz. Emekli kişinin ölüm belgesi ile nüfus müdürlüğüne başvurarak ölümü sisteme işlettirin. Aslında hastane de bildiriyor ama sizin de bildirim yapmanızda fayda vardır.

nüfusa ölüm bilgisi işlendiğinde kişi otomatik olarak SGK emekli aylığından da düşer ve maaşı kesilir. Ayrıca SGK’ya ölümü bildirmenize gerek yok.

Eğer vefat eden kişiden aylık alacak durumda kimse varsa SGK emeklilik talep formu, ölüm belgesi ve aylığa başvuran kişinin kimlik fotokopisi ile bağlı bulunduğunuz SGK’ya başvuru yapmanız gerekir.

Bağkur ölüm aylığı sorgulaması nasıl yapılır?

Bağkur ölüm aylığıbağkur dul maaşı sorgulamasını e devlet sisteminden Sosyal Güvenlik Kurumu-4B hizmetleri-4b aylık bilgisi menüsünden yapabilirsiniz. Bağkur yetim aylığı sorgulamasını da yine aynı ekrandan yapabilirsiniz.

Bağkur ölüm aylığı ne kadar?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere eğer vefat eden kişi emekli ise dul eşine aylık alan başka kimse olmaması halinde %75, olması halinde ise %50 oranında bağlanır. Çocukların da yararlanma hissesi %25 tir.

Eğer vefat eden kişi emekli değilse ve 1800 den fazla gün varsa bu durumda tarım/çiftçi bağkuru kapsamında dul eşe ortalama 600-800 TL arasında, diğer kapsamlarda bağkurlu ise 800-1000 TL arasında emekli maaşı bağlanır.Dul kadın ölen babasının maaşının yüzde kaçını alır ?

Eğer kendisinden başka aylık alan yoksa vefat eden kişinin maaşının %50’si, kendisinden başka aylık alan varsa %25’i bağlanır.

 

***KONUYLA İLGİLİ SORULARINIZI LÜTFEN YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***YORUMUNUZ

100 Yorum "Ölüm Aylığı Şartları Nelerdir?"

 1. Bilhan Uluçay   8 Haziran 2018 at 14:22

  Emekli sandığı emeklisiyim. Eşim emekli sandığından emekliydi ve ölünce ondan dul maaşı almaya başladım. 1983 yılında ölen ssk emeklisi babamdan bana yetim maaşı bağlanır mı?

  Cevapla
 2. tugce   20 Mayıs 2018 at 17:30

  Merhaba ben sskdan emekli ve dulum annem bağkur emeklisiydi kendinden onun maasinida alabilirmiyim

  Cevapla
 3. Şahan   29 Mart 2018 at 02:17

  Merhabalar. Annemin vefat eden babası TCDD emekli sandığından emekli. Aynı zamanda Kore gazisidir. Rahmetli Babam ise bağkur emeklisi. Teyzem dul olduğu için hem dedemden hem de eşinden maaş alıyordu. Annem de hem babamdan hem dedemden maaş alabiliyor mu? Dedemin maaşı dul olan kızlarına nasıl pay ediliyor

  Cevapla
  • SgkUzman   29 Mart 2018 at 06:34

   Merhaba.Alabilir anneniz de .teyzenize bağlanan maaş bölüşülür annenizle birlikte. Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızlarının,her birine % 25’i oranında maaş bağlanır.

   Cevapla
 4. Zehra   20 Mart 2018 at 17:46

  Sigortalı olarak işe girdim babamdan aldığım yetim aylığı kesildi maaşım anneme devredilirmi.daha önce de sigortalı çalıştım anneme devredildi şuan maaş eksik yatıyor.cvp verirmisiniz

  Cevapla
  • SgkUzman   29 Mart 2018 at 06:30

   Merhaba.Devredilmesi için dilekçe ile müracaat etmeniz gerekir.Ölüm aylığı hangi sosyal güvenlik merkezinden bağlandı ise dilekçe ile müracaatınızı yaparak devredebilirsiniz.

   Cevapla
 5. OMER HOCA   27 Şubat 2018 at 10:38

  Babam Bağkur Emeklisi, Dedem SSK emeklisi.
  Dedem 1994, Babam ise 2018 yılında vefat etti.
  Ev hanımı olan annem, her ikisinden de emekli maaşı alabilir mi?

  Cevapla
  • SgkUzman   16 Mart 2018 at 21:28

   Merhaba.Her ikisin de maaşını alabilir.

   Cevapla
 6. Vedat Kübra Canyakar   20 Şubat 2018 at 20:58

  Eyt li ler için çalışma varmi

  Cevapla
  • SgkUzman   9 Mart 2018 at 18:00

   Merhaba. Şu an gündemde yok maalesef.İlgili düzenleme çıktığında sitemizden ulaşabilirsiniz.

   Cevapla
 7. ayşe   9 Ocak 2018 at 16:26

  gerçek oran nedir

  Cevapla
  • Hakan KAYA   10 Ocak 2018 at 08:15

   Kanun % 50 diyor.

   Cevapla
 8. ayse   9 Ocak 2018 at 14:16

  vefattan sonra başvuru yaptım.Red cevabı geldi,resmi yazı istedim,resmi yazıyıda alamadım.Kanunda tek kişi %50 olarak belirtiliyor.

  Cevapla
  • SGKeditor   9 Ocak 2018 at 14:57

   Red cevabı ile beraber mahkemeye verebilirsiniz.

   Cevapla
 9. ayşe   7 Ocak 2018 at 21:13

  Merhaba,Babam Bağkur emeklisi,2006 yılında vefat etti,Ben 2012 yılında,annemle birlikte babamın maaşını almaya başladım.Ben %25,annem%50 oranında maaş alıyordu.Annem,Kasım 2012 de vefat etti.Ben tek başıma maaşı almaya devam ettim.Ama oranda değişiklik olmadı.Tek yetim maaş oranı % 25 mi

  Cevapla
  • Hakan KAYA   7 Ocak 2018 at 22:40

   Merhaba. Anneniz vefat ettikten sonra Sgk ya dilekçe ile başvuru yaptınız mı hiç ?

   Cevapla
 10. Asiye Akbaş   29 Aralık 2017 at 19:46

  Merhabalar ben babamdan yetim aylığı alıyordum sigortalı göründüğüm için kesildi şimdi çalışmıyorum tasis taleb belgesi aldım doldurdum yeniden bağlanmak için başka belgelere gerek varmı yada daha hangi belgeleri hazırlamam lazım

  Cevapla
  • Hakan KAYA   30 Aralık 2017 at 18:52

   Merhaba. Emeklilik talep formu ve kimlik fotokopiniz yeterli. Başka belgeye gerek yok.

   Cevapla
 11. Bekir BÜLBÜL   22 Ekim 2017 at 22:59

  Bekir BÜLBÜL Emekli sandığından eşim vefat ettiği için Dul maaşı alıyordum. Nikah yaptığım için maaş kesildi şimdi ise boşanma halımde tekrar vefat eden eşimin maaşını alabilirmiyim.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   23 Ekim 2017 at 12:07

   Merhaba. Alabiliyorsunuz diye biliyorum. Ama yine de SGK’dan bilgi alın.

   Cevapla
 12. Serap   20 Ekim 2017 at 23:41

  Merhaba benim babam 2014 yılında vefat etti 1933 doğumluydu. ve sigortada hiç gün sayısı yok. Sigortası hiç olmadı ancak dört yıl askerlik yapmış. Ben şimdi dul olarak durum böyleyken ölüm aylığı alma hakkım var mı

  Cevapla
  • Hakan KAYA   23 Ekim 2017 at 11:07

   Merhaba. Eğer hiç sigorta yoksa olmaz malesef.

   Cevapla
 13. VELİ   10 Ekim 2017 at 11:52

  MERHABA
  BAĞKUR EMEKLİSİ BİR ERKEK VE SSK EK-5 TARIM EMEKLİSİ BİR KADIN , ERKEK ÖLDÜĞÜNDE KADIN KENDİ EMEKLİ MAAŞININ YANI SIRA ERKEĞİN EMEKLİ MAAŞINI ALABİLİR Mİ ? ALIRSA NE ORANDA ALIR ?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   10 Ekim 2017 at 16:23

   Merhaba. Evet alabilir . Eşin maaşını %50 oranında alabilir.

   Cevapla
 14. Isa batun   26 Eylül 2017 at 15:07

  Merhaba geriye donuk canlandirma yapip borclandirma yaptigimizda 1800 gunumu doldurmamiz gerekiyo yoksa 5400mu bu arada babam 2013 te vefaat etti annemin emekliligi icin bu durum 437 gunu var borclanip 1800 tamamladigimizda olabilirmi

  Cevapla
  • SGKuzmani   26 Eylül 2017 at 15:29

   Ölüm aylığı için 1800 gün yetiyor. Borçlanabilme hakkı varsa borçlansın tabi ki.

   Cevapla
 15. Ayşe   26 Eylül 2017 at 10:35

  Teşekkür ederim peki nasıl itiraz edilir gelen dilekçeye mi yoksa başka bir şeye mi ?

  Cevapla
  • SGKuzmani   26 Eylül 2017 at 11:22

   Gelen dilekçeye itiraz etmeniz gerekir.

   Cevapla
 16. Ayşe   25 Eylül 2017 at 19:56

  Eşim Ocak 2003 yılında vefat etti babam Mayıs 2002 yilinda vefat etti.

  Cevapla
  • SGKuzmani   26 Eylül 2017 at 08:19

   Merhaba. Ölüm tarihleri ve sigortalılık kolları esas alındığında her iki aylığın da ödenmesi gerekir size.

   Cevapla
   • Ayşe   26 Eylül 2017 at 10:15

    Biz dilekçe verdik red cevabı geldi eşinizden aylık aldığınız için babanızdan aylık baglanamiyor diyor ne yapmamız gerekiyor ? Yapılacak işlemler ne peki ?

    Cevapla
    • SGKuzmani   26 Eylül 2017 at 10:31

     İtiraz edebilirsiniz. Sonrasında dava açabilirsiniz. Eğer istisnai bir durum yoksa almanız gerekir.

     Cevapla
 17. Isa batun   25 Eylül 2017 at 18:02

  Merhaba babam 17.9.2017 tarihinde vefaat etti sigorta ve bagkurunun toplami 437 gun emekli olma sansi varmi tesekkurler

  Cevapla
  • Isa batun   25 Eylül 2017 at 18:04

   Pardon 2013 olacakti olum tarihi

   Cevapla
  • SGKuzmani   26 Eylül 2017 at 08:15

   Merhaba. Hayır en az 900 gün olması gerekir. Olamaz maalesef.

   Cevapla
 18. ayşe   25 Eylül 2017 at 15:08

  Merhaba ben eşimden emekli sandığı dul aylığı alıyorum bağkurlu babamdan da yetim aylığı almak istiyorum.Ne yapmam lazım?SGK ye dilekçe verdim ama red cevabı geldi ama etrafımdaki herkes bu haktan yararlanıyor.

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Eylül 2017 at 15:09

   Merhaba. babanızın ve eşinizin ölüm tarihini yazabilir misiniz?

   Cevapla
 19. Hülya   20 Eylül 2017 at 21:44

  Merhaba annem babamdan ssk maaşı alıyor dedem vefat etti bağkur tarım emeklisi aynı zamanda dedemin eşide var.Annem babasından da maaş alabilirmi alırsa yüzde kaçını alır tşk ed

  Cevapla
  • SGKuzmani   21 Eylül 2017 at 08:13

   Merhaba. Ölüm tarihlerine ve dosya durumlarına göre belirlenir. SGK emeklilik servisinden net bilgi alın bu konuda.

   Cevapla
 20. Nurcihan Atay   4 Eylül 2017 at 13:13

  Eşim İsmet Atay Bağkur emeklisiydi ve maalesef geçen ay vefat etti. Ben sigortadan emekliyim. Bu durumda eşimin Bağkur emekli aylığını ben alabilir miyim? Bunun için nereye başvurmam gerekiyor?

  Cevapla
  • SGKuzmani   5 Eylül 2017 at 08:37

   Merhaba. Evet alabilirsiniz. Ancak size yarısı ödenir.

   Cevapla
 21. Gül Ensari   23 Ağustos 2017 at 19:53

  Babamdan %25 oranında bağkur ölüm aylığı alıyorum.
  Bir kız kardeşim var, evli ve ssklı çalışıyorZ
  Annem ve babam, babam vefat etmeden önce boşandıkları için annem babamdan ölüm aylığı almıyor.
  annemin alamadığı eş hakkı olan %50’den benim alma şansım var mı? ne yapmam gerek?
  Tşk ederim.

  Cevapla
  • SGKuzmani   24 Ağustos 2017 at 10:09

   Merhaba. Hayır maalesef yok. Ancak tek başınıza maaş almanız halinde hisseniz %50 ye çıkabilir. Hiç bir şekilde %50 yi geçemez.

   Cevapla
 22. Sibel Baha   22 Ağustos 2017 at 19:09

  Merhaba. Babam 1981 Bağkur girişli. 395 günü var. 2005 senesinde ssk dan 120 günü var. 2011 senesinde vefat etti. Emekli olabilir mi?? Nasıl??

  Cevapla
  • SGKuzmani   23 Ağustos 2017 at 08:54

   Merhaba. Emeklilik için en az 1800 gün gerekli. Emekli olamaz.

   Cevapla
 23. Neslihan   8 Ağustos 2017 at 21:47

  Merhaba.Ölen esinin ssk emekli maasini alabilmesi icin hangi evraklar gerekiyor ve nereye basvurmasi gerekiyor.Cocuklari vekalet vermesi gerekiyormu

  Cevapla
  • SGKuzmani   9 Ağustos 2017 at 09:06

   Merhaba. SGK Tahsis talep formu, ölen kişiye ait ölüm belgesi ve kimlik fotokopisi yeterli. SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi başlıklı yazımızdan ilgili formu indirebilir ve nasıl doldurulduğunu öğrenebilirsiniz. Başvuru da bağlı olduğunuz SGK’ya gönderilecek.

   Cevapla
 24. emine   7 Ağustos 2017 at 20:20

  eşim vefatından ssk maaşı alıyordum evlilik yaptım maaş kesildi şimdi ise ayrıldım ilk eşimin maaşını almak için ssk ya başvurmak istedim bir dilekçe ile ankaraya başvurmamı istediler ankara adresinide verdiler dilekceye adımı tc mi boşanma belgemi dah önce maaş aldığımı yazmam istendi bu dğrumudur yoksa TAHSİS TALEP VE BEYAN TAAHHÜT BELGESİ nimi doldurmam gerek tşkler

  Cevapla
 25. Meltem   13 Temmuz 2017 at 15:07

  Merhaba
  Annem 2012 de vefat etti eşi ve kızı maasını alıyordu şimdi esi evlendi onun aldıgı kesildi bende eşimden boşandım ve basvuru yaptım 3 aydır baglanmadı baglandıgı takdirde diğer kızına ve bana yuzde kac oranla baglanır ve ben calısmayada baslarsam maaşım kesilirmi (bagkur emeklisi)

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 09:31

   Merhaba. %25 oranında bağlanır size ve kardeşinize. Çalışmaya başlarsanız aylık kesilir.

   Cevapla
 26. Sezin   11 Haziran 2017 at 08:58

  Merhaba geçmişte sigortalı görünüyorum yetim aylığı bağlanmadan önce .şimdide hakedişimi geri istiyorlar her ay kesiyorlar.yardumcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
  • SGKuzmani   12 Haziran 2017 at 09:51

   Merhaba. Gerekli itirazı SGK’ya yapın lütfen. İncelesinler dosyanızı.

   Cevapla
   • Sezin   12 Haziran 2017 at 11:17

    Cevap için teşekkürler.Bir sorum daha var dul aylığı bağlanan kişi çalışabilirmi yoksa aylığı keserlermi.iyi çalışmalar.verdiğiniz hizmetten dolayı teşekkürler.

    Cevapla
    • SGKuzmani   12 Haziran 2017 at 11:22

     Dul aylığı bağlanan kişi çalışırsa aylığı kesilmez. Ancak kısmen düşebilir.

     Cevapla
 27. Ayca   21 Mayıs 2017 at 02:05

  Birde SGK nin kendi sayfasında belirtilen oranlarda dul eş %75
  Yada dul eş %60 +1 çocuk %30 alır yaziyo oranlar yanlismi yazılmis yani anlayamadım bu yüzde 15 lik fark yetim çocuk adına fonda tutulan miktarmidir acaba ?

  Cevapla
  • SGKuzmani   22 Mayıs 2017 at 08:59

   Emeklilik ve ölüm tarihlerine göre farklılık gösterebilir. SGK kanununda bir çok geçiş hükmü ve istisna var maalesef.

   Cevapla
 28. Ayca   21 Mayıs 2017 at 01:53

  Merhaba.. ben 3 sene önce boşandım babam 5 ay önce vefat etti maaş için talepte bulunmadım annem %75 lik dilimi alıyor geçen ayda ananem vefat etti dedemde rahmetli Bağkur emeklisiydi annem hem babamdan hemde kendi babasından maaş alabilirim biri SGK biri Bağkur .. alırsa babasının yüzde kaçını alabiliyor yetim kişi ? Bende bu ay talepte bulunacağım ama okul ve iş gereği eski eşimle aynı adreste ikamet ediyor görünüyoruz bu sıkıntı olurmu acaba ? Bide son olarak yetim yada dul maaşlarının yüzdeleri Bağkur ve SGK için ayni oranmi ? Yani annem babamdan sgk %75 dul maaşı alıyor dedeminde maaşı hak eden tek çocuğu olarak %75 mı alicak

  Cevapla
  • SGKuzmani   22 Mayıs 2017 at 08:58

   Merhaba. Bazı istisnalar var. Her iki maaş da alınabilir ya da yüksek olan maaş ödenir. Bunun için ölüm tarihlerine bakılır. SGK’dan net bilgi alabilirsiniz.
   Eski eş ile aynı adreste ikamet ediyorsanız sıkıntı olur. Adresi taşımanız gerekir. SSK ve Bağkurda yetim ve dul maaş bağlanma oranları aynıdır. Yetim çocuk % 25, eş %75 alır. Eşle birlikte maaş alan çocuk varsa eş bu durumda %50 alır.

   Cevapla
 29. Müzeyyen   15 Mayıs 2017 at 15:53

  Iyi günler size bi sorum olacaktı ben eşimden maaş alıyorum ssk ‘dan babam 1982 senesinde öldü annemde babamın maaşını alıyordu annem geçen sene vefat etti acaba bana babamın maasi bağlanır mi emekliler cemiyetine gittim başvurmaya olmuyor artık deyip geri gönderdiler

  Cevapla
  • SGKuzmani   16 Mayıs 2017 at 08:06

   Merhaba. Duruma göre bir aylığın tamamı diğerinin yarısı ya da aylıklardan yüksek olanı bağlanabilmekte. Bunun için SGK’dan net bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 30. ays   12 Mayıs 2017 at 12:01

  size merak ettiğim bir soruyu sormak istiyorum.1 ekimden sonra yetim maaşı alma şartları kız ve erkek çocuklar için eşitlendi mi eşitlenmedi mi anlamadım. buna cevap verebilir misiniz

  Cevapla
  • SGKuzmani   12 Mayıs 2017 at 13:41

   Merhaba. Böyle bir düzenleme yok. Nereden duydunuz bunu?

   Cevapla
   • ays   12 Mayıs 2017 at 14:33

    ama haberlerde 1 ekimden sonra kız ve erkek çocukların yetim maaşı alma şartları eşitlendi deniyordu. sadece 1 ekimden önceki kızlar için geçerli deniyordu

    Cevapla
    • SGKuzmani   12 Mayıs 2017 at 16:28

     Hayır. Öyle bir şey yok.

     Cevapla
 31. Mali   9 Mayıs 2017 at 21:08

  Annem 500gün SSK 650gün bağkur var 2010 da vefat etti kız cocuk dul ölüm aylığı bağlanır mı cocuk sigortadan önce

  Cevapla
  • SGKuzmani   10 Mayıs 2017 at 08:24

   Merhaba. Evet bağlanabilir diye düşünüyorum. Talepte bulundunuz mu hiç?

   Cevapla
 32. aykut   4 Mayıs 2017 at 14:18

  Merhabalar. Ben babamadan 25 yaşıma kadar yetim aylığı aldım ve yaşım geçtiği için artık kesildi. Bu maaşı askerdeyken tekrar bağlatabiliyormuyum acaba. Teşekkürler..

  Cevapla
  • SGKuzmani   5 Mayıs 2017 at 08:08

   Merhaba. 25 yaşı geçtiyseniz artık alamazsınız.

   Cevapla
 33. emine   27 Nisan 2017 at 01:28

  babam bağkur emeklisi eşimden boşandım babamdan ölüm aylığı bağlandı 650 tl neden bu kadar az tek çocuğum ve annem de yaşamıyor

  Cevapla
  • SGKuzmani   27 Nisan 2017 at 08:06

   Merhaba. Yetim çocuklara en fazla aylığın %50 si bağlanabiliyor. SGK’dan bu konuda ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 34. Mehmet   13 Nisan 2017 at 11:47

  Askerlik borçlanması yapacağımız için borçlanmayı haptığımız tarihten itibaren ölüm maaşını alabiliriz?

  Cevapla
 35. Mehmet   13 Nisan 2017 at 11:45

  Merhaba. Vefat eden kişinin gss borcu silinir mi ?
  Askerlikten 370 gün aldık bağ/kur un 1800 günü dolması için sgk da bayan bize maaşının düşük olacağını aöyledi tahmini olarak 300 ve 500 arası sizce tahmin olarak ne olur ?
  Ölüm maaşı için vefat ettikten 4 5 ay sonra başvursak bir sıkıntı olur mu ?
  Teşekürler

  Cevapla
  • SGKuzmani   13 Nisan 2017 at 13:52

   Merhaba. Vefat tarihi itibariyle durdurulur. Ama geçmiş borçları silinmez. Emekli aylığı bağlanması için GSS borcunu da ödemeniz gerekir.
   5 yıllık zaman aşımı süresi var ölüm tarihinden itibaren. Ne zaman başvurursanız artık. Askerlik borçlanma tutarını yatırdığınız tarihten itibaren aylığa hak kazanabilirsiniz.

   Cevapla
 36. Mehmet   12 Nisan 2017 at 12:34

  Merhaba babam en son bağ-kur lu gözüküyor askerlikten gün aldı annem ve 3 kardeş olarak ne kadar maaş alabiliriz ve maaş oaylaşımı yüzdelik kısmı nasıl olur. Bide 3 kardeş olarak bir lise bir üniversite öğrencisiyiz. Teşekürler

  Cevapla
  • SGKuzmani   13 Nisan 2017 at 08:43

   Merhaba.Ne kadar maaş alınacağı konusunda bir hesap yapmak zor. Ancak anneniz %50, siz de %25’lik hisseyi aranızda paylı olarak alabilirsiniz.

   Cevapla
 37. Emine   11 Nisan 2017 at 01:16

  Merhaba, babam 1997 yılında vefat etti yetim ve dul aylığı için sgk ya başvurduğumuzda bize babamın 120 günü olduğu ve başka gün sayısının olmadığı dolayısıyla hiç bir şekilde aylık alamayacağımız söylendi. Sonrasında 2009 yılında unkapanı sgk ya başka bir iş için gittik ve gitmişken tekrar baktırmak istedik babamın başka sigortalarınında olduğunu öğrendik üzerine askerlik ve borçlanmayla tamamlayıp annemi aylığa bağladık.. kurumdan kaynaklanan bu durum karşısında mağduriyetimiz geriye dönük nasıl karşılanır nasıl bir yol izlememiz gerekir.. cevaplarsanız sevinirim ..teşekkürler…

  Cevapla
  • SGKuzmani   11 Nisan 2017 at 09:13

   Merhaba. Askerlik borçlanması ile tamamlandığından geriye dönük hak talebinde bulunamazsınız. Babanızın gün sayısı askerlik borçlanması hariç yetmiş olsaydı zaten ölüm tarihinden itibaren aylık bağlanabilirdi.

   Cevapla
 38. Onur   29 Mart 2017 at 00:45

  Annem ablam ve ben babamdan ölüm ve yetim aylığı alıyorduk. Ablam evlendiği için maaşl kesildi. Anneme aktarılmadı. Benimde 25 yaşımı doldurduğumda aylığım kesildi. Fakat evrak yapıldığında gelen maaş %75 in altında ? ( annem kendi emekli maaşını da almaktadır )

  Cevapla
  • SGKuzmani   3 Nisan 2017 at 15:46

   Merhaba. Kendinden dolayı maaşı varsa aylık bağlama oranı %50 olarak uygulanır. %75 ödenmez.

   Cevapla
 39. duygu erdemli   27 Mart 2017 at 08:46

  merhaba SSK emeklisi engelli abim var ve evli eşide engelli
  eşi ev hanımı % 40 raporu var dul ve yetim aylığı bağlanırmı abimin eşine
  teşekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani   3 Nisan 2017 at 09:05

   Merhaba. Dul ve ya yetim aylığı vefat eden kişiden dolayı bağlanır. Yengenize aylık bağlanmaz.

   Cevapla
 40. Neriman yilmaz   27 Mart 2017 at 04:09

  Ben esimden emekli Maaş alıyorum emekli Sandığı ba an bağkurlu yetim maaşi alabilirmiyim babamın olum tarihi 2009

  Cevapla
  • SGKuzmani   1 Nisan 2017 at 20:11

   Merhaba. Evet alabilirsiniz. Yine de SGK’dan net bilgi alın. Ölüm tarihlerine göre farklılık gösterebilir.

   Cevapla
 41. samet   21 Şubat 2017 at 12:32

  2000 yılından önce emekli oldu. Şubat ayında vefat etti. Babamın son maaşı 1700 lira idi.
  Annem ve kız kardeşime ölüm aylığı bağlanacak haliyle. kız kardeşim üniversitede okuyor, annemin de herhangi bir geliri yok.
  Maaş bağlanma oranı ne olur ? Yani ne kadar alırlar. Bir kaç kişi sadece annene bağlat daha fazla maaş alırsınız gibi bir şey dedi kafam çok karıştı. Sadece anne %75 alır diyen var. ikisi alırlarsa %60 %30 (%90) diyen de var.
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
  • SGKuzmani   21 Şubat 2017 at 13:34

   Merhaba. annenize %50 kız kardeşinize %25 i bağlanır.

   Cevapla
   • samet   21 Şubat 2017 at 13:46

    Sadece anneme bağlansa %75 sanırım yine. o zaman 2 evrağa gerek olmayacak hem.

    Cevapla
    • SGKuzmani   21 Şubat 2017 at 14:32

     Dediğim gibi tek başına anneye bağlanırsa %75 kız çocuğu da alırsa %50, %25 şeklinde olacaktır. O oranları nereden buldunuz?

     Cevapla
     • samet   21 Şubat 2017 at 14:37

      adresler sanırım yorum olarak girmiyor.

      biri ……. adresi diğeri….. adresi

     • SGKuzmani   21 Şubat 2017 at 16:55

      Kanuni bir bağlayıcılığı yok. 5510 Sayılı Kanuna göre belirlenen oranlar benim söylediklerim.

   • samet   21 Şubat 2017 at 13:51

    aşağıda verilen oranlar hatalı mıdır yani ?

    Sadece Eş = % 75,

    Çalışan ya da Emekli aylığı alan eş = % 50,

    Eş, bir yetim = % 60 – % 30,

    Eş, iki yetim = % 50 – % 25, % 25

    Sadece Tek yetim = % 50

    İki yetim = % 40, % 40

    Cevapla
    • Ayca   21 Mayıs 2017 at 02:08

     Mrb aynı sorunu bizde yaşıyoruz acaba siz bir sonuca varabildinizmi .. annem babamdan aylığa bağlandı ben parası kesilmesin diye talepte bulunmadım ama bulunursak %90 mı oluyormuş aldığımız para bilgi verebilirmisiniz acaba !

     Cevapla
 42. Deniz Güler   15 Ocak 2017 at 14:46

  Eşimden bağkur 4b emekli aylığı alıyorum eşim 14 yıl önce vefat etti 2 kızım var kızım sigortalı işe girdi dolayısıyla maaş kesildi onun kesilen maaşının bir kısmı benim üzerime geçmiyeceği söyleniyor 4 ay gecikmeli bildirdiğimiz için şu anda ceza ödüyoruz ve benim elime geçen para 810 tl bilgilendirirmisiniz

  Cevapla
  • SGKuzmani   16 Ocak 2017 at 12:09

   Merhaba. Kızınızın maaşı size aktarılmaz. Her ikisinin de maaştan çıkması halinde maaş size aktarılabilir.

   Cevapla
 43. Serhat Mavili   14 Ekim 2016 at 17:54

  Annem emekli öğretmen,babam ise memur emeklisi iken vefat etti.Annemin babası ise SSK emeklisi iken vefat etti.Annem babamın dul aylığını alıyordu.Yeni yasaya göre anneme üçüncü yani dedemden yetim aylığı bağlanır mı?

  Cevapla
  • SGKuzmani   17 Ekim 2016 at 08:16

   Anneniz kendi sigortalılığından dolayı emekli olduğu için babasından dolayı aylık alamaz. Sadece eşten dolayı aylık alıyor olsaydı o zaman alabilirdi.

   Cevapla
 44. HAVVA   6 Ekim 2016 at 15:37

  peki o zaman sizce kendinin de emekli olması gerekli mi ..maddi açıdan yani..annemden başka aylık alan çocuk yok ve şu an 1400 maaş alıyor.Eger prim ödenirse 2,5 yıl sonra emekli hakkını kazanacak..tekrar teşekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani   6 Ekim 2016 at 16:47

   Eğer 2,5 yıl sonra emekli olacaksa kesinlikle çalışmaya devam etsin. Her iki maaşı birden alır. Çalışırsa aylığı kısmen düşecek ama ileriyi düşündüğünüz zaman faydasına olacak.

   Cevapla
 45. HAVVA   6 Ekim 2016 at 15:19

  ANNEM BABAMDAN DUL MAAŞI ALIYOR.GEÇMİŞTE KENDİSİNE AİT 7 YILLIK BAĞKUR HİZMETİ VAR.ŞİMDİ BEBEK BAKICILIĞINDAN EK9 DAN 10 GÜNDEN FAZLA ÇALIŞAN PRİM ÖDENİYOR.KENDİSİDE EMEKLİLİĞİ HAK ETTİĞİ ZAMAN BABAMDAN ALDIĞI DUL MAAŞINDAN KESİNTİ OLUR MU …TEŞEKKÜRLER

  Cevapla
  • SGKuzmani   6 Ekim 2016 at 15:22

   Eğer anneniz tek başına aylık alıyorsa aylık bağlama oranı %75 tir. Bu durumda Ek/9 yani ev hizmetleri kapsamında çalışması halinde aylık bağlama oranı %75 ten %50 ye düşer. Eğer annenizden başka aylık alan çocuk varsa bu durumda aylığında herhangi bir kesinti olmaz. Zaten aylık bağlama oranı %50 dir.

   Cevapla