Sosyal Güvenlik Kurumu Borçlarına Yapılandırma2017 Mayıs ayında resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7020 sayılı torba kanuna istinaden Sosyal Güvenlik Kurumuna 2017 Mart ayı ve öncesinde prim borcu bulunanların bu prim borçları yapılandırılıyor  ve peşin ve ya 6,9,12,18 taksit seçenekleri ile ödeme imkanı sağlanıyor.

Henüz 6736 Sayılı Kanuna göre yapılandırılmış prim borçlarının taksitleri devam ederken 7020 sayılı kanun gereği yeniden yapılandırma imkanı getirildi. 7020 sayılı kanun gereği yeniden yapılandırma için son başvuru tarihi ise 30 Haziran 2017.

İşte tüm detayları ile Sosyal Güvenlik borçlarının yeniden yapılandırılması işlemleri…Hangi SGK Borçları Yapılandırılacak?

ssk bağkur gss ek 5 yapılandırma 2016

ssk bağkur gss ek 5 yapılandırma 2017

Yapılandırma kapsamında olacak SGK prim borçları şunlar:

 • İşveren geçmiş dönem prim borçları (icraya intikal edenler dahil),
 • Bağ-Kur geçmiş dönem prim borçları,
 • Sosyal Güvenlik Destekleme Prim borçları,
 • İsteğe bağlı sigorta (BAğ-Kur) borçları,
 • Topluluk sigortası borçları,
 • Genel Sağlık Sigortası borçları,
 • Bina inşaatları ve ihaleli işler ile ilgili prim borçları ve fark işçilik prim borçları.
 • SGK idari para cezası borçları
 • Burada sayamadığımız diğer SGK geçmiş dönem prim borçları.

Hangi Tarihe Kadar Olan SGK Borçları Yapılandırılacak?

31.03.2017 tarihine kadar olan Sosyal Güvenlik Kurumu borçları yapılandırma kapsamında olacak.

Borçlarını 6736 Sayılı Kanuna İstinaden Yapılandırmış Olanlar Bu Yeni Yapılandırmadan Faydalanacak mı?

Borçlarını 6736 sayılı torba yasa ile yapılandırmış ancak ödeme yapmadığı için yapılandırmaları bozulan kişiler yeni çıkacak kanunla borçlarını yeniden yapılandıramayacak.

Borçların Ne Kadarı Silinecek?

 • bağkur borç yapılandırma hesaplama 2016

  bağkur borç yapılandırma hesaplama 2017

  İdari para cezalarındaki gecikme zammı ve gecikme cezasının tamamı silinecek. Ana paranın sadece yarısı tahsil edilecek.

 • Diğer borçların ise gecikme zammı ve cezası silinecek ve bunun yerine aylık Yİ-Üfe değişim oranları esas alınarak hesaplama yeniden yapılacak.
 • Öte yandan, borç asıllarının ödenmiş fakat fer’ilerinin ödenmemiş olduğu durumlarda, fer’i alacakların %60’ının tahsilinden vazgeçilecek olup, borcun tamamının defaten ödenmesi durumunda Kanunun yayınlandığı tarihten borcun ödeme tarihine kadar (4 Aylık sürece) faiz uygulanmayacak,

Borcunu Yapılandıran Sağlık Hizmetlerinden Faydalanacak mı?

Prim borçlarını yapılandırmış olanlar yapılandırma kapsamında ilk taksitlerini ödemeleri, cari prim olarak da prim borçlarının iki aydan fazla olmaması halinde kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerle beraber sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler.Kaç Taksit Ya da Prim Ödenmezse Yapılandırma Bozulur?
 • Bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla yapılandırma taksidinin geç ödenmesi ya da hiç ödenmemesi,
 • Cari aya ait primlerden bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla primin geç ödenmesi ya da ödenmemesi,

Halinde yapılandırma bozulur.

SGK Yapılandırma Başvuru Formlarını İndir

KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ

YORUMUNUZ

 1. Merhaba,
  Babamın emekliliği haksız yere iptal edildi. 50 bin tl nin üstün borç yazısı geldi. Davaya hazırlanıyoruz ancak şu an tekrar sigortalı bir şirkette çalışmaua başladı. Borç denilen para ödenemez ise tekrar emekli olabilir mi? Teşekkürler

  • Merhaba. O borcu ödemeden de emekli olabilir babanız. Ancak emekli olduktan sonra maaşının 1/4’ü bu borca kesilebilir.

   • Teşekkürler. Av. Bu borç ödenemeden yani sgk ya ait idari para cezası var ise emekliliğinize engel olabilir ve Sgk uzmanlarından detayları öğrenebilirsiniz demişti. Tekrar teşekkür ederim.

 2. merhaba benim ınşaatımla alakalı pırım borcum var yapılandırma yapıp ruhsata basvuramazmıyım taksıtlerım bıtmeden sgk borcumdan dolayı oturum ruhsatı alamıyorum

  • Merhaba. Borcun tamamını kapatmadan inşaat için borcu yoktur yazısı alamazsınız.

 3. Ben 1987 tarihinden beri 2009 a kadar Bağkur sonra SGK ya geçtim Bağkur borcmu yatıramamıştım 2013 te yapılandırma yaptım borcun bir bölümünü yatırıp ondan sonra birkaç taksid ödedikten sonra imkanlsızlık nedeniyle bozuldu bu ilki yıldır emeklilik hakımda oldu çekti şimdi bu yapılandırmadan yararlanırmıyım lütfen cevap bekliyorum

  • Merhaba. 2015/04 dönemi öncesi dondurulan süre varsa bu borç yapılandırma kapsamında değil. 2015/05. aydan bu yana olan bağkur prim borcunuz için yeniden yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

 4. Ne zaman çıkacak bu yapılandırma teşekkürler.

  • Sevda Hanım,
   Yasa Meclisten geçti. Cumhurbaşkan’ının onayından sonra resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girecek.
   Sağlıklı günler.

 5. Geri bildirim: Yeni Torba Kanunda Sosyal Güvenlik ile İlgili Düzenlemeler - Sosyal Güvenlik ve Çalışma Rehberi