Son Yönetmeliğe Göre Sigortalıların Analık İzninden Sonra Yarı Zamanlı/Kısmi Süreli Çalışma HaklarıAnalık izninden sonra yarı zamanlı çalışabilir miyim? Analık izninden sonra ücretsiz izin kullandım yarı zamanlı çalışma hakkım var mı? SSK yarı zamanlı çalışma şartları nelerdir? Hangi sigortalılar yarı zamanlı çalışma hakkına sahiptir?

4/a-SSK kapsamında çalışan sigortalıların analık ve süt izni konusunda detaylı bilgiyi “Sigortalıların Analık ve Süt İzin Hakları” başlıklı yazımızda ayrıntılı olarak vermiştik. Bu yazımızda ise  08.11.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “ANALIK İZNİ VEYA ÜCRETSİZ İZİN SONRASI YAPILACAK KISMİ  SÜRELİ ÇALIŞMALAR HAKKINDA YÖNETMELİK” ie sigortalıların doğum sonrasında yarı zamanlı çalışma hakları hakkında detaylı bilgi verececeğiz. 

4/a-SSK Kapsamındaki Kadın Sigortalıların Doğum Öncesi ve Sonrası Analık İzin Hakları Kaç Gündür?

Kadın sigortalıların; • Doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık analık izin hakları bulunmaktadır. Çoğul gebeliklerde doğum sonrası izin hakkı 10 haftadır.
 • Doktor raporu ile belgelemesi halinde kadın işçi hamileliğinin 37 haftasına kadar çalışabilir. Bu durumda doğum öncesinde kullanmadığı 5 hafta doğum sonrasına aktarılır.
 • Erken doğum halinde doğum öncesi kullanılmayan izin hakları doğum sonrasına aktarılabilir.

Doğumda ya da Doğum Sonrasında Annenin Vefatı Halinde Kalan Süre Kadar Baba İzin Kullanabilir mi?

Doğum esnasında ya da doğumdan sonra annenin vefatı halinde kalan izin süresini baba kullanabilir.

Çocuk Evlat Edinen Anne Analık İzni Kullanabilir mi?

3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen eşlerden birine çocuğun teslim tarihinden itibaren 8 hafta analık izni verilir.

4/a-SSK Kapsamındaki Kadın Sigortalıların Doğum Sonrası Yarı Zamanlı Ücretsiz İzin Hakkı

Analık izninin bitim tarihinden itibaren sigortalı kadın dilerse;

 • İlk doğumda 60 gün,
 • İkinci doğumda 120 gün,
 • Üçüncü ve üzeri doğumlarda 180 gün,

Süreyle haftalık çalışma sürelerinin yarısı kadar ücretsiz izin kullanabilirler.

 • Çoğul doğumlarda yukarıdaki sürelere 30 ar gün eklenir.

Çocuğun engelli olması ve doktor raporu ile belgelenmesi halinde bu süre 360 gün olarak belirlenir.

***Önemli not : Yukarıdaki süreler kadar yarı zamanlı ücretsiz izin kullanan kadın sigortalıların kısmi süreli çalışırken ayrıca süt izin hakları bulunmamaktadır. 

Analık İzin Bitiminden İtibaren 6 Aylık Ücretsiz İzin Hakkı

Kadın sigortalı dilerse analık izin bitim tarihinden itibaren 6 ay süreyle ücretsiz izne ayrılabilir. Ücretsiz izin süresi yıllık izin hesabında dikkate alınmaz.

***Önemli Not: Analık izin bitim tarihinden itibaren 6 ay süreyle ücretsiz izin kullanan sigortalı çocuğu bir yaşını tamamlayana kadar günlük 1,5 saatlik süt izin hakkından faydalanabilir.

4/a-SSK Kapsamındaki Kadın Sigortalıların Doğum Sonrası Kısmi Süreli/Yarı Zamanlı Çalışma Hakları

 • Kadın sigortalı yukarıda belirtilen ücretsiz izin hakkının bitim tarihini takip eden ay başına kadar kısmi süreli çalışma hakkı talep edebilir.
 • Kadın sigortalı bu hakkını çocuğu mecburi ilköğretim çağına gelene kadar herhangi bir zaman diliminde kullanabilir.
 • Analık izin bitiminden itibaren 6 aylık ücretsiz izne ayrılan sigortalı iznin beklemesini bitmeden de yarı zamanlı çalışma hakkı talep edebilir.
 • Yarı zamanlı/kısmi süreli çalışma talebinin en az 1 ay önce işverene bildirilmesi gerekmektedir.

Kısmi Süreli/Yarı Zamanlı Çalışma Şartları

 • ssk-sigorta-4a-yari-zamanli-calismaKısmi süreli çalışma talebinde bulunacak sigortalının eşinin çalışıyor olması gerekmektedir. Ancak eşin çalışmaya engel teşkil edecek bir hastalığının bulunması ve bunun doktor raporu ile belgelenmesi halinde de eşin kısmi süreli çalışma talebi yerine getirilir.
 • Kısmi süreli çalışma talebinin en geç 1 ay içinde işverence yerine getirilmesi gerekir.
 • İşveren talebin yerine getirildiğini sigortalıya yazılı olarak bildirmek zorundadır.

Hangi İşlerde Kısmi Süreli Çalışma Yapılabilir?

a) Özel sağlık kuruluşlarında ilgili mevzuat uyarınca mesul müdür, sorumlu hekim, laboratuvar sorumlusu ve sağlık hizmetinden sayılan işlerde tam zamanlı çalışması öngörülenler tarafından yerine getirilen işlerde,

b) Nitelikleri dolayısıyla sürekli çalıştıkları için durmaksızın birbiri ardına postalar hâlinde işçi çalıştırılarak yürütülen sanayiden sayılan işlerde,

c) Nitelikleri dolayısıyla bir yıldan az süren mevsimlik, kampanya veya taahhüt işlerinde,

ç) İş süresinin haftanın çalışma günlerine bölünmesi suretiyle yürütülmesine nitelikleri bakımından uygun olmayan işlerde,

işverenin uygun bulması hâlinde yapılabilir.

Kısmi Süreli Çalışmadan Faydalanan İşçi Süre Bitmeden Tam Zamanlı Çalışmaya Geçebilir mi?

Kısmi süreli çalışmaya başlayan işçi, aynı çocuk için bir daha bu haktan faydalanmamak üzere tam süreli çalışmaya dönebilir.

(2) Tam süreli çalışmaya geri dönmek isteyen işçi, işverene en az bir ay önce yazılı olarak talebini bildirir.

(3) Kısmi süreli çalışmaya geçen işçinin tam süreli çalışmaya başlaması hâlinde yerine alınan işçinin iş sözleşmesi kendiliğinden sona erer.

(4) Kısmi süreli çalışmaya geçen işçinin iş sözleşmesini feshetmesi hâlinde, yerine alınan işçinin iş sözleşmesi yazılı onayı olması koşuluyla fesih tarihinden itibaren belirsiz ve tam süreli sözleşmeye dönüşür.

Kısmi Süreli Çalışmada Çalışma Süresi Kim Tarafından Belirlenir?Kısmi süreli çalışmada sigortalının işyerinde çalışacağı süre ve zaman aralığı işveren tarafından belirlenir.

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***

 

YORUMUNUZ

 1. merhaba ben analık izninden sonra rapor aldım ardından 6 ay ücretsiz izin aldım peki o 2 aylık yarım çalışma hakkım yanmış mı oluyor yoksa talep edebilir miyim ücretsiz iznimin bitiminde. teşekkürler

 2. Analık izni bitiminde yıllık izin kullanıldıktan sonra yarı zamanlı çalışma için basvurulabiliyormu

 3. Merhaba
  Ben 29 Kasim 2017 itibariyle 37. Hafta raporu ile izne ayrildim.
  30 kasimda erken dogum gerceklesti.
  21 mart 2018 tarihinden itibaren taşerona kadro için mulakatlara girebilmek için işbaşı yaptım.
  Ucretsiz izin kullanmadim. Bu takdirde 2 ay yari zamanli calisabiliyor muyum?
  Fakat şuanda hic bir yere dilekce vermedim.
  Ben 6 yil kısmi sureli çalışma talebi icin dilekce vermek istiyorum.
  Süt izni bitiminden sonra dilekce verebiliyormuyum.
  Dilekceler isverene mi yoksa iskura mi veriliyor.

 4. Merhaba 10.02.2017 de dogum yaptim.ozel sirkette calisiyorum.dogum iznimin bitiminde de yari surelli calisma izni kullanmak istesiginde sirket iskur bunu kabul etmez diyerek manuple etti ve beni ucretsiz izne yonlendirdi bende zorunlu 2 ay ucretsiz izin almak zorunda kaldim.2018 nisan itibari ile kismi sureli calismaya gecnek istiyorum bolum mudurum ve insan kaynaklari departmani ile gorusuyorum bana boyle bir hakkim.olmadigi inatla diretiyorlar.bundan sonraki surecte ne yapmaliyim.dilekcemi verip mi beklemeliyim yada dilekcemi noter yoluylanihtar olarakmi gondermeliyim???

 5. merhaba ben su anda yarım gün çalışma hakkımı kullanıyorum 120 gün olarak bu süre bittiği anda çocuğum 1 yaşına gelince ye kadar süt iznim olacak değil mi

 6. Merhaba ssk li olarak çalışmaktayım 3. Çocuğuma doğum yaptım 4 mart rapor bitti 1 ay ücretsiz izin kullandım sonrasında kalan 5 ayimi yarım çalışma olarak kullanbilirmiyim devlet ödeme yaparmi

 7. Merhaba,
  Çalıştığımız kurumda arkadaşım yarı zamanlı kısmi çalışma hakkını kullandı, ancak maaşı ve sigortası 15 gün üzerinden değil 10 gün civarı üzerinden yatırılmış. Çünkü hafta sonları dahil edilmemiş. Böyle bir şey mümkün müdür? Yarım maaş alabilmek için yapılabilecek bir şey var mıdır? Teşekkür ederiz.

  • Merhaba. Hayır öyle olmaz. İşveren en az 15 gün üzerinden bildirim yapmak zorunda.

 8. merhaba ,
  ben sekiz senedir aynı firma da çalışıyorum doğum iznimden sonra süt izinlerimi kullandım oğlum 4 yaşına geldi yarım gün analık iznimi talep etme hakkım var mı

  • Merhaba. Eğer eşiniz de çalışıyorsa çocuk mecburi ilk öğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma hakkından yararlanabilirsiniz.

 9. Merhaba bir konuda bilgi almak istiyorum analik iznim ocak 19 bitiyo ve taserona kadro durumundan dolayi ucretsiz izin alamiyorum su durumda is basi yapsam 3 yada 4 ay sonra ucretsiz izne ayrilma gibi bi hakkim olurmu

  • Merhaba. İzin haklarınız olduğu gibi çalıştığınız kuruma devredilecek. Kadroya geçince 6 aydan kalan süre kadar ücretsiz izin hakkından yararlanabilirsiniz

 10. Hocam tekrar merhaba ,
  Ucretsiz izindeyken bagli oldugunuz firmanin haklarindan yararlaniliyor mu ? Ornegin yilbasi ikramiyesi alinabiliyor mu ?

  Tesekkurler,

  • Merhaba tekrar duygu hanım. Eğer sözleşmenizde istisnai bir durum yoksa yararlanamazsınız.

 11. iyi günler eşimin doğum izni 1 şubat 2018 de son buluyor. bu tarihten sonra 120 gün yarı zaman ödeneğinden faydalanacak öğrenmek istediğim bu yarı zamanli çalışma odeneginden sonra ücretsiz izin hakkindan faydalanabiliyor mu

  • Merhaba. Kalan süre kadar yararlanır. 120 gün yarı zamanlı kullanırsa geriye kalan 2 aylık süreyi de ücretsiz izin olarak kullanır.

 12. Merhaba;
  Analik iznimin ardindan 6 ay ucretsiz izin aldim.Mart basinda is basi yapmam gerekiyor.ilk cocugumu dogurdum.Mart basinda 60 gun yari zamanli calismaya baslayip 2 ay hem devletten hemde iayerinden para alabiliyormuyum ve de 60 gun sonrasinda sadece isverenden para almak kosuluyla kismi sureli olarak calismaya devam edebiliyormuyum.Ogrenmek isttedigim yari zmaanli calisma ve kismi sureli calisma hakkimi pespese kullanabikiyormuyum.Bide ikisi isverenin insiyatifinde olan bir sey mi.Muhasebe departmaninda calisiyorum.

  • Merhaba. Hayır yarı zamanlı çalışma hakkınız yok. Ancak eşiniz de çalışıyorsa çocuğunuz mecburi ilköğretim çağına gelene kadar kısmi süreli çalışabilirsiniz. Bu durumda yarım maaş alırsınız devlet size herhangi bir maaş ödemesi yapmaz

   • Peki hocam neden kullanilmiyor ?Yani bunun bir siralamasi mi var (analik izni yari sureli ucretsiz izin kismi sureli vss..gibi ) ? Yoksa yari zamanlidan yararlanan kismi den mi yararlanamiyor? Yada tam tersi ?Bunu da yanitlarsaniz cok mutlu olurum

    • Merhaba. Yarı zamanlı çalışma maaşı alabilmeniz için analık izni bittiken sonra yarı zamanlı çalışmaya geçmeniz gerekiyor. Ücretsiz izin kullandığınızda bu hakkınız olmuyor. Çocuk mecburi ilk öğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma hakkı ise her zaman var.

 13. Hakan bey son bir sorum daha olacak, ilkokul çağına kadar olan yarı zamanlı çalışmadan kasıt haftalık çalışma saatı olan 45 saatin yarısı mı? yoksa kısmi süreli çalışma olan haftalık çalışma saatinin 3 te 2 si kadar mı?

  • 3/2’si kadar olması gerekiyor. Öyle hatırlıyorum ama.

   • Hakan Bey öncelikle yanıtlarınız için teşekkür ederim, ben bu kadar hızlı geri dönüş yapan bir site görmedim!
    Peki kısmi süreli çalışmada, dilekçede saat belirtmemiz gerekiyor mu? Evet ise Yarım gün mü, çalışma süresinin 2/3 ü kadar mı belirtmemiz gerekiyor?

    • Hayır saat belirtmeniz gerekmez. 2/3 üzere olması lazım çalışmanız gereken süre. Buna ilgili yönetmelikten bakabilirsiniz

 14. Merhaba, doğum sonrası Analık iznimi kullandım, toplu olarak Süt İznimi kullandım, üzerine 6 Ay Ücretsiz İzin aldım ve
  İznimin bitimine 40 gün kaldı.
  İşe dönüşte Yarım zamanlı çalışma hakkım var mı?(eşimde sigortalı çalışıyor, bende 4 yıldır aynı işyerindeyim )

  Birde yarım gün çalışmada öğle arası kullanılıyor mu? 08:30-17:30 mesai saatlerinde (tam günde 12:00-13:00 öğle aramız 1 saat)
  13:00 işten çıkış mıdır? öğle arasını kullanmayıp çıkma şansımız var mıdır?
  Şimdiden çok teşekkür ederim.
  Çok teşekkürler.

  • Merhaba. Çocuğunuz ilköğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma hakkını kullanabilirsiniz. Yarı zamanlı çalışmada haftalık çalışma süresinin en az yarısı yani 22.5 saat çalışmanız gerekir. Diğer mesai saatleri sizin ve işverenin arasındaki uzlaşmaya bağlı.

   • Hakan Bey çok teşekkür ederim cevabınız için. Bir sorum daha olabilir mi?
    Peki iş yerime, 6 ay ücretsiz iznimin bitiminde 2-3 ay daha ücretsiz izi. uzatma talebinde bulundum. 2-3 ay sonra işe başlarken yarı zamanlı çalışma talebinde bulunma hakkı var mıdır?

    • Çocuğunuz mecburi ilköğretim çağına gelene kadar ki herhangi bir zaman diliminde yarı zamanlı çalışma talebinde bulunma hakkınız var.

 15. Merhaba
  Doğum iznim bittikten sonra 2 ay ücretsiz izin kullandig9msa beni aynı işyerine almak zorundalar mu yoksa kaç km mesafeye yakın yer e atayabilir beni 4c kapsamında calismaktayim

 16. Merhaba doğum iznim bu ayın 29 da bitiyor.doktor kontrolü sonrası doktorun rapor vermesi durumunda 1 yada 2ay rapor alıp sonrasında 6ay ücretsiz hakkımi kullanabilir miyim. Özel sektörde ssk li olarak çalışıyorum.herhangi bir sıkıntı olur mu

  • Merhaba. Ücretsiz izin hakkı analık izninin bitim tarihinden itibaren başlar. 1 ay rapor almanız halinde bu süre ücretsiz izin hakkından düşülür yani 5 ay olarak kullabilirsiniz.

   • Merhaba ücretsiz izin hakkından düşme nedenini öğrenebilir miyim rica etsem açıklayabilir misiniz. Teşekkür ederim

    • Merhaba. Ücretsiz izin hakkı kanun ve yönetmelikle belirlenmektedir. Kanunda belirtilen şeklinde söyledim ben size. Bunun başka bir açıklaması yok.

     • Cok teşekkür ederim

 17. Merhaba konu ile ilgili beni aydınlatır iseniz çok sevinirim ben 13 ekim 2017 de firmanın kapanması ile işten çıkarıldım 10 ocak 2017 da doğum yaptım şuan yeni 1 ay önce işe başladım özel sektörde çalışıyorum yarım gün çalşma için başvuru yapmam durumunda kabul edilebilir mi ?

  • Merhaba. Yarı zamanlı çalışma ödeneğinden yararlanma hakkınız yok. Ancak eşiniz de çalışıyorsa çocuğunuz mecburi ilköğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma hakkından yararlanabilirsiniz.

 18. Merhaba bilgi almak istediğim konu Doğum sonrası 6 aylık ücretsiz izin dönüşü işveren tarafından çıkarılırsam işsizlik ödeneğine başvuru yapma hakkına sahip olabiliyormuyum . 2012 den beri aynı şirketteyim. Ücretsiz iznim Ekim ayında bitecek .özetle 6 aylık ücretsiz izin işsizlik maaşına engel midir ?

  • Merhaba. İşsizlik maaşı alabilmeniz için 120 gün sigortanın kesintisiz yatmış olması gerekir. Hemen ayrılırsanız alamazsınız. Ama 4 ay çalıştıktan sonra ayrılırsanız alma hakkınız olacaktır.

 19. Bu arada özel sektör çalışanıyım, diğer şartları da (3 yıl-600 gün prim kuralı gibi..) yerine getirebiliyorum. Teşekkürler.

 20. Merhaba, doğum sonrası Analık iznimi kullandım, üzerine 6 Ay Ücretsiz İzin ve toplu olarak Süt İznimi aldım. 2 ay kaldı tüm iznimin bitimine. İşe dönüşte Yarım zamanlı çalışma hakkım var mı? (Süt iznini toplu olarak aldığım için yarı zamanlıya geçemeyeceğimi duydum) Teşekkürler.

  • Eğer bahsettiğiniz yarı zamanlı çalışma ödeneği ise ondan yararlanamazsınız.

 21. Merhaba, doğum sonrası Analık iznimi kullandım, üzerine 6 Ay Ücretsiz İzin ve toplu olarak Süt İznimi aldım. 2 ay kaldı tüm iznimin bitimine. İşe dönüşte Yarım zamanlı çalışma hakkım var mı? Teşekkürler.

  • Merhaba. Çocuk mecburi ilköğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışabilirsiniz. Bunun için eşinizin de ücretli olarak çalışır olması gerekir.

 22. İyi günler. Kamuda işçi olarak çalışıyorum. Daha doğumum olmadı. 6 aylık ücretsiz izin kullanabilir miyim? Eşimin kendi iş yeri var ve ssk bağkur ödemiyor. Çalıştığı resmiyette gözükmediği için bu soruyu soruyorum. Yarı zamanlı çalışmayı eşim çalışmadığı için kullanamıyorum. Ücretsiz izin için de aynı şey geçerli mi? Eğer kullanabiliyorsam. Doğumdan sonra neler yapmam gerekir? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba. Doğum sonrası analık izin bitim tarihinden itibaren 6 ay süreli ücretsiz izin hakkınız var. Bunun için eşinizin çalışmasına gerek yok. Analık izni bittikten sonra Kuruma yazılı talepte bulunacaksınız.

 23. Merhaba 4 ay ücretli iznim bittikten sonra 6 ay ücretsiz izne ayrıldım. Özel şirkette çalışıyorum. 6 aylık ücretsiz iznim bittiğinde 2 ay yarım gün hakkından yararlanabiliypr muyum kolay gelsin

  • Merhaba. Hayır 2 ay yarım gün çalışma hakkını analık izin bitim tarihinden sonra kullanabiliyorsunuz. Ücretsiz izin bittikten sonra kullanma hakkınız yok.

 24. MERHABALAR,
  EŞİMİN ANALIK İZNİ 18.08.2017 TARİHİNDE BİTİYOR,BU SÜREDEN SONRA İLK OLARAK İŞKUR DESTEKLİ OLAN İLK ÇOCUĞUMUZ OLDUĞU İÇİN 60 GÜN(2 AY) LÜK YARI ZAMANLI ÇALIŞMAYI, SONRASINDA DA İLKOKUL ÇAĞINA KADAR OLAN KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMAYI KULLANABİLİRMİYİZ.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER İYİ ÇALIŞMALAR…

  • Merhaba. Eşiniz 4a SSK kapsamında çalışıyorsa kullanabilir evet. Yarı zamanlı çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için doğumdan önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta priminin yatmış olması gerekir. Okul çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışmadan yararlanabilmesi için sizin de ücretli çalışıyor olma şartı aranıyor.

 25. Merhaba
  memur analık izninden itibaren günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışırsa ,24 ay ücretsiz izne ayrılmak
  isterse ,ücretsiz izin günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalıştığı sürenin bitiminden başlar. biz çalıştığı süreyi 24 aydan düşecekmiyiz…

  • Merhaba. 24 aylık ücretsiz izin hakkı doğum sonrası analık izin bitim tarihinden itibaren başlar. Bu tarihten sonraki 24 ay sürede yarı zamanlı çalışsa bile tam olarak indirmeniz gerekir.

 26. Merhaba ben 4bli personelim sağlık kurumuna tekniker olarak atandım ama dediğim gbi sözleşmeli.doğum iznimi bozup işe başlayış yaptım.ve dilekçe verdim yarı zamanlı çalışıp yarı maaş almak için.böyle bir örnek olmadıgını belirttiler birlik e sorucaklar ordan onay gelirse olurmuş.ne kadar sürede yanıt geliceği belli değil.acaba benim böyle bir hakkım varmı ve onaylanmaması içi bi sebep varmı.sözleşmeliler içinde geçerli mi onu sorucaktım.çnkü 4bli olmam sorun olabilir gibi hissettirdiler.kurumum onaylıyo bildigim kadarıyla fakat maaş düzenlemesini tam bilmiyolar.

  • Merhaba. Sözleşmeliler için de geçerli. Ancak Kanunun uygulanabilmesi adına Bakanlar Kurulu kararının çıkarılması gerekiyor. O çıkmadan uygulanamıyor.

 27. merhaba 6 aylık ücretsiz iznim bittikden sonra baş vurdum çalışdığım iş yeri fabrika vardıyalı çalıştığımız için kabul etmediler kısmi çalışmayı elime kağıt verdıler şimdi ne yapmam lazım varsıyalı çalışanları kapsamıyormu çocuk ilk okula kadar olan kanun

  • Merhaba. Vardiyalı çalışanlar diye bir ayrım yok kanunda. İşveren talebinizi gerçekleştirmek zorunda. Gerekli şartları sağlamanız halinde tabi.

   • birbirini takip eden postalar halinde çalışan iş yerleri diye geçiyor verdikleri kağıtta ne yapmam lazım şimdi

    • Yani bilemiyorum işverenle uzlaşmanız gerekir. Kanunen hakkınız var. İstisnai durum yoksa sözleşmenizde tabi.

 28. Mehaba.Bir kamu kurulusunda 4b li gorev yapmaktayim.Dogum izinimin bitimine yaklasiyorum.Kuruma yazili olarak dogum izni sonrasi bir yillik ucretsiz izin kullanmak istegiyle basvurdum.Fakat yetkili amirimiz izin talebimin su an mumkun olmadigini personel eksigi oldugunu daha fazla zorlamam durumunda Bakanliga bildirip senelik yaptigimiz sozlesmemin feshedilecegini soyledi.Kanunu biliyorum izin hakkim var dedigimde evet var ama ben bir yolunu bulurum bir sekilde hallederim diyor.Nasil bir yol izlemem gerekli?

  • Merhaba. Doğum izni sizin yasal hakkınızdır. Ücretsiz izin için de birim amiri ve Kurum onayı gerekir. Eğer personel eksikliği varsa karşılanmayabilir. Ben pek zorlamayın derim.

 29. Mrb suan ılk cocuguma hamıleyım analık ızınlerımı kullandıktan sonra altı aylık ucretsız ızın hakkımıda kullanmak ıstıyorum bunun akabınde cocugum okul cagına baslayana kadar yarı zamanlı calısabılırmıyım tesekkurler

  • Merhaba. Evet sorduklarınızın hepsini yapma hakkınız var kanunen.

 30. Bu doğum sonrası izin hakları her yerde farklı yazıyor hangisine inanacagimi şaşırdım bir sorum daha olacak 4 ay yarı zamanlı çalışırken sut izni kullaniliyormuydu aynı anda

  • Hayır. Yarı zamanlı çalışırken süt izin hakkı yok.

 31. Doğumdan sonra 4 ay yarı zamanlı çalıştım bitmek üzere bittikten sonra 1buçuk saat süt izin hakkımız varmidir kamuda taseron işçisiyim cvp yazarmisiniz

  • Merhaba. Çocuğunuz 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saat süt izin hakkınız vardır.

 32. Merhaba kolay gelsin. Esimin bu ay sonu dogum analik izni bitiyor. Bir kac konuda aydinlatirsaniz memnun oluruz
  – Yarim gun calisip tam ucret almasi icin hemen analik izninden sonrami baş vurmasi gerekir. Yoksa ucretsiz izin hakkini kullanip bitiminde bu hakkindan faydalanabilirmiyim.
  -Eger süt izninu toplu alabilirsek.Süt izni bitiminde başvurabilirmiyiz yani belli bir süresi varmidir.
  -Bunun için direk iş kurami başvurmak gerekiyor.
  -İş verenin kabul etmeme hakki varmidir.
  -Kabul etmeme durumunda tazminati verip cikarabilirmi

  • Merhaba.
   -Yarı zamanlı çalışma ödeneği analık izninin bitiminden itibaren başlar. Birinci çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve sonrası çocuklar için ise 6 ay süreyle ödenir. Ücretsiz izne ayrılırsa bu süreden düşülür.
   -Dediğim gibi analık izni bitiminden itibaren başlar. Süresi ise yukarıda belirttiğimiz gibidir. Süt iznini toplu kullanırsa yarı zamanlı çalışma ödeneği ödenecek süreden düşülür.
   -Yarı zamanlı çalışma ödeneği başvuru formunu işverene onaylattıktan sonra o belge ile İŞKUR’a başvurmanız gerekir.
   -İşverenin kabul etmeme gibi bir hakkı yoktur.
   -İş sözleşmesinin feshi için geçerli bir sebep değil. Bunun için işten ayrılış verirse size tazminat ödemek zorunda.

 33. Merhabalar ikiz cocuk annesiyim nisan 25 de dogum iznim bitiyor. Eşimde ssk lı çalışan. Kendim Eczane teknikeriyim
  İznim bitince hemen Yarı zamanlı calışma hakkım varmıdır. Varsa kac gun. Ve eger yarım gun calışabılırsem buna gunluk 1.5 saat sut ıznımı ekleyebılırmıyım.
  Yada alabılırsem sut ıznını toplu alma hakkım varmı. Alırsamda daha sonrasında yarım gun calışma hakkım varmdır.

  • Son olarak hemen dogum ızın bıtımınde yarı zamanlı calışırsam maasımı tammı alıyorum yoksa yarısını devletmı karsılıyor yada sadece yarım maas işverenmi

   • Yarı zamanlı çalışma ödeneğinden faydalanma hakkınız varsa çocuk sayısına göre maaşınızın kalan kısmı 2,4 ya da 6 ay süre ile İŞKUR tarafından ödenir. Bunun için doğum yaptığınız tarihten önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortanızın olması gerekli.

  • Merhaba. Yarı zamanlı çalışma hakkınız var. Yarı zamanlı çalışma hakkını kullanırken aynı zamanda süt izin hakkınız da var. Süt iznini nasıl ve ne zaman kullanacağınızı siz belirlersiniz.

 34. Merhaba. 4 ay ücretli doğum iznimi ve peşinden süt iznimi kullandim. Şu an ücretsiz doğum iznindeyim. Süt iznimi kullandığım için yari zamanlı çalışma hakkım kalmadı ama kısmı süreli çalisma hakkım var değil mi? Yani bebeğim okul çağına gelene kadar yarim gün şeklinde?

  • Merhaba. Evet eğer eşiniz de çalışıyorsa çocuğunuz mecburi ilk öğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışabilirsiniz.

 35. Peki bu haktan ben faydalabiliyormuyum acaba kamuda çalışmam buna engel mi? SSK ile yım taşeron.

  • Kamuda çalışmanız buna engel değil.

 36. Merhaba ben bir devlet hastanesinde taşeron olarak çalışıyorum çocuk ilk okula başlayana kadar olan “kısmi sureli “çalışmak için dilekçe verdim fakat şirketim bana sözleşmemin tam sureli olduğunu oyuzden faydalanamaacagımı iddia etti . Bana mantıksız geldi zaten yarım çalışsam neden kısmı sureli talep edeyim 🙂 bu konudaki yorumunuzu merak ediyorum

  • Merhaba. Öyle saçmalık mı olur? Zaten tam zamanlı çalışanlar için çıkartıldı bu. Kısmi süreli çalışıyor olsanız buna niye başvuracaksınız:)

 37. Merhaba,
  haftalık 30 saat kısmi süreli çalışmaya başladım haftada 3 buçuk gün çalışıyorum bu 3 buçuk güne haftalık 1 ,5 saatlik süt izni de ekleniyor mu?
  süt iznimide iş yerim 1 gün olarak veriyor.

  ozaman haftalık 2 buçuk gün mü çalışmalıyım?

  şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba. Günlük olarak 1,5 saat süt izin hakkınız var. Bunu hangi saatlerde ve nasıl kullanacağınızı siz belirlersiniz.

 38. slm benım kurumum kısmı surelı çalışmayı kabul etmıyor bakanlar kurulu tarafından tebliğ edilmesi gerekiyormus bana yardım edın zor durumdayım

  • Merhaba. Yapabileceğimiz bir şey yok maalesef bu konuda.

 39. mrb ben kamu kurumunda calısan taseron işçiyim cocugum bır yasında kurumuma çocuk ilkokul çagına gelene kadar yarım zamanlı çalısmak ıstdgımı soyledım ama kullanamyacagımı hala onylanmadgını soyledıler 2017 ocak ayı ıtıbarı ıle ne yapabılırm bu kanun yasllastımı kullanan varmı yoksa kurumumu ızın vermıyor

  • Merhaba. Kanun ve yönetmelik çıkalı neredeyse 1 yıl oldu. Kurum insan kaynaklarının bilgisi yok sanırım.

 40. Merhaba özel bir şirkette çalışıyorum.
  çocuğum okul çağına gelene kadar kısmi süreli çalışma dan faydalanmaya başladım yani haftalık 30saat gunde 7.5 saat olarak haftada 4 gün çalışıyorum
  Çocuğum henüz 9 aylık ve süt iznimi kullanmam gerekiyor 170 de aynı şeyi söylüyor ancak şirket bunu, ilk çocukta 60 gün yarım çalışıp tam maaş alırken süt izni kullanılmıyor durumuyla karıştırıyor
  Ne yapmam lazım hakkımı nasıl kullanabilirim

  • Merhaba. Çocuğunuz 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saat süt izin hakkınız var. Yarı zamanlı çalışıyor olmanız bu hakkınızı ortadan kaldırmaz.

   • Ben bunu nasıl ispat edebilirim peki şuan mevzuat hakkında 170 bile tereddütle konuşuyor net bir bilgi olmaması normal çünkü yasada ucu açık bırakılmış kelimeler kullanılmış mesela; ilk çocukta iki ay yarım zamanlı çalışırken süt izni kullanılamaz diye kesin bir hüküm var ancak mecburi ilköğretim çağına gelene kadar kısmi süreli çalışmada böyle birşey yazmıyor
    Sizden ricam ben nereye başvuru yapabilirim süt iznimi kullanmak için
    Tskler

    • Merhaba tekrar. Yazılı olarak BİMER’den bilgi isteyin.

 41. Öğretmenler (özellikle günlük 6 saat dersi olan sınıf öğretmenleri) için örnek bir uygulama, ya da kesinleşmiş bir yarım zamanlı çalışma kararı var mı acaba?

  • Merhaba. Yönetmelik yayımlandı ama uygulama konusunda tereddütler var. Kurumunuz ile görüşün lütfen.

 42. 2.çocuğum olduğu için 4 ay yarı zamanlı çalışma hakkımı kullandım.bundan sonra başka izin hakkım varmı.? 6 yaşa kadar uzatırsamda işyerinin itiraz etme hakkı varmıdır? problem çıkarmı ?

  • Yani ilköğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışabilirsiniz. Bunun şartı ise eşinizin de çalışıyor olması. Gerekli şartları sağlıyorsanız işyeriniz itiraz edemez.

 43. MERHABA..
  ÇOCUK OKUL ÇAĞINA GELENE KADAR YARI ZAMANLI ÇALIŞMA HAKKINI İZİNLER BİTTİKTEN HEMEN SONRAMI BAŞLATMAK GEREKİYOR.YOKSA TAM ZAMANLI BİR SÜRE ÇALIŞIP SONRADA BAŞVURABİLİRMİYİZ..
  EMEKLİLİK İÇİN SADECE YAŞI BEKLİYORUM.BU DURUM EMEKLİLİĞİMİ OLUMSUZ ETKİLERMİ ACABA?

  • Merhaba. Analık izin bitim tarihi ile çocuk ilköğretim yaşına gelene kadarki herhangi bir tarih arasında kullanabilirsiniz. Emekliliğinize engel teşkil edebilecek bir durum yok.

 44. Merhaba,

  Şu an da özel bir kurumda çalışmaktayım. 6 aylık bir bebeğim var. Günde 1.5 saatlik izin hakkımı kullanabilir miyim ve bu izin günü için cumartesi dahil midir?

  • Merhaba. Günde 1,5 saat süt izin hakkınız var. Cumartesi de dahil.

 45. Merhaba 9 aralik 2016 tarihinde analık iznim bitti ve bu tarihten itibaren ortopedik rahatsızlığım sebebiyle rapor almış bulunmaktayım. Yarım çalışma ödeneği için gerekli başvuruyu yapıp yarım gün çalışmaya başlayıp bu ödenekten ilk bebeğim olduğu için 60 gün boyunca yararlanabilir miyim? Ve illa bu ödeneği alabilmek için ücretsiz izin kullanma zorunluluğu var mı? Ilginiz için teşekkürler

  • Merhaba. Yarı zamanlı çalışma ödeneğinden analık izin bitim tarihinden itibaren 60 günlük süre için faydalanırsınız. Birinci çocuk için 60 gündür. Sizin yarı zamanlı çalışma hakkınız sona ermiş bu durumda.

 46. Analık izninden sonra bir ay ücretsiz izne ayrılıp sonrasında yari zamanki çalışmaya geçebilir miyim? Ya da analık izni bitiminde rapor alıp rapor sonrası yari zamanli izinden faydalanabilir mıyım?

  • Merhaba. Evet geçebilirsiniz. Rapor aldıktan sonra da geçebilirsiniz. Ancak bu süreler yarı zamanlı çalışma hakkından düşülür.

 47. Merhaba 657 ye tabi 4/bli sozlesmeli personelim nasipse dogum iznine ayrilacagin (ucretli olan dogum oncesi 8 hafta) ve dogumdan sonra ucretli olan 8 haftalik dogum iznimi kullandiktan sonra yillik iznimi kullanim 1 yil ayliksiz olan izne ayrilmak istiyorum SORUM ŞU:diyelim ben 10 eylulde yillik iznime ayrildim 30 eylulde bitti ..ben 30 eylulden itibarenmi 1 yil ayliksiz izin alacagim yoksa o 20 gun benim 1 yillik ayliksiz iznimden dusecek ve ben seneye 10 eyluldemi tekrar ise baslayacagim

  • Merhaba. 20 günlük süre aylıksız izin hakkından düşürülür.

 48. Merhaba,

  bilgi için çok teşekkür ederim. fakat sanırım bu yasanın nasıl kullanılacağını tam olarak kimse bilmiyor. daha önceki mailimde belirttiğim gibi işyeri bana olumsuz cevap verdi.bu noktadan sonra nasıl bir yol izleyebilirim. resmi olarak bu haktan yararlanabildiğimi belgeleyen bir yazıyı nereden alabilirim. şirkete bunu nasıl belgeleyebilirim. Ayrıca benim şirketim hafta içi 5 gün 8:30 ile 17:30 arası çalışmakta. bu durumda ben kısmi olarak yarı zamanlı çalışmak istiyor isem haftada kaç gün çalışmalıyım? ve alacağım ücret nasıl hesaplanacaktır.

  Teşekkürler.

  • 08 Kasım 2016 tarihinde ANALIK İZNİ VEYA ÜCRETSİZ İZİN SONRASI YAPILACAK KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMALAR HAKKINDA YÖNETMELİK resmi gazetede yayımlandı. Bundan daha bağlayıcı ne olabilir. ayrıca yönetmelikte merak ettiğiniz tüm soruların cevabı da var. yönetmelik için TIKLAYINIZ

 49. merhaba,
  sanırım yanlış anlaşıldı. ben ödenek almak yada doğum sonrası yarı zamanlı çalışmayı değil, çocuk ilkokula başlayana kadar kullanılabilecek kısmi süreli çalışma durumunundan yararlanabiliyor muyum? Bu yasa da belli bir tarihte doğan çocukların anne ve babalarının kullanabileceği yasa mıdır? Yoksa şuan okula başlamamış ve anne baba çalışan her ailenin istediği halde kullanabileceği yasa mıdır?
  Teşekkürler.

  • Merhaba tekrar. Çocuğunuz mecburi ilk öğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışmadan faydalanabilirsiniz. Yasa 10 şubat 2016 tarihinde çıktı ancak bu tarihten önce doğum yapanlar da kalan süre kadar bu haklardan yararlanabilir. eğer eşiniz de çalışıyorsa işveren bu talebinizi karşılamak zorunda.

 50. Merhaba,
  30.01.2014 tarihinde doğum yaptım. oğlum şuan 3 yaşında. özel sektörde çalışıyorum. eşimde çalışıyor. çalıştığım şirkete kısmi süreli çalışmak isteğimi yazılı olarak ilettim. şirket yetkilimiz bana bu haktan 10.02.2016 tarihi ve sonrasında doğan çocukların anne yada babalarının yararlanabileceğini belirttiler. bu doğru mudur? nereye başvurabiliri. İşkur biz bu konuya bakmıyoruz diyor. SGK(170 nolu hat) aracılığı ile
  Çalışma genel müdürlüğü mevzuat ve iş ilişkileri dairesi başkanlığı na talebimi ilettim. oradanda bana yararlanırsın yada yararlanamazsın diye bir cevap gelmedi. cevap olarak sizinde yazdığınız. heryerde resmi gazetedede bulunan kısmi süreli çalışma koşulları ile cevap verdi. bana gerekli olan yararlanırsın yada yararlanamazsın cevabı bu cevabı tam olarak nereden almam gerekiyor ve sizin yorumunuz nedir. bu şartlarda yararlanıyor muyum, yararlanamıyor muyuym.
  teşekkürler.

  • Merhaba.4a ssk kapsamında çalışan kadınların doğum sonrası yarı zamanlı çalışma hakları ile ilgili kanun 10 Şubat 2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Şu süreçte yarı zamanlı çalışma ödeneğinden faydalanamazsınız.

 51. Geri bildirim: Part Time Kısmi Süreli Çalışan Kadınların Süt İzni Hakları | SGK ve Çalışma Rehberi

 52. Merhaba, eşim şu an doğum izninde ve 2. çocuğumuz Bu durumda yarı zamanlı çalışmadan 2 ay mı 4 ay mı yararlanacak. ayrıca 6 ay ücretsiz iznini kullanıp yarı zamanlı çalışmaya geçebiliyor mu? Yoksa ücretsiz izin hakkı kayıp mı oluyor? Teşekkürler

  • Merhaba. İkinci çocuk olduğu için 4 ay süre ile yararlanabilir.

 53. Kamuda Kadrolu işçi olarak çalışıyorum 13şubatta benım analık izni bitiyor. çıkan yönetmeliğe göre 2. Doğumum nedeniyle 4 ay yarı zamanlı çalışma hakkım ve 6 ay ücretsiz iznim var. Fakat mevzuatta önce ücretsiz kullanamazsın diye bir ibare olmamasına rağmen kurum bana önce yarı zamanlı kullanman sonra ücretsiz alman gerekiyor dedi fakat sgk 170 te bana ikisinden birini kullababiliyorsun dedi. Ben önce ücretsiz sonra yarı zamanlı almak istiyorum. Bitiminde de kısmi zamanlıya geçmek istiyorum. Hangisi dogrudur?

  • Merhaba. Yarı zamanlı izin hakkı analık izin bitim tarihinden itibaren başlar. Normalde her ikisini de kullanma hakkınız var.Ama önce yarı zamanlı kullanmanız gerekiyor. Çünkü ücretsiz izin kullandığınızda ve bu 6 ay olduğunda yarı zamanlı hakkınız kalmıyor zaten

 54. Merhaba doğum sonrası izni biten öğretmen süt iznini yarı zamanlı çalışarak kullanabilir mi? ikili öğretimin yapıldığı okullarda zaten yarım gün aktif görevi var. o yarım günde de yarı zamanlı çalışma nasıl olacak. Yani günde 6 saat dersi olan bir öğretmen 3 saat mi girecek derse?

  • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında görev yapan kadın öğretmenlerden doğum yapanların, süt iznini nasıl kullanacakları hususunda tereddütlerin giderilerek uygulamada birliğin sağlanması bakımından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.

   Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 104 üncü maddesinin (D) fıkrasında; “Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde birbuçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.” hükmü yer almaktadır.

   657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36 ncı maddesinin IV üncü fıkrası Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı başlığında; “bu sınıf bu kanun kapsamına giren kurumlarda eğitim ve öğretim vazifesiyle görevlendirilen öğretmenleri kapsar.” denilmektedir. Buna göre öğretmenler, eğitim-öğretim hizmetlerini haftalık ders programları bütünlüğü içerisinde yerine getirmek durumundadır ve bu yönüyle çalışma saatleri diğer devlet memurlarına göre meslek olarak farklılık arz etmektedir.

   Bu bağlamda;

   1-İkili öğretim yapılan eğitim kurumlarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin haftalık ders programlarının; hangi dönemde görev yapmak istedikleri göz önünde bulundurularak düzenlenmesi; tekli öğretim yapılan eğitim kurumlarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin haftalık ders programlarının ise öğretmen ile okul idaresi işbirliği içinde dersleri aksatmayacak şekilde düzenlenmesi,

   2-Diğer alanlarda görev yapan öğretmenlerin ders programlarının süt izni istekleri de göz önünde bulundurularak dersleri aksatmayacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

   Bu çerçevede, MEB İnsan Kaynakları Gen.Müd.nün 27/12/2004 tarihli ve 93570 sayılı yazısı yürürlükten kaldırılmıştır.

   Bu nedenle, Kanunun ruhuna uygun olacak şekilde süt izni kullanmak isteyen öğretmenler ve eğitim kurumu idarecileri işbirliği yaparak hiçbir tarafın mağdur edilmeden süt izninin kullanılmasının sağlanması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilecektir.

 55. peki sadece maaşımmı yarım alıyorum yoksa ikramiyelerimdemi yarıya düşüyor

  • Tüm ödemeler yarım olarak ödenir.

 56. merhaba ben bir kamu kuruluşunda 4857 tabi kadrolu işçi olarak çalışmaktayım benim 5 eylül tarihinde analık iznim bitti daha sonrasında senelik izinlerimi kullandım 19 aralık 2016 tarihindede işe başladım 1,5 saat süt iznimi kullanıyorum okul çagına gelene kadar yarım gün yarım maaştan faydalabilirmiyim.

  • Merhaba. Eğer eşiniz de ücret karşılığı çalışmakta ise tabi ki yarı zamanlı çalışmaya geçebilirsiniz.

 57. Kurum parayi almami makbuzu onlara gondermemi istedi maasimdan duseceklermis … ayni seye denk geliyor ama uzatiyorlar parayi direk teslim etsem daha mantikliydi deilmi

 58. Merhabalar ben hamileyim ve 20 gunluk heyet raporu aldim ayin 15inde baktimki maasim tam yatmis kestinti olmamis ama adima gecici is horememezlik odenegi odenmis gozukuyor e devlette fakat kurum beni bilgilendirmedi o parayi bize getir die kafam karisti ne yapmam gerek

  • Merhaba. Geçici iş göremezlik olarak adınıza yatan parayı Kurumu’nuza iade etmeniz gerekir.

 59. Merhabalar ben özel sektörde çalısiyorum sözleşmeli degilim.şuan 6.5aylik bir bebeğim var ve 3.5aylikta hamileyim.kısmı zamanlı yarım günlük çalışma hakki kullanabilirmiyim.

  • Merhaba. Gerekli şartları sağlıyorsanız kullanabilirsiniz tabi ki.

 60. merhaba bi kamu kurumunda taşeron işçi olarak çalışıyorum. doğumdan sonra iki ay yarı zamanlı çalışmayı düşünüyorum bu süre zarfı içinde yarım maaşımı devletin ödeyeceği gibi bi duyum aldım. beni bu konuda aydınlatabilirseniz sevinirim

  • Merhaba. Eğer doğum tarihinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta priminiz varsa analık izin bitim tarihinden itibaren en geç bir ay içinde İŞKUR’a müracat edebilirsiniz. Bu durumda yarı zamanlı çalışmaya geçersiniz. Maaşınızın yarısını İŞKUR öder.

 61. Merhaba bir sorum olacakti ; ben 2016 temmuzda sozlesmeli personel olarak ise basladim 657 ye tabii 4/b liyim.. nasipse haziranda ucretlu dogum iznine ayrilacagim (dogumdam once 8 hafta lik kisim olan a ) … temmuzda tam 1 yilim doluyor ve yillik izin hakkim oluyor .. eger ben ucretli dogum iznindeyken yillik izin hakkim olurmu yanar mi yani ben haziranda dogum iznine cokacagim ekimde ucretli dogum iznim bitecek ondan sonra 20 gunluk yillik izin hakkim varmi?

  • Merhaba. Tabi ki yıllık izin hakkınız olacak. Yanması söz konusu olmaz.

   • Yani dogum iznine ayrilmis olacagim ya calismiyo olacahim 2 ay sonra 1 yilim dolmus olcak ben o ara dogum izninde olsamda yillik izin hakkim oluyo ve kullanabliyorum oylemi cok tesekkurler

 62. Merhaba,
  Kısmi zamanlı çalısmada. İs kur. Cocuk ilkokula gidene kadar isverenden hariç Para odeyecekmi

  • Merhaba. İŞKUR gerekli şartların sağlanması halinde analık izin bitim tarihinden itibaren birinci çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocuklarda 6 ay süreyle yarı zamanlı çalışma ödeneği öder. Çocuk ilkokul çağına gelene kadar değil yani.

 63. MERHABALAR, BELEDİYEDE TAŞERON İŞÇİSİ OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM. ANNELİK İZNİ BİTTİKTEN SONRA YARI ZAMANLI ( 2 AYLIK YARIM GÜNLÜK SÜREÇ ) ÇALIŞMAYA GEÇİYORUM SON 3 YILDA 600 GÜN PRİMİM VAR, MAAŞIMIN TAM YATACAĞINI SÖYLEDİLER ANCAK SİGORTAM BU DURUMDA NASIL YATAR? BİR SORUM DAHA OLACAK; 6 AY ÜCRETSİZ İZİN HAKKIMIZDA VARMIŞ BUNU ANNELİK İZNİNİN HEMEN BİTİMİNDE Mİ KULLANACAĞIM YOKSA 2 AY YARI ZAMANLI ÇALIŞMANIN ARDINDAN MI KULLANIRIM?

  • Merhaba. Yarı zamanlı çalışma ödeneği alırken maaşınızın yarısını İŞKUR öder. Sigorta prim yarım gün üzerinden ödenir. 2 ay yarı zamanlı izin bittikten sonra kalan 4 aylık kısım için ücretsiz izin kullanabilirsiniz.

 64. mrblar ben il tarım müdürlüğünde işçi kadrosunda çalışmaktayım 32 haftalık hamileyim 3 hafta kalaya kadar çalışabilir raporu aldım 5 hafta sonra izne çıkıcam izne çıktığımda ben maaşımı aylık olarak alabilirmiyim yoksa 4 ayın sonunda toplu olarakmı alıcam bildiğim kadarıyla raporluyken maaşı sskdan alıyoruz her ay alabilmek için nereye başvurmalıyım veya ne yapmalıyım alabilirmiyim . birde yarım zamanlı çalışma nasıl oluyor çocuk ilk okul çağına gelene kadar diyor yani 6 yıl yarım gün çalışabilirmiyim bu 2. çocuğum ücretsiz izin hakkımız 6 ay hala dorumu uzatıldımı

  • Merhaba. Sözleşmenizde aksi bir hüküm yoksa raporlu olduğunuz süre boyunca ödemeniz SGK tarafından yapılır. Ancak sözleşmede raporlu olunan süre boyunca maaş ödenmesine devam edilir hükmü varsa raporlu olduğunuz süre boyunca da maaşınızı alabilirsiniz.
   SGK rapor parasını toplu olarak da alabilirsiniz. İşvereniniz kısmi çalışmazlık bildirimi yaparsa parça parça da ödeme alabilirsiniz. Yarı zamanlı çalışma hakkından faydalanabilmeniz için eşinizin de çalışıyor olması gerekiyor. Bu durumda çocuğunuz zorunlu ilk öğretim çağına gelene kadar (60 ay) yarım gün çalışabilirsiniz.

 65. çocuğu ilköğretim çağına gelinceye kadar kismi çalışma belirli bir tarihten sonraki doğumları mı kapsıyor sadece? 2 yaşında çocuğum var, kısmi zamanlı çalışma hakkım var mıdır? özel sektördeyim, şu an işe devam ediyorum, eşim çalışıyor.

  • Merhaba. Bununla ilgili torba kanun 2016/Şubat ayında başlamıştı. Eğer eşiniz de çalışıyorsa yarı zamanlı çalışma talebinde bulunabilir ve çocuğunuz zorunlu ilk öğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışabilirsiniz.

   • torba kanun 2016/şubat ta başladı, fakat sadece o tarihten sonraki doğumları kapsıyor diyemeyiz bu durumda değil mi? hakkım var yani, 2014 yılında doğum yaptım.

    • Yok diyemeyiz tabi ki. Hakkı devam eden anneler de bu haktan yararlanabilecek.
     Saygılar.

 66. merhaba,
  doğum izni ve ücretsiz izin sonrasında 1 yıl önce işe döndüm. Özel sektörde mühendisim. Şimdi İlköğretim çağına kadar kısmi çalışma talep etmem mümkün olur mu?

 67. merhaba,

  doğum izni ve ücretsiz izin sonrasında 1 yıl önce işe döndüm. Özel sektörde mühendisim. Şimdi İlköğretim çağına kadar kısmi çalışma talep etmem mümkün olur mu?

  • Merhaba. eğer eşiniz de ücretli çalışıyor ise çocuğunuz ilk öğretim çağına gelene kadar kısmi süreli çalışabilirsiniz.

 68. merhaba,

  özel sektörde çalışıyorum, 2014 Aralık ayında doğum yaptım, 2 yaşında çocuğum var. analik izni+ ücretsiz izin sonrası işe dönmüştüm. Şu an işverenden kısmi süreli çalışma talep edebilir miyim çocuğum ilkokul çağına gelinceye kadar. (Yasada şu tarihten sonraki doğumları kapsar diye bir açıklama göremedim)

  • Merhaba. Talep edebilirsiniz. Ancak eşinizin de ücret karşılığı çalışıyor olması gerekir.

 69. Yarım çalışma ödeneğinden faydalanmaktayım bu bitince sut izni kullanmak istiyorum daha sonra süt ıznı bıtınce çocuk ilkokul cagına gelene kadar kısmısurelı çalişabilir miyim

 70. İyi günler;
  İşyerinde 5 ay 29 gün süreli çalışan geçici işçi için bu işlem için ne gibi bir yol izlemem gerekiyor. Mail olarak bilgi verir misiniz?

  • Merhaba. Hangi işlem için soruyorsunuz anlamadım?

   • Merhaba ben yarım çalışma ödenegınden faydalanıyorum 2.cocugum olduğu için 4ay yarım gün çalışma tam maaş .bu hakkım bıtınce çocuğum 1yasına gelene kadar sut izni kullanmak istiyorum.sut iznim bitikten sonra çocuğum 1 yaşına gelince kısmı süreli çalişma talep edebilir miyim

    • Merhaba. Yarı zamanlı çalışma bittikten sonra çocuğunuz 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saat süt iznine tabi çalışabilirsiniz. Süt izin süresinden sonra çocuk mecburi ilk öğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma hakkından faydalanabilmeniz için eşinizin de çalışıyor olması gerekir.

 71. Bir belediyede taseron olarak calısıyorum,çocugum 2yasında.Yarım gun calısma hakkım varmı?

  • Merhaba. Eğer eşiniz de çalışıyorsa çocuğunuz mecburi ilk öğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışabilirsiniz.

 72. Merhaba bana cevap verirseniz çok sevinirim çünkü kafam çok karışık..3 yıldır bi hastanede taşeron işçi olarak calismaktayim.Suan 6 ay ücretsiz izin aldım..ise basladiktan sonra yarim gün çalışma hakkindan yararlanmak istiyorum çocuğum ilkokul çağına gelene kadar..hastanedekiler ve iskur böyle bi hakkım olmadığını söylüyor..170 de oldugunu söylüyor hangisi dogru böyle bi hakkim varsa bu haktan nasıl yararlanabilirim..

  • Merhaba. O zaman bu konuya son noktayı koyalım:)
   08.11.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan ANALIK İZNİ VEYA ÜCRETSİZ İZİN SONRASI YAPILACAK KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMALAR HAKKINDA YÖNETMELİK ile 4/a-ssk kapsamında çalışan annelerin doğum öncesi ve sonrası izin hakları konusunda en son düzenlemeler yer aldı. Söz konusu yönetmeliğe göre eğer eşiniz de çalışıyorsa çocuğunuz mecburi ilk öğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma hakkınız bulunmakta. Konuyla ilgili yönetmeliğin ilgili kısmı şu şekilde:
   Kısmi süreli çalışma talebi ve şekli
   MADDE 8 – (1) İşçi, 5 inci maddede belirtilen analık izninin, 6 ncı maddede belirtilen ücretsiz iznin veya 7 nci maddede belirtilen ücretsiz iznin bitiminden itibaren çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar herhangi bir zamanda kısmi süreli çalışma talebinde bulunabilir.
   (2) Kısmi süreli çalışma talebi, 7 nci maddede belirtilen ücretsiz izin süresi kesilerek de yapılabilir. Ücretsiz iznin tamamının kullanılması şartı aranmaz.
   (3) Kısmi süreli çalışma talebi, bu haktan faydalanmaya başlamadan en az bir ay önce işçi tarafından yazılı olarak işverene bildirilir.
   Kısmi süreli çalışma talebinin unsurları
   MADDE 9 – (1) İşçinin kısmi süreli çalışma talebinde, kısmi süreli çalışmaya başlayacağı tarih ile tüm iş günlerinde çalışılacak olması hâlinde çalışmanın başlama ve bitiş saatleri, haftanın belirli günlerinde çalışılacak olması hâlinde ise tercih edilen iş günleri yer alır.
   (2) İşçi, eşinin çalıştığına dair belgeyi kısmi süreli çalışma talebine eklemek zorundadır.
   (3) İşçinin kısmi süreli çalışma talep dilekçesi, işveren tarafından işçinin özlük dosyasında saklanır.
   Kısmi süreli çalışma talebinin şartları
   MADDE 10 – (1) Ebeveynlerden birinin çalışmaması hâlinde, çalışan eş kısmi süreli çalışma talebinde bulunamaz. Ancak, ebeveynlerden birinin çalışma şartı;
   a) Ebeveynlerden birinin sürekli bakım ve tedavisini gerektiren bir hastalığının olması ve bu hastalığın tam teşekküllü hastane ya da üniversite hastanesinden alınacak doktor raporuyla belgelendirilmesi,
   b) Velayetin mahkemece eşlerden birine verilmesi hâlinde çocuğun velayetine sahip ebeveynin talepte bulunması,
   c) Üç yaşını doldurmamış bir çocuğun münferiden evlat edinilmesi,
   hâllerinde aranmaz.
   (2) Birinci fıkra kapsamındaki kısmi süreli çalışma talebi şartları, sadece başvuru sırasında aranır. Bu şartların kısmi süreli çalışma sırasında kaybedilmesi durumunda söz konusu hak devam eder.
   Kısmi süreli çalışma talebinin işverence karşılanması
   MADDE 11 – (1) Usulüne uygun olarak yapılan kısmi süreli çalışma talebi, bildirim tarihinden itibaren en geç bir ay içinde işveren tarafından karşılanır.
   (2) İşveren; işçiye, talebin karşılandığını yazılı olarak bildirir.
   (3) İşveren tarafından süresi içinde işçinin talep dilekçesine cevap verilmemesi hâlinde, talep işçinin dilekçesinde belirtilen tarihte veya bu tarihi takip eden ilk iş gününde geçerlilik kazanır.
   (4) İşçinin belirtilen tarihte iş edimini sunmaya başlaması kaydıyla kısmi süreli çalışma talebi geçerli fesih nedeni sayılmaz.

 73. merhaba,
  Özel sektörde çalışıp yarın zamanlı çalışma talebinde bulununca maaş bürüt ücret üzerinden mi kesiliyor yoksa bürütten nete çevirip mi kesiliyor çünkü bürüt maaş olunca şubat -haziran yüksek maaş sonra vergi diliminden dolayı düşüyor. Bunun hesaplaması nasıl oluyor. Ayrıca sigortamızda mı yarım yatıyor?

  teşekkürler
  çağla

  • Merhaba. Yarı zamanlı çalışma süresince sigorta da yarım yatar. Bildirilen sigorta primine esas kazanç tutarı 15 günlük brüt ücretiniz olur ve net maaşınız buna göre hesap edilir.

 74. Geri bildirim: Bebek Bakıcı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? - SGK ve Çalışma Rehberi

 75. Memur annelee icin hala yada cikmadi acaba cikmayacakmi korkar olduk .. ciksada yararlanip yararlanamayacagimizi ogrensek bizlerde artik

 76. Iyi gunler ben özel bir bankada calısıyorum . 4857 sayılı kanuna tabiyiz . Dogum iznim bitti suan ucretsiz izindeyim . Ucretsiz izinim bittikten sonra yarim gun calisma hakkim varmi

  • Emin olmamakla birlikte yok diye biliyorum. Ama dediğim gibi kesinlikle yok demiyorum.

 77. – Kısmi süreli çalışan işçinin ücret ve paraya ilişkin bölünebilir menfaatleri çalıştığı süreye orantılı olarak ödenir. bu maddeyi tam olarak örnek ile açıklamanızı rica ederim. 3700 tl maaş alıyorum doğum sonrası kısmi izin kullanacağım haftada 3 gün çalışacağım. bu durumda yarım maaş olarak 1850 tl mi alacağım yoksa haftasonu parasıda alacakmıyım? normalde maaşlar 30 gün üzerinden hesaplanır ben bu durumda haftasonu ücretlerini dahil etmeyecek miyim? teşekkürler

  • Haftalık çalışma süresi iş kanununa göre 45 saattir. Eğer yarı zamanlı çalışmaya geçerseniz bunun 22,5 saatini İŞKUR günlük asgari ücretin brüt tutarı kadar öder. Kalan haftalık 22,5 saatin ödemesini de işveren mevcut maaş üzerinden hesaplayıp ödemesi gerekir. Dediğiniz gibi eğer maaşınız 3700 TL ise işveren size en az 1850 Tl ödemeli.

   • Kısmi çalışmalarda iş-kur ödeme yapmıyor diye okudum. Yani net olarak ben sadece çalıştığım günlerin ödemelerini alacağım, haftasonları dahil olmuyor değil mi? sadece yarım maaş alacağım yani. haftalık 45 saat çalışmayacağım içib ihaftasonu izin hakkım olmadığı gibi izin ücreti de almayacağım yani. ?Teşekkürler.

    • Eğer doğum tarihinden önceki son 3 yıl içinde 600 gün varsa yarısını İŞKUR öder. İşveren size hafta tatilinizi de vermek zorunda.

     • işveren hafta tatilimi ödemek zorunda ise eğer, o zaman yarım maaş dan daha daha fazla almam gerekmez mi? kısaca benim sorum şudur; çocuk ilkokula başlayana kadar kısmi süreli çalışma hakkından faydalancağım cumartesi-pazar-pazartesi-salı çalışmayacağım. sadece çarşamba-perşembe-cuma günleri çalışacağım. şu an maaşım 3700TL’dir. Kısaca bu izni kullanmaya başladıktan sonra alacağım rakam ne olacaktır.?

     • Bunu işveren çalıştığınız saat üzerinden hesaplayıp öder. Bizim bir tutar belirtmemiz anlamsız olur

 78. Konuyla alakasiz belki ama 657 ye tabi 4/bli sozlesmeli personelin heyet raporu hakkinda bir sinirlama varmi .

  • En fazla 6 ay alabiliyorsunuz. 6 aydan sonra değerlendirilmesi gerekir yine

 79. Ben ozel bir hastanede calisan hemsireyim. Kismi calisma suresinde aldigimiz maas yariya inerse geri kalanini devlet karsiliyor mu? Yani ben 1300 tl maas aliyorum. Hastane bunun 650 sini verirse geri kalani devlet mi veriyor yoksa sadece maasim bu kadar mi kaliyor..?

  • Eğer doğum tarihinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortanız varsa yarı zamanlı süre boyunca maaşın yarısını İŞKUR karşılıyor.

 80. merhaba kolay gelsin ben özel sektörde çalışıyorum suan 3 aylık hamileyim ve 600 gunden fazla prımim odenmış.ben 4 aylık annelık izninden sonra direk yarı zamanlı çalışmaya geçebiliyor muyum?eger gecersem sigorta prim odemesı ve maasdurumum nasıl olur?eger yarı zamanlı çalışmaya gecemezsem ücretsiz izin hakkım var mı?

  • Analık izin bitiminden itibaren yarı zamanlı çalışmaya geçebilirsiniz. Yarı zamanlı çalışma bittikten sonra çocuğunuz 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saat süt izin hakkınız var. Ayrıca analık izninden sonra dilerseniz 6 ay süreyle ücretsiz izin de kullanabilirsiniz.

 81. Merhaba.bir kamu kuruluşunda 4A SSKli (taşeron) olarak calisiyorum.dogum izni bittikten sonra 6 ay ücretsiz izin kullandım.tekrar ücretsiz izin kullanmak istiyorum.boyle bir hakkim varmı? Üç yaşına gelene kadar ücretsiz izin hakki bizler icin de gecerlimi?

  • Ücretsiz izin hakkınız 6 ay. Ancak dilerseniz yarı zamanlı çalışma hakkından faydalanabilirsiniz.

 82. mehaba,
  4/a-SSK kapsmaında çalışanların işverenlerce uygulaması nasıl olacak primlendirmesi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor ?asgari ücretin üstünde maaş alan çalışanlar için aradaki fark işverenlercemi karşılanacak kısacası işveren olarak yapılması gerekenler neler?işveren olarak sgk yada işkura yapılacak bildirim yazı vs. varmı örnekle açıklamanız mümkünmüdür?şimdiden teşekkür ederim

  • İşverenler Açısından Yarı Zamanlı Çalışma Bildirimi
   -Bilindiği üzere Haftalık çalışma süresi: Genel bakımdan haftalık en çok kırk beş saat, yer altı maden işlerinde çalışan işçiler için ise haftalık en çok otuz yedi buçuk saat olan süreyi ifade eder.
   -Kısmi süreli çalışma ise İşçinin, işyerinde tam süreli iş sözleşmesi ile yapılan emsal çalışmanın üçte ikisi oranına kadar yaptığı çalışmayı ifade eder.
   – İşçi, 5 inci maddede belirtilen analık izninin,ücretsiz iznin bitiminden itibaren çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar herhangi bir zamanda kısmi süreli çalışma talebinde bulunabilir.
   -Kısmi süreli çalışma talebi, bu haktan faydalanmaya başlamadan en az bir ay önce işçi tarafından yazılı olarak işverene bildirilir.
   – İşçinin kısmi süreli çalışma talebinde, kısmi süreli çalışmaya başlayacağı tarih ile tüm iş günlerinde çalışılacak olması hâlinde çalışmanın başlama ve bitiş saatleri, haftanın belirli günlerinde çalışılacak olması hâlinde ise tercih edilen iş günleri yer alır.
   -İşçi, eşinin çalıştığına dair belgeyi kısmi süreli çalışma talebine eklemek zorundadır.
   -İşçinin kısmi süreli çalışma talep dilekçesi, işveren tarafından işçinin özlük dosyasında saklanır.
   -Kısmi süreli çalışma talebinin şartları
   MADDE 10 – (1) Ebeveynlerden birinin çalışmaması hâlinde, çalışan eş kısmi süreli çalışma talebinde bulunamaz. Ancak, ebeveynlerden birinin çalışma şartı;
   a) Ebeveynlerden birinin sürekli bakım ve tedavisini gerektiren bir hastalığının olması ve bu hastalığın tam teşekküllü hastane ya da üniversite hastanesinden alınacak doktor raporuyla belgelendirilmesi,
   b) Velayetin mahkemece eşlerden birine verilmesi hâlinde çocuğun velayetine sahip ebeveynin talepte bulunması,
   c) Üç yaşını doldurmamış bir çocuğun münferiden evlat edinilmesi,
   hâllerinde aranmaz.
   – Usulüne uygun olarak yapılan kısmi süreli çalışma talebi, bildirim tarihinden itibaren en geç bir ay içinde işveren tarafından karşılanır.
   -İşveren; işçiye, talebin karşılandığını yazılı olarak bildirir.
   -veren tarafından süresi içinde işçinin talep dilekçesine cevap verilmemesi hâlinde, talep işçinin dilekçesinde belirtilen tarihte veya bu tarihi takip eden ilk iş gününde geçerlilik kazanır.
   -İşçinin belirtilen tarihte iş edimini sunmaya başlaması kaydıyla kısmi süreli çalışma talebi geçerli fesih nedeni sayılmaz.
   -Kısmi süreli çalışmanın belirlenen günlük ve haftalık çalışma süresi içerisinde yapılacağı zaman aralığı, o yerin gelenekleri, işçinin yapmakta olduğu işin niteliği ve işçinin talebi dikkate alınarak işveren tarafından belirlenir.
   – Kısmi süreli çalışan işçinin ücret ve paraya ilişkin bölünebilir menfaatleri çalıştığı süreye orantılı olarak ödenir.
   -İşçinin yarı zamanlı çalışma talebini İŞKUR’a iletmesi ve İŞKUR’Dan onay alması gerekir.

 83. merhaba,
  bu kanun belirli bir tarihten sonraki doğumları mı kapsıyor sadece? 2 yaşında çocuğum var, 1 yıldan beri işe devam ediyorum, yarı zamanlı çalışma talep edebilir miyim?

  • Özel sektörde mi çalışıyorsunuz yoksa memur musunuz?

    • Maalesef şu an yarı zamanlı çalışma hakkınız yok. Devlet memuru olan kadının çocuk mecburi ilköğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma hakkı var.

     • yasa hem devlet memurları hem işçiler için çıkmadı mı, hangi noktada ayrılıyor anlayamadım.

     • Hülya Hanım,
      Yazımızda 4/a-SSK kapsmaında çalışanların doğum sonrası izin hakları ile ilgili detaylı bilgi verilmiştir. 4/c- emekli sandığı kapsamındakiler için yarı zamanlı çalışma memurlarınkine göre farklılık göstermekte. İkisi aynı değil.

 84. Merhaba ben özel güvenlik olarak kyk yurdunda çalışmaktayım,şuan sü iznimi kullanıyorum,fakat şirketimiz bana yarı zamanlı çalışma hakkımı vermedi,bunun için ne yapmam gerek,bisorum daha olacak,süt i zni kullanan işçi gece vardiyasında çalıştırılabilirmi,teşekkürker

  • Yarı zamanlı çalışma şartlarını sağlıyorsanız işveren talebinizi karşılamak zorunda. Doğum sonrası 24 aylık süreye kadar kanunen gece vardiyasında çalıştırılmanız yasak. Sözleşmenizde aksine bir hküm yoksa tabi.

 85. Merhaba

  Ben çalışmaya başlayalı 2 ay oldu ve 4 aylık hamileyim iki Ay SSK ödeniyor Doğum iznine ayrılacağım SSK dan işsizlik rapor ödeneği alabilirmiyim toplam 4 aylık sigortalı olmuş oluyorum ve iş veren ben Doğum iznine ayrıldığımda iş hakkımı fes edebilir mi

  • Doğum iznine ayrıldığınız içim işveren sözleşmenizi feshedemez. Doğumdan dolayı geçici iş göremezlik ödemesi alabilmeniz için doğum yaptığınız tarihten ömceki son 1 yıl içinde en az 90 gün priminiz olması gerekir.

 86. Memurlar icin bakanlar kurulu karari nezaman cikar..
  4/B li sozlesmeli personeller icin prim sarti aranmaz dimi

  • Kararın ne zaman çıkacağı konusunda net bir bilgi yok. Bizi takipte kalın lütfen.

 87. merhaba,
  özel sektörde muhasebeci olarak çalışmaktayım.yar zamanlı olarak çalışmaktan faydalanabiliyor muyum?
  Hangi İşlerde Kısmi Süreli Çalışma Yapılabilir? sorusunun cvb ı şüpheye düşürdü.

  • Değerli Okurumuz;
   08.11.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “ANALIK İZNİ VEYA ÜCRETSİZ İZİN SONRASI YAPILACAK KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMALAR HAKKINDA YÖNETMELİK” ile sigortalıların analık izni bitiminden sonra yarı zamanlı çalışma hakları konusunda düzenleme yapıldı. Bu yönetmeliğe göre 4857 sayılı kanuna tabi çalışan yani 4/a-SSK kapsamında çalışan sigortaların yazımızda belirtildiği gibi doğum sonrası analık izin bitiminden itibaren yarı zamanlı çalışma hakları var. Yazımızda tüm bilgiler ayrıntılı olarak sunulmuştur.

 88. Cocuk ilkokul cagina gelene kadar yari zamanli calismak istiyorum fakat gerekli sartlar neler 600 gunluk sigorta primim yok son 3 yilda bundan yararlanamazmiyim 🙁

  • 657 sayılı kanuna tabi çalışanlar için 600 gün şartı aranmıyor. 4857 sayılı kanuna tabi çalışanlar için geçerli 600 gün şartı.

   • Allah razi olsun sizden iyiki boyle bir site var sormak istedigim seylerin cevabini alabildigim icin cok tesekkur ederim .. ben 657 ye tabi 4/b li sozlesmeli personelim kurumda sozlesmemiz her yil yenileniyor ocak ayinda ayrica bizim ucretsiz izin hakkimiz 1 yil oda sozlesme fesih edilerek.. birkac sorum daha olacak musadenizle
    1-eger 600 gun primi beni baglamiyorsa ben kuruma ne zaman dilekceyle basvuracagim yari zamanli calismak icin
    2-8 dogum oncesi 8 dogum sonrasi analik izni kullanip 1 yil ucretsiz izin kullanip bu haktan yararlanabilirmiyim
    3-kurum amirinin kabul etmeme gibi bir durumu olur mu cok tesekkurler
    4-sozlesmeli personel oldugumuz icin bu haktan yararlanamama gibi bir durum ortaya cikmaz degilmi bizleride kapsar 🙁

    • Özür diliyorum. Az önce size yanlış bilgi verdim sanırım.Şimdi tekrar inceledim. Henüz sözleşmeli personelin bu haktan faydalanıp faydalanamaycağı konusunda net bir düzenleme yok. Bunun için Bakanlar Kurulu kararı gerekli. KAMU PERSONELİ GENEL TEBLİĞİ’de (Seri No:6) bu konuda ayrıntılı bilgi verilmekte. Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

     • Bu dediginiz 657 yetabii memurlar icin ben 657 4/b ye taabiyim … bizler icin kesin birsey yok yani oylemi eger faydlanirsak bilr 600 gun prim sozkonusu olabilirmi

     • Yok memurlar için 600 gün şartı aranmaz.

 89. Merhaba ben bir kurumda 4/b li sozlesmeli personelim .. cocuk ilkogretim cagina gelene kadar yari zamanli calismak istiyorum bizler nasil yararlanacagiz ..cocuk o caga gelene kadar hep yari zamanli calisabilirmiyim 4/b li sozlesmeli personelim

  • Evet. Çocuğunuz mecburi ilköğretim çağına gelene kadar kanunen yarı zamanlı çalışma hakkınız var.

 90. Ben sigortalı çalışanım yarım gün çalışma hakkım bittikten sonra çocuk bir yaşını doldurana kadar 1.5 saat izin hakkım varmı

  • Evet. Yarım gün çalışma izni bittikten sonra çocuğunuz 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saat süt izin hakkınız var.

 91. Geri bildirim: Bebek Bakıcısı İçin Devlet Desteği Şartları - SGK ve Çalışma Rehberi

 92. yarı zamanlı çalışma hakkını kabul eden devlet memurunun alacağı toplam maaş ne olur normal maaştan çok eksilir mi

  • Doğum sonrası analık izninin bitiminden sonra yarı zamanlı çalışmaya geçen memurların maaşları da yarım olarak ödenir. Sigorta primi de.