Sigortalıların Sağlık Haklarından Yararlanma Şartları


Sigortalıların Sağlık Haklarından Yararlanma Şartları


Sigortalı işe başlayan birisinin sağlığı ne zaman açılır? SSK yeni başladı sigortadan ne zaman faydalanırım? Ameliyat olacağım sigortam açıldı mı? Eşim sağlık güvencemden nasıl faydalanır? 

Bu yazımızda 5510 Sayılı Kanuna göre sigortalıların sağlık hizmetlerinden faydalanma şartlarına değinmeye çalışacağız. 2012 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işletime açılan Sağlık Provizyon Sistemi (Spas) sayesinde sigortalıların ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık güvenceleri kısa sürede ve otomatik olarak başlatılmakta. Eskiden sağlık karnesi için aylarca sıra bekleyen sigortalılar artık dakikalar içerisinde güvence sahibi olabilmekte. 

Sağlık Hizmetlerinden Yararlanıp Yararlanmadığımı Nasıl Sorgulayabilirim? (Sağlık Provizyon Sorgulama)

Sağlık güvencenizin olup olmadığını; • En yakın Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne uğrayarak sorgulatabilir,
 • En yakın eczaneden sorgulayabilir,
 • Ya da E-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz.

E-devlet sistemi ile sağlık güvencenizin olup olmadığını, devam edip etmediğini öğrenmek için;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden E-devlet şifreniz ve T.C. Kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra aşağıdaki aşamaları takip edin.
 • E-Hizmetler,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Ortak 4/a-4/b/4/c Hizmetler,
 • SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi)

  Sağlık Hizmetlerinden Faydalanma Şartları Nelerdir?

  kiz-ve-erkek-cocuklar-saglik-hizmeti-sartlariSigortalıların ve bakmakla yükümlü olduğu anne, baba, eş ya da çocukların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için;

 • Sağlık kuruluşuna başvurduğu tarihten önceki son bir yıl içinde en az 30 gün sigortalarının bulunması,
 • 4/b yani bağkur kapsamındaki sigortalıların 60 günden fazla prim borcunun bulunmaması ya da yapılandırılmış olması halinde taksit ve primlerin düzenli ödeniyor olması,

Anne, Baba, Eş ya da Çocuğu Üzerinden Sağlık Güvencesi Bulunan Birisi İlk Defa Sigortalı Olursa Güvencesi Ne Zaman Başlar?

Anne, baba, eş ya da çocuğu üzerinden devam edegelen sağlık provizyonu bulunan kişilerin ilk defa bağkurlu ya da sigortalı ya da diğer kapsamlarda girişleri bulunması halinde bu kişiler için 30 gün şartı aranmaz. İlk sigorta başlangıç tarihinden itibaren sağlık güvencesi başlatılmış olacaktır.

Kimler Sağlık Hizmetlerinden Koşulsuz Olarak Faydalanabilir?

Aşağıdaki sayılan kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için herhangi bir koşul aranmaz.

 • 18 yaş altı çocuklar,
 • Başkasınının bakımına muhtaç olan kişiler,
 • Trafik kazası sonucu oluşan tedaviler,
 • İş kazası ve meslek hastalığı durumlarında,
 • Bildirimi zorunlu olan bulaşıcı hastalıklarda…

Sigortalı İşinden Ayrılan, Bağkuru Terk Eden, Memuriyetten Ayrılan Kaç Gün Süreyle Sağlıktan Faydalanabilir?

 • İşe bıraktığı ya da terk ettiği tarihten geriye dönük son 1 yıl içinde en az 90 gün primi yatmış olan kişiler 99 gün süreyle,
 • Son 1 yıl içinde 90 günden az günü olanlar ise 10 gün süreyle sağlık hizmetlerinden hem kendileri hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler olarak faydalanabilir.

Lisede Okuyan Çocuklar Kaç Yaşına Kadar Anne ya da Babasının Güvencesinden Faydalanabilir?

 • Lisede okuyan çocuklar 20 yaşını tamamlayana kadar anne ya da babasının sağlık güvencesinden faydalanabilir.
 • Liseden mezun olup üniversiteyi kazanamayan çocuklara ise lise mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süreyle güvence açılır. Ancak 2 yıllık süre 20 yaşı geçmeyecek şekilde başlatılır. Bu durumdaki çocuklardan anne ya da babasının güvencesi bulunanların iki yıllık sigortası anne ya da babası üzerinden, anne ya da babasının sağlık güvencesi olmayan çocuklara ise yeşil kart yani 60/C-1 kapsamında sigorta başlatılır.

Üniversitede Okuyan Çocuklar Kaç Yaşına Kadar Anne ya da Babasının Sağlık Güvencesinden Faydalanır?

Üniversitede okuyan çocuklar (iki yıl ya da dört yıllık farketmez) okudukları sürece 25 yaşı tamamladıkları süreye kadar anne ya da babasının sağlık güvencesinden faydalanabilir. Üniversiteden mezun olan çocuklara 25 yaşı geçmemek şartıyla mezuniyet tarihinden itibaren iki yıl süreyle provizyon açılır.

18 Yaşını Tamamlayan ve Okumayan Çocuklar Kaç Yaşına Kadar Anne ya da Babasının Sağlık Güvencesinden Faydalanabilir?

 • saglik-guvence-sartlari-2016-2017Anne ya da babası SSK kapsamında olan erkek çocuklar 18 yaşı tamamlayınca anne ya da babasının sigortasından faydalanamaz.
 • Anne ya da babası emekli sandığı kapsamında olan (memur) erkek çocuklarından anne ya da babasının emekli sandığı başlangıcı 01.10.2008 tarihi öncesinde ise bu çocuklar 25 yaşını tamamlayana kadar anne ve babasının sağlık güvencesinden faydalanabilir. Anne ve ya babanın emekli sandığı başlangıcı 01.10.2008 tarihi ve sonrasında ise bu durumda 18 yaşını tamamladığında okumuyorsa 18 yaşından sonra faydalanamaz.
 • Anne ya da babası emekli sandığı kapsamında olan (memur) kız çocuklarından anne ya da babasının emekli sandığı başlangıcı 01.10.2008 tarihi öncesinde ise bu çocuklar evlendiği tarihe kadar anne ve babasından faydalanabilir. Eğer Anne ve ya babanın emekli sandığı başlangıcı 01.10.2008 tarihi ve sonrasında ise bu durumda 18 yaşını tamamladığında okumuyorsa 18 yaşından sonra faydalanamaz.
 • Anne ve ya babasının SSK ya da Bağkur başlangıcı 01.10.2008 tarihinden önce olan kız çocukları evlendikleri tarihe kadar anne ve babasından faydalanabilir.Eğer 01.10.2008 sonrası ise anne ya da babasından faydalanamaz.

Malul Çocuklar Kaç Yaşına Kadar Anne ya da Babasının Güvencesinden Faydalanır?SGK sağlık kurulu tarafından iş gücü kayıp oranı en az %60 ve üzerinde olduğu tespit edilen malul çocukların sağlık güvencesinden faydalanmalarında yaş şartı aranmaz. Ancak bunun için SGK’ya talepte bulunarak malul raporunun çıkartılması gerekmektedir.

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***

 YORUMUNUZ