Sigortalıların Analık ve Süt İzni Hakları


Sigortalıların Analık ve Süt İzni Hakları


Çalışanların çalıştıkları sigorta koluna göre doğum analık izin süreleri ile süt izin süreleri farklılık göstermektedir. Aslında SSK ve Emekli sandığı kapsamında çalışanların analık izin süreleri aynı iken farklılık süt izninde ortaya çıkmakta ve bu durum da eşitsizliğe neden olmaktadır. Bu yazımızda hem  5510/4-a (SSK) kapsamında çalışan sigortalıların analık ve süt izinleri hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız. Bir sonraki yazımızda ise 4/c yani emekli sandığı kapsamında çalışan kadınların doğum analık izni ile süt izinleri hakkında bilgi vereceğiz.

İşte detaylar:

4/a yani SSK Kapsamında Sigortalıların Analık İzin Süreleri Kaç Gündür?

Bu kapsamda çalışan sigortalıların doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık analık izni hakları bulunmaktadır. Çoğul gebelikte ise doğum sonrası analık izin hakkı 10 hafta olarak uygulanmakta ve toplamda 18 haftalık doğum izni kullanmaktadırlar.Sağlık Durumu Çalışmaya Müsait Olan Sigortalı Hamileyken En Fazla Kaç Haftaya Kadar Çalışabilir?

Sağlık durumunun müsait olduğunu doktor raporu ile belgeleyen sigortalılar hamileliğinin 37. haftasına kadar çalışabilir. Bu durumda doğum öncesi kullanmadı 5 haftalık süre doğum sonrasına aktarılır. Böylece bu sigortalılar doğum sonrasında 8+5 =13 hafta analık izni kullanmış olur.

Hamilelikte Doktor Kontrolü İçin İşveren İzin Vermek Zorunda mıdır?

Hamilelik süresi boyunca sigortalının rutin kontrolleri için işveren sigortalıya ücretli izin vermek zorundadır.

4/a yani SSK Kapsamındaki Sigortalıların Süt İzin Hakları Günde Kaç Saattir?

Bu kapsamdaki sigortalıların süt izin hakları çocuğun bir yaşını tamamladığı süreye kadar günde 1,5 saattir. 

Sigortalı hangi saatler arasında süt iznini kullanacağını kendisi belirler. İşverenin şu saatte kullanacaksın deme hakkı yok.

Analık İzninde İken Sigortalının Sigorta Primi Yatar mı?

Bu süre zarfında sözleşmede aksi bir hüküm yoksa işveren sigorta primlerini ödemez ve “1-istirahat kodu” ile 0 gün ve sıfır kazanç ile bildirir. İşveren dilerse analık iznindeki sigortalısının SGK hizmetini tam bildirebilir. Bu tamamen onun inisiyatifine bağlıdır.

Doğum Yapan Sigortalının Analık Ödemesini Kim Yapar?

Analık süresi boyunca sigortalının rapor parası ödemesi SGK tarafından yapılır.

Doğum Yapan Sigortalı Kadına Hangi Ödemeler Yapılır?

Doğum yapan 4/a (SSK) kapsamındaki anneye aşağıdaki ödemeler yapılır.

4/a yani SSK Kapsamındaki Sigortalıların Analık İzin Bitiminden Sonra Ücretsiz İzin Hakları

ssk analık izin süt izin haklarıBu kapsamdaki sigortalıların doğum sonrası analık izin bitim tarihinden itibaren;

  • İlk doğumda 60 gün,
  • İkinci doğumda 120 gün,
  • Üçüncü ve sonraki doğumlarda ise 180 gün,

Ücretsiz izin hakları bulunmaktadır.

  • Doğumun çoğul olması halinde yukarıdaki sürelere 30′ ar gün eklenir.
  • Engelli olarak doğan çocuk için ise ücretsiz izin hakkı 360 gündür.
  • Ayrıca sigortalıya isteği halinde 6 aya kadar ücretsiz izin de verilebilmekte.

Hamile Kadın Ağır İşte Çalıştırılabilir mi?

Doktorun uygun görmesi ve rapor vermesi halinde işveren sigortalıyı daha hafif bir işte çalıştırmak zorundadır. Bu durumda herhanbi bir ücret kesintisi yapamaz.

4/a SSK Kapsamındaki Sigortalıların Doğum Sonrası Yarı Zamanlı Çalışma Hakları  • Doğum tarihinden önceki son 3 yılda en az 600 gün SGK primi yatmış olup ücretli analık izin bitim tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde DOĞUM VE EVLAT EDİNME YARI ZAMANLI ÇALIŞMA belgesi ile İŞKUR’a başvuru yapılması gerekmektedir.
  • Yarı zamanlı çalışacak sigortalılar haftada 22,5 saat çalışacak. 22,5 saatin ödemesi işveren tarafından yapılacak kalan kısmı ise İŞKUR tarafından işsizlik fonundan karşılanacak.
  • Yarı zamanlı çalışma hakkı birinci çocukta 60 gün, ikinci çocukta 120 gün ve üçüncü ile üzeri çocuklarda ise 180 gün olacak. Çoğul doğumlarda bu sürelere ekstra 30 gün eklenecek ve engelli olması halinde ise bu süre 360 gün olarak uygulanacak.

SOSYAL GÜVENLİK İLE İLGİLİ TÜM SORULARINIZ İÇİN TIKLAYINIZ

 

 YORUMUNUZ