Sigortalı Bir Kişi Hastaneden Ne Zaman Yararlanır?


Sigortalı Bir Kişi Hastaneden Ne Zaman Yararlanır?


4A SSK kapsamında işe girdim sağlığım ne zaman açılır? Hastaneden ne zaman faydalanırım? 4B Bağkur’lu oldum sağlığım ne zaman açılır hastaneden ne zaman faydalanırım? SGK GSS Sigortam başladı sağlıktan ne zaman faydalanmaya başlayabilirim?

İlk defa sigortalı olan ya da Bağkurlu olan kişilerin en çok merak ettiği soruların başında hastaneden kendilerinin, eşlerinin ya da çocuklarının hangi tarihten itibaren faydalanmaya başladığı konusu gelmektedir.  Bu yazımızda bu konu hakkında merak edilen sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

İşe yeni giren sigortalılar sağlıktan ne zaman faydalanır?

İşe giriş tarihinden önceki son bir yıl içerisinde 4A SSK kapsamında en az 30 gün hizmeti bulunan kişiler işe girdiği tarihten itibaren sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlar. Bu kişilerin eşi ve çocukları da işe girdiği tarihten itibaren sağlık hizmetlerinden faydalanır.Ancak işe girdiği tarihten önceki son bir yıl içerisinde en az 30 gün SSK hizmeti bulunmayanların sağlık hizmetinden hem kendilerinin hem de eşlerinin faydalanabilmesi için işe giriş tarihinden itibaren SSK kapsamında 30 günü tamamlamaları gerekmektedir.

Bağkur’lu oldum sağlıktan ne zaman faydalanırım?

İlk defa Bağkur başlangıç tarihinden itibaren kişinin sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanmayı başlayabilmesi için en az 30 günün geçmesi ve en az 30 günlük prim yatırılmış olması gerekmektedir. 30 günü tamamlamayan bağkurlular hem kendileri hem eşi hem de 18 yaşını geçmiş çocukları sağlık hizmetlerinden faydalanamaz.

Bağkur borcu kaç ay olursa hastaneden faydalanamam?

Bağkur’da son ödeme vadesi geçmiş prim borcu 2 aylık prim borcundan fazla olan kişilerin eşleri, kendileri ve 18 yaşından büyük çocukları sağlık hizmetlerinden faydalanamazlar. Acak 18 yaşından küçük çocuklar 4B Bağkur kapsamında prim borcu olsa bile sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirler.

GSS Sigortam başladı sağlıktan ne zaman faydalanırım?

Genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için genel sağlık sigortası tescil tarihinden itibaren en az 30 günlük sürenin geçmesi gerekmektedir. Ayrıca 30 günlük süre için genel sağlık sigortası priminin ödenmiş olması gerekmektedir.

İşsizlik maaşı alanlar hastaneden faydalanır mı?

İşsizlik maaşı alınan süre boyunca hem sigortalının kendisi hem eşi hem de bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşından büyük çocuklar ve 18 yaşından küçük çocuklar sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirler.

SSK’lı çalışıyorum işi bıraktım hastaneden kaç gün faydalanabilirim?

4A SSK kapsamında çalışırken işten ayrılan sigortalının işten ayrılış tarihinden önceki son bir yıl içerisinde en az 90 gün primi varsa işten ayrılış tarihinden itibaren 99 süreyle sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.

Ancak işten ayrılış tarihinden önceki son bir yıl içerisinde 90 gün SSK hizmeti bulunmayanlar sadece 9 gün süreyle sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.

Bağkur terk ettim kaç gün daha hastaneden faydalanırım?

Bağkur’u terk tarihinden önce son ödeme vadesi geçmiş prim borcu olmayan,  Bağkur kapsamında son bir yıl içerisinde en az 90 gün prim ödemiş olan bağkurlular Bağkur’u terk tarihinden itibaren 99 gün süreyle hem kendileri hem eşleri hem de bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşından büyük ve küçük çocukları sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilir.

Bağkur’u terk tarihinden önce en az 90 günü olmayanlar 9 gün süreyle faydalanabilir. Prim borcu olanlar zaten sağlık hizmetlerinden faydalanamazlar.

Hastaneden faydalanıp faydalanmadığımı nasıl öğrenebilirim?

Hastaneden faydalanıp faydalanamayacağınızı daha doğrusu SGK provizyon alıp almayacağınızı e devlet sistemi ile eöğrenebilirsiniz. Bunun için www.turkiye.gov.tr adresinden TC kimlik numaranız ve edevlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra sırasıyla aşağıdaki aşamaları takip etmeniz gerekmektedir.Seçeneğini kullanmalısınız. Burada sorgulama yaptığınızda Müstehaktır sonucunu alıyorsanız hastaneden faydalanabilirsiniz anlamına gelmektedir. Onun haricinde bir sonuç alıyorsanız hastaneden faydalanamazsınız.

Konu ile ilgili tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsinizYORUMUNUZ

18 Yorum "Sigortalı Bir Kişi Hastaneden Ne Zaman Yararlanır?"

 1. Ercan   19 Ocak 2018 at 11:48

  Cevap için teşekkür ederim işyeri böyle şeylerle uğraşmaz sanırım diğer durumda ne zaman yararlanabilirim yani e devlette 30 gün ne zaman bildirilmiş gözükür en geç

  Cevapla
  • Hakan KAYA   19 Ocak 2018 at 21:58

   Her ayın hizmeti için işverenin takip eden ayın 23 üne kadar zamanı var. Ayın 23 üne kadar beklemeniz gerekebilir.

   Cevapla
 2. Ercan   18 Ocak 2018 at 15:08

  İyi günler annemin 4A tescil bilgilerinde 18.12.2017 işe giriş tarihi dönem 2017/12 gün kısmında 14 yazıyor 30 gün olarak ne zaman güncellenir bugün baktım hala 14 yazıyor muayene olmam gerekiyorda hastahanede kapıda kalmak istemiyorum e devlettekinin güncellenmesinimi beklemem gerekiyor

  Cevapla
  • Hakan KAYA   18 Ocak 2018 at 19:42

   Merhaba. Bunun çözümü basit. Annenizin işyeri 2018 ocak ayına ait sigortalı hesap fişi girsin. Hemen yararlanmaya başlarsınız.

   Cevapla
 3. Oya Güren   16 Aralık 2017 at 21:26

  Ama internette bi çok blogdada yararlanabileceği yönünde yorumlar okumuştum. Umutlanmıştım. Bu çok kötü oldu. Yardımlarınız İçin Çok Teşekkürler.

  Cevapla
 4. Oya Güren   15 Aralık 2017 at 15:34

  Merhaba. Annemin geçmiş yıl içerisinde 30 günlük primi var. Fakat daha sonra işten ayrıldığı İçin prim ödemesi yapılamadı. 12 Aralıkta yeniden işe başladı sigortası hemen başlatıldı. Maalesef birkaç gün sonrasında rahatsızlandığı İçin devlet hastahanesine yatırdık. Hastane sigortası bu ay başladığı İçin prim ödemesi alamadı. Ödemeyi bizden talep etti. SGK ya gittik memur muhasebeden SGK fişi işlemi yaptırmamız gerektiğini bu şekilde bir işlemle hastane ödemeyi devletten alabileceğini söyledi. Bizde annemin çalıştığı yerin muhasebesinden SGK fişi işlemi yaptırdık. Fakat hastane idaresi hala ödeme alınamadığını söyleyip ödemeyi bizden talep ediyor. Birçok muhasebeci ve SGK görevlisi ile görüştük hepsi sigorta yeni başladıysa bile 30 gün beklemeden muhasebeciniz SGK fişi işlemi yapsın. Bu yeterli diyorlar.Birtek hastane böyle bir işlemin olmadığını ödemeyi bizim yapmamız gerektiğini söylüyor. Lütfen yardımcı olun bize. Ameliyatın biran önce gerçekleşmesi gerekiyor. Fakat biz bu konu yüzünden hiçbir işlem yaptıramıyoruz. Ne yapmamız gerekiyor. Doğru işlem nedir? En kısa zamanda cevabınızı rica ediyorum. Çünkü zamanımız maalesef kalmadı. Şimdiden yardımlarınız İçin teşekkürediyorum. Saygılarımla.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   16 Aralık 2017 at 10:58

   Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Allah yardımcısı olsun annenizin. Anneniz maalesef 30 günü tamamlamadan sigortadan yararlanamaz. Yani en erken 12 ocak 2018 tarihinden itibaren yararlanır. Sigorta hesap fişi işe giriş tarihinden itibaren 30 gün geçmiş ancak henüz hizmeti bildirilmemiş olanlar için geçerli bir durum.

   Cevapla
 5. Sezgin   13 Kasım 2017 at 01:20

  Mrb hocam ben 2017 yili icerisinde 43 gunluk ssk var 14 ekim 2017 de isten ciktim 22 kasimda ameliyat randevum var hemen ssk girisimi yaptirsam yararlanabilirmiyim olmazza ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim

  Cevapla
  • Hakan KAYA   16 Kasım 2017 at 11:29

   Merhaba. Evet giriş yapılırsa hemen açılması gerekir.

   Cevapla
 6. Ahmet   17 Eylül 2017 at 22:13

  Merhaba soru sor bölümünden üyelik girişi istiyor, fakat sitede üyelik alabilme bölümü yoktur.

  Cevapla
  • SGKuzmani   18 Eylül 2017 at 15:53

   Merhaba. Soru sor bölümü kapatılmıştır. Buradan sorunuzu sorabilirsiniz.

   Cevapla
 7. busra   23 Ağustos 2017 at 01:19

  bakmakla yukumlu derken aile ile mi kast ettiniz ben bekarim o yuzden sikinti cikmaz demi.

  Cevapla
  • SGKuzmani   23 Ağustos 2017 at 08:47

   Sigortalı çalışmaya başladığınız için 2022 maaşının kesilmesi gerekir. Eğer sigortaya başladığınız tarihte 2022 maaşı alıyorsanız sigorta giriş tarihinden itibaren sağlık güvenceniz başlayacaktır.

   Cevapla
 8. busbus   19 Ağustos 2017 at 17:16

  merhaba ben 17 agustosta ise girdim once hic calismadim sigortamda yeni baslayacak hemen baslar mi yoksa 1 ay sonra mi baslar

  Cevapla
  • SGKuzmani   21 Ağustos 2017 at 12:07

   Merhaba. 17 Eylül 2017 tarihi itibariyle yararlanabilirsiniz. Ancak şu var eğer işe girdiğiniz tarih itibariyle bakmakla yükümlü olarak devam eden güvenceniz varsa hemen de açılabilir.

   Cevapla
   • busra   23 Ağustos 2017 at 01:18

    ben 2022 maasi eylul ayinda alabilir miyim acaba alsam sikinti olur mu ?

    Cevapla
 9. Ceyda Saraç   21 Temmuz 2017 at 05:54

  Merhaba
  29.08.1998 doğumlu yeğenim liseyi yeni bitirdi ve şu an üniversitelerin özel yetenek sınavı ile öğrenci alan güzel sanatlar fakültesi sınavlarına giriyor ve annesinin ( emekli ) SSK sağlık hizmetlerinden yararlanıyor.Şu an ağır depresyon ve Borderline kişilik bozukluğu tanısı ile tedavi görüyor. Bir okul kazanıncaya kadar 1 ayda olsa işe girip çalışmak istiyor..
  1- bir aylık sigortalı bir işe girdiği durumda bu tedavisinin devamı için ssk sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanabilir?
  2- bir ay sonra bir okul kazanır ya da bir yer kazanamadan işten ayrılırsa sağlık hizmetlerinden yararlanma durumu nedir? Tekrar annesinin Ssk sağlık yardımından faydalanabilir mi? Bunun için ne yapmak gerekir? Tşk
  Saygılar

  Cevapla
  • SGKuzmani   26 Temmuz 2017 at 08:38

   Merhaba.
   1-Eğer annesi üzerinden devam eden güvencesi varsa sigorta girişi yapıldığında sağlık güvencesi otomatik başlar.
   2-İşten ayrıldıktan sonra okul kazanırsa anne üzerinden yararlanma hakkı var yine. Üniversitede okuma koşulu ile 25 yaşına kadar anne ya da babasının sigortasından yararlanabilir.

   Cevapla