Sigorta Öncesi Doğum Borçlanması Çıktı mı?


Sigorta Öncesi Doğum Borçlanması Çıktı mı?


Sigorta öncesi doğum borçlanması son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bildiğiniz üzere kadın çalışanların ilk defa çalışmaya başladıkları ya da bağkur ödemeye başladıkları tarihten sonra doğan çocukları için doğum borçlanması yapma hakları bulunmaktadır. Doğum borçlanması nedir başlıklı yazımızda konu hakkında ayrıntılı bilgi vermiştik. Sigorta öncesi doğan çocuklar için mevcut uygulamada kadın çalışanın doğum borçlanması yapma hakkı bulunmamaktadır. Peki yeni torba yasada sigorta öncesi doğan çocuklar için kadınlara borçlanma hakkı verilecek mi? 

Sigorta başlangıcından önce doğan çocuklar için doğum borçlanması düzenlemesi gelecek mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kadın çalışanın sigorta girişinden ya da bağkur başlangıcından önde doğan çocuğu için borçlanma hakkı bulunmamaktadır. 2017 yılı içerisinde çıkmış ya da çıkacak olan torba yasalarda sigorta öncesi doğum borçlanması hakkı ile ilgili bir gelişme yok. 2018 yılında ve sonrasında çıkacak torba yasalarda da yer alma ihtimalini çok zayıf görüyoruz.

Doğum borçlanması hesaplama

Doğum borçlanması 2017 başlıklı yazımız altından hesaplamanın neye göre ve nasıl yapıldığı konusunda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.Doğum borçlanması kredisi alabilir miyim?

Doğum borçlanması için kredi veren banka yoktur. Bu konuda doğum borçlanması için kredi çekebilir miyim başlıklı yazımızda ayrıntılı bilgi vermiştik. Eğer krediye ihtiyacınız varsa bu krediyi kendi imkanlarınız ile çekmeniz gerekir.Doğum borçlanması taksitle ödenir mi?

SGK borçlanmaları taksitle ödenmez. Borçlanma tahakkuk cetvelini tebliğ aldıktan sonra en geç 1 ay içerisinde peşin ve tek seferde ödeme yapmanız gerekiyor.

Doğum borçlanması ne zaman yapılır?

Bunun için belli bir süre bulunmamaktadır. İstediğiniz bir zaman diliminde talepte bulunarak yapmanız mümkündür. Ancak ne kadar erken yaparsanız sizin adınıza o kadar iyi olacaktır. Zira borçlanma tutarları her yıl asgari ücret zammı oranında zamlanmaktadır.

Doğum borçlanması nasıl olur, doğum borçlanmasını kimler yapabilir ?

 • Borçlanma talep formu ve kimlik fotokopiniz ile SGK’ya müraacatınız yeterlidir.
 • Sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan her çocuk için doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede prim yatmamış olması koşuluyla 720 güne kadar borçlanma yapabilirsiniz.
 • Doğum borçlanması en fazla 3 çocuk için yapılabilmekte.

Doğum borçlanmasını;

 • 4a ssk kapsamında çalışan kadınlar,
 • 4b bağkur kapsamındaki kadınlar,
 • 4c emekli sandığı kapsamındaki kadınlar yapabilmektedir.

Başvuru yeri ve doğum borçlanması başvuru dilekçesi için tıklayınız ⇒⇒ doğum borçlanması başvuru 

Doğum borçlanması hangi yılları kapsıyor?

Doğum borçlanması yapılması halinde kütüğe işlenecek hizmet borçlanma yapılan tarih olur. Örneğin 01.01.2000 tarihinde doğan bir çocuk için 24 aylık borçlanma yaparsanız hizmet 01.01.2000-31.12.2001 şeklinde sisteme işlenmiş olacaktır.

****KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ

4 Yorum "Sigorta Öncesi Doğum Borçlanması Çıktı mı?"

 1. Pingback: Doğum Borçlanması Ne Kadar 2018 | SGK ve Çalışma Rehberi | SGK ve Çalışma Rehberi

 2. Arife   28 Aralık 2017 at 16:41

  Tüm bayan arkadaşlar sigorta öncesi doğum borçlanması yasayı çıkması için lütfen herkes tüm anneler bayanlar baylar İnstagram dan facebooktan Sayın cumhurbaşkanımıza Başbakanımıza yazı yazalım. Bimerde T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞINA YAZALIM. TMMM MECLİSİNE YAZI YAZALIM BİRLİKTEN KUVVET VE GÜÇ BAŞARI DOĞAR..

  Cevapla
 3. Sahinde Türkmen   20 Aralık 2017 at 11:25

  Bende aynı dertteyim benimde bir sürü sağlık problemlerim var şeker tansiyon kolestrol Vertigo unutkanlık ayağımdan yuruyemiyorum böbregim şişmiş altıma kaçırıyorum sekerden gözümde bulanık görüyor hastaneden rapor alamıyorum tek ümidim torbadan çıkacak SSK öncesi doğum borçlanması hani annelere doğum borçlanması var da biz anne degilmiyiz sayın Cumhur başkanımız sayın başbakanımız sayın sağlık bakanımız çalışamıyoruzbizim içinde lütfen bir yasa çıkarın çok magduruz

  Cevapla
 4. Nazik demir   17 Aralık 2017 at 23:05

  Hoçam haraç istemiyoruz erkeklerinki parada bizimki çöpmü yaşlandık çalışamıyoruz çalıştırmıyorlar şaşırdık kaldık bizkadınlarda ödeyelim bizde emekli olalım demiyoruzki beleş olsun adın nazik beyimin sayfasına yazıyorum yanlış anlasılmasın sayın bakanım lütfen sonracıma sözverdi hükümetiniz lütfen bayan bakana iletiin yazıkbize işe kurbaga gibi gidiyoruz

  Cevapla