SGK ve Vergi Borçlarının Yapılandırılması 27 Ağustos 2018 Tarihine Kadar Uzatıldı !!!2018 vergi borçları yapılandırması kararına göre borç faizi, gecikme zamları gibi ödemeler silinecek ve Mart ayına kadar edinilmiş borçlarda yapılanmaya gidilerek ödeme kolaylığı sağlanacak

Vergi borcunu yapılandırmak isteyen borçlular 27 Ağustos 2018 gününe kadar, Maliye Bakanlığına, il özel idarelerine, belediyelere, büyükşehir belediyelerine, YİKOB’lara, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerine bağlı tahsil dairelerine yazılı olarak başvuruda bulunmalıdırlar.

Bunun yanında internet ve posta üzerinden de başvuruda bulunabilecek olan vatandaşlarımız www.gib.gov.tr ya da e-devlet (www.turkiye.gov.tr)üzerinden de başvuruda bulunabilecek. Ayrıca yeniden yapılandırma hükmünden yararlanmak için başvuruda bulunan borçluların takip ve tahsilat işlemlerinden dolayı açtıkları davalardan da vazgeçmeleri gerekmektedir.

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRMA KAPSAMINDA?* 31.03.2018 tarihi itibariyle gecikmiş vergi borçlarında Yurt İçi ÜFE oranında güncelleme,

* Motorlu Taşıtlar Vergisinde büyük oranda ödeme kolaylığı,

* Trafik Para Cezaları ve diğer idari para cezalarında önemli indirim,

* Peşin ödemelerde Yurt İçi ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca %90 indirim,

* Vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının %50’sinin silinmesi,

* Vergi ihtilaflarının sulh yoluyla sonlandırılmasında %80’e varan indirim,

* İşletme kayıtlarının cezasız ve faizsiz olarak gerçek duruma uygun hale getirilmesi,

* Eczanelerde cezasız faizsiz stok düzeltme,

* Matrah ve vergi artırımında vergi incelemesinden muafiyet,

* İnceleme ve tarhiyat safhasındaki borçlar için yapılandırma,

* Beyan edilmemiş gelirler ve kazançlar için pişmanlıkla cezasız ve faizsiz beyan,

* Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılması,

* Borçları 18 taksitte 36 ay sürede ödeme,

* Yapılandırılan borçları anlaşmalı bankaların banka kartı ve kredi kartı ile ödeme,* Vadesi 31.12.2013 tarihinden önce olan 100 TL ve altındaki borçların silinmesi, gibi çok önemli imkanlar getirilmiştir.

YORUMUNUZ

  1. merhaba, 1961 dogumluyum. 1994 yilinda bagkur girisim var ancak hic prim odenmedi. bu yapilandirmadan yararlanip emekli olabilir miyim?

    • Merhaba.Bağkur tesciliniz var ise ihya talebi ile günlerinizi canlandırabilirsiniz.Yeterli güne sahip olur iseniz canlandırma ile emekli olabilirsiniz.Dosyanızın bulunduğu sgk ya müracaat edip durumunuzu sorgulatabilirsiniz.Yapılandırma tarihi de uzatıldığı için uygun fırsatta sgk ya uğramanızı öneririm.