SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi Nasıl Doldurulur Örnek


SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi Nasıl Doldurulur Örnek


SGK tahsis talep ve beyan formu doldurma konusunda bu yazımızda sizlerle ayrıntılı bilgi paylaşacağız. Emekliliği hak eden kişilerin kendilerine emekli aylığı bağlanabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ile başvurması gerekmektedir. İşte bu belgenin doldurulması konusundaki tüm detaylar

SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi Nasıl Doldurulur?

Belgeyi buradan indirebilirsiniz⇒SGK Tahsis Talep ve Taahhüt Belgesi

SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt belgesinde yer alan SİGORTALI ve HAK SAHİBİ kısımları SİGORTALI kısmı emekli aylığına kendi sigortalılığından dolayı başvuran tarafından doldurulacaktır. Eğer kendi sigortalılığından dolayı aylık bağlanacaksa HAKSAHİBİ kısmının doldurulmasına gerek yoktur.

HAK SAHİBİ kısmı ise ölen bir kişiden dolayı emekli aylığına/gelire başvuracak eş, çocuk, anne ya da baba tarafından doldurulacaktır. Eğer ölüm aylığı için başvuru yapılacaksa bu durumda hem SİGORTALI kısmı hem de HAKSAHİBİ kısmının doldurulması gerekmektedir.

Şimdi sırasıyla Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi Kısımlarına ne yazılması gerektiği konusuna gelelim.

1- TC KİMLİK NUMARASI

Bu kısma 11 haneli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık kimlik numaranızı yazmanız gerekmektedir.

2- ADI VE SOYADI

Bu kısma adınızı ve soyadınızı yazın.

3- SİGORTA SİCİL NUMARASI/ BAĞ-KUR NUMARASI/  TAHSİS NUMARASI

Bu kısımda sigorta durumunuza göre 4a ssk sicil numaranızı, 4b bağkur numaranızı ya da emekli sandığı sicil numaranızı yazmanız gerekir.

Eğer ölüm aylığı için başvuru yapılacaksa bu durumda SİGORTALI kısmının altına vefat eden kişinin Emeklilik Tahsis Numarası yazılmalıdır.

4- TAHSİS TALEP ÇEŞİDİ (Tahsis Talep çeşidi nedir?)

Tahsis talep çeşidi hangi kapsamda emekli olunacağı anlamına gelmektedir. Başlıca tahsis talep çeşitleri şunlardır;

 • Yaşlılık aylığı (Kendi sigortalılığından dolayı emeklilik hakkı elde edenlerin buraya YAŞLILIK AYLIĞI yazması gerekir)
 • Sürekli İş Göremezlik Geliri (İş kazasından dolayı gelir başvurusu için bu kısma SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ) yazılması gerekir.
 • Dul aylığı (vefat eden eşinden dolayı maaşa başvuracak kişiler HAKSAHİBİ kısmının altına DUL AYLIĞI yazacaklardır.
 • Yetim AYLIĞI (Vefat eden kişiden dolayı yetim aylığına başvuracaklar HAKSAHİBİ kısmının altına YETİM AYLIĞI yazacaklardır.
 • Malulen Emeklilik (malulen emekliliğe başvuranlar SİGORTALI kısmının altına bunu yazacaklardır.

5-ÖLÜM TARİHİ

Bu kısım vefat eden kişiden dolayı aylığa başvuran eş, çocuk, anne ve baba tarafından doldurulacaktır. Sigortalı kısmının altına vefat eden kişinin ölüm tarihinin yazılması gerekmektedir.

6- ÖDEMELERİN YAPILACAĞI  BANKA VEYA PTT ŞUBESİ

Duruma göre SİGORTALI ya da HAKSAHİBİ kısmının altına maaş almak istediğiniz banka ya da PTT şubesini yazmanız gerekir. Örnek olarak şu şekilde yazmanız gerekir. Ankara-Altındağ-Ziraat Bankası Şubesi

7- SİGORTALIYA YAKINLIĞI

Maaşa başvuran kişi sigortalı ise SİGORTALI kısmının altına KENDİSİ, Hak sahibi kişi ise HAK SAHİBİ kısmının altına EŞİ, ÇOCUĞU, ANNESİ ya da BABASI yazmalıdır.

8- ÖLÜM/TAHSİS TALEP TARİHİNDE BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU KİŞİLER VAR MI ?

Bu kısım önemlidir. Aylığınızın kısmen fazla olmasını sağlar. Eğer emeklilik talep tarihinde bakmakla yükümlü olduğunuz daha açık bir ifade ile sizin sağlık güvencenizden faydalanan eşiniz, çocuğunuz, anneniz ya da babanız varsa bu kısma kesinlikle EVET yazın. Yoksa HAYIR yazın.

9- BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU KİŞİLER İÇİN SAĞLIK YARDIMI TALEBİ VAR MI ?

Eğer emeklilik talep tarihinde bakmakla yükümlü olduğunuz daha açık bir ifade ile sizin sağlık güvencenizden faydalanan eşiniz, çocuğunuz, anneniz ya da babanız varsa bu kısma kesinlikle EVET yazın. Yoksa HAYIR yazın.

10- ÖLÜM VEYA MALUL KALMASINDA ÜÇÜNCÜ KİŞİLERİN KASTI  VAR MI ?

Bilindiği üzere malul kalmada ya da ölüm halinde üçüncü kişilerin kastı varsa ilk aylık bağlanırken ilk aylık ile peşin sermaye değerinin bir kısmı bu kişilerden tahsil edilmektedir. Dolayısıyla böyle bir durum varsa EVET yazın. Yoksa boş bırakın.

12-SSK (4/1-a)

Bu kısmı doldurmak zorunda değilsiniz. Bildiğiniz kadarı ile doldurabilirsiniz.

13- Bağkur 4/1- (b)

Bu kısmı doldurmak zorunda değilsiniz. Bildiğiniz kadarı ile doldurabilirsiniz.

14-TC Emekli Sandığı 4/1-(c)

Bu kısmı doldurmak zorunda değilsiniz. Bildiğiniz kadarı ile doldurabilirsiniz.

15-Diğer Sandıklar (506-Geçici Madde 20)

Bu kısmı doldurmak zorunda değilsiniz. Bildiğiniz kadarı ile doldurabilirsiniz.

16-YABANCI  ÜLKELERDE   GEÇEN HİZMETLER

Bu kısmı doldurmak zorunda değilsiniz. Bildiğiniz kadarı ile doldurabilirsiniz.

Yukarıdaki beyanların doğruluğunu, beyanlarımda herhangi bir değişiklik olması halinde durumu derhal yazılı olarak Kuruma bildireceğimi, gerçeğe aykırı beyanda bulunmam veya gelir aylık bağlandıktan sonra durumumda bunların kesilmesini gerektiren değişikleri derhal Kuruma bildirmediğim taktirde tarafıma yersiz olarak yapılacak her türlü ödemeyi istenildiğinde yasal faizi ile birlikte geri ödeyeceğimi, ayrıca hakkımda Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddenin birinci fıkrası gereğince kovuşturma yapılacağını beyan ve taahhüt ederim.

Gereğini arz ederim. ……../……../………..⇒ Bu kısma tarih yazın Sayfanın en altında yer alan SİGORTALI VEYA HAK SAHİBİNİN kısmına;

 • Cep telefonu numaranızı,
 • varsa eposta adresinizi,
 • Adresinizi (ikamet adresiniz olsun)
 • Adınızı ve soyadınızı yazarak imzalayın.

SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi Nereye Gönderilir?

 • 4b bağkur kapsamında olanların bağkur dosyasının bulunduğu SGK’ya,
 • 4a ssk kapsamında çalışanların en son çalışmanın bulunduğu SGK’ya,
 • 4c emekli sandığı kapsamındakilerin ise Mithatpaşa cad. No:7 Sıhhıye/Ankara adresindeki Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne göndermeleri gerekmektedir.

SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi Ekinde Hangi Belgeler Verilmelidir?

 • 4a ssk kapsamındakilerin sigorta işten ayrılış bildirgesi ve kimlik fotokopisi eklemeleri yeterli olacaktır.
 • 4b bağkur kapsamındakilerin ise bu belgeye ek olarak bağkur durumuna göre 1479 ya da 2926 sigortalılık belgesini ilgili Kurumlara doldurtması ve kimlik fotokopisi ile birlikte ekine eklemesi gerekmektedir.
 • 4c emekli sandığı kapsamındakilerin ise Kurumdan onay aldıklarına dair yazı ve kimlik fotokopisi eklemesi gerekir.
 • Ölüm aylıklarında ise emekli maaşına başvuran hak sahibine ait kimlik fotokopisi, ölen kişiye ait ölüm belgesi ve boşanan kız çocukları için de EŞLERİNDEN AYRI YAŞADIKLARINA DAİR TAAHHÜTNAME gereklidir.

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***

 YORUMUNUZ

113 Yorum "SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi Nasıl Doldurulur Örnek"

 1. TÜLAY   4 Haziran 2018 at 23:19

  Ölüm aylığı için emekli maaşına başvurmak istiyorum. Ölen kişiye ait ölüm belgesi şart mı?

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Temmuz 2018 at 21:06

   Merhaba.Ölüm belgesi tahsis talep ekinde isteniyor.

   Cevapla
 2. zeynep   11 Mayıs 2018 at 13:27

  Ben 1970 doğumluyum.1990 tarihinde isviçrede çalışmaya başladım 2011 senesine kadar aralılıklı olarak çalıştım..1 kaç ay önce ssk ya yurtdışı borçlanması yapmak üzere 5450 gün ile başvurdum. dilekçe formunda 12.sorunun karşılığnda (borçlanmak istediğiniz süre) 4 kutucuk var orada sigorta çalışanı dilekçe belgesini bana verirken yurt dışı hizmet sürelerinin tamamı değilde 1990dan itibaren yazmış.acaba doğrumu yazmışız bundan dolayı maaş bağlandığında düşük olur mu?

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Temmuz 2018 at 19:12

   Merhaba.Zaten 1990 tarihinde çalışmaya başladığınız için aynı anlamı taşır bir sorun olmaz.

   Cevapla
 3. funda özdür   4 Mayıs 2018 at 13:06

  Merhabalar, 9.ncu madde için sorum var bu ay emeklilik için müracaat edeceğim , eşim ben müracaat edince prim gün sayısı dolduğu için sgk dan çıkışını verecek , yaşı bekleyecek . Bu durumda bakmakla yükümlü oldugum kişiler için sağlık yardımı kısmına evet demem gerekiyormu , yoksa ben emekli olup eşim çıkışını verince sağlık sistemi otomatik devreye girecekmi (ayrıca 13 yaşında oğlumuz var) Teşekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Temmuz 2018 at 19:09

   Merhaba.Funda Hanım eşiniz işten çıktığı takdirde sistem otomatik olarak sizin üzerinizden yararlandırır.Ancak oğlunuz babası üzerinden yararlanıyor ise bazı sistemsel aksaklık oluyor teyit için sgk ile görüşüp kendi üzerinize alıp almadığınızı kontrol ettirmeniz gerekir.

   Cevapla
 4. Melek Kurtalan   18 Nisan 2018 at 18:48

  Merhaba kardeşim 18 yasina girince yetim aylığı kesildi ve okumuyor bu maaş annemin aylığına eklenebilir mi ne yapmamız gerekiyor 170 e başvuru yaptık dilekçe yolladık ama olmuyor

  Cevapla
 5. Tugba   18 Nisan 2018 at 08:45

  Merhabalar ben 2 senedir ssk bir işye calisiyorum yetim.ayligimi annemin uzerine devir etmek istiyorum ssk genel müdürlüğünden aldigimiz formu annemini doldurması lazim yoksa benimmi cevap verirseniz sevinirim

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Temmuz 2018 at 19:06

   Merhaba.Sizin doldurup imzalamanız yeterlidir Tuğba Hanım.

   Cevapla
 6. aysen   16 Nisan 2018 at 10:07

  Merhaba
  Emekli Sandığı babadan yetim aylığı alan ssk li kocadan dul aylığı alinca dul aylığı bağlama oranı yüzde 75 mi olur yoksa yüzde 50 mi olur. Teşekkürler.

  Cevapla
 7. Nihal Yasavul   14 Nisan 2018 at 16:54

  Formda 11. Madde var.her turlu kazanc ve iratten elde edilen gelirim asgari ucretin net tutarindan az mi? (Ana ve Babalar icin)

  Cevapla
  • SgkUzman   15 Nisan 2018 at 16:01

   Merhaba.Anne ve babaya çocuğundan aylık bağlanabilmesi için anne ya da babanın net ortalama gelirinin asgari ücretin netinden az olması gerekir. Eğer anne ve ya baba olarak çocuğunuzun aylığına başvuruyorsanız ve elinizde gelir durumunuzu kanıtlar belge varsa ve ortalama gelirini asgari ücretin net tutarından az ise buraya evet yazın. Yoksa boş bırakın.

   Cevapla
 8. ayşe   13 Nisan 2018 at 16:36

  Merhaba ben babamdan emekli sandığından yetim aylığı aliyorum. Simdi kocamdan dul aylığı basvurusu yapacağım talep tahsis belgesinde bunu gelir kismina yazacak mıyım bu ssk dan alacağım aylığı engeller mi birde hak sahibi kizim var 22 yasinda uni okuyan oda talep tahsis dolduracak mı benim tek verdigim yeterlimi teşekkür

  Cevapla
  • SgkUzman   15 Nisan 2018 at 15:55

   Merhaba.Tabi ki yazacaksınız.Ssk 4/a dan aldığınızı engellemez.Ancak kızının da hak sahibi olduğunu belirtmelisiniz.

   Cevapla
 9. Erdem   9 Nisan 2018 at 12:26

  Merhabalar, Almanya’da yaşayan ve malulen emekli olan babam için yurtdışı borçlanması yaptık. Haftaya ödemeyi yapacağız.
  Annem de Almanya’dan emekli. Bu durumda, 8 no’lu bakmakla yükümlü olduğu kişiler var mı ve 9 no’lu bakmakla yükümlü olduğu kişiler için sağlık yardımı talebi var mı kısımlarına evet mi yazmam gerekiyor? Cevabınız için şimdiden teşekür ederim.

  Cevapla
  • SgkUzman   12 Nisan 2018 at 06:54

   Merhaba.Evet yazmanız gerekiyor Erdem Bey.Bu kısım önemlidir. Aylığınızın kısmen fazla olmasını sağlar. Eğer emeklilik talep tarihinde bakmakla yükümlü olduğunuz daha açık bir ifade ile babanızın sağlık güvencesinden faydalanan eşi, çocuğu, annesi ya da babası varsa bu kısma kesinlikle EVET yazmalı. Yoksa HAYIR yazmalı.

   Cevapla
 10. ali özer   8 Nisan 2018 at 13:39

  slm bugün sgk yaşlılık aylığı için form doldurdum eksiksiz yazdığım halde 3 ve 9 no formda yazılmamış görünüyor ne yapmam lazım iptal edip yazamıyormuyum cevaplarsanız sevinirim.

  Cevapla
  • SgkUzman   8 Nisan 2018 at 14:17

   Merhaba.Doldurduğunuz formda mevcut değil ise önemi yok aylığınız bütün kriterler incelenerek bağlandığından gerekli eklemeler talebinizde olmasa da işleme alınır.

   Cevapla
 11. Gulbahar   3 Nisan 2018 at 17:50

  Merhaba benim babam vefat etti 3 yil once ben o zaman sigortali oldugum icin bu hizmetten yararlanmadim simdi basvursam kardeslerim ve annem bu durumdan etkilenir mi

  Cevapla
  • SgkUzman   3 Nisan 2018 at 18:16

   Merhaba.Başvurduğunuz takdir de pay oranlarınız dağılır ve etkilenirler.

   Cevapla
 12. ADİL ÇÖVER   16 Mart 2018 at 21:48

  Emeklilik nedeni isten ayrıldím isveren sgk dan yazi gelecek ondan sonra tazminatini alabilirsin dediler bu konu hakkunda bilgi alabilirmiyim tesekkurler

  Cevapla
  • SgkUzman   3 Nisan 2018 at 18:14

   Merhaba.Sgk dan kıdem tazminat yazı alıp işvereninize götürmüş müydünüz?

   Cevapla
 13. ADİL ÇÖVER   15 Mart 2018 at 21:41

  Emekli olunca ayní is yerinde çalismaya devam ediccegim fakat tekrar ise baslamam için ne kadar zaman gecmesi laz ım

  Cevapla
  • SgkUzman   15 Mart 2018 at 22:43

   Merhaba.Emeklilik talebinizi verdikten bir gün sonra sgdp(08) kodu ile giriş yapabilir işvereniniz.

   Cevapla
 14. Pingback: Yurt Dışı Borçlanma Emekli Maaşı Ne Kadar? | SGK ve Çalışma Rehberi | SGK ve Çalışma Rehberi

 15. Pingback: Bağkur Emeklilik Şartları, Bağkur Emeklilik Yaşı Kaç? | SGK ve Çalışma Rehberi | SGK ve Çalışma Rehberi

 16. yusuf   5 Mart 2018 at 20:12

  merhabalar, vefat eden bir annenin emeklilik aylığı eşi ve yetim çocuğuna bölünürken,eşininde vefat etmesi durumunda çocuğunun sadece anneden gelen maaşını tam olarak (babaya düşen hakkın kendisine devredilmesi için) alabilmesi için tahsis talep ve beyan taahhütnamesinde sigortalı için anneyimi babayımı konuya alması gerekiyor. hangi dilekçeye nasıl bir not düşülmesi gerekir acaba

  Cevapla
  • SgkUzman   24 Mart 2018 at 13:46

   Merhaba.Babasının ölüm belgesini ekleyerek payının aktarılması için diye açıklayıcı bir şekilde yazması yeterlidir.

   Cevapla
 17. yusuf   5 Mart 2018 at 20:04

  merhabalar,

  Cevapla
 18. Serpil Ocak   4 Mart 2018 at 01:40

  1970 doğumluyum ekim 1989-ekim 1992 yolları emekli sandığından çalıştım . Aralık 1992 den beri Hollanda’da oturuyorum . Ayrıca Türkiye’de SGK girişim var 4100 gün ödedim . Yaşım emekliliğe uygun . Ne kadar maaş alırım . Düşükse nasıl yükseltebilirim

  Cevapla
  • SgkUzman   4 Mart 2018 at 18:38

   Merhaba.Maaşınızla ilgili net bir bilgi verme durumumuz ne yazık ki mümkün değil. Ödenen brüt kazanç üzerinden hesaplandığından maaş yükseltmek gibi bir durumunuz olamaz. Sadece yapacağınız borçlanmaları azami olarak ya da azamiye yakın olarak yatırırsanız olumlu etki edecektir.

   Cevapla
 19. önemli   2 Mart 2018 at 12:08

  dul annem ölen babasından yetim aylığı alabilmek için başvuruda bulunacağız fakat annem çok yaşlı ödemelerin yapılacağı banka bilgileri kısmına kendi bilgilerimi doldurabiliyor muyuz,yoksa haksahibi olan annemin adına bankaya hesap açtırıp onu mu bildirmemiz gerekiyor.

  Cevapla
  • SgkUzman   24 Mart 2018 at 11:57

   Merhaba.Hak sahibi kim ise onun bilgilerinin doldurulması gerekiyor.Siz kendi bilgilerinizi doldurmazsınız.Hesap açtırıp annenizin hesabını tanımlatmanız gerekli.

   Cevapla
 20. seim   20 Şubat 2018 at 01:46

  vefat eden babamın sicil numarasını ve tahsis numarasını nerden emekli olduğunu nasıl öğrenebilirm

  Cevapla
  • Hakan KAYA   21 Şubat 2018 at 18:20

   Merhaba. En yakın sosyal güvenlik merkezine uğrayarak öğrenebilirsiniz.

   Cevapla
 21. Pingback: Ölüm Aylığı Şartları Nelerdir? | SGK ve Çalışma Rehberi | SGK ve Çalışma Rehberi

 22. samed kuşcu   21 Ocak 2018 at 19:02

  2014 yılında memurluk emeklilik süremi tamamladım,ancak 51 yaşımı beklemem gerekiyordu.2016 yılı sonunda khk ile görevden uzaklaştırıldım.Bir ay sonra geçinebilmem için sigortalı bir iş buldum ve çalışmaya başladım.2017 haziran ayında da emeklilik yaşımı doldurdum ve ocak 2018 ayı itibari ile emekliliğe başvurmak istiyorum.Emeklilik sürem öncesinde ssk girişim yok.Ancak bir yıldır ssk lı olarak çalışıyorum.Memuriyetten Emekliliğimi istediğimde emekli ikramiyesi alabilirmiyim?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   21 Ocak 2018 at 21:20

   Merhaba. Memuriyette 9000 günü tamamladıysanız ikramiye ödenmesi gerekir

   Cevapla
 23. ALİ YEL   19 Ocak 2018 at 13:58

  Merhabalar,4-A emeklilik başvurumu e devletten yapmam ile SGK ya elden form doldurarak yapmam arasında fark olurmu?Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   19 Ocak 2018 at 22:00

   Merhaba. Hayır fark yok. Ama siz elden verin başvuruyu. Daha hızlı sonuçlanır.

   Cevapla
 24. Sevda Canakgun   4 Ocak 2018 at 19:19

  Evet Hakan Bey yurtdisi borrclanmasi yaptim .asgari ucretten odenecek .parayi henuz yatirmadim. 1000 tlden az alirim ayligi diye bir soylenti var. Sizin fikrinize onem veriyorum. Yazdiginiz gibi 1250-1450 tl arasnda mi alirim.? Simdiden cok tesekkurler.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   6 Ocak 2018 at 16:07

   Yani borçlanma sürenizr göre alacağınız ortalama emekli maaşı dediğim gibi olacaktır.

   Cevapla
 25. Sevda Canakgun   3 Ocak 2018 at 18:51

  Merhaba hakan bey, tahakkuk cetvelinde baslangic tarihi 05.09.1989 yillari ile 11.03.2008 yili arasi geciyor. Bana 5300 gune 100.000 tl odeme Yapmam gerektigi yaziyor. Aylik miktari ne kadar alabilirim?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   4 Ocak 2018 at 12:10

   Pardon. Yurt dışı borçlanma mı yaptınız? Ortalama 1250-1450 TL arasında aylık alırsınız

   Cevapla
 26. Sevda Canakgun   31 Aralık 2017 at 14:19

  Merhaba 2017 kasim ayinda yurtdisi borclanmasi ile basvurumdan dolayi elime tahakkuk cetveli ulasti.5300 gunden 100 000 Tl miktar odeme yapmam gerektigi yaziyor.bu miktari odedigim taktirde ne kadar aylik alabilrim yardimci olursaniz sevinirim.Tesekkurler

  Cevapla
  • Hakan KAYA   31 Aralık 2017 at 18:48

   Merhaba.borçlandığınız hizmet süreleri hangi dönemlere ait ?

   Cevapla
   • Sevda Canakgun   3 Ocak 2018 at 18:25

    Merhaba hakan bey, tahakkuk cetvelinde baslangic tarihi 05.09.1989, bitis tarihide 11.03.2008 tarihleri Arasi yaziyor. Bu duruma gore ne kadar aylik alabilirim?

    Cevapla
    • Hakan KAYA   4 Ocak 2018 at 12:09

     Merhaba. Primleriniz hep asgariden mi ödendi?

     Cevapla
 27. Süleyman   20 Aralık 2017 at 15:04

  Merhaba ,
  1988 SGK girişliyim.1988-1990 arası yedek subaylık 1990 -1996 arası bağ kurdan olmak üzere 2413 ödenmiş prim günüm bulunmaktadır.1996 yılından bu yana da SGK lı çalışmaktayım.İnternette emeklilik maaşı hesaplamasında Hizmet kütüğünde yer almayan günler için 2000 yılı öncesi prim gün sayısına 2413 yazdığımda hesaplanan emekli maaşı tutarı doğru mu çıkmaktadır ?
  Saygılarımla,

  Cevapla
  • Hakan KAYA   20 Aralık 2017 at 15:17

   Merhaba. Aşağı yukarı doğru hesaplama yapar. Ancak çok da güvenmeyin o sisteme.

   Cevapla
 28. seda   19 Aralık 2017 at 17:32

  Iyi günler, ben emeklilik başvurumu internet uzerinden online yapabilir miyim? , Aralık veya Ocak ayi ne zaman başvurmam daha avantajlı olur? oglum 20 yaşında ve okuyor, esim emekli , bakmakla yükümlü olarak işaretleyebilir miyim? çok teşekkürler şimdiden

  Cevapla
  • Hakan KAYA   20 Aralık 2017 at 11:35

   Merhaba. Başvurunuzu online olarak e devlet sisteminden yapabilirsiniz. Hangisinin avantajlı olacağı konusunda net veriler yok elimizde. Eğer çocuk sizden yararlanıyorsa bakmakla yükümlü kısmına evet yazabilirsiniz. Sizden yararlanmıyorsa hayır işaretleyeceksiniz.

   Cevapla
 29. Bülent   30 Kasım 2017 at 22:14

  Merhaba,
  Yaşlılık aylığı için süremi tamamladım (4-C). Sgk ya Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesini doldurup göndereceğim. Bu belgeyi gönderirken beraberinde dilekçe de yazmam gerekiyor mu. Ayrıca Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinin ekine benim, bakmakla yükümlü olduğum eşim ve çocuklarımın nüfus cüzdanı fotokopilerini ve her birimizin vesikalık fotoğraflarını (ADET ?) da koymam gerekiyor mu? Kısacası Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ekinde neler göndermem gerekiyor? Teşekkürler

  Cevapla
  • Hakan KAYA   1 Aralık 2017 at 16:16

   Merhaba. Ayrıca dilekçe yazmanız gerekmez. Bu zaten emeklilik dilekçesi. Kendi kimlik fotokopiniz yeterli. Eş ya da çocuklarınkine gerek yok. Ancak bakmakla yükümlü olunan var mı kısmına evet demeniz gerekiyor.

   Cevapla
   • Bülent   1 Aralık 2017 at 18:02

    Teşekkürler. Fotoğraf göndermem gerekiyormu acaba?

    Cevapla
    • Hakan KAYA   1 Aralık 2017 at 23:11

     Hayır foto istenmez

     Cevapla
 30. Aslıhan   27 Kasım 2017 at 22:25

  Emekli sandığından dul aylığı alıyorum (2008 sonrası) babam SSK emeklisi 2008 öncesi vefat etti ondan da maaş bağlanır mı ve geriye dönük ödeme yapılır mı (benden başka hak sahibi Yok )

  Cevapla
  • Hakan KAYA   28 Kasım 2017 at 22:26

   Merhaba. Ödenmesi gerekir diye biliyorum. Net bilgiyi Sgk dan aldıktan sonra başvurun siz yine de

   Cevapla
 31. Fatma   17 Kasım 2017 at 16:21

  Merhaba,
  %45 vergi indirimi hakkı kazandım ve emeklilik için başvururken yaşlılık aylığı kısmınımı işaretlemem gerekiyor.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   17 Kasım 2017 at 17:34

   Merhaba. Yaşlılık aylığı değil bu. Yaşlılık ayrı birşey. Tahsis talep çeşidi kısmına engelli emeklilik şeklinde belirtebilirsiniz sorun olma z

   Cevapla
 32. Necmi   17 Kasım 2017 at 00:54

  Merhaba ben emeklilik yaşımı doldurdum üç senedir arabistanda çalışıyorum. Eylül ayında izine geldim askerlik ve yurtdışı borçlanmasını ödedim. Emeklilik gün sayımda 5454 oldu şuan arabistanda çalışmaya devam ediyorum Mayısta temelli dönüş yapcam şimdi e devletten emeklilik başvurusu yapsam olurmu. Türkiyeye döndüğümde biriken maaşları alabilirmiyim acaba

  Cevapla
  • Hakan KAYA   17 Kasım 2017 at 10:10

   Merhaba. Eğer emekliliği hak ediyorsanız yapabilirsiniz. Aylığınız bağlanır daha sonra maaşlarınızı toplu olarak yapabilirsiniz.

   Cevapla
 33. bahar   14 Kasım 2017 at 14:23

  Merhaba Turkiye’de bir sure calismis ancak suan Turkiye’de olmayan bir yabanci bu hakki talep edebilir mi? Edebiliyorsa dilekce ve talep formundaki islak imzasi yeterli midir? Tesekkurler

  Cevapla
  • Hakan KAYA   16 Kasım 2017 at 12:02

   Merhaba. Türk vatandaşı olmayan birisi Türkiyeden emekli olamaz.

   Cevapla
 34. Adanan   10 Kasım 2017 at 21:53

  KHK ile ihrac olmus memur calısma süresini tamamlamıs 30 gün sonra yası tamamlıyor. Emeklilik icin nereye nasıl hangi belge-belgekerle müracaat ediyor? Tahsis talep firmu memurlar icinde gerekiyormu? Sadece dikekce yeterlimi? Kamu personeli Emeklilik İslemleri daire baskanlıgınamı gönderiliyor? Tahsus talep sartsa SGKdan almak sartmı, internet indurip doldurulabiliyormu? Calısmayan memurlarla ilgili detaylı bilgi bulamadım. Lütfen detaylı acıklarmısınız? Ayrıca ikamet bosaltıldığı icin yeni ikamet adresude yok. Nasıl bir adres verilebilir.Herhangi bir İlce SGKlardan tahsis talep belgesi alınabilirmi?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   16 Kasım 2017 at 09:37

   Merhaba. Emeklilik için Kamu Görevlileri Tescil Daire Başkanlığına müracaat edebilir.görevde olmadığı için dilekçeye ek olarak tahsis talep formu da doldursun. Form bizim sayfamızda mevcut. Nasıl doldurulduğunu da ayrıntılı anlattık.

   Cevapla
 35. Songül Aray   5 Kasım 2017 at 13:08

  20-3-2018 de yurtdışı emekli maaşı almaya hak kazanacağım başvuru için hangi evrakların doldurulması ve bulunduğum ülkeden hangi evrakların istenildiğine dair ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim saygılarmla
  S

  Cevapla
 36. SelmA   31 Ekim 2017 at 22:29

  Merhaba işe girdiğim için yetim maaşım kesildi şimdi ise işten çıktım ve yetim maaşının tekrar bağlanması için dilekçe gönderdim daha sonra taahhüt tahsis belgesiyle geri bildirim geldi şimdi benim o belgeyle birlikte tekrar dilekçe göndermem gerekir mi hangi belgeleri göndermeliyim teşekkürler

  Cevapla
  • Hakan KAYA   1 Kasım 2017 at 10:09

   Merhaba. Tahsis talep formu, kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

   Cevapla
 37. nisanur   29 Ekim 2017 at 03:34

  merhaba. 2014 de babamı kaybettim. kız cocuguyum ve bagkurluyum. ölüm aylıgı konusunda bu güne kadar basvuru yapmadım. edevletten bugün basvurdum,
  -bagkurlu iken aylık alabiliyor muyum (herhangi bir yerden maaş almıyorum)
  -bugüne kadar almadıgım ücreti toplu ödüyorlar mı
  -e devletten basvuruya sonuc alabiliyor muyum? kaç gün icinde cevap veriyorlar..

  Çok Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   30 Ekim 2017 at 11:26

   Merhaba.
   Bağkurlu iken aylık alamazsınız.
   Almadığınız ücretler toplu ödenmez. Talep tarihinden itibaren bağlanır.
   İşlem yoğunluğuna göre sonuçlanma zamanı değişir. Ortalama 2-3 aydır.

   Cevapla
 38. haci   17 Ekim 2017 at 23:31

  Merhaba
  Vergi indirimi %83 olan biri, Tahsis talep formu doldururken Maluliyet mi yoksa yaslilik emekliligimi yazacak.

  Tesekkürler

  Cevapla
  • Hakan KAYA   19 Ekim 2017 at 09:30

   Merhaba. Engelli Aylığı diye yazın. Daha anlaşılır olacaktır.

   Cevapla
 39. Tarık   13 Ekim 2017 at 14:41

  merhaba ben yetim aylığı alıyordum lise biter bitmez kestiler üniversiteye başladım öğrenci belgesi ve bu belgeyi 28 eylülde teslim ettim normalde ayın 23ünde yatıyordu ekimin 23ünde bağlanmış olur mu ve haziran-ekim arasındaki aylıkları toplu bi şekilde alabilirmiyim? teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   13 Ekim 2017 at 15:31

   Merhaba. Başvuru tarihinden itibaren aylık alırsınız. Geçmiş dönemler için aylık ödenmez. Aylığın ne zaman bağlanacağı konusunda SGK’dan bilgi almanız gerekir.

   Cevapla
   • Tarık   14 Ekim 2017 at 14:48

    ancak daha önce abim böyle birşey yaşamıştı ödeme almadığı ayları toplu bir şekilde geri almıştı

    Cevapla
    • Hakan KAYA   16 Ekim 2017 at 15:07

     Öğrenci olmadığı dönemler için aylık ödenmez. Lise mezuniyet tarihinden sonraki dönemlerde boşluk var. O süreler için nasıl ödensin maaş?

     Cevapla
 40. muazzez   10 Ekim 2017 at 12:00

  ben emekli olalı 2 yıl oldu.beyanneme verirken bakmakla yükümlü kısmını doldurup doldurmadığımı tam olarak hatırlamıyorum.anneme ve oğluma ben bakıyorum.tekrar dilekçe verip maaşımın artmasını nasıl sağlarım.yada zaten farklı alıyorsam nasıl öğrenebilirim.maaş bordrosunda belli olur mu?
  teşekkür ederim..

  Cevapla
  • Hakan KAYA   10 Ekim 2017 at 16:25

   Merhaba. Yeniden dilekçe verin. Bu kısmı işaretlemediğinizi belirtin. Dilekçe ile düzeltilir.

   Cevapla
 41. neriman   10 Ekim 2017 at 11:56

  zaten tahüttaneme ekde bize yollanıyor.doldurup imzalatıyorum anneme ama iki seferdir kabul görmüyor.doldurulnuş örneğini internetden bulamadım.ankaraya telefonla ulaşamadım.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   10 Ekim 2017 at 16:24

   Birebir gidip görüşmek ya da beklemekten başka yapabilecek bir şey yok.

   Cevapla
 42. neriman   10 Ekim 2017 at 10:44

  annemin babasından maaş alması için ankaraya tahsis beyan belgesi doldurup imzalatıp gönderdim.1 ay sonra imza eksik ve tahüttaneme doldurun diye geri evrak gönderdiler.ikisinide yeniden doldururup anneme imzalatıp gönderdim.fakat tahüttaneme tekrar geri geldi.imzalayıp yollayın yazıyor.nerde eksik var bişey anlamadım.4 aydır uğraşıyoruz.ne yapmalıyım nereyi aramalıyım yardımınızı bekliyorum..

  Cevapla
  • Hakan KAYA   10 Ekim 2017 at 11:13

   Merhaba. Annenizin dul olduğuna ve evli olmadığına dair bir beyanname istiyorlar. En yakın SGK’ya uğrayarak bu taahhütnameyi de alın doldurun. Onların size gönderdiği evrakları da eksiksiz imzalayıp gönderin.

   Cevapla
 43. emine   22 Eylül 2017 at 16:54

  Merhabalar.Hizmet süresinin geçtiği iller ile ilgili bir dilekçe vermiştik, Yaklaşık 3 ay önce dosyalarının gelmesi için.Bununla ilgili bir bilgi gelmedi bize sadece emekliliğe hak kazandınız diye bir belge geldi.Babam askerlik borçlanmasını ödeyerek 5.000 iş gününü doldurdu, fakat sgk görevlisinin hesabına göre 800 tl ye yakın bir maaş alacakmış, 2008 den önceki ssk ödemeleri az olduğu için.İş çıkışını aldı bir kaç gün sonra emeklilik dilekçesini vereceğiz.Ne kadar sürede gelir emekli maaşı? Neden babam bu kadar az maaş alıyor en düşük emekli maaş 1000 tl den başlarken? Bir de 12 numaralı yerde zorunluluk yok demişsiniz ama isteğe bağlı ve topluluk kısmı nedir acaba çalışmak için şehir dışına isteğe bağlı olarak mı gitti demek istiyor? Teşekkür ederim şimdiden.İyi günler diliyorum.

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Eylül 2017 at 08:12

   Merhaba. En düşük emekli maaşı diye birşey yok. Ağırlıklı hizmetleri 2008 yılından sonra olduğundan düşük maaş bağlanır. Maaş ortalama 1,5-2 ay içerisinde bağlanır. Siz formda bahsettiğim yerleri doldurun yeterli.

   Cevapla
 44. nur   23 Ağustos 2017 at 20:45

  merhaba. emekli başvurusu yapacağım. tahsis talep ve beyan taahhüt belgesini doldururken, tahsis talep tarihinde bakmakla yükümlü olduğu kişiler varmı sorusuna evet deyince maaş daha yüksek bağlanıyormuş. benim annem 80 yaşında ve emekllliği yok ama kızkardeşimin sigortasından faydalanıyor. kızım çalışıyor kendi sigortası var. ben annemi yazsam yanlışmı olur. evet hayır arasındaki kesinti ne kadar biliyormusunuz. teşekkür ederim

  Cevapla
  • SGKuzmani   24 Ağustos 2017 at 10:22

   Merhaba. 30-40 TL farkediyor. Eşiniz ya da çocuklarınızdan aktif olarak sizden yararlanan varsa evet yazabilirsiniz. Anneniz için yazabilmeniz için annenizin sigortanızdan aktif olarak yararlanıyor olması gerekir.

   Cevapla
 45. Mihriban şir   18 Ağustos 2017 at 12:58

  Babam vefat etti. Annem 90 yaşında ve hasta ölüm aylığı bağlanabilmesi için SGK tahsis talep beyan taahüt belgesini annemin yerine ben imzalayabilirmiyim. Ne yapmalıyım. Teşekkürler.

  Cevapla
  • SGKuzmani   18 Ağustos 2017 at 13:38

   Merhaba. Parmak bastırın imza yerine. Vekaletiniz yoksa ya da kanunen vasi olarak atanmadıysanız sizin imzanız kabul edilmez.

   Cevapla
 46. Ferdan Aksu   14 Ağustos 2017 at 16:01

  26 mayıs 2010 tarihinde vefat eden kardeşimin, sgk ya o zamana kadar ödemiş olduğu prim tutarlarını almamız mümkün’ müdür. olası durumda bununla ilgili olarak başvuru form örneği var’mıdır. şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • SGKuzmani   14 Ağustos 2017 at 16:54

   Merhaba. Evet alabilirsiniz. Ölüm aylığı bağlanmadı mı anne ve ya babanıza?

   Cevapla
   • Ferdan Aksu   16 Ağustos 2017 at 14:49

    hayır bağlanmadı.

    Cevapla
    • Ferdan Aksu   16 Ağustos 2017 at 14:51

     prim iade başvurusunu anne ya da baba mı yapmalı kardeşlerde başvuru yapabilir mi. teşekkürler.

     Cevapla
     • SGKuzmani   16 Ağustos 2017 at 15:44

      Birinci öncelik aksi olmadığı sürece anne ve ya babanındır. Eğer rahmetlinin vefat tarihinden önce en az 900 gün sigorta primi yatmışsa anne ve babanıza aylık da bağlanabilir. Bilginiz olsun.

 47. Pingback: SGK Rapor Paraları PTT'den Ödenecek, İlk Emekli Maaşı Hangi Bankadan Alınır? | | SGK ve Çalışma Rehberi

 48. Faruk   23 Temmuz 2017 at 23:02

  Merhaba ben 44 raporumvar gelir vergisi muafiyet kagidim geldi.basvuruda hangi evraklarimla ssk ya basvurmaliyim

  Cevapla
  • SGKuzmani   26 Temmuz 2017 at 09:20

   Merhaba. Vergi dairesinden gelen rapor ve tahsis talep formu ile başvurmanız yeterli. Bir de aktif çalışansanız çıkış verilmesi gerekir.

   Cevapla
 49. Ferhat karakaş   17 Temmuz 2017 at 23:12

  Iyi gunler buyuk babam orman isletme mudurlugunden emekli oldu.1998 de vefat etti maasini ninem aliyidu gecen ay oda vefat etti kizi olarak annem dul fakat babamdan maas aliyor.dedemin maasini alabilirmi ve sigortalinin bilgilerini ve olum raporunu nerden bulabilirim bilgi verirsenuz sevinirim.

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 13:49

   Merhaba. Duruma göre her iki aylık ödenebilmekte ya da ödenememekte. Kurumdan yazılı talepte bulunabilirsiniz.

   Cevapla
 50. Vahit KASIMOĞLU   11 Temmuz 2017 at 19:14

  Tahsis Talep Formu’nu online doldurup gönderdik.
  “4-Tahsis Talep Çeşidi” ne yanlışlıkla “Sürekli iş göremezlik geliri” seçeneği işaretlemişiz..
  Halbuki “Yaşlılık aylığı” olmalıydı…Online düzeltme şansım var mı?

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 08:53

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla düzeltemiyorsunuz. SGK ile görüşün lütfen.

   Cevapla
 51. Burce   2 Temmuz 2017 at 12:19

  Merhaba, Dedem ve babaanem ikisi de SSK işçi emeklisi. Dedem vefat etti. Babaanneme kendi emekli aylığı dışında dul maaşı da bağlanır mı? Bağlanırsa TAHSİS TALEP VE BEYAN TAAHHÜT BELGESİ’nde hak sahibi yerine babanemin sicil numarasını da yazmalı mıyız?

  Cevapla
  • SGKuzmani   3 Temmuz 2017 at 09:07

   Merhaba. Evet tabi ki bağlanabilir. Eşinin aylığının yarısını alabilir. Hak sahibi kısmına nenenize ait bilgileri, sigortalı kısmına da dedenizin bilgilerini yazacaksınız. Nenenizin sigorta sicil numarasını yazmanıza gerek yok.

   Cevapla
 52. m   14 Haziran 2017 at 11:58

  ölüm aylığı için internetten( e-devlet) başvuru yapıyorum. Sigortalı sicil numarası kısmına vefat eden kişinin numarasını mı yazacağım? bir de aylık alıyor mu kısmı vefat eden kişinin aylığını mı soruyor benimkini mi?

  Cevapla
  • SGKuzmani   14 Haziran 2017 at 13:36

   Merhaba. Evet vefat eden kişinin sicil numarasını yazacaksınız. Aylık alıyor mu sorusunu sigorta için mi soruyor hak sahibi yani sizin için mi?

   Cevapla
 53. Pingback: Emekli Maaşım Ne Zaman Bağlanır, Emeklilik ile İlgili Soru ve Cevaplar | | SGK ve Çalışma Rehberi

 54. murat   31 Mayıs 2017 at 09:26

  şu an bi iş yapmıyorum

  Cevapla
  • SGKuzmani   31 Mayıs 2017 at 09:39

   Malulen emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için sigorta başlangıç tarihinden itibaren en az 10 yıllık sigortalılık süresini tamamlamanız, en az 1800 gününüzün olması ve en az %60 üzeri raporunuzun olması gerekir.

   Cevapla
 55. murat   30 Mayıs 2017 at 18:18

  iyi günler askerde hizmet kusurundan sakatlandım çürük aldım görevde değilken sakatlandım 6 ay askerlik hizmetim var adi malullukten yada vazife malullukten maaşa bağlanırmıyım

  Cevapla
  • SGKuzmani   31 Mayıs 2017 at 08:37

   Merhaba. Şu an ne iş yapıyorsunuz?

   Cevapla
 56. betül   24 Mart 2017 at 11:58

  babam 2015 yılında vefat etti. çalıştığım için yetim aylığına başvurmadım. 01/03/2017 de işten ayrıldım ve E-Devletten yetim aylığı için başvuru yaptım.hala sonuç alamadım.alo 170 i aradım. evrak göndermem gerektiğini söyelediler. evrak göndereceksek E-Devletten neden bu işlemler yaplılıyor. bu konuda ne yapmam gerekiyor,hangi evrakları göndermelyim yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
  • SGKuzmani   24 Mart 2017 at 14:15

   Merhaba. Normalde Edevlet sisteminden başvuru yapmanız yeterli. Ayrıca evrak göndermenize gerek yok. SGK’dan aylığın neden bağlanmadığı konusunda bilgi talep edin.

   Cevapla