SGK Rapor Paraları PTT’den Ödenecek, İlk Emekli Maaşı Hangi Bankadan Alınır?Bildiğiniz gibi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor aldığınız sürelere ait geçici iş göremezlik ödemeleriniz daha önce Ziraat Bankası aracılığı ile her ayın 8-14’ü arasında ödenmekteydi. SSK rapor paranızı ayın 8-14 ‘ü arasında almadığınızda ise para Kuruma geri dönüyor ve rapor paranız emanete alınmaktaydı. Emanet alınan rapor parası nasıl geri alınır başlıklı yazımızda bu konuda ayrıntılı bilgi sunmuştuk. Sosyal Güvenlik Kurumu ile PTT arasındaki protokol gereği artık Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödemelerinizi PTT aracılığı ile alabileceksiniz. 

Rapor parası PTT’den nasıl alınır, hangi tarihlerde ödenir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Sosyal Güvenlik Kurumu ile PTT arasındaki sözleşme gereği 20 Temmuz 2017 tarihinden itibaren rapor parası ödemeleri PTT’den alınacak. Rapor paralarının PTT’ye gönderilmesi takip eden 2 ay içerisinde ödemenizi herhangi bir PTT şubesinden alabileceksiniz.

2 aylık süre içerisinde rapor parası ödemenizi PTT’den almamanız halinde ödemeniz Sosyal Güvenlik Kurumu’na iade edilecek. PTT tarafından Kuruma iade edilen rapor parasını alabilmek için yeniden Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurmanız gerekiyor. Ayrıca PTT’den PTT Kart alarak rapor paralarınızı PTTMATİK cihazlarından da alabileceksiniz.20 Temmuz 2017 tarihinden önce Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen ve Ziraat Bankası’na gönderilen ve almadığınız rapor parası ödemeniz varsa bu ödemeyi alabilmek için de banka hesabı açtırıp bu hesabı SGK sistemlerine tanımlamanız gerekir. Emanete alınan SGK Rapor parası için hesap tanımlama başlıklı yazımızdan nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen şahıs ödemeleri, tıbbi malzeme ödemeleri, yol ve gündelik ödemeleri v.s. de artık 20.07.2017 tarihinden itibaren PTT aracılığı ile yapılacak. 

İlk emekli maaşları hangi bankaya ödeniyor, istediğim bankadan alabilir miyim?

Bildiğiniz gibi ilk emekli maaşları siz SGK tahsis talep ve beyan formunda başka bir bankayı yazmış olsanız bile Deniz Bank aracılığı ile ödenmekteydi. Sosyal Güvenlik Kurumu ile Bankalar ve PTT arasında imzalanan yeni protokol gereği artık ilk emekli maaşları 01.08.2017 tarihinden itibaren SGK emeklilik talep formunda belirttiğiniz bankaya ödenecek. Eğer emeklilik talep formunda bir banka belirtmediyseniz emekli maaşınız Ziraat Bankasına gönderilecek.Emekli maaşlarınızı 12 ay süre ile bankadan çekmemeniz halinde maaşınıza bloke konulacaktır. Bloke konulan maaşların iadesini SGK’ya yeniden dilekçe ile başvurarak alabilirsiniz.

***KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***

YORUMUNUZ

  1. Geri bildirim: 2016 Yılında Sigortalılar Ne Kadar Rapor Parası Alacak? | | SGK ve Çalışma Rehberi