SGK İhale Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?


SGK İhale Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?


İhale borcu yoktur yazısı ihalelere katılmak üzere ihale makamı tarafından ihaleye katılacak kişiden istenen bir SGK borcu yoktur belgesi türüdür. Daha önce sizlere sgk borcu yoktur alma başlıklı yazımızda genel olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan borcu yoktur yazılarının nasıl ve nereden alınacağı konusunda ayrıntılı bilgi sunmuştuk. Bu yazımızda ise ihalelere katılmak için SGK ihale borcu yoktur yazısının nasıl alınacağı, borçlar için üst limitin nasıl olacağı konusunda bilgi edinebilirsiniz.

İhale borcu yoktur nasıl alınır, başvuru nasıl yapılır?

İhaleye katılmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu ihale borcu yoktur yazısını;

  • Elden herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden, Başvuruyu ihale borcu yoktur başvuru formu ile yapmanız gerekir. Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz: ihale borcu yoktur dilekçesi
  • E borcu yoktur uygulamasından alabilirsiniz. E borcu yoktur uygulamasından alabilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli işyeri dosyasınızın olması, e bildirge şifrenizin olması, ayrıca e borcu yoktur aktivasyonu için gerekli olan belgeler ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız gerekmektedir.

İhale için borcu yoktur sorgulaması hangi tarih itibariyle yapılır?

Sorgulama ihale tarihi itibariyle yapılır. İhale tarihi itibariyle Türkiye Genelinde adınıza tescilli olan tüm SGK işyeri dosyaları kontrol edilir ve borçlarına bakılır.SGK ihale borcu yoktur yazılarında borç üst limiti nedir?

Eğer tüzel işyeri iseniz yani gerçek kişi adına ihaleye katılmayacaksanız sadece 4a SSK prim borçlarınıza bakılır. İhale tarihi itibariyle 4a ssk kapsamındaki son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzun tavan prime esas kazancın 3 katına kadar olan kısmı borcu yoktur düzenlenirken dikkate alınmıyor. Yani 2018 yılını baz aldığımızda tavan prime esas kazancın üç katı 45,663,75 TL dir. Bu durumda ihale tarihi itibariyle 45663,75 TL ye kadar olan son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borçlarınız borcu yoktur düzenlenirken dikkate alınmayacaktır.

Ayrıca 4a ssk işveren prim borçlarının taksitlendirilmiş/yapılandırılmış ve düzenli ödenen kısmı da borç olarak dikkate alınmaz. Yine kesinleşmemiş ve tebliğ edilmemiş olan idari para cezaları da borca dahil edilmez.Eğer gerçek kişi iseniz 4b bağkur prim borcuna da bakılır. 4b prim borcunda ise üst sınır ihale tarihi itibariyle brüt asgari ücretin 3 katıdır. Yani ihale tarihi itibariyle asgari ücretin brüt tutarının 3 katına kadar olan 4b bağkur prim borcu dikkate alınmaz. 2018 yılı için bu tutar: 2029,5*3=6088,50 TL dir.

 YORUMUNUZ