SGK Doğum Borçlanması Kredisi Veren Bankalar


SGK Doğum Borçlanması Kredisi Veren Bankalar


Bildiğiniz üzere ilk defa sigortalı çalışmaya başladığı, bağkurlu olduğu, staj ya da çıraklık kapsamında sigortanın başladığı tarihten itibaren doğum yapan annelerin doğum tarihinden sonraki 24 aylık süreyi (prim yatmamış olması kaydı ile) borçlanarak hizmetten saydırma hakları bulunmakta. Doğum borçlanması şartları nelerdir başlıklı yazımızda konu hakkında ayrıntılı bilgi sunmuştuk. Bu yazımızda ise doğum borçlanması için bankalar kredi verir mi, hangi bankalara doğum borçlanması kredisi ödüyor gibi sorularınızın cevabını vermeye çalışacağız. 

Doğum borçlanması için bankalar kredi verir mi, hangi bankadan sgk borçlanma kredisi çekebilirim?

Sözü fazla uzatmadan direk mevzuya giriş yapacağım. Sosyal Güvenlik Kurumu ile bankalar arasında doğum borçlanması ya da diğer borçlanmalar askerlik borçlanması, yurt dışı borçlanması v.s. için kredi verilmesine yönelik bir protokol bulunmamakta. Dolayısıyla doğum borçlanması için krediyi kendi imkanlarınız ile çekmeniz gerekiyor.

Doğum borçlanması ne kadar 2017,Doğum borçlanması hesaplama

Doğum borçlanması 2017 başlıklı yazımızda tutarları ayrıntılı olarak belirtmiştik.31 Aralık 2017 tarihine kadar doğum borçlanması için 1 günlük en düşük tutar 18,96 TL en yüksek tutar ise 142,20 TL. Buna göre;

 • Bir çocuk için (720 gün) ödenecek en düşük toplam doğum borçlanması tutarı;13.651,20 TL
 • İki çocuk için (1440 gün) ödenecek en düşük toplam doğum borçlanması tutarı;27,302,40 TL
 • Üç çocuk için (2160 gün) ödenecek en düşük toplam doğum borçlanması tutarı;40953,60 TL.

Doğum borçlanması nedir, doğum borçlanması şartları nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kadın çalışanların ilk sigorta, bağkur v.s. tescil tarihinden itibaren doğan 3 çocukları için doğum tarihinden sonraki 24 aylık süreyi borçlanarak hizmetten saydırması işlemine doğum borçlanması adı verilebilmektedir. Kadın çalışanın doğum borçlanması yapabilmesi için;

 • Çocuğun doğum tarihinden önce sigorta, bağkur v.s. tescilinin olması (staj ve çıraklık sigorta başlangıcı da kabul edilir)
 • Çocuğun canlı doğmuş ve yaşamış olması,
 • Doğum tarihinden sonraki sürede ölen çocuk varsa ölüm tarihine kadar olan kısım borçlanılabilir.

Doğum borçlanması taksitlendirme yapılabilir mi?

Doğum borçlanması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na talepte bulunduktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu size doğum borçlanma cetvelini gönderir. Borçlanma tahakkuk belgesini tebliğ aldıktan sonra ödeme işlemi için 1 aylık süreniz bulunmaktadır. 1 ay içerisinde ödeme yapmamanız halinde işlem iptal edilir. Borçlanma tutarının peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. Taksit yapılmamaktadır. Ancak siz bir kısmını da ödeyebilirsiniz. Örnek SGK size 20 bin borç çıkarttıysa 10 bin TL sini ödersiniz. Bu durumda ödediğiniz tutar kadar gün satın almış olursunuz.

Ödeme işleminin tamamını yapmamanız ya da bir kısmını yapmanız halinde kalan kısım iptal edilir. Daha sonra ödemek istemeniz halinde yeniden talepte bulunmanız gerekir. Bu durumda ise borçlanma hesabı yeni talep tarihi üzerinden yapılır.

Doğum borçlanmasında son durum nedir, sigorta öncesi doğan çocuklar için borçlanma hakkı verilecek mi?

İlk defa sigorta tescil tarihinden önce doğan çocuklar için kadınların doğum borçlanma yapma hakları bulunmamaktadır. Bununla ilgili kanuni bir düzenleme yok. Gelecek torba yasalarda da bu hususta bir düzenleme olacağını düşünmüyoruz.

Doğum borçlanması avantajları nelerdir, doğum borçlanması sigorta başlangıç tarihini geri çeker mi?

Eğer emeklilik için prim gününe ihtiyacınız varsa doğum borçlanması yaparak eksik günlerinizi tamamlayabilirsiniz. Böylece erken emekli olmanızı sağlar. Ancak doğum borçlanması sigorta girişini geri çekmediği için emeklilik yaşı üzerinde bir etkisi olmaz.

Doğum borçlanması başvurusu nasıl yapılır, doğum borçlanması başvurusu nereye yapılır?

Doğum borçlanması başvuru evrakları şunlardır;

 • Doğum borçlanması başvurusunu doğum borçlanması talep formu ile yapmanız gerekir.
 • Ek olarak kimlik fotokopinizi koymanız yeterlidir.

Formu buradan indirebilirsiniz ⇒⇒ doğum borçlanması başvuru formu • Eğer son çalışmanız SSK kapsamında ise en son çalışmanızın olduğu işyerinin bağlı bulunduğu SGK’ya,
 • Son çalışma bağkur ise bağkur dosyanızın bulunduğu SGK’ya,
 • Son çalışma emekli sandığı ise “SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhıye/ANKARA” adresine başvurularını gönderebilirler

Doğum borçlanması hesaplama başlıklı yazımızdan borçlanma için ne kadar tutar ödeyeceğinizi uzmanımıza sorabilirsiniz.

***KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ

1 Yorum "SGK Doğum Borçlanması Kredisi Veren Bankalar"

 1. Pingback: Doğum Borçlanması Ne Kadar 2018 | SGK ve Çalışma Rehberi | SGK ve Çalışma Rehberi