Sigortalılık Muafiyet Belgesi Nedir?
Bağkur muafiyet belgesi nedir! Buafiyet belgesi nasıl alınır? Bağkur ödeme gücü olmayanlar ne yapmalı? Tarım bağkur primlerini yatıracak gücüm yok ne yapmam gerekir? Detaylar haberimizde…

Bilindiği üzere Ziraat Odaları ya da İl/ilçe tarım kredi kooperatiflerine çiftçilik kaydı başlatılan kişilerin zorunlu olarak 5510 Sayılı Kanunun 4/b bendi kapsamında bağkurlu olmaları gerekmektedir. Bu kişilerden 65 yaşın üzerinde olanlar, ikamet adresi yurt dışında olanlar, 4/a (SSK) ya da 4/c (emekli Sandığı), Banka Sandığı kapsamında çalışanlar ile gelir durumu bağkurlu olmaya yetmeyen kişiler ise tarım bağkurlu olmaktan muhaf olabilmektedirler. Peki geliri ne kadar olan kişiler tarım bağkuru ödemez? Geliri düşük olanlar tarım bağkuru ödemek zorunda mı? Geliri az olanlar tarım bağkuru ödememek için ne yapmalı. İşte bu soruların cevabı:

Geliri Düşük Olanlar Tarım Bağkuru Ödemek Zorunda mı?

Tarımsal faaliyetinden elde ettiği gelirlerden bu faaliyetlerine ilişkin masraflar düşüldükten sonra kalan tutarın aylık ortalaması asgari ücretin günlük brüt tutarının 30 katından az ise bu kişiler tarım bağkuru ödemekten muaf olmaktadırlar.Örnek:  Ali BEY’in 2016 yılında tarımsal faaliyetlerinden elde ettiği toplam geliri 10.250,00 T.L. , toplam gideri ise 9.100,00 T.L. dir. Kalan tutar  1.150,00 TL olacak ve Ali BEY’İn 2016 yılı için aylık tarımsal kazancı 95,83 T.L. olacaktır. Bu durumda bu tutar 2016 yılında asgari ücretin 1.647,00 T.L olan 30 günlük brütünden az olacağı için Ali BEY Ziraat Odasına Başvurarak Muafiyet Belgesi Alacak ve bunu SGK’ya ibraz ederek bağkur primi ödemekten muaf olacak. 

Bağkur muafiyet belgesi nereden ve nasıl alınır?

Öncelikle bağlı bulunulan Ziraat Odasından Muafiyet Belgesinin onaylatılması gerekmektedir. (Belgeyi indirmek için TIKLAYINIZ)

Belge onaylatıldıktan sonra bağkur dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Belge Sosyal Güvenlik Kurumu’na ibraz edildikten sonra  düzenlenme tarihinden itibaren 10 gün içerisinde ibraz edildiyse belgenin düzenlenme tarihinden, 10 gün sonra verildiyse başvuru tarihinden itibaren bağkur durdurulmakta böylece geliri düşük olan çiftçi bağkur ödemesinden kurtulmaktadır.Bağkur muafiyet belgesi sorgulaması nasıl yapılır?

İnternet üzerinden online olarak bağkur muafiyet sorgulanacak bir ekran bulunmamaktadır.

****KONUYLA İLGİLİ SORULARINIZI LÜTFEN YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ****YORUMUNUZ