Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır, Sgk Askerlik Borçlanma Formu Bağkur askerlik borçlanması nasıl yapılır? Emekli sandığı sigortalısı memur askerlik borçlanmasını nasıl yapabilir? Askerlik borçlanması nasıl hesaplanır? Memurlar ne kadar askerlik borçlanması öder? Askerlik borçlanması emekliliği nasıl etkiler? Askerlik borçlanması nereye yatırılır ? Askerlik borçlanması kaç taksitte ödenir ? Askerlik şubesi askerlik borçlanması formu nereden alınır? Askerlikten önce sigortalı olanlar askerlik borçlanması yapabilir mi ? Bağkur askerlik borçlanması formu!

Askerlik borçlanması şartları konulu yazımızda yurt dışı borçlanma hakkında merak edilen tüm soruların cevabını yazmıştık.Bu yazımızda ise askerlik borçlanması hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

Kanunun erkek sigortalılara sunmuş olduğu en önemli haklardan birisi de askerlik borçlanmasıdır. Askerlik borçlanmanın emeklilik üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bu yazımızda askerlik borçlanma hakkında merak ettiğiniz  tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Askerlik borçlanması için nereye başvurulur ?

Askerlik borçlanması başvuruları son çalışma hangi sigorta kapsamında ise ona göre yapılır.Buna göre;

 • Son çalışması 4/b-bağkur kapsamında olanlar bağkur dosyalarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na,
 • En son çalışması 4/a-SSK kapsamında olanlar çalıştıkları işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na,
 • En son çalışması 4/c-Emekli sandığı kapsamında olanlar ise Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’nın  Mithatpaşa Caddesi No:20 Sıhhiye/Ankara adresine,

 • Diğer kapsamlarda sigortalı olanlar ise dosyalarının bulunduğu ya da son defa işlem gördükleri SGK’ya başvuru yapmalıdır.

Askerlik borçlanması için gerekli evraklar nelerdir?

Askerlik ödemesi için gerekli belgeler şunlardır.

Bu belgeler askerlik borçlanması başvurusu için yeterli olacaktır.

Askerlik borçlanma belgesi nasıl doldurulur, askerlik borçlanması formu nasıl doldurulur ?

askerlik-borclanmasi-sgk-ssk-bagkur-memurSgk askerlik borçlanması formunu indirdikten sonra formu doğru doldurmak için lütfen aşağıdaki bilgi notlarını okuyunuz.

 • 1. bölüme adınızı ve soyadınızı yazın.
 • 2. bölüme TC kimlik numaranızı yazın.
 • 3. bölümde SSK, Bağkur, Emekli Sandığı hangisinde çalışmalarınız varsa oralara sicil numaralarını yazın.
 • 4.Borçlanma Miktarının Hesabında Seçilen Günlük Prime Esas Kazanç bölümüne borçlanmayı hangi tutar üzerinden ödeyeceğinizi belirtmeniz gerekir. Eğer asgari kutucuğunu işaretlerseniz borçlanma en düşük günlük tutardan, azami kutucuğunu işaretlerseniz talep tarihindeki en yüksek günlük borçlanma tutarından, Diğer kısmına ise sizin belirttiğiniz ve ödemek istediğiniz tutar üzerinden ödeme yapabilirsiniz.
 • BORÇLANMAK İSTENİLEN HİZMETİN / SÜRENİN NİTELİĞİ kısmında “”Er veya Erbaş Olarak Geçen Süre”” kutucuğunu işaretlemeniz gerekir.
 • 6. BORÇLANMAK İSTENİLEN SÜRE kısmına askerliğinizin ne kadarlık kısmını borçlanmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Eğer burada işaretleme yapmazsanız tamamı borçlandırılır. Borçlanma yapmadan önce emekliliğinizi net olarak hesaplatmanız ve askerlik borçlanmasının tamamına mı yoksa bir kısmına mı ihtiyacınız olduğunu öğrenmeniz gerekir. Tamamını ödemek zorunda değilsiniz.
 • 7. BEYAN VE TAAHHÜTLER kısmında başvuru yaptığınız SGK’nın ismini yazın. En son formu imzalamayı unutmayın.

Askerlik Sürelerinin Tamamını Borçlanmak Zorunda mıyım?

Hayır. Tamamını borçlanmak zorunda değilsiniz. Ne kadarlık hizmete ihtiyacınız varsa o kadarını borçlanabilirsiniz.

Babam/Eşim Vefat Etti. Onun Adına Askerlik Borçlanması Başvurusu Yapabilir miyiz?

Bilindiği üzere ölüm aylığı bağlanabilmesi için en az 1800 prim günü gerekmektedir. Eğer vefat eden kişinin hizmeti askerlik borçlanması ile 1800 güne tamamlanabilecekse hak sahibi durumundaki eş ya da çocuklar da askerlik borçlanması talebinde bulunabilir.

Askerlik Borçlanması İçin Yatırdığım Parayı iade Alabilir miyim?

Emekli maaşı bağlanmamış olması koşulu ile askerlik borçlanması için yatırılan tutarın ana parası sigortalı ya da hak sahiplerine talep edilmesi halinde iade edilebilmektedir.

Askerlik Borçlanması Sigorta Başlangıcımı Geri Çeker mi?

 • Eğer ilk sigorta başlangıç tarihiniz askerden önce ise askerlik borçlanmanız sigorta girişini geri çekmez ve emeklilik şartlarında da bir değişiklik sağlamaz.
 • Eğer ilk sigorta başlangıç tarihiniz askerden sonra ise bu durumda askerlik borçlandığınız süre kadar sigorta başlangıcı geri çekilir ve emeklilik şartlarına etki eder.

Askerlik Borçlanması Emekli Maaşımı Nasıl Etkiler?

Bu durum hizmet bilgilerinize ve askerlik yaptığınız süreye göre farklılık gösterebilir. Size yarar sağlar mı sağlamaz mı konusunu öğrenebilmek adına bize ilk sigorta başlangıç tarihinizi, hizmet bilgilerinizi ve askerlik başlangıç-bitiş tarihlerini yorum bölümünden yazarak sorun. 

Askerlik Borçlanması İçin Ne Kadar 2018

Askerlik borçlanması için hesap borçlanmayı talepte bulunduğunuz tarihte geçerli olan brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. Bir gün için en düşük tutar talep tarihinde geçerli olan brüt asgari ücretin bir günlük tutarının %32 sidir. 

2018 yılında 1 günlük askerlik borçlanması için ödeyeceğiniz en düşük tutar tutar 21,64 TL en yüksek ise 162,32 TL dir.

Detaylı bilgi için askerlik borçlanması ne kadar 2018 başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması Talebinde Bulundum Ödemezsem Ne Olur?

Borçlanma yazısı SGK tarafından size tebliğ edildikten sonra 1 ay içinde ödemeniz gerekir. Ödemezseniz talep geçersiz sayılır. Daha sonra yeniden ödeme talebinde bulunursanız bu durumda yeni talep tarihinizdeki borçlanma tutarları üzerinden hesap yapılacaktır.

Askerlik Borçlanmasını Taksitle Ödeyebilir miyim?

Askerlik borçlanmasının peşin olarak 1 ay içinde yatırılması gerekir. Taksitle ödenmez.

Devlet Askerlik Borçlanması İçin Banka Kredisi Veriyor mu?

Böyle bir hakkınız yok maalesef. Kendi imkanlarınız ile kredi çekmeniz gerekir.

Bedelli Askerlik Yapanlar Askerlik Borçlanması Yapabilir mi?

Bedelli askerlik yapanların askerlik borçlanması yapma hakları yoktur.

Askerden önce sigortalı olanlar askerlik borçlanması yapabilir mi ?

Askerliğin sigorta girişinden önce ya da sonra yapılmış olması önemli değil. Askerlik borçlanmasını askerden önce sigortalı olanlar da yapabilir.

Askerlik borçlanması taksitle ödenir mi ?

Borçlanma tahakkuk cetvelini tebliğ aldıktan sonra en geç 1 ay içerisinde peşin olarak ödemeniz gerekir. Askerlik borçlanmasına taksit yapılmaz.

Askerlik borçlanması nereye ödenir, askerlik borçlanması nasıl ödenir ?

SGK ile anlaşmalı banka banka ve ya PTT şubeleri ile ATM’lerden, mobil ve internet bankacılığından SGK Ödemeleri-SGK borçlanma menüsünden T.C. numaranız ile giriş yaparak ödeyebilirsiniz. Ziraat Bankası ve PTT’de direk SGK-Askerlik Borçlanması menüsünden ödeme yapılabilir. Diğer bankalarda SGK borçlanma olarak geçmekte bu menü. Askerlik borçlanması ödeme şekli yukarıda belirttiğimiz gibi bankaya göre farklılık gösterebilir.

Eğer T.C. ile sorgulama sonucunda borç bilgisi çıkmıyorsa SGK tarafından tebliğ tarihi girilmemiş olabilir. Bu durumda bağlı bulunduğunuz SGK ile görüşmenizde fayda olacaktır.

Askerlik borçlanması hangi bankaya ödenir ?

ödeme yapabileceğiniz ve yaygın şubesi bulunan bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bankası,
 • PTT,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Deniz Bank ve diğer tüm anlaşmalı bankalardan ödeme yapılabilir.

Ssk askerlik borçlanması affı var mı?

Kimi zaman basında askerlik sürelerine ait borçlanma tutarlarının devlet tarafından ödeneceği ve askerlik sürelerine af geleceği söylentileri çıkmakta. Bu söylentilerin aslı yok. Böyle bir düzenlemenin yapılacağını sanmıyoruz.

Ssk askerlik borçlanması şartları nelerdir?

4a SSK kapsamında askerlik borçlanması yapmak istiyorsanız son çalışmanızın SSK kapsamında olması yeterli. Başka bir şart aranmaz.

Ssk’da askerlik borçlanmasıyla erken emeklilik kimler için geçerlidir ?

İlk sigorta girişi askerden sonra olanlar askerlik borçlandığında borçlanma süresi askerlik borçlanılan süre kadar geri çekildiğinden bu durumda olanlar borçlanma yapmaları halinde daha erken emeklilik hakkına sahip olabilmektedirler.

Bağkur askerlik borçlanması şartları nelerdir?

Eğer son çalışmanız bağkursa ya da hiç çalışma yoksa askerlik borçlanması yapmanız halinde borçlandığınız süreler bağkura hizmet olarak aktarılır.

Bedelli askerlik yapanlar askerlik borçlanması yapabilir mi ?

Borçlanma süreleri er ve ya erbaş olarak geçen sürelerdir. Bedelli askerlik yapanlar askerlik borçlanması yapamaz.

Kimler askerlik borçlanması yapamaz, kimler askerlik borçlanması yapabilir ?

Askerlik yapmış her türk vatandaşı askerlik borçlanması yapma hakkına sahiptir.

Emekli olduktan sonra askerlik borçlanması yapılır mı ?

Emekli olduktan sonra askerlik borçlanması yapılamaz. Ancak normal sigortalı olarak işe girişiniz yapılır. Bu durumda emekli maaşı kesilir. Emekli maaşı kesildikten sonra borçlanma başvurusu yaparsınız ve ödedikten sonra yeniden emekli maaşı talebinde bulunabilirsiniz. Yeni emekli maaşı hesabında böylece askerlik borçlanması için ödediğiniz tutarlar da dikkate alınarak hesaplama yapılır.

Polis okulunu hizmetten saydırma mümkün mü?

Geçenlerde bir okurumuz 9 aylık polis okulunu hizmetten saydırma mümkün mü diye sormuştu. Yürürlükteki mevzuatımıza göre polis meslek yüksek okulunda geçen başarılı öğrenim sürelerinin sosyal güvenlik sisteminde borçlanılarak hizmetten saydırılma imkanı bulunmaktadır.

Memur askerlik borçlanması yapabilir mi?

Devlet memurlarının da askerlik borçlanması yapma hakları bulunmaktadır. Kendi kurumunuza müraacat ederek askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

Malulen emeklilik askerlik borçlanması ile mümkün mü?

Bildiğiniz üzere malulen emeklilik için gerekli gün sayısı en az 1800 dür. Eğer malulen emeklilik için prim eksiğiniz varsa bunu askerlik borçlanması ile tamamlamanız mümkün.

Askerlik borçlanması nasıl iptal edilir ?

Borçlanma talebinde bulunduktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu borçlanma tahakkuk cetvelini size tebliğ eder. Tebliği aldıktan sonra 1 ay içerisinde ödemediğiniz takdirde zaten borçlanma talebi otomatik olarak iptal olur. Eğer ödeme yaptıysanız ve iptal edip ödediğiniz parayı SGK’dan iade almak istiyorsanız bu durumda bağlı bulunduğunuz SGK’ya dilekçe ile başvuru yapmalısınız.Askerlik borçlanması ne zaman yapılır ?

Zaman sınırlaması yoktur. İstediğiniz herhangi bir zaman yapabilirsiniz.

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***

YORUMUNUZ

 1. merhaba askerlik tarihi 26.02.1993—26.09.1994 19 ay yaptım
  sigorta başlangıç tarihi 11.03.1995 halen kamuda çalışıyorum 7525 günüm var.
  19 ay borçlanma yaparsam emekli maaşıma ve emekli tarihine ne katkısı olur.

 2. Merhaba
  babamın doğum tarihi 01.06.1963
  Askerlik 1985 (18 ay)
  Sigorta başlangıç 1987
  1998 de bağkura geçiş
  Mart 2016 da ek 5 tarım sigortasına geçti halen devam. Normal şartlarda eylül 2019 da emekli olacağı söylendi. Askerlik borçlanması yaparsa hemen emekli olabilir mi

 3. 21 4 1988 bagkur girişim 31 5 1989 askere gidiş 18 ay askerlik süresince bagkur um yattı eksik günüm var askerlik borclanma olurmu

 4. Mer. Ben askerlik borclanmasi yapatigim zaman emekli oluyorum bankadan emekli maasimdan kesilecek boyle bi imkan varmi bana yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler erol

 5. Devlet memuruyum askerliğimi de memur iken yaptım. Şimdi 18 ay askerlik borçlanması yapmak istiyorum . Kurumum sgk ya muracaat etmemi istiyor. Sgk ya muracaat ettim bir gun sonra kurumuma muracaat etmemi söylüyorlar. İki arada bir derede kaldım. Ben nereye muracaat etmeliyim.

 6. merhabalar hocam.askerligimi 98.99 yillari arasi 18 ay olarak yaptim.sigorta baslangicim 1 agustos 2000 dir.nekadar gun borclanirsam erken emeklilik ve 3600 den tazminat alma hakkim dogar.tsk ederim

 7. 1985 yılında askere gitim 1995 yılında sgk oldum su anda çalısıyorum 7300 günüm var askerlik borçlaması yaparsam emekli olrmuyum

 8. Merhaba;
  İşe giriş tarihim 26.11.1990. 8900 gün sigortam mevcut Askerlik 02 Mart 1987 ila 02 Eylül 1988 arası 18 ay.
  Acaba kaç gün askerlik borçlanması yapmalıyım Ne zaman emekli olabilirim.
  Yardımlarınız için teşekkür ederim

 9. Merhaba 15.09.1968 doğumluyum. 1988-1989 döneminde 18 ay askerlik yaptım. 1.1.1990 da sigorta başladı. 9507 prim gün sayım Var Normal şartlarda ne zaman emekli olabiliyorum. Askerlik borçlandırdığımda ne zaman olabiliyorum. İnternette 2 yıla kadar düşürülebiliyor deniliyor. 18 aydan daha fazla borçlandırma yapabiliyor muyum?

 10. Merhaba ben 26.03,1970 dogomluyum. Askerliği mi 1990 da yaptım. 18 ay olarak 01,01,1995 sigorta girişi askerliği yaptırsam ne zaman emekli olurum

 11. Özür dileyerek iletmemişim 550 gün ( 18 ay ) askerlik yaptım

 12. Merhaba 01.12.2001 iş girişliyim fakat 4 ay önce işe başlamıştım sigorta girişim yapılmadı ve şirket iflas etti ama maaşları hep bankadan aldık bu döneme ait bankadanda döküm isteyebilirim şuan 5680 gün prim günüm var ve bu tarihten öncede askerlik yaptım hiç sigortam yok haziran 1979 doğumluyum askerlik borçlanması yapıp ödememin bana faydası olurmu acaba kolay gelsin

 13. 01.01.1961 doğumluyum 01.12.1994 bağ-kur girişim var 13 yıl bağ-kur primi yatırdım 2010 dan beri ssk lı olarak çalışıyorum askerliğimi 1980 de yaptım 18 ay emekli olmam için ne kadar askerlik borçlandırması yapmam gerek teşekkür ederim

 14. Askerlik tarihim 21.11.1999 ve 21.05.2002 arası. Sgk bilgilerim ise
  prim gün sayısı 4443
  gösterge 9475 ABO1 58.00
  ortalama yıllık kazanç 10,274.40 ABO2 39.00 ortalama aylık kazanç 2.449,50 ABO3 31.72
  Hesaplanan aylık 995.89 çıkıyor.
  Askerlik borçlanmasını tabandan yaparsam hesaplanan emekli aylığım artarmı. Ayrıca bundan sonra ABO3 sürekli yükselecek primlerim yüksekten yatmaya başladı. Bu borçlanmanın ileride eksi yönde etkisi olurmu.

 15. MEB.na bağlı bir okulda öğretmenim.Emeklilik sürem 30 temmuz 2018 tarihi itibari ile 29 yıl 11 ay 15 gün hesaplandı.Emeklilik süremin 30 yıl olması için,Yedeksubay okulunda geçen bir ayı ( 30 gün ) borçlanmak için Nisan 2018 tarihinde SGK ya başvurdum.Ancak bana verilen cevapta başvurumdan sonra altı geçmesi gerektiği bildirildi.Ancak Ekim 2018 tarihinde 30 yıldan emekli olabilecekmişim.Ne var ki öğretmenler haziran ve temmuz aylarında emekli olabiliyorlar.Başvurudan sonra altı ay bekleme şartı var mı? Eğer öyleyse borçlanma başvurumu nasıl iptal ettirebilirim?Saygılarımla.

 16. Bu arada 12 08 1978 dogumluyum

 17. Merhaba 15.5.2001 sigortaya girisim var. 1998 1999 yillarinda 18 ay askerlik yaptim 5650 gun prim odemem var. Emeklilik yasim 60 olarak gorunuyor. Askerligi borclansam yasi geri cekme imkanim varmi. 550 gun askerlik yaptim.

 18. Mrb benim sorum şu 01/07/1998 çiftçi bağkurum 180 gün var 05/06/2009 ssk çalişmaktayim 3600 doldurup kıdem tazminatımı alip ayrılabilirmiyim şu anda 300 gün eksik askerlik borçlamasi yapsam kaç günde sskdan işten ayrilma kağıdı alırım tesekurler

 19. merhaba. ben 1976 doğumluyum. ssk başlangıcı: 24.02.2000 6460 gün ödenmiş pirim mevcut şu anki şartlarda 60 yaşında emekli oluyorum.ama askerliğimi ödersem 60 yaşından önce emekli olabilirmiyim? askerliğimi 1996 6.ayında başladı.18 ay yaptım.
  çok teşekkür ederim.

 20. askerlik borçlanmasını 2000 oncesımı 2000 sonrasımı olur prım 5460 sgiortaya baslama taririm 1997 dogum tarihim 15.04.1962

  • Merhaba.Askerlik tarihiniz ilk işe giriş tarihinizden önce ise borçlanmanızı işe giriş tarihinizden geriye dönük olarak yaparsınız.Sonra ise askerlik yapılan zaman dilimini borçlanırsınız.

 21. Merhabalar,
  Askerlikten sonra (terhis tarihi Nisan 1990) sigortalı olarak çalışmaya başladım. (Doğum tarihim 01.01.1968) Sigorta başlangıcım.Aralık 1990. Şuan itibarı ile yaş bekliyorum. 9300 gün civarı primim var. Normal şartlarda 01.Ocak 2020 de emekli olabiliyorum. Askerliğimi 18 ay yaptım ne kadar süreyi borçlanır sam kaç gün sigorta başlangıcını geriye çeker ve hangi tarih de emekli olabilirim.

  Teşekkürler
  Şahabettin Demir.

  • Merhaba.13 aya yakın bir borçlanma ile 01.01.2019 yılında emekli olabilirsiniz.

  • Bazen sorunlar çıkabiliyor Nuri Bey her şeyden önce kendinizi garantiye alınız.Aslı sizde kalsın bir nüshanızın dosyanızda bulunması için sgk ya veriniz.

 22. 03.21.2000 sigorta baslangicim var 4950 gunde sigortam var Askerlik borclanmasi yaparak 15 Yil 3600 gune göre tazminat alabilirmiyim Buna gorede emekli olabilirmiyim

  • Merhaba.Sigorta başlangıçınıza ait hangi ay olduğunu ve ne kadar askerlik yaptığınızı yazar mısınız?

 23. Ben 01.12.1999 sigorta girişliyim 1991 1992 arası askerlik yaptım 4 ay askerlik borçlanması yapsam 3600 sen faydalanabilir miyim aynı gün 3600 evrakımı alabilirmiyim

  • Merhaba.Faydalanabilirsiniz.Aynı gün işlemlerinizi bitip sisteme işlenir ise alabilirsiniz.

 24. Merhaba. 01.07.1992 ssk girişim var. 26.11.1990 ile 26.05.1992 tarihleri arası Askerlik görevimi yaptım. 14 ay borçlanmam sonucunda 53 yaş yerine 52 yaşında emekli olabileceğim .bu borçlanacağım süre 2000 öncesi olarak mı hesaplanır? yoksa 2008 sonrası mı olarak hesaplanır?
  -Borçlanmayı yapmam emekli maaşımı etkiler mi?
  -14 ay yerine 18 ay olarak borçlanmam emekli maaşımı yükseltir mi?
  -Borçlanmayı en alt limitten değilde, biraz daha yüksekten yapsam emekli maaşımı yükseltir mi?
  -28.02.2018 tarihi itibariyle
  2000 öncesi : 1610 gün
  2000-2008 arası : 3150 gün
  2008 sonrası : 3360 gün
  ————————————————————
  Toplam : 8120 günüm var.

  — Bu gün emekli maaşı bağlansa ne kadar maaş alırım?

  Teşekkürler. Kolay gelsin.Saygılar.

  • Merhaba.Borçlanacağınız süre 2000 öncesi olarak hesaplanır hem yaşınızı geriye çeker hem de maaşınıza artırıcı etkide bulunur.Genel olarak asgari ücret üzerinden ödendi ise primleriniz borçlanmanızı da asgariden yapmanızı öneririm.

 25. 1996 yılında ssk girişim var fakat içinde prim görükmüyor ne yapabilirim

  • Merhaba.İlk olarak sigorta sicil numarasını hangi sgk müdürlüğünden aldı iseniz hizmet araştırılması için dilekçe ile başvuruda bulunacaksınız.Sgkdan olumsuz yanıt alırsanız İş mahkemesine hizmet tespit davası açmanız gerekecektir.

 26. selam,aslında benim sorum oben oktan’ın sorusuyla aynı.ancak kafamızda soru işareti kalmaması adına biraz daha detaylı açıklamanızı rica ediyorum.1965 doğumluyum 1.1.1985 ilk sigorta girişi 09.01.2000 terhis tarihim. halen isteğe bağlı ödüyorum,askerlik borçlanması 540 gün yaptığım takdirde temmuz ayında emekli olabiliyorum.2011 den sonra 4 yıl ssk primim var geri kalan isteğe bağlı.anladığım kadarıyla isteğe bağlı öderken askerlik borçlanması yaparsak bu 4b ye yazılacak.şimdi benim emin olmak istediğim askerlik borçlanması son 7 yıl hesaplamasına dahil ediliyor mu .yoksa askerlik yaptığımız tarihlere mi yazılıyor.yani isteğe bağlı ödemeye devam edip askerlik borçlanması yaparsam bir sorun çıkmadan emekli olabilir miyim.cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. .

  • Merhaba.ASkerlik borçlanması yaptığınız dönem için gün sayınıza eklenir.Son 7 yıla etki etmez.Sadece gün sayınıza etki edeceğinden herhangi bir sorun oluşturmaz.

 27. Merhaba, benim sorum neden cevaplanmıyor, 09.03.2018 tarihinde göndermiştim, ulaşmadı mı acaba, benden sonra yazanlar cevaplanmış.

  • Merhaba. Sorunuza cevap verilmiş olup sistem alt yapısında düzeltmeler yaptığımızdan gecikmeler yaşanabiliyor.

 28. hocam ben yazmıştım ama silinmiş 15.04.66 doğumluyum 89-91 askerliğim var 18 ay ssk 15.07.94 girişim var askerliğimi borçlanırsam ne zaman emekli olurum tşk ederim.

  • Merhaba.2 ay askerlik borçlanması yaptığınızda 54 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

   • hocam bu durumda 14 ay borçlanma yaptığımda 53 yaşımı doldurduğumda mı emekli oluyorum yoksa 2 aydan fazla borçlanamıyormuyum halen çalışmaktayım

    • Siz zaten 55 yaşınıza tabisiniz.ASkerliği borçlanırsanız 54 e düşüyor yaş şartınız.

 29. merhaba ssk başlanğıcım 16/01/2001 1998/1999 yıllarında 18 askerlik yaptım. Bu şartlarda 60 yaşında emekli oluyorum. kaç gün borçlanırsam emekili yaşım 58 na düşer. şuan prim toplamım 5470 gün

  • Merhaba.488 gün askerlik borçlanması yaparsanız emeklilik yaşınız 58 e düşecektir.

 30. iyi günler 15.04.66 doğumluyum 89-91 askerliğimi yaptım girişim 15.07.1994 18 ay askerlik sürem var 6600 günüm var askerliğimin ne kadarını borçlanırsam ne zaman emekli olurum teşekkür ederim.

  • Merhaba.2 ay askerlik borçlanması yaptığınızda 54 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

   • hocam bu durumda 14 ay borçlanma yaptığımda 53 yaşımı doldurduğumda mı emekli oluyorum yoksa 2 aydan fazla borçlanamıyormuyum halen çalışmaktayım

    • Siz zaten 55 yaşınıza tabisiniz.ASkerliği borçlanırsanız 54 e düşüyor yaş şartınız.

 31. İyi günler İzmir -Tire doğumluyum askerlik şubem Tire askerlik şubesi.Şimdi Mersinde oturuyorum askerlik borçlanması için Tire askerlik şubesine mi gitmem gerekiyor.Yoksa Mersin askerlik şubesinden bu işi yapabilirmiyim.
  Teşekkür ederim

  • Merhaba. Herhangi bir askerlik şubesinden askerlik hizmet belgenizi alabilirsiniz.

 32. Merhaba, 1962 doğumluyum, 07/05/1983 sigorta(4a) girişim, 1984-85 te askerliğimi yaptım. Yaş ve süreyi tamamladım, 5150 prim gününü askerlik süresini (540 gün) borçlanarak tamamlayabiliyorum.

  Son 7 yıl dağılımı ise şöyle;
  1449 (4a), 1071 (4b isteğe bağlı). Bu ay sonu isteğe bağlı sigortamı sonlandırıp emeklilik için başvuracağım ve askerlik borçlanmamı yapacağım.

  4a statüsünde emekli olmak istiyorum buna göre;
  1- Son sigortalılık durumumun isteğe bağlı olması engel teşkil eder mi?
  2- Askerlik borçlanması son 7 yıl hesabına dahil olur mu, olursa hangi statüde olur(4a-4b) ?
  3- Özellikle 4a statüsünde emekli olabilmem için sizin farklı bir öneriniz olur mu?
  Teşekkürler.

  • Merhaba.Son 3,5 senenizi yani 1260 gününüzü bağkurdan aşmadığınız sürece sskdan emekli olabilirsiniz.Askerliğiniz yaptığınız tarihler arası olup son yatırılan priminiz bağkur ise bağkurdan borçlanırsınız.4/a statüsünde emekli olabilmeniz son 7 yıl için de 3,5 senden fazla 4/a priminizin olması yeterlidir.

 33. Geri bildirim: Bağkur Emeklilik Şartları, Bağkur Emeklilik Yaşı Kaç? | SGK ve Çalışma Rehberi | SGK ve Çalışma Rehberi

 34. Merhaba Hakan Bey,
  01.09.2001 sigorta girişim var. Askerliğimi 21.03.1998 – 21.11.1998 tarihlerinde kısa dönem er olarak yaptım. Doğum tarihim 01.01.1973’dür.
  Bu durumda askerlik borçlanması yaparak emeklilik durumum ne olur? Bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla,

  • Merhaba. 4500 gün 60 yaş veya 60 yaş 7000 prim gününüzü doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.Askerlik süreniz emeklilik yaşınızı geriye çekmeyeceğinden borçlanmanız sadece prim günü olarak yansıyacaktır.

 35. iyi günler 28….08..1968. dogumluyum ..08..09.. 1989 ssk girişim var kaç ay asgerlik borclanırsam biryıl geriye gelir

  • Merhaba.16 ay borçlanmanız halinde 1 yıl işe giriş tarihiniz geri çekilmiş olur.

 36. iyi günler iyi akşamlar .
  ben 1986 yılndan sgk lıyım ben askerlik borçlanması yapmak istiyorum . bu arada yapmış olduğum borçlanmayı 2000 öncesi mi yoksa 2000 -2008 arası mı 2008 den sonrası olarak mı kabul ediyor yani maaş endeksinde nere koyup hesaplayacağız. bu yatırılan para nın geri alınma konuda vergi iadesi ve tazminata etkisi ne olacak bu arada ben kamu işçisiiytim

  • Merhaba. Askerlik yaptığınız süreye yansır borçlanma tutarı. Memurlarda ikramiye hesabında esas alınıyor ama kamu işçisinde alınır mı bilmiyorum.

 37. İyi çalışmalar
  01 Aralık 1992 ile 28 Şubat 1993 tarihlerinde yedek subay okulu ve 15 mart 1993 tarihinde başlayan Asteğmen rütbesiyle askerliğimi tamamladım. SSK girişim Kasım 1994’dür.
  1967 doğumluyum. İlk sigorta başlangıcımın 23 Kasım 1992 öncesi olması için 68 gün olan fiili hizmet süre zammı ve Askerlik borçlanması yapmak istiyorum,
  Fiili hizmet süre zammı ve Askerlik borçlanması başlangıç süresini geri çeker mi ?
  50 gün borçlanmam yeterli midir?
  Emekli maaşımın düşük olmaması için günlük hangi tutar üzerinden borçlanmalıyım ?
  Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba. Yedek subay hazırlık sürelerini de borçlanınca yaş şartınız değişmiyor sanki. Siz yine de en yakın sgk ya uğrayarak net hesap yaptırın

 38. meraba 13.07.1967 dogumlu sigorta başlangıcı 02 .12.1991 sigorta başlangıcı askerlige 1987 gitti 1988 geldi 18 ay yapıldı 9000 sigorta pirimi askerlik borçlanması ödesek ne zman emekli olurum

  • Merhaba. 7 ay askerlik borçlanmanız halinde 53 yaş yerine 52 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz

 39. Hocam 10.01.1991 sgk girişim 5250 prim gün sayım var 1986.1987 tarihinde 18 ay askerlik yaptım askerliğin nekadar süresini borçlanırsam erken emekli olurum teşekkürler

  • Merhaba. 14 ay askerlik borçlanmanız halinde 52 yaş yerine 51 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz

 40. Merhaba. Hayırlı Akşamlar. Yukarıdaki Yazınızda 2018 yılında 1 günlük askerlik borçlanması için ödeyeceğiniz en düşük tutar tutar 21,64 TL en yüksek ise 162,32 TL dir diye belirtmektesiniz.Ben Emekli Sandığı 4/C sınıfı devlet memuruyum. 31/08/1989- 01/03/1991 tarihleri arasında askerliğimi yaptım. Ben bu yaptığım askerliğimin 92 günlük kısmını askerlik borçlanması yapmak istiyorum. Bu ödeme kategorisine göre en düşük tutar 92 gün x 21,64=1990,88. En yüksek tutar 92 gün x 162,32= 14933, 44 tl yapıyor. Buna göre hangisini ödememiz gerekir?

  • Merhaba. Yukarıdaki günlük borçlanma tutarı memurlar için geçerli değildir. Devlet memurları emeklilik keseneği esas alınarak askerlik borçlanması hesabı yapılmaktadır

 41. Hocam ben 1971 doğumluyum sigorta başlangıcım 18.09.1989
  askerliğimi 1994-1995 te 18 ay yaptım. prim gün sayım 7262 gün.amam 2000 öncesi gün sayısı 1189 gündür. askerlik borçlan masını 2000 öncesine yapabilirmiyim yapmalımıyım.çünkü 2000 öncesi maaş hesaplamada çarpan sayısı yüksek.yani baya etki eder gibi görünüyor. teşekkür ederim.

  • Merhaba. Evet 2000 öncesi hizmet emekli maaşına artı olarak yansır. Ödeme imkanınız varsa borçlanabilirsiniz

 42. kıymetli Hocam,
  19.09.1969 doğum tarihim, 1nisan1992 asteğmen hazırlık okulu girişi , 1haziran1992 asteğmen olarak vazifeye başlama 31 mart 1993 terhis tarihi. 3 ocak 1993 bagkur girişi (dişhekimiyim muayenehane açma gereği ile bagkur girişi), emeklilik tarihi nedir? askerlik emeklilik tarihimi öne çeker mi? borçlanmak mümkün mü ? gerekir mi? cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba hocam. Bağkur başlangıç tarihini yanlış yazmış olabilir misiniz? Çünkü verdiğiniz bilgilere göre bağkur ile asteğmenlik hizmetleri çakışmış oluyor.

   • doğrudur, tekrar kontrol ettim. 04.01.1993 tescil tarihi gorunuyor. Askerde iken muayenehane actigim icin bagkur mecburi demisler idi o zaman.

    • Bağkurun tescil tarihinin değiştirilmesi gerekir. Çünkü bağkur lu olduğunuz zaman emekli sandığı var. Bağkur o tarihte başlayamaz. Bağkur dosyanızın olduğu sgk ya bir dilekçe verin. Kontrol edilsin dosyanız

 43. Merhaba üsteki sorumda belitmek istediğim konu şuydu askerliği ben 18 ay yaptım ama borçlanmada 16 ayı ödedim.Ödenmemiş olan iki aylık süreyi ödeyebilir miyim veya ödemek zorunda mıyım?

  • Tamam şimdi anladım. Borçlanma yapmak zorunda değilsiniz. Ama yaparsanız da ikramiye süresine eklenir.

 44. Merhaba. 08/04/1966 doğumlu ssk hizmetleri 01.03.1988 – 01.11.1988 tarihleri arasında sigortalı olup Memuriyet hayatıma başlangıç tarihi 09.06.1989 başladım.Bu sigorta bitiş tarihi 01.11.1988 ile memurluga başlama tarihi 09.06.1989 tarihler arası borçlanma yaparak emeklilik durumuma etki eder mi? ve Ne zaman emekliliğe hak kazanırım. Ayriyetten Askerliği 18 ay yaptım 31.08.1989-07.03.1991 tarihleri arasında askerliğimi yaptım ve 2003 yılında 30.11.1989-30.03.1991 tarihleri arası askerlik borçlanması yaparak ödedim.Bu askerlik borçlanması 1 yıl 4 ay 1 gün olarak tuttu.Askerliğe başlangıç tarihi 31.08.1989 -30.11.1989 tarihi arası borçlanma yapabilir miyim? Yaparsam emeklilik süresini 30 yıla tamamlama etkisi olur mu?

  • askerlik borçlanmasını yaptım diyorsunuz. Sorunun sonunda da borçlansam olur mu diyorsunuz. Anlayamadım tam olarak sizi.?

 45. Merhaba. 08/04/1966 doğumlu ssk hizmetleri 01.03.1988 – 01.11.1988 tarihleri arasında sigortalı olup Memuriyet hayatıma başlangıç tarihi 09.06.1989 başladım.Bu sigorta bitiş tarihi 01.11.1988 ile memurluga başlama tarihi 09.06.1989 tarihler arası borçlanma yaparak emeklilik durumuma etki eder mi? ve Ne zaman emekliliğe hak kazanırım. Ayriyetten Askerliği 18 ay yaptım 31.08.1989-07.03.1991 tarihleri arasında askerliğimi yaptım ve 2003 yılında 30.11.1989-30.03.1991 tarihleri arası askerlik borçlanması yaparak ödedim.Bu askerlik borçlanması 1 yıl 4 ay 1 gün olarak tuttu.Askerliğe başlangıç tarihi 31.08.1989 -30.11.1989 tarihi arası borçlanma yapabilir miyim? Yaparsam emekliliğe etki eder mi?

  • Merhaba. Boşta geçen süreyi borçlanma hakkınız yok. Askerlik süresi emeklilik şartlarınızı etkilemez.

 46. Merhaba, 07/04/1968 doğumlu sgk ilk giriş 15/09/1986 şu an sgk prim gün sayısı 4511, askerlik başlangıç 27/05/1988 – bitiş 28/11/1989 askerliğimi borçlanırsam ne zaman emekliliğe hak kazanırım,
  iyi çalışmalar

  • Merhaba. Askerlik borçlanması emeklilik yaşınızı etkilemez. 49 yaş ve 5300 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

   • tekrar merhaba, 49 yaş doluyor zaten, askerliği borçlanmak prim gün sayısını artırır mı ?

    • Merhaba. Askerliği borçlanmanız prim gün sayınızı arttırır.

 47. 1989,16,10 tarihinde işe girişim 1967 .25.08 doğumluyum 1987 de askerlik yaptım askerlik 18 ay askerlik yaptım borçlanmasını yaparsam ne zaman emekli olurum

  • Merhaba. Askerlik borçlanması yapmazsanız 51 yaş 5450 günü tamamlamanız halinde, askerlik borçlanması yaparsanız 50 yaş 5375 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 48. askerlik borçlanma başvurumda 14 ay askerlik borçlanmasına başvurdum ve yatırdım kalan 4 ay askerlik için yeniden başvurabilir miyim

  • Merhaba. Evet tabi ki başvurabilirsiniz.

  • Merhaba tekrar. Emeklilik için prim günü ve yaşla ilgili bir sıkıntınız yok. Askerlik borçlanmanıza gerek yok. Avantajı olmaz. Fazladan para ödemiş olursunuz.

 49. Hocam; 13.04.1981 tarihinde sigortalı olarak işe başladım aynı kurumda 05.06.1983 tarihinde 657 sayılı devlet memuru olarak işe devam ediyorum. 1979 yılında 160 dönem yedek subay olarak askere gittim 4 ay öğrencilikten sonra 12 ay asteğmen olarak görevimi tamamladım.. bu durumda 4 aylık askeri öğrencilik bölümünü borçlanmamın emekliliğime faydası olurmu. Selamlar iyi çalışmalar.

  • Merhaba. Doğum tarihiniz nedir Hocam?

 50. Ek olarak;Sgk maaş hesaplama linkinde güncel durumda 2000 öncesi gösterge 14275 aylık bağlanma oranı 61,80 gözüküyor,bilginize…

 51. Hocam merhaba,

  İlk işe giriş tarihim 01.07.1996.Doğum tarihim 1971.Askerlik tarihim 31.03.1995-30.11.1995(240 gün)
  2000 öncesi 1150 prim günüm var toplamdaki gün sayım 7600.
  Yaşı erkene çekmek için askerlik borçlanması yapmak istiyorum.

  Benim sorum askerlik borçlanmasını tavandan yaparsam emekli aylığımda artış olur mu?Artış olursa ne kadar etki edebilir?Yoksa taban veya tavandandan yatırmak 2000 öncesi için etki etmiyor mu?
  Yardımcı olabilirseniz memnun olurum…
  Saygılar…

  • Merhaba. Tabi ki yüksekten yatırmanız ortalama kazancın yükselmesine ve dolayısıyla da emekli maaşınızın yükselmesine katkı sağlar. Ama bana soracak olursanız tabandan borçlanın derim. Çünkü kaydadeğer bir artış yaratmaz.

 52. 01.09.1964 doğumluyum

  01.09.1994 yılında işe başlama tarihim

  6200 prim günüm var
  Askerliğimi 1984-1986 yıllarında 18 ay yaptım
  En kısa sürede emekli olabilmem için , Askerlik borçlanmasını kaç gün yapmam gerekir..

  • Askerliğin tamamını borçlanın. Bu durumda 01.03.2018 tarihinden itibaren emekli olursunuz.

 53. 01.09.1964 doğumluyum

  01.09.1994 yılında işe başlama tarihim

  6200 prim günüm var.
  En kısa sürede emekli olabilmem için , Askerlik borçlanmasını kaç gün yapmam gerekir..Selamlar

  • Merhaba.kaç ay askerlik yaptınız ?

 54. Teşekkürler.Askerlik borçlanması için gittiğimizde bazı evrakların tevkifat için gönderilmesi gerektiğini söylediler bu evrakların da ocak sonuna kadar ancak geleceğini söylediler bu durumda tevkifat geldikten sonra askerlik borçlanması yapıp emekli olabilir mi ?

 55. Teşekkürler .Askerlik borçlanması için gittiğimizde bize bazı evrakların tevkifata gönderilmesi gerektiğini söylediler evrakların gidip gelmesi ocak sonuna kadar ancak olur dediler bu durumda 1 ocak 2018 de emekli olabilir mi? evraklar gelmeden hesaplama yapamayız dediler.Askerlik borçlanmasını ocak ayı içerisinde yapsak bir şey olur mu?

  • Keşke 31 aralık 2018 tarihinden önce askerlik borçlanması talebinde bulunsaydınız. Şimdi zamlı borçlanma tarifesi üzerinden borçlanmanız yapılır. Onun haricinde bir sorun olmaz.

 56. Merhabalar,
  Babam bag-kur dan girişi 01.09.1994 girişi 20.09.1962 dogumlu askerliğini 1982-1984 yılları arasında 20 ay yapmıs.Ne zaman emekli olur ?Tesekkür ederim.

  • Merhaba. Babanız bağkurda toplamda 9000 günü tamamlaması halinde emekli olur. Askerliğin tamamını borçlanması halinde babanız 01 ocak 2018 tarihinden itibaren emekli olabilir.

 57. merhaba babam 1988 de askerden geldi 01.06.1992 de ilk sigorta başlangızı var. 5079 gün de primi var. 18 ay askerlik yaptı askerlik borçlanmasını yatırdığı taktirde ödenen 540 gün prim gününe eklenir mi ? burada önemli olan nokta askerlikten sonra girişi var sorun olur mu ?

  • Merhaba. Babanız 13 ay askerlik borçlanması halinde 53 yaş yerine 52 yaş 5525 günü tamamlaması halinde emekli olabilir. Eğer yaş şartını sağladıysa askerliğin tamamını borçlanabilir ve tamamı hizmete eklenir.

 58. 27-112001sigorta başlangıcı askerlik 21_11_1998 engelli raporum var %42askerligi borçlan ırsam 2018 mayısta emekli olmak olabilir iyim 18 ay askerlik için yaptımö

  • Merhaba .
   Toplamda 4080 gün olması ve askerliğin tamamını borçlanmanız halinde 2018 mayısta emekli olursunuz.

 59. Merhaba babamın doğum tarihi 10/01/1967..ise giriş tarihi 01/06/1990.. uzun vade gun sayisi 9667.. askerlik başlangıç 03/06/1987 bitiş 03/12/1988.. erken emekli olabilmesi için ödemesi gereken ücret ne kadar oluyor acaba.

  • Merhaba. Babanız 7 ay borçlanma yapması halinde 52 yaş yerine 51 yaşı tamamladığında emekli olur. 10.01.2018 tarihinden itibaren emekli olur eğer 7 ay borçlanırsa.

 60. Geri bildirim: 2018 Askerlik Borçlanması Ne Kadar, Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır ? | | SGK ve Çalışma Rehberi

 61. Ben askerliğimi Borçka 24 Kasım orta okulunda ihtiyaç fazlası er olarak yaptım.askerlik ödemesi yapmak istediğimde sadece 4 aylık zamanı ödeyebileceği mi söylediler ne yapmam lazım bana bir yol gösterirse iz sevinirim.tskr

  • Merhaba. er ve erbaşlıkta geçen süreyi borçlanabilirsiniz. Bu süre 4 aysa 4 aylık kısmı borçlanabilirsiniz.

 62. Merhaba,
  İlk sigorta başlangıç tarihim: 01.07.1989 dur.
  Doğum Tarihi:23/12/1966
  Toplam Uzun Vade Gün Sayım: 5705 tir.
  Askerlik başlangıç-15/09/1990 ve bitiş tarihi-15/11/1990 dır.
  Askerlik Borçlanması Emekli Maaşımı Nasıl Etkiler?
  Borçlanma için asgari tutar yada azami tutarlardan hangisini tercih etmem gerekir?

  Saygılarımla,

  • Merhaba. Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısını tamamlamışsınız zaten. Yerinizde olsam borçlanmam. Tabandan ödeseniz aylığı etkilemez. Boşuna ödemiş olursunuz. Biraz yüksek ödeyim deseniz emekli maaşını kısmi yükseltir ama değmez.

 63. Merhaba hocam ben1977 de askerlik yaptım 1979 da resmi ise girdim 1981 de ayrıldım 930 gün hizmetim var,2019subat ayında 3600 günden 4/a emekli olacagim askerlik süren öne gecerse maaşın yukselirmi,saygılar

  • Merhaba. Askerlik süren öne geçerse derken anlayamadım sorunuzu?

 64. Merhaba askerlik şubesinden alınması gereken belge herhangi bir şubeden alınabilir mi yoksa askerliğin yapıldığı şehirdeki askerlik şubesinden mi alınması gerekiyor? Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Herhangi bir şubeden alabilirsiniz. E devlet sisteminden de alabilirsiniz.

 65. 01 03 1968 dogumluyum
  28 08 1990 ssk başlangıcı
  18 ay askerlik yaptım kac ay borçlanıp
  Nezaman emekli olabilirim

 66. askerlik borçlanması yaparken Borçlanma gün sayısı 540 günün 15 günü 4a sigorta günüyle yanlışlıkla çakışırsa ne olur borçlanma boşa gider mi saygılar iyi çalışmalar

  ÖRNEK: 540 günün tamamımı iptal olur
  yoksa 15 günümü
  yoksa askerlik borçlanmasının 15 günü ve çakışan 4a nın 15 günü toplam 30 günümü iptal olur belirtirseniz çok sevinirim teşekkürler iyi günler efendim.

  • Merhaba. Borçlanma süresi ile çakışan çalışma süresi varsa o süreler borçlanma süresinden düşülür.

 67. Hocam 28. 04 1967 dogum tarihim 01 09 1990 sigorta girişim 1987-89 yıllarında askerligimi yaptım. 6500 gün prim ödemem
  Var. Askerlik borclanmasi ile ne zaman emekli olurum.

  • Merhaba. 10 ay askerlik borçlanmanız halinde 52 yaş yerine 51 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz.

 68. merhaba babam 26/03/1964 doğumlu , 05/11/1984 tarihinden 05/05/1986 tarihine kadar 18 ay askerlik yapmıştır. 01.02.2003 tarihinde bağkur girişi 3030 gün sayısı var.
  22.08.2014 tarihindede 4/a girişi 1132 gün sayısı var . toplamda 4162 günü var. askerlik borçlanması yapıp erken yaşta emekli olabilir mi yada kaç yaşında emekli olur ve kaç gün prim gün sayısı lazım bilgi verebilirmisiniz. askerlik borçlanması faydalı olur mu şuan şimdiden çok teşekkür ederim .

  • Merhaba. Askerlik borçlanması babanızın emeklilik şartları üzerinde bir değişiklik yaratmaz. Babanızın emekli olabilmesi için bağkurda 9000 gün 60 yaşı, SSK kapsamında ise 7000 gün 60 yaşı tamamlaması gerekir.

   • Hakan bey sgk girişi askerlik borçlanmasıyla geri çekilip prim gün sayısı 7000 den 5225 güne düşmüyor mu bunu açıklama imkanınız varsa teşekkür ederim

    • Hocam ben heralde yanlış anladım kusura bakmayın sgk girişi geri çekilirden askerlik tarihine çekilir ve böylece prim gün sayısıyla yaş geri çekilir anladım . Son sorum olcak babamın 1989 da maliye kaydı var bu kayıt ile sgk yani bağkur girişini öne çekip prim günü ve yaşı geri çekip erken emekli olma şansı var mı çok teşekkür ederim

    • Askerlik tarihine çekilmez. Sigorta girişinden geriye askerlik yaptığınız süre kadar geri çeker. O da şartlarınızı değiştirmiyor. Babanız için maalesef geriye dönük tescil açtıramazsınız.

 69. 10/03/1993 sigorta başlangıcım. 15/03/1990 askerlik başlangıcım 18 ay. 3600 gün prim gün sayım var. Askerlik borçlanmamı ne şekilde yaparsam avantajlı olurum. Teşekkürler..

  • Merhaba. Askerlik borçlanması 3600 gün için avantaj sağlamaz. Emeklilik şartlarınızı değiştirmez.

 70. merhaba 1964 doğuöluyum 1987 ssk girişiv var 4740 pirim günlerim var askerlik boçlanması yaparsam nezaman emekli olurum askerlik 18 ay yaptım

  • Merhaba. Sigorta giriş tarihinizi tam olarak yazabilir misiniz?

 71. 30,05,1968 doğumluyum.İşe giriş tarihim 01.03.1990.İşe giriş öncesi 18 ay askerlik yaptım.Günüm dolu yaşı bekliyorum.Askerlik borçlanması yapmak istiyorum kaç ay ve ne kadar ödersem ne kadar emekliliğimi geri çektirebilirim..Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba. 4 ay askerlik borçlanmanız halinde 51 yaşında yani 30.05.2019 tarihinden itibaren emeklilik hakkı elde edersiniz.

   • Hakan bey selamlar.Karşılıksız verdiğiniz bu bilgilendirmeler için sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır.Herşey gönlünüzce olsun…

 72. sayın hocam verdiğiniz cevap için çok teşekürler kusura bakmayın birşey daha sorabilirmiyim askerliğimin tamamını borçlandığımda işe giriş tarihimde öne çekilmiyormu 02.02.1979 doğumluyum 26.09.2005te işe giriş tarihim 23.08.2002 de askere gitim toplamda 3220 günüm var yüzde 51 raporum var erken emekli olduğumda askere gidiş tarihindemi yoksa işe başladığım tarihe göremi hesaplama yapılacak şimdiden teşekürler ALLAH razı olsun SAYGILAR

  • İlk işe giriş tarihinden askerlik borçlandığınız süre kadar geri çekilir. Askerlik tarihine çekilmez. Yani askerliğin tamamını borçlandığınızda işe giriş tarihiniz 26.06.2004 tarihine çeker.

 73. merhaba sayın hocam 02.02.1979 doğumluyum 26.09.2005 işe giriş tarihim toplam 3220 günüm var 23.08.2002 de 15 ay askerlik yaptım ve yüzde 51engel durumum var askeri borçlanma ne kadar yapmam lazım ve ne zaman engeli emeklisi olabilirim şimdiden teşekürler

  • Merhaba. Askeliğin tamamını borçlanmanız sizin için avantajlı olacaktır. 20 yıllık sigortalılık süresi ve toplamda da 4400 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 74. Iyi gunler Es tayin durumu için son 4 yılda 720 gün isteniyor Son 4 yıl içinde askerlik yaptığım süre olduğu için tayin gerçekleşmiyor Geriye dönük askerlik borçlanmasını yatirsam ssk gunum olurmu sevgi ve saygi ile tesekkur ederim

  • Merhaba. Bunu Kurumunuz ile bir görüşün. Kabul ediyorlarsa ya da yönetmeliğinizde buna dair bir hüküm varsa borçlanabilirsiniz. Her kurum için kriterler değişiyor.

 75. Ben Askerliğimi 18 ay olarak yaptım İşe giriş tarihim 16 01 2001 3600 den yararlanmak için kaç gün ödemem lazım 2 parça olarak ayrı ayrı ödeyebilir miyim

  • Merhaba. 3600 günden emeklilik için 17 ay askerlik borçlanmanız gerekiyor.

 76. 10 ay askerlik borçlanması yaptığımda emekli oluyorum.Ne kadar yatırmam gerekiyor.

  • 10 ay için 31 Aralık 2017 tarihine kadar başvurmanız halinde 1900 TL civarında ödersiniz.

 77. 22.01.2018 Tarihinde emekli olacağım,o tarihe geldiğimde 10020 gün prim günüm dolacak, fakat her 360 günde bir emekli maaşının %2 oranında artığını okudum, bu sebep ile 60 günlük askerlik borçlanması yaparak 10080 gün üzerinden emekli olmam bana avantaj sağlarmı, ,bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.saygılarım ile.

  • Merhaba. Çok fayda sağlamaz. Bence gerek yok.

 78. Emekliyim askerlik günlerimi göstermemiştir.askerden sigorta vardı.askerlik günlerimi bildirenilirmiyim.Maaşımda artış olurmu.

  • Merhaba. Sorunuzu tam anlayamadım?

 79. Merhaba,
  18.09.1998 Sigorta başlangıcım.
  2017 yılında %70 engelli raporum var.
  2004 Haziran
  2005 Ağustos 15 Ay askerlik süresi.
  3840 Prime kalan süre 1570 gün
  Erken emeklilik için en düşük seviyeden yada yüksek seviyelerden askerlik borçlanması yatırmak emeklilik maaşımı etkiler mi?

  • Merhaba. Yüksekten borçlanmak tabi ki avantaj sağlar size.

 80. Merhaba eşim 15.05.1974 doğumlu 10.06.1996 mesleğe başlama, 01.08 2004 te 5.5 ay askerlik var 22.11.2016 ihraç emniyet mensubu. şu an cezaevinde askerlik borçlanmasını nasıl yapabiliriz (emekliliğine 45 gün eksik görünüyor)

  • Merhaba. Görevde değilken askerlik borçlanması yapılamıyor maalesef. Kurumuna talepte bulunması gerekiyor.

   • Aynı durum polis okulu borçlanmasında da geçerlimi yoksa çalışmazken 1995-96 yıllarında ki 9 aylık polis okulu borçlanması yapılır mı?
    eşimin emekli olmasının hiç bir yolu yok mu?

    • O konuda kesin bir bilgim yok. Çalışmazken borçlanma yapılır mı emin değilim maalesef. F

 81. Merhabalar. Devlet memuruyum .Yedek Subay okulunda öğrenci olarak geçen süremi Askerlikten önce Bağkurlu olduğum için Bağkur üzerinden borçlandım ve ödedim.Bu süre emekli ikramiyesinde hesaplanacak mı? Teşekkürler.

  • Merhaba. Hayır. Bu süre emeklilik ikramiyesinde esas alınmaz.

 82. Merhaba. 02.10.1967 dogumluyum. 01.08.1985 sigorta girisim var. 1997 de er olarak 550 gun askerlik yaptim. 4262 ssk prim ve 890 gun bagkurum var. En son bagkur odemem var. Askerlik borclanmasiyla emelli ollabilir miyim? Benim icin avantajli durum nasil olur? Tesekkurler.

  • Merhaba. SSK kapsamında daha erken emekli olabilirsiniz. Toplamda 5300 günü tamamlamanız gerekiyor.

  • 4262 ssk, 890 bagkur kalani 150 gun askerlik borclanmasi odedim: 5300 gun.
   25 ekimde dilekcemi verdim. Takriben kac tl emekli ayligi baglanir?
   Tesekkurler.

   • Merhaba. Ortalama 900-1100 TL arası bağlanır.

 83. kolay gelsin iyi çalışmalar 1974 doğumluyum benim sigorta girişim 01/01/2000-asgari ücretle yatmış 5300 gün prim ödemem var,askerliği 1998 de 15 ay yaptım..yeni yüzde 80 maliyeden engelli indirimi aldım…benim sorum askerliği en yüksek primden ödeyip emeklilik maaşımı arttırabilirmiyim, yada çalışıyorum yüksek primden maaşımı yatırıp emeklilik dilekçemi ne zaman vermeliyim..yada emeklilik maaşımı nasıl artırırım şimdiden ilginiz için teşekkürler

  • Merhaba. Askerlik borçlanması yatırmanıza gerek yok. Çok etkilemez emekli maaşınızı. 3600 günle emeklilik hakkınız var %80 rapora göre.

 84. Merhaba,02/12/1968 doğumluyum,1988-1989 tarihleri arasında 18 ay askerlik yaptım.03/04/1990 da sigorta başlangıcım var,şu an 7875 gün prim ödemem var.52 yaş şartlarına tabiyim askerlik borçlanmamın ne kadarını yaparsam,emeklilik yaşımı geriye çekebilirim,yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba. 5 ay askerlik borçlanmanız halinde 1 yaş erken emekli olabilirsiniz. Fazlasını borçlanmanıza gerek yok.

 85. 3 ay once emekli oldum fakat askerlik 18 ay 550, gun borclanmasi yaparak taksitle 1992 veya 1996 yillari arasinda ziraat bankasina tammini odedim fakat emeklilik pirimimde ve maasimda gorunmuyor ne yapabilirin saygilar.

  • Merhaba. SGK ile görüşün. Askerlik borçlanmanızın dikkate alınıp alınmadığını sorun.

 86. Merhaba,
  1989 Ağustos 1991 Şubat tarihleri arasında 18 ay erbaş olarak askerliğimi yaptım.
  01/05/1993-25/09/1993 tarihlerinde özel sektörde 4 ay 25 gün çalıştım.
  01/10/1998 de öğretmenliğe başladım.Hizmet birleştirmesi yaptım fakat askerlik borçlanması yapmadım.Ne zaman emekli olurum?Askerlik borçlanması yapmalımıyım? İyi çalışmalar.

  • Merhaba. Askerlik borçlanması yapmadığınız takdirde 57 yaşında, yapmanız halinde ise 56 yaşında emekli olabilirsiniz. Tam olarak kaç gün borçlanmanız gerektiğinin hesabını Kurumunuza yaptırabilirsiniz.

 87. Merhaba 08.02.2016 tarihinde doğum yaptım.Daha önceden SGK grişim var.Eşim MEB te öğretmen eş durumu tayini için geriye dönük SGK DOĞUM BORÇLANMASI primi yatırmak istiyoruz.Bu doğum borçlanmasındaki prim gün sayısı MEB özür gurubu atamalarında 2 yıl içinde 360 gün primi için kullanılabilir mi ?

  • Merhaba. Bu konuda emin değilim. Fiili çalışma isteniyor sanırım. Borçlanmayı kabul etmeyebilirler.

 88. Merhabalar, 08.01.1968 doğumluyum. SSK işe giriş tarihim 01.10.1986 fakat 1 gün dahi prim yatırılmamış. Askerlik başlangıç tarihi 01.03.1988 terhis tarihi 01.09.1989. SSK prim yatırılma tarihi ise 07.03.1990.
  Bu bilgilere göre;
  Emekli olma tarihim nedir?
  Askerlik borçlanması en az kaç gün yatırırsam 1 yıl önce emekli olurum.
  2 yıl önce emekli olma şansım var mı? (Askerlik borçlanması ile alakalı) 549 gün askerlik hizmetim var.

  • Merhaba.
   4 ay askerlik borçlanmanız halinde 51 yaş ve 5450 günle emeklilik hakkınız oluyor

 89. PMYO ve askerlik borçlanması
  Değerli SGKuzmani, acil yardımlarınızı bekliyor,saygılarımı sunuyorum.
  Beni yanıtsız bırakmayacağınızdan zerre şüphem olmayarak şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.
  20/07/1975 doğumluyum.komiser yardımcısıyım Göreve başlama: 11.07.2003
  Askerlik tarihi : 27.08.1998 / 27.02.2000 (ilk 3 gününü borçlandım)
  Fakülte : 07.10.2002 / 10.09.2007
  Polis mslk M.okulu: 07.10.2001 / 27.06.2003
  Askerliğin 3 gününü borçlanınca emeklilik tarihi polnet sistemimiz de göründüğü kadarıyla ; maaşsız: 12/09/ 2023 maaşlı: 10/01/2026
  Soru1: askerliğimin geri kalanını borçlanırsam emekliliği geriye çekermi? Ne kadar süre geri çeker? Soru2: polis meslek yüksek okulu süresini borçlanabilirmiyim?emekliliği ne kadar süre geri çekebilir?
  Soru3: fakülte süresini borçlanabilirmiyim? Emekliliği ne kadar etkiler?
  Soru4:meslekten ayrılırsam ne şekilde ve en kısa ve en faydalı şekilde nasıl emekli olabilirim yol gösterebilir misiniz? Borçlanmalar yıpranma süremide etkilermi? Bu tarih itibariyle borçlanmalara ne kadar ödeme yapmam gerekir (2/2 derece kademe deyim) En erken ne zaman emekli olurum? Zaman ayırdığınız için şimdiden çok çok teşekkür ederim,başarılar dilerim..Saygılarımla..

  • Merhaba. Öncelikle PMYO ve fakültedeki başarılı öğrenim sürelerini kanunen borçlanarak hizmetten saydırma hakkınız olduğunu belirtmek isterim.
   1-Mevcut durumda (3 gün askerlik borçlanması da dahil) maaşlı emekli olabileceğiniz tarih 20.07.2032.
   2-Polis Meslek Yüksek okulunda geçen süre ile askerlik sürelerini borçlanmanız halinde ise emekli olabileceğiniz tarih 28.06.2023 olarak görünüyor.
   Bu yaptığım hesaplamanın sizinkinden neden farklı olduğu bilemiyorum. Ancak Kurumu’nuza yazılı bir dilekçe ile başvurarak emekli olabileceğiniz tarihi net olarak öğrenebilirsiniz.

 90. Merhaba;
  01/09/1990 ilk işe giriş tarihim, 6381 gün ödenmiş prim, 1986/1988 askerlik tarihi. Askerlik borçlanması emeklilik tarihini geri çeker mi? Borçlanma miktarını ne kadar yatırırsam maaşımda fark oluşturur.

  • Merhaba. 11 ay askerlik borçlanması yapmanız halinde emeklilik yaşınız 1 yıl geri çekilir. 51 yaş 5450 günü tamamladığınızda emekli olursunuz.

 91. Merhaba hocam. 07,09,1969 doğumluyum..ilk işe giriş 23,03,1992 prim günüm 5285 1989-1990 arası askerlik yaptım 550 gün.5600 prım 53yaşta emekli oluyorum tarıh 2022 07 eylül, size sorum askerliğimin kaç gününü borçlanayım ki yas 52 ye düşsün.Şimdiden teşekkür ederim,kolay gelsin.

  • Merhaba. 305 gün askerlik borçlanmanız halinde 52 yaşında emekli olursunuz

 92. merhaba .. 02/05/1974 doğumluyum.. ilk işe giriş ssk 01/11/1989.. prim günüm 6823 .. 2011 yılından beri sgk li değilim.. 1- askerlik borçlanması tavsiye edermisiniz. 2- ne zaman emekli olabilirim..
  3- başka tavsiyeleriniz olurmu
  çok teşekkürler.. kolay gelsin.

  • Merhaba.
   1-Askerlik borçlanması yapmanıza gerek yok. Prim gününüz fazla fazla yetiyor zaten. 02.05.2025 tarihinden itibaren emeklilik hakkınız var.
   2-Bu vakitten sonra prim ödemeyin. Alacağınız aylığı düşürür. Emekliliği bekleyin.

 93. İyi çalışmalar.açığa alınan devlet memuru bir sene sonra ihraç olduğunda emekli maaşı ve ikramiyesi açığa alındığı dönemdeki mevcut tabloya mı göre hesaplanır yoksa bir sene sonra ihraç olduğu andaki parasal tabloya mı göre hesaplanır.çünkü bir sene içerisinde altı aylık iki ayrı zam söz konusu bu durum hem maaşı hemde ikramiyeyi etkiliyor.Şimdiden Cevabınız için Tşk ederim.kalın sağlıcakla.

  • Merhaba. Açıkta iken memura maaş ödenmesine devam edilmekte. Dolayısıyla ihraç tarihindeki tabloya göre hesaplama yapılır.

 94. Beyfendi Merhaba.18.03.1994 Memuriyete giriş tarihim.askerligimi 1990-1991 yıllarında yaptım ve meslege borclanarak saydırdım. Doğumum 1970.emeklilik dilekcemi verdim.toplam calışma gun sayım 10.150 (4c ye tabiyim) çıkan gün dogru fakat 18 ay askerlik surem tescil kaydında (e devlet uzerinden)gözükmüyor. yani 10.150 gune eklenmemiş.tescil kaydında çıkan bu gun sayısına eklenmemesi normalmi.çunku daha önce (e devlette gözüküyordu.şimdiden cevabınız ıcın cok tşk

  • Merhaba. Sistemde görünmüyor olmasının bir önemi yok. Dosyanızda mevcuttur.

 95. merhaba ben askerlik borçlanmamı 570 olarak ödedim.Daha önce sgk hizmet dökümünde görünüyordu.Şu anda ise sgk sitesinde görünmüyor.Prim gün sayım da 570 düşmüş olarak görünüyor.Acaba bunun sebebi nedir ve ne yapmam gerekir.Yardımlarınız için şimdiden teşşekkür eder,saygılar sunarım.

  • Merhaba. Sistemden kaynaklanan bir sorun olabilir. Sıkıntı edilecek bir durum değil.

 96. Merhaba eş durumu tayini için askerlik borçlanmamı yatırdım. şimdi yatırdığım parayı geri alabilir miyim ve herhangi bir sorun olur mu? teşekkürler

  • Merhaba. Askerlik borçlanması için yatırılan parayı iade alabilirsiniz. Ancak bu tespit edilirse eş durumu ataması iptal edilebilir. Bilginize.

 97. Merhabalar,ben 1990-1991 de askerlik hizmetini yaptım.Sigorta başlangıcım 2 Şubat 1994.5200 gün prim sayım.Askerlik borçlanmasını yaparsam ne zaman emekli olabilirim.

  • Merhaba. Yaklaşık 15 ay askerlik borçlanmanız halinde 53 yaş ve 5600 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 98. Merhaba uzman kardeşim. Ben 03 03 1965 doğumluyum. 02 09 1985 senesinde 18 ay askerlik yaptım. 01 04 1995 senesinde sigorta başlangıcım oldu. Ben kaç senesinde emekli olurum. 367 gün askerlik borçlanması yaptım yeni yaşa bir etkisi varmı? Şimdiden teşekürler iyi çalışmalar.

  • Merhaba. 54 yaş ve 5675 günü tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz.

 99. 26.05.1968 doğumluyum Ben 02.04.1990 ssk girişliyim su an 5174 primim vardır 26.02.1988.de askere gittim 18ay er olarak askerlik yaptım askerlik borçlanması yaparsam hangi tarihte emekli olurum ve kaç gün askerlik borçlanması yeterli olur bana yardımcı olabilirmisiniz

  • Merhaba. 5 ay askerlik borçlanmanız halinde 51 yaş ve 5450 günü tamamladığınızda emeklilik hakkı elde edersiniz.

 100. Merhaba 24.02.1999 _22.08.2000 TARİHLERİ arasında askerlik yaptım.05.02.2001 sigorta girişim.askerlik borçlanmasını ödesem sigorta başlangıcım geri gelirmi.tazminatı hakedebilirmiyim.emeklilik yaşım geri gelirmi.teşekkür ederim.

  • merhaba. Evet askerlik borçlanması yapmanız halinde 60 yaş 7000 gün yerine 58 yaş 5975 gün ile emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

   • Sicili geri çektiğim zaman Çalıştığım işyerinden tazminat alabilme hakkım varmı.sicilim

    • Evet. 3600 gün ile emekli olabilir yazısını SGK’dan alabilir ve işyerinden tazminat talebinde bulunabilirsiniz.

 101. Öncelikle iyi çalışmalar dilerim;ben 04.09.1974 doğumluyum 23.11.1994-23.05.1996 tarihleri arasında 18 (onsekiz) ay er/erbaş statüsünde lise mezunu olarak askerlik hizmetimi tamamladım.01.04.1997 tarihinde K.K.K.lığında uzman erbaş olarak göreve başladım.Görevim esnasında assubaylığı kazanarak 01.09.1998 tarihinde assubay temel kursunu başarı ile tamamlayıp mezun oldum ve statü değiştirerek anılan tarihte assubaylık vazifeme başladım.Assubaylığa terfi ettiğim 01.09.1998 yılında ilgili kanun hükümleri gereği özlük haklarımla ilgili rütbe terfi,kıdem yılı açısından bağlı bulunduğum kurum hakkımda 01.10.1995 tarihine nasıp düzeltme işlemi tesis etti.2014 yılında açıköğretim vasıtasıyla 2 (iki) yıllık (ön lisans) yüksek okuldan 2016 yılında ise dikey geçiç vasıtasıyla 4 (dört) yıllık (lisans) üniversiteden mezun oldum. Diplomalarımı bağlı bulunduğum kuruma ilgili yıllarda ulaştırdım.Kurum tarafından diplomalarıma istinaden derece kademe ilerlemelerim anılan tarihlerde yapıldı.Askerlik borçlanmamı henüz yapmadım,bu sebeple ilk sigortalı işe başlangıç tarihim 01.04.1997 olmasına rağmen nasıp düzeltme işlemi ile rütbe/kıdem derece kademe açısından özlük haklarım açısından gerekli düzenlemeler yapılmasına karşın maaşlı emeklilik tarihimde bir değişiklik olmadığını ancak askerlik borçlanması yaparsam maaşlı emeklilik tarihimin geriye geleceğini biliyorum.Bu bilgiler ışığında cevabını bilmediğim aşağıdaki sorularımı cevaplarsanız hem benim açımdan hemde emsal durumda olanlar açısından büyük katkı sağlayacaktır.Vereceğiniz cevaplara şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
  1.Biz askeri personeller 4c kapsamında emekli sandığına bağlı çalışanlar olduğumuz ve muvazzaf askerkerlik mesleği icra etttğimizden askerlik borçlanması için ödeyeceğimiz prim tutarı diğer statüdeki çalışanlardan farklılık göstermekte.Bu durumda an itibarı ile benim 18 (onsekiz) ay için ödeyeceğim toplam ücret nedir ? 2.Borçlanma kesin işlem tarimden itibaren borçlanmamın geçerli sayılabilmesi için assubaylık hizmetime zorunlu olarak devam etmem gereken bir süre varmıdır,bu konuda aldığım bilgiye göre borçlanma işlemi kesinleştikten sonra en az 6 (altı) ay muvazzaf asssubaylık görevime devam etmem gerektiğini öğrendim bu durumun gerçekmidir? 3.Borçlanma tarihimin geçerli olduğu tarih itibarı ile istifa edersem hangi tarihte ,göreve devam edersem hangi tarihte maaşlı emekli olabilirim? (her bir yıl için askeri personele verilen 3 aylık itibari hizmet süresi açısından değişkenler değerlendirilerek).
  4.Askerlik borçlanmam emekli ikramiyemi ve emekli maaşı bağlanma oranımı değiştirirmi,bu ne kadar olur?

  • Merhaba.
   1-Askerlik borçlanması için ödeyeceğiniz tutar emekli keseneğinize göre hesap edilir. Bunun ne kadar olabileceği konusunda net bir hesap yapamıyorum maalesef. Mazur görün lütfen.
   2-Öyle bir şey olduğunu düşünmüyorum.
   3-Net bir emeklilik hesabı yapabilmem mümkün değil sizin için. Bu konuda kurumunuzdan yazılı bilgi talep edebilirsiniz.
   4-İkramiyeyi etkilemez. ancak maaş üzerinde etkisi olur.

 102. 25.12.1990-08.05.1991 yılında 4,5 ay vekil öğretmenlik hizmetim var.Sonra 16 ay er olarak askerlik hizmeti yaptım.öğretmenlik kadrolu göreve başlama tarhi 21.09.1992 doğum tarihim ise :01.05.1966 Şimdi emekli olabilir miyim?

  • Merhaba. 01.05.2018 tarihinden itibaren emekli olabilirsiniz.

 103. 01 10 1967 doğumluyum 11 09 1989 yılında işe girdim 12 12 1087 07 06 1989 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım emekli olabilmem için 52 yaşından gün almam gerekiyor.ne kadar askerlik borçlanması yaparsam ne kadar geriye gelebilirim

  • Merhaba. 11.09.1989 giriş tarihine göre 51 yaşı tamamlamanız halinde emekli olabilmektesiniz. 16 ay askerlik borçlanmanız halinde 50 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz.

 104. Merhabalar 1968 dogumluyum 17.11.1990 bagkura girişim var esnaf olarak 2985 günüm var .1999 ssk ya gectim 5580 günde ssk dan var. toplam 8565 günüm var askerligimi 88 .89 senelerinde yaptım askerligimi yatırırsam ne kadar yatırırsam emeklilik tarıhini kaç yıl geri çeker kaç yılında emekli olurum teşekkürler.

  • Merhaba. Tam 360 gün askerlik borçlanmanız halinde 52 yaş yerine 51 yaşı tamamladığınızda emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

 105. Merhaba 1973 doğumluyum 16.06.1997 memur olma tarihi askerlik 19 ay hepsini borçlandığımda 1 senemi etkiler yoksa 19 ay erkenemi çekmiş olurum yaşı 1sene etkilerse askerliğin tamamını borçlanmaya gerek varmı veya ne kadarını borçlanayım

  • Tamamını borçlanmanız gerekmez. Kurumunuz net hesap yapar. En fazla 1 yaş geri çeker zaten. Tam olarak kaç ay borçlanmanız gerektiği hesabı yapılır.

 106. Merhaba 1997 yılında memur oldum 1993 1994 yılları arası uzun dönem askerliğimi yaptım.memur olmadan önce 206 gün sigortam var saydırdım askerliği borçlanmam halinde emeklilik yaşı erkene çekilmiş olurm

  • Merhaba. Askerliği borçlanmanız halinde emeklilik yaşınız 1 yaş geri çekilir.

 107. Merhaba hocam 20/01/1973 doğumluyum.işe giriş tarihim 20/01/1997 18 ay askerlik yaptım 1994 /95 tarihleri arasında.6000 pirim gunum var.20/01/1990 tarihinde çıraklık okulu .başlangıcım var.sigorta başlangıç tarihi bu gozukuyor.askerlik borçlanması yapmam neyi değiştirir.ne zaman emekli olabilirim çıraklık okulu emekliye etkisi varmı teşekkürler

  • Merhaba. Çıraklık okulunun emekliliğe etkisi yok. 14 ay askerlik borçlanmanız halinde emeklilik yaşınız 1 yıl geri çekilir. 56 yaş yerine 55 yaşında emekli olabilirsiniz. En erken emeklilik tarihiniz 20.01.2028. Askerliğin 14 ayını borçlanmanız yeterli. Tamamını borçlanmanıza gerek yok.

 108. Merhaba 6 ay önce sgk askerlik borçlanmamı yatırdım. bu yatırdığım parayı geri alabilir miyim…

  • Merhaba. Evet iadesini alabilirsiniz. Dilekçe ile SGK’ya başvurun.

   • sgk ya gittim iadeyle ilgili ordaki memurun sölediği iadesi olmuyor. iadesini gerçekleştiremeyiz cevabıyla karşılaştım. yardımcı olurmu sunuz?

    • Merhaba tekrar. İadesi olmaz diye bir şey olur mu? Bu sizin kanuni hakkınız. Dilekçe yazın gönderin siz onlar iade etmek zorundalar.

     • Şu şekilde yazabilirsiniz.
      ………….Sosyal Güvenlik Merkezine

      Kurumunuzun ………….. sicil numaralı ve ……………….. T.C. numaralı sigortalısıyım. …./…/2017 tarihinde yatırmış olduğum …….. T.L. tutarındaki askerlik borçlanması tutarının tarafıma iade edilmesini talep ediyorum. Buna ilişkin dekont dilekçem ekindedir. İşlem sonucunun tarafıma yazılı olarak bildirilmesini
      Arz ederim.

      Bu şekilde yazın taahhütlü posta ile gönderin. İade etmek zorundalar merak etmeyin.

 109. geçirdiğim ameliyat nedeniyle malulen emekli olabilirmiyim aldığım raporların %80 ni iş yapamaz 2565 ssk prim var

 110. Sgk askerlik borçlanması için e devlet üzerinden alınan barkod lu askerlik durum belgesini kabul eder mi?

  • Merhaba. Hayır şubeden almanız gerekir.

 111. Merhaba
  21.08.1998-21.02.2000 tarihleri arasında askerdim. İlk İşe Giriş Tarihim 01.06.2000 tarihidir. 268 gün askerlik borçlanması yapmam işe giriş tarihimi 07.09.1999 tarihine çekip emeklilik yaşımı düşürür mü? Ayrıca askerlik borçlanması yapınca Kıdem tazminatı alma hakkı için gerekli olan 15 yıl 3600 prim şartını da sağlamış oluyor muyum.

  Saygılarımla.

  • Merhaba. Evet işe giriş tarihinizin 07.09.1999 tarihine çekilmesi 2 yaş erken emekli olmanızı sağlar. Kıdem tazminatı hakkınız da doğar 3600 günden. Soruların cevabı sizde gizliymiş zaten:)

 112. Merhaba,
  16 ay yedek subaylık yaptığım dönemde emekli sandığına adıma prim yattı.
  Askerlik şubesinden sevk tarihim 21.03.1999
  Eğitim Birliğine katılış tarihim: 06.04.1999
  Son Kıta katılış tarihim: 15.08.1999
  Son rütbeye nasip tarihi: 30.06.2000
  Terhis tarihim: 21.07.2000
  SSK işe girişim: Temmuz 1998
  Doğum tarihim: Aralık 1974
  Vermiş olduğum tarihlere istinaden bana bu sorulara yanıt verirseniz çok memnun olurum.
  1.Adıma emekli sandığına kaç gün prim yatmış olabilir.
  2.Kaç gün fiili hizmet süresi zammı almış olabilirim.
  3.Yedek subay okulu dönemi için kaç gün askerlik borçlanması yapabilirim.
  Yardımınız için şimdiden çok teşekkürler
  İyi çalışmalar

  • 1-Merhaba. Yedek subay hazırlık döneminde prim yatmaz. Hazırlık dönemini düşün. Yedek subay başlangıç tarihi ile bitiş tarihi arasında prim yatmıştır. Net şu tarihler arasında yatmıştır diyemem.
   2-Fiili hizmet zammından yararlanmazsınız bildiğim kadarıyla.Ancak tam emin değilim.
   3-Yedek subaylık hazırlık döneminin tamamını borçlanabilirsiniz.

 113. merhabalar babam yüzde 80 engelli ve askerliğini ödeyeceğiz kendisi gelemiyor biz başvuru yapabiliyormuyuz

  • Merhaba. Evet posta yolu ile de yapabilirsiniz.

 114. Merhaba,
  Babamın askerlik borçlanması için başvuru yapacağız.Bağlı olduğu askerlik şubesi uzak bulunduğumuz il/ilçedeki askerlik şubesinden söz konusu belgeyi almak mümkün mü? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba. Olabilir sanırım. Şubeye sorun lütfen.

 115. sn. yetkili,
  1.9.1967 doğumluyum. 8500 gün çalışmam var. 1.1.1991 ssk girişliyim
  2000 yılı öncesi prim gün sayısını artırmak için askerlik borçlanması yapmak istiyorum. 1991-92 de 240 gün kısa dönem askerlik yaptım (219 KD). ssk sitesinde okuduğum yazıda 2000 yılı öncesi prim günlerini artırırsanız emekli maaşınızı artırabilirsiniz diyor. size bunu sormak istiyorum.
  askerlik borçlanması alt ve üst limitleri var.
  ne kedar ödersem, emekli maaşım ne kadar artar. ???
  bu benim için önemli , aşağıda göreceğiniz gibi internette baktığım kadarı ile rakamlar çok değişiyor.
  ben haziran 2017 de işten ayrılacağım. emeklilik konusu benim için önem kazandı.
  saygılar
  tc no. …….

  “01.01.2017 – 30.06.2017 tarihleri arasında başvuru yaptığınızda 240 gün askerlik borçlanması için isteğinize bağlı olarak en az 4,550.40 TL en çok 29,577.60 TL olmak üzere prim ödemesi yaparak borçlanabilirsiniz. “

  • Merhaba. Tabi ki 2000 yılından önceki hizmetlerin çok olması alacağınız emekli aylığının fazla olmasını sağlar. Ancak bana kalırsa hiç borçlanmanıza gerek yok. Çünkü maaşınızda çok ciddi bir artış sağlamaz. Borçlanmaya değmez.

 116. 1990-2000 yılları askerlik borçlanması tabandan ödemek koşuluyla emekli maaşını artırırmı örnek olarak 1300 gün yerine 1540 gün olsa yaşı geriye çekmese bile sadece gün sayısı artmış olsa genede faydası olurmu 40-50 tl gibi teşekkürler

  • Merhaba. Evet kısmen de olsa emekli maaşınızın biraz yüksek olmasını sağlayabilir.

 117. iyıgünler.benim.s.s.k.girişim..25/07.1967
  girişım prim.gün sayısı//5929
  şuan//memurum
  25/07/2015.göreve
  başladım
  memurlukta../870//gün..var
  ben…emekli.olacagım
  kurumsöylerseniz
  sevinirim

  • Merhaba. Memur olarak devam etmeniz halinde emekli sandığı hükümlerine göre emeklilik şartlarınız değerlendirilir. Doğum tarihiniz ne zaman? SSK ilk başlangıç tarihiniz en zaman?

 118. 15.12.1995 te Maliye bakanlığında memur olarak işe başladım. 1994 -1995 arasında kısa dönem askerlik yaptım. Askerliği saydırmam emekliliğe etkisi olabilir mi

  • Merhaba. Askerliğini borçlanmanız halinde 56 yaş yerine 55 yaşı tamamladığınızda emekli olabiliyorsunuz. Yani 1 yıl erken emekli olmanızı sağlıyor.

   • Kısa dönem askerlik 8 ay di. Bu kadar erken iş başlangıcı okursa o da 05.04.1995 yapar. Yıl kazanımı olmaz diye düşünüyorum. Hatalıyım o zaman

    • Hayır. İşe giriş tarihini geri çektiği için 1 yaş erken emekli olmanızı sağlıyor.

 119. Merhaba SSK girişim 19.06.1989 ve 8813 günüm var. Ssk girişimden önce askerlik yaptım. Doğum tarihim, 09.12.1967 ne kadar gün askerlik borçlanırsam bu yıl emekli olurum. Askerlik başlangıcı 01.12.1987

  • Merhaba. Yaklaşık 13 ay askerlik borçlanmanız halinde 09.12.2017 tarihinden itibaren emekli olabilirsiniz.

 120. Geri bildirim: Askerlik Borçlanması Ne Kadar, Askerlik Borçlanması Hesaplama | SGK ve Çalışma Rehberi

 121. Hocam benim işe giriş tarihim 01.07.1990 halen çalışmaktayım. askerliğimi 1996-1997 yılları arasında 15 ay olarak yaptım. Prim gün sayım şu anda 2.292 gün askerlik borçlanması yapsam emekli maaşımı artırırmı. Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim

  • hocam ben habip erdem prim günümü yanlış yazmışım prim günüm 8.292 gün olacaktı

  • Merhaba. Askerlik yaptığınız süre 2000 yılından önce olduğu için borçlanma yapmanız emekli maaşınızı yükseltir ancak o kadar para yatırmaya değecek bir yükselme olmaz. Bence gerek yok ama yine de siz bilirsiniz.

 122. Merhaba.1977 doğum tarihım. 1995 sgk baslangıc tarıhım. 2001 askerlik yaptım. 18 ay…. son 9 senemi özel güvenlik olarak calıstım. Su anda malulen emekliyim.3700 günden. Askerlik borclanması yapmalımıyım. Emekli maasını etkilermi. Su anda 850 lira maas çekiyorum. vergi indirimimde var.

  • Merhaba. Askerlik brçlanması yapmanıza gerek yok. Çok fazla etkilemez maaşı. Değmez yani

 123. 30.11.1967 doğumluyum.
  Sigorta başlangıcım 01.11.1985
  01.11.1989 dan bu yana devlet memuruyum
  Askerlik borçlanmam 8 ay kısa dönem (1995-1996)
  Yaşı, yılı ve süreyi tamamlamış gözüküyorum. 49 yaş emeklilik gözüküyor. Sürem 31 yıl, 5300 çoktan geçmişim. Normalde bu yıl emekli olmam gerekirken özlükten 30.11.2018 den sınra dendi. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba. Askerlik borçlanması emeklilik şartlarınızı değiştirmez.Emekli sandığından önceki ssk hizmeti kaç gün?

    • Eğer memuriyet öncesi ssk 1410 gün ise işe giriş tarihiniz 1410 gün geri çekilerek hesaplanır. Yani memuriyet girişinizi 01.12.1985 olarak değerlendirmeniz gerekir. 01.12.1985 başlangıcına göre ise 49 yaş emeklilik için yetiyor. Emekliliği hak ediyorsunuz benim hesabıma göre.

     • Teşekkür ederim iyi günler…

 124. Hocam 26.02.1971 doğumluyum askere gidiş tarihim 1991 1993 ssk başlangıcım 14.02.1994 pirim gün sayım 7000 askerlik 15 ay yaptım askerlik saydırsam ne zaman emekli olurum teşekkürler Sayın hocam.

  • Merhaba. Askerliğin tamamını borçlanmanız halinde 53 yaşında emekli olabilirsiniz.

 125. Merhaba uzman kardeşim. Ben 02 08 1965 doğumluyum. 02 05 1985 senesinde 18 ay askerlik yaptım. 07 07 1992 senesinde devlet memuru oldum. Ben kaç senesinde emekli olurum. askerlik borçlanırsam yaşa bir etkisi varmı? Şimdiden teşekürler iyi çalışmalar.

  • Merhaba. 14 ay askerlik borçlanmanız halinde 02.08.2017 tarihinde yani 52 yaşı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 126. 01.10.1968 doğumluyum. 01.09.1988 yılında Sağlık Bakanlığında Sağlık Memuru olarak göreve başladım. 1990 – 1991 yıllarında 18 ay erbaş olarak askerlik görevimi yaptım. 51 yaşımda emekli olabilmem için askerlik borçlanması yapmam gerekiyor mu? Gerekiyorsa ne kadar borçlanmam gerekecek.
  Yardımcı olursanız sevinirim çalıştığım kurumdan tam bir bilgi alamadım Teşekürler.

  • Merhaba. Askerlik memuriyet girişinden sonra olduğu için emeklilikte yaş şartınızı değiştirmez.

 127. 12.09.1973 doğumluyum. 01.06.1995 sigorta girişliyim.Bugun itibariyle 7695 gun sigortam var.22 yıl oldu .Rahatsızlığımdan dolayı % 92 malulluk raporu aldım.Malulen emekli olmak istiyorum.askerlik borclnması yapsam iş başı tarihim 1993 yılına gidiyor.yani askerden sonra sigortalı çalışmaya başladım.askerlik borclanması yapsam maasıma faydası olurmu. teşekkür ederim.
  Kamuda calısıyorum hocam gunun fazlalaşması maasımı etkılemezmı emekli maası gune göre değişmiyormu malul olunca normal emekli masından farklımı hesaplanıyor.

  • askerlik borçlanması çok değiştirmez. Malulen emeklilikte gün sayısı tam güne tamamlanarak hesap yapılır. Dolayısıyla askerlik borçlanmanız anlamsız olacaktır.

 128. 12.09.1973 doğumluyum. 01.06.1995 sigorta girişliyim.Bugun itibariyle 7695 gun sigortam var.22 yıl oldu .Rahatsızlığımdan dolayı % 92 malulluk raporu aldım.Malulen emekli olmak istiyorum.askerlik borclnması yapsam iş başı tarihim 1993 yılına gidiyor.yani askerden sonra sigortalı çalışmaya başladım.askerlik borclanması yapsam maasıma faydası olurmu. teşekkür ederim.

  • Merhaba.Hizmete ihtiyacınız olmadığı için borçlanma yapmanıza gerek yok.

 129. merhaba. ben 02.03.1971 doğumluyum. Askerliğimi kısa dönem olarak 10.12.1994 ile 10.7.1995 tarihleri arasında kısa dönem er olarak yaptım. İlk sigorta başlangıç tarihim 1.8.1995. SSK gün sayım 7500 gün’dür. askerlik borçlanması yaptırırsam emeklilik yaşım öne çekilirmi?. Kaç yaşında emekli olurum?

  • Merhaba. Askerlik borçlanması yapmanız emeklilik şartlarınızı değiştirmez. Emekli olabilmeniz için 55 yaş ve 5750 gün şartlarını sağlamanız gerekir.

 130. Merhaba,
  10.03.1969 doğumluyum.08.03.1998 tarihinden 01.09.2016 tarihine kadar devlet memuru olarak çalıştım.Nisan 1995 ‘ten itibaren 8 ay kısa dönem erbaş olarak askerliğimi yaptım.Askerlik borçlanması yaptığımda emeklilik şartlarını nasıl etkiler, yararı olur mu?Şayet bunu yaptığımızda ilave olarak daha ne kadar daha çalışmam gerekiyor emekliliği hak etmem için? Çok teşekkür ederim….

  • Merhaba. Memurluktan ihraç mı edildiniz şu anda?Neden 01 09 2016 tarihine kadar dediniz?

 131. İyi çalışmalar.. Ben 21.02.1999 da askere gittim 18 ay yaptım.. İlk sigorta başlangıcım 2004 senesi… Yani 4500 güne tabiyim.. Benim askere gidiş tarihim 99 öncesine çekermi? Yani 3600 güne dönebilirmiyim? Teşekkürler..

  • Merhaba. Askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar işe giriş tarihiniz geri çekilir. Askerlik borçlanmanız emeklilik şartlarınızı değiştirmez.

 132. Hocam ilginiz için çok teșekkūr ederim.SAYGİLAR

 133. Hocam yatırmış olduğum askerlik parasını geri alabilmek için bir dilekçe örneği gönderebilirmisiniz.ilgilendiğiniz için teșekkürler.

  • Askerlik Borçlanmasını iade Alabilmek için dilekçe örneği;

   …….. Sosyal Güvenlik Merkezine

   Kurumunuzun ………………… T.C. Kimlik numaralı sigortalısıyım. …./…/….. tarihinde yatırmış olduğum ………. T.L. tutarında askerlik borçlanması parasının tarafıma iadesinin yapılmasını istiyorum .

   Gereğini arz ederim.

 134. sayın sgk uzmanı 1984 / 1985 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım ,, 18 ay askerlik günümün tamamını borçlanırsam emeklilik günüm 18 ay geri çekilirmi ?? emeklilik birimlerine gittiğimde sadece 1 yıl öne çeker dediler,, sizin yazılarınızı okuduğumda borçlandığım süre kadar öne cektiğini öğrendim,, hangisi doğru , .. teşekkürler

  • Borçlandığınız süre kadar geri çeker, bu doğru. Fakat çekilen tarihe göre emeklilik şartlarınıza bakılır. Bir yıl askerlik borçlanmanız halinde 55 yaş yerine 54 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz. Yani tamamını borçlanmanız emeklilik yaşınızı 2 yaş değiştirmez. Bir yaş değiştirir.

 135. Hocam 3600 günü 10.11.2016 tarihinde tamamladım.Sizi uğraştırdım kusura bakmayın.

  • Bu durumda 3600 günden emekli olabilmeniz için 60 yaşı tamamlamanız gerekir. Askerlik borçlanması yapmanız 3600 günden emeklilik şartlarınızı değiştirmez.

 136. Hocam,Doğum tarihim 15.05.1960 olup ssk giriş tarihim 18.04.1988 dir . 18 ay askerlik pirimi ödedim . Ssk girişim askerlikten sonra yatırdığım prim ödemesi 3600 gün üzerinden emeklilik talebimde 60 yaştan 58 yaşına geri çekermi.SAYGILAR

  • 3600 günü tam olarak hangi tarihte tamamladınız?

 137. Hocam selamlar.Benim sorum şu 10 seneyi doldurdum 15.05.1960 doğumluyum.Askerliğimi sigortadan önce yaptım.18 ay askerlik parası yatırdım .Ben uaştan emekli olmak istiyorum.Yatırdığım askerlik beni 60 yaştan 58 yaşıma geri çekermi.Çekmiyor ise paramı geri almak için dilekçe nasıl yazılır.SAYGILAR

  • İlk işe giriş tarihinizi ay gün ve yıl olarak yazar mısınız lütfen…

 138. Merhaba;
  Annem 1956 doğumlu, yaklaşık 25 yıl ev temizliği işlerinde çalıştı ve hiçbir şekilde sigorta başlangıcı olmadı. Babamı 1989 yılında kaybetti ve babamında hiçbir sigorta girişi yok. Annemin 2014 yılında 30 günlük bir sigortası var. Annemin babası 1929 doğumlu, askerlik borçlanması ve yaklasık 350 gün sigortası var. Annem bir şekilde toplu bir para ödese emekli olabilir. Dedem şuan yaşıyor fakat %99 iş göremez raporu var. Lütfen annemin herhangi yararlanbileceği bir durum var sa yönlendirebilir misiniz.

  • Babanızın hiç sigortası yoksa annenizin babanızdan aylık alması imkansız.
   Ancak dedenizden de alabibilmesi için dedenizin vefat ettiği tarihten önce en az 900 gün SSK’sı olması gerekir. Dedenizin malulen emekli olabilmesi için ise en az 1800 prim günü gerekir.