Şeker Hastası Malulen Emekli Olabilir mi?


Şeker Hastası Malulen Emekli Olabilir mi?


Şeker hastası malulen emeklilik hakkından yararlanabilir mi? Şeker hastası malulen emekli olabilir mi ? Şeker hastalığı malulen emeklilik şartları nelerdir? Şeker hastaları malulen emeklilik için ne yapmalı ? Malulen emeklilik maaş hesaplama! Malulen emeklilik aylığı ne kadar ?malülen emeklilik ankilozan spondilit hastaları yararlanır mı?  malulen emeklilik böbrek yetmezliği! malulen emeklilik başvuru sorgulama! malülen emeklilik başvuru formu! Detaylar haberimizde. 

Malulen emeklilik şartları başlıklı yazımızda genel olarak malulen emekli olma şartlarından bahsetmiştik. Hareketsiz yaşamın artması ve sağlıksız beslenme nedeniyle toplumda artık bir çok kesim diyabet diğer ismi ile şeker hastalığı ile karşı karşıya gelmekte. Çalışan ya da prim ödeyen ve şeker hastası olan kişiler de şeker hastası malulen emekli olabilir mi sorusunu sürekli olarak bizlere sormakta. Hal böyle olunca biz de bu konuya bir açıklık getirmek istedik. Peki şeker hastalarının malulen emekli olması mümkün mü? Bunun için öncelikle malulen emekli olma genel şartlarına bakalım. 

Malulen emeklilik şartları nelerdir?

Malulen emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için; • Çalışma gücündeki kayıp oranınızı en az %60 ve üzerinde kaybettiğinizin Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık kurulu tarafından tespit edilmesi gerekir. Ayrıca rahatsızlıklarınızın da ilk defa prim ödemeye başladığınız tarihten sonra meydana gelmiş olması gerekir. Eğer işe başlamadan önce de mevcut bir rahatsızlığınız varsa bu rahatsızlık için malülen emekli olma hakkından yararlanamazsınız.
 • En az 1800 gün hizmetinizin olması,
 • 10 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamanız gerekiyor. Sigortalılık süresi ilk defa prim ödemeye başladığınız tarihten emeklilik talebinde bulunduğunuz tarihe kadar geçen süreyi ifade eder.

detaylı bilgi için: nasıl malulen emekli olabilirim ?

Seker hastaları malulen emeklı olabılırmı, şeker hastaları malulen emeklilik şartları nelerdir ?

Şeker hastalarının da yukarıda belirtilen prim gün sayı ve sigortalılık süresi şartlarını sağlaması gerekir. Bunlara ek olarak da işgücü kayıp oranının en az %60 üzeri olması gerekir.

Bildiğiniz üzere malulen emeklilik hastalık listesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yönetmelikle belirlenmiş ve hangi hastalıkları olanların malulen emekli hakkından yararlanabileceği ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Malulen emeklilik hastalıkları başlıklı yazımızda hangi hastalıkların malulen emeklilik kapsamında olduğu konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Bu hastalık listesinde şeker hastalığı da yer almaktadır. Şeker hastalığından dolayı malulen emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için hastalığın ilk defa çalışmaya başladığınız tarihten sonra meydana gelmiş olması gerekir. Ayrıca tek başına şeker hastalığı için işgücü kayıp oranının %60 ve üzerinde belirlenmesi imkansız gibi birşeydir. Şeker hastalığı yanında başka da rahatsızlıklarınız varsa ve bunların toplam oranı %60 üzerinde ise bu haktan yararlanabilirsiniz.

Balthazard formülüne göre şeker hastalığı için maluliyet oranları

Bildiğiniz üzere malulluk oranların Balthazard formülüne göre hesaplanmaktadır. Rahatsızlığınızın durumu ve genel durumunuza göre oran değişebilmektedir. Şu kadar oran verilir demek yanlıştır. Bunu Sağlık Kuruluna girmeden bilmek zordur.

Engel oranım yüzde 60 çıkmadı yine de emekli olabilir miyim?

Malulen emeklilik başvurusu sonucunda çalışma gücündeki kayıp oranınız %60 üzerinde çıkmadı. Bu durumda ne yapmanız gerekiyor. Eğer kayıp oranı %40 ve üzeri ise engelli emeklilik hakkından yararlanarak normal emekliliğe göre daha erken emeklilik hakkı elde edebilirsiniz. Sigorta ilk başlangıç tarihiniz ve engel rapor oranınıza göre engelli emeklilik koşullarınıza aşağıdaki tablodan bakabilirsiniz.

engelli emekli tablosu 2018
engelli emekli tablosu 2018

Malulen emeklilik maaşı ne kadar, normal emekli maaşına göre düşük olur mu?

Malulen emekli olunca alabileceğiniz emekli maaşı aşağı yukarı normal emekli olacağınızda alacağınız emekli maaşı ile aynı olacaktır. 2018 yılında ssk ve bağkur kapsamında malulen emekli olacak birisi ortalama 900-1100 TL emekli maaşı alabilecekken malulen emekli olan memurlar da ortalama 1900-2100 TL arasında emekli maaşı alabilirler. Detaylı bilgi için 2018 malulen emekli maaşı ne kadar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Malulen emeklilik yaşı nedir?

Malulen ya da engelli emeklilik için yaş şartı aranmaz. Gerekli olan sigortalılık süresi, prim gün sayısı ve rapor oranı şartını sağlamanız halinde emeklilik hakkından yararlanırsınız.

Malülen emeklilik nedir ?

Yukarıda da belirtildiği üzere çalışma gücü kayıp oranını kanunda belirtilen ölçüde kaybeden, gerekli prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarını sağlayanlara sağlanan emeklilik hakkıdır.

Malülen emeklilik hesaplaması nasıl yapılır?

Prim gün sayınız normal emeklilik için doldurmanız gereken prim gün sayısından az ise doldurmanız gereken prim gün sayısı üzerinden, fazla ise mevcut gün sayısı üzerinden emekli maaş hesaplaması yapılır.

Malulen emeklilik evrak takibi nasıl yapılır?

Malulen emeklilik başvurunuzun ne durumda olduğunu SGK evrak takibi sisteminden sorgulayabilirsiniz. Sorgulama için: ⇒⇒ sgk evrak takibi

Ayrıca emeklilik maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını, ne kadar olduğunu, emekli maaşınızda kesinti olup olmadığını kısaca malülen emeklilik sorgulamasını E devlet sisteminden SGK bölümü 4a aylık bilgisi, 4b aylık bilgisi, 4c aylık bilgisi menülerinden öğrenebilirsiniz.

Malulen emeklilik için başvuru nereye ve nasıl yapılır?

Malulen emeklilik başvurusu nereye yapılır sorusunun cevabı son çalıştığınız sigorta koluna göre verilebilir.

 • Son çalışma ssk ise işyerinin bağlı olduğu SGK’ya,
 • Bağkur ise bağkur dosyanızın bulunduğu SGK’ya,
 • 4c emekli sandığı ise kendi kurumunuza başvurabilirsiniz.

Malulen emeklilik hangi hallerde kesilir ?

 • Çalışma gücündeki kayıp oranınızın %60 altına düşmesi,
 • Sigortalı çalışmaya başlamanız,
 • ÇKS çiftçilik kaydınızın olması,
 • Vergi kaydı ya da şirket ortaklığınızın başlaması halinde malullük maaşınız kesilir.

***Malulen emeklilik araba alınması halinde kesilmez. Malulen emekli maaşının gelir durumu ile ilgisi yoktur. Gelir durumunda değişiklik olması malulen emekli maaşını etkilemez.

Malulen emeklilik başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?

 • Malulen emeklilik talep formu (indir)
 • Kimlik fotokopisi,
 • Erkekler için askerlik terhis belgesi ya da ilişik olmadığına dair yazı,
 • Nüfus kayıt örneği,
 • İşe giriş sağlık raporu

Malulen emeklilik başvuru dilekçesini eksiksiz doldurmanız gerekir.

Malulen emeklilik başvurusu ne zaman sonuçlanır ?

Başvurudan itibaren sonuçlanması ortalama 2-3 ayı bulmaktadır.

Malulen emeklilik askerlik borçlanması ile olabilir miyim?

Malulen emeklilik için gerekli olan prim gün sayısını askerlik borçlanması ile de tamamlayabilirsiniz. Sgk askerlik borçlanması başlıklı yazımızdan askerlik borçlanmasını nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Malulen emeklilik avantajları, dezavantajları nelerdir?

En büyük avantajı yaşı beklemeden erken emekli olmanızı sağlamasıdır. Ancak dezavantajları daha fazladır. Malulen emekli olmanız halinde; • Tekrar çalışamaz,
 • Ticari ve ya zirai faaliyette bulunamazsınız.

Malulen emeklilik ara kararları nedir ?

Bazı hastalıkların tedavi ile düzelmesi mümkünken bazı hastalıklar ise tedavi ile düzelmez. Bu durum malulen emeklilik raporunuzun kontrole tabi olmasına ve ara karar alınmasına neden olabilir. Eğer rahatsızlığınız tedavi ile düzelebilecek bir rahatsızlık ise ara kararla tekrar sağlık kuruluna girmeniz istenebilir.

***KONU HAKKINDAKİ SORULARINIZI YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ

8 Yorum "Şeker Hastası Malulen Emekli Olabilir mi?"

 1. Osman   7 Mayıs 2018 at 23:10

  Inisulin kullanıyom 7 senedir var bu hastalık insaatlarda çalışıyom bazen zorlaniyom şeker yükseliği nasıl malulen emekli olurum 5500 günün var

  Cevapla
 2. Selim   12 Nisan 2018 at 17:28

  Merheba iyigünler ben 78 doğumluyum 1998 ssk girişim var. 2004 2018 itibariyle aktif sigortam var daha yeni daha önce hiç olmadığım rahatsızlıklar peydah oldu 3 ay îçinde idrar kaçırıyorum tuvalete zor gidiyorum. Şekerim 480 500 civarı çıktı doktorada gitmedim bişey yok diye kendi kendime babam şekerhastası ilaç ve insilün vurunuyor bana zorlamasına rağmen şekerimi ölçtü kan vererek numune aldı boğazda kuruluk damağımda kuruluk olmaya başladı 1 saatte 4 kez tuvalete gidiyoru idrar boşaltmak için iş yerinde fabrikada çalışıyorum güvenlik görevlisiyim ayakta bekliyorum. Sık gitmem iş yönünden bana sıkıntı veriyor. Parmaklarında uyuşma karıncalanma oluyor. Gözlerim bazen çift görüyor.başım dönüyor. Yüzümde şişlikler oluyor. Ben 100/60 oranında engelli iş görememezlik raporu alablirmiyim.

  Cevapla
 3. Ertuğrul Diriliş   11 Nisan 2018 at 22:20

  iyi günler.21 yıllık bipolar hastasıyım.3 , 4 senedir de şeker hastasıyım.insülün değil ama ilaçlar kullanıyorum.acaba malülen emekli olabilirmiyim.2 hastalığımdan da ayrı ayrı % kaç oran almalıyım.yada % kaç vermeleri gerekir ki malülen emekli olabileyim.tşk.iyi çalışmalar.

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Nisan 2018 at 22:25

   Merhaba.10 yıl sigortalılık süresi 1800 prim gün sayınız var ise en az % 60 sgknın sevk ettiği hastane kurulundan raporunuz onaylanırsa malulen emekli olabilirsiniz.Burdaki diğer bir şart ilk işe giriş tarihinizden sonra çalışma gücünüzdeki bu kaybın meydana gelmesi gerekir.

   Cevapla
 4. murat   9 Nisan 2018 at 11:11

  2bacakta venöz yetmezliği ve sol bacak ta 16yıldır kapanmayan yara var seker hastalım ve kalpte ritim bozukluğu var kalp çalışma oranıyüzde 70 ohal varken başvuru yapsam rapor çıkara bilirmiyim 2100 gün pirimim var

  Cevapla
  • SgkUzman   10 Nisan 2018 at 07:06

   Merhaba.Başvurunuzu sgkya yapınız.Sevk edildiğiniz yerde sgknın sağlık kurulu en az % 60 oranı verirse bu durumunuza emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 5. emrah   7 Nisan 2018 at 00:48

  Babam maluliyet için başvurmuş günlerini doldurmuş sonucu bekliyoruz ama çalıştığı iş yeri çıkışını yapmamış bu emekli olmasına engel olurmu babam als hastasi yuruyemiyor.

  Cevapla
  • SgkUzman   7 Nisan 2018 at 07:06

   Merhaba.Maluliyet başvurularında işten ayrılmasına gerek yoktur.Yaşlılık aylığı başvurusunda işten ayrılması zorunludur.

   Cevapla