Rapor Parası Sorgulama 2017


Rapor Parası Sorgulama 2017


Rapor parası nedir? Rapor parası yatmadı? Rapor parası ziraat bankası sorgulama nasıl yapılır? Rapor parası ne kadar yatar?

Hastalık, iş kazası, meslek hastalığı, analık v.s. durumlarından dolayı rapor aldığınızda Sosyal Güvenlik Kurumu size rapor parası öder diğer ismi ile geçici iş göremezlik ödemesi yapar. Raporlu olduğunuz günlerde işvereniniz maaşınızı ödemez, ödemeniz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılır. Bu yazımızda yukarıda belirttiğimiz sorularınızın cevabını bulabileceksiniz. 2017 yılında ödenen en düşük rapor parası konusunda bilgi için 2017 SGK Rapor parası ne kadar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

SSK ve Bağkur Rapor parası sorgulaması tc ile online nasıl yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geçici iş göremezlik ödemenizin bankaya gönderilip gönderilmediğini, ödenme durumunu ve rapor parası hakkındaki tüm bilgileri E devlet sisteminden kolayca öğrenebilirsiniz. E devlet sistemi aracılığı ile rapor paranızın ödenip ödenmediğini sorgulayabilmeniz için e devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor. Eğer e devlet şifreniz yoksa ya da unuttuysanız en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Rapor parası sorgulama için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz; • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler bölümüne tıklayınız.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne geliniz.
 • Ortak 4A/4B/4C Hizmetler menüsünde yer alan 4A/4B İşgöremezlik ödemesi görme kısmını tıklayınız.

Sorgulama sonucu;

 • Bankaya gönderildi olarak görünüyorsa takip eden ayın 8 ile 14 ü arasında rapor paranızı herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden alabilirsiniz.
 • Ödendi olarak yazıyorsa ödemenizi almışsınızdır ya da banka hesabınıza aktarılmıştır. Hesabınızı kontrol edebilirsiniz.
 • Merkeze gönderildi yazıyorsa henüz ödeme işlemleri devam ediyor anlamına gelmektedir.
 • Emanete alındı olarak yazıyorsa ödemenizi 8 ile 14 ü arasında almadığınızdan ödemeniz Sosyal Güvenlik Kurumu’na iade edilmiş anlamına gelir. Bu parayı banka hesabı tanımlayarak geri alabilirsiniz. Emanete alınan rapor parası nasıl alınır konulu yazımızdan paranızı nasıl alabileceğiniz ve nasıl banka hesabı tanımlayabileceğiniz konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Rapor parası sorgulama tel no, rapor parası sorgulama hattı

Rapor paranızın yatıp yatmadığını, ödeme durumunu Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Alo-170 hattını arayarak öğrenebilirsiniz.

Rapor parası ne kadar yatar, hangi tarihte alınır 2017?

Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine tanımlı bir banka hesabınız varsa ödeme işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tamamlandıktan en geç 3 iş günü içerisinde ödemeniz banka hesabınıza aktarılır. Tanımlı bir hesabınız yoksa ödeme işleminin bankaya gönderildiği tarihi takip eden ayın 8-14 ü arasında ödemenizi T.C. Kimlik numaranız ile Ziraat Bankasından alabilirsiniz.

Rapor parası hesabı nasıl yapılır, rapor parası alma şartları nelerdir, net maaş üzerinden mi ödenir brüt mü?

Rapor parasında hesap brüt prime esas kazancınız üzerinden yapılır. Net maaş üzerinden değil. Brüt prime esas kazanç nedir başlıklı yazımızdan brüt kazancın ne olduğunu, nasıl hesaplandığını ve nasıl sorgulandığını öğrenebilirsiniz. Eğer raporlu olduğunuz süre hastanede yatarak geçtiyse ortalama brüt kazancın 1/2’si, ayakta tedavi ise yani yatarak tedavi dışında rapor verildiyse bu durumda brüt ortalamanın 2/3’ü 1 günlük rapor paranız olarak ödenir.

 • Hastalıktan dolayı rapor aldıysanız rapor parası alabilmeniz için rapor aldığınız tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün SSK priminizin yatmış olması gerekir. Aksi halde ödeme alamazsınız. Rapor parası için ortalama kazanç rapor alınan tarihten önceki son 3 aylık brüt kazanç toplamının son 3 aylık toplam gün sayınıza bölünmesi sonucu bulunur.
 • SSK’lı çalışan kadınsanız ve doğum öncesi ve sonrası analık raporu aldıysanız Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan doğum parası alabilmeniz için doğum yaptığınız tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük SSK priminizin olması gerekmektedir. Aksi halde ödeme alamazsınız. Doğum parası için ortalama doğum yapılan tarihten önceki son 3 aylık brüt kazanç toplamının son 3 aylık toplam gün sayınıza bölünmesi sonucu bulunur.
 • İş kazası sonucu rapor parası alabilmek için 90 günlük prim şartı aranmaz. 1 günlük sigortanız olsa bile Sosyal Güvenlik Kurumu iş kazası rapor paranızı öder.

SGK 2 günlük rapora ödeme yapar mı, raporlu olduğum sürede işveren maaşımı ödemek zorunda mı, 2 günlük kısmı işveren mi ödeyecek?

Eğer hastalıktan dolayı rapor aldıysanız Sosyal Güvenlik Kurumu 1 ve 2 günlük raporlara ödeme yapmaz. 10 günlük bir rapor aldığınızda SGK size 8 günlük ödeme yapar. Bu 2 günlük kısmı işveren de ödemek zorunda değildir. Yani işveren maaşınızdan kesebilir.

Ancak analıkta zaten 112 günlük ödeme yapılır. Yani doğum öncesi ve sonrası iznin tamamı için ödeme yapılır.

İş kazasında da raporlu olunan sürenin tamamı için ödeme yapılır herhangi bir kesinti yapılmaz.Raporum daha bitmedi, SGK para öder mi?

Uzun süreli bir rapor aldınız diyelim. Raporun tamamı bitmeden ödeme alabilirsiniz. Bu mümkün. Bunun için işvereninizin Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda kısmi yani parça parça çalışmadığınıza dair bildirimi yapması gerekir. Böylece SGK size kısmi olarak rapor parası ödeyebilir. Bu konuda detaylı bilgiye Rapor Bitmeden SGK Rapor Parası Öder mi başlıklı yazımızda da yer vermiştik.

***KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ

4 Yorum "Rapor Parası Sorgulama 2017"

 1. Sedat Durukan   6 Mart 2018 at 11:37

  Raporun bitti 25 gün oldu hastane halen çıkış yapıp başhekim onaylanmamış bunun bir süresi varmi onaylandıktan kacgun sonra parami alabilirim

  Cevapla
  • SgkUzman   25 Mart 2018 at 22:27

   Merhaba.Başhekim onayladıktan sonra işvereniniz de onaylayıp sgk da ödemesini yaptığında ortalama 10 gün içerisinde PTT den istirahat ödemenizi alabilirsiniz.

   Cevapla
 2. Ahmet   16 Kasım 2017 at 18:26

  Ben Hastaneye Gittim 7 Gün Rapor Verdi Ama Hastane Yatış Olmadı Yinede Rapor Parası Alabilirmiyim ?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   16 Kasım 2017 at 20:37

   Merhaba. Evet alabilirsiniz. Yatış zorunluluğu yok.

   Cevapla