Rapor Bitmeden SGK Rapor Parası Öder mi?


Rapor Bitmeden SGK Rapor Parası Öder mi?


Sigortalı çalışıyorsunuz. İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ya da doğum analıktan dolayı doktor size rapor verdi. Raporlu olduğunuz süre boyunca işvereniniz size maaş ödemek zorunda değil ve bu durumda maaşınızı keser. Raporlu olduğunuz süre boyunca gerekli şartları sağlamanız halinde rapor parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenir. Daha önce SGK iş göremezlik ödemesi konusunda SGK Rapor parası nasıl alınır başlıklı yazımızda detaylı bilgi vermiştik. Peki rapor devam ederken ya da bitmeden SGK rapor parasını parça parça öder mi?

Rapor bitmeden SGK’dan para alabilir miyim?

Diyelim ki iş kazası, hastalık ya da meslek hastalığından dolayı uzun süreli bir geçici iş göremezlik raporu aldınız. Ya da doğumdan dolayı doğum öncesi ve sonrası olmak üzere toplam 112 günlük analık raporu aldınız. Rapor parası alabilmek için raporun sonuna kadar beklemem mi gerekiyor? 6 ay rapor aldım 6 ay maaş almadan nasıl yaşarım? Tabi ki beklemeniz gerekmiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu raporun tamamı bitmeden de rapora parça parça kısmi ödeme yapabilir. Bunun için yapılması gereken işvereninizin elektronik ortamda raporunuza ait çalışmazlık bildirimini kısmi olarak yapması. Bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu da kısmi ödeme yapar.Diyelim ki 01 Haziran 2017 tarihinde başlayıp 31 Ağustos tarihinde sona eren 3 aylık bir istirahat raporunuz olsun. Normalde işveren çalışmadığına dair bildirim yapmazsa 01 Eylül 2017 tarihinden sonra anca SGK ödeme yapar. Ancak işveren kısmi olarak onay verirse rapora işvereninizin bildirim yaptığı tarihe kadar olan kısmı da SGK parça parça öder.

Rapor parası alma şartları neler, geçici iş göremezlik ödemesi ne kadar, nereye yatar?

SGK iş göremezlik ödemesi hesaplanırken brüt kazancınıza bakılır. SGK Prime Esas Brüt Kazanç Nedir başlıklı yazımızdan brüt kazancın ne olduğu ve nasıl sorgulanabildiği konusunda bilgi edinebilirsiniz.

1-Hastalık rapor parası ne kadar?

 • Hastalıktan dolayı rapor aldıysanız 1 ve ye 2 günlük raporunuza SGK ödeme yapmaz.
 • Bu 1 ve ya 2 günlük raporun parasını işvereniniz de ödemek zorunda değil.
 • Hastalık raporlarında ayrıca ilk 2 güne de SGK ödeme yapmaz.
 • Yani 10 günlük bir rapor aldıysanız SGK 8 gününe ödeme yapar.
 • Hastalık raporundan ödeme alabilmeniz için geçici iş göremezlik raporu aldığınız tarihten geriye dönük son 1 yıl içerisinde en az 90 gün olması gerekir. Bu 90 günün aynı işyerinde olma zorunluluğu yok. Önemli olan rapor aldığınız tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günün olması.
 • Hastalıktan dolayı alınan rapor parası hesabında rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazanç toplamınıza ve gün sayınıza bakılır.
 • Son 3 ayın toplam kazancı son 3 ayın toplam prim gün sayısına bölünür.
 • Hastanede yatarak tedavi gördüyseniz bulunan sonucun 1/2’si günlük rapor parası olarak ödenir.
 • Hastane dışında istirahat gördüyseniz bu durumda bulunan ortalamanın 2/3’ü günlük rapor parası olarak ödenir.

Gördüğünüz üzere rapor parası net maaş üzerinden değil brüt maaş üzerinden hesaplanmakta.

2-İş kazası rapor parası ne kadar?

 • İş kazasında raporlu olduğunuz günlerin tamamı için SGK ödeme yapar.
 • Yani iş kazası sonucu 1 ve ya 2 günlük geçici iş göremezlik raporu aldıysanız SGK bunlara da ödeme yapıyor.
 • İş kazasında 1 günlük sigorta bile işgöremezlik ödemesi almanız için yeterli.
 • İş kazasında da rapor alınan tarihten önceki son 3 aylık kazanca bakılır. Ama 3 aylık hizmet yoksa bu durumda ortalama kazanca göre hesaplanır.
 • Hastanede yatarak tedavi gördüyseniz bulunan sonucun 1/2’si günlük rapor parası olarak ödenir.
 • Hastane dışında istirahat gördüyseniz bu durumda bulunan ortalamanın 2/3’ü günlük rapor parası olarak ödenir.

3-Analık doğum istirahat parası ne kadar?

 • Bildiğiniz gibi sigortalı çalışan ve bağkurlu kadınların doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 112 günlük doğum izin hakları vardır. Çoğul doğumlarda 126 gündür.
 • Doğumdan dolayı istirahatli olunan bu sürelerin parası SGK tarafından ödenir.
 • Doğum analık parası alabilmeniz için doğum yaptığınız tarihten önceki son 1 yıl içinde en az 90 günlük sigorta priminizin olması gerekir.
 • Doğumdan dolayı SGK toplamda 112 günlük iş göremezlik ödemesi yapar.
 • Doğum rapor parası hesabında doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazancınız ile son 3 ayın toplam gün sayısına bakılır.
 • Bulunan ortalamanın 2/3’ü 1 günlük rapor paranızı verir size.
SGK Rapor Parası Hangi bankaya ve ne zaman yatar?

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasındaki sözleşmeye göre sgk istirahat ödemeleri her ayın 8-14 ‘ü arasında Ziraat Bankasından alınabilmekte. Ayın 8-14’ü arasında rapor paranızı almamanız halinde ödeme SGK emanetine alınmaktaydı. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu ile PTT arasında imzalanan protokol gereği SGK geçici iş göremezlik ödemeleri 20 Temmuz 2017 tarihinden itibaren PTT’den ödenmekte. Konu hakkında SGK Rapor paraları PTT’den ödenecek başlıklı yazımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 Emanete alınan SGK rapor parası nasıl alınır başlıklı yazımızdan emanete alınan iş göremezlik parasını nasıl geri alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Eğer Halk Bankası, Ziraat Bankası, Akbank ya da Vakıf Bank’ta aktif bir hesabınız varsa bu hesaplarınızı SGK ödeme sistemine tanımlayabilir ve iş göremezlik ödemenizi bankaya gitmeden hesabınızdan çekebilirsiniz. Yukarıda linkini vermiş olduğumuz Emanete alınan SGK rapor parası yazımızda hesap tanımlamayı nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgiler mevcut.

Rapor parası sorgulaması nasıl yapılır?

Sorgulamayı e devlet aracılığı ile www.turkiye.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. E devlet sistemine giriş yaptıktan sonra; • E Hizmetler,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Ortak 4A/4B/4C HİZMETLER,
 • 4A/4B İşgöremezlik ödemesi görme.

Sorgulama sonucu Bankaya Gönderildi şeklinde yazıyorsa takip eden ilk 8-14 arası ödemeyi alabilirsiniz. Emanete alındı yazıyorsa alma süreniz geçmiştir. Yukarıda linkini vermiş olduğumuz yazıda ne yapmanız gerektiği anlatılmıştır. Ödendi yazıyorsa ya hesabınıza geçmiştir ya da ödemeyi almışsınızdır.Rapor Parası Merkeze gönderildi yazıyorsa ödeme işlemleri devam ediyordur.

****KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ

39 Yorum "Rapor Bitmeden SGK Rapor Parası Öder mi?"

 1. Volkaner   27 Ağustos 2018 at 21:46

  Merhaba! Ben 26 hazıran 2018 de iş kazası gecirdim sag ayagım kırıldı acil bana 26-27-28 3 gun rapor verdi 29 unda poliklinikde 29 hazıran itibarı ile 10 gun rapor aldım arkasından yıne 9 gun hemen akabinde 1 ay aldım oda agustos 17 de bitti ve 17 agıstos ta 17 gun rapor aldım 3 eylulde bitio sadece 26 temmuzda hazıran 26-27-28 aldım 170 i aradımda temmuz gorunmuo dediler birde eylül 14 nde bitio dediler vede işverene sordum biz agustos 17 sinde onayladık sisteme dedi ssk rapor bitince alırsın raporun uzuyor dio bende dedim 1 yıl uzarsa tas toorak mı yiyecez sorum su her ay işveren sisteme girince para yatarmı yoksa raporu bitmesinimi beklicem

  Cevapla
 2. Kadir   25 Temmuz 2018 at 12:45

  Merhaba gecen ay 2 haftalij bir rapor aldim ve param hayla sigorta tarafindan yatmadi is yeri bildirim yaptgini soledi sizce neden yatmsmis olablir ? Bide bu ay full raporluyum ama 2 rapor halinde 2 ser haftalik ikisi bir olarak sayilip yada komple birmi yatar paralar bilgi verirmisinz

  Cevapla
  • SgkUzman   28 Temmuz 2018 at 23:22

   Merhaba. Raporunuz bittikten sonra ödemenizin yapılabilmesi için rapora hastanenizden Başhekim onayı verilmesi ve iş yeri onayının muhasebeciniz tarafından yapılmış olması gerekir. Ödemeniz yatmıyorsa bu onayların tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol ediniz. onaylar tamamsa SGK ya başurunuz.

   Cevapla
 3. semiha   23 Temmuz 2018 at 10:57

  Merhabalar, Taşeron dan kadroya geçen kamu işçisiyim. doğum raporumun ilk iki ayında maaşım kurum tarafından yatırıldı son ay ise kesinti yapıldı denilip sadece 2 günlük ücret yatırıldı. 23.07.2018 itibari ile doğum raporum bitti. Kurumum harici sgk bana para ödeyecek mi ödeyecek ise ne zaman ve ne kadar olur? Teşekkürler saygılarımla.

  Cevapla
  • SgkUzman   28 Temmuz 2018 at 23:28

   Merhaba. 4/a kapsamında çalışan bir sigortalı olarak devam ediyorsanız Asgari ücret üzerinden 112 günlük Analık raporu için tahmini 4500-5000 TL arası ödeme yapılır.

   Cevapla
 4. İsmail   18 Temmuz 2018 at 16:43

  Merhaba ben 23 haziranda iş kazası geçirdim acilden 5 günlük rapor verildi 29 haziranda kontrole gittigimde 7 günlük rapor verildi ancak doktor hastalık raporu vermiş akabinde 6 temmuzda kontrole gittiğimde 10günlük rapor verdi doktor neden iş kazası yazılmadı diye sorduğumda doktor kontrole geldiğinizde iş kazası dosyasını getirmediniz dedi acilden bana dosyayı vermediler bende bilmediğimden istemedim 16 temmuzda kontrole gittimde 10 gün rapor yazdı doktor şimdi 25 temmuza kadar raporum var ve 26 sında kontrolüm var 23 hazirandan 25 temmuza kadar raporum var parça parça şimdi size soracağım ne kadar rapor parası alabilirim ve ne zaman ödenir edevletten hesap tanımı yaptım garanti bankası hesabı attım ödeme hesabamı yatar ayrıca iş kazası olmasına rağmen ilk 5 günden sonraki raporlara hastalık yazılmış ne yapmam gerekir beni aydınlatırsanız çok sevinirim

  Cevapla
  • SgkUzman   28 Temmuz 2018 at 23:26

   Merhaba. öncelikle hastalık olarak girilen raporunuzu iş kazasına çevirmek için iş yerinden iş kazası tutanağınızı alıp hastaneye götürmeniz yeterli olacaktır. doktorunuz yanlış girdiği raporu düzeltecektir. hesap tanımlama işlemi yaptırdıysanız tüm ödemeleriniz bu hesaba yatırılır.Asgari kazanç üzerinden tahmini 60 günlük rapora 2000-2500 TL arası ödeme yapılır.

   Cevapla
 5. Mete can   5 Temmuz 2018 at 19:48

  2017 aralığın 11 de iş kazası geçirdim 13 haziran 2018 de raporum bitti iş başı yaptım e devlette ii görmezlik durumu gözükmüyor ne yapmam lazım

  Cevapla
  • SgkUzman   10 Temmuz 2018 at 20:54

   Merhaba. Raporunuz bittikten sonra ödemenizin yapılabilmesi için rapora hastanenizden Başhekim onayı verilmesi ve iş yeri onayının muhasebeciniz tarafından yapılmış olması gerekir. Ödemeniz yatmıyorsa bu onayların tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol ediniz.

   Cevapla
 6. Ömür   11 Haziran 2018 at 13:26

  Merhaba şuanda 31 haftalık hamileyim 19 haziranda 32. Haftam başlayacak ve doğum iznine ayrılmak istiyorum ancak az önce insan kaynaklarından çocuk doğduktan sonra hastane tarafından sisteme çocuk doğdu girişinin yapılması akabinde raporumu her ay bildirebileceklerini öğrendim bu durumda 2 ay kadar para alamayacağım sanırım durum bu şekilde midir konuya ilişkin beni daha net aydınlatabilir misiniz

  Cevapla
  • SgkUzman   10 Temmuz 2018 at 20:55

   doğum olmadan doğum öncesine ilişkin ödeme almanız mümkün değildir. analık raporunun ödemeleri doğumdan sonra başlar.

   Cevapla
 7. yılmaz güney   15 Mayıs 2018 at 13:15

  yılmaz
  asgari ücret maaş yatıyor iş kazası geçirdim benim rapor ücreti ne kadar yatar ayakta tedavi oldum ve sağ kol kırık teşekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   6 Haziran 2018 at 12:02

   kaç gün rapor aldığınızı da yazmalısınız

   Cevapla
 8. Nurettin   10 Mayıs 2018 at 01:22

  Ben ilk 10 günlük aldığım rapor bitmeden başka hastanedende 10 günlük rapor aldım acaba ben rapor parası alabilirmiyim ilk aldığım rapor dün bitti günü

  Cevapla
  • SgkUzman   6 Haziran 2018 at 12:02

   Merhaba. çakışan raporlarda ödeme alabilmek için bağlı olduğunuz SGk ya başvurmanız gerekmektedir

   Cevapla
 9. Yunus   8 Mayıs 2018 at 17:39

  Merhaba şubat ayından itibaren rapor um var bunların ödemesini alabilirmiyim

  Cevapla
 10. Umut   28 Nisan 2018 at 18:11

  İyı günler kasım 29 da ıs bası yaptim haziran 10 da ameliyat olcam 2 ay rapaor tarihim olcak bürütüm 5000 tl ne kadar rapor parasi alırım iki ay alirmiyim ve rapor bitmeden bi ameliyatim daha var o kabul olurmu rapor yenilenirmi yani

  Cevapla
  • SgkUzman   3 Mayıs 2018 at 21:50

   Merhaba. Asgari kazanç üzerinden 60 günlük Hastalık raporu için tahmini 2000-2500 TL arası ödeme yapılır.

   Cevapla
 11. esra   20 Nisan 2018 at 12:31

  Merhabalar,

  Size sormak hamileliğimdeki risklerden dolayı hastane bana ikinci kez rapor verdi ve bu raporu verirken bana eski SGK dan rapor parası alıp almadığımı sordu. Açıkcası maaşımdan bir kesinti olmadıgı icin yinede rapor parası mi alıyorum. Olayın mantığını anlamaya çalışıyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  Cevapla
  • SgkUzman   3 Mayıs 2018 at 21:45

   Merhaba. 3 gün ve üzeri istirahatli olduğunuz süreler için 4/a statüsünde çalışan iseniz, SGK tarafından brüt kazancınızın 2/3 ü üzerinden istirahat gününüz kadar ödeme yapılır. İş yeriniz istirahatli olduğunuz günleri kesmeyip maaşınızı tam yatırsa dahi SGK istirahat ödemenizi yapar. PTT den alabilirsiniz.

   Cevapla
 12. Özlem   9 Nisan 2018 at 18:33

  Merhaba şubat 13 de ameliyat oldum. 15inde rapor aldim hastaneden çıktım 45 gunluk raporum ne zaman alırım parami. Teşekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   3 Mayıs 2018 at 21:41

   Merhaba. Raporunuzun iş başı tarihi gelmeden herhangi bir ödeme yapılamaz. İş başı yapmışsanız ve rapor ödemeniz yapılmamışsa rapora hastanenizden Başhekim onayı verildiğinin ve iş yeri onayının muhasebeciniz tarafından yapıldığının kontrolünü sağlayınız. Bu gibi eksiklikler olduğunda SGK ödeme yapamaz.

   Cevapla
 13. Özlem   27 Şubat 2018 at 11:28

  Merhaba Aralık 10/11 ve 12/13 günlerinde hastalik nedeniyle iki ayrı raporumu iş yerine verdim maaşımdan 2 günlük raporumun ücreti kesilmişti e devletten iş göremezlik ödeneğini sorguladigimda hatta alo 170 arayıp sorguladigimda raporlarım sistemde görünmüyordu iş yeriyle görüştüğümde bana iki ayrı rapor olduğu için devlet ödeme yapmıyor dendi bu ne derece doğrudur bu konuyla alakalı bilgi verebilirmisiniz
  Teşekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   19 Mart 2018 at 20:44

   Merhaba.İş göremezlik ödemeleri için raporunuzun en az 3 günlük olması gerekmektedir.2 günlük ve daha az raporlara sgk ödeme yapmamaktadır.

   Cevapla
 14. Pingback: Rapor Parası Sorgulama, Rapor Parası Nezaman Yatar ? | SGK ve Çalışma Rehberi | SGK ve Çalışma Rehberi

 15. kübra karaca   10 Ocak 2018 at 17:00

  merhabalar ben 2 ocak baslangıclı ssk lıyım 30.haftamdayım 37.haftamda dogum raporu aldıgım zaman 90 günüm dolmuyor dogum sonrası 5 haftamla birleşirse alabiliyormuyum

  Cevapla
  • Hakan KAYA   11 Ocak 2018 at 15:54

   Merhaba. Doğum tarihinden önce 90 gün olmuyorsa alamazsınız.

   Cevapla
 16. öğretmen   10 Ocak 2018 at 12:36

  Merhaba, özel okulda çalışan bir öğretmenim, aynı kurumda 1.5 yıldır çalışıyorum. 5 Ocak’ta hastaneye yattım, 8 ocak’ta ameliyat oldum. 5 ocak’ta rapor başlangıç tarihim gösterilmiş, hastaneden çıkışım da 9 ocak olarak yazılmış. Ayakta başlama tarihim 10 ocak, ayakta bitiş tarihim 18 ocak ve raporumda kontrol yazıyor. Ben toplamda kaç gün raporlu olmuş oluyorum ve ne kadar bir maaş kesintim olacak? Benim için bu durum gerçekten önem taşıyor, şimdiden cevabınız için çok teşekkür ediyorum sizlere, iyi çalışmalar.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   11 Ocak 2018 at 10:32

   Merhaba. Toplamda 13 gün raporunuz var. İşveren maaşınızdan 13 günlük kesinti yapar.

   Cevapla
 17. ümran tuncer   4 Ocak 2018 at 16:53

  2017 aralık 20sinde 10 gün çift hekimden rapor aldım. 2018 ocak ayı maaşından rapor kesintisi yapılırmı 657 memurlarda

  Cevapla
  • Hakan KAYA   6 Ocak 2018 at 15:52

   Merhaba. Hayır kesinti yapılmaz. Devlet memurları yıl içerisinde 10 günden fazla rapor alırsa ufak bir kesinti olur.

   Cevapla
 18. Mesut   29 Aralık 2017 at 21:49

  Merhabalar,
  Eski iş yerimdeki borçlarımdan dolayı icralık olduğumdan maaşımda haciz var. Normalde maaş hacizi maaşın 4/1 oranını alıyor. Ufak bir kazadan dolayı elimde kırık var ve doktor 30gün rapor verdi. Bu durumda iş verenim maaş vermiycek ve duyduğuma göre SGK iş görmezlik ödeneğinin hepsini haciz ediyormuş. Benim durumda olanlar için çok zor bir durum. Gerçektende bütün ödemeyi haciz ederler mi?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   30 Aralık 2017 at 18:56

   Merhaba. Hayır tam tersi eğer Sgk ya olan bir borcunuz yoksa Sgk rapor paranızın tamamını öder.

   Cevapla
 19. Ersin   14 Aralık 2017 at 00:46

  5 günlük istirahat roporu aldım ve bunun 2 günü hafta sonu ve sgk ya bildirim yapmadım yapmam gerekiyormu ve ne kadar para alabilirim cevap

  Cevapla
  • Hakan KAYA   14 Aralık 2017 at 13:36

   Merhaba. SGK’ya bildirimi işvereniniz yapar. 5 günlük raporun 3 gününe SGK ödeme yapar. Eğer asgari ücretle çalışıyorsanız yaklaşık 120 TL para alırsınız.

   Cevapla
 20. Ali Döndü   12 Ekim 2017 at 23:13

  Merhaba. 17.08.2017 tarihinde iş kazası geçirdim. 03.10.2017 tarihine kadar rapor aldım. Edevletten iş göremezlik ödemesini sorguladığımda, raporu 3 parçaymış gibi gördüm.
  17.08.2017- 31.08.2017 arası 01.09.2017 – 11.09.2017 arası 23.09.2017-03.10.2017 arası. Ayrıca 11.09 ile 23.09 arasındaki süre hiç görünmüyor. Aradaki boşluk neden kaynaklanmış olabilir ve neden 3 ayrı rapor varmış gibi görünüyor anlayamadım. Teşekkürler

  Cevapla
  • Hakan KAYA   13 Ekim 2017 at 15:11

   Merhaba. Hastaneye sormanız gerekir bunu. Raporu düzenleyen hastane. Bilemiyorum.

   Cevapla
 21. Pingback: Rapor Parası Nasıl Alınır, Rapor Parası Nereden Alınıyor? | | SGK ve Çalışma Rehberi

 22. Pingback: Rapor Parası Ne Kadar, Rapor Parası Hesaplama 2017   | | SGK ve Çalışma Rehberi