Part Time Kısmi Süreli Çalışan Kadınların Süt İzni Hakları


Part Time Kısmi Süreli Çalışan Kadınların Süt İzni Hakları


Bilindiği üzere 4A SSK kapsamında çalışan kadınların doğum öncesi sekiz, doğum sonrası sekiz hafta olmak üzere toplam 16 haftalık analık izin hakları bulunmaktadır. Doğum sonrası analık izin süresinin bitim tarihinden itibaren de çocukları 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saat süt izni diğer ismi ile emzirme izni hakları bulunmaktadır. Kadın çalışanların son yönetmeliğe göre doğum sonrası ve öncesi izin hakları ile ilgili olarak detaylı bilgiye son yönetmeliğe göre kadın çalışanların izin hakları konulu yazımızda bilgi vermiştik.Bu yazımızda ise bir işyerinde kısmi süreli ya da part time çalışanların süt izin hakkı olup olmadığı ile ilgili sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

SSK kapsamında part time çalışan kadınların süt izin hakları

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kadın çalışanların doğum sonrası analık izin süresinin bitiminden itibaren çocukları 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saatlik süt izin hakları bulunmaktadır. 4857 sayılı iş kanunu ile kadınlara verilen bu hak ile ilgili olarak tam çalışan yani haftalık en az 45 saat çalışan ya da 45 saatin altında çalışan kısmi süreliler arasında bir ayrım yapılmamıştır
Dolayısıyla kısmi süreli çalışanların da tıpkı normal çalışanlar gibi günde 1,5 saat süt izin hakları bulunmaktadır. İşveren part time çalışan sigortalısına günde 1,5 saat süt izni hakkını vermek zorundadır.

Part time çalışanlar süt izni hakkını nasıl kullanabilir?

4857 sayılı İş Kanunu’nda analık izin süresinin bitim tarihinden itibaren annenin çocuğu 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saat süt izni hakkı bulunduğunu söylemiştik.  Bu süt izni hakkını hangi saatte kullanacağını anne karar verir. Bunun için annenin analık izninin bitim tarihinden itibaren işverene dilekçeyle başvurması ve  analık izni hangi aralıklarda kullanacağını bildirmesi gerekmektedir. İşverenin de bu talebi yerine getirmesi gerekmektedir.
Part time çalışanların GSS prim borcu
Eğer bir işyerinde part time çalışan iseniz ve anne, baba, eş ya da çocuklarınız üzerinden devam eden sosyal güvenceniz yoksa 30 günden eksik kalan SSK sürelerini Genel Sağlık Sigortası kapsamında 30 güne tamamlama zorunluluğunuz bulunmaktadır.

****KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***



YORUMUNUZ

9 Yorum "Part Time Kısmi Süreli Çalışan Kadınların Süt İzni Hakları"

 1. Çiçek   24 Nisan 2018 at 14:35

  Merhaba ben kısmı surelı çalışma hakkımı kullanıyorum bebegım ayan 10 aylık haftada 3 gün geliyorum bu durumda süt hakkımı kullanabılıyormuyum

  Cevapla
 2. Rukiye   27 Mart 2018 at 23:27

  Merhaba ben özel sektör de çalışıyorum doğumdan sonra süt iznim dahi bütün izinlerimi kullandım düt izni hakkım bugun bitti part time çalışma hakkı istiyebiliyormuyum

  Cevapla
 3. Aysel Gül   17 Kasım 2017 at 11:47

  Merhaba. Doğum sonrası iznim 11 Aralık tarihinde doluyor. Ücretsiz izin hiç almadım. Bu tarihten itibaren 2 ay süre ile yarım zamanlı yarım brüt ücretli çalışma seçersem bu iki ay zarfında ve sonrasında tam zamana döndüğümde günde 1.5 saatlik emzirme iznim kullanılabilir mi? Bu hak kullanılır ise bir daha süt izni kullanamayacağım söylendi. Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   17 Kasım 2017 at 12:40

   Merhaba. Her halukarda çocuğunuz 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1.5 saat süt izin hakkınız var. Yarı zamanlı çalışma bittikten sonra bu haktan 1 yaşı tamamlayana kadar yararlanabilirsiniz.

   Cevapla
 4. Kübra   3 Kasım 2017 at 13:56

  Merhaba bende önceden parttaym çalışayım bebeğim doğdu 120 gündee ücretsiz kullandım şuan işe başlıycam günde 5,5 saat çalışıyorum süt izni hakkım oluyormu teşekkürler..

  Cevapla
  • Hakan KAYA   6 Kasım 2017 at 10:33

   Merhaba. Evet çocuğunuz 1 yaşını tamamlayana kadar süt izin hakkınız var tabi ki.

   Cevapla
 5. Nazlı   10 Nisan 2017 at 09:07

  Ücretsiz izin sonrası çocuğum mecburi ilköğretim çağına gelene kadar kısmi süreli çalışmaya geçtim günde fiilen 7.5 saat haftanın 4 günü bı şekilde çalışıyorum işveren süt iznimi vermiyor bebeğim daha 9 aylık ve çok uzun geliyor günde 9 saate yakın yanında olamıyorum
  Ve bu yasayı 170 bile bilmiyor bir var diyor bir yok

  Cevapla
 6. Neşe ulu   13 Mart 2017 at 00:08

  Merhaba.ben çağrı merkezinde çalışıyorum.9 aylık bebeğim var.analik izni olan 4 aydan sonra 6 ay ücretsiz izin kullandım.simdi kısmi çalışma hakkımi kullanıyorum.haftada 3 gün tam zamanlı çalışıyorum.08:00 ile 16:30 arası.bebegimi emziriyorum.1,5 saatlik süt izninin kullanma hakkım yok mu.cevap verirseniz çok memnun olurum.tesekkurler

  Cevapla
  • SGKuzmani   13 Mart 2017 at 08:20

   Merhaba. Yazımızda da belirtildiği üzere kaç saat çalışırsanız çalışın bir önemi yok. Çocuğunuz bir yaşına gelene kadar günde 1,5 saat süt izin hakkınız var.

   Cevapla