Memurlara ve Memur Emeklilerine Neye Göre Zam Verilir?


Memurlara ve Memur Emeklilerine Neye Göre Zam Verilir?


Milyonlarca memur ve memur emeklisinin en çok merak ettiği soruların başında kendilerine verilen zam oranlarının neye göre verildiği. Devlet memurları ve memur emeklilerine hangi aylarda zam verilir? Zam oranı neye göre belirlenir? Memurlara verilecek enflasyon zammında hangi kriterler esas alınır.İşte memur ve memur emekli zamları hakkında bilinmesi gereken her şey!

Memurlara ve Memur Emeklilerine Hangi Aylarda Zam Verilir?

Devlet memurlarına her yılın Ocak ve Temmuz aylarında yani ayın 15 inde maaşları zamlı olarak ödenir.

Memur ve Memur Emeklisi Zam Oranları Neye Göre Belirlenir?

Memurlara ve memur emeklilerine verilecek zam oranları toplu sözleşme ile belirlenir. Toplu sözleşme iki yılda bir imzalanır ve memurların toplu sözleşme tarihinden itibaren gelecek 2 ocak ve 2 temmuz zammı (iki yıl süreli) belirlenir.Memurlar ve Memur Emeklileri Hangi Durumlarda Enflasyon Zammı Alır?

Memurlara enflasyon zammı verilebilmesi için Ocak ayı ve ya temmuz ayında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ve   bir önceki 6 aylık dönemi kapsayan TÜFE oranının toplu sözleşmede öngörülen enflasyon zammından fazla olması gerekir. Bunu bir örnekle açıklamak daha doğru olacaktır.

Örnek: Örneğin 2014 yılında imzalanan toplu sözleşme ile memurlara ve memur emeklilerine 2017 Ocak ayından itibaren %3 oranında zam verilmesi kararlaştırılmıştı. Yine imzalanan toplu sözleşmeye göre memurlara ve memur emeklilerine toplu sözleşme gereği enflasyon farkı verilebilmesi için 2016 yılı ikinci döneminde gerçekleşecek TÜFE oranının %5 üzerinde olması gerekiyor. %5 üzerinde gelirse bu durumda fazla gelen tutar + %3 oranında zam yapılacak. 

Memurlara ve Memur Emeklirine Maaş Farkı Ödenir mi?

Memurlara ve memur emeklilerine maaş farkı ödenir. Memurlar için 01-14 Ocak arası ve 01-14 Temmuz arası zamlı maaş farkları 15 Ocak ve 15 Temmuz tarihlerinde ödenir.

2018 Yılı Memur ve Memur Emekli Maaş Zamları Belli Oldu mu?Henüz 2018 yılında memurlara ve memur emeklilerine ne zadar zam verileceği konusu belli değil. Zira bunun için tarafların masaya oturması ve toplu sözleşme imzalamaları gerekir. Devlet memurları ile memur emeklilerinin 2018 ve 2019 yılında alacakları zamlar ile ilgili toplu sözleşme görüşmeleri 2017 yılı sonlarına doğru başlayacak.

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***YORUMUNUZ