Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir? Malulen Emeklilik Kontrol Muayenesi Nedir?


Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir? Malulen Emeklilik Kontrol Muayenesi Nedir?


Bilindiği üzere ilk defa uzun vade sigortalı olduğu tarihten sonra meslekte çalışma gücü kayıp oranı en az %60 olan kişiler malul sayılmakta ve gerekli diğer şartları sağlamaları halinde malulen emekli olabilmektedirler. Malulen emekli olanlardan bazıları kontrol muayenesine tabi tutulmaktadır. Malulen emeklilik şartları nelerdir? Malulen emeklilikte kontrol muayanesi ne anlama gelir? Malulen emekli olanlar yeniden çalışabilir mi?

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Malulen emekli olabilmek için;

 • İlk defa 4a ssk, 4c emekli sandığı, 4b bağkur ve diğer kapsamlarda uzun vadeli olarak çalışmaya başlanan tarihten sonra işgücü kayıp oranının en az %60 olduğunun Sağlık Kurulu’nca tespit edilmesi,
 • İlk defa çalışmaya başladığı tarihten itibaren en az 10 yıllık sürenin geçmesi (Bakıma muhtaç olanlar için bu şart aranmaz)
 • 10 yıllık sigortalılık süresi içerisinde en az 1800 gün prim olması gerekmektedir.
 • 4b bağkur kapsamındakilerin ticari, zirai faaliyetlerini bırakması ayrıca prim borçlarının olmaması gerekmektedir.
 • 4a ssk kapsamında çalışanların işten ayrılması,
 • 4c emekli sandığı kapsamında çalışanların da görevlerinden ayrılması gerekmektedir.

Malulen Emeklilikte Kontrol Muayenesi Ne Anlama Gelir?

Bildiğiniz üzere bazı hastalıkların tedavi ile iyileşebilmesi mümkün iken bazılarının tedavi ile de geçmesi mümkün bulunmamaktadır. İşte tedavisi mümkün olan hastalıklar ile malulen emekli olanlar raporda belirtilen süre ışığında belirli periyotlarda kontrole tabi tutulurlar. Kontrol muayanesinde iş gücü kayıp oranının değişip değişmediğine bakılır. Eğer iş gücü kayıp oranı %60 altına düştüyse malulen emekli maaşı kesilir. Kontrol muayanesinde işgücü kayıp oranı hala %60 ve üzerinde olduğu tespit edilirse emekli maaşı ödenmeye devam edilir.Tedavisi mümkün olmayan hastalıklardan dolayı malulen emekli olanlar için kontrol muayenesi uygulanmaz.

Malulen Emeklilik İçin Kontrol Muayenesine Gitmezsem Ne Olur?

Sosyal Güvenlik Kurumu kontrol muayane zamanınız geldiğinde bunu size bir yazı ile bildirir. Yazıda belirtilen süre içerisinde SGK’ya müraacat etmeniz gerekir. Eğer müraacat etmezseniz takip eden ödeme döneminde aylığınız kesilir.Onun için belirtilen sürede kesinlikle kontrol muayenesine gidin.

Malulen Emekliyim Tekrar Çalışırsam, İşyeri Açarsam, Şirket Kurarsam Aylığım Kesilir mi?

Malulen emekli olanlar yeniden çalışmaları halinde aylıkları kesilir. Ayrıca ticari, zirai v.s. faaliyette bulunmaları halinde de aylıkları kesilir.

Malulen Emekli Maaşları Ne Kadar?Malulen emekli maaşları az olur diye inanış kesinlikle yanlıştır. Prim günü ssk için 7200 günden az olsa bile 7200 gün üzerinden, bağkurda 9000 gün üzerinden değerlendirilerek aylığı bağlanır. Dolayısıyla normal emekli maaşı ile aşağı yukarı aynıdır.

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ

5 Yorum "Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir? Malulen Emeklilik Kontrol Muayenesi Nedir?"

 1. sezgin yenen   21 Mart 2018 at 20:08

  iyi akşamlar ben mide kanserinden ameliyat oldum24 adet metaztatik kanser yarası varmış midemin tamamını aldılar kemoterapi ve ışın tedavisi gördüm 4300 gün sigorta primim var 18 ay malulen emekli oldum fakat kontrol muayenesine sevkettiler 8 aydır hastane ile sgk arasında raporlarım gidip geliyor yüzde yazmadılar rapora ama ayrıca çıkardığım raporum yüzde 85 sürekli kronik yazıyor malulen emekli maaşım tekrar bağlanırmı sgk başlangıcım 1995 8 aydır kafam bunaldı bir cevap bulamadım belki siz net bi cevap verirsiniz acilen bekliyorum teşekürler şimdiden iyi akşamlar

  Cevapla
 2. Pingback: Şeker Hastası Malulen Emekli Olabilir mi? | SGK ve Çalışma Rehberi | SGK ve Çalışma Rehberi

 3. Pingback: Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar 2018, Malulen Emeklilik Şartları 2018 | | SGK ve Çalışma Rehberi

 4. Pingback: Malulen Emeklilik Hastalık Listesi, Malulen Emeklilik Hangi Hastalıkları Kapsıyor | | SGK ve Çalışma Rehberi

 5. Pingback: Devlet Memurlarının Malulen Emekli Olma Şartları | SGK ve Çalışma Rehberi