Maaşımdan Ne Kadar BES Kesintisi Yapılacak?


Maaşımdan Ne Kadar BES Kesintisi Yapılacak?


Otomatik katılımlı BES ne zaman başlıyor? Zorunlu BES için maaşımdan ne kadar çalışacak? Otomatik BES 2017 de başlayacak mı? Memurum maaşımdan ne kadar BES kesilecek?

Tasarrufun arttırılması ve ekonominin canlandırılabilmesi amacıyla otomatik katılımlı BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) 01.01.2017 tarihinden itibaren uygulamaya başlanacak. Sisteme kimler dahil edilecek, maaşlardan ne kadar kesinti yapılacak? İşte sistem ile ilgili merak edilen tüm soruların cevapları;

Kimler Otomatik Katılımlı BES’e Dahil Edilecek

01.01.2017 tarihi itibariyle 45 yaş altında olması koşuluyla;  • 4a-SSK kapsamındaki sigortalılar,
  • 4c-emekli sandığı kapsamındaki tüm memurlar.

Maaşımdan Ne Kadar BES Kesilecek?

otomatik-zorunlu-bes-maas-kesintileriYapılacak kesinti tutarı SGK’ya bildirilen priminizin %3’ü kadar olacak. Yani sigorta primine esas kazancın % 3 ‘ü. Prime esas kazanç tutarınıza Edevlet sisteminden bakabilirsiniz. Oradaki brüt ücret üzerinden %3 kesinti olacak.

  • Buna göre asgari ücretli bir çalışan için değerlendirdiğimizde 2016 yılında brüt asgari ücret 1.647,00 TL. Maaştan kesilecek BES tutarı 1647×3/100= 49,41 T.L. olacak. Tabi asgari ücretin brüt tutarındaki artış ile birlikte otomatik BES primi de artış göstermiş olacak.
  • İlk defa 01.10.2008 tarihinden sonra memur olanlar 5510 sayılı kanuna tabi olduğundan bu kişilerin maaşlarından %9 MYO (Malulluk, Yaşlılık, Ölüm Sigortartası) ve %5 de GSS (Genel Sağlık Sigortası) primi olmak üzere %14 tutarında kesenek bildirilecektir. Bu kişilerin bildirilen GSS ve MYO toplamı üzerinden (%14) otomatik %3 olarak BES primi kesilecek. 
  • İlk defa 01.10.2008 tarihinde önce memur olanlar ise 5434 sayılı kanun hükümlerine tabi ve emeklilik kesenekleri bu kanun hükümlerine göre bildirilmekte. Buna böre bu kişilerden emeklilik keseneğinde yer alan miktar (%16) üzerinden %3 oranında BES kesintisi yapılacak. 

5510 Sayılı Kanuna tabi üniversite mezunu bir memur için 2017 Ocak örnek otomatik BES kesintisi hesabı

5510-tabi-memur-icin-otomatik-bes-hesaplama-tablosu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5434 Sayılı Kanuna tabi bir memur için örnek otomatik BES kesintisi hesabı

sube-muduru-2017-bes-kesintisi-ne-kadar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Otomatik BES’te Devlet Katkısı Ne Kadar?

Otomatik katılımlı BES’te;

  • Herkese 1000,00 TL devlet katkısı verilecek. Cayma hakkını kullananlara bu tutar verilmeyecek.
  • Ayrıca kesilen primin %25’i kadar her ay devlet katkısı ödenecek.

Zorunlu BES’ten Ayrılabilir miyim?

Otomatik katılıma dahil edildiğinize dair sözleşmenin size tebliğ edilmesinden sonraki 2 ay içinde cayma hakkınızı kullanabilir ve hesabı kapatabilirsiniz. Bu durumda sizden yapılan kesintiler size iade edilir. Yapılan kesintiden sadece fon işletim gider kesintisi yapılır kalanı size iade edilir.

Bağkurlular Zorunlu BES’e Alınacak mı?

Bağkurlular zorunlu BES sistemine dahil edilmeyecek.

Daha Önce BES Hesabı Olan Otomatik Katılımlı BES’e Alınacak mı?Daha önce BES hesabı olanlar da otomatik katılımlı BES sistemine dahil edilecek.

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***YORUMUNUZ