Kıdem Tazminatı Fon Sistemi Tazminat Alma Şartları Nelerdir?


Kıdem Tazminatı Fon Sistemi Tazminat Alma Şartları Nelerdir?


Kıdem tazminatında fon sistemine geçileceği konusunda daha önce Kıdem Tazminatı Fonu Nedir konulu yazımızda ayrıntılı bilgi vermiştik. Kıdem tazminatı fon sisteminde tazminat için gerekli şartlar nasıl olacak? Fon sisteminde istifa eden herkes tazminat alabilecek mi? Eski çalışanlar kıdem tazminatı fon sistemine nasıl geçecek? Konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabı burada. 

Kıdem tazminatı fon sisteminde tazminat ödenme koşulları

 • Bildiğiniz gibi mevcut kıdem tazminatı sisteminde istifa eden işçi tazminat alamıyor. Bu konuda detaylı bilgiye istifa eden işçiye tazminat ödenir mi konulu yazımızda yer vermiştik. Yeni gelecek kıdem tazminatı fon sistemi ile artık istifa eden ya da kendi isteği ile işten ayrılan tüm çalışanlar kıdem tazminatı hakkından yararlanabilecek.
 • Yeni sistemde Bireysel Emeklilik Sistemine benzer bir sistem oluşturulacak. Kıdem Tazminatı Fon sistemi adı verilecek bu yeni sistemde çalışanlar adına tazminat hesabı açılacak. Açılan bu tazminat hesabına işveren her ay çalışanın brüt ücretinin %8,33’ü kadar çalışan adına tazminat ödemesi yapacak.
 • Çalışan adına her ay kıdem tazminatı hesabına ödenen bu tutarlar fonlarda değerlendirilecek. Yani 2017 yılında 100 TL olarak adınıza tazminat hesabınıza gönderilen ödeme değerlenecek ve ileriki bir zamanda bu ödeme fonun getirisi oranında değerlenecek. 100 TL olarak kalmayacak.
 • Tazminat hesabınızda biriken parayı belli bir sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartını sağlamanız halinde çekebileceksiniz. (Bu sürenin 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 gün olarak belirlenmesi beklenmekte.)
 • Eski çalışanlar da işverenle anlaşması halinde fon sistemine dahil olabilecek.
 • İşyeri iflas etse bile çalışanın tazminat hakkı devam edecek.
 • İşyeri değişikliği halinde yeni işveren çalışanın mevcut kıdem tazminatı hesabına ödeme yapmaya devam edebilecek.
 • Çalışan ayın belli dönemlerinde tazminat hesabını kontrol edebilecek. Tazminatının düzenli ödenip ödenmediğini, fonların getirilerini v.s. gözden geçirebilecek.

İşveren açısından kıdem tazminatı fon sistemi nasıl olacak?

Kıdem tazminatında fon sisteminin yürürlüğe girmesi ile birlikte;

 • İşverenler yeni işe aldığı çalışanı için her ay kıdem tazminatı hesabına brüt kazancının %8,33’ü oranında tazminat ödemesini gönderecek.
 • Çalışan hesabına tazminat ödemesi yapmayan işverenler hakkında cezai işlem uygulanacak. Ayrıca bu işverenler vergi destekleri ile sigorta prim teşviklerinden de yararlanamayacak.
 • Sistem işverenler açısından avantajlı olacak. İşveren her ay tazminat hesabına ödeme yapacağı için cebinden toplu para çıkmayacak.

Kıdem tazminatı fon yasası çıktı mı, ne zaman yürürlüğe girecek?

Yasa ile ilgili çalışmalar tamamlandı. En geç 2017 yılı sonuna kadar kanunun resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesini bekliyoruz.

Daha detaylı bilgi için ⇒⇒ Kıdem Tazminatı Fon Sistemi

***KONU HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZİ VE SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ