Katılım Payından Muaf İlaç Listesi


Katılım Payından Muaf İlaç Listesi


Bildiğiniz üzere ilaç alan çalışandan %20, emekliden ise %10 oranında ilaç katılım payı alınmaktadır. Bazı ilaçlar ilaç katılım payından muaftır. Daha doğrusu bazı hastalıklar için yazılan ilaçlar için katılım payı alınmaz. İşte raporlu ilaçlardan katılım payı alınır mı sorusunun cevabı bu listede yer alıyor. Listede yer alan hastalıklardan birisi sizde mevcutsa ya da listede yer alan ilaçlardan birisini kullanmakta iseniz ilaç katılım payı ödemezsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanan güncel katılım payından muaf ilaç listesinden bunun kontrolü yapabilirsiniz. 

Hangi ilaçlardan katılım payı alınmaz

Katılım payı alınmayan hastalık ve ilaç listesi için lütfen tıklayınız ⇒⇒ katılım bedelinden muaf ilaçlar2017-2018 Muayane katılım payı ne kadar?

Hastalardan görmüş oldukları tedavi başına alınan muayene ücretleri tedavi görülen hastaneye göre farklılık göstermektedir. Muayane katılım payları şu şekildedir;

  • Devlet hastanelerinde: 6 TL,
  • Üniversite hastaneleri ve eğitim araştırma hastanelerinde 7 TL,
  • Özel hastanelerde ise 15 TL. 

Muayene katılım payı eczaneye mi ödenir?

Muayene katılım payı;

  • Çalışan iseniz ilaç alırken eczane tarafından tahsil edilir.
  • Eğer emekli iseniz emekli maaşınızdan kesilir.

Aile hekiminde muayene olunca muayane ücreti kesiliyor mu?

Aile Hekimliklerinde, sağlık ocaklarında ve diğer tüm birinci basamak sağlık kuruluşlarında görülen tedaviler için muayane ücreti ödenmez.

2017 İlaç katılım payı ne kadar?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ilaç katılım payı çalışan için %20, emekli için ise %10’dur. Alınan her ilaç için katılım payı haricinde ek ücret de alınır.

  • 3 kutuya kadar olan ilaçlar için 3 TL,
  • 3 kutudan sonraki her ilaç için 1 TL ,

tutarında ilaç katılım bedeli alınır.Yeşil kartlıdan muayene ya da ilaç katılım payı alınır mı?

Yeşil kartlılar muayene ve ilaç katılım payı ödemezler. Eğer ödenen varsa da bunların iadesi alınabilir. Yeşil kartlılar özel hastanelerden yararlanamaz. Ayrıca ikinci basamak sağlık hizmet sunucusundan yani devlet hastanesinden üçüncü basamak sağlık kuruluşana sevk yapılması gerekir. Sevksiz olarak eğitim araştırma hastanelerine ya da tıp fakültelerine gidemezler.

****KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ