İşveren SSK Yapılandırma Başvurum Sonuçlanmadı, Sigorta Prim Teşvikinden Nasıl Yararlanırım?


İşveren SSK Yapılandırma Başvurum Sonuçlanmadı, Sigorta Prim Teşvikinden Nasıl Yararlanırım?


Bildiğiniz üzere 2017/Mayıs ayına ait aylık prim ve hizmet belgesi veriliş tarihi 23 Haziran 2017 yani bugün. 27 Mayıs 2017 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7020 Sayılı Kanun ile de 2017/Mart ayı öncesi İşveren SSK prim borçları yeniden yapılandırılmakta. Yapılandırma başvurusunu E Bildirge yolu ile online olarak yapmış ancak yapılandırma işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından henüz sonuçlanmamış olan işverenler sistemde prim borcu göründüğünden sigorta prim teşviklerinden yararlanamıyorlar. Hal böyle olunca ortada bir mağduriyet oluşmakta. Sosyal Güvenlik Kurumu 23 Haziran 2017 tarihli duyurusunda bu konuya açıklık getirdi ve bu durumda olan işverenlerin de sigorta prim teşviklerinden yararlanabileceğini açıkladı. 

Yapılandırma başvurusu yapıp sonuçlanmayan işverenlerin sigorta teşviklerinden yararlanabilmesine ilişkin SGK duyurusu

Konu ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan 23 Haziran 2017 tarihli duyuru şu şekilde;

YAPILANDIRMA BAŞVURUSUNDA BULUNAN ANCAK İŞLEMLERİ SONUÇLANDIRILAMAYAN İŞVERENLER HAKKINDA DUYURU

Bilindiği üzere, Kurumumuza olan borçların 7020 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılmasına ilişkin işlemler devam etmekte olup, 2017/Mayıs ayına ilişkin bildirgelerin
verilme süresinin sona ermesine az bir süre kalmış bulunmaktadır.

Bu bağlamda, Kurumumuza olan borçların yapılandırılması amacıyla başvuruda bulunan, ancak yapılandırma işlemleri 2017/Mayıs ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinin son verilme tarihi olan 23/6/2017 tarihi saat 23:59’a kadar sonuçlandırılamayan işverenlerimizin sigorta primi teşvik ve desteklerden yararlanmak üzere kanun numaralı belgeleri gönderemeyecekleri dikkate alınarak, bu durumdaki işverenlerimizin mağdur olmamalarını teminen;

Sigorta primi teşvik ve desteklere ilişkin ilgili kanunlarda öngörülen diğer şartların (yapılandırma kapsamı dışında borcun bulunmaması, cari aya ilişkin primlerin süresinde ödenmesi v.b.) yerine getirilmesi kaydıyla, yapılandırma işlemlerinin sonuçlandırılamaması nedeniyle kanun numarasız olarak verilen belgelerin, yapılandırma işlemlerinin sonuçlandırılmasını müteakip işverence talep edilecek kanun numaralı belgeye
dönüştürülerek, sigorta primi teşvik ve desteklerden yararlanmaları sağlanacaktır.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Değerlendirme

 • 2017/Mart ayından sonraki dönemler için son ödeme tarihi geçmiş SSK prim borcunuzun olmaması, cari primlerin süresi içerisinde ödenmiş olması halinde sigorta prim indiriminden yararlanabileceksiniz.
 • Bundan yararlanabilmek için aylık prim hizmet belgesini kanun numarasız olarak elektronik ortamda bildireceksiniz. Daha sonra bir dilekçe ile işveren dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak kanun numarasız vermiş olduğunuz aylık prim hizmet belgelerinin şartlarını sağladığınız sigorta prim teşvik kanunu ile değiştirilmesini talep edeceksiniz.
 • Böylece Sosyal Güvenlik Kurumu kanun numarasını talebinize istinaden değiştirecek ve yapılandırmadan yararlanmış olacaksınız.

2017 İşveren SSK prim borcu yapılandırma işlemleri, internetten online işveren ssk prim borcu yapılandırma başvurusu

 • 2017/Mart dönemi öncesi olmak kaydı ile son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borçlarınızı yapılandırmak için 30 Haziran 2017 tarihine kadar e bildirge şifreniz aracılığı ile internet üzerinden online yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz. SGK E bildirge şifreniz yoksa ya da unuttuysanız temini için SGK E bildirge şifresi nasıl alınır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 •  Online olarak yapılandırma başvurunuzun ardından işveren dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi işveren dosyanızı inceledikten sonra yapılandırma işleminizi tamamlar.
 • Yapılandırma işlemi tamamlandıktan sonra ödeme planı kısmından yapılandırma taksitlerinize ilişkin ödeme planınızı sistemden alabilirsiniz.
 • İnternet üzerinden yapılandırma başvurusu yapılan işveren ssk prim borçları için SGK ödeme planını posta yolu ile göndermez yine sistemden almanız gerekiyor.
 • Online yapılandırma başvurusunu nasıl yapabileceğiniz konusunda E Sigorta Yapılandırma Başvurusu başlıklı yazımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.
 • Eğer 27 Mayıs 2017 tarihi itibariyle 6736/6552 sayılı yasalar kapsamında devam eden yapılandırmanız varsa bu kanunlar kapsamında olan prim borçlarınızı 7020 sayılı kanuna göre yeniden yapılandıramazsınız.
 • 7020 Sayılı yasa kapsamında yapılandırma ilk taksit son ödeme tarihi 31 Ağustos 2017, ikinci taksit için ise 31 Ekim 2017. İlk iki taksidi vadesinde ödemeyi unutmayın. Yoksa yapılandırma bozulur.
 • İdari para cezası borcunuz varsa bu borçların gecikme zammı ve faizlerinin tamamı siliniyor. Anaparanın da yarısı siliniyor.

***KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ