İsteğe Bağlı Sigorta Hakkında Bilinmeyenler!


İsteğe Bağlı Sigorta Hakkında Bilinmeyenler!


Emekliliğine  az kalmış  prim eksikliği bulunan, yaşlarının ilerlemesinden dolayı fiili olarak çalışamayanlar veya ev hanımları, isteğe bağlı sigorta umudu ile Sosyal Güvenlik Merkezlerine  gittiklerinde hayal kırıklığına uğramaktadırlar.

Çünkü  4/a   kapsamında eski tabir ile ssk isteğe bağlı sigortalılık kaldırılmış olup 01.10.2008 sonrası değişen düzenleme ile isteğe bağlı olarak sadece 4/b (bağkur) kapsamında sigortalı olabilmektedirler.

İsteğe bağlı sigortalılık olarak sadece bağkur kapsamında olabileceklerini  öğrenen  vatandaşlarımızın düşündüğü ve uyguladığı ya da yönlendirildiği yanlış işlemler:1-) Ek-5 Tarım sigortası yaptırmak

2-) Kendisini bir muhasebeci, eş,dost, akraba tavsiyesi ile bir işyerinden fiili olarak çalışmadığı halde para karşılığı sigortalı göstermek.

Dikkat!!! Yukarıda belirtilen 2 durum ile ilgili emekli olduktan sonra fiiliyata dayanmadığı yapılan inceleme sonucu ortaya çıkarsa  bağlanan emekli maaşı durdurulup aldığı bütün maaşlar faizi ile mahsup ettirilir!!!. Günümüzde bu konu ile ilgili sonuçlar azımsanmayacak kadar kişinin başına gelmiştir ve bilinçli bir şekilde yönlendirilme olmaz ise gelmeye de devam edecektir. 

***KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***

 

SgkUzmanıYORUMUNUZ

6 Yorum "İsteğe Bağlı Sigorta Hakkında Bilinmeyenler!"

 1. mustafa   28 Mart 2018 at 12:17

  iyi çalısmalar
  Ben yurt dışında bir türk firmasında calısıyorum. Ancak sigortamız yapılmıyor.Şu anda eşim hamile ve sigota yaptırmam gerekiyor. Konu hakkında bazı sorularım var
  1- İstege baglı sigorta ile çalısarak yapılan sigorta arasında ne farklar var?
  2-Tanidıgım birinin yanında sigortalı gibi göstermem mi daha avantajlı yoksa istege baslı sigorta yaptırmak mı?
  3-Ben yurt dısında çalısmaya devam edeceğim. Baskasının yanında çalısıyor gibi gösterdiğim esimin yurt dısında ikamet ediyor olması bir problem olusturur mu?
  4- İstege baglı sigorta yaptırdığım zaman eşim saglıktan yararlanabiliyor mu?
  5-Her çocuk için 2 yıl erken emeklı olma hakkı var diye biliyorum. Bu hak isteğe baglı sigortada da gecerli mi?

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Selamlar…
  Mustafa

  Cevapla
  • SgkUzman   28 Mart 2018 at 19:33

   Merhaba.İsteğe bağlı sigorta ile çalışarak yatırılan sigorta arasında prim ödeme farkı vardır.Tanıdık,eş, dost,akraba yanında sigortalı olmak demek fiiliyata dayanmayan sahte sigortalılık demektir.İsteğe bağlı yaptırmanız gerekir ve düzenli ödemelerinizi yaparsanız eşiniz sağlıktan faydalanır.Her çocuk için 2 yıl erken emeklilik diye bir durum söz konu değildir sadece prim gün sayısı kazanmış olursunuz bir çocuk için en fazla 720 gün borçlanıp kazanabilirsiniz.

   Cevapla
   • mustafa   29 Mart 2018 at 09:45

    istege baglı sigorta ile çalısarak yapılan sigorta arasında emekli maasında bir fark yada faydalanabilecegı saglık konularında bir kısıtlama yok mu?Yanlızca ödenmesi gereken prim gün sayısında mı fark olusuyor?

    Birde istege baglı sigorta yaptırıp esimin yurt dısında ikamet etmesinde bir sakınca var mı?

    Teşekkürler
    Mustafa

    Cevapla
    • SgkUzman   29 Mart 2018 at 20:57

     farkını şöyle açıklayayım.% 32 oranında prim ödenir isteğe bağlıda çalışan sigortalıya % 37,5 prim ödemesi yapılır. %5,5 lik farkın nedeni ise gss,iş kazası ve meslek hastalığı ile işsizlik sigortası primleridir.Bunlar da emekliliğe etki etmez.Prim gün sayıları da aynıdır.Türkiye’ de ikametgah şartı vardır isteğe bağlı için.

     Cevapla
     • mustafa   30 Mart 2018 at 09:44

      İkametgah i Türkiye’ye aldırıp turist gibi yurt disina cıkmamızda problem olusur mu?

      tesekkürler

     • SgkUzman   30 Mart 2018 at 22:29

      O şekilde bir problem olmaz.