İsteğe Bağlı Sigorta (Bağkur) Hakkında Bilinmesi GerekenlerKimler isteğe bağlı sigortalı olabilir? İsteğe bağlı 4/b nedir? İsteğe bağlı sigorta bağkur mu ödenir ssk mı? İsteğe bağlı sigorta ile en erken ne zaman emekli olabilirim?

İsteğe bağlı tarım ssk (Ek/5) hakkında daha önce “İsteğe Bağlı Ek/5 Sigorta Hakkında Bilinmesi Gerekenler” konulu yazımızda detaylı bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise isteğe bağlı bağkur hakkında sizlere detaylı bilgi sunmaya çalışacağız. İşte isteğe bağlı sigorta ile ilgili merak edilen tüm sorularınızın cevabı;

Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir, Gerekli Şartlar Nelerdir?

 • Türkiye’de ikamet ediyor olmak (Yurt dışında çalıştırılmak üzere götürülenler için Türkiye’de ikamet şartı aranmaz), Ayrıca ülkemizle imzalanmış ikili sosyal güvenlik sözleşmelerine göre Fransa, İngiltere, İsveç ve İsviçre’de bulunanlar ile bu ülkelerde sigortalı olanlardan Türkiye’de ikamet etme şartı aranmaksızın isteğe bağlı sigortalı olma şartlarını yerine getirenlerin ülkemizde isteğe bağlı sigortaya prim ödemeleri mümkündür.
 • Başvuru tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • 4/a-SSK kapsamında çalışmıyor olmak (Ay içinde 30 günde az kısmi süreli çalışanlar 30 günden eksik kalan süreleri isteğe bağlı kapsamında tamamlayabilirler.)
 • 4/b- Bağkur kapsamında olmamak (tarım, esnaf, muftar, şirket ortaklığından dolayı bağkurlu olmamak)
 • Banka sandıklarına tabi çalışmıyor olmak,
 • 4/c-Emekli sandığı kapsamında olmamak,
 • Kendi sigortalılığından dolayı emekli olmamak (Eşinden, annesinden, babasından ya da çocuklarından ölüm aylığı alanlar bu kapsamda prim ödeyerek kendilerinin de emekli olmalarını sağlayabilir. Bu durumda aylıkları aynen ödenmeye devam edilir. Herhangi bir kesinti yapılmaz.)
 • SGK’ya yazılı olarak başvurmak,

İsteğe Bağlı Sigorta Başvuruları İçin Gerekli Belgeler Nelerdir, Başvurular Nereye Yapılır?

Başvuruların ikametin bağlı bulunduğu SGK’ya yapılması gerekmektedir.Emekli Sandığı İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu Nereye Yapılır?

5434 sayılı Kanunun mülga 12 nci maddesi uyarınca isteğe bağlı iştirakçilik başvuruları,Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığına yapılacaktır.

Cezaevlerindeki Tutuklu ve Hükümlüler İsteğe Bağlı Sigorta Ödeyebilir mi?

Ödeyebilirler. Ceza infaz kurumları ile tutukevlerinde bulunanlardan isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin talepleri mahkemece tayin edilecek vasileri tarafından yapılacaktır.

İsteğe Bağlı Sigorta Hangi Tarih İtibariyle Başlar?

SGK’ya başvuru tarihini takip eden günden itibaren başlar.

İsteğe Bağlı Sigortamı Nasıl Kapatabilirim?

Bunun için dosyanızın bulunduğu SGK’ya yazılı olarak müracat etmeniz gerekir.

 • Eğer prim borcunuz varsa talep tarihinden önce prim ödenmiş ay sonu itibariyle,
 • Talepte bulunduğunuz tarihte prim borcunuz yoksa talepte bulunduğunuz ay sonu itibariyle durdurulur.

Hiç Prim Ödemesi Bulunmayanların İsteğe Bağlı Sigortaları Hangi Tarihten İtibaren Sonlandırılır?

İsteğe bağlı sigorta başlatmış ancak hiç prim ödemesinde bulunmamış sigortalıların tescili tescil tarihi itibariyle durdurulur. Bu durumdaki sigortalılara 01.01.2012 tarihi itibariyle resen GSS borcu çıkartılır.

İsteğe Bağlı Sigorta Hizmeti SSK mı Sayılır Bağkur mu?

İsteğe bağlı sigorta 4/b yani bağkur kapsamında hizmet sayılır. Emeklilik şartları bağkura göre değerlendirilir.

İsteğe Bağlı Bağkur Ödeyen Kadın ve Erkekler Ne Zaman Emekli Olur?

Emeklilik şartları bağkura göre değerlendirilir.

 • İlk defa 01.05.2008 tarihinden itibaren bağkurlu olan kadın sigortalılar 58 yaş 9000 gün ya da 61 yaş 5400 günü tamamlamaları halinde;
 • İlk defa 01.05.2008 tarihinden itibaren bağkurlu olan erkek sigortalılar 60 yaş 9000 gün ya da 63 yaş 5400 günü tamamlamaları halinde;

İsteğe Bağlı Bağkurlular Ne Kadar Prim Öder?

Bu kapsamda prim ödeyenler brüt asgari ücretin %32 si oranında prim öderler.2016 yılı için brüt asgari ücret 1647,00 TL iken isteğe bağlı bağkur primi de 1647x%32= 527,04 TL. dir.

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***

YORUMUNUZ

 1. Selam eşim adına yazdım.Ev hanımıyım SSK isteğe bağlı bağkur ödüyorum 60 yaş 5400prim 15 sene olarak prim ödemelerim devam ediyor 12 ay kaldı bu kalan 12 ayı peşin olarak yatirabilirmiyim yatırırsam 15 05 2019 olan 60 yaşımı doldurduğum tarihte emekliliğimi istiyebilirmiyim yani 2.5 ay önceden emekliliğini istemek hakkım olurmu.iyi çalışmalar.

  • Merhaba.Kalan 12 ayı peşin olarak 12. ayda peşin olarak yatırabilirsiniz tabiki faizi ile birlikte.Ancak önünüzdeki 12 ayı yatıramazsınız.Bayanlarda 58 erkeklerde 60 tır yaş şartı.

 2. Babam 1995 başlangıç tarihli bağkurlu ancak 2001 yılında fransaya gitti.Şirketi kapatıp gitti.
  2001 yılından 2008 yılına kadar kaçak olarak fransada çalıştı
  Bu süre zarfında da biz bağkura olan borcunu ödedik.Ve sağlık olanaklarından yararlanabilmek için bağkuru devam ettirdik primleri ödemeye 2015 yılına kadar devam ettik.
  Emekli olabilmesi için 2015 yılından şimdiye kadar ki borcu yatırdığımızda emekli olabilir mi yoksa yurt dışında 2008 yılından sonra sigortalı çalıştığı için yurt dışı borçlanması mı yapması gerekir ?
  Fransa da çalıştığı için yurt içinde ikamet şartının olması gerekmediğini öğrendim okudum bu yüzden borcu devam ettirip 2015 yılından bu yana olan borcu ödesek emekli olur diye biliyorum..bu ne kadar doğru??
  Ayrıca Dosyanın bulunduğu sgk ya gittiğimde isteğe bağlı olarak görünmüyor dediler ne yapmam gerek..biz devam ettirip ödedik bağkurumuzu sorun etmediler ve başta söyledik isteğe bağlı olarak devam ettireceğiz diye

  • Merhaba.Şirketin tescil kaydı silinmediği için borcu çıkar ve ödemesi zorunludur.24.11.1995 tarihi sonrası ise başlangıcı 56 yaş 5825 güne öncesi ise 55 yaş 5750 prim gününe tabidir.Vahit Bey şirket ortaklığından dolayı bağkur borcu oluşmuştur ve isteğe bağlı değildir zorunlu bağkurdur.Siz kendi adınıza isteğe bağlı diye devam ettirmeniz söz konusu değildir.Şirket tescilinin silindiği tarih son ödeme tarihidir.Bu tarihe kadar olan borcu yatırdığınızda prim günü yeterli olursa ve şartları da sağlarsa emekli olabilir.

 3. Babam 1995 başlangıç tarihli bağkurlu ancak 2001 yılında fransaya gitti.
  2001 yılından 2008 yılına kadar kaçak olarak fransada çalıştı
  Bu süre zarfında da biz bağkura olan prim borcunu ve taksitleri aksatmadan 2015 yılına kadar ödedik.Üzerine olan şirketi kapatmamıza rağmen isteğe bağlı öder gibi ödedik.
  Emekli olabilmesi için 2015 yılından şimdiye kadar ki borcu yatırdığımızda emekli olabilir mi yoksa yurt dışında 2008 yılından sonra sigortalı çalıştığı için yurt dışı borçlanması mı yapması gerekir ?
  Teşekkürler
  1973 Türkiye-Fransa sözleşmesi esas alınıp yurt içi ikamet şartı aranmadan emekli olması gereliyor diye bilgilere ulaştım

  • Merhaba.Şirketin tescil kaydı silinmediği için borcu çıkar ve ödemesi zorunludur.24.11.1995 tarihi sonrası ise başlangıcı 56 yaş 5825 güne öncesi ise 55 yaş 5750 prim gününe tabidir.

 4. Merhaba 1971 doğumluyum 1999 yılında isteğe bağlı bağkur sigorta başlattım.Ancak hiç ödeme yapmadım.Benim haberim olmadan çıkış vermişler ,şuanda SGK lı olarak çalışıyorum önceki bağkur girişi bir işe yararmı

  • Merhaba.Bağkur girişinize ait 1 gün dahi yatan priminiz var ise emeklilik hesabında baz alınır.

 5. Adım fatma akyazıcı 01 03 1965 doğumluyum tc 61432123170 # 19.9.1996 tarihinde isteğe bağlı sigorta girişim var 30 ay gibi ödemem var bağkurlular gibi aradakileri ödeyip emekli olabilirmiyim.

 6. Merhaba, Annem 90’lı yılların başlarında 3-4 yıllığına bağkur primi ödemişti, sonradan kapattılar. Şimdi isteğe bağlı sigorta yaptırıp prim ödesek toplamda kaç günlük prim ödememiz gerekiyor?
  Teşekkürler.

 7. Merhaba; yaklaşık 4 sene sigortalı olarak bir iş yerinde çalıştım. Doğum yapmam nedeniyle işten çıktım. Doğum borçlanması yaptım. Şu an ev hanımıyım. İsteğe bağlı sigortalı olmak üzere yaklaşık 1.5 sene önce müracaatta bulundum. 1.5 senedir prim ödüyorum. Hizmet dökümümde sigorta statüsü “1479-Zorunlu Sig.” olarak görünüyor. Bu ay itibariyle ödediğim prim 598.70 TL. İnternette ev hanımları için sigorta primi diye bir şey gördüm. Benim ödediğim rakamlar internette yazanlarla tutmuyor. Yanlış prim mi ödüyorum? İlginize teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 8. Merhabalar

  15.08.1964 dogumluyum, istege bağlı bagkur girisim 01.12.1997 kesintisiz odedim. 7350 gün primim var. Su an prim odeyecek durumum yok. Gidip kapatsam yastan ne zaman emekli olurum. Birde bu sartlarda askerligi saydirsam emeklilik yaşımı öne çeker mi?

  • Merhaba.57 yaş 5900 prim gününe tabisiniz.Askerlik borçlanması ile yaşınızı 56 ya çekip 2020 de emekli olabilirsiniz.

 9. SAYIN YETKİLİ… isteğe bağlı bağkurlu iken,.eşim için 01.10.2008 ile 28.02.2010 tarihlerinde yaklaşık 17 ay dilekçe vererek dondurduk..bu süreye yeni yasada borçlanabilirmiyim(isteğe bağlı bağkur) teşekkür ederim.basında var ama ne derece ….

  • Merhaba.İsteğe bağlı bağkurunuzun borcu 12 ayı geçer ise hizmetiniz ile borcunuz silinir.Bu günleri borçlanıp alamazsınız.

 10. İsteğe bağlı Bağkur en yüksek kaçıncı basamak Ve en yüksek basamağa dilekçe verip geçebilirmiyiz ben hiç aksatmadan ödüyorum tescil tarihim 12.10.2012 ve en yüksekten emekli olursam ne kadar para alabilirim bilgilendirme yaparsanız sevinirim kafam kariştı

  • Merhaba.Basamak olayı kaldırıldı.Tavan ve taban arası brüt tutara göre işlem yapılıyor.İsteğiniz tavan ise dilekçe ile yapabilirsiniz.Şu an için tavandan yatırılanların emekli maaşları 4000-4500 TL arasında değişiyor.İlerleyen yıllarda gelen zamlar ile bu tutarlar artacaktır.

 11. Almanya’da malulen emeklilik oldum. malul oldugum arihe kadar 4984 günüm var.geri kalan günlerini isteğe bağlı yatirablirmiyim.turkiyeden emekli olmak için.

  • Merhaba.İsteğe bağlı yatırıp emekli olabilirsiniz.

 12. Esimi istege bagli bagkurlu yaptirdim en erken kac yasinda emekli olabilir alacagi maas neolur 1984 dogumlu esim bagkur baslagic 2017 aralik ayi

  • Merhaba.En erken 5400 prim günü ile 58 yaşında emekli olabilir.

 13. Merhabalar Benim Sigortam Yok 08.07.1991 dogumluyum Tarım sigortası Yaptirabilirmiyim Yaptirabilirsem Nerede Ve Ne Kadar Para Öderim Ve Prim Gün Sayısı 15 gün olarakmi yatıyor Bilgilendirme Yaparsanız Sevinirim.

  • Merhaba.Ek-5 Tarım sigortası yaptırabilmeniz için tarım işlerinde süreksiz çalışan olmanız gerekmektedir.Yaptırmak için ikametganızın bağlı olduğu sgk dan başvuru formu alıp ilgili yerlere onaylatıp geri getirip başvurunuzu yapıyorsunuz.Aylık ödemesi 2018 yılı için asgarisi 583.48 TL’dir.Prim gün sayısı ise aylık 30 gündür.

 14. Merhaba ben isteğe bağlı sigortaliyım geçen sene prim affindan yararlanmak icin bagkura gittim.29.ay.prim borcu çıktı bunun 12.ayını borclana bilirsin dediler 17ayı.silinmis bunu geriye dönük borclanamassin dediler.yeni çıkan yasadan yararlanabilinirmi bilgi verirseniz çok sevinirim.saygılarımla mehmet Şenel.

  • Merhaba.İsteğe bağlı bağkurda 1 yılı aşarsa borcunuz hizmetle birlikte sıfırlanır.O yüzden zorunlu bağkur olmadığından borçlanma imkanı da bulunmamaktadır.

 15. Mrh ben memurum aile yardımı kesilmesin diye eşimi 01.05.2018 tarihi itibariyle isteğe bağlı sig.yaptım.01.02.1998 91 gün sig.başlangıcı var ssk’dan emekli edebilirmiyim.kaç yaşında kaç gün ile emekli olabilir. Doğ tarihi 02.06.1977 tşk.

  • Merhaba.54 yaş 5975 prim gününe tabi eşiniz.Bu şartları sağladığında 4/a (ssk) dan emekli olabilir.

 16. Benim babam 13.02.2007 sigorta girişli ve çıkışı da 02.04.2108 yani 3970 günü var. Kendisi 01.01.1959 doğumlu. Şimdi isteğe bağlı bağkur yatırırsa en erken ne zaman emekli olur. Bide askeri borçlanma yaparsa(1979 da yapmış 20 ay olarak) ne kadar yatırması lazım, geri dönüş yaparsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba.En erken 25 yıl sigortalılık süresi ve 4500 prim gününü doldurduğunda emekli olabilir.2018 yılı için günlük asgari ödeme tutarı net 21,648 TL2 dir.

 17. 1971 dogumluyum.1994 de ssk li ise girdim.925 günüm var.1997 de emekli sandigina gectim.3 yil 5 ay hizmetim var. 1 yil ucretsiz dogum izni kullandim. 2004 TE isten ayrildim.Emeklilik için nasil bir yol izlemeliyim?

 18. slm ben bagkurluyum fakat 35 aydır hiç ödeme yapmadım. Eş durumu tayin olayımız var ve 2 yılda en az 1 yıl bagkurumun ödenmiş olması gerekmekteymiş. şimdi ben bugunden geriye doğru 1 yıl bagkurumu ödeyebilirmiyim? yapacagım ödeme eski borcumdan bugune doğru mu gerçekleşir.

  • Merhaba.İlk cari ay ödemesi alınır sonra önceki ilk borcunuz mahsup edilir.Önceki borcunuzdan bugüne doğru mahsup olayı gerçekleşir.

   • çok teşekkür ederim hocam anladığım kadarı ile son 1 yılımı ödeme yapabilmem için hepsini ödemem gerekiyor

    • Aynen belirttiğiniz gibi hepsini ödemeniz gerekiyor.

 19. Yorumunuz sisteme başarıyla kaydedilmiştir. En kısa sürede uzmanlarımız yorumunuzu yanıtlayacaktır. Hafta içi 17.00 dan sonra ve hafta sonu yapılan yorumlar biraz daha geç onaylanabilir. Gösterdiğiniz sabırdan dolayı teşekkür ederiz. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  Merhaba, 1962 doğumluyum, 07/05/1983 sigorta(4a) girişim, 1984-85 te askerliğimi yaptım. Yaş ve süreyi tamamladım, 5150 prim gününü askerlik süresini (540 gün) borçlanarak tamamlayabiliyorum.

  Son 7 yıl dağılımı ise şöyle;
  1449 (4a), 1071 (4b isteğe bağlı). Bu ay sonu isteğe bağlı sigortamı sonlandırıp emeklilik için başvuracağım ve askerlik borçlanmamı yapacağım.

  4a statüsünde emekli olmak istiyorum buna göre;
  1- Son sigortalılık durumumun isteğe bağlı olması engel teşkil eder mi?
  2- Askerlik borçlanması son 7 yıl hesabına dahil olur mu, olursa hangi statüde olur(4a-4b) ?
  3- Özellikle 4a statüsünde emekli olabilmem için sizin bir öneriniz olur mu?
  Teşekkürler.

  • Merhaba.1260 günü aşmadığınız takdirde engel teşkil etmez.ASkerlik borçlanması son 7 yıl hesabına dahil olmaz.Son çalışmanız bağkur ise bağkurdan olur.Son 2520 günlük prim ödemesi içinde en az 1261 günü sigortalı olarak yani 4/a’lı geçirmişseniz, eski adıyla SSK koşullarıyla emekli olursunuz.

 20. Merhaba. Yurt dışında Türkiye ile sosyal güvenlik anlaşması olmayan bir ülkede (papua yeni gine ) yabancı şirketlerde çalışan bir Türk vatandaşı isteğe bağlı emekliliğe müracaat edebilirmi.Saygilarimla.

  • Merhaba.Türkiye’ ye giriş çıkış bilgilerinizi alıp borçlanma yaparak emekli olabilirsiniz.

 21. merhaba,
  annem 28.06.2000 yılında isteğe bağlı bağkur başlatmış ve sadece bir aylık pirim yatırmıştır.annem 1959 doğumludur.Bu şekilde şimdiki imkandan faydalanıp kredi çekerek emekli olabilirmi acaba

  • Merhaba.İsteğe bağlı bağkuru 12 aydan fazla ödemediğinizde hizmetler ile birlikte silinir.Zorunlu bağkur gibi dondurulmaz hizmetler.O yüzden ihya işlemi yapamazsınız.

 22. merhaba ,40 yaşındayım ve temmuz 2005 den beri isteğe bağlı bağkur yatırmaktayım.Şimdi bir yaşındaki yiğenime bakıyorum, sigortalı olabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim.Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  • Merhaba.Ek-9 10 günden fazla ev hizmetleri kapsamında müracaatta bulunup sigortalı olabilirsiniz.

 23. İsteğe bağlı (Bağ-Kur) Sigorta pirim ödemesini kestikten sonra, kaç gün daha Sağlıktan faydalanabiliriz ?

  • Merhaba. Borcunuz yoksa 99 gün daha sağlık hizmeti alabilirsiniz.

 24. merhabalar 2015 yılında isteğe bağlı sigortamı başlattım, 6 ay ödedim ancak sonrasını ödeyemedim. sistemde 20 bin TL borç gözükmekte. Ödemek zorunlu mu? Tekrardan tescil açınca sıfırdan başlamış gibi borçsuz başlayabilir miyim?

  • Merhaba.İsteğe bağlı bağkur mu başlatmıştınız?

 25. Merhaba,

  İsteğe bağlı sigortalı tanıdığımız prim gününü doldurdu, sigortalılık başlangıcı 2002 idi zaten. Yaşı beklemesi gerekiyor ancak, prim ödemeyi durdurabilir mi? Durdurursa sağlık güvence durumu ne olur? Kendisi bekar bir bayan, babası üzerinden sağlık güvencesi alabilir mi? Ya da GSS ye mi başvurması gerekir? Teşekkürler.

  • Merhaba. İsteğe bağlı sigortasını dilekçe ile durdurabilir. Emekli olacağı tarihe kadar babasından yararlanır.

 26. Merhaba ben 1984 doğumluyum sigorta girişim 26.12.2006 şu an 2735 iş gücüm var ne zaman emekli olabilirim.su an çalışmıyorum .babam emekli şu an esnaf onun yanında işçi olarak calissam maaş almasam indirimli % 5 sigortadan yararlansam stobaj dahil 600 veya yukarasimi öderim net miktar bakımından..

  • Merhaba. Emeklilik için 7000 gün ve 60 yaşı tamamlamanız gerekiyor. %5 indirimli ssk primi 2018 yılı için yaklaşık 600 TL civarında.

 27. Merhaba eşim 15.11.1993 yılında 4c kapsamında memuriyete girişi mevcut.4c kapsamında 360 günü var.4a kapsamında 23.02.2007 yılında başlayan ve ücretli öğretmenlik ve devamını EK-5 TARIM Sigortasından yaptığım 1644 günü daha var.Sigorta başlangıcından sonra 1997 ve 2000 doğumlu iki çocuğumuz var.
  Eşimin doğumu 1 Mart 1970. Üç sorum olacak. Ne zaman emekli olabilir?Devamı konusunda yüksek maaş alabilmemiz için EK-5 TARIMa devam mı edelim, yoksa başka bir alternatif varmı? Ayrıca mevcut çalışması 1993 yılından önce de mevcut okuldan çalıştığına dair yazımız var fakat Sigortada görünmüyor bunun için ne yapabiliriz?Çok teşekkürler. Tanju TOP atanjutop@gmail.com

  • Merhaba. Sistemde görünmeyen emekli sandığı hizmeti için okuldan eşinize ait hizmet belgesi alarak bir dilekçe ekinde hizmete işlenmesi için Kamu Görevlileri tescil daire başkanlığına gönderin. Mevcut bilgilerle eşinizin SSK kapsamında emekli olabilmesi için 50 yaş 5675 günü tamamlaması lazım. Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Ek 5 yerine normal SSK kapsamında çalışabilmesi mümkünse daha mantıklı olacaktır.

 28. Geri bildirim: İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar 2018 | SGK ve Çalışma Rehberi | SGK ve Çalışma Rehberi

 29. Merhaba 23.06.1997 isteğe bağlı bağkura başladım. 01.09.1963. Doğum yılım. Hala prim ödemeye devam ediyorum . 18ay askerlik yaptım. Askerliği borçlansam kaç ne zaman emekli olurum. Kusura bakmayın yukarda tam anlatamamışım iyi günler

  • Merhaba. Askerlik borçlanmazsanız 57 yaş borçlanırsanız 56 yaş 9000 günle emekli olursunuz.

 30. 23.06.1997 yılında isteğe bağlı bağkura başladım. 21 senedir prim ödüyorum. 25 sene sonunda yaştan emekli oluyorum. Prim ödemeye devam etsem 25 sene sonunda normalden daha fazla maaş alırmıyım doğum yılım 01.09.1963

 31. Geri bildirim: İsteğe Bağlı Bağkur Primi Ne Kadar 2018, İsteğe Bağlı Bağkur Şartları | | SGK ve Çalışma Rehberi

 32. Merhaba,1987 yılında ssk girişim var şu an 18 ay askerlik ödedim ve 4392 ssk dan günüm var. 13.3.1970 doğumluyum bundan sonra istege baglı bagkur ödersem ssk dan mı yoksa bagkurdan mı emekli olurum.Acele cevap verirseniz sevirim. Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Bağkur kapsamında 3.5 yıldan fazla prim öderseniz emeklilik haklarınız bağkura geçer.

 33. Merhaba 2005 yılında şirket ortağı oldum ve 2013 yılında kapanana kadar ortaklığım devam etti ama bağkur kaydı yaptırmadım.2011 de sigortalı çalışmaya başladım.(Ilk işe giriş 12.07.1992 )Ortaklıktan dolayı o dönemdeki sigortayı borçlanmam mümkünmü?Ayrıca 2923 gün primim ve 1 çocuğum var.Ne zaman emekli olurum?

  • Merhaba. Hiç bağkur tescili açılmadıysa 01.10.2008 tarihinden itibaren başlar bağkur.

 34. 15.09.1990 da stajer olarak girişim var.12.07.1992 de normal girişim ve 2923 gün primim var.Isteğe bağlı sigorta yaptırırsam bana dezavantaları ne olur.1 çocuğum var doğum borçlanması da yapmayı düşünüyorum.Teşekkürler

  • Merhaba. Sigortalı olarak devam etmeniz erken emeklilik açısından size daha çok avantaj sağlar. İsteğe bağlı yerine sigortadan devam edin.

 35. 16.12.2002 tarihinde isteğe bağlı bağkur ödemesine başladım. 17.01.1967 Doğumluyum, 5400 günü doldurduğum taktirde kaç yaşında emekli olacağım ? Şu an 13 yıl 2 ay 18 gün ödemem oldu.

  • Merhaba. 60 yaşı tamamlamanız gerekiyor. Yani 17.01.2017 tarihinden itibaren emekli olursunuz.

    • 17.01.2027 demek istemiştim. 60 yaşı tamamlamanız gerekiyor yani.

 36. Merhaba. 1983 doğumluyum.Yaşım 34. 2300 gün ssk’ lı olarak çalıştım. Ama şu anda çalışmıyorum. 3 aydır İsteğe bağlı bağkurumu yatırıyorum.

  Soru 1: herkes bagkurunu başlatmasaydin, emekli olurken hem maaşın düşer, hemde geç emekli olursun diyorlar. Sizce bu doğrumu?

  Soru 2: ilerleyen günlerde isteğe bağlı bağkurumu iptal ettirsem paramı geri alabilirmiyim.

  • Merhaba. Yok maaşı düşürmez. Prime esas kazancı ssk ile aynı. Ancak bağkurdan emeklilik şartları SSK ya göre biraz daha ağırdır. Bağkuru terk etseniz bile yatırmış olduğunuz primlerin iadesini alamazsınız.

 37. Merhaba,
  ssk giriş tarihim 20.04.2001
  ssk günüm 1300 gün 4a
  isteğe bağlı bağkur ödemem 9 yıl 1 ay 4b

  ne zaman emekli olabilirim.isteğe bağlı bağkura mı devam edeyim yoksa ssk’lı bir işe mi gireyim.

  • Merhaba.bağkur giriş tarihiniz be zaman

   • ssk isteğe bağlı ödemeye devam ederken kanun değişikliği sebebi ile bağkur isteğe bağlı ya yönlendirildik bağkur isteğe bağlı ödemeye başlamam 2008 sonu .O tarihten itibaren bağkur isteğe bağlı ödüyorum.
    yardımcı olursanız çok sevinirim.teşekkürler

    • Merhaba tekrar. Bağkurdan devam etmeniz halinde 9000 gün 58 yaş ya da 5400 gün 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. SSK kapsamında devam etmeniz halinde ise 7000 gün 58 yaşı tamamlamanız ya da 4500 gün 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

     • Hakan bey , cevabınız için çok çok teşekkürler
      Bağkurdan 5400 gün 60 yaş
      SSK dan 5400 gün 58 yaş
      Emekli olduğumda bağlanacak emekli aylığı iki kurum arasında çok farklı olur mu?
      Bağkur maaşı çok düşük olur diyorlar ssk ya nazaran doğrumudur?
      Siz hangisini tavsiye edersiniz?

     • Hayır çok fark olmaz. O eskidendi. Şimdi hesaplama aynı.

 38. Birde sskdan emekli olâbilirmiyim sskyi daha avantjli diyolar sizin tavsiyeniz nedir simdiden tesekkur ederim

 39. 20/01/1974 dogumlu bir cocuk annesi ev hanimiyim 01/08/1989 otuz gunluk sigorta girisim var kac yil odersem kac yasinda emekli olurum hangi kurumdan emekli olabilirim

  • Merhaba. Giriş tarihinize göre SSK kapsamında emekli olabilmeniz için 46 yaş 5375 günü ya da 3600 gün 58 yaşı tamamlamanız gerekiyor.

 40. Merhaba, ben 73 doğumluyum 01/01/1998 den ssk girişim var. yaklaşık on yıllık bir sigortalılığım var. Şimdi iki ay kadar önce isteğe bağlı sigortalılık yaptırdım. isteğe bağlıdan sigortalı olmak için 15 yıl prim yatırmam gerekiyor mu? Ssk da sürem emekli isteğe bağlıdan emekli olurken sayılıyor mu? Ne zaman emekli olurum ?
  Teşekkür ederim.

  • Merhaba. hizmetler birleştirilir ama size tavsiyem isteğe bağlıdan devam etmemeniz.

 41. Merhaba 15 ekim 1957 dogumluyum temmuz 2005 yilinda istege baglibagkur yaptirdim.2008 yilinda kapattim.2014 yilina kadar kapali kaldi.2014 yilinda tekrar actirdim ve bu zamana kadar odeme devam ediyorum.1 ne zaman emekli olabilirim.2 kapattigim yillari geriye donuk odeyebilirmiyim tesekkurler .

  • Merhaba. Emeklilik için en az 5400 günü tamamlamanız gerekir.
   Boşta geçen süreleri geriye dönük ödeme hakkınız yok maalesef.

 42. Tam olarak 5371 gün odenmis primim mevcutmuş…

 43. Merhabalar, 1969 dogumluyum, 1991-2007 yillari arasinda kesintisiz Ssk prim ödemem yapildi, 48 yaşi bu yaz doldurdum, eksik günlerimi bagkur istege bagli ile tamamlayabilecegim söylendi, en avantajlı yol bu mudur, sskdan mi emekli olurum bu sekilde? Tesekkurler.

  • Merhaba. SSK kapsamında işe giriş tarihiniz tam olarak ne zaman?

 44. Merhaba ben 1982 doğumluyum 2003 yılında özel bir şirket te bir yıl çalıştım 10.10.2017 tarihinde isteğe bağlı bağkur girişim yapıldı sorum şu olacak benim 3 çocuğum var bunların borçlanmasını şimdi yapmamın bir avantajı olurmu birde 1 çocuğumun yüzde yüz engeli bulunmakta 2010 doğumlu bunla ilgili erken emeklilik varmı varsa ne yapmam gerekiyor son olarak sigorta girişim 2003 benim hangi tarihe göre emeklilik baz alınacak cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

  • Merhaba. SSK kapsamında emekli olabilmeniz için 7000 gün 58 yaşı tamamlamanız gerekir. Doğum borçlanmasını ne zaman yaptığınızın bir önemi yok. Sadece ne kadar erken yaparsanız o kadar az para ödersiniz. Engelli çocuğunuz varsa 01.10.2008 tarihinden sonraki çalışmalarınızın 1/4’ü oranında ek hizmet SGK tarafından hizmetinize eklenir ve emeklilik yaşından da düşülür. Yani erken emekli olmanızı sağlar. Bunun için çocuğunuzun raporu ile birlikte SGK’ya başvurmanız gerekiyor.

 45. İyi günler;
  Ben ev hanımıyım ve özellikle özel sağlık kuruluşlarında hizmet alabilmek için sağlık sigortası yaptırmak istiyorum. Özel sağlık sigortası ile bağkur arasındaki fark nedir. İsteğe bağlı Bağkur yaptırırsam bütün özel sağlık kurumlarından hizmet alabilirmiyim acaba.
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler… iyi günler…

  • Merhaba. İsteğe bağlı bağkurda da özel hastanelerde ve özel sağlık kuruluşlarında diğer sigorta kolları ile aynı şekilde yararlanabilirsiniz. Arasında bir fark yok.

 46. erhabalar 03.01.1960 doğumluyum 2004 bağkur girişim var 2004-2014 bağkurlu olarak çalıştım sonra ayrıldım2014-2016 sigotalı olarak toplam 690 gün çalıştım işten ayrıldım 2016 isteğe bağlı bağkurlu oldum ve halen çalışmaktayım 1980 yılında 18 ay askerlik yaptım askerlik borçlanmasını ödersem en erken nezaman emekli olurum ve nekadar emekli maaşı alırım

  • Merhaba. 60 yaş 9000 günü tamamladığınızda emekli olursunuz. Askerlik borçlanmanız bu şartları değiştirmez. 5400 günden emekli olabilmeniz için ise 62 yaşı tamamlamanız gerekiyor.

 47. merhbalar kendim devlet memuruyum hanımıma isteğe bağlı tarım bağkuru ödüyorum
  vergi müfettişi 2016 yılında haksız yere aile yardımı ödemesi yapıldığını belirterek tarafıma zimmet çıkarmıştır(hanımı çalışıyor kabül etmiştir). bu konuda maliye ye de sunmak üzere açıklayıcı bilgi verirseniz sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba. Tarım bağkurlular 5510 Sayılı Kanunda tarımsal faaliyette bulunanlar olarak tanımlanmaktadır. Aile yardımından yararlanmak için eşin ücret karşılığı kazanç getirici bir faaliyette bulunmaması gerekiyor. ancak tarım bağkurunda bu durum mevcut. dolayısıyla tarım bağkurlu eş için aile yardımından yararlanmanız mümkün değil. Müfettişin tespit ettiği durum doğru.

 48. Merhaba
  Eşim ev hanımı. Eşim adına isteğe bağlı Bağ-Kur yaptırmayı düşünüyoruz. İsteğe bağlı Bağ-Kur yaptırmamız durumunda sağlık hizmetinden yararlanabilir miyiz. Sigorta başlar başlamaz sağlık hizmetinden faydalanmak başlar mı? Aylık prim ödemeniz askeri ücretin brüt %32 şu kadar mı olur?
  Tesekkur ederim,

  • Merhaba. Prim ödemesi brüt ücretin %32 si evet. 2017 yılı için 568 TL. Eğer eşinizin sizin üzerinizden devam eden güvencesi varsa isteğe bağlı bağkur başlar başlamaz sağlıktan yararlanır. Yoksa 30 gün beklemesi gerekiyor.

 49. Bakur isteye bağlı bir yıl ödedim başka ödeyemedim beş seneden fazla silinen seneleri satın alma imkanım varmı teşekürler

  • Merhaba. İsteğe bağlı sigortada geriye dönük silinen günlerden en fazla 1 yıllık süreye kadar olan kısmını alabilmektesiniz. Diğer süreleri alamazsınız.

 50. merhabalar..2004 yılında devlet memuru olarak işe başladım..onun öncesinde de bir yıldan fazla ssk çalışmışlığım var..eşim yurt dışında yaşadığı için istifa edip isveçe gideceğim..nasıl emekli olabilirim..

  • Merhaba. Emekli sandığı kapsamında isteğe bağlı ödemeye devam ederek prim gün sayınızı 9000 güne tamamlayarak emekli olabilirsiniz. Ya da emeklilik yaşınız geldiğinde İsviçre’deki sürelerinizi borçlanarak da emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

 51. merhaba eşim 01.03.1989 yılında sigortalı olarak işe başladı doğum borçlanması ile beraber toplam pirim gün sayısı 5176 gün geri kalan 124 günü isteğe bağlı bağ kur sigortası olarak göstermek istiyorum.
  isteğe bağlı bağ kur sigortalısı olarak gösterdiğim zaman( 1) benden aile yardımı kesilecek mi (2) eşim benim sağlık güvencemden mi faydalanacak yoksa isteğe bağlı bağ kur sigortasından mı bunun için bilgi veresiniz sevinirim.
  iyi çalışmalar dilerim

  • Merhaba.
   1-İsteğe bağlı bağkurlu olması halinde aile yardımı kesilmez.
   2-İsteğe bağlı sigortadan yararlanır. Sizden yararlanamaz.

   • verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

 52. Merhaba
  1967 doğumluyum. Mayıs 2000 yılında bağkur, isteğe bağlı sigorta başlangıcım var. Kesintisiz ödedim ve ödemem devam ediyor. Askerliğimi, Mayıs 89 – Kasım 90 yılları arasında yaptım.
  Bağkur, isteğe bağlı sigortada askerlik borçlanması yapılabilir mi? Yapılırsa faydası var mı? Varsa
  Bağkur prim ödemesini dondurup, sadece askerlik borçlanmasını ödeyebilir miyim? Sene bakımından kazancım olur mu? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba. Askerlik borçlanması yapabilirsiniz evet. Yaklaşık 9 ay askerlik borçlanmanız halinde 60 yaş yerine 58 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz.

 53. Merhaba ben 12.10.1979 doğumluyum ev hanımıyım hiç sigorta başlangıcım yok başvurabilirmiyim ve aylık ne kadar ödeyeceğim

  • Merhaba. Evet tabi ki isteğe bağlı sigortalı olabilirsiniz. bugünkü şartlarda ortalama 800-1000 TL arası.

 54. Merhaba yardımcı olursanız sevinirim.Ben işkur kursiyeri olarak işe başladım bir firmada ve işkur kursiyeri olduğum için maşımı işkur yatırdı.İşkurun belirlediği saatten fazla çalıştığım için bana işyerinin muhsebecisi ziraat bankasından hesap açtırdı ve bna benim hesabıma para yatrdılar istege bağlı sgorta dediler bu paranın yattığını görüyordum her ay düzenli yattı 1 yıl boyunca ve ben bu prayı çekebilirmiyim dediğimde evet dedi muhasebeci ve 1 yıl doldu ben parayı çekmek istediğimde bnkada param olmadıgını görüp e devlette istege bağlı 4B siğortası olarak gördüm araştırığımda bu parayı çekemediğimi öğrendim ben hiç bir şekilde de talimat vermedim 4B kapsamında para yatmasını bagkur emeklisi olunmaması gerektiğine dair birşey yapabilme gibi bir imkanım var mı parayı geri alabilir miyim ? yardımlarınız için teşekkür ederim şimdiden.

  • Merhaba. Neden öyle bir şey olmuş anlayamadım. Yani sizin talebiniz olmadan isteğe bağlı bağkur açılması mümkün değildir. SGK ile görüşün. Dosyanıza bakılır. Gerekirse dosya iptal edilebilir ve ödenen primleri geri alabilirsiniz.

 55. Methaba,
  Istege bagli sigorta yaptirsam ben ve esim sigorta kapsaminda saglik hizmetinden yararlanabilir miyiz yoksa istege bagli sigorta sadece emeklilik icin midir?
  Tesekkur ederim,

  • Merhaba. Evet isteğe bağlı sigortalı olmanız halinde hem siz hem de eşiniz sağlıktan yararlanabilirsiniz. Sadece emeklilik için değildir.

 56. Merhaba e devletten isteğe bağlı sigorta basvuru bölümünde bu yönerge yazıyor anlamı nedir acaba öğrene bilirmiyim (Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuat birimlerinin talebi üzerine 4B isteğe bağlı kayıt hizmeti durdurulmuştur).

  • Merhaba. Sistemsel bir problemden durdurulmuş gibi. Detayı için SGK’ya uğrayın lütfen.

 57. Merhabalar Hocam yardımcı olursanız sevinirim şimdi 2014 yılında bir işletme biz “ad soyad adlı ve ortakları” adı altında üzerimize vasiyet adı altında işletme verildi ve Hepimiz bağkurumuzu ödüyoruz kendi adımıza ve Ben şimdi bu “bağkuru iptal etmek istiyorum” ve her ay boşuna para vermek istemiyorum ve bir sigortalı işte kendi alanımda çalısacagım artık ve “Bunu iptal etmek istersek” sorularım şunlardır:
  1) Nasıl iptal ederim?
  2)İptal durumda herhangi borç çıkar mı bana ? (Komple Bağı koparmak istiyorum)
  3) Adıma ait vergi borcu çıkar mı ? (Adımıza Ayrı Ayrı Vergi levhası vardır ) yada kapattık diye vergi ödemesi olur mu?
  4)Burası bir işletme ve ÇAlışma ruhsatında (üç kişinin adı ve resmi geçiyor ve bu bağdan çıkarsam çalışma ruhsatı olayı nasıl olacak ? bunun içinde para ödemesi olur mu ? ) LÜtfen cevaplar mısınız ? içimin rahat etmesi için

  • Merhaba.
   1-Bağkur ödemekten muaf olmak için ortaklığı terk etmeniz gerekir.
   2-İptal tarihine kadar olan borçtan sorumlusunuz.
   3-Vergi boyutunu bilmiyorum. Vergi dairesine sorun.
   4-Ruhsat için de Belediye ya da vergi dairesinden bilgi alın lütfen.

  • TEşekkür ederim bilgiler için efenim peki ortaklıktan çıkma ile ilgili var mıdır ? bilginiz süreç vs

   • Merhaba. Maalesef o konuda pek bilgim yok. Bir mali müşavir ya da muhasebeciden bilgi alabilirsiniz.

 58. merhaba 06/07/1970 dogumluyum 01.02.1995 de ssk baslangıc yapıdı 1841 gun ssk prımı var .01/02/2000 yılında tarım bağkura gırıs yaptım 17 yıl 1 aydır da tarım bagkur yatırıyorum. şimdi ıstege baglı sıgorta yaptırsam emeklılıgım sıgorta uzerınden olur mu acaba yada nasıl bır yol ızlemelıyım tecrubesı bılgısı olan bırde ne zaman emeklı olablırım acaba.

  • Merhaba. İsteğe bağlı sigorta da bağkur olarak değerlendirilir. Ancak sizin için en erken emeklilik SSK’da. SSK kapsamında 55 yaş ve 5750 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 59. Merhaba 2 sorum olacak
  1- Annem 1951 doğumlu ve ne sigorta ne de bağkur girişi vardır. Babam emekli sadece. Annemi nasıl emekli edebiliriz.
  2- 1984 doğumluyum. 1349 gün prpimim var ve işe giriş tarihim 28,10,2005. Yurt dışında (Almanya) 2 yıldır yaşıyorum. isteğe bağlı sigorta pirimi ödeyebilirimiyim.

  • Merhaba.
   1-Emekli olma şansı yok maalesef. Bugün başlasa en az 15 yıl boyunca prim ödemesi gerekir.
   2-İkamet adresiniz yurt dışı ise Türkiye’de isteğe bağlı sigorta ödeyemezsiniz.

 60. mrb ben 1997 de üç sene isteğe bağlı bağkur yatırdım 2000 de ssk ya geçtim o yatırdığım üç sene ssk prim gün sayıma eklenmişmidir

  • Merhaba. Emeklilik dilekçesi verdiğinizde hizmet birleştirmesi yapılır.

 61. Merhaba .. bağkur borcum var o günü satın alabileceğimi söylediler şuan alma imkanım yok dondurdum .. bir şirketten sgk mı yaptırsam daha iyi isteğe bağlı sigorta mı daha iyi olur ?

  • Merhaba. Sigortalı olarak çalışmanız daha mantıklı olacaktır.

 62. Merhabalar;01 01 1969 doğumluyum. 01 05 1999 sigorta girişliyim. Toplam 517gün prim yatırılmış. İsteğe bağlı sigortalı olabilir miyim. Bu günün şartlarında aylık ne kadar ödemesi vardır.Ne zaman emekli olabilirim.Bilgilendirirseniz sevinirim.Bir şekilde emekli olmak istiyorum en uygun ödeme şekli ne olabilir sizce.

  • Merhaba. İsteğe bağlı sigortadan devam edebilirsiniz. SSK kapsamında en erken 3600 gün 58 yaş ile, bağkur kapsamında da 5400 gün 56 yaş ile emekli olabilirsiniz.

 63. selam ben 1968 dogumluyum 1986 sgk girişim var şuan sgk den 2800 günüm var 1996 yılından bagkurum var şuan sgk yok istege baglı bagkur yatırısam bagkurdanmı emekli olurum ve kaç günle emekli olurum veya emekli olmam için en uygun pirimi hangi sgk kollarından yapmalıyım teşekürler

  • Merhaba. Sizin için en erken emeklilik 4a ssk kapsamında.SSK olarak devam edin. Bağkurdan devam ederseniz geç emekli olursunuz.

  • Merhaba. Sizin için en uygun emeklilik kolu SSK’da. SSKlı olarak devam edin.

 64. Merhaba isteğe bağlı bagkur lu bayan 2004 yılı giriş li 1962 doğumlu ne zaman emekli olur ilginize teşekkür ederim .

  • Merhaba. 5400 gün 60 yaş ya da 9000 gün 58 yaşı tamamlaması halinde emekli olur.

 65. Merhaba 23 yaşındayım 3 aylık hamıleyım benım hiç sigorta girişim yok bu gün bulunduğum ildeki sgk ya gittim isteğe bağlı bagkurdan 15 günlük ödeme yapıcam orda 15 gün sonra gelin kapatıcaz dediler devamlı yatırma imkanım yok sadece doğumdan önce SGK numaramın çıkmasını istedim acaba ileride doğum borçlanması olurmu emeklilik için ileride ödeme imkanım olduğunda bana faydası olurmu bu 15 günlük bağkur yatırmamın

  • Merhaba. Evet ileride doğum borçlanması yapabilirsiniz. Doğru yapmışsınız. Doğum borçlanması yapabilmek adına faydası olur size.

 66. Çok çok teşekkür ederim.bir sorum daha olacak .primlerim asgarinin uzerinde odenmisti.odemelerim asgariden olursa emekliligime bir dezavantaj olusturur mu ? Saygilarimla iyigunler

  • Eğer sadece eksik gün kadar borçlanacaksanız çok fazla etkilemez. Emeklilikte ortalama kazanç önemlidir ve hesapta ortalama kazanç esas alınır.

 67. Merhaba kasim 95 girisliyim.calisarak sgkdan 5600 gun primim var.eksik primim 210 gun. 160 gun de dogum borçlanması yapabileceğimi ogrendim.kalan eksik primim 50 gun oluyor.eksik primimi ne sekilde odemem emeklilik acisindan daha uygun olur ? Istege bagli odeyince bag kurlumu olunuyor ? Bilgilerinizi rica ediyorum Teşekkürler

  • Merhaba. Hiç farketmez. İster isteğe bağlı ödeyin ister doğum borçlanması yapın. Her durumda SSK’dan emekli olacaksınız.

 68. Iyi gunler,size kiz kardesim adina bir konuda danisma ihtiyaci duydum.
  Kiz kardesim babamdan yetim maasi aliyor,babam 2010 yilin da vefat etti ve emekli sandigindan emekliydi.
  Kiz kardesim 1988 dogumlu ve daha evvel hic sigorta girisi bulunmuyor.Su an universitede okuyor ve istege bagli tarim bagkuruna basvurmak istiyor.

  Kiz kardesim istege bagli tarim bagkuruna basvurmasi halinde emekli sandigindan almakta oldugu yetim maasi kesilirmi ?
  Ve kiz kardesim ilerleyen zamanlarda ssk li bir iste calismaya basladiginda gecmis zamanda yapmis oldugu istege bagli tarim bagkuru sigorta giris tarihi emeklilik sartlarina ayni bir ssk sigortasi girisi gibi mi sayilir.
  Kurumdan aydinlatici bir bilgi alamadim,2008 oncesi ve sonrasi kanun degisiklerinden dolayi yetim masinin kesilip kesilemeyecegiyle alakali teredutte kaldiklarindan
  Cevaplariniz icin simdiden cok tesekkurler.
  Iyi calismalar

  • Merhaba. Emekli sandığı yetim aylığı yalnızca emekli sandığı kapsamında çalışmaya başlaması ya da evlenmesi halinde kesilir. Tarım bağkurlu olursa kesilmez. SSK kapsamında ileride işe başlarsa tarım bağkuru girişi ssk girişi olarak esas alınır. Cevapları babanızın memuriyet başlangıç tarihinin 01.10.2008 tarihinden önce olduğu varsayarak verdim.

 69. merhaba 14.08.1979 doğumluyum ek 5 tarım sigortası ödüyorum. Ek 5 bağkurmu yoksa SSK mı ?
  Ev hanımıyım ek 5 ten emekli olan biri SSK lılarla aynı şartlaramı sahip,yani maaş durumları eşitmi? son 3,5 yıl ssk ya geçmem gerekirmi?
  Ev hanımlarına erken emeklilik diye birçok haber duyuyoruz.
  1- SSK giriş (4 A ) 20.06.2000…………589 gün
  2- isteğe bağlı bağkur ( 4 B) giriş 01.01.2009………….1459 gün
  3_ Ek 5 giriş 06.02.2014…………..1198 gün

  Şu an ek 5 ödemeye devam ediyorum.doğru yoldamıyım?bana bir öneriniz varmı?şimdiden çoook teşekkür ederim

  • Merhaba.Ek5 kapsamında ödenen primler 4a diğer ismi ile ssk hizmeti sayılır. Ek 5 emekli maaşı normal ssk maaşlarına göre düşük bağlanır. Diğer haklarda bir farklılık yoktur. Son 3,5 yıl SSK’ya geçseniz bile ortalama kazanç esas alınır. Ek 5 ödenen dönemlerdeki hizmetler ortalama kazancı düşüreceğinden alacağınız emekli maaşını düşürür. Ev hanımlarına erken emeklilik gibi bir düzenleme yok şu an.
   Ek 5 ödemeye devam edebilirsiniz. eğer imkanınız varsa bir işte çalışarak kalan hizmetlerinizi tamamlayabilirsiniz.
   SSK kapsamında emekli olabilmeniz için 7000 gün ve 58 yaşı tamamlamanız gerekir.

 70. Yanıtınız için teşekkür ederim. Bir soru daha sormak istiyorum. Öğrendiğimize göre bağkur’a prim yatırmaya başladığında annem babamdan dolayı yararlandığı ssk hakkını kaybedecekmiş. Sanırım 2012 yılında yapılan bir değişiklikle yürürlüğe girmiş. Bağkur primini yatırdığı sürece bağkur üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğini söylemişler. Ssk ile bağkur sağlık hizmetlerinden yararlanma hususunda eşit avantaja mı sahip varsa farklılıklar nelerdir? Bir de prim yatırmaktan vazgeçip başvuruyu iptal ettirdiğimizde annem yeniden ssk’dan yararlanabilir mi?

  • Merhaba tekrar. Evet anneniz bağkurlu olduğu zaman babanızdan yararlanamaz. Ancak bağkuru terk ettikten sonra yeniden babanızdan faydalanmaya başlayabilir.

 71. Merhaba. Annem isteğe bağlı olarak onbeş yıllık prim borcunu ödeyip emeklilik hakkını kazandı. Beş yıl daha ödeyerek hakkını yirmi yıla tamamlamak için bağkura dilekçe verdi. Fakat beş yıl daha prim ödemekten vazgeçmek istiyor. Başvuru daha yeni olduğu için henüz prim yatırmadı. Bu durumda ilgili kuruma iptal başvurusu yaptıktan sonra herhangi bir ceza ödememiz gerekiyor mu? Bunu merak ediyorum.

  • Merhaba. Dilekçe ile durdurabilirsiniz isteğe bağlı sigortayı. Dilekçe verdiğiniz tarihten itibaren durdurulur. Açılış ve kapanış tarihi arasındaki borcu ödemeniz gerekir. Herhangi bir cezası yok.

 72. Ben yeni istege bagli sigortali olucam 1.1.1981 dogumluyum.nekadar sure pirim yatirip emekli olabilirim .

  • Merhaba. En az 5400 gün yatırmanız gerekir.

 73. merhaba;

  Annemin isteğe bağlı sigortasının 10 yıldır ödemekteyim. annem 03.02.1963 doğumlu. 03.04.2006 yılında isteğe bağlı sigortasını ilk defa ödemeye başladı ve buzamana kadar her ay düzenli ödedi.
  annem 53 yaşında normalde 58 yaşında emekli olması lazım ama primi yetmiyor. annemin yaşına göre bi 14 yıl daha prim mi ödemesi lazım lütfen bu konuda yardımcı olurmusunuz..

  • Anneniz 58 yaşında emekli olamaz. En az 5400 gün 60 yaşı ya da 9000 gün 60 yaşı tamamlaması gerekiyor.

 74. 19.08.1977 doğumluyum. 15 temmuz 1999 tarihinden beri bağkurluyum. 5600 iş gününe sahibim. Nasıl erken emekli olabilirim. (EYLÜL 1999) tarihinde işe girenler yaşa takılıyorsa benim ki temmuz ben hangi haklarımı kullanıp erken emekli olabilirim? Hangi tarihte emekli olabiliyorum? Ne zamana kadar pirim ödemem gerek. Pirim gün sayım kaç olursa pirim ödemem gerekmez. çok teşekkür ederim. İlginize.Kolaylıklar dilerim.

  • 58 yaş ve 5400 günü tamamladığınzda Bağkurda kısmi emeklilik hakkı elde edersiniz.
   9000 gün 58 yaşı tamamladığınızda ise tam emeklilik hakkı elde edersiniz.

 75. Merhaba,

  01.08.2001 tarihinde tarım bağkur’a kayıt oldum. 15 senedir kesintisiz primi ödedim.
  15 sene ve 5400 doldurmam gerekiyor diye biliyorum. Emeklilik tarihini 2023 olarak gösteriyor.

  Bu tarihler arasında prim ödemem gerekiyormu ?
  Daha erken emekli olabilmek için ne yapmam gerekir.
  Prim ödemeden sağlıktan nasıl yararlanabilirim.
  Cevap verebilirseniz sevinirim.

  Teşekkürler.

  • Kaç doğumlusunuz? Doğru bağkurdan emekli olabilmeniz için 5400 gün ve 62 yaşı tamamlamalısınız. Eğer 5400 günü tamamladıysanız terk verebilirsiniz. Sağlıktan faydalanmak için genel ssağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekir.