İsteğe Bağlı Bağkur Primi Ne Kadar 2018, İsteğe Bağlı Bağkur Şartlarıisteğe bağlı sigorta 2017 başlıklı yazımızda daha önce 2017 yılı isteğe bağlı 4b bağkur primleri, ek 5 tarım sigortası primleri ve ev hanımları isteğe bağlı sigorta prim tutarları konusunda bilgi sunmuştuk. Bu yazımızda ise 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle ödenecek 4b isteğe bağlı bağkur en düşük ve en yüksek tutarları ile isteğe bağlı bağkurlu olma şartları ve isteğe bağlı bağkurdan emeklilik koşulları konusunda bilgi edinebilirsiniz. 

İsteğe bağlı bağkur en düşük ve en yüksek prim tutarları 2018

31 Aralık 2017 tarihine kadar en düşük isteğe bağlı bağkur primi tutarı 568,80 TL iken en yüksek 4b isteğe bağlı sigorta prim tutarı ise 4.266,00 TL olarak ödenebilecek.

01 Ocak 2018 tarihi itabariyle asgari ücrete zam geleceğinden ve bağkur primleri de brüt asgari ücret üzerinden belirleneceğinden 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle ödenecek en düşük 4b bağkur primi ile en yükse isteğe bağlı bağkur primi şu şekilde olacak; • 01 Ocak 2018 -31 Aralık 2018 tarihleri arası en düşük isteğe bağlı bağkur primi:649,44 TL
 • 01 Ocak 2018 -31 Aralık 2018 tarihleri arası en düşük isteğe bağlı bağkur primi:4870,80 TL

İsteğe bağlı bağkur şartları nelerdir ?

4b yani bağkur kapsamında isteğe bağlı sigortalı olabilmek için genel şartlar şunlardır;

 • 4a SSK, 4c emekli sandığı ya da diğer kapsamlarda çalışmıyor olmanız,
 • Ziraat odalarında ya da il/ilçe tarım müdürlüklerinde aktif çiftçilik kaydı (ÇKS kaydı) olmaması,
 • İsteğe bağlı bağkur formu ile talepte bulunmanız gerekir.

Başvuru şekli ve yeri ile konu hakkında daha detaylı bilgi için ⇒⇒isteğe bağlı bağkur şartları

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için 5510 sayılı yasanın aradığı asgari yaş kaçtır?

İsteğe bağlı sigortalı olabilmeniz için 18 yaşı tamamlamanız gerekmektedir.

4b bağkur isteğe bağlı sigorta sorgulaması nasıl yapılır?

İsteğe bağlı bağkur hizmet dökümü sorgulamasını E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-4B Hizmetleri-4B Hizmet Dökümü ya da 4b Tescil bilgisi menüsünü kullanarak isteğe bağlı bağkur sorgulaması yapabilirsiniz.İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında ödenen primler hangi sigorta kolu için dikkate alınmaz?

 • 4b isteğe bağlı bağkur kapsamında ödenen primler hastalık, yaşlılık ve ölüm sigortası primleri ödenir. Yani isteğe bağlı bağkur ile tedavi olabilirsiniz. Ayrıca emeklilik primi yattığı için emeklilik hakkınız da var. Ölüm halinde ise hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanır. Ancak isteğe bağlı bağkurlular iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigortalı değildirler. Ayrıca analık hükümlerinden de yararlanamazlar. Dolayısıyla doğumdan dolayı analık doğum parası ya da emzirme yardımı alamazlar.

İsteğe bağlı bağkur ödemesi nasıl ve nereye yapılır? Son ödeme tarihi ne zamandır?

İsteğe bağlı bağkur prim ödemelerini Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı tüm banka ve PTT şubelerinden ve online bankacılık kanalıyla yapabilirsiniz. Prim ödemesini SGK Mosip Ödemeleri-4b Bağkur primleri ya da 4b Bağkur geçmiş dönem prim ödemeleri menülerini kullanarak yapabilirsiniz.

***KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***

YORUMUNUZ

 1. Babam 1995 başlangıç tarihli bağkurlu ancak 2001 yılında fransaya gitti.Şirketi kapatıp gitti.
  2001 yılından 2008 yılına kadar kaçak olarak fransada çalıştı
  Bu süre zarfında da biz bağkura olan borcunu ödedik.Ve sağlık olanaklarından yararlanabilmek için bağkuru devam ettirdik primleri ödemeye 2015 yılına kadar devam ettik.
  Emekli olabilmesi için 2015 yılından şimdiye kadar ki borcu yatırdığımızda emekli olabilir mi yoksa yurt dışında 2008 yılından sonra sigortalı çalıştığı için yurt dışı borçlanması mı yapması gerekir ?
  Fransa da çalıştığı için yurt içinde ikamet şartının olması gerekmediğini öğrendim okudum bu yüzden borcu devam ettirip 2015 yılından bu yana olan borcu ödesek emekli olur diye biliyorum..bu ne kadar doğru??
  Ayrıca Dosyanın bulunduğu sgk ya gittiğimde isteğe bağlı olarak görünmüyor dediler ne yapmam gerek..biz devam ettirip ödedik bağkurumuzu sorun etmediler ve başta söyledik isteğe bağlı olarak devam ettireceğiz diye

 2. E devletten yanlışlıkla isteğe bağlı bagkura başvurdum nasıl iptal ettirebilirim normalde SGK liyim acil yardım edin

  • Merhaba.İkametgahınızın bağlı olduğu sgkya giderek iptal dilekçesi vermeniz gerekir.

 3. Ben 2016 da istege baglı bagkur ödemesini durdurdum odeyemedim gelirim olmadığı için ve 900 günüm var 1998 yılında girişim oldu Akdeniz ateşi iltihaplı romatizma hastasıyım calışmıyorum 23.7.1970 dogumluyum bu hastalıgımdan dolayı malulen emekli olabilirmiyim yada nasıl emekli olabilirim calışamıyorum babamdan ölüm aylıgı 322 TL alıyorum ama yetmiyor bu konuda bana bir yol gösterirseniz sevinirim başka bir gelirim yok 🙁

 4. Merhaba 2001 yılında işe girdim toplamda 1600 gün SGK ödemem olmuş fakat Doğum sonrası ayrıldım işten şimdi isteğe bağlı başlatmak istiyorum tarım SGK diye bir şeyden bahsettiler . Bende yapabilir miyim dahamı avantajlıdır. Tavsiye alabilirmiyim?

  • Merhaba.Tarım işlerinde çalışmıyor iseniz Ek-5 tarım sigortası yaptıramazsınız.İsteğe bağlı bağkur kapsamında yatırabilirsiniz.

 5. İstege bagli bagkur ödemelerinde kaç sene ödenecek 36000 tamamlamak yeter mi bilgi verirseniz memnun olurum

  • Merhaba.İlk işe giriş tarihinize göre değişir Hatice Hanım.İlk işe giriş tarihinizi öğrenebilir miyim varsa prim gün sayınızı?

 6. Anneme isteğe bağlı Bağkur sigorta primi ödüyoruz, emekliliğine bir yıl kaldı. Onun adına bir şahıs şirketi kurarsak mevcut primi ödemeye mi devam ederiz yoksa prim değişir mi ? Emeklilik tarihinde bir değişiklik sözkonusu olur mu ? Teşekkürler.

  • Merhaba.Prim ödemesi değişir.Zorunlu bağkur aktif edilir.Herhangi bir değişiklik olmaz sadece prim ödemesi biraz daha fazla olur.

 7. 4b İstege baglı ödediğimiz primin ne kadari sigortaya ne kadarı emeklilik için ödüyoruz. Yani emekli olunca hangi kısmı bize geri ödenecek?

  • Merhaba. %20 uzun vade yani yaşlılık,malulluk ve ölüm olan kısmı geri dönecek olan primdir. % 12.5 da genel sağlık sigortası primi ödüyorsunuz.

 8. merhabalar.eşime isteğe bağlı(bağkur) kapsamında sigorta ödemek istiyorum çünkü ben memurum ve aile yardımımın kesilmemesi için bu tür sigortayı ödemem gerekiyormuş. eşimin sigorta başlangıcı 12.04.2008 tarihli olarak 5 gün ödenmiş bir sigortası var.zamanında babası yani kaynatam başlangıç yapmış.şimdi ben sigortasına devam etmek istesem kaç yıl ödemem gerekiyor.yada kaç günümüz olursa emeklilik hakkını kazanmış olur.kaç yaşını doldurursa emekli olur. internetten araştırmama göre 09.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında işe giren kadınların 4.500 gün (12.5 yıl) ile emekli olabilmeleri için 58 yaşını tamamlamış, 25 yıldan beri sigortalı olması gerekiyor diye okudum.açıklama yaparsanız sevinirim.

  • Merhaba.Öncelikli olarak son yazdığınız doğrudur. 4500 58 yaş ve 25 yıl sigortalılık süresini doldurduğunda ssk dan emekli olabilir.Aile yardımını eşiniz çalışmıyorsa alabilirsiniz zaten isteğe bağlı yapmanıza gerek yok.

 9. İsteğe bağlı sigortalılar ziraat bankası ile imzalanan protokol den yararlanabiliyor mu?

  • Merhaba. Kredi esnaflara ödeniyor. İsteğe bağlı bağkur kapsamında olanlar yararlanamıyor bildiğim kadarıyla.

 10. İsteğe bağlı bağ kur da primler ek 5 deki gibi brüt asgari ücretin her yıl bir gün artan (2018 yılı için ) 25 günlük tutarı üzerinden mi yatıyor nasıl oluyor bilgi verirseniz sevinirim yani emekli olabilmek için eksik günlerimi ek 5 den mi yoksa isteğe bağlı bağ kur dan mı yatırsam daha
  yıl var avantajlı olurum . Emekliliğim 2025 yılında doluyor ve 5 yıl eksiğim var

  • Merhaba. Hayır isteğe bağlı bağkur 30 günlük brüt kazanç üzerinden yatar. Prime esas kazanç kaybı yok. Brüt asgari ücretin %32’sini ödersiniz. Eğer SSK kapsamında emekli olmanız gerekiyorsa ek 5 kapsamında devam edin. Ancak Ek 5 kapsamında primleri biraz yüksekten ödemenizi tavsiye ederim.

 11. Evet aylık olarak ne zaman na kadar yatırılır onun hakkında bilgi nereden alabilirim teşekkürler cevap için.

  • Aylık tutar yazımızda belirtilmiştir. Her ayın primini takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekir.

 12. İsteğe bağlı tutarını ne kadar ödemem gerektğini nereden öğrenebilirim

  • Merhaba. Aylık tutarını soruyorsanız 2018 yılı için 649,44 TL.

 13. İşten şartlar ağır olduğundan ayrıldım işsizlik maaşı alırmıyım

  • Merhaba. Kendi isteğiniz ile ayrıldıysanız işsizlik maaşı alamazsınız.