İşsizlik Maaşı Başvuru Süresi Nedir, İnternetten Başvuru Nasıl Yapılır?


İşsizlik Maaşı Başvuru Süresi Nedir, İnternetten Başvuru Nasıl Yapılır?


İşsizlik maaşı işten ayrılan çalışanlar için en büyük güvencelerden birisidir. Bu yazımızda işsizlik maaşı hakkında merak ettiğiniz soruların cevabını bulabilirsiniz. 

İşten ayrıldım ne kadar süre içinde işsizlik maaşına başvurmalıyım?

İşten ayrıldığınız tarihten itibaren 30 gün içerisinde işsizlik maaşı başvurusunu yapmanız gerekir. Ha 1 ay içerisinde başvuru yapmazsam işsizlik maaşı alamaz mıyım dediğinizi duyar gibiyim? Tabi ki alabilirsiniz. Ancak başvuru yaptığınız tarihten sonra bağlanacağı için maaş olarak kaybınız olur.

İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır, internetten işsizlik maaşı başvurusu yapma!

İşsizlik maaşı başvurunuzu; • Herhangi bir İŞKUR Müdürlüğüne,
 • www.iskur.gov.tr adresinden ve,
 • E-devlet sisteminden yapabilirsiniz.

İşsizlik maaşı başvurunuzun takibini yine E-devlet sistemi aracılığı ile yapabilirsiniz.

İşsizlik maaşı başvurusu E devlet ile nasıl yapılır?

İşsizlik maaşı başvurunuzu E-devlet sistemi aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. Başvuru için E-devlet şifrenizin olması yeterli. Eğer E-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz. E devlet sisteminden işsizlik maaşı başvurusu için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Daha sonra aşağıdaki aşamaları takip edin;

 • E-Hizmetler,
 • İŞKUR
 • İşsizlik ödeneği başvurusu,

⇒⇒İşsizlik maaşı başvurunuzu buradan yapabilirsiniz

İşsizlik maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını da yine E-devlet sisteminden öğrenebilirsiniz.

⇒⇒⇒⇒İşsizlik maaşı başvuru sonucunuzu buradan öğrenebilirsiniz

İşsizlik maaşı başvurusu şartları nelerdir?

İşsizlik maaşından yararlanabilmeniz için;

 • İşten kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında ayrılmış olmanız,
 • İşten ayrıldığınız tarihten önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün SSK hizmetinizin olması,
 • İşsizlik maaşı başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

Ne kadar işsizlik maaşı alırım?

Ne kadar işsizlik maaşı alırım sorusunun cevabı işten ayrılış tarihinizden önceki son 4 aylık brüt kazancınızın ortalamasına göre belirlenir.İşten ayrılış tarihinden önceki son 4 aylık toplam SGK brüt kazancınızın son 4 ayın toplam gün sayısına bölünmesi sonucu bulunan tutarın %40’ı 1 günlük işsizlik maaşı tutarınızı gösterir. Bunun 30 katı da 1 aylık işsizlik maaşınızdır.

İşsizlik maaşı hiçbir şekilde brüt asgari ücretin %80’ini geçemez. Örneğin 2017 yılı için brüt asgari ücret 1777,50 T.L. 2017 yılında en düşük işsizlik maaşı 722,00 TL iken en yüksek işsizlik maaşı ise en fazla brüt tutarın %80’i yani 1444,00 TL olabilmektedir.

İşsizlik maaşı başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?

İnternet üzerinden başvuru yapmanız halinde İŞKUR’a herhangi bir evrak ibraz etmenize gerek yok. Ama İŞKUR şubesine başvuru yapacaksanız SGK Hizmet dökümü ile sigortalı işten ayrılış bildirgenizi yanınızda götürmeniz sizin adınıza yararlı olacaktır.

İşsizlik maaşı başvurusu sonucu kaç günde sonuçlanır?

İşsizlik maaşı başvurusu genelde fazla sürmez. Başvurunuzu takip eden ay sonunda işsizlik maaşınızı PTT aracılığı ile alabilirsiniz. İşsizlik maaşı başvuru sonucunuzu yukarıda belirtildiği gibi E devlet sisteminden sorgulayabilirsiniz.

İşsizlik maaşı kaç ay alınır?

Eğer işten ayrıldığınız tarihten önceki son 3 yıl içinde;

 • 600 gün SGK varsa 6 ay,
 • 900 gün SGK varsa 8 ay,
 • 1080 gün SGK varsa 10 ay süreyle işsizlik maaşı alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı alırken SGK primi yatar mı?

İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca Genel Sağlık sigortası primleriniz İŞKUR tarafından ödenir. Dolayısıyla işsizlik maaşı süresi boyunca hem siz hem de bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler sağlık yardımlarından yararlanmaya devam eder.İşsizlik maaşı konusunda detaylı bilgi konulu yazımızdan işsizlik maaşı konusunda merak ettiğiniz herşeyin cevabını bulabilirsiniz.

***KONU HAKKINDA TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ

4 Yorum "İşsizlik Maaşı Başvuru Süresi Nedir, İnternetten Başvuru Nasıl Yapılır?"

 1. Fulya   26 Mart 2018 at 20:02

  Merhaba ağustos aynın 2014de sigortam başladı ve 11.03.2018 işten çıkarıldım aynı yerde çalıştım bu süreçte 21.03.2018 de işkura işsizlik maaşı için başvuru yaptım acaba işsizlik maaşı alabilir miyim başvuru onayı ne zaman gelir ve alacağım maaş ne kadar olur

  Cevapla
  • SgkUzman   26 Mart 2018 at 20:11

   Merhaba.İşsizlik maaşı hangi kod ile çıkarıldığınıza son 3 yıl içinde en az 600 prim gününüzün olduğuna ve son 4 ay boyunca 120 gün sigorta priminizin eksiksiz yattığına bağlı olup bu şartları taşıyorsanız maaşınız bağlanacaktır.En geç 1 ay içerisinde sonuçlanır.

   Cevapla
 2. Murat   2 Mayıs 2017 at 19:02

  Ağustos, 2012 başlangıç agustos 2015 çıkış çalıştım. Ağustos 2015 den ocak 2016 ya kadar işsizlik maaşı aldım.2016 Ocak dan 2016 kasima kadar calistim. 2017 ocak dan nisan 26 sına kadar çalıştım ve çıkarıldım. BU DURUMDA İŞSİZLİK MAAŞI BAĞLANIRMİ. TESEKKURLER .

  Cevapla
  • SGKuzmani   3 Mayıs 2017 at 08:34

   Merhaba. En son çalışmanız 120 gün olmadığı için işsizlik maaşı alamazsınız.

   Cevapla