İşsizlik Maaşı Alma Şartları Uzmana Sor


İşsizlik Maaşı Alma Şartları Uzmana Sor


İşsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşı ne kadar?İşsizlik ödeneği şartları nelerdir?

İşten ayrılan çalışan açısından en önemli güvencelerden birisi işsizlik maaşıdır. İşsizlik maaşı alabilmek belirli şartlara bağlanmıştır. Bu yazımızda bu konuda sizlere detaylı bilgi sunmaya çalışacağız. Ayrıca işsizlik maaşı konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden uzmanımıza sorabilirsiniz. Sorularınız kısa süre içinde yanıtlanacaktır. 

İşsizlik maaşı koşulları, işsizlik maaşı almak için ne kadar çalışmak gerekir?

İşsizlik ödeneği alma şartları şunlardır; • İşten ayrıldığınız tarihten önceki 120 gün sigortanızın olması,
 • İşten ayrıldığınız tarihten önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortanızın olması,
 • Kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işsiz kalmış olmanız gerekiyor.

Önemli not: Kendi isteğiniz ile işten ayrıldıysanız ya da kusurunuzdan dolayı işveren çıkışınızı verdiyse işsizlik ödeneği alamazsınız.

İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

İşsizlik maaşı başvurusunu;

 • İşkur müdürlüğüne elden,
 • E devlet sisteminden ya da
 • www.iskur.gov.tr adresinden online olarak yapabilirsiniz.

E devlet sisteminden işsizlik ödeneği başvurusu için aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. (e devlet şifreniz yoksa PTT’den alabilirsiniz)
 • İŞKUR
 • İşsizlik ödeneği başvurusu,

Seçeneklerini takip ederek işsizlik ödeneği başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İşsizlik maaşı ne zaman ve hangi bankaya yatar?

İşsizlik maaşı her ayın sonunda yatar. İşsizlik ödenekleri PTT bank aracılığı ile ödenir.

İşsizlik maaşı kaç ay alınır?

İşsizlik ödeneğinden yararlanacağınız süre işten ayrıldığınız tarihten önceki son 3 yıllık toplam gün sayısına göre belirlenir. Eğer işten ayrıldığınız son 3 yıl içerisinde;

 • En az 600 gün varsa 6 ay,
 • 900 gün varsa 8 ay,
 • 1080 gün varsa 10 ay süre ile işsizlik maaşı alabilirsiniz.

İşsizlik parası ne kadar alınıyor?

Daha önce Ne Kadar İşsizlik Maaşı Alırım başlıklı yazımızda işsizlik maaşının nasıl hesaplandığı ve ne kadar ödendiği konulu yazımızda detaylı bilgi sunmuştuk. 2017 yılı için en düşük işsizlik ödeneği 711 TL iken en yüksek işsizlik maaşı da 1422,00 T.L. 

4b Bağkurluyum işsizlik maaşı alabilir miyim?

İşten ayrıldınız. Devam eden vergi kaydınız, çiftçilik kaydınız ya da şirket ortaklığı v.s. kaydınız var ve size bağkur açılması gerekiyor. Bu durumda işsizlik ödeneğinden yararlanamazsınız. Dolayısıyla bağkurlu birisine işsizlik parası ödenmez.

4c emekli sandığı kapsamında memurum, görevden ayrılırsam işsizlik ödeneği alabilir miyim?

4c emekli sandığı kapsamında çalışırken  herhangi bir sebepten dolayı görevden ayrılmanız halinde işsizlik maaşı alamazsınız. Zira devlet memurlarının işsizlik priminden muaf olduğu ve işsizlik maaşı alamayacağı konusunda Görevden Ayrılan Memurlar İşsizlik Maaşı Alabilir mi başlıklı yazımızda yer vermiştik.

İşsizlik maaşı alırken SGK GSS Borcu çıkar mı?

İşsizlik parası aldığınız dönem boyunca Genel Sağlık Sigortası primleriniz İŞKUR tarafından ödenir. Dolayısıyla işsizlik ödeneği süresi boyunca sağlık güvenceniz aktif olur. Eşiniz, çocuklarınız, anne ve babanıza bakmakla yükümlü iseniz onlar da sizin sigortanızdan yararlanır.

İşsizlik maaşı alırken sigorta primi ödenir mi?

İşsizlik maaşı süresi boyunca sigorta primi ödenmez. Yalnızca genel sağlık sigortası primi ödenir. İşsizlik maaşı alınan süre emeklilikte sayılmaz .

Sigortalı çalışırsam işsizlik maaşım kesilir mi?

İşsizlik maaşı alırken sigortalı çalışmanız ya da kayıt dışı çalıştığınızın tespit edilmesi halinde işsizlik maaşınız kesilir. Eğer kayıt dışı çalışmadan dolayı geriye dönük bir sigorta tespiti varsa geriye dönük olarak size ödenen işsizlik maaşları gecikme zammı ve faizi ile birlikte sizden geri alınır.

İşsizlik maaşı çıkış kodları nelerdir?

Aşağıdaki SGK işten ayrılış kodlarından biri ile çıkışınızın verilmesi halinde işsizlik ödeneği alabilirsiniz.

 • 04-Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi
 • 5- Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi
 • 12-Askerlik
 • 15- Toplu işçi çıkarma
 • 17- İşyerinin kapanması
 • 18- İşin sona ermesi
 • 23- İşçi tarafından zorunlu nedenle fesih
 • 24- İşçi tarafından sağlık nedeniyle fesih
 • 25- İşçi tarafından işverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih
 • 27- İşveren tarafından zorunlu nedenlerle ve tutukluluk nedeniyle fesih
 • 28- İşveren tarafından sağlık nedeni ile fesih
 • 31-Borçlar Kanunu, Sendikalar Kanunu, Grev ve Lokavt Kanunu kapsamında kendi istek ve kusuru dışında fesih
 • 32- 4046 sayılı Kanunun 21. maddesine göre özelleştirme nedeni ile fesih
 • 33- Gazeteci tarafından sözleşmenin feshi
 • 34- İşyerinin devri, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedeniyle fesih

İşveren SGK işten çıkış kodumu hatalı vermiş işsizlik maaşı alamıyorum, düzeltilebilir mi?

Yukarıdaki kodlardan ya da gerekçelerden biri ile işten ayrıldınız. Ancak işvereniniz işten ayrılış bildirgenizi hatalı olarak verdi ve işsizlik maaşı başvurunuz İŞKUR tarafından reddedildi. Bu durumda işten ayrılış kodunun düzeltilmesi gerekir. İşvereniniz Sosyal Güvenlik Kurumu’na işten ayrılış bildirgenizin düzeltilmesi için dilekçe verecek. Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli düzeltmeyi yaptıktan sonra maaşa yeniden başvurabilirsiniz.İşsizlik maaşına başvuru süresi kaç gündür, geç başvuru yaparsam maaş alabilir miyim?

İşsizlik ödeneği başvurunuzu işten ayrılış tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yapmanız gerekiyor. 30 gün içerisinde yapmadığınız takdirde işsizlik maaşı yine ödenir. Ancak başvuru tarihinden itibaren ödenir. Geriye dönük olarak bağlanmaz.

***KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ

31 Yorum "İşsizlik Maaşı Alma Şartları Uzmana Sor"

 1. Büsra   25 Mayıs 2018 at 17:03

  Merhaba. İşsizlik maaşından yararlanmak için işverenim işten çıkartmıyor. Yıllık sözleşmem bittiği için işten çıkmış olsam yararlanabilirmiyim. Teşekkürler.

  Cevapla
 2. samet erol   14 Nisan 2018 at 00:16

  merhaba, ben 2009 yılında işe başladım 19 ay çalıştıktan sonra askerlik sebebiyle kıdem tazminatımı aldım işten ayrıldım ama işsizlik başvurusu yapmadım. daha sonra askerden gelince aynı iş yerine tekrar başladım 2012 yılında ve halen çalışmaktayım şimdi üniversiteye gideceğim ve kıdem tazminatımı almak istiyorum okul okuyacağım diye yasal bir hakkım varmı tazminatımı almak için veya istifa edersem işsizlik maaşı alabilir miyim.yardımcı olursanız çok sevinirim. teşekkürler.

  Cevapla
  • SgkUzman   14 Nisan 2018 at 15:54

   Merhaba.İş Kanunu’nda ve Yargıtay’ın bazı kararlarında hangi durumlarda işçinin iş sözleşmesini feshetmesinin haklı olacağı durumlar sayılmıştır;ancak sizin durumunuz bunların içinde maalesef sayılamaz.Bu sebepten dolayı istifa ettiği takdirde kıdem tazminatı alamaz;ancak şuna dikkat ediniz istifa ederken ihbar öneline uyun yada bu konu ile ilgili olarak işvereniniz ile anlaşın,yoksa işvereniniz ileride size dava açarak 8 haftalık ihbar öneli için tazminat talep edebilir.İşsizlik maaşı istifa nedeni ile ayrıldığınızda alamazsınız.

   Cevapla
 3. Hasan bat   9 Nisan 2018 at 08:01

  Selamlar benim sorum işten çıkarıldım fakat son 3 yıl sgk ile 600 dolmadı 3 g7n eksik cikiyor fakat bagkurumda var 3 yil ve. Öncesinde uzerime iş yeri oldugu icin ama şu an işyeri falan yok sgk bagkur beraber gun tamamlamazmı saygilar.

  Cevapla
  • SgkUzman   10 Nisan 2018 at 07:10

   Merhaba.Tamamlanamaz Hasan Bey.Bağkur prim ödemelerinin içinde işsizlik primi bulunmuyor çünkü.

   Cevapla
 4. mehmet   24 Mart 2018 at 23:49

  merhaba 4 sene kadar calışmış oldugum is yerinden tutukluluk nedeniyle ayrıldım. iş yeri tazminatımı ödedi. ben cezaevindeyken ailem işsizlik maası için müracat ediyor. kabul ediliyor ama ben cezaevinde oldugum icin 3. kişilere verilmiyor denilip dondurmuşlar çıkınca alabilir demişler. Ben şu an zorunlu olarak tarım sigortası ödüyorum bana işsizlik maaşı yatarmı müracat etsem.

  Cevapla
  • SgkUzman   10 Nisan 2018 at 07:10

   Merhaba.Tarım sigortası zorunlu olan bir sigortalılık değildir.Tarım bağkuru zorunludur.Eğer cezaevinde bulunduğunuz sürece ek-5 tarım sigortası ödüyorsanız ileride iptal edilebilir primleriniz.İşsizlik maaşınızı da alabilmek için boşta geçirmeniz gerekir sürelerinizi.

   Cevapla
 5. Fatih   6 Mart 2018 at 13:45

  Merhaba sekiz yıl kesintisiz çalışmış olduğum iş yerimden 1080 günden fazla çalışmış günün olmasına rağmen e-devletten sorgulama yaptığımda sekiz ay işsizlik maaşı hakkı kazanmış görünmekteyim. Konu hakkında yardımcı olur musunuz ?

  Cevapla
  • SgkUzman   24 Mart 2018 at 15:21

   Merhaba.Son 3 yıl içinde eksiksiz bütün günleriniz 30 olarak yatırıldı ise 10 ay hak kazanırsınız.Bu şartı sağlıyorsanız İşkura itiraz ediniz.

   Cevapla
 6. melike   1 Mart 2018 at 14:29

  Merhaba acil yardımınıza ihtiyacım var işkur bana fazla ödeme gerekçesiyle bir tebligat gönderdi olayı araştırdığımda işsiz kaldığım günlerde bir günlük iş yaptığım bir yerin yedi ay boyunca çalışmadığım halde puantaj kaydını girmesinden kaynaklandığını gördüm. Bu durumda ben bir günlük ceza ödeyecekken tam 7 aylık bir ceza ödemek durumunda bırakıldım .BU durumda ne yapabilirim ? benim suçum olmayan bir durumda benden çokca fazla bir para talep ediliyor. Nasıl bir adım atmam gerektiğini bilmiyorum.

  Cevapla
  • SgkUzman   23 Mart 2018 at 20:19

   Merhaba.Hemen o yatan primlerinize ait sosyal güvenlik merkezine giderek dilekçe veriniz.O günlerin iptali dilekçenize istinaden yapılınca 7 aylık bir tutar ödemek zorunda kalmayacaksınız.

   Cevapla
 7. osman   17 Ocak 2018 at 16:38

  Eşim 09.05.2015 tarihinde işe başladı ve 31.03.2017 tarihinde evlilik işten ayrıldı 683 günü oldu.
  Daha sonra biraz ara verdikten sonra 31.10.2017 tarhinde tekrar işe başladı ve şuan halen devam etmekte hamile olduğundan muhtemelen 01.02.2017 tarihinde analık raporu alıp çalışmayacak.Doğum parası için 1 yıl önce 90 gün şartı haklarını doldurdu.Ancak doğumdan sonra ilk çocuk olduğu için 2 ay yarım gün çalışıp 1 ay 15 gün 2 ay 15 gün ssk hizmet süresi yansıcak.2 ay yarı zamanlı çalışma dolduktan sonra işten çıkartırılırsa işsizlik maaşı için son 120 gün olayı çıkıştan önce hem 2 ay 15 gün ayrı ayrı olduğundan hem de doğum raporu araya girdiğinden dolayı alınabilir mi ?Yoksa doğumdan önce 120 gün kesitisiz olmadığından dolayı doğumdan sonra 120 gün kesintisiz mi gerekir ?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   17 Ocak 2018 at 16:48

   Merhaba. İşsizlik maaşı alabilmesi için işten ayrılış tarihinden önceki son 120 gün primlerinin eksiksiz ödenmesi gerekir. İstirahatli olduğu süreler tam olarak değerlendirilir o sıkıntı olmaz. Ancak yarı zamanlı çalışma ödeneği aldığı süreler engel teşkil eder mi onu bilemiyorum. İşkur’a bir sorun.

   Cevapla
 8. isa   3 Ocak 2018 at 14:42

  hakan bey cok tesekkür ederim öncelikle geri dönüsünüz icin son sorum olacakti kusura bakmayin tekrar rahatsiz ediyorum isten ayrildiktan sonra mi basvuru yapacagim yoksa askerlikten sonra mi basvuru yapacagim tesekkür ederim simdiden yardiminiz icin.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   3 Ocak 2018 at 20:33

   İşte onu ben de tam bilmiyorum. Bir İşkur a sorun lütfen.

   Cevapla
 9. isa   2 Ocak 2018 at 20:37

  peki hakan bey bana bunu söyleyin askerlikten dolayi issizlik maasi alinirmi ?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   2 Ocak 2018 at 21:49

   Askerde iken alamazsınız. Askerlik bitiminde alabilirsiniz. Eğer sormak istediğiniz şey askerlik sebebi ile işten ayrılma halinde işsizlik maaşı alınır mı. Evet alınır. Ama askerlik bitiminde alırsınız.

   Cevapla
 10. isa_serhan@hotmail.com   2 Ocak 2018 at 14:49

  hakan bey yardiminiza ihtiyacim var ben 4 yildir calismaktayim seneye 5. yilimi doldurup askere gidecegim simdi sorum su : ciktiktan sonra hemen issizlik maasi basvurusunu yapayim mi ve sanirim askerdeyken alamiyorum peki askerden geldikten sonra mi alacagim issizlik massi ben askerlik bitirdikten sonra hemen yurtdisina gidip üniversiteye basliyacam yinede nasil veya issizlik maasimi alabilirrim yada en iyisi siz bana nasil bir tavsiyede bulunursunuz simdiden tesekkürler yardiminiz icin … lütfen bana detayli bir bilgi verin isyerimden ayrildiktan sonra mi yapmamiz lazim bu bu issizlik maasini yoksa askerden geldikten sonra mi ve askerlik nedeniyle kesin alabilirim degilmi issizlik maasimi ?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   2 Ocak 2018 at 20:17

   Merhaba. Sizin iş biraz karışık. En iyisi siz bir İşkur müdürlüğüne giderek net bilgi edinin.

   Cevapla
 11. sait   26 Aralık 2017 at 15:47

  Merhaba.Eşim kurumsal bir firmada çalışmakta ve doğum iznine ayrılmış bulunmaktadır.Doğum ödeneğinden faydalanabilmesi için son 1 yılda 90 gün pirimi mevcut.Eşimin çalışmakta oldugu firma izini boyuncu pirim yatırmaya devam ediyor.Çalışmaya devam ediyormuş gibi.(personelin pirimini ödüyor , sgk dan alınan ödeneği firma geri istiyor)(kendi insiyatifini kullanıyor firma) Merak ettiğimiz konu izin sonunda işveren tarafından işten çıkarılsa işsizlik maaşı almaya hak kazanır mı ?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   26 Aralık 2017 at 22:21

   Merhaba. Çıkışı işveren tarafından verilirse ve işten ayrıldığı tarihten önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigorta primi varsa işsizlik maaşı alabilir eşiniz.

   Cevapla
   • sait   27 Aralık 2017 at 08:40

    Teşekkürler

    Cevapla
 12. Kazim   17 Aralık 2017 at 19:58

  01,11,2017 de 18 ay çalıştığım işimden ayrildim 02.11.2017 de başka bir ışe girdim burdan cikarilirsam işsizlik maaşı alabilirmiyim

  Cevapla
  • Hakan KAYA   17 Aralık 2017 at 21:58

   Merhaba. En az 120 gün çalışmış olmanız ve çıkış verilen tarihten önceki son 3 yıl içerisinde de en az 600 gün sigorta priminizin olması halinde işsizlik maaşı alırsınız.

   Cevapla
 13. Erdi   5 Kasım 2017 at 13:29

  Ben kasım 2016-nisan 2017 tarihleri arasında kısa donem askerlik yaptım.
  Geldikten 1 ay sonra sözleşmeli olarak işe basladım. Bu ay sonu sozleşmem bştiyor ve işten ayrılacağım. Son 120 gün de sıkıntı yok ama son 3 yıl için 560 gün sigortalı oluyorum. Arada askerlik olduğu için o zaman boş gözüküyor ve 600 güne tamamlanmıyor işsizlik odeneği alabilmem için.
  Bu askerlik le ilgili extra bir durum söz konusu mu? Ya da arada askerlik olduğu için extra bir 6 ay tarihi geriye çeker mi ve ya askerde olduğum dönem için sgk borlanması yapıp ödeyip süreyi 600 güne tamamlarsam isizlik ödeneği alabilir miyim ??

  Cevapla
  • Hakan KAYA   6 Kasım 2017 at 11:17

   Merhaba. Maalesef askerlik süreleri prim gününden sayılmıyor. Borçlanma yapsanız bile maaş almaya hak kazanamazsınız

   Cevapla
 14. Eray   1 Kasım 2017 at 11:17

  Merhaba. 20.10.2017 de işten çıkartıldım. Son 5 aydır sigortam vardı. Bunun öncesinde ise bağkurluydum. Bağkur borcum için dilekçe versem ve sigortamdan saydırsam bu şekilde işsizlik maaşı alabilir miyim ?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   1 Kasım 2017 at 14:06

   Merhaba. Hayır alamazsınız. Son 3 yıl içerisinde en az 600 gün 4a SSK primi ödenmiş olması gerekir. Bağkurda geçen süreler dikkate alınmıyor.

   Cevapla
 15. burak   5 Ekim 2017 at 14:34

  merhaba, yurt dışında 1 yıl boyunca dil okulunda eğitim alacak kişi, işveren tarafından işten çıkarılarak işsizlik maaşı haklarına sahip olan kişi yurtdışındayken işsizlik maaşı alabir mi?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   9 Ekim 2017 at 08:30

   Merhaba. İşsizlik maaşı PTT aracılığı ile ödeniyor. Yurt dışında iken çekemez maaşı. Ama sonrasında birikmiş olarak alabilir sanırım PTT’den.

   Cevapla
 16. Pingback: Bağkurlulara Ne Zaman İşsizlik Maaşı Ödenecek, Bağkurludan Ne Kadar İşsizlik Primi Kesilecek | | SGK ve Çalışma Rehberi