İşe İade Davası Hakkında Biilinmesi Gerekenler


İşe İade Davası Hakkında Biilinmesi Gerekenler


İşveren çıkışımı verdi işe iade davası açabilir miyim? İşe iade davası nasıl açılır? İşe iade davası için gerekli şartlar nelerdir? işe iade davası için izlenmesi gereken yol nedir?

Bilindiği üzere iş sözleşmesi herhangi bir sebep gösterilmeden feshedilen sigortalıların işe iade davası açma hakları bulunmaktadır. Bu yazımızda işe iade davaları ile ilgili merak edilen tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

İşe İade Davası Açabilmek İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

İşe iade davası açabilmek için; • İş sözleşmesinin işveren tarafından herhangi bir sebep gösterilmeden feshedilmiş olması,
 • İş sözleşmesinin feshinde belirtilen nedenin gerçeği yansıtmaması,
 • İşe iade davası açılacak işyerinde en az 30 sigortalının çalışıyor olması,
 • işe iade davası açacak sigortalının en az 6 aydır çalışıyor olması,

halinde feshin geçersizliği ve işe iade davası talebinde bulunulabilmektedir.

İşe İade Davası İş Sözleşmesinin Fesih Tarihinden İtibaren Kaç Gün İçerisinde Açılmalıdır?

İş sözleşmesinin işveren tarafından fesih tarihinden itibaren en geç 1 ay içinde işe iade talebinin iş mahkemesine iletilmesi gerekmektedir.

İşçi İşe İade Davasını Kazandıktan Sonra İşe Başlamak İçin Kaç Gün İçerisinde İşverene Başvurmalıdır?

ise-iade-davasiMahkemenin işe iade davası sonucunu sigorta lehine vermesi halinde sigortalının mahkeme kararının tebliğinden itibaren en geç 10 işgünü içerisinde işe başlamak için işverenine yazılı olarak talepte bulunması gerekmektedir. Aksi halde mahkeme kararının bir hükmü kalmayacaktır.

İşe İadesine Karar Verilen İşçiyi İşveren Kaç Gün İçerisinde İşe Başlatmak Zorundadır?

İşveren sigortalının kendisine müraacat tarihinden itibaren en geç bir ay içerisinde sigortalıyı işe başlatma zorunluluğu bulunmaktadır.

İşveren İşe İade Kararına Uymazsa Ne Olur?

Mahkeme kararına uymayarak sigortalıyı işe başlatmayan işveren en az 4 aylık en fazla 8 aylık net ücret tutarında sigortalıya ücret ödemek zorundadır. Tazminatın ne kadar olacağı mahkeme kararında belirtilmektedir.

İşe İade Kararı Verilen ve İşverence İhbar Tazminatı ve Kıdem Tazminatı Ödenen Sigortalının Durumu Ne Olur?

İşe iade sonucu verilecek olan tazminat tutarına mahsup edilir.

Yani ödenecek tutardan düşülür.

İşe İade Davası Sonucu Ödenen 4 Aylık Ücret İçin SGK Primi Yatırılır mı?

Bu süreler için tüm SGK primleri yatırılır ve bu süreler hizmetten sayılır.

İş Sözleşmesi Belirli Olan Sİgortalı İşe İade Davası Açabilir mi?İş sözleşmesinin bitim tarihi belli olan yani belirli süreli iş sözleşmesine tabi çalışan sigortalıların sözleşme bitim tarihinde işten ayrılışlarının verilmesi halinde işe iade davası açma hakları yoktur.

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***YORUMUNUZ

3 Yorum "İşe İade Davası Hakkında Biilinmesi Gerekenler"

 1. Ahmet   30 Kasım 2016 at 21:51

  Merhaba ben Ahme: Biz 11 kişi 10 sene belde belediyesinde mevsimlik işçiiydik sene içinde enfazla beş ay 29 gün olarak çalıştırıldık süre doluncada yevmiye ile çalıştık2014 mart ayında belediyenin kapatılması nedeniyle iş sözleşmemim süresi domadan fesih oldu 2009 yılında sendikalı oldum ve avukatı işe iade için dava açtı yaklaşık bir sene sürdü davayı kazanamadı yargıa gitti oradan da olumlu cevap gelmediğini söyledi içerde kalan maaş ve ikramiye tutarını il özel idaresi ödedi (belediye alacak vereceği ile il özel idaresi ne devir oldu) şimdi ise tazminat için davanın sonucunu bekliyoruz hala bir şansımız olumu

  Cevapla
  • SGKuzmani   1 Aralık 2016 at 07:11

   Mahkemenin kararını beklemek lazım. Bu konuda kesin bir şey söylemem anlamsız olur.

   Cevapla
 2. Pingback: Sigortalıların İş Sözleşmeleri Hangi Hallerde Feshedilebilir? | SGK, SSK, EMEKLİ SANDIĞI, BAĞ-KUR VE ÇALIŞMA HAYATI İLE İLGİLİ GÜNCEL BİLGİLER | SGK, SSK, EMEKLİ SANDIĞI, BAĞ-KUR VE ÇALIŞMA HAYATI İLE İLGİLİ GÜNCEL BİLGİLER