İşe Giriş Bildirgesi Nedir, İşe Giriş Bildirgesi İptali Nasıl Yapılır?


İşe Giriş Bildirgesi Nedir, İşe Giriş Bildirgesi İptali Nasıl Yapılır?


Sigortalı işe giriş bildirgesi işveren tarafından çalışanın sigorta ilk girişinin ve çalışma bilgilerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda bildirilmesini sağlayan elektronik belge türüdür.Bildiğiniz gibi bir işyerinde çalışmaya başlayacak sigortalı için en geç sigortalının işe girdiği tarihten önceki güne kadar elektronik ortamda işe giriş bildirgesinin verilmesi gerekmektedir. Aynı gün işe giriş verilebilen tarım, inşaat ve balıkçılık işyerleri ile yeni tescil edilen işyerleri haricindeki tüm işyerlerinde işe başlayacak çalışan için ssk işe giriş bildirgesinin sistemden verilmesi gerekmektedir. Aynı gün ssk girişi yapılır mı başlıklı yazımızda daha önce bu konu hakkında detaylı bilgiler sunmuştuk. Bu yazımızda ise işe giriş bildirgesi düzenleme, işe giriş bildirgesi iptali ve işe giriş bildirgesi örneği konusunda detaylı bilgi sunmaya çalışacağız.

İşe giriş bildirgesi girişi nasıl yapılır, ?

İşe başlayan sigortalının sigorta girişinin yapılabilmesi diğer ismi ile sigortalı işe giriş bildirgesinin verilebilmesi için öncelikle işverenin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli işyeri dosyasının olması ve bu işyeri ile ilgili e bildirge şifresinin alınmış olması gerekmektedir. SGK işyeri tescil nasıl yapılır ve SGK E bildirge şifresi nasıl alınır başlıklı yazılarımızdan SGK işyeri tescil işlemleri konusunda detaylı bilgi edinebilirsiniz. Eğer tescilli işyeri ve şifre varsa zaten bu işlemleri yapmaya gerek yok.

Gelelim işe giriş bildirgesi bildirim işlemlerine. Sırasıyla anlatmaya çalışalım. • SGK işe giriş ve işten çıkış uygulama ekranına geliniz. Uygulamaya giriş için TIKLAYINIZ
 • Ana sayfada aşağıdaki gibi bir ekran gelecek karşınıza.
sgk işe giriş uygulaması
sgk işe giriş uygulaması
 • Kullanıcı adı, sistem şifresi ve işyeri şifrenizi girdikten sonra güvenlik anahtarını yazın ve giriş butonuna tıklayın. Kullanıcı adınız T.C. kimlik numaranızdır. Diğer bilgileri ise e devlet şifreniz ile görüntüleyebilirsiniz. E bildirge şifresi nasıl alınır başlıklı yazımızda sistem şifresi ve işyeri şifrenizi nasıl görüntüleyeceğiniz konularında detaylı bilgi sunulmuştur.
 • Sigortalı işe giriş bildirgesi kısmına giriş yaparak işe alınan sigortalının T.C. numarasını yazın ve devam edin.
 • “Belgenin Mahiyeti” bölümüne eğer sigortalı ilk defa 4a-ssk kapsamında çalışmaya başlıyorsa “ilk” daha önce 4a/ssk kapsamında sicil numarası varsa “Tekrar” kısmını işaretleyin. Bunu sistemden sorgulama durumu olmadığından işe başlayacak kişiden SGK hizmet dökümü getirmesini isteyebilir ya da sigortalının E devlet sisteminden sorgulama yapabilirsiniz.
 • İşe giriş bildirgesinde 1-7 arası bölümlere Sigortalının kimlik bilgileri, öğrenim ve adres bilgileri, yabancı uyruklu ise 8. numaralı bölüme sigortalının ülkesinin adı, 9.bölüme öğrenim durumunu, 10 numaralı bölüme nüfusa kayıtlı olunan yeri, 11 numaralı bölüme ise ikamet adresini yazmanız gerekiyor.
 • B- SİGORTALININ SOSYAL GÜVENLİK BİLGİLERİ isimli 12 numaralı bölümünde ise sigortalılık kodunu seçmeniz gerekir. Sigortalı işe giriş bildirgesi için güncel sigortalılık kodları aşağıdaki gibidir;
sgk işe giriş bildirgesi sigortalı kodları listesi
sgk işe giriş bildirgesi sigortalı kodları listesi
 • 13 numaralı bölüme ilk defa 2008/Mayıs ayından önce SSK, Bağkur, emekli sandığı ve ya geçici 20. madde kapsamında sigorta girişi olanların sigorta sicil/iştirakçi ya da sandık numalarının belirtilmesi gerekiyor.
 • Eğer sigortalı 30 günden az çalışan kısmi süreli diğer ismi ile part time çalışan ise ya da ev hizmetlerinde 30 günden az çalışan ise 14 numaralı bölümün işaretlenmesi gerekir. zira 30 günden az çalışması olanlara 30 günden az süre için GSS zorunluluğu getirilmiştir.
 • 15 numaralı bölüm emekli çalışanlar içindir. durumuna göre uygun kutucuğu işaretlemeniz gerekir.
 • 16 numaralı bölüme sigortalının işe başlayacağı tarih yazılır.
 • 17 numaralı “Meslek adı ve kodu” bölümüne İŞKUR tarafından belirlenen meslek adları ve kodları yazılacaktır. İşkur meslek adı ve kodları excel tam listesi için lütfen TIKLAYINIZ
 • 18 numaralı bölüm eğer işe alınan çalışan engelli ya da eski hükümlü ise işaretlenecektir.
 • 19 numaralı bölümde sigortalının durumuna göre uygun seçeneğin seçilmesi gerekir.
 • 20 numaralı bölümde 2821 Sayılı Kanuna göre belirlenen görev kodu yazılacak.
 • 21 numaralı C- İŞVEREN / İŞYERİ / VERGİ DAİRESİ /ESNAF SAN. SİC. MEMURLUĞU / ZİRAAT ODASI / TARIM İL / İLÇE MD. / ŞİRKET BİLGİLERİ” bölümünde ise ÇSGB tarafından belirlenen 20 adet işkolu kodundan birisini yazmanız gerekir. ÇSGB iş kolu kodu listesi şu şekildedir;
çsgb işkolu kodları listesi
çsgb işkolu kodları listesi
 • D-BEYAN VE TAAHHÜTLER” bölümünde ise çalışan ve işverenin imzası olacak ve işverenin kaşesi de bulunacak.

⇒⇒ İşe giriş bildirgesi örneği

İşe giriş bildirgesi sorgulaması nasıl yapılır?

Eğer işveren iseniz yine işe giriş uygulamasından çalışanın T.C. numarası işe işe giriş bildirgesi görüntüleme ve güncelleme menüsünden her zaman işe giriş bildirgesini görüntüleyebilirsiniz. Ancak çalışan iseniz ve işe giriş bildirgesi almak istiyorsanız internetten ya da edevlet sisteminden almanız mümkün değildir. Ya işvereninizden alacaksınız ya da en yakın SGK’ya giderek temin etmeniz gerekmektedir.

İşe giriş bildirgesinin iptali nasıl yapılır, işe giriş bildirgesinin aynı gün iptali yapılır mı?

İşe giriş bildirgesinin iptali işveren tarafından verilen gün itibariyle her zaman e sigorta yoluyla yapılabilmektedir. Ancak veriliş tarihinden sonra işe giriş bildirgesi iptal edilecekse bunu Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı olarak ve geçerli bir gerekçe ile talep etmeniz gerekir. Aksi halde Sosyal Güvenlik Kurumu işe giriş bildirgesinin iptal talebinin ardından işyeriniz ile ilgili denetim talebinde bulunabilir.

SGK İşe giriş bildirgesindeki bilgiler e sigorta kanalıyla güncellenebilir mi?

İşe giriş bildirgesinde e sigorta kanalıyla her zaman güncellenebilecek bilgiler şunlardır;

 • 6356 Sayılı Kanun gereği belirlenen görev kodu,
 • ÇSGB iş kolu kodu,
 • Çalışanın 4857 Sayılı Kanunun 13 ya da 14. maddelerine tabi çalışıp çalışmadığı,
 • Yine 4857 Sayılı kanuna göre özürlü olup olmadığı,
 • Sigortalının adresi.

Yukarıdakilerin haricindeki bilgilerin güncellenebilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapılması gerekir.İşe giriş bildirgesi verme süreleri nedir?

 • Tarım, inşaat ve balıkçılık işyeriniz varsa sigortalının çalışmaya başladığı gün,
 • Yukarıdaki işyerleri haricinde bir işyeriniz varsa en geç sigortalının çalışmaya başladığı günden 1 gün önce işe girişin elektronik ortamda yapılması gerekmektedir.
 • Ayrıca ilk defa tescil edilen ve ilk defa sigortalı çalışacak işyerlerinde işe giriş bildirim süresi tescil tarihinden itibaren 1 aydır. Alt taşeronlar için de yeni tescillerde işe giriş bildirgesinin son veriliş tarihi ana işverenin son veriliş tarihi ile aynıdır. 
 • Pazartesi günü işe giren ya da resmi tatillerde işe giren bir çalışan için işe giriş bildirgesi verilme süresi bir sonraki iş günüdür. Yani pazartesi günü işe giren bir çalışan için işe giriş bildirgesi aynı gün verilebilmektedir. Burada istisna söz konusudur.

İşe giriş bildirgesi geç verme cezası nedir?

İşe giriş bildirgesini geç vermeniz halinde çalışan başına brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanır (2017 yılı için 1.777,50 TL). Bu ceza kendiniz vermeniz halinde geçerlidir. Eğer işe giriş bildirgesinin verilmediği SGK tarafından ya da diğer resmi makamlar tarafından tespit edilirse bu durumda sigortalı başına brüt asgari ücretin 2 katı tutarında idari para cezası uygulanır.

 • Eğer işe giriş bildirgesini verilmesi gereken son tarihten başlamak üzere 30 gün içinde kendiniz verirseniz ve uygulanan idari para cezasını size tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde öderseniz uygulanan cezanın sadece 1/4’ünün 3/4’ünü öderseniz. Yani 1777,50 TL tutarındaki ceza indirimle birlikte 333 TL ye düşer. 
 • Eğer vermeniz gereken son tarihten başlamak üzere 30 günlük süreyi geçerseniz bu durumda tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödemeniz halinde sadece %25 indirim uygulanır.

***KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ