İntibak Yasası Nedir, İntibak Yasasında Son Durum 


İntibak Yasası Nedir, İntibak Yasasında Son Durum 


İntibak yasası ne oldu? İntibak yasası son durum 2017? İntibak yasası 2017? Emekliye intibak son dakika 2017? Yeni intibak yasası 2017! 

İntibak kelimesi arapça kökenli bir kelimedir. Yani iki şey arasında eşitlik anlamına gelmektedir. Emekli intibak yasası da emekliler arasındaki maaş farkının kaldırılması ve aynı prim gün sayısı ile emekli olanlara aynı maaşın ödenmesi anlamına gelmesi yani emekli maaşları arasındaki farkların kapanarak maaşların eşitlenmesi anlamına gelmektedir.

2000 yılından önce emekli olanlara intibak getirilmiş ve 2000 yılından önce emekli olup prim gün sayısı eşit olan emeklilerin almış oldukları emekli maaşı eşitlenmiş ve düşük emekli maaşı alanların maaşlarının yükselmesi sağlanmıştı. Şu anda 2000 yılından önce emekli olan ile 2000 yılından sonra emekli olan arasında prim gün sayısı ve hizmet günü eşit olsa bile neredeyse 400-500 TL gibi bir emekli maaş farkı var. İşte tam da bu yüzden 2000 yılından sonra emekli olanlar da intibak yasasinin çıkartılmasını ve aradaki eşitsizliğin giderilmesini istemekteler. Peki intibakta son durum nedir, intibak yasası ne oldu, emeklilerin intibak yasası mahkeme sonucu belli oldu mu? İşte konu hakkında merak edilen soruların cevabı;Emekli intibak yasası son durum, intibak yasası onaylandımı 2017

öncelikle 02 Ağustos 2017 tarihi itibariyle emeklilere intibak zammı verilmesi ile ilgili yasal bir düzenleme ve çalışma olmadığını belirtmek isteriz. Emekli intibak zammı ile ilgili en son gelişme konu hakkında açılan dava ile ilgili olmuştu. Eğer açılan bu dava mahkeme tarafından emekli lehine sonuçlanırsa binlerce emekli maaşlarına 300-400 TL gibi zamlar alabilecek.

Emekli Derneği üyesi olan İbrahim Avcı geçtiğimiz günlerde 2000 yılından sonra emekli olanlara intibak zammı verilmesi konusunda Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurmuş ve bu başvuru Kurum tarafından haklı bulunmuştu. Söz konusu kişi daha sonra davayı Ankara İş Mahkemesi’ne başvurdu ve başvurusu reddedildi. Red üzerine kişi itirazda bulundu ve dava Yargıtay’a intikal etti. Yargıtay da davayı reddetti ve bunun üzerine dava en son Anayasa Mahkemesi’ne taşındı. Şimdi Anayasa Mahkemesi’nin konu ile ilgili vereceği hüküm merakla bekleniyor. Eğer anayasa mahkemesi kişinin bireysel başvurusunu kabul ederse bu sonuç 2000 yılından sonra emekli olan ve intibak zammı alamayan binlerce emekli için de emsal teşkil edecek. İntibaklar onaylandiğınde 2000 yılından sonra emekli olan emekliler yaklaşık 300-400 TL civarında emekli maaş zammı alabilecekler.

2000’den sonra emekli olanlara intibak ne zaman verilecek 2017

2000’den sonra emekli olanlara intibak 2017 yılında verilir mi verilmez mi konusunda net bilgi için mahkeme sonucunu beklemek gerekir. İntibak yasası son durum gelişmelerinden haberdar olmak istiyorsanız bizi takip kalabilirsiniz.

Emekliler ile ilgili soru ve cevaplar başlıklı yazımızdan emekli maaşları ile ilgili merak edilen soruların cevapları konusunda detaylı bilgi edinebilirsiniz.Emekli intibak yasası kimleri kapsıyor?

Eğer yasa çıkarsa 2000 yılından sonra emekli olan  4a SSK emeklileri ile 4b bağkur emeklileri bu zamdan yararlanmış olacaklar.

****KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ

1 Yorum "İntibak Yasası Nedir, İntibak Yasasında Son Durum "

  1. Pingback: Yeni Torba Kanunda Emeklilere İntibak Zammı Var mı? | | SGK ve Çalışma Rehberi