İlişiksizlik Belgesi Nedir, Sgk İlişiksizlik Belgesi Alma 


İlişiksizlik Belgesi Nedir, Sgk İlişiksizlik Belgesi Alma 


Sgk ilişiksizlik başvurusu nasıl yapılır? İnşaatlar için sgk ilişiksizlik belgesi nasıl alınır? İhaleli iş için ilişiksiz belgesi nasıl alınır? İlişiksizlik belgesi sgk başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? e ilişiksizlik başvurusu nasıl yapılır? İnternetten ilişiksizlik belgesi nasıl alınır? sgk ilişiksiz belgesi başvuru süresi nedir? sgk ilişiksiz merak edilen tüm soruların cevabı ve daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Yapı ruhsatına tabi olarak yapmış olduğunuz bina inşaatınız için yapı kullanma izin belgesi alabilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ilişizlik belgesi diğer ismi ile inşaat borcu yoktur yazısı almanız gerekir. Yine 4734 Sayılı ihale kanununa tabi olarak yapılan bir iş için ihale makamına vermiş olduğunuz teminatın çömüzü için de ihaleli iş sgk ilişik kesme yazısı almanız diğer ismi ile teminat iadesi yazısı almanız gerekiyor. Sgk iş bitirme ve ilişiksiz belgesi konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Sgk ilişiksizlik belgesi için gerekenler, ilişiksizlik belgesi nasıl alınır ?

İlişiksizlik belgesi başvurusundan önce yapmanız gereken tabi öncelikle ihaleli iş ya da inşaat işyeriniz için Sosyal Güvenlik Kurumu’nda işyeri dosyası tescil ettirmeniz. işyeri tescil başlıklı yazımızdan inşaat ve ya ihaleli iş için sgk işyeri tescil başvurusunu nasıl yapacağınız  ve gerekli belgelerin ne olduğu konusunda bilgi edinebilirsiniz.İşyeri tescil başvurusu ile birlikte için e bildirge  şifresi için gerekli belgeleri de Sosyal Güvenlik Kurumu’na ibraz etmeniz gerekir. e bildirge şifresi alma başlıklı yazımızda şifre için gerekenler konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Tüm bu işlemlerin ardından inşaat için ilişkisizlik belgesi ya da ihaleli iş için teminat ilişiksizlik yazisi alabilmeniz için inşaatın metrekaresi ve yapısınıfı esas alınarak bildirmeniz gereken asgari işçilik miktarını Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz, yine ihaleli iş KDV hariç bedeli ve işçilik oranı esas alınarak bildirmeniz gereken asgari işçilik oranını Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gerekir. İnşaat işçilik hesaplama başlıklı yazımızdan inşaatlar için ödenmesi gereken sgk priminin nasıl hesaplandığı konusunda bilgi edinebilirsiniz. İhaleli iş için asgari işçilik hesaplaması konusunda ilerleyen zamanlarda ayrıntılı bir makale yazılacaktır.

Yeterli asgari işçilik bildiriminde bulunduktan sonra sıra geldi sgk ilişik kesmek belgesi için başvuru yapmaya. Sgk iş bitimi için dilekçeyi sgk e ilişiksizlik uygulamasından verebileceğiniz gibi aşağıda vermiş olduğumuz sgk ilişiksizlik belgesi dilekçe örneği ile de dosyanın bulunduğu SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.

İnternetten sgk iş bitim dilekçesi verme, online sgk ilişiksizlik belgesi başvurusu

İnternetten sgk iş bitim dilekçesini sgk ilişiksizlik girişi uygulamasından yapabilirsiniz.Online ilişiksizlik başvurusu için lütfen TIKLAYINIZ 

Açılan ekrandan SGK tarafından size verilen kullanıcı adı, sistem şifresi ve işyeri şifresi ile sisteme giriş yaparak ilişiksizlik başvurusunu tamamlayabilirsiniz.

Sgk ilişiksizlik dilekçe örneği indir (inşaat için)

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ilişiksiz başvurusunu online olarak yapabileceğiniz gibi dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne de yapabilirsiniz.

Sgk ilişiksizlik belgesi başvuru dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz : ⇒ sgk iş bitirme dilekçesi 

İhaleli iş için sgk 14 maddelik yazı ve sgk 9 maddelik yazı

İhaleli iş için Sgk ilişiksizlik başvurusunu internetten yaptıktan sonra ihale makamına verilmek üzere yapım ihalesi ise 14 maddelik yazıyı, hizmet ihalesi ise 9 maddelik yazısı sistemden barkodlu çıktı alarak gönderebilirsiniz. İhale makamına kendiniz göndermeniz teminat iadesi için ilişiksizlik yazisi sürecinin hızlanmasını sağlayacaktır.

İnşaat için ilişiksizlik belgesi örneği

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından inşaat için verilen ilişiksizlik yazısı örneği aşağıdaki gibidir.

İlgide kayıtlı dilekçenize istinaden yapılan inceleme sonucunda 01.12.2017 tarih ve 2017/…. numaralı yapı ruhsatına istinaden …. ada ve …. parsel ……. Mahallesi/………./İSTANBUL adresinde 1610,40 m2 bina inşaatı olarak yapılan ve Müdürlüğümüzde…………………….. sicil sayılı dosyada işlem gören inşaat işi işyerinizden dolayı Kurumumuza borcunuzun bulunmadığı anlaşılmıştır.
İş bu yazımız 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 90ıncı maddesi uyarınca yapı kullanma izin belgesi verilebilmesi için düzenlenmiş olup ibra anlamına gelmemektedir.
Bilgi edinilmesini rica ederim.

İhaleli iş için sigorta ilişiksizlik belgesi örneği, teminat iadesi yazısı

İhaleli işler için sgk ilişiksizlik belgesi örneği aşağıdaki gibidir.

Müdürlüğümüzde ………………….. sicil sayılı dosyada işlem gören ve işyeri işvereni ………………………………………’in üstlenerek tamamlamış bulunduğu KDV Hariç 163.00,00 İstihkak bedelli ”TAHMİL-TAHLİYE(YÜKLEME-BOŞALTMA) İŞİ” dolayısıyla Makamınıza vermiş olduğu teminatın 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 90 ıncı maddesi gereğince kendisine iadesinde sakınca yoktur.
Ancak, iş bu yazımız adı geçenin bu iş dolayısıyla Kurumumuzca aklanması anlamına gelmez. Yukarıda paragrafta belirtilen bazı hakları kullanabilme koşulu idarenize muhatap ve idarenizle ilgili olmayıp, anılan yüklenicinin teminatı almasından sonra ileride bu iş nedeni ile başkaca prim borcu tahakkuk ettiği takdirde kendisini takip ve alacağımızın yasal yollardan tahsilini temin maksadına yöneltilmiş bulunmaktadır.
Bilgi edinilmesini, adı geçenin bu iş dolayısıyla Makamınıza verdiği teminatının başka bir sakınca yoksa kendisine iadesini arz ederim.

Sgk ilişiksizlik sorgulaması nasıl yapılır?

Şu an için e ilişiksizlik belgesi sorgulaması yapılacak ekran yoktur. Sgk ilişiksizlik belgesi sorgulamasını ilişiksiz belgesi başvurusunu yaptıktan sonra bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nden yapabilirsiniz.Sgk ilişiksizlik belgesi e devlet sisteminden de görüntülenmez.

***sgk dosya kapama konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz**YORUMUNUZ