SGK GSS Hakkında Soru ve Cevaplar


SGK GSS Hakkında Soru ve Cevaplar


Sadece Sağlıktan Yararlanmak İçin Ne Yapmalıyım? SGK GSS primleri 53 TL oluyor. Bağkur 53 TL olacak mı? SSK 53 TL ne zaman olacak? 53 tl ödemesi genel sağlık sigortası nereye yapılır ? gss 53 tl nereye yatırılacak ? Genel sağlık sigortası 53 tl nasıl yapılır? Genel Sağlık Sigortası güncel aylık primi ne kadar oldu ? genel sağlık sigortası nereye başvurulacak 2018 ? 53 tl sigorta nasıl yapılır ? Sigortam yok sağlıktan nasıl yararlanırım 2018? saglik guvencesi olmayanlara 53 tl nasıl oluyor? 50 tl sağlık sigortası var mı? genel sağlık sigortası ne kadar ödeyeceğim ? 

01 Nisan 2017 tarihi itibariyle Genel Sağlık sigortasında yeni bir dönem başladı. Yeşil kart haricindeki herkes 01 Nisan 2017 tarihinden itibaren Genel Sağlık Sigortası kapsamında brüt asgari ücretin %3’ü yani 2017 yılı için 53 TL ve 2018 yılı için de 60,87 TL prim ödemeye başladı. Peki genel sağlık sigortası haricindeki diğer SGK prim borçlarında değişiklik oldu mu? Yeni yasada genel sağlık sigortasında neler değişti?

Gss 53 tl oldu, gss 53 tl başvuru başvuru işlemleri!

01 Nisan 2017 tarihinden itibaren genel sağlık sigortasında G2 ve g3 gelir seviyesi uygulaması kaldırıldı. Genel sağlık sigortasında tek prim ve ya yeşil kart diye ayrım yapıldı. Hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olanlar yeşil kartlı sayılıyor ve herhangi bir prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanıyor. Hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ünden fazla olanlar ise brüt asgari ücretin %3’ü kadar GSS primi ödüyor ve sağlık hizmetlerinden faydalanıyor. 2017 yılı için Genel Sağlık Sigortası primi 01 Nisan 2017 tarihinden itibaren 53 lira olarak uygulanıyor. 01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında ise GSS prim tutarı 60,88 TL olarak ödenecek. Detaylı bilgi için 2018 gss ne kadar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Geçmiş GSS borçları silinecek ve affa uğrayacak!

01.01.2012 tarihinden itibaren GSS tesciliniz varsa ancak hiç gelir testine başvurmamışsanız 01 Nisan 2017 tarihinden itibaren 01 Nisan 2018 tarihine kadar Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir testine başvurun. Gelir testi sonucunuz yeşil kart çıkarsa tüm borcunuz silinir. Yeşil kart çıkmazsa bile üzülmeyin. Zira borcun çok büyük bir kısmından yine kurtulacaksınız.

Yeni yasa ile Genel Sağlık sigortası borcunuzu 12 aya kadar taksitle ödeyebileceksiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık sigortası borcunuzun gecikme zammı ve faizini sildi. Sadece anaparayı 12 ay taksitle ödeyebilirsiniz. Dolayısıyla yeni yasadaki bu düzenlemeleri kaçırmayın deriz.

Daha önce gss borcumu yapılandırdım, gss 53 tl kanunundan faydalanabilir miyim?

Daha önce Genel Sağlık Sigortası borcunuzu yapılandırdıysanız ve ödeme yapmadıysanız bu düzenlemeden faydalanma hakkınız var.Bunun için herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yok. Zaten 2017/04 dönemi öncesindeki Genel Sağlık Sigortası prim borçları yapılandırmaları bozuldu. Yeni kanuna göre yeniden hesaplandı. 2017/04 dönemi öncesi borcunuzu öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek borç döküm belgesi alın. Bu borcu ödemek için 2018/Nisan sonuna kadar zamanınız var.

01 Nisan 2017 tarihinden itibaren ikamet ettiğiniz yerdeki Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek Genel Sağlık sigortası tescilinizi kontrol ettirin. Yeni yasadan nasıl faydalanabileceğinizi öğrenin.

GSS 53 TL olmak için ne yapmalıyım, gelir testine başvurmak zorunda mıyım?

Gelir testi yapmadan aylık 53 TL karşılığında genel sağlık sigortanızı başlatabilir ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bunun için ikamet ettiğiniz yerdeki Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek başvuru yapmanız gerekir.

GSS 53 TL Nasıl ödenir, hangi bankalara ödenir?

2017/04 dönemi öncesi olan ve 30 Nisan 2018 tarihine kadar ertelenen GSS borcunuzu T.C. kimlik numaranız üzerinden herhangi bir bankaya 6824 GSS Tahsilatı menüsünden ödeyebilirsiniz. Normal 53 TL tutarındaki GSS borcunu da yine T.C numaranız üzerinden GSS Prim menüsünden herhangi bir bankaya ödeyebilirsiniz.

Detaylar için⇒⇒ 6824 GSS Prim Nasıl Ödenir?

53 tl ödeyerek genel sağlık sigortası emekli olunur mu ?

Genel sağlık sigortası 53 tl prim ödeyenler sadece sağlıktan yararlanmak için sigorta  gss primi yatırırlar. Bu sigorta ile emekli olma imkanı yoktur. Emeklilikte ilk giriş olarak da sayılmaz.

60/g türk vatandaşı isteğe bağlı gss primi ödeyenler ne anlama gelir?

Genel sağlık sigortası kapsamında brüt asgari ücretin %3’ü oranında prim ödeyerek (2018 yılı için aylık 60,87) sağlık hizmetinden yararlananlar 60g sigortalısı sayılır. Eğer herhangi bir sosyal güvenceniz yoksa, sosyal güvencenizin olmadığı boşluklar varsa SGK sizi zorunlu olarak bu kapsamda tescil eder.

Bağkur 53 lira olacak mı?

Sadece genel sağlık sigortası primleri 53 TL oldu. Diğer Sosyal Güvenlik Primlerinin hiçbirinde değişiklik olmayacak. 2017 bağkur primlerini buradan öğrenebilirsiniz.

ssk yok sağlıktan nasıl yararlanırım 2018, sadece saglik icin istege bagli sigorta ödenir mi  ?

Sigortam yok sağlıktan nasıl yararlanırım sorusu bize en çok sorulan soruların başında gelmekte. Eğer çalışmıyorsanız ve herhangi bir sosyal güvenceniz yoksa zorunlu olarak zaten genel sağlık sigortası sistemine geçmek zorundasınız. Genel Sağlık Sigortasında gelir testi başvuru zorunluluğu olmadan 2018 yılı için aylık 60,88 TL prim ödemeniz ve geçmiş döneme ait iki aydan fazla GSS prim borcunuzun olmaması halinde sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

isteğe bağlı sağlık sigortası nasıl yapılır?

Gelir testine başvurmadan sigortalı olmak için bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yaparak GSS sigortanızı başlatabilirsiniz. Yok ben bunu ödeyememem durumum yok diyorsanız bağlı bulunduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir testi başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru sonucu gelir seviyeniz c1 yani yeşil kart olarak belirlenirse sağlık hizmetlerinden herhangi bir prim ödemeden ücretsiz olarak yararlanırsınız.

Bağkurumu ödeyemiyorum sağlıktan nasıl yararlanırım?

Bağkur geçmiş dönem prim borcunuz 2 aydan fazla olursa sağlıktan yararlanamazsınız. Borçlu iken bağkur sağlıktan yararlanabilmek için bir kaç seçeneğiniz var.

 • Prim borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Taksitlerinizi ve cari primlerinizi düzenli ödemeniz halinde sağlıktan yararlanabilirsiniz.
 • Bağkuru terk edebilirsiniz. Bunun için tarım kaydı, vergi kaydı, şirket ortaklığı v.s. varsa bunları sildirmeniz gerekir. Bağkuru terk ettikten sonra borçlu olmanız halinde GSS’ye ya da başka bir sigorta kapsamına geçmeniz halinde bağkur borcu yine size engel olur. Sadece 4a SSK kapsamında çalışırsanız kendi sigortanızdan yararlanırsınız. Bağkuru terk ettikten sonra sağlıktan ancak aktif güvencesi olan eşiniz, çocuklarınız ya da yararlanma hakkınız varsa anne ya da babanızın sigortasından yararlanabilirsiniz.
 • Bağkuru terk etmeden 4a SSK kapsamında çalışmaya başlamanız ve SSK kapsamında 30 günü tamamlamanız halinde de bağkur borcu olsa bile sağlıktan yararlanma hakkınız olur.

Bağkurdan gss ye geçiş olursa bağkur borcu varken GSS’den yararlanabilir miyim?

2017/09. ayda yapılan kanuni değişiklik ile bağkuru terk edip GSS’ye geçen, GSS primlerini düzenli ödeyen ancak bağkur prim borcu olanlar GSS’yi düzenli ödese bile sağlıktan yararlanamıyor. Yani bağkur borcu varken GSS’den, GSS borcu varken de Bağkurdan yararlanamazsınız.

Prim gün sayısı dolduktan sonra sağlıktan yararlanma 2018

Emeklilik için gerekli olan sigorta primi ve sigortalılık süresi şartlarını sağladınız. Geriye sadece yaş beklemek kaldı ve sigorta ödemeyi durdurdunuz. Bu durumda eğer imkan varsa eşiniz, çocuklarınız üzerinden sağlık güvencesi alabilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa Genel Sağlık Sigortası kapsamında emekli olacağınız tarihe kadar prim ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz.

İşsizlik maaşı bitince gss 2018

İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmaya devam edersiniz. Ancak işsizlik maaşı sona erince sağlıktan yararlanma hakkı da sona erer. Bu durumda eğer imkan varsa eşiniz, çocuklarınız üzerinden sağlık güvencesi alabilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa Genel Sağlık Sigortası kapsamında emekli olacağınız tarihe kadar prim ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası sağlıktan yararlanma şartları?

Ek 5 tarım sigortası kapsamında 2 aydan fazla son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz yoksa ayrıca genel sağlık sigortası ve ya bağkur kapsamında da son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuz yoksa sağlık hizmetlerinden otomatik olarak yararlanmaya başlarsınız.

60 g sigortalı özel hastaneden yararlanabilir mi?

GSS 60g kapsamında prim ödeyenler sağlık hizmetlerinden özel hastanede normal sigortalılar gibi yararlanabilir. Ancak c1 yani yeşil kart kapsamındakiler özel hastanelerden yararlanamaz.

Gss borcunu ödedikten sonra ne zaman açılır, genel sağlık sigortasından yararlanmak için nereye başvurulur  ?

Prim borcunuzu ödedikten sonra ortalama 3-4 saat sonra sağlıktan yararlanma hakkınız otomatik olarak açılır. Prim borcunu ödedikten sonra başvuru yapma şartı bulunmuyor.İşten ayrıldıktan sonra gelir testi zorunlu mu?

İşten ayrılıp sağlıktan yararlanma hakkınız sona erdiğinde eğer anne, baba, eş ya da çocuklar üzerinden devam eden sağlık güvenceniz yoksa gelir testi zorunluluğu olmadan 60g kapsamında genel sağlık sigortanızı başlatabilirsiniz. Eğer benim prim ödeme gücüm yok diyorsanız gelir testi başvurusu yapıp gelir durumunuza göre yeşil kart hakkından yararlanma hakkına sahip olursunuz.

 

 

 

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ*** YORUMUNUZ

400 Yorum "SGK GSS Hakkında Soru ve Cevaplar"

 1. BURHAN KESKİNKAYA   29 Ağustos 2018 at 20:52

  GSS pirimi ayın kaçında tahakkuk eder

  Cevapla
 2. Kerime   29 Ağustos 2018 at 13:43

  2018 ocak ayına kadar babamın sağlık güvencesinden faydalanıyordum . Ocak ayında e-satış yapmak üzere şahıs şirketi kurdum ve bağkura geçtim. 7. Ayda işi ve bağkuru sonlandırdım ama bağkur borcum var. Şimdi sağlık hizmetlerinden faydalabilmem için tekrar babamın sağlık güvencesinden faydalanabilir miyim?

  Cevapla
 3. Kadir   28 Ağustos 2018 at 17:16

  Merhaba.babamin bağkur borcu var ve ailemiz sağlıktan yararlanamıyor.60.87 liralık sağlık sigottasi yaptırdık annem sağlıktan yararlanabilir mi ?

  Cevapla
 4. Poyraz   31 Mayıs 2018 at 15:53

  Yeşil kartlıyım. Özel hastanade fizik tedavisi olmak istiyorum. Yeşel kartlılar, özel hastanede ücretli faydalanıyor diyorlar. Her ay 61 lira ödersem ben de faydalanabilir miyim?

  Cevapla
 5. Erkal   31 Mayıs 2018 at 00:58

  Merhaba Bağkurlu borçluyum aynı zamanda gss borcumda var. Gss hepsini yatırırsam hastaneden yararlanabilirmiyim. 1 de gss özel hastanelerde geçiyormu sezaryen ile doğum için. Selam ve dua ile.

  Cevapla
 6. Mehmet   30 Mayıs 2018 at 16:04

  Merhabalar 2011 de abimle şirket ortağı olarak şirket açtık ben bu arada sigortalıydım.2016 nisanında sigortalı işimden çıktım 10 ay işsizlik maaşı aldım.sonra gss ye geçtim.gss den devam ediyordum bir hafta önce ticari araç alıp maliyeye kayıt yaptırdım.bugün e devlete baktığımda daha önce gözükmüyen bağkur borcu gözüktü ne yapmalıyım

  Cevapla
 7. Emine Güçlü   29 Mayıs 2018 at 09:09

  Merhaba GSS primi ödemesi ise girdikten ne kadar süre sonra biter 2017 Eylül den beri yatırıyorum SGK li ise başlabaşlama 1.4.2018

  Cevapla
 8. Mücahit   27 Mayıs 2018 at 08:37

  Benim geçmiş yıllara ait 780 küsür tl gss prim borcum var şuan da aktif sigortalıyım ve askeri personelim bu borcu sildirebilirmiyim ödemek zorunda mıyım ?

  Cevapla
 9. Hayrettin   27 Mayıs 2018 at 03:28

  Bagkur borcum var eşim gssli olabilirmi

  Cevapla
 10. Hayrettin   27 Mayıs 2018 at 03:25

  Bagkura borcum var eşim gssli olabilirmi

  Cevapla
 11. kemal   23 Mayıs 2018 at 04:13

  Merhaba .Benim 2015 ten 2018 bu ayına kadar genel sağlık sigorta borcum varmış 1.120 bin lira küsür işte ancak tahsilden vazgeçilmiş diyordu.Sonra hastaneye gittim sigortam yoktu sigortaya gittim 600 lira genel sağlık sigortası borcum çıktıydı ailem ödedi.Sonrada 3 ay sonra 200 lira yatırdım.Sistemde hala 602 lira genel sağlık sigortam borcum gözüküyordu.İlk ailem 600 lira yatırdığında memur başka borcu yok bundan sonra her ay 53 lira gibi bi parayla genel sağlık sigortasından yararlanabilir demiş.Ben en son 200 lira yatırıdığımda yapılandırma bittiği için kalan 600 lirayı ödemediğim takdirde genel sağlık sigortasından yararlanamazmışım.Ben şimdi yararlanmadığım şeyi ödemek zorunda mıyım ? zaten yatırdığım paranın 3 aylık bi kısımda sağlıktan yararlandım onunda dışında hep kendi cebimden ödedim sigortam gözükmediği için.Benden tahsilden vazgeçilmiş borcumu mu istiyolar acaba ? ilerde işe girersem maaşımdan kesilir mi veya ehliyetimi çıkartırken karşıma bu prim borcu çıkar mı ? teşekkürler.

  Cevapla
 12. Mustafa şen   22 Mayıs 2018 at 18:02

  Merhaba ben 1996 yılında ilk işe başladım 6ay kadar çalıştım burada bana sigorta numarasi verilmiş ama 1 gün dahi sigorta primi yatirilmamis 15 / 4 2001tarihinden itibaren aktif calismaya başladım ben 1996 daki çalıştığım haklarimi nasıl alabilirim

  Cevapla
 13. Melek İnce   20 Mayıs 2018 at 18:44

  genel sağlık sigortam olasına rağmen devlet hastanesinden muayyene sıra almak istediğimde bana 50 tl ücret ödemem gerektiği söylendi nedenini nasıl öğrene bilirim ?

  Cevapla
 14. HasanAli   18 Mayıs 2018 at 23:53

  Merhabalar 28 yaşındayım 3 yıl yurt dışında okudum en son 2015 te gelir testi yaptırmıştım. Ve o süre zarfından itibaren 2 binliraya yakın borcum birikmiş şubat 2018 de mezun oldum. Şuanda babamda çalışmıyor ben tekrar gelir testi yapabilirmiyim acaba artık ödeyecek durumum yok yani çalışmıyorum.Hastaneye her gitttiğimde dünyanın parasını istiyorlar yardım lütfen.

  Cevapla
 15. Onur   18 Mayıs 2018 at 14:07

  Mrb sgk da gelir testi yaptirarak aylim odeme yaptim surece muayne oluyordum zaman sonra ucreti odiyemedim yesil karta gectim ssk da 500tl borc var simdi onu sildirmenin yolu varmi yoksa odeme yapmammi gerekir

  Cevapla
 16. Melih Benk   16 Mayıs 2018 at 20:19

  Merhabalar. işsizim 1200tl borç çıktı ne iş bulup borcu ödeyebiliyorum nede hastaneye gidip tedavi olabiliyorum. ne yapabilirim?

  Cevapla
 17. Ömer   16 Mayıs 2018 at 14:44

  Mrb sağlık sigortası yaptırmak istiyorum evliyim eşim ve kızım da yararlanır mı bu uygulamadan antalyadayım nereye gitmem gerek

  Cevapla
 18. Gülşen Kolkanatlı   16 Mayıs 2018 at 03:15

  Merhaba ben daha önce eşimin bagkurundan yararlaniyordum bagkur borcundan dolayı muayene olamadığım için GSS yaptırdim Ekim 2017 tarihinden bugüne kadar 477 lira borcum birikmiş hastaneye gitmediğim aylarda prim ödemem gerektiğini bilmiyordum GSS yi kapattırip tekrar eşimin bagkurundan yararlanabilirmiyim

  Cevapla
 19. Özgur   14 Mayıs 2018 at 23:56

  Mrb ben istege bagli gss yaptirmistim gelir testi yapdilar aylik odeme yaparak hastanelere gidebliyordum ama zamanla odiyemez oldum calismiyorum yesil karta gectim bidaha ama sgk da borcum kaldi 500tl bunu sildirebilirmiyim durumum olmadi icin

  Cevapla
 20. Hazal   14 Mayıs 2018 at 20:23

  Merhaba bir konuda Bilgi almak istiyorum 2013 yılı kasım ayında işten ayrıldım ve 2015 yolı ekim ayına kadar çalışmadım bu sürede gelir testide yaptırmadım şubat 2018 de SGK müdürlüğüne giderek borç dökümü yaptırdım ve 977.73 tl borçlu çıktım.30 Nisa’na kadar ödemeniz gerek dediler. 29 Nisa’n da ödedim. Bugün e-devletten bir bakayım dedim 2.082 tl borç çıktı yine.ancak bu borç dökümünde Hale’n sgk lı çalışıyor olmama rağmen 2015 ekim ve bügünde kadar yine borç görünüyor. Bunu nasıl düzelttirebilirim? Bir de SGK il olmadığım dönemde babam SGK emeklisi ben de dulum evlenmeden önce babamın SGK sından yararlanıyordum. O çalışmadığım dönem için ödediğim 977 tl babamın SGK sından dolayı bana geri ödenir mi?

  Cevapla
 21. Samet   10 Mayıs 2018 at 15:38

  merhaba, yurtdışında öğrenciyim ssk yok gözüküyor tr geldim hastaneye gideceğim ne yapmam gerekir? gelirken öğrenci belgemi almayı unuttum ama pasaportda ve başka belgelerle öğrenci oldugumu kanıtlayabilirim. Ne yapmam gerekir?

  Cevapla
 22. Ayhan   10 Mayıs 2018 at 00:44

  Geçmiş döneme ait gss prim borcum vardı .Evlendikten sonra Eşimin Ssk sından dolayı bende sağlıktan faydalanıyordum. Şimdi kendi iş yerimi açtım bağkurluyum Bağkur prim borcum yok Fakat sağlıktan faydalanamıyorum . Eski gss prim borcumdan dolayımı sağlıktan faydalanamıyorum . Ne yapmalıyım . Çok saçma bir durumun içindeyim

  Cevapla
 23. Yusuf cemal   9 Mayıs 2018 at 18:38

  Merhabalar,
  Hocam benim gssye birikmiş borcum var ve bu tutari odeyecek durumum yok. Eşimin de kronik hastalıklardan ötürü sürekli hastaneye gitmesi gerekli. Ona benden bağımsız gss açabiliyor muyuz? Alo 170 olur diyor, esenler ssk olmaz diyor. Siz bi yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
 24. Nazi   7 Mayıs 2018 at 17:33

  Nisan 2017 den 2018 nisan ayına kadar 53 tl lik pirim borcumu odedim Mayıs 2018 tekrar baktığımda borç 883 tl gösteriyor taksitlendirme yok ben bunu ödedikten sonra tekrar pirimi taksitine girecekmiyim yoksa bu parayı ödedikten sonra bitecek mi birde neden 883 tl diye gösteriyor

  Cevapla
 25. Burcu   3 Mayıs 2018 at 17:57

  Merhaba daha önce burada sormuştum cevap vermiştiniz babam bağ kur borçlusu bende onun üzerinden tedavi olamıyorum kendi gss mi açtırıp 2 ay sonra tekrar kapatıp babamın üzerine geçebilir miyim diye geçersiniz demiştiniz sgk ya gittim hayır geçemezsiniz babanız borcunu ödemeye başlarsa öyle geçebileceğimi söylediler hangisi doğru acaba

  Cevapla
 26. Kürşat   30 Nisan 2018 at 17:18

  Merhaba suan sağlık sigortam yok.1 aylık ücreti yatırıp hastaneye gittikten sonra her ay 60 tl yatırmam gerekiyormu, sadece 1 aylık yararlanmak istiyorum.

  Cevapla
 27. Batuhan5555   27 Nisan 2018 at 11:35

  Selam ! Benim gss borcum 1600 tl idi, 1050 tl suan 600 tl’ye yakin borc ödedim lakin yapilandirma yaptim gelir testine de girmedim. Gelir testine gerek olmadigini aylik 53 liradan gelir testine girmeden taksitlendirme yapildigini soylemislerdi bunun uzerine taahut vermistim bende. Lakin ben calisamiyorum saglik problemimden dolayi,odeme imkanim cok kisitli ve ayin sonuna kadar da tumunu kapatma sansim da yok. En azindan bir miktarini yada yarisini daha odeyip bana odeme kolayligi yapabilirler mi ? Haklarim neler olabilir ? Bir diger sorum da diyelim borcumun hepsini odeyemedim sonra ne oluyor ? Ve aylik 53 tl den saglik hizmetinden faydalana biliyormuyum ? Cevaplar iseniz cok memnun kalirim tesekkurler .

  Cevapla
 28. murat kara   23 Nisan 2018 at 22:39

  kolay gelsin Eşim % 90 sürekli engelli raporu var şu an 2874 günü var 01.08.1999 sigorta başlangıcı var şu an bir iş yerinde engelli olarak çalışıyor 1 çocugumuzu borçlandırdık 2 çoçukta olursa onuda borçlandırır sak geriye kaç günü kalıyor emekli olmak için birde sigorta kurumunda engelli olarak kayıt yapmamıza gerek varmı emekli olunca yapmamız gereken evraklar nelerdir teşekkür ederim kolay gelsin

  Cevapla
 29. Dilek   19 Nisan 2018 at 12:38

  merhaba babamın bağkur borcu var ben de onun üzerinden borçlu görünüyorum kendi gss mi açtırıp tedavi olmak istiyorum ama gss mi açtırınca eski borç gibi birşey çıkar mı yoksa açtırınca ilk 60 lira olan primi ödemem yeterli midir? Şu anda babamın üzerinden olduğum için borç falan görünmüyor zaten

  Cevapla
 30. Hüseyin Göze   18 Nisan 2018 at 18:56

  Merhaba ayda 10 gün sgk olarak çalışırsam Sgk Sağlık hizmetinden yararlanabilir miyim.? 10 gün sigortalı çalıştığım için gelir tespiti yaptırıp kalan 20 gün için GSS primi ödeyerek mi sağlık sigortasından faydalanmam gerekiyor. Aydınlatabilirseniz sevinirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 31. hSerkan   18 Nisan 2018 at 12:05

  Mrb benim 2000 yılındann 8 aylık 200 tl pirim borcum kalmış şu anda 4800 tl olmuş bu zamana kadar her hangi bir tebligat bildiri gelmedi ilgili kurumlara gittim ödeyeçeksiniz dendi ödeme gücüm yok ayrıca gss ta kesildi ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 32. cgds   16 Nisan 2018 at 18:09

  11inci aydan beri aktif tahakkukdayım. mayısın tahakkuku bile borca eklenmiş. kaç aylık borcumu yatırırsam tekrardan sgkdan yararlanabilirim teşekkürler.

  Cevapla
 33. Çetin Kaya   13 Nisan 2018 at 06:53

  Meraba Ben üniversite öğrencisiyim.Babamdan yararlanamiyorum.Babamın sigortalı (4a) ama eski Bağkur borçları yüzünden yararlanamiyorum.Hastaneden ücretsiz yararlanmam için ne yapmam lazım

  Cevapla
  • SgkUzman   13 Nisan 2018 at 06:57

   Merhaba.Kendinize ait genel sağlık sigortası açtırıp ödemelerinizi yaptığınız takdirde sağlıktan kendi üzerinizden yararlanmış olursunuz.

   Cevapla
 34. Binnur Açıkgöz   10 Nisan 2018 at 21:04

  Merhaba ben Nisan ayı öncesine ait çıkmış 341 tl yi ödedim bu yanlışlığı düzelttirince fazla yatırdığım parayı iade ederler mi?

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Nisan 2018 at 06:53

   Merhaba.Yersiz ödenen fazla ödemeniz olursa iadesini alabilirsiniz dilekçe ile.

   Cevapla
 35. Muhammed   9 Nisan 2018 at 15:35

  Merhaba ben 30.06.2017 tarihin de ön lisans bölümü mezunuyum…mezun oldugum tarihinden itibaren nisan 2018 yılına GSS prim borcum çıktı.yeni çıkan kanunla mezun olduktan sonra 2yil daha devlet guvencesin de olduğunu duydum..mezun olduma göre sağlık hizmetlerinden yararlanabilir miyim ve prim borcum silinir mi …. Teşekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   10 Nisan 2018 at 06:56

   Merhaba.Bağlı olduğunuz sgkya giderek gerekli işlemleri yaptırabilirsiniz.

   Cevapla
 36. isa   9 Nisan 2018 at 11:41

  merhaba eşim ev hanımı evde çoçuğumuza bakıyor isteğe bağlı olarak sigorta yapma imkanımız varmı daha önceden 1000 küsür yatırılmış günü var cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • SgkUzman   10 Nisan 2018 at 06:55

   Merhaba.İsteğe bağlı sigorta kapsamında sadece 4/b(bağkur) yaptırabilirsiniz.

   Cevapla
 37. Serap kaya   7 Nisan 2018 at 20:27

  Ben hala resmî yanıt alamadım. Evliyim, İngiltere’de ikamet ediyorum. Eşim İngiliz, İngiltere’nin Türkiye ile bir anlaşması yok sağlık konusunda. Ve bir süreliğine türkiyeye geleceğim. GSS mi İngiltere’de yaşadığım için 2015 yılında kapattırdım ve şimdi geri açtırmak istiyorum. Açtırabilir miyim? Açtırabilirsem gelir tespiti için yine 1 ay beklemek zorunda mıyım?

  Cevapla
  • SgkUzman   8 Nisan 2018 at 19:44

   Merhaba zorunda değilsiniz 2018 yılı için sabit ödeme tutarı aylık 60,88 TL ‘dir.Ödeme yaptığınızda yararlanırsınız.

   Cevapla
 38. Binnur Açıkgöz   7 Nisan 2018 at 10:13

  Merhaba ben sigortalı çalışıyorum sadece Haziran Temmuz Ağustos aylarında çalışmıyorum sigortasız oluyorum. Gss prim tahsilatı 341.28 tl çıkmış fakat ben toplamda üç dört ay sigortasız durumdayım. Bu konuda bilgilendirebilir misiniz.
  Diğer sorum da ben geçmiş dönem borcumu ödedim borcum silinmiş mi diye baktığım da 01.04.2018 sonrasında hesaplanan cari borç 315 lira çıkmış. Ben yine sigortalı çalışıyorum. Ben sigortalı çalıştığım zamanlarda da sağlık primi ödemek zorunda mıyım?

  Cevapla
  • SgkUzman   8 Nisan 2018 at 19:46

   Merhaba.Çalıştığınız dönemlerde ayrıca gss ödemek zorunda değilsiniz.Sgkya başvurup borcunuzu sildirebilirsiniz.3 aylık o kadar borcunuz çıkmaz.Sgkdan bu konu ile ilgili bilgi alıp güncelleştirebilirsiniz borcunuzu.

   Cevapla
 39. Burcu   6 Nisan 2018 at 21:17

  Yani babama ekstra bir borç prim falan yansımaz sadece kendi bağkur borcu devam eder değil mi? Birde babamın bağkur borcu devam ettiği halde açtırdığım gss yi kapattırıp babamın üzerine geçebilirim yani öyle mi.

  Cevapla
  • SgkUzman   6 Nisan 2018 at 21:48

   Herhangi bir borç yansımaz.evet geçebilirsiniz.

   Cevapla
 40. Burcu   6 Nisan 2018 at 18:44

  Merhaba babamın bağkur borcundan dolayı bende borçlu görünüyorum muayene ve tedavi olamıyorum kendi gss mi gidip açtırırsam prim ödeyip tedavi olabilir miyim . Ama kendi gss mi açtırınca bana her ay prim borcu yazıldığı zaman babama da ekstra bi gss prim borcu falan yazılır mı sadece bana mı yazılır? Ayrıca gss mi açtırınca 2 ay sonra falan tekrar iptal edip kapattırabilir miyim? Acil bi ameliyatım var onu olup kapattırmayı düşünüyorum da

  Cevapla
  • SgkUzman   6 Nisan 2018 at 19:06

   Merhaba.Siz ayrı olarak gss açtırıp ödemelerinizi yaptığınızda sağlıktan faydalanabilirsiniz.Babanıza sizin gss borcunuz yansımaz.Tekrar babanızın üzerinden yararlanmak istediğinizde kapattırabilirsiniz.

   Cevapla
 41. Serap kaya   6 Nisan 2018 at 17:12

  Merhaba, GSS mi kapattırdım 2015 de tekrar açtırabilir miyim? Açtırabilirsem ne zaman yararlana bilirim?

  Cevapla
  • SgkUzman   6 Nisan 2018 at 19:04

   Merhaba.2015 yılında açtırma durumunuzu anlayamadım?

   Cevapla
   • Serap kaya   6 Nisan 2018 at 20:41

    2015 yılında kapattırdım, açtırmadım. İngiltere’de yaşıyorum , İngiltere’de adres beyanında bulunup GSS ‘i kapattırdım. Şimdi tekrar açtırıp 53 tl yatırdıktan sonra yararlana bilir demiş SGK. Bu doğrumu ? Ankara’da ailem yaşıyor, misafir olarak görünüp tekrar GSS başlatabilir miyim?

    Cevapla
    • SgkUzman   6 Nisan 2018 at 21:47

     2018 yılı için 60.88 TL dir.Ailenizin ikametgahı Türkiye’ de ve sağlık provizyonu alıyorlar ise bekarsanız aileniz üzerinden yararlanabilirsiniz.Gss açtırmanıza gerek kalmaz.

     Cevapla
     • Serap kaya   6 Nisan 2018 at 23:01

      Evliyim, eşim ingiliz vatandaşı ve İngiliz aynı zamanda . İngiltere’de ikamet ediyorum. Misafir olarak babaannemin evinde misafir olarak ikamet edeceğim. Babaannemim hiç bir geliri yok, kira ödüyor. Yeşil karta tabii . Ben sadece bir sigorta yöntemi araştırıyorum sağlıktan hemen yararlanmam için ve bu en mantıklı olarak GSS görünüyor. İngiltere’nin Türkiye ile anlaşması yok. O nedenle ya özel olacak yada bir sigorta. Eğer GSS ‘ye başvurursam ki zaten önceden vardı GSS, 2015’te kapattırdım, ne zaman yararlanabilirim. Ertesi gün yararlanabilir miyim?

     • SgkUzman   8 Nisan 2018 at 19:43

      Ödeme yaptığınız takdirde yararlanırsınız.

 42. Özkan   5 Nisan 2018 at 23:53

  Ben gss borcumu yapılandırdım Mart ayına kadar ödedim e devlet baktım suan ve nişan ayı borcu girmişler yakın bi zamanda hastaneye gidecem muayene olabilirmiyim

  Cevapla
  • SgkUzman   6 Nisan 2018 at 06:51

   Merhaba.Yararlanabilirsiniz.60 günden fazla borcunuz olmadığı takdirde sağlık hizmeti alabilirsiniz.

   Cevapla
 43. Samet   3 Nisan 2018 at 22:13

  Sanırım sistem kaynaklı problem var sanırım. Beni GSS li gösteriyor. Mart nisan borcu gözüküyor 2018 in aktif sigortam var ve çalışıyorum

  Cevapla
 44. Samet   3 Nisan 2018 at 21:43

  İş olmadığı zamanlarda ücretsiz izine çıkıyorduk sadece oda senede en fazla 2 hafta ama sisteme baktığımda benim sürekli geldiğim aylarda bile borç gözküyor ücretsiz izinler borç olarak işlemez sanırım sigorta devam ediyor girdi çıktı olmuyordu. . Sadece 2017 2018 nisan arası gözküyor borçta

  Cevapla
  • SgkUzman   3 Nisan 2018 at 21:45

   Ücretsiz izin de borç çıkmaz ancak işyeriniz 06-07 kodları ile priminizi bildirdi ise borcunuz çıkar bunlar da yok ise sgkya başvurarak durumu düzelttirebilirsiniz.

   Cevapla
 45. Samet   3 Nisan 2018 at 21:08

  Birde aktif tahakkuk yazıyor onun ne anlama geldiğini öğrenebilirmiyim.

  Cevapla
  • SgkUzman   3 Nisan 2018 at 21:37

   Borcun gerçekleşmesi anlamına gelir.Aktif çalışmışlığınız var ise sistemsel bir hatadan kaynaklıdır.Anca kısmi istihdamlı çalışmanız var ise borcunuz çıkar.

   Cevapla
 46. Samet   3 Nisan 2018 at 21:05

  Kolay gelsin. Benim sorum ben 2015 nisandan beri aktif sigortalı çalışmaktayım fakat bugün e devlete baktığımda 2017 nisan 2018 nisan arası 800 e yakın borç çıkarmışlar. Benim sigorta günlerim olmasına rağmen böyle birşey nasıl olabilir

  Cevapla
  • SgkUzman   3 Nisan 2018 at 21:36

   Merhaba.HErhangi bir boşluğunuz yok ise sgkya başvurarak sildirebilirsiniz.

   Cevapla
 47. Esma gümüş (@Esmagm14)   2 Nisan 2018 at 14:10

  Merhaba ben gas iliken şuan bagkura geçtim iki aylık borcum vardı bu benim bir sıkıntı yaratırmı

  Cevapla
  • SgkUzman   3 Nisan 2018 at 06:57

   Merhaba.2 aydan fazla borcunuz oluştuğunda sağlıktan yararlanamazsınız.

   Cevapla
 48. Ysmn   1 Nisan 2018 at 16:15

  Çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • SgkUzman   1 Nisan 2018 at 17:30

   Rica ederim.

   Cevapla
 49. Ysmn   1 Nisan 2018 at 13:55

  Çok teşekkür ederim cevabınız için çok sağolun. Asıl sormak istediğim ilk ödemeyi yaptıktan sonra hemen yararlanabiliyor muyum sağlıktan yani 30 gün falan beklemem gerekiyor mu onu soruyorum.

  Cevapla
  • SgkUzman   1 Nisan 2018 at 14:51

   Bu konuda bazı kişilere ise istisna getirilmiştir. Bu kişiler GSS’li olduktan sonra hemen sağlık yardımı alma hakkını elde ederler, yani 30 günün dolmasını beklemezler.Bunlardan birine de sizin durumunuz giriyor: Genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamından çıkarak kendisi genel sağlık sigortalısı olan kişiler, yani bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne – baba, eş veya çocuğu üzerinden sağlık yardımı alıyorken kendisi sigortalı bir işe giren veya sadece GSS kapsamına alınan kişiler.Sğalıktan hemen yararlanırsınız.

   Cevapla
 50. Ysmn   1 Nisan 2018 at 12:17

  Merhaba tekrar . Söylediğim gibi babamın bağkur borcu var ve bende onun üzerinden olduğum için e-devlet sayfamda “Kendisi veya üzerinden sağlık yardımı aldığı yakınından borçlu gözükmektedir.Provizyon verilememiştir” yazısı var ve herhangi bir gss borcum falan görünmüyor . Gss açtırıp 60 lira olan primin ilkini hemen gss açtırdığım gün yatırsam beklemeden hemen sağlıktan yararlanabilir miyim ? Lütfen cevaplayabilir misiniz. Teşekkürler şimdiden.

  Cevapla
  • SgkUzman   1 Nisan 2018 at 12:42

   Merhaba.Dün sorunuzu cevaplamıştım.Sgkya giderek gss açtırır iseniz ve ödemelerinizi yaparsanız sağlıktan faydalanabilirsiniz.

   Cevapla
 51. Ysmn   30 Mart 2018 at 23:23

  Merhaba babamın bağkur borcu var ben 26 yaşındayım sağlık güvencem yok bekarım ailemin yanındayım kız çocuğuyum sgk sayfamda “Kendisi veya üzerinden sağlık yardımı aldığı yakınından borçlu gözükmektedir.Provizyon verilememiştir.” yazıyor zaten hastanede ücretsiz tedavi olamıyorum sgk’ya başvurup 60 lira olan primi ödersem tedavi olabilir miyim? Cevaplarsanız çok sevinirim umarım anlatabilmişimdir.

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 14:50

   Merhaba.Sgkya giderek gss açtırır iseniz ve ödemelerinizi yaparsanız sağlıktan faydalanabilirsiniz.

   Cevapla
 52. Murat Yurdakul   30 Mart 2018 at 18:14

  Merhaba öncelikle sorulan sorulara içtenlikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim herkes adına. Benim engelli bir kardeşim var 21 yaşında. Bir şeker fabrikasında 8 ay çalışıp 4 ay çıkış verecekler.Herhangi bir aksilik olmadıkça da bu tekrarlanacak gibi. Bu 4 ay için herhangi bir işsizlik maaşı vb. hak kazanılmıyor araştırdığıma göre. Bu 4 ay için biz kardeşimin her sene iş çıkışı verildiğinde sizce gelir testi mi yaptırmamız gerekecek? Ayrıca işe başladığında otomatik olarak gss kalkmış olacak sonra ki sene gene aynı işlemi mi tekrar edeceğiz.. Kendim mühendisim bazı zamanlar sigortasız veya bazı zamanlarda da işsiz kaldığım için 7900 tl borç çıktı çünkü gelir testi yaptırmamıştım hiçbi zaman.(ve bu kanunu hukuksuz buluyorum, bir kere bile hastaneye gitmedim,almadığım hizmeti ödeyeceğim – bunun yerine her muayenede 200-300 tl isteseler daha mantıklı) Kardeşimin de aynı duruma düşmesini istemediğim için cevap arıyorum ama bulamadım internette. Hakkınızı helal edin cevap verirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 14:45

   Merhaba.8 ay sigortası yattıktan sonra 99 gün sağlık hizmeti alabilir kardeşiniz ondan sonra geriye kalan günler için ggs borcu çıkar.Gelir testi yaptırmadı ise sabit ücret üzerinden borç belirlenir.Çalışmadığı dönemde ikametgahında hane başı asgari ücretin üçte birinden az gelir olursa ücretsiz yararlanır sağlık hizmetinden.

   Cevapla
 53. Aslı   30 Mart 2018 at 16:40

  Merhaba. ben işsiz olduğum için gelir testi yaptırdım ve hiç gelirim olmadığı için gss de yeşil kartlı olarak görünüyorum. size sormak istediğim, ağzım da sabit diş protezi var yaklaşık 18 yıl oldu yaptıralı ve iyice yıprandılar. acaba genel sağlık sigortasında yeşil kartlı olanların diş protezini karşılıyor mu. cevabınız için teşekkürler..

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 14:46

   Merhaba.Diş protezlerini belli tutara kadar karşılıyor üzeri ücret belirlenir ise ilave ücret alır hastane.

   Cevapla
 54. Cem   30 Mart 2018 at 00:32

  Daha önce gelir testi yaptırdım. 2012 dem başlayıp borç çıkardılar. 2 sene önce yeşil kart aldım. Eski prim borcu silinirmi

  Cevapla
  • SgkUzman   30 Mart 2018 at 19:04

   Merhaba.Silinir Cem Bey en yakın sosyal güvenlik merkezine giderek işlem yaptırabilirsiniz.

   Cevapla
 55. ercan   29 Mart 2018 at 10:28

  sayın hocalarım merhaba. bir konuda görüsünüzü almak istedim. babam tarım bagkurlu borcundan dolayı saglık hizmetinden yararlanamıyor.100 bin tl gibi bir borcu cıkıyor.anneminde bir sosyal guvencesi yok. ödeme durumumuzda yok. saglık hizmetinden yararlanabilmesi için gss yada baska bir alternatif varmı. saygılar

  Cevapla
  • SgkUzman   29 Mart 2018 at 21:00

   Merhaba.Borcu olduğu sürece sağlıktan faydalanamaz.Borç tutarı fazla 31.04.2015 ten öncesi 12 ay ve üzeri borcunuz olduğu zaman sistem borçla birlikte hizmeti siler.30.04.2015 sonrası da o kadar borcunuz çıkmaz.Dosyanızın bağlı olduğu sgk ile görüşerek detaylı bilgi almalısınız.

   Cevapla
 56. Gökhan D.   27 Mart 2018 at 18:07

  2013 yılından ve nisan 2014-nisan 2016 arası GSS borcum çıktı. Yurtdışında olduğum tarihleri düşürtmek için dilekçe ve ekinde e-devletten aldığım yurtdışına giriş-çıkış belgesi alarak sundum. 2013 tarihine ait dönemi silebileceklerini ancak 18 Nisan 2014 tarihi itibariyle ikametgah taşınmadığı sürece borçlu görünmeye devam edildiğini, o dönemi silemeyeceklerini bildirdiler. Yurdışından evliyim ve ailemin yanında oldum. Fakat o ülkenin vatandaşlığına sahip olmadığımdan (dahası bilmediğimden) ikamet taşıma olanağına sahip değildim. Bu durumda yine de borçlu kalacak mıyım? Bu borçtan kurtulma imkanım olan bir yasal dayanak var mıdır?

  Cevapla
  • SgkUzman   27 Mart 2018 at 18:37

   Merhaba.Eğer Türkiye’deki ikametgahınızı geçici ikametgah olarak göstermedi iseniz mecburen borcu ödemek zorundasınız.Yurt dışında yaşamaya devam edecekseniz Türkiye’deki ikametgahınızı Nüfus Müdürlüğü’nden geçici ikametgah olarak göstermelisiniz.

   Cevapla
 57. Faden   27 Mart 2018 at 18:03

  2005 yili sigorta girisim var hala calismaktayim.eski iş yerim tam sigorta yatirmamis.calismamis gorunen gunlerin borclanmasi oluyormu

  Cevapla
  • SgkUzman   27 Mart 2018 at 18:26

   Merhaba.06 ve 12-13 kodları (açıklamalı şekilde) bildirildi ise borçlanma yapabilirsiniz.

   Cevapla
 58. Cenk Erdier   27 Mart 2018 at 09:39

  ggk ilk çıktığında gelir testi yaptırdım, sanırım 2. sini de yaptırdım ama hiç ödeme yapmadım şimdiye kadar, bütün borcumu taksitlendirmem için 2 nisan son sanırım..Taksitlendirilecek borç bugüne kadar olan ( 27 mart 2018) hepsi için mi?

  Cevapla
  • SgkUzman   27 Mart 2018 at 18:25

   Merhaba.01.04.2017 öncesi tüm borçlarınızı kapsıyor sadece.2 Nisan’ a kadar süreniz var ama bir an önce yaptırın.Tüm borçlarınız aylık sabitlenen ücret üzerinden hesaplanacak.Gecikme zammı ve fazi silinerek.

   Cevapla
 59. Ahu   27 Mart 2018 at 01:10

  Sadece sagliktan faydalanmak istiyoruz kari koca mumkunmu esimin ustunden faudalanabilirmiyim nereye basvurmaliyiz basvurudan nekadar sonra aktif olur

  Cevapla
  • SgkUzman   27 Mart 2018 at 06:52

   Merhaba.Eşiniz üzerinden faydalanabilirsiniz.İkinizin de çalışması yok ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek gelir tespiti yaptırmalısınız.

   Cevapla
 60. murat   27 Mart 2018 at 00:34

  hane içinde 4 kişi görünüyoruz babam emekli annem ev hanimi bir kardesim universite okuyor emekli maasi 1200 tl hane ici 1/3 az gelire denk geliyor yaklasik 2 yildir işsizim gelir testinde bana her ay 51 tl den borc görünüyor hani gelir 1/3 den az olanlara borç çıkmayacaktı bunun icin nereye itiraz edebilirim

  Cevapla
  • SgkUzman   27 Mart 2018 at 06:51

   Merhaba.Bunun için sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfına giderek itiraz edebilirsiniz.

   Cevapla
 61. selma   26 Mart 2018 at 21:29

  merhaba.ben öğrenciyim üniversitede ve babamın bağkur borcu var sağlık sigortasından bu yüzden mi yararlanamıyorum. ?üzerime 444 tl borç görünüyor . bunu ödeyip öğrenci belgemle birlikte sgk ya gidersem yararlanabilir miyim ? yararlanabilmem için ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
  • SgkUzman   27 Mart 2018 at 06:49

   Merhaba.Babanız üzerinden faydalandığınız için bu yüzden yararlanamazsınız. Borcunuzu sgkya giderek sildirin.Ancak doğru bir borç ise size çıkan yapılandırın bir an önce.

   Cevapla
 62. Bahri   26 Mart 2018 at 20:28

  merhabalar efendım Benim Acil Bacagımdan Amelıyat Olmam Lazım Ama Herhangı Bır Sıgortam Yok Ve Bana 10 bin lira masraf çıkartıyolar amelıyat ıcın gss’ye geçtiğim zaman amelıyat fizik tedavi masrafları vs karşılarmı ?

  Cevapla
  • SgkUzman   27 Mart 2018 at 06:46

   Merhaba.Gittiğiniz hastane özel ise ve sgk ile anlaşması var ise belli tutarını yaptırmış olduğunuz gss ile sgk ödüyor hepsini karşılamıyor.Ancak siz ayrıntılı fatura alın ve ameliyat sonrası ilgili sgk nın sağlık işleri müdürlüğüne başvurarak faturayı kontrol ettirin fazla alınan ücret olursa şikayeyetinizi yapın.

   Cevapla
 63. Tali Tali   26 Mart 2018 at 09:48

  Merhaba, ben 20 yaşındayım üniversite sınavına hazırlanıyorum. dün dişçiye gittim sağlık sigortamın olmadığını söyledi özele gidecem kadar maddi gelirinde yok bunu nasıl halledebilirim?

  Cevapla
  • SgkUzman   27 Mart 2018 at 06:34

   Merhaba.Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek gelir tespiti yaptırın.Hane başı gelir seviyeniz düşük çıkar ise sağlıktan ücretsiz faydalanacaksınız.

   Cevapla
 64. Sevinc   23 Mart 2018 at 17:58

  Annemin hicbir sgk girisi yada calismisligi yok ablam devlet memuru ve 4 yildir onun uzerinden bakiliyordu sgk gss kapsaminda gelir testi istedi ve gecmise donuk borc cikardi 2017 tarihi oncesi cikan borca itiraz etsek silinirmi yine memur cocugunun uzerinden bakilamazmi aylik 60 tl prim istiyorlarmis

  Cevapla
  • SgkUzman   25 Mart 2018 at 22:58

   Merhaba.Gelen borca itiraz ederek sildirebilirsiniz farklı bir durum yok ise durumunuzda.

   Cevapla
 65. Fadime Keskin   19 Mart 2018 at 16:28

  Yukarıdaki sorumla bağlantili olarak annem tarım sigortasından emekli olursa babamin vefat etmesi durumunda hem babamin hem kendi emeklilik maaşını alabilir mi?

  Cevapla
  • SgkUzman   19 Mart 2018 at 22:55

   Hem kendi maaşını hem de babanızın maaşını alabilir.

   Cevapla
 66. Fadime Keskin   19 Mart 2018 at 16:21

  Merhabalar benim annemin önceden yapılmış ek-5 tarım sigortası mevcut bir kaç ay prim yatirildi sonra yatirilmadi sigortayı iptal de ettirmedik babamın Bağkur emeklisi olup saglik güvencesi olması halinde annem babamın sağlık güvencesinden yararlanıp tarım sigortası prim borcu yapilandirilip primleri odense kendi prim günü dolduğunda emekli olabilir mi?

  Cevapla
  • SgkUzman   19 Mart 2018 at 22:54

   Merhaba.TAbiki olabilir.

   Cevapla
 67. Hakan   18 Mart 2018 at 17:00

  Merhaba isten ciktiktan sonra 99 gun saglik hizmeti surem 7 nisanda bitiyor bu tarihten itibaren gss odedigim zaman hemen yararlanirmiyim yani sgk prim gun sayim artmasada aktif gorunur mu ayrica tamamlayici ozel saglik sigortam var kullanabilmem icin sgk olmasi gerekiyor gss li olmak kullanma sansi verir mi tsk

  Cevapla
  • SgkUzman   25 Mart 2018 at 22:53

   Merhaba.Gss’li olmanız kullanma imkanı sağlar.Ancak gss primlerinizi yatırmaz iseniz faydalanamayabilirsiniz özel sağlık sigortanızdan.

   Cevapla
 68. Mehmet   18 Mart 2018 at 02:33

  Merhaba ben tarım bağkurundan primi ödeyemediģim için bagkuru terkettim ve gss ye geçtim şimdi zorunlu tarım sigortasına borcum olduğu için provizyon verilmiyor. Sorum şu ileride bununla alakalı bi düzenleme yapilacakmi düzeltilme ihtimalı varmı?

  Cevapla
  • SgkUzman   25 Mart 2018 at 22:51

   Merhaba.Bu konuda çok kişi mağdur.Şu an için bir düzenleme yok ama şahsi fikrim sosyal devlet çerçevesinde insan sağlığı her zaman önde geldiğinden bir düzenleme bekliyorum.

   Cevapla
 69. Utku Şehan ÇİL   18 Mart 2018 at 01:31

  Merhaba,Genel Sağlık Sigorası Primleri ayın hangi günü tahakkuk ettiriliyor(vatandaşa ayın hangi günü yansıtılıyor?).Teşekkürler.

  Cevapla
  • SgkUzman   25 Mart 2018 at 22:48

   Merhaba.Her ayın başı itibariyle en geç ayın başlangıç haftasında çıkar.

   Cevapla
 70. Raziye   16 Mart 2018 at 20:17

  Esim bagkurlu ama borcu var ben ev hanimiyim daha once sigorta baslangicim var genel sagliktan yararlanabilirmiyim

  Cevapla
  • SgkUzman   25 Mart 2018 at 22:46

   Merhaba.Eşiniz bağkurlu olduğundan eşiniz üzerinden faydalanabilirsiniz.Ancak size ait de prim yatırılırsa sağlıktan faydalanabilirsiniz.Ayrı olarak sağlıktan faydalanmak için gss ödeyemezsiniz.

   Cevapla
 71. Anıl Aydın Şener   13 Mart 2018 at 15:18

  Öncelikle Allah’ın Selamı Üzerinize Olsun.Ben 21 Yaşındayım Ve Sosyal Güvenlik Kurumunun Sisteminde İsteğe Bağlı Prim Ödeyen Olarak Gözükmekteyim.Ve Üniversite Sınavına Hazırlanmaktayım,Ayrıca Kendi Adıma Hiçbir Gelirim Bulunmamaktadır.Ben İkametgahımın Bağlı Bulunduğu İlçedeki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfında Gelir Testine Yeşilkartlı Olmak İçin Başvurdum Fakat Bir Gün Sonra Çok Büyük Bir Hata Yaparak Yaşadığım İldeki Sosyal Güvenlik Kurumuna Gittim Ve Ben Yeşilkartlı Olmadan Sağlıktan Faydalanmak İstiyorum Dedim Ve Oradaki Görevli Benim Genel Sağlık Sigortası Tebligat İşlemimi Başlattı.Benim Şu An %52’lik Engelli Raporum Bulunmaktadır.Ve Bağlı Bulunduğum Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfına 2022 Sayılı Engelli Aylığı İçin Başvurmak İstediğimde Sen Gelir Testi Sonucu Aylık Prim Ödediğin İçin Senin 2022 Sayılı Engelli Aylığına Başvurunu Alamayız Demekteler.Ben Üniversite Sınavına Hazırlanan Ve Kendine Ait Hiçbir Geliri Olmayan Bir Öğrenci Olarak Aylık Primleri Ödemekle Aşırı Derecede Zorlanmaktayım.Eğer Genel Sağlık Sigortası Primi Ödemeyi İptal Ettirirsem Benim 2022 Sayılı Engelli Aylığı Başvurumu Alabilirler Mi?Veya Bu İşin Başka Bir Alternatif Yolu Var Mıdır Varsa Eğer Lütfen Bana Yardımcı Olunuz.Allah Rızası İçin Bana Bahsettiğim Konularda Yardımcı Olun. Çünkü Aylık Primlerimi Ödeyemiyorum Ve Hakkım Olan 2022 Sayılı Engelli Aylığına Çok İstediğim Halde Başvuru Yapamıyorum.Şimdiden Yapacağınız Tüm Bilgilendirmeler İçin Teşekkür Ederek Hayırlı Günler Dilerim.Allah’a Emanet Olun.

  Cevapla
  • SgkUzman   14 Mart 2018 at 22:17

   Merhaba.Eğer gss nizi iptal ettirirseniz başvurunuzu alabilirler. Çünkü sizin gss borcunuzun çıkması demek hane halkı içinde kişi başı aylık gelir asgari ücretin üçte birinden fazla demektir.Az olacak ki başvurunuz alınsın.

   Cevapla
 72. Mine   13 Mart 2018 at 13:17

  Merhaba babam yas haddinden emeklilik suresini doldurdu ama pirim borclari cok fazla odeyemiyoruz . Borclarin silinmesi icin yakin tarihte kanun cikarmi yada Genel saglik sigortasindan nasil yararlanabilir.

  Cevapla
  • SgkUzman   25 Mart 2018 at 22:45

   Merhaba.Babanız prim gün sayısını doldurdu mu peki? Gss primleri için mi ödeyemediğiniz prim tutarları?

   Cevapla
 73. vildan   13 Mart 2018 at 04:09

  Merhaba eşimin sigortası 15 gün önce bitti çocuklarım 12 ve 3 yaşında sgk ‘dan faydalanabiliyorlarmi

  Cevapla
  • SgkUzman   25 Mart 2018 at 22:43

   Merhaba.18 yaşlarına kadar faydalanabilirler.

   Cevapla
 74. yulia   7 Mart 2018 at 17:54

  Ben evlenip türk vatandaşı oldum ve eşimden ayrıldım şu anda sigortalı olarak çalısıyorum yabancı uyruklu annem benim sigortamdan yararlanabilir mi? Çok teşekkürler.

  Cevapla
  • SgkUzman   25 Mart 2018 at 22:38

   Merhaba.Yabancı uyruklu kişilerin; genel sağlık sigortalısı veya genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi sayıldığı tarihten önce mevcut olan kronik hastalıkları dışında kalan diğer hastalıklarının tedavisi genel sağlık sigortası kapsamında karşılanmaktadır.

   Cevapla
 75. Cihan   7 Mart 2018 at 15:35

  Merhaba babamin bağkur borcu var ve ben üniversite ögrencisiyim sağliktan nasil yararlanabilirim.

  Cevapla
  • SgkUzman   25 Mart 2018 at 22:34

   Merhaba.Babanız % 10 peşinat yatırıp geriye kalan borcunu taksitlendirir ise sağlıktan yararlanmaya devam edebilirsiniz.

   Cevapla
 76. Cihan   7 Mart 2018 at 15:16

  Merhaba babamin bagkur borcu var ve ben üniversite ögrencisiyim sağliktan yararlanabilirmiyim.

  Cevapla
  • SgkUzman   25 Mart 2018 at 22:34

   Merhaba.Babanız % 10 peşinat yatırıp geriye kalan borcunu taksitlendirir ise sağlıktan yararlanmaya devam edebilirsiniz.

   Cevapla
 77. Cihan   7 Mart 2018 at 15:12

  Merhabalar babamin bağkur borcu var ve ben üniversite öğrencisiyim sağlıktan yararlanabilirmiyim.

  Cevapla
  • SgkUzman   25 Mart 2018 at 22:33

   Merhaba.Babanız % 10 peşinat yatırıp geriye kalan borcunu taksitlendirir ise sağlıktan yararlanmaya devam edebilirsiniz.

   Cevapla
 78. Celâl   4 Mart 2018 at 11:48

  Hocam yeşil kart tüm aile fertlerine sağlık hizmeti veriyor mu

  Cevapla
  • SgkUzman   24 Mart 2018 at 12:55

   Merhaba.Yeşil kart bakmakla yükümlü olunan tüm aile fertlerine sağlık hizmeti sağlar.

   Cevapla
 79. Celâl   4 Mart 2018 at 11:45

  Hocam yesil kart tüm aile fertlerine sağlık hizmeti veriyor mu

  Cevapla
  • SgkUzman   24 Mart 2018 at 12:55

   Merhaba.Yeşil kart bakmakla yükümlü olunan tüm aile fertlerine sağlık hizmeti sağlar.

   Cevapla
 80. Celâl   4 Mart 2018 at 11:36

  Yeşil kart lı bir kişin ailesi sağlıktan yararlanabiliyor mu

  Cevapla
  • SgkUzman   24 Mart 2018 at 12:54

   Merhaba.Yeşil kart bakmakla yükümlü olunan tüm aile fertlerine sağlık hizmeti sağlar.

   Cevapla
 81. enes   15 Şubat 2018 at 21:41

  Selamlar
  İşşizlik maaşı alırken işe girildiği takdirde maaş almaya devam etmek ne gibi bir problem yaratır acaba? Son 3 aylık maaş alacağım kaldı. Sonuçta para bana tanımlanmıştı ne yapacağımı bilemedim hak yemek de istemiyorum

  Cevapla
  • Hakan KAYA   16 Şubat 2018 at 22:38

   Merhaba. İşe girince işsizlik maaşı otomatik kesilir. Eğer kesilmez ise bunu işkura bildirmeniz gerekiyor. Çalışırken işsizlik maaşı alamazsınız.

   Cevapla
 82. Akın Şeker   14 Şubat 2018 at 22:56

  Merhaba,

  Bağkur primlerimi maalesef düzenli ödeyemediğim için provizyon alamıyorum. Ancak eşim devlet memuru. Onun üzerinden sağlık hizmeti almam mümkün müdür?
  Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   14 Şubat 2018 at 23:29

   Merhaba. Ancak terk etmeniz halinde eşinizden yararlanabilirsiniz

   Cevapla
 83. Rasim Karakaya   10 Şubat 2018 at 22:37

  Merhaba, birkaç sorum var,

  Bir gariban tanıdığım var. 2012 den bu yana arada sırada sigortalı işlerde çalışıp genelde boşta gezdiği için 2400 civarı GSS borcu birikmiş. Bu arkadaşın psikolojik srounları var ve düzenli çalışamıyor. Nadiren girdiği sigortalı işlerden de kovuluyor. Bu haline de yapılabilecek bir şey yok maalesef. Biz GSS borçları için ne yapabiliriz ona bakmalıyız. Şimdi sorularım şunlar;

  1- Şu anda yine işsiz ve boşta. Ama üzerine de GELİR GETİRMEYEN bir kaç mülk gözüküyor. Gelir testi yaptırsa ve hane gelir ortalaması 483 altında çıksa bile,üzerindeki bu mülkler borçlarının silinmesine ve yeşil karta mani değil midir?

  2- Değilse, Borçların silinmesi ve ücretsiz GSS haklarından faydalanırken, SSK’lı bir işe girerse GSS bitecek, peki sonrasında tekrar aynı şartlarda işsiz kalırsa tekrar GELİR TESTİNE başvurması mı gerekir? Yoksa otomatikman Ücretsiz GSS hakkı başlayacak mı?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   12 Şubat 2018 at 13:40

   Merhaba.
   1-Gelir sonucu c0 yani yeşil kart çıkarsa yeşil karttan yararlanır ama geçmiş borçları silinmez. Üzerindeki mal varlığı ile bir ilgisi yok.
   2-Son gelir sonucuna göre işten ayrıldıktan sonra tescili açılır.

   Cevapla
 84. perasu   7 Şubat 2018 at 15:50

  merhabalar, ben 1984 mart doğumluyum. annem 2008 yılı eylülde mekli oldu. aynı yıl üniversite okumaya başladım. okuldan çok yıl sonra mezuniyet almaya gittim. 2016 yılından 2018 yılına kadar her ay gss borcu filan var mı diye e devlete baktım. birşey yoktu. 2016 yılına kadar öğrenci kartım vardı. 2017 nisana ayında gss borcu çıkmış ama ben 2018 1 ocakta gördüm. birde yapılandırıp indirim yapmışlar. oysa ben bekarım ve annemin emeklisinden dolayı provizyon alabiliyorum diye biliyorum. bunu bimer’e de aynen ilettim. çalışmasamda emekli çocuğu olarak hakkım var diye hastanede muayene oluyordum. kimse eski/yeni yasa/yasal hakları tam bilemediğinden çok araştırdım ve sitenizi gördüm. bana bu konuyu açarsanız bende bimer’e kapak yapıp yollamak istiyorum. onlarda bilmiyor daha.önüne gelen borç yazıyorlar sanki. 2016 da mezunum, 2017 martta gss borçları siliniyor, 2017 nisandan da adıma gss borcu yazıyorlar.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   9 Şubat 2018 at 14:39

   Merhaba. Evleneceğiniz tarihe kadar annenizden yararlanma hakkınız var. SGK bunu geriye dönük olarak da açması gerekir ve adınıza çıkartılan GSS prim borcunun silinmesi gerekir.

   Cevapla
 85. emel meriç erenoğlu   7 Şubat 2018 at 11:17

  merhaba,

  benim prim günüm ve hizmet sürem doldu,emeklilik için yaş bekliyorum.şu anda herhangi bir sağlık güvencem yok.

  şubat 2017’ye kadar eşimin üzerinden sgk sağlık hizmetinden yararlandım.şubat 2017de eşim de işten ayrıldı.ekim 2017ye kadar işsizlik maaşı aldı.

  şu anda eşiminde sağlık güvencesi yok.

  gss’ye başvurmak durumunda mıyız?gelir testi yaptırmak istemiyoruz.

  nasıl başvurabiliriz?

  çok teşekkürler,

  Cevapla
  • Hakan KAYA   8 Şubat 2018 at 20:24

   Merhaba. Gelir testine başvurmadan aylık 60 TL den genel sağlık sigortasını başlatabilirsiniz. Bunun için bağlı olduğunuz Sgk ya başvuru yapmanız gerekiyor.

   Cevapla
 86. Timur Baş   24 Ocak 2018 at 01:33

  Merhaba ben gss borcumu taksitle ödedim. Prim borç detay bilgileri bölümünde toplamda 314 gün olarak görünüyordu. Şimdi bu 314 gün hizmet dökümünde eklenir mi? Teşekkürler.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   24 Ocak 2018 at 11:04

   Merhaba. Hayır GSS emekliliğe sayılmaz. Dolayısıyla hizmet dökümünde görünmez.

   Cevapla
 87. murat ay   20 Ocak 2018 at 18:43

  ben 3 yıldır esnaflık yapıyorum bagkura borcum yok bu ama evime bir sosyal güvenlik kurumundan bir tebliğat geldi borcunuz var diye bagkurlu olan biri bu parayı ödemeye mecbur mu

  Cevapla
  • Hakan KAYA   20 Ocak 2018 at 19:16

   Merhaba. Sigorta ya da bağkur da boşluk olan dönemlerde GSS borcunuz çıkmış olabilir. Sgk ile görüşün lütfen.

   Cevapla
 88. Tuğçe   18 Ocak 2018 at 23:06

  Merhaba, benim sigortam yok eşim de çalışmıyor. 2012 den kalma gss borcum vardı onu online olarak ödedim. 1 yıldan fazla süredir çalışmadığım için son 1 yılda sigorta primim de ödenmedi. Şimdi gss’min başlaması için ne yapmam gerekiyor acaba?başladıktan sonra ihtiyaç kalmadığında istediğim zaman sonlandırabilir miyim yoksa sigortalı bir işte çalışana kadar her ay 53 tl ödemem mi gerekiyor? Teşekkürler…

  Cevapla
  • Hakan KAYA   19 Ocak 2018 at 14:27

   Merhaba. Genel sağlık sigortası tescilinizi en yakın sosyal güvenlik merkezine giderek yaptırabilirsiniz. Zaten şu an herhangi bir güvenceniz yoksa Sgk otomatik olarak başlatmıştır. Yeni bir işe girmeden genel sağlık sigortası tescilinizi kapatamazsınız

   Cevapla
 89. Eyüp   15 Ocak 2018 at 14:46

  Selamun aleykum hocam ben 2 yıla yakın yeşil kartlıyım ve ücretsiz olarak faydalanıyorum yalnız evlendim eşiminde faydalanmasını istediğim için yeşil kart bürosuna gittim bana gelir testi yaptırmanız gerekiyor denildi ve ben gelir testimi yaptım g1 çıktı yani ücretli çıktı eşim için ama ben ücretsiz faydalanıyordum , ailemle birlikte kalıyorum babamın sigortası var ve bir araç var aynı hanede oldugumuz için ücretli çıktığı söylendi acil bir fikir önerirmisiniz bana ödeyecek maddi imkanım yok lütfen yardımcı olun.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   15 Ocak 2018 at 21:49

   Merhaba. Sgk dan yazı alarak gelir testi sonucuna itiraz edebilirsiniz. Başka yapacak birşey yok.

   Cevapla
 90. Selçuk   28 Aralık 2017 at 23:10

  Bugüne kadar GSS primimi kendim ödedim. Eylül’de işe girip 4 ay çalıştım. GSS primini iş yeri ödemesi gerekmiyor mu? Şimdi baktığımda 4 aylık toplam 218 lira borcum gözüküyor.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   29 Aralık 2017 at 08:19

   Merhaba. İşe girdiğinizde GSS’nin durdurulması için SGK’ya dilekçe vermeniz gerekirdi. Dilekçeyi şimdi verin. SSK kapsamında çalıştığınız dönemlerde çıkartılan borç silinir. Ayrıca SSK’dan ayrılış tarihinden itibaren 99 gün daha SSK kapsamında sağlıktan yararlanırsınız.

   Cevapla
   • Selçuk   29 Aralık 2017 at 08:57

    Teşekkürler

    Cevapla
 91. Muhammed   21 Aralık 2017 at 18:31

  Merhaba ben GSS yaptırdım eşim faydalanabiliyomu

  Cevapla
  • Hakan KAYA   22 Aralık 2017 at 19:02

   Merhaba. Tabi ki yararlanır.

   Cevapla
 92. Oğuz Tümen   15 Aralık 2017 at 19:11

  Ve bağkur içinde yaşı doldurup tplu ödeme yapmayı düşünüyorum ama o zamana kadar sağlık güvencesi olsun istiyorum

  Cevapla
 93. Oğuz Tümen   15 Aralık 2017 at 11:44

  Merhaba 1957 doğumluyum 2004 tarihinden bağkur kaydım var fakat hiç ödeme yapmadım üzerime kayıtlı 1 ev var başka bişey yok yaştan ne zaman emekli olabilirim şu an için sağlık sigortasından veya yeşil karttan nasıl faydalanabilirim.cevabınız için telekkürler

  Cevapla
  • Hakan KAYA   15 Aralık 2017 at 16:11

   Merhaba. Bağkurdan emekli olabilmeniz için en az 5400 günü tamamlamanız gerekir. Eğer bağkur aktif değilde ayda 53 TL ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz.

   Cevapla
   • Oğuz Tümen   15 Aralık 2017 at 19:10

    Bağkur aktif ve borçlu görünüyorum sağlık tan yararlanamam mı yada sağlıktan faydalanmak için nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

    Cevapla
    • Hakan KAYA   15 Aralık 2017 at 20:07

     Ancak SSK kapsamında çalışmanız halinde sağlıktan yararlanırsınız. Onun haricinde bağkuru terk etmeden başka bir kapsamda sağlıktan yararlanma hakkınız yok.

     Cevapla
 94. Serap   14 Aralık 2017 at 21:55

  Merhaba 53 tl primi ödedikten sonra hemen faydalanabiliyormuyuz?yoksa SGK gıbı 1 ay prım günü bekliyormuyuz?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   15 Aralık 2017 at 11:21

   Merhaba. Daha önce devam eden güvenceniz yoksa 30 gün beklemeniz gerekiyor.

   Cevapla
 95. Fazlı   14 Aralık 2017 at 11:36

  Merhaba izinli olarak vatandaş lik dan cikdim mavi kartliyim 7 yildir Türkiye de ikamet ediyorum ve GSS sigortası 426 TL ödüyorum GSS 53 tl düştü neden bundan biz mavi kartlilar yararlanmiyor..

  Cevapla
  • Hakan KAYA   14 Aralık 2017 at 13:44

   Merhaba. Kanuni düzenleme o şekilde. Türk vatandaşı olmayanlar 426 TL ödüyor.

   Cevapla
 96. Doğan   10 Aralık 2017 at 20:36

  Merhaba Hakan bey, 1992 doğumluyum.Üniversiteyi haziran ayında bitirdim. Sağlık yardımından babamın üzerinden bakılmakta idim.25 yaşından gün almam nedeniyle sağlık yardımı hakkım kesildi.GSS borcu olarak faizi ile birlikte 322 lira ödedim.Annenim, babamım memur emeklisi ve kendimize ait evimiz olması nedeniyle gelir testi yaptırmadım.Sizden şunu öğrenmek istiyorum:
  1-İsteğe bağlı( Bağkur) sigorta yaptırırsam yine bundan sonra ödemeye devam etmek zorunda olduğum aylık 53.33 lira GSS priminide ödemek zorunda mıyım?Gss primini ödemezsem sağlık yardımı alamaz mıyım?
  2-Benim ilk sigorta girişim nisan 2008 buna göre emekliliği hak ediş tarihim hakkında bilgi verir misiniz?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   10 Aralık 2017 at 22:19

   Merhaba.
   1- hayır. İsteğe bağlı ödemeye başladığınızda gss durur. Ayrıca ödemezsiniz. İsteğe bağlı kapsamında zaten sağlıktan yararlanma hakkınız var.
   2-emeklilik için 60 yaşı tamamlamanız gerekir. SSKdan 7200 gün ile bağkurdan 9000 gün ile emekli olursunuz.

   Cevapla
 97. emre ak   2 Aralık 2017 at 20:08

  Merhaba ben öğrenciydim okulum bitmişti fakat gss devam ediyordu yani hastaneye filan gidebiliyordum 28 ağustos ta 25 yaşıma girdim ve gss filan bitti iş bulana kadar sağlıktan nasıl yararlanabilirim

  Cevapla
  • Hakan KAYA   2 Aralık 2017 at 22:50

   Merhaba. Yine Gss kapsamında devam etmeniz gerekiyor. Ayda 53 TL ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz

   Cevapla
 98. Erkan   24 Kasım 2017 at 19:59

  Merhaba nisan/2017 sonrası borç 184tl gozukuyor bugüne kadar provizyon alıyordum ama bugün alamadım ne kadarını odersem provizyon açılır doğum yapmama 2 hafta var bir de ptt de önceki borçlar çıkıyor nisan sonrası demiyorlar gözüken 812 tl diyorlar nasıl odeyeniliriz nisan sonrası ödemeyi tesekurler

  Cevapla
  • Hakan KAYA   25 Kasım 2017 at 14:33

   Merhaba. Nisan sonrası borcunuzu GSS PRİM menüsünden Nisan öncesi borcunuzu da GSS 6824 TAHSİLATLARI menüsünden ödemelisiniz. 2017 4 dönemi sonrası borcunuz 103 TL den aşağı olursa provizyon alabilirsiniz.

   Cevapla
 99. Zahide   23 Kasım 2017 at 00:08

  Eşim çalışmıyor bşr çocuğum var onun sağlık güvencesini 18 yaşına kadar devlet karşılıyor bende yeşil kartla değilde 53 tl yatırıp sigortalı görünebilmek için ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
  • Hakan KAYA   23 Kasım 2017 at 08:24

   Merhaba. Bağlı bulunduğunuz SGK ya uğrayıp bir dilekçe ile Gss 53 TL kapsamında sigortanızı başlatabilirsiniz

   Cevapla
 100. Turan   22 Kasım 2017 at 09:57

  Mehaba ben tarim bakuru oduyordum 22 aydir pirimlerimi odeyemez oldum ve ziraat odasindan kaydimi sildirdim bakurumu dondurdum bakura borcum duruyor ben simdi gss den faydalana bilirmiyim olursa ne yapmaliyim

  Cevapla
  • Hakan KAYA   22 Kasım 2017 at 16:10

   Merhaba. Bağkur borcu varken GSS’den yararlanamazsınız.

   Cevapla
 101. İlker KIRICI   16 Kasım 2017 at 23:05

  Selamlar, ben ortağım yüzünden 2014’te işyerimi kapatmak zorunda kaldım. ATO’dan şirketimi kapatamadığım için Bağkurum açık durumda. Banka borçlarımdan dolayı SGK’lı bir işte çalışamıyorum, pek iyi durumda değilim. Keza eşimde aynı benim durumumda. Bizim SGK mız olmadığı için 3-4 yıldır hiç bir hastahaneye gidemiyoruz. Hastahanelerden faydalanabilmek için ne yapmamız gerekiyor?
  Bu konuda yardımcı olursanız çok seviniriz.
  Saygılarımla.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   17 Kasım 2017 at 00:21

   Merhaba.Eğer eşiniz adına aktif bağkur yoksa eşiniz gss açtıra bilir ancak siz her halukarda yararlanamazsınız. Sizin borcunuzu taksitlendirmeniz gerekir.

   Cevapla
 102. Barış   13 Kasım 2017 at 19:48

  Türkiye’ye dönen mavi kartlı bir kişinin GSS zorunluluğu var ise, bu bir sene dolduktan sonra mı başlar? Eğer her defasında bir sene dolmadan ülkeden çıkış/giriş yapıldığı sürece GSS yaptırmadan ülkede yaşamanın yasal olarak bir sakıncası var mıdır?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   13 Kasım 2017 at 21:27

   Merhaba. Resmi ikamet adresi türkiye ise yani nüfustaki birinci ikamet adresi zorunlu olarak gss ödemeniz gerekir.

   Cevapla
 103. Barış   13 Kasım 2017 at 19:43

  Merhabalar, Türkiye’ye kesin dönüş yapmış ve bir işte çalışmayan bir Mavi Kart hamilinin SGK’ya 427 TL ödeyerek GSS yaptırması zorunlu mu? Yoksa, herhangi bir sağlık sigortası yaptırması yeterli midir? Yani özel sağlık sigortası yaptırılsa bu da yeterli olur mu yoksa bu 427 TL’lik primi ödemek zorunda mıyız? Hiç bir sağlık sigortası yaptırılmadığı halde ileride prim borcu çıkartılır mı? Cevabınız için teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 104. R.Toprak   13 Kasım 2017 at 03:20

  Merhaba. Kızım 1994 doğumlu. 23 yaşında eşinden boşandı. SSK emeklisiyim. Benim üzerimden kaç yaşına kadar sigorta hizmetinden faydalanabilir.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   16 Kasım 2017 at 11:30

   Merhaba. Tekrar evleneceği tarihe kadar sigortanızdan yararlanır.

   Cevapla
 105. Yasemin   12 Kasım 2017 at 16:35

  Mrb üniversite açık öğretim okuyorum. İşten yeni çıktım.Babamın güvencesi Yok.Sağlıktan nasıl yararlanabilirİm ?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   16 Kasım 2017 at 11:26

   Merhaba. Genel sağlık sigortası kapsamında ayda 53 tl ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz. Eğer gelir seviyeniz düşükse gelir testi başvurusu yaparak sonucun yeşil kart çıkması halinde sağlıktan ücretsiz olarak yararlanırsınız.

   Cevapla
 106. R.Toprak   12 Kasım 2017 at 02:24

  Merhaba.
  Kızım evliliğini yürütemedi ve boşandı 23 yaşında. Sosyal güvencesi ve herhangi bir geliri yok. Babası olarak ben emekliyim. Benim üzerimden sigortadan istifade edebilir mi ve hangi yaşa kadar devam eder. Evlenip boşanması bu konuda bir mahrumiyete götürür mü. Bu arada kızım iki sene önce izinle Türk vatandaşlığından çıktı. Şu anda Mavi kart sahibi ve Türkiye’de yaşıyor. İzahınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   16 Kasım 2017 at 11:24

   Merhaba. Kızınız resmi olarak boşandıysa sizden yararlanabilir. Tekrar evleneceği tarihe kadar sizin sağlık güvencenizden yararlanma hakkınız var.

   Cevapla
 107. selma   11 Kasım 2017 at 11:21

  Iyi gunler dilerim öncelikle.ben 91 yilinda sigorta li olup 2016 yilinda evlilik sebebiyle isi bıraktım.esimin sgk si yok.benim 22 yildir takip edlen rahatsizligim var.ist universitesinde.esim yesil kartli.venim sorum size ben basvursam 53 tl odeyip sağlık sigortasindan yaralanabilirmiyim.20 gun sonrasina kontrollerim baslayacak.o zamana yetistirebilirmiyim

  Cevapla
  • Hakan KAYA   16 Kasım 2017 at 10:34

   Merhaba. Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe ile müracaat ederek GSS tescilini başlatabilirsiniz. Ancak 30 gün beklemeniz gerekebilir

   Cevapla
 108. Pingback: Ücretli Öğretmen Maaşları 2018, Ücretli Öğretmen Ek Ders Ücreti 2018 | | SGK ve Çalışma Rehberi

 109. Çagrı   7 Kasım 2017 at 19:21

  Merhaba liseden haziranda mezun oldum 18 yaşımada girdim 1 yıl ara verdim şimdi ögrenci olarak gözükmüyorum 2 yıl daha ücretsiz saglık hizmeti alabilecegimi duydum bu doğrumu

  Cevapla
  • Hakan KAYA   8 Kasım 2017 at 08:29

   Merhaba. Evet mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl daha yararlanırsınız. Tabi anne ve ya babanızın aktif güvencesi olması koşulu ile.

   Cevapla
 110. Fatma   4 Kasım 2017 at 13:37

  Bir yakinim iflas etti. Bag kur borclarinida odeyemiyorlar.Saglik sigoftasindan ailece yararlanamiyorlar.Simdiye kadar hic calismamis ev hanimi olan esi sgk ya bas vurmasi halinde 53 tl lik saglik sigirtasindan yararlanabilirmi.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   6 Kasım 2017 at 10:50

   Merhaba. Evet eşi yararlanır. Ancak kişinin bağkuru hala aktifse kendisi yararlanamaz. Terk ettiyse o da yararlanabilir.

   Cevapla
 111. Hakan   2 Kasım 2017 at 12:05

  Yurt dışı borçlanması yaptım otamatikman sağlık sigortası kapsamına giriyormuyum . tşk

  Cevapla
  • Hakan KAYA   2 Kasım 2017 at 15:59

   Merhaba. Emekli maaşınız bağlandıktan sonra sağlık başlaması için SGK’ya başvuru yapmanız gerekir. Otomatik açılmaz.

   Cevapla
 112. emir   27 Ekim 2017 at 14:21

  Ben lisans mezunuyum 23 yaşımda askerden geldim 24 yaşındayım 1 yıldır işsizim 25 yas altı olan sigortadan faydalanamıyorum 53 tl gss açtılar aile 2000 bürüt baba alıyor.ben şuan harcın için sigortasiz geçici islerde çalışıyorum babamdan bile para almazken devlete neyle para vericem acaba? 53 tl ödemek istemiyorum kaymakamlık yeşil kart çıkar dedi daha önceden de gelir testi yaptirmistim g1 çıktı sildiler g0 olana yeşil kart veriliyormuş ne yapmalıyım ben

  Cevapla
  • Hakan KAYA   30 Ekim 2017 at 08:25

   Merhaba. Gelir sonucuna itiraz etmekten başka yapılacak bir şey yok maalesef.

   Cevapla
 113. RECEP OZGUN   25 Ekim 2017 at 20:41

  Merhaba
  Bagkur borcum var beyada birikti.Bende faydalanabiliyormuyum.nereden basvuru yapabilirim

  Cevapla
  • Hakan KAYA   26 Ekim 2017 at 09:07

   Merhaba. Bağkur aktifken GSS’ye geçmeniz mümkün değil maalesef.

   Cevapla
 114. Mehmet   21 Ekim 2017 at 04:49

  Genel sağlık sigortası borcum var,taksitlenmis.hastaneden faydalanmak için nereye ve nasıl basvurmaliyim.e devlet var.30 gün pr ovizyon yok deniliyor.saglik tan faydalanmak için bir taksit ödeyerek başlasam başlarım.eşim mavi kartlı.burda ikamet ediyor.426 yillik mi,taksitle basvurabilirmiyiz.benden faydalanabiliyormu eşim 53 desek.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   23 Ekim 2017 at 11:23

   Merhaba. Eşiniz mabvi kartlı ise ayda 426 TL prim öder. Ancak sizden yararlanma hakkı var. siz ayda 53 TL ödeyebilirsiniz.

   Cevapla
 115. Özcan   18 Ekim 2017 at 15:47

  Merhaba; 13 Eylülde işten ayrıldım. daha önce 90 güü geçen primim olduğu için100 gün sonra GSS başlayacak sanırım benim için. Sormak istediğim gss için gelir testi yaptırmam gerekiyor mu yoksa direk 53 tl ödeyip GSS’den yararanlabilir miyim? Bir de yıllar önce bağkurluydum ama kapattım sskya geçmiştim oradan da borcum var bu gssde karşıma çıkar mı? Teşekkürler.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   19 Ekim 2017 at 09:59

   merhaba. Gelir testi yapmadan da ayda 53 TL ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz. Bunun için SGK’ya giderek talepte bulunmanız gerekir. Bağkur borcu GSS’den yararlanmanıza engel teşkil eder. O borcu da ya taksitlendirmeli ya da ödemelisiniz. Size tavsiyem GSS’yi eşiniz adına açın. O zaman siz ondan yararlanırsınız. Sıkıntı olmaz.

   Cevapla
 116. Hakan   10 Ekim 2017 at 00:18

  Mavi kart sahibiyim Nüfustaki birinci ikamet adresim Türkiye temelli döndüm Almanya’dan emekliyim 53 TL olan GSS yararlanabilirmiyim.tsk

  Cevapla
  • Hakan KAYA   10 Ekim 2017 at 10:07

   Merhaba. Almanya emekliliğiniz ile Türkiye’den sağlıktan yararlanabilirsiniz. Ayrıca GSS primi ödeyemezsiniz.

   Cevapla
   • Hakan   10 Ekim 2017 at 11:01

    Başvurum reddedildi 412 TL odemem lazım dendi .nereye basvurabilirim tam olarak SSK çalışanları devamlı yanlış yönlendiriyor maalesef.

    Cevapla
    • Hakan KAYA   10 Ekim 2017 at 11:08

     Tamam işte ben de aynısını diyorum. GSS ödeyemezsiniz. Almanya ile Türkiye arasında sağlık sözleşmesi var. Buna istinaden Türkiye’de Almanya’daki emekliliğiniz üzerinden sağlıktan yararlanabilirsiniz.

     Cevapla
 117. Pingback: İşten Ayrılan İşçinin Sağlıktan Yararlanma Süresi ve Diğer Kanuni Hakları Nelerdir? | | SGK ve Çalışma Rehberi

 118. sercan   1 Ekim 2017 at 03:52

  Selamlar,2012 yılından beri yeşil kartlıydım 1 ay önce e devlette gelir tescili için en yakın SGK merkezine başvurun yazıyor.Neden yeşil ksrtım iptal edilmiş olabilir.gelir durumumuz da değişiklik yok.teşekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani   2 Ekim 2017 at 09:23

   Merhaba. 2 yılı tamamlayan herkesin sigorta tescili otomatik kapatılmış. Yeniden gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor.

   Cevapla
 119. Ismail   23 Eylül 2017 at 08:27

  Merhaba Benim 2000 civarında borcum gözüküyor bende türkiyede degilim suan yurt dışında yaşıyorum odemeyi nasıl yapacagız o gelir dondura biliyormuyuz

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Eylül 2017 at 08:22

   Merhaba. Ödemeyi Türkiye’deki bankalardan ya da PTT şubelerinden yapmanız gerekir. Eğer 1. ikamet adresiniz yurt dışı ise Nüfusa adres bildirir, daha sonra bu adrese istinaden GSS’yi durdurma dilekçesi verebilirsiniz.

   Cevapla
 120. Ali   16 Eylül 2017 at 16:38

  Merhaba ben rahatsozlıgımdan dolayi işten ayrilmak zorunda kaldim 27 yaşindayim sürekli ilaç kullanmak zorundayım gss kalsamima girmişim her ay 53 lira ödemem gerekiyormuş buna itiraz etme hakkkm varmi ücret ödüycek gücüm pek yok cünkü

  Cevapla
  • SGKuzmani   18 Eylül 2017 at 15:36

   Merhaba. İkamet ettiğiniz yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir testi başvurusunda bulunmanız gerekiyor.

   Cevapla
 121. Serkan   13 Eylül 2017 at 00:08

  Merhaba. Eşim i ve iki çocuğum u almanya dan türkiye ye yerleştirip, çocuklarımı türkiyede okutmak istiyorum , hanım 6 ayda bir almanyaya gelecek ve dönecek hakları ölmesin diye.kendim yurt dışında çalışıyorum ve suan öyle olması gerekiyor. Sağlık sigorta sı nasıl yaptırmam gerekiyor? 53tl ye oluyormu ailem sigorta?

  Cevapla
  • SGKuzmani   18 Eylül 2017 at 11:48

   Merhaba. Hanımın ve çocuklarının 1. ikamet adresini Türkiye’de Nüfusa bildirin. Daha sonra bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne tescil için başvuru yapmanız gerekiyor.

   Cevapla
 122. Seyft   12 Eylül 2017 at 15:58

  Iyi gunler eşimle ikimizde sigortalıydik yaklasik 9 aydir calismiylruz genel saglik sigortasini yaptirsak hemen ertesi gün sagliktan yararlanabiliyor muyuz

  Cevapla
  • SGKuzmani   18 Eylül 2017 at 11:31

   Merhaba. Güvencenizin bitiş tarihi itibariyle GSS açılır. Biriken borcu öderseniz sağlık da başlar.

   Cevapla
 123. Gökhan ispir   10 Eylül 2017 at 15:59

  Merhaba iyi günler 1997 doğumlu üniversite öğrencisiyim babamın babamın ödenmemiş bağkur borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorduk, 15 ağustos tarihinde annem e gss başvurusunda bulunduk ve onaylandı agustos ve eylül primini ödedik annemin sağlığı açıldı ama benimki hala kapalı sizce ne zaman annem üzerinden sağlık hizmeti alabilirim?

  Cevapla
  • SGKuzmani   18 Eylül 2017 at 09:27

   Merhaba. Annenizin açıldıysa sizin açılmadıysa bir problem vardır. SGK’ya uğramanız gerekir.

   Cevapla
 124. Semiye Erteber   8 Eylül 2017 at 09:51

  Merhaba eşim dün 53 tl olan sigorta için başvuru yaptı ama nezaman aktifleşeceği hakkında bi bilgi verilmedi. Kaç gün içerisinde aktifleşir sigortamız şimdiden çok teşekkür ederim..

  Cevapla
  • SGKuzmani   8 Eylül 2017 at 11:16

   Merhaba. Eğer daha önceden sigortası varsa hemen yararlanabilirsiniz. Yoksa 30 günlük süreyi beklemeniz gerekebilir.

   Cevapla
 125. Erkan   7 Eylül 2017 at 21:06

  Merhaba 5 aydır issizim eşim hamile gss 333 tl borç gözüküyor bunun hepsini mi ödedikten sonra 53 telden yararlanabiliyorum 1 nisan sonrası olan borcu gss varken ailemize saglkktan yararlanabilirmiyiz

  Cevapla
  • SGKuzmani   8 Eylül 2017 at 08:37

   Merhaba. 2017/Nisan sonrası borcunuzdur sizin gördüğünüz. En az 233 TL tutarında ödeme yapmanız halinde sağlık güvenceniz açılabilir.

   Cevapla
 126. serdar   28 Ağustos 2017 at 16:55

  Merhaba iyi günler, ben mavi kartliyim ve türkiyede üniversitede okuyorum. 25 yasimi gectigim icin ailemin sigortasindan faydalanamiyorum gss yaptirmak istedigimde yuksek primden odemem gerektigini soylediler. Yabanci ögrenci olarak gssden faydalanamiyor muyum? 2013 de üniversiteye kayit oldum ama o zamanlar ailemin sigortasindan faydalaniyordum o yüzden o zamanlar gssye basvuruda bulunmadim.

  Cevapla
  • SGKuzmani   31 Ağustos 2017 at 08:32

   Merhaba. G3 gelir seviyesinden prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Başka yapabileceğiniz bir şey yok.

   Cevapla
 127. Aslı   20 Ağustos 2017 at 18:13

  Merhaba.bende gelir testi yaptırmadan 53 tl prim ödemek istyrum.ikametim ankarada ben antalyada yasıyorum.bunun için ankaraya mı gitmem gerekli..birde sgk dan bilgilendrme amaçlı posta gelir mi evime..tesekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani   21 Ağustos 2017 at 12:17

   Merhaba. Bir dilekçe ile ikametinizin bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne Posta yolu ile başvuru yapın. dilekçenize istinaden SGK GSS tescilinizi açar ve size yazılı olarak bildirir. Kontrolünü E devletten yapabilirsiniz.

   Cevapla
 128. Tolga kilic   17 Ağustos 2017 at 20:06

  Merhaba sayın SGK uzmanı size yurt dışı malül emeklilik ile ilgili 2,3 sorum olucakti ben burada malül emekliyim yaşım 46 türkiyede ilk sigorta girişim 1996 yılı. Buradaki malullük durumumu alman emeklilik sigortası Ankaraya bildirmiş ve SGK. Bana yolladığı mektupla benim malül sayilmadigimi ve SGK.dan malül maaşı almaya hak kazanmadigimi bana bildirdi ben. SGK kontak kurdum SGK yetkilisi bana hastalık ve özürlü durumumun SGK, nin yönlendirecegi bir hastanede değerlendirdikten sonra malullügumun kabul olacağını söyledi. Sayın yetkili size konu ile ilgili kısa bilgi verdim ve size sorum şunlardı. SGK benim yurt dışı malullügumu tanımak için böyle bir uygulama yapabilirmi bu doğrumu,? . SGK benim isteğimle beni bir hastaneye sevk yaparsa bu sevk sonrası hastane randevusu kaç günde gelir yaklaşık.?Ve siz bu konunun uzmanı olduğunuz için bu konuda bana ne önerirsiniz ve yapmamı tavsiye edersiniz çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • SGKuzmani   18 Ağustos 2017 at 09:08

   Merhaba.Karşılıklı sözleşme gereği Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yaptığı işlem doğru. Başvuru ve işlem yapılan yerin iş yoğunluğuna göre farklılık gösterir işlemin sonuçlanma zamanı. Başvurularınızı yapıp bekleyin. Yapılacak başka bir şey yok.

   Cevapla
   • Tolga kilic   18 Ağustos 2017 at 13:19

    Sayın SGK, uzmanı sorunun cevabını vermişsiniz teşekkür ederim. Yani almanya malülluk durumunun türkiyede tanınması için SGK üzerinden hastaneye giderek kontrol olmadan başka bir altarnetifi yokmu bu tek seçenekmi? Yani SGK bir hastaneye başvuru yapicak ve sağlık kontrolü için bu hastanede tekrar hastalıklarım kontrol edilecek ve emekliligi gerektiriyorsa malül emeklilik verecekler? Sizin yazınızdan bunu anladım teşekkürler.

    Cevapla
    • SGKuzmani   18 Ağustos 2017 at 13:39

     Aynen öyle Tolga bey. Doğru anlamışsınız.

     Cevapla
     • Tolga kilic   20 Ağustos 2017 at 12:53

      Sayın SGK, uzmanı size 1,2 sorum daha önceki sorumu yanitlamistiniz. Ben bu Almanya’daki malullügumun tanınması ve malullük işleri için 5,6 ay türkiyede kaldığım süre içinde Almanya’daki adresimi Türkiye’ye taşıyıp burada GSS, 53 tl ödesem ve 5.6 ay sonra işlerim bitince geri dönerken bu sigortami kapatabilirmiyim? kapatmak için hangi yolu izlemem gerekir?

     • SGKuzmani   21 Ağustos 2017 at 12:15

      Merhaba tekrar. Almanya’da aktif güvenceniz varsa Türkiye’de ayrıca GSS ödeyemezsiniz. Karşılıklı sözleşme gereği Almanya’daki sigortanız ile Türkiye’den de sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkınız var.

 129. ali   17 Ağustos 2017 at 13:55

  Merhaba

  13 senedir yurtdisinda yasiyorum Turkiyede 1.5 senelik ssk prim odemem var Su an donus yapsam geriye donuk odeme yaparak prim yatirabilirmiyim? yatirabilirsem tahmini ne kadar odemem gerekir?

  Tesekkur ederim
  saygilar

  Cevapla
  • SGKuzmani   17 Ağustos 2017 at 14:33

   Merhaba. Yurt dışında hangi ülkede kaldınız ve oradaki toplam çalışma süreniz ne kadar? Bir de Türkiye’de SSK işe giriş tarihiniz tam olarak ne zaman?

   Cevapla
   • ali   17 Ağustos 2017 at 15:14

    ingilterede yasiyorum 13 senedir calisiyorum Turkiyede 1999 eylul de lisede staj yaparken sigorta karti vermislerdi ama bu sayiliyormu bilmiyorum Resmi olarak 2003 yilinda ocakta bir sirkette calismaya basladim 2004 agustosa kadar Turkiyede calistim

    saygilar

    Cevapla
    • SGKuzmani   18 Ağustos 2017 at 08:57

     Merhaba. Staj girişi maalesef sigorta başlangıcı olarak kabul edilmemekte. 2003 sigorta başlangıç tarihine göre Türkiye’de emekli olabilmeniz için 7000 gün ve 60 yaşı tamamlamanız gerekir.

     Cevapla
 130. şerife arslan   16 Ağustos 2017 at 19:38

  Merhaba eşimin sigortası bu ayın sonunda doluyor.170 ile görustuk gss gecmek icin neyapmaliyiz diye.bize söylenen sistemden otamatik geçer herhangi bir işlem yapmaniza gerek yok denildi dogru mudur ayrıca başvuru yapmamiz gerekmeden direk gss dan faydalabiliyor muyuz ki faydalanıyorsak ödemeyi kacgun icinde nereye gercekleştirmemiz gerekir.tesekkurederim

  Cevapla
  • SGKuzmani   17 Ağustos 2017 at 08:29

   Merhaba. Siz Alo-170’e bakmayın. Sigorta sona erer ermez bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gidin. Talepte bulunarak Genel Sağlık Sigortanızı başlatın. GSS başlar başlamaz yararlanırsınız.

   Cevapla
 131. mert   15 Ağustos 2017 at 23:38

  Merhaba
  12 seneden fazla yurtdisinda yasiyorum Turkiyede bir kac sene sigortali calisip sonra yurt disina ciktim
  arasira Turkiyeye geliyorum tatil icin Turkiyede yasamadigim halde disardan pirim odeyip sigortami isletme sansim var mi? Ayrica saglik hizmetlerinden yararlanma sansim var mi?

  Tesekkur ederim

  Cevapla
  • SGKuzmani   16 Ağustos 2017 at 15:20

   Merhaba. Türkiyede ikamet etmiyorsanız Türkiye’de emeklilik primi ödeme ya da Genel Sağlık Sigortası hizmetlerinden yararlanma hakkınız bulunmamakta.

   Cevapla
 132. Günal   14 Ağustos 2017 at 21:46

  Merhaba bu 53 tl yurt dışında yaşayan ve türkiyede 5.6 ay kalmak isteyen birisi yatirsa bütün GSS kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilirmi buna ımkan varmı? bu konudaki bilginizi paylaşırmisiniz teşekkürler.

  Cevapla
  • SGKuzmani   15 Ağustos 2017 at 10:22

   Merhaba. Nüfustaki birinci ikamet adresinizi TR’ye taşımanız halinde yararlanabilirsiniz.

   Cevapla
 133. Metin Oral   14 Ağustos 2017 at 14:36

  İyi günler, oğlum 09.09.1993 doğumlu. Bu sene üniversiteyi bitiriyor. Hangi tarihten itibaren GSS. Primi yatırmam gerekiyor.
  Bir de özel sağlık sigortası kapsamında ( Tamamlayici sağlık sigortası )primi ödüyorum. Bu kapsamda sigortamız aynen geçerli olacakmı?
  Şimdiden teşekkürler.
  İyi çalışmalar dileklerimle.

  Cevapla
  • SGKuzmani   14 Ağustos 2017 at 16:52

   Merhaba. Üniversiteden mezun olduktan sonra diploma ile SGK’ya dilekçe verin. Oğlunuz 09.09.2018 tarihine kadar öğrenciliği bitmiş olsa bile sizin sigortanızdan yararlanır. Son düzenleme o şekilde.
   09.09.2018 tarihinden itibaren eğer güvencesi olmaz ise Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmesi gerekir.

   Cevapla
 134. Hüseyin Otçu   28 Temmuz 2017 at 07:36

  iyi günler dilerim. ikametim annemle beraber kalıyorum . annemin emekli maaşı 4 a dan 1074 TL 4 B den ise 1427 TL… toplamda 2500 TL gibi tutuyor . ancak kredilerden dolayı 900 lira gibi eline geçiyor.
  Ben ise çalışmıyorum sosyal yardımlaşma vakfından gelir testi yaptırmam istendi. Bu duruma göre benim GSS primim ne olur? Yeşil kart verirlermi ? üzerime bir mal mülkte yok . yeşil kart vermezlerse aylık 53 liradan yararlanabilirmiyim ?

  Cevapla
  • Hüseyin Otçu   28 Temmuz 2017 at 07:43

   Ayrıca bağkurum pasif durumda ve dondurulmuş günlerimle birlikte günüm dolu yaş bekliyorum bu durumda da 53 tl den yararlanabilirmiyim ?

   Cevapla
  • SGKuzmani   28 Temmuz 2017 at 09:22

   Merhaba. Yeşil kart çıkar mı çıkmaz mı ona vakıf karar verir. Ancak 53 TL den talebiniz halinde her zaman yararlanabilirsiniz.

   Cevapla
 135. adnan yıldızoğlu   26 Temmuz 2017 at 10:33

  meraba benim şu anda bağ kur aktif değil borcundan dolayı kapalı.

  Cevapla
  • SGKuzmani   26 Temmuz 2017 at 10:45

   Aktiften kasıt kaydınızın devam ediyor olması. Eğer bağkurlu olmanızı gerektiren kayıt devam ediyorsa bağkur da aktif olarak işliyordur. Bu durumda GSS li olamazsınız. Eğer terk ettiyseniz olabilirsiniz.

   Cevapla
 136. Ahmet   25 Temmuz 2017 at 17:05

  Merhaba.

  Benim 862 Liralık Genel Sağlık Sigortası borcum var. Bu borcu tel seferde peşin olarak ödemek istiyorum. Doğrudan bir bankaya ya da PTT Şubesine gidip bu borcu ödemek istiyorum demem yeterli midir? Yoksa önce en yakındaki SGK’ya başvurup bir belge mi almak zorundayım? e-devlet üzerinden ödemek mümkün müdür? Sırayla ne yapmam gerektiğini söyleyebilir misiniz? Teşekkürler.

  Cevapla
  • SGKuzmani   26 Temmuz 2017 at 10:32

   Merhaba. Önce SGK’dan gidin son durumunuzu gösterir GSS Borç durum Belgesi alın. Sonrasında zaten SGK nereye ve nasıl ödeyeceğinizi anlatır.

   Cevapla
   • Ahmet   26 Temmuz 2017 at 17:00

    Az önce e-devlet sitesini karıştırırken “GSS 6824 PRİM TAHSİLATI” kısmını tıkladım ve 862 TL’lik borcum gözüktü. Sanırım SGK’ya uğramadan buradan tamamını otomatik olarak ödeyebilirim. Önceden sürekli sürekli GSS Prim kısmını tıkladığım için 53.33 TL’lik borcumu gözüküyor, toplam borcumu bir türlü göremiyordum.

    Cevapla
 137. Bekir   25 Temmuz 2017 at 13:10

  Hocam mrb gss dilekcesini verdikten sonra 1 ay sonrami yatitiyoruz 53 lirayi ? Peki dilekceyi verdikten sonra hemen ozel hastanelerde muane filan olabilirmiyiz gunumu beklememiz gerekiyor t.ederim

  Cevapla
  • SGKuzmani   26 Temmuz 2017 at 10:26

   Merhaba. 30 günü tamamlamanız gerekir normalde. Ancak GSS olmadan önceki son 1 yıl içinde en az 30 gün sigorta varsa hemen açılır. Ödeme yapmayı da beklemenize gerek kalmaz.

   Cevapla
 138. adnan yıldızoğlu   25 Temmuz 2017 at 11:15

  Bağ-Kur’a 10.000 TL civarında prim borcum var.Şu anda ödeme imkanım bulunmamakta.
  Sağlık hizmetlerinden faydalanma imkanım kesilmiş durumda. Genel Sağlık Sigortasının 53 TL’lik prim tutarını ödeyerek sağlık hizmetlerinden ben ve ailem yararlanabilir miyim? tşkler

  Cevapla
  • SGKuzmani   26 Temmuz 2017 at 10:20

   Merhaba. Bağkur aktifken genel sağlık sigortasına geçemezsiniz. Ancak eşiniz geçebilir.

   Cevapla
 139. Ali   22 Temmuz 2017 at 21:10

  Hocam merhaba.. Ben uzun zamandır yeşilkart lıyım
  Ayrıca özel hastanelerden faydalanmak istiyorum bubun için 53 tl ödeyip sağlık sigortası yaptırmak istiyorum ama ödeme problemim olduğu zaman tekrar yeşilkart a otomatik dönermi?
  Bazı inşaat firmaları farklı zamanlarda sigorta yaptığında ve tekrarında çıkış yapıldığında yeşilkart a
  Hiçbir işlem yapmadan geçiş yapıyorlardı. Buşekilde devam edermi ayrıca gelir testi yaptırmam gerekirmi?
  İlginize şimdiden teşekkür ederim..

  Cevapla
  • SGKuzmani   26 Temmuz 2017 at 09:12

   Merhaba. Ayda 53 TL olan sigortaya yeşil karttan geçmeniz halinde 6 ay dolmadan yeniden yeşil karta geçemezsiniz. 6 aylık süreyi doldurduktan sonra geçebilirsiniz.

   Cevapla
 140. mehmet   21 Temmuz 2017 at 01:11

  İyi gunler ben basvuru yaptim ama 53tl daha odemedim sadece isleme alinmis calisan personel sonuc 1 hafta surer dedi bununla ilgili bilgi verirmisiniz lutfen

  Cevapla
  • SGKuzmani   26 Temmuz 2017 at 08:36

   Merhaba. SGK’dan tesciliniz konusunda bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 141. hayriye   19 Temmuz 2017 at 18:43

  Hocam merhabalar ben kamu personeliyim ucretsiz iznimin 1 yillik bölümü doldurdum 2.yilina gectim hastaneye gittigimde sgk kaydimin bulunmadigini soylediler kurumumla gorusmem neticesinde sadece ilk 1 yil olan ucretsiz izin kapsaminda sgk yapildigini ogrendim. simdi ben 53 tl verip her ay hastanelerden faydalanabilir miyim. birde ikamet ettigim yerden cok uzaktayim bulundugum yerdeki sgkya muracaat etsem olur mu.cok tesekkur ederim.

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 15:26

   Merhaba. Evet sadece ilk yıl ödeniyor. Eşinizin aktif güvencesi varsa ondan yararlanabilirsiniz. yoksa GSS primini kendiniz ödemeniz gerekir.

   Cevapla
 142. Dry   18 Temmuz 2017 at 13:06

  Merhaba. 53 tl odedigimizde nezaman hastaneye gidebiliriz. Odedigimiz gun olur mu acaba

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 13:53

   Merhaba. Ödeme işleminden sonra ödediğiniz tutarın sisteme geçmesi 3-4 saati buluyor. 3-4 saat sonra sağlık aktivasyon açılır.

   Cevapla
   • Dry   29 Temmuz 2017 at 14:32

    Tesk

    Cevapla
 143. Orhun   17 Temmuz 2017 at 06:44

  İkametgahım yurtdışında, öğrenciyim yazları Türkiye ye geliyorum. Önceden ikamet yurtdışında olduğundan sigortasız oluyordum. Yeni gelen değişiklikle genel sağlık sigortası ndan yararlanabilirmiyim?

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 13:36

   Merhaba. Birinci ikamet adresiniz yurt dışı ise GSS’den yararlanamazsınız. Birinci adresi Türkiye’ye taşımanız gerekir.

   Cevapla
 144. Esra   12 Temmuz 2017 at 21:48

  Merhaba.. Çalıştığım süreler boyunca Primlerim iş yerlerimden bu güne kadar düzenli ve eksiksiz olarak ödendi.Herhangi bir borcum da yok. Ekim 2016 da işten çıkartıldım. 8 ay işsizlik maaşı aldım. En son haziran ayi icin maas aldim. Eşim SGK lı olarak calisiyor. Benim her ay 53 tl olan GSS’yi ödemem gerekiyor mu? Yoksa esim uzerinden sigortali olarak GSS den faydalanabilir miyim? Ne yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 09:04

   Merhaba. Eşinizin sigortasından yararlanabilirsiniz. Ayrıca 53 TL ödemeniz gerekmiyor.

   Cevapla
 145. mehmet   10 Temmuz 2017 at 20:21

  merhaba bugün bankadan mesaj geldi hesabınıza bloke konulmuştur diye bende e devlet üzerinden kontrol ettigimde ” gss 6824 prim tahsilatı “toplam ana borç tutarı 1200 tl yazıyordu 2010 dan 2015 ocak ayına kadar sigortasız çalıştığımdan dolayı hep gss primi ödedim 2010’un ilk başlarında aylık 30 tl civarında ödüyordum 2015 ocak ayına kadar ise bu prim miktarı 47 tl kadar çıktı 2015 şubattan bu zamana kadar aralıksız sigortalı çalıştım kontrol ettigimde de çalıştığım yer primlerim tam yatırmış böyle bir borç nasıl çıkabilir internet üzerinden vergi dairesinin sitesinden sorgulama yaptığımda borc görüntülenmedi ama sgk üzerinden gss 6824 prim tahsilatı kısmında bu borç görünüyor belki karışık oldu ama kısacası ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
  • SGKuzmani   24 Temmuz 2017 at 17:00

   Merhaba. Tescil kayıtlarınızda hata varsa bunun düzeltilmesi için SGK’ya başvurmanız gerekir.

   Cevapla
 146. cem sönmez   10 Temmuz 2017 at 10:40

  iyi çalışmalar.2010 yılından beri isteğe bağlı bağkur primi ödemekteydim.son olarak haziran 2017 de 568.-tl aylık prim ödemiştim. 09.haziran.2017 tarihinden itibaren 4/c kapsamında göreve başladım.ancak 07.temmuz.2017 tarihi itibarıyle e-devlet te sorguladığımda yine 568.-tl borçlu görülüyorum.isteğe bağlı sigortamın kesilmesi için ne yapmalıyım.ayrıca 01-09.haziran 2017 arası bağkur primi ödemeli miyim ve bu kaç tl.dır?

  Cevapla
  • SGKuzmani   24 Temmuz 2017 at 16:52

   Merhaba. Öncelikle 4c kapsamında işe girişinize istinaden 4b-bağkur sigortalılığınızın durdurulması için bağkur dosyanızın bulunduğu SGK’ya dilekçe ile müraacat etmeniz gerekir. Terk kaydı sisteme işlendikten sonra kalan borcunuzu kapatabilirsiniz.

   Cevapla
 147. sedat   6 Temmuz 2017 at 13:02

  Hakliymissiniz hocam, kurumum 4c tescilini kapatmayı unutmus.ben tel. açınca kapattılar.simdi e devlette “herhangibir kapsamda GSSnizin bulunmadıgı tesbit edilmistir…”yazıyor.ama” GSS tescil ve prim kaydınız yoktur” da yazıyor.ben SGK ya gitmeden onlar beni otomatik olarak tescil eder mi yoksa gidip basvuruda mi bulunmaliyim.gelir testine girmeden 53 TL ödemek istiyorum.tesekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani   6 Temmuz 2017 at 14:03

   Merhaba. Otomatik tescil açılır ama geç olur. Siz SGK’ya uğrayarak dilekçe ile açtırın. Her halukarda açtırmak zorundasınız zaten.

   Cevapla
 148. sedat   4 Temmuz 2017 at 15:16

  Iyi çalısmalar hocam.ben ekim ayında memurluktan istifa ettim.GSS provizyon açık. SGK ya bildirmesem bana bir ceza gelir mi.internetten arastirdıgima göre nadiren istifa eden memurlarda görülebilen bir durummus.ama baska bilgiye ulasamadım.hiç böyle bir durumla karsılastınız mi.sizce ne yapmalıyım.tesekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani   4 Temmuz 2017 at 15:48

   Merhaba. Açık olmaması gerekiyor. Kurumunuz ile görüşüp kapattırın. Sağlık provizyon sistemindeki tescil kaydınız kapatılmamış anlaşılan. İleride sıkıntı yaratır size. Dilekçe ile bildirin. Ya da SGK ile görüşün. Belki onlar da sistemden kapatabilir.

   Cevapla
 149. Ferudun Turhan   4 Temmuz 2017 at 13:33

  Merhaba.. 1972 doğumluyum,1993 den beri sigortalıyım. Primlerimin iş yerlerimden bu güne kadar düzenli ve eksiksiz olarak ödendiğini sürekli kontrol ediyorum. Herhangi bir borcum da yok. Kasım 2016 da işten çıkartıldım. 6 ay işsizlik maaşı aldım. Halen iş bulamadım. Sanırım iş bulamasam da her ay 53 tl olan GSS’yi ödemem gerekiyor. Bunun için SGK’ya başvuru yapmam mı gerekiyor yoksa internet üzerinden bu 53 TL lik borcumu ödeyebileceğim bir yer var mı? Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • SGKuzmani   4 Temmuz 2017 at 13:41

   Merhaba. İşsizlik maaşının bittiği tarihi takip eden günden itibaren GSS tescilinizin başlatılması gerekiyor. SGK’ya uğrayın. GSS borç döküm belgesi alın. Onlar ne kadar borcunuz olduğu, nereye ve nasıl ödemeniz gerektiğini anlatacaktır.

   Cevapla
 150. sayin   3 Temmuz 2017 at 18:01

  Merhaba Ben Vatandaşlıktan izinli olarak çıktım ve MAVİ KART sahibiyim 2 yıldır Türkiyede ikamet ediyorum 53 TL olan genel saglik sigortasından faydalanmak için başvuru yaptım ve bana yabancılar gibi 427 TL den ödemem söyledi ben Mavi kart sahibi olarak aynen türk vatandaşı gibi 53 TL den faydalanamiyorummu her gittiğimde olmuyor diyorlar ne yapmam lazım?

  Cevapla
  • SGKuzmani   4 Temmuz 2017 at 08:42

   Merhaba. Dedikleri doğru. G3 gelir seviyesinden prim ödemeniz gerekiyor. O da dediğiniz gibi 427 TL.

   Cevapla
 151. Metin   3 Temmuz 2017 at 13:01

  Mrb ben üniversiteyi bitirdim okul bitince sigortam iptal olmuş ve yeşil kartlı olmuşum özel hastanelerden faydalanamıyorum. Özel hastanelerden nasıl faydalanabilirim. Şu an çalışmıyorum

  Cevapla
  • SGKuzmani   3 Temmuz 2017 at 13:41

   Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek gelir testi istemeden 53 TL karşılığında sigortalı olmak istediğinize dair talepte bulunun. SGK size 60g kapsamında aylık 53 TL üzerinden tescil açar. Bu kapsamda özel hastanelere de gidebilirsiniz.

   Cevapla
 152. Yagmur toprak   29 Haziran 2017 at 23:08

  GSS ödediğimiz zaman 53 tl özel hastaneden yararlanıyor muyuz anlaşmalı hastanelerden

  Cevapla
  • SGKuzmani   30 Haziran 2017 at 09:04

   Merhaba. Evet borcunuzun olmaması halinde anlaşmalı tüm hastanelerden yararlanabilirsiniz.

   Cevapla
 153. Koray   29 Haziran 2017 at 22:30

  Merhabalar, öncelikle kolay gelsin.
  2007’den bu yana Türkiye’de ikamet etmekteyim. Ben Türk vatandaşlığından 2013’te iç işleri bakanlığının izni ile çıkmıştım. O tarihten itibaren mavi kartım var. Bu seneye kadar babamın emekliliği üzerinden sağlık güvencesinden faydalanabiliyordum. Bu sene 25 yaşım dolduğu için artık haliyle babamdan faydalanamıyorum. Gss aktivasyonu için gittiğimde türk vatandaşı olmadığım için yabancı olarak işlem görüp 400 küsür gibi yüksek bir prim ödemem gerektiği söylendi. Oysa mavi kart Türk vatandaşıymışım gibi haklarımı (özellikle sigorta haklarımı) koruduğunu sanıyordum. Bu konuda izden bilgi rica ediyorum.
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
  Dipnot: halen Türkiye’de bir üniversitede okuyorum.

  Cevapla
  • SGKuzmani   30 Haziran 2017 at 09:04

   Merhaba. GSS kapsamında 400 TL ödeyerek sağlık hizmeti alabilirsiniz. Maalesef dedikleri doğru.

   Cevapla
 154. S@iD   29 Haziran 2017 at 20:53

  Merhaba. 13.03.2012 de GSS ye 4B isteğe bağlı sigorta kaydı yaptırdım. 2013/01 sonrası ödemeyi kestim. 2014 yılında bir firmadan iş aldım ve işin yapıldığı yer zorunlu tuttuğu için 2014/06/07/08/09 ayları 100 günlük 4A sigortalı oldum. Sonrasında 4A ve 4B ye hiç ödeme yapılmadı. Bu son kanun sonrası GSS Tescil ve Prim Borcu Sorgulama ekranın da, 2012/01/02/03 ayları ve 2015/01 den 2017/03 e kadar prim borcum kendiliğinden yapılandırılmış. Sorumlarım şunlardır ki;
  1. 2012 yılının 3 üncü ayı sigortaya giriş yapılmışken nasıl kayıttan önceki 2 ay ödemeye dahil edilir?
  2. 2014 yılının ilk 5 ve son 3 ayı ödemede görünmüyor. Nedeni nedir ve bu sonradan faizli borç sıkıntısı yaratır mı?
  3. Son çıkan düzenleme ile bağlı olduğum SGK ya yapılandırma için başvurmadım. Anladığım kadarıyla 30 Haziran yapılandırma başvurusu yapanlar için son tarih. Benim için 30.04.2018 e kadar vakit var. Başvuru yaparak peşin ödeme yaparsam AA ndan derleme bir habere göre (her ne kadar inanmasam da) %50 indirim yapılıyor mu?
  Umarım özellikle bu son soru için cevap 30 Haziran ı geçmez. İlginiz, bilginiz ve emeğiniz için teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

  Cevapla
  • SGKuzmani   30 Haziran 2017 at 09:02

   Merhaba.
   1-01.01.2012 tarihi ile 12.03.2012 tarihleri arasında herhangi bir güvenceniz yoksa ödemeye dahil edilmesi gerekiyor.
   2-2014 yılının ilk 5 ayında tescil açılması gerekir. Ancak 2014 yılında 100 günlük çalışmanın ardından işten ayrılış tarihinden itibaren 99 gün daha sigortadan yararlanma hakkınız olduğundan işten ayrıldıktan sonraki 100. gün GSS’nin başlatılması gerekir.
   3-GSS borçları otomatik olarak yapılandırıldı. Herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yok. Peşin ödemede indirim GSS borçları için geçerli değil. Yazımızda borçların nasıl silindiği ve yapılandırıldığı konusunda zaten detaylı bilgi verilmiştir.
   Özetle 2017/04 Dönemi öncesi GSS borçlarınızın gecikme zamları ve faizleri silindi. Anapara tutarları aylık 53 TL üzerinden yeniden güncellendi. SGK’ya uğrayarak tescil kayıtlarınızı kontrol ettirin ve düzelttirin. Düzeltilme işlemi yapıldıktan sonra 2017/04 dönemi öncesi GSS Borç Durum belgesini alın. Bu borcu 30 Nisan 2018 tarihine kadar ödeme süreniz var. Dilerseniz peşin öder kapatır, dilerseniz de taksit taksit ödersiniz. Size kalmış.
   Sağlıcakla kalın.

   Cevapla
 155. murat   20 Haziran 2017 at 03:55

  merhaba benim gss prim borcum var borcumu ödemeden sadece 53 tl yi ödesem gss dan faydalana bilir miyim ve eğer mümkünse ücreti ödedikten ne zaman sonra yararlanabilirim

  Cevapla
  • SGKuzmani   20 Haziran 2017 at 08:39

   Merhaba.2017/04 dönemi öncesi borç 30 Nisan 2018 tarihine kadar ertelendi. Bunu şimdi ödemeseniz de olur. Ancak 2017/04-05-06 dönemlerine ait borcu peşin ödemeniz gerekir. Bu da yaklaşık 161 TL ediyor. Bunu ödediğinizde sağlığınız açılacaktır.

   Cevapla
 156. yusufpaşa   15 Haziran 2017 at 11:27

  merhabalar yeni mezun oldum 53 tl sğlık sigortası için her hane halkı için ayrı ayrımı yatırmak gerekiyor yoksa ben yatırınca benim üzerimden eşimde yararlanabiliyor mu? teşekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani   15 Haziran 2017 at 13:46

   Merhaba. Bir kişinin yatırması yeterli. Eşiniz ve çocuklarınız da yararlanır.

   Cevapla
 157. Pingback: SGK Borç Yapılandırma Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır? | | SGK ve Çalışma Rehberi

 158. ali   13 Haziran 2017 at 04:10

  Merhaba ben yeşil kartlıyım 1. sorum özel hastanelerden faydalanabilirmiyim ? 2.sorum ameliyat gerektiren durumlarda benden fazla ücret alınırmı ?

  Cevapla
  • SGKuzmani   13 Haziran 2017 at 08:19

   Merhaba. Yeşil kartlılar özel hastanelerden yararlanamaz. Özel hastanede olacaksanız tamamı alınır. Devlette alınmaz.

   Cevapla
 159. sedat   7 Haziran 2017 at 21:39

  iyi gunler.53 lira ödeyerek gssli olan ile çalısanlar(4a,4b,4c) arasında saglık güvencesi konusunda herhangi bir fark var mıdır.çalısanların gidebildigi bütün saglik kuruluslarina,ornegin anlasmalı özel sag.kuruluslarina gitmek gibi.ya da tedavisi pahalı hastalıkların sgk tarafindan karsılanması gibi.

  Cevapla
  • SGKuzmani   8 Haziran 2017 at 09:08

   Merhaba.Hayır hiçbir fark yok. Tüm sigortalılar gibi tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

   Cevapla
 160. Kemal   5 Haziran 2017 at 04:02

  Merhaba bağkurdan 9000 prim gün sayısını doldurdum fakat yaş haddinden beklemem gerekiyor 92 girişliyim bağkura 53 yaş görünüyor bende bağkuru dondurdum eşimle birliktesağlıktan yararlanabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim oğlum memur onun üzerinden yararlanabilir miyim
  Teşekkür ederim

  Cevapla
  • SGKuzmani   5 Haziran 2017 at 08:44

   Merhaba. Evet oğlunuzdan yararlanabilirsiniz. Ya da aylık 53 TL karşılığında emekli olacağınız tarihe kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

   Cevapla
 161. Pınar   4 Haziran 2017 at 17:32

  Benim eşimin bagkur a borçlu sağlık tan yaralanamiyoruz ben 53 tl lik sigortayi yaptirabilirmiyim bide nereye başvuru yapmam gerekli yaparsam şayet bekliyormuyum yoksa hemen gidebilirmiyim dk a

  Cevapla
  • SGKuzmani   5 Haziran 2017 at 08:48

   Merhaba. Evet siz yararlanabilirsiniz. Ancak eşiniz aktif bağkurlu olduğu sürece yararlanamaz. SGK’ya giderek talep formu vermeniz gerekir. SGK eşiniz borçlu olduğu için size bağkur başlatır.

   Cevapla
 162. Ahmed Özcan   3 Haziran 2017 at 19:50

  İyi günler. Fabrika işçisiyim. Devlet hastanelerinde bakılabiliyoruz ve zaten bildiğim kadarı ile brüt maaşımdan sgk primi işveren tarafından kesilip ödeniyor. Bana da gss ile ilgili 53.33 tl aylık prim diye mektup geldi. Maaşımdan kesilenden hariç olarak ödemem gereken miktar mı bu? Yoksa maaştan kesilen prim kesilmeyip bunu biz mi ödeyeceğiz? Kısaca sigortalı çalışan için yapılan bir değişiklik var mı? Varsa nedir? Saygılar.

  Cevapla
  • SGKuzmani   5 Haziran 2017 at 09:08

   Merhaba. Siz sigortalı olduğunuz için ayrıca GSS kapsamında 53 TL ödemezsiniz. Eğer size yazı geldiyse geçmiş dönemden kalan bir GSS borcunuz vardır. Bunun için SGK’ya uğramanız gerekir. Bir kontrol ettirin GSS tescilinizi.

   Cevapla
 163. Yılmaz   3 Haziran 2017 at 18:12

  İyi günler bağkura borcum olduğundan sağlık tan yararlanamıyorum gss den yararlanabilirmiyim

  Cevapla
  • SGKuzmani   5 Haziran 2017 at 08:30

   Merhaba. Aktif bağkurlu iken genel sağlık sigortasından yararlanamazsınız. Bağkuru durdurup genel sağlık sigortasına geçmeniz gerekir.

   Cevapla
 164. sedat   31 Mayıs 2017 at 23:37

  iyi günler.ekim ayında memurluktan istifa ettim ve çalısmiyorum.e devlette hala 4c çalısan gorunuyorum ve provizyon açık.Galiba sistem bana otomatik olarak gss tescili yapmayacak.gss mi baslatmak için ne yapmalıyım.

  Cevapla
  • SGKuzmani   1 Haziran 2017 at 08:47

   Merhaba. En yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak 4c emekli sandığı kaydınızı sonlandırın. Emekli sandığından ayrıldıktan sonraki 100. gün GSS ye geçmeniz gerekir.

   Cevapla
 165. mahmut   31 Mayıs 2017 at 15:13

  teşekur çiftçılıgı durdurdum 2001 bagkur gırışım var 540 dolu ama benım yuzde 51engellı raporum var
  ben emeklı olamayon ne zaman olabılrım bır hesaplaya bılımısınız ılgınıze teşekur

  Cevapla
  • SGKuzmani   31 Mayıs 2017 at 16:52

   Merhaba. 2001 yılı bağkur başlangıç tarihine göre 60 yaş 9000 günü ya da 5400 gün 62 yaşı tamamlamanız gerekir.

   Cevapla
   • mahmut   31 Mayıs 2017 at 18:23

    BEnim %51 engelli raporum var buna göre nasıl emekli olabilirim ? ilginiz için teşşekür ederim

    Cevapla
    • SGKuzmani   1 Haziran 2017 at 08:23

     16 yıllık sigortalılık süresi ve 4320 günü tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz yaş beklemeden.

     Cevapla
 166. Selen   31 Mayıs 2017 at 13:09

  Mrb biz yesil kartliyi ve devletten yesil kart icin yardim parasi aliyoruZ ben ozel hastende randevu olmak istiyorum.nasil faydalanabilirim.gene 53tlnmi odeme yapmam lazim ve bu sekilde yaparsam yardim parasi kesilir mi

  Cevapla
  • SGKuzmani   31 Mayıs 2017 at 15:35

   Merhaba. Yeşil kartlı iseniz özel hastaneden yararlanamazsınız. Eğer aylık 53 TL den öderseniz bu durumda da yardım kesilir.

   Cevapla
 167. mahmut   30 Mayıs 2017 at 22:58

  merhaba 15 yıl tarım bay kurum var 1ay ssk yatırdım 53 tlden yararlanabılırmıyım hıç borçum yok ılgınıze teşkur

  Cevapla
  • SGKuzmani   31 Mayıs 2017 at 08:59

   Merhaba. Çiftçilik kaydınız devam ediyorsa yararlanamazsınız.

   Cevapla
 168. murat   26 Mayıs 2017 at 12:02

  şu an sigortam yok her an işe başlama durumum olabilir. bu yüzden kısa vadede gss başvurusu yapmayı düşünmüyorum. işe başlama gününe kadar geçen süre zarfında prim borcu yine 53 tl’den mi hesaplanır

  Cevapla
  • SGKuzmani   29 Mayıs 2017 at 08:06

   Merhaba. evet gelir testine başvuru yapmasanız bile aylık 53 TL üzerinden tesciliniz yapılmış olur.

   Cevapla
 169. Mesut   24 Mayıs 2017 at 14:46

  İyi günler tarım bağkuruna kaydım bulunmakta…
  Uzun süredir yatırmıyorum
  Haliyle borçum hayli kabardı….

  53 tl sigortadan yararlanmak için ne yapmam gerekir… ne önerisini
  Teşekkürler. ….

  Cevapla
  • SGKuzmani   24 Mayıs 2017 at 15:04

   Merhaba. Bağkur borçları için yeniden yapılandırma kanunu geliyor. Çiftçilik kaydınız devam ediyorsa GSS 53 TL ye geçemezsiniz. Kanun çıkınca borcunuzu yeniden yapılandırabilir ve sağlıktan yararlanabilirsiniz.

   Cevapla
 170. Deniz Balkan   23 Mayıs 2017 at 13:45

  Mavi kart sahibiyim, sgk’ya gss icin başvurduğumda yabancılar icin olan yüksek primi ödemem gerektiği söylendi. Fakat ben mavi kartimin baba verdigi haktan yararlanip en düşük prim olan 53,33 tl ödemek istiyorum. Bu konuda bir sgk genelgesi var mi? Dava mi açmam gerekiyor?

  Cevapla
  • SGKuzmani   24 Mayıs 2017 at 08:25

   Merhaba. Türk vatandaşı olmadığınızdan dolayı 53 TL’den yararlanamazsınız. G3 gelir seviyesinden yani 2017 yılı için 460 TL den ödeme yapmanız gerekir.

   Cevapla
   • Mustafa   20 Aralık 2017 at 17:20

    Yukarıda mavi kartlının Türkiye’de ikamet ediyorsa 53,33 TL lik primden faydalanabileceğini yazmışsınız. Burada tam tersini söylüyorsunuz…

    Cevapla
    • Hakan KAYA   20 Aralık 2017 at 20:18

     Yanlış anlaşılma vardır. Mavi kartlı 53 TL den yararlanamaz. G3 gelir seviyesinden prim ödemeniz gerekir.

     Cevapla
 171. esra   18 Mayıs 2017 at 14:40

  merhaba ben nisan ayında gss başvurumu yaptım daha sonra bankaya gittiğimde benden 23 TL gibi bi ücret alındı hastaneye gittiğimde ise sigorta gözükmedi neden böyle oldu?

  Cevapla
  • SGKuzmani   18 Mayıs 2017 at 15:35

   Merhaba. 30 günü doldurmadığınız için yararlanamamışsınızdır. Ancak 2017 mayıs ayı priminizi yatırmanız ve 30 günü tamamlamış olmanız halinde güvenceniz başlayacaktır.

   Cevapla
 172. Elif Okur   18 Mayıs 2017 at 12:31

  Merhaba,

  E-devlette ‘EK5/ek6/5g/30 günden az İBS Tescil Kaydı’ olarak görülen 4A kapsamında part time çalışan sigortalıyım. Kasım 2106’da bu sisteme girdim. Öncesinde 4A full time idim.

  Şimdi borcum 1500 küsür görünmektedir, gss tescilim bulunmuyor diyor ve tahakkuk gün sayılarım yanlış girilmiş SGK tarafından. Borcum yüksek görünüyor. SGK’dan düzelttirebilme şansım var ve toplam borç meblağ düşmesi gerekiyor ancak gelir testinde G3 çıkmıştım Kasım 2016’da ve SGK’ya şu anda bunu bildirerek 53 tl için yeni bir borç hesaplattırması ve bundan sonrası için bir düzenleme yaptırabilir miyim? 53 tl emekliliği de kapsıyor mu anlaşılmıyor kurum açıklamalarından?
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • SGKuzmani   18 Mayıs 2017 at 14:20

   Merhaba. Gelir testi sonucu G3 olanların da GSS tescilleri aylık 53 TL üzerinden yeniden güncellendi. 53 TL emekliliğe sayılmaz. Yalnızca genel sağlık sigortası primidir. GSS tescilinizde hata olduğunu düşünüyorsanız bunu SGK’dan düzelttirebilirsiniz.

   Cevapla
 173. Emrah çaparoğlu   17 Mayıs 2017 at 13:25

  Merhabalar kolay gelsin size geçtiğim Ekim ayında gss için başvuru yaptım başvuruyu yaptıktan kısa bisüre sonra eski iş yerine tekrar dönünce haliyle sigortam başladı şimdi iş yerinden ayrıldım tekrar gss için başvuru yapmaya gittiğimde bana başvurunuz var 280 tl de borcunuz var dediler itiraz etme borcu sildirmek gibi bi şansımız varmı

  Cevapla
  • SGKuzmani   17 Mayıs 2017 at 13:46

   Merhaba. Eğer SSK ile GSS aynı dönemlerde işlediyse onun silinmesi ve kaydınızın düzeltilmesi gerekir. Ancak ssk ile GSS çakışmıyorsa ve GSS olması gerektiği gibi ise yapılacak bir şey yok.

   Cevapla
 174. Mustafa   16 Mayıs 2017 at 21:51

  Selamualeykum hocam ben bagkura 2008de basladim 4 sene kadar bir pirim yatirdim ondan sonra yatiramadim benim daha onceki pirim borcumu durdurdum 53tl lik sağlık sigortasına geçtim.Şimdi o kalan borcumu yapılandırıp tekrar ödeyebilirmiyim ve ne kadar ödemeliyim.Teşekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani   17 Mayıs 2017 at 08:07

   Merhaba. Kalan bağkur borçları donduruldu mu? Eğer dondurulduysa kaç ay ve hangi kapsamda?

   Cevapla
 175. İLKER   16 Mayıs 2017 at 20:51

  benim öğrenciliğim bitti ve 53 tl yi ödemem lazım artık. nereye ödemem lazım. direk ziraate gitsem alıyorlar mı yoksa biryeden kayıt mı oluşturmam lazım. teşekkür ederim.

  Cevapla
  • SGKuzmani   17 Mayıs 2017 at 08:06

   Merhaba.Öncelikle SGK’ya giderek Genel Sağlık Sigortası tescilinizi yaptırın. Ödeme işlemi en son.

   Cevapla
 176. Salih   15 Mayıs 2017 at 16:32

  Merhaba
  İşsizim ve uzun süredir eşim üzerinden SGK sağlık sisteminden faydalanıyordum. Yakın zamanda boşandım ve şimdi faydalanamıyorum. SGK sitesinde sistemin otomatikman GSS kapsamına alacağı belirtiliyor ancak ben kontrol ettiğimde Boşta görünüyorum. Ne yapmalıyım?
  Gelir testine başvurdum ancak aysonu yapılacak toplantı sonucunda belli olacağı söylendi. Şimdi ben hastaneye gidebilmek için SGK ya başvurup 53 tl ödemeyi yapsam hemen hastaneye gidebilirmiyim?
  Gelir Testi sonucunda ödeme yapmam gerekmezse
  Ödediğim miktarı geri alabilir miyim? Teşekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani   16 Mayıs 2017 at 08:08

   Merhaba.Hemen Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek dilekçe ile Genel Sağlık Sigortanızı başlatabilirsiniz. Eğer GSS’den önceki son 1 yıl içinde en az ödenmiş 30 gün sigorta varsa GSS’yi öder ödemez açılır. Yoksa açılmaz. 30 günü beklemeniz gerekebilir.

   Cevapla
 177. osman   15 Mayıs 2017 at 14:00

  merhaba 1 nisan 2017 sonrasında gözüken borcumu e devlet üzerinden yatırabiliyorum ama öncesi için yaklaşık 200 lira borç görünüyor onu nasıl ve nereden yatırabilirim?

  Cevapla
  • SGKuzmani   15 Mayıs 2017 at 15:37

   Merhaba. 01 Nisan 2017 tarihinden önceki GSS borcunuzu 6824 GSS Tahsilatı menüsünden ödemeniz gerekiyor. Herhangi bir bankadan TC numaranız üzerinden ödeyebilirsiniz.

   Cevapla
 178. Asya   15 Mayıs 2017 at 11:29

  Merba benim eşim çalışmıyor bende hamileyim ev hanımıyım 53 TL yi nereye yatıracaz

  Cevapla
  • SGKuzmani   15 Mayıs 2017 at 12:16

   Merhaba.Öncelikle SGK’ya giderek GSS tescilinizi kontrol ettirin. Sonrasında ödeme yapın. Bu şekilde daha sağlıklı olur.

   Cevapla
 179. Irem   15 Mayıs 2017 at 10:55

  Iyi gunler gss sigortasini yaptirdigimda hemen kullanabiliyomuyum yoksa belli bi suresi var mi?

  Cevapla
  • SGKuzmani   15 Mayıs 2017 at 11:14

   Merhaba. Eğer GSS yapmadan önceki 1 yıl içinde en az 30 gün sigorta primi yattıysa GSS başladıktan hemen sonra sağlığınız açılır. Eğer yoksa GSS başladıktan sonra 30 gün beklemeniz gerekir.

   Cevapla
 180. Sercan   15 Mayıs 2017 at 02:20

  Merhaba yüksek lisans öğrencisiyim daha önce yapılandırmaya almıstım fakat ödeyemedim öğrenci olduğum icin gelir testi yaptırmıstım 60 tl gibi biseydi şimdi ameliyat olmam lazım eski borcum hersey karısmıs gibi sistemde borcum artmıs bazı dönemlere faiz bile işlenmis toplu 2018 yılı borclarıda yansıtılmıs şimdi mayıs 15 itibari ile kac aylık ödememi yatırmam lazım ki ameliyat olabileyim

  Cevapla
  • SGKuzmani   15 Mayıs 2017 at 08:42

   Merhaba. 2017 Nisan ve Mayıs ayına ait toplam 106,66 TL tutarındaki GSS borcunuzu ödemeniz halinde sağlık güvenceniz açılır. 2017/04 dönemi öncesi GSS borçlarının gecikme zammı ve faizi silindi. Anaparasını da 30 Nisan 2018 tarihine kadar ödeme zamanınız var.

   Cevapla
 181. Ozkan   14 Mayıs 2017 at 18:49

  Merhabalar köye dönüp hayvancılık yapmayı düşünüyorum kendimede sigorta yaptıra bilirmiyim

  Cevapla
  • SGKuzmani   15 Mayıs 2017 at 08:40

   Merhaba. Hayvancılık yaparsanız Ziraat Odasına çiftçi kaydınız yapılır. Bu durumda zorunlu olarak tarım bağkurlu olursunuz.

   Cevapla
 182. gokhan yildiz   11 Mayıs 2017 at 20:16

  Selam istanbulda yasiyorum hicbir saglik guvencem yok ve kasik fitigim var ve bayagi ilerlemis caziyerte maddi gucum sifir sayilir devlet hastanesinde ucretsiz ameliyat olma imkanim olurmu

  Cevapla
  • SGKuzmani   12 Mayıs 2017 at 08:21

   Merhaba. GSS kapsamında 53 TL ödemeniz halinde güvenceniz açılır. Eğer 2017/04 dönemi öncesi GSS borcunuz varsa bunu ödemek zorunda değilsiniz. Sadece 2017/04 ve 2017/05 dönemine ait borcu ödemeniz yeterli olacaktır.

   Cevapla
 183. Pingback: 6824 GSS Borcu Nasıl Ödenir? | SGK ve Çalışma Rehberi

 184. bilal   9 Mayıs 2017 at 07:38

  Merhaba 6 aydır çalismiyorum sigortalı iş bulduğum zaman 53 tl nasil iptal olur? teşekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani   9 Mayıs 2017 at 08:44

   Merhaba. Sigortalı işe girdiğiniz tarihten itibaren GSS sigortası durdurulur. Bunun için SGK’ya dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor.

   Cevapla
 185. Burak   8 Mayıs 2017 at 18:29

  Merhabalar,
  Gelir Testi sonucum G1 çıktı.Annem ve babam ayrılar.İkametgahım,dedem ve babaannemle birlikte ama üniversite okuduğum için farklı şehirdeyim.
  Şimdi ben bir üniversite öğrencisi olarak her ay 53 tl ödemek zorunda mıyım?
  Öğrenciler için bi ayrıcalık durumu yok mudur?
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • SGKuzmani   9 Mayıs 2017 at 08:30

   Merhaba. Eğer gelir testi sonucunuz ortalama olarak net asgari ücretin 1/3’ünden az olursa prim ödemeden sağlık hizmeti alırsınız. Eğer 1/3 üzerinde çıkarsa aylık 53 TL karşılığında sağlık hizmeti alabilirsiniz.

   Cevapla
 186. Emre   2 Mayıs 2017 at 19:08

  Ben geçen sene gelir testi yaptırdım yeşil kart çıktı şimdi ise 53 tl den yararlanmak için hem sgk ya hemde sosyal yardımlaşmaya başvurdum ama böyle birşeyin mümkün olmadıgını söylediler ne yapacağımı şaşırdım. Bu arada sosyal yardımlaşma tekrar gelir testi yapacağını (sözde gelir testi kalkmıştı?) ama sonucun değişmeyeceğini söyledi. Şimdi ben NE YAPICAM.!

  Cevapla
  • SGKuzmani   3 Mayıs 2017 at 08:35

   Merhaba. Gelir sonucu C0 yani yeşil kart ise yapılacak bir şey yok maalesef.

   Cevapla
   • hakan   18 Aralık 2017 at 20:27

    g0 yeşil kart çıkmışsa özel hastaneye gidemezmi

    Cevapla
    • Hakan KAYA   18 Aralık 2017 at 22:35

     Merhaba. Evet yeşil kartlı özel hastanede muayene olamaz.

     Cevapla
 187. Esra   2 Mayıs 2017 at 00:44

  Hiç biryerde çalışmayan, yalnızca kira geliri olan, Türkiye’de hiç sigorta başlangıcı bulunmayan birisi 53 tl ye sağlık sigortasından yararlanabilir mi? Bu sigorta ile devlet hastanelerinde ücretsiz tedavilerini yaptırıp, ilaçlarını da sgk dan faydalanarak alabilecek mi? Teşekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani   2 Mayıs 2017 at 08:17

   Merhaba. Öncelikle ikamet adresinizi Nüfusta Türkiye’ye taşımanız gerekir. Birinci ikamet adresiniz Nüfusta yurt dışı ise olmaz. Adresi taşıdıktan sonra gelir testine başvurabilirsiniz. Adres taşıma tarihinden itibaren 30 gün içinde GSS başlar.

   Cevapla
 188. kemal   26 Nisan 2017 at 13:43

  evet 6 aydan fazla ikamet ediyor fakat hastaneye gittiginde saglik guvenceniz yok deniliyor ve her defasinda ucret isteniyor,bu yuzden gerektigi gibi muayene olamiyor, Bu gss srekli hale gelmesi icin ne yapilmasi gerekiyor acaba?

  Cevapla
  • SGKuzmani   26 Nisan 2017 at 14:20

   Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek talepte bulunacak. Emekli maaşı üzerinden sağlık güvencesi kapalıdır. SGK onu açacak.

   Cevapla
 189. kemal   26 Nisan 2017 at 12:15

  merhabalar, annem tr de yasitor,para yatirarak emekli oldu,yaklasik 800 tl emekli maasi aliyor,ayni zamanda yurt disi emeklisi,fakat gss’si yok,yani turkiye de gss olmadigi icin muayene olamiyor,ne yapmasi gerekiyor,53 tl yatirip gss olabilirmi? evet ise nasil? tesekkurler

  Cevapla
  • SGKuzmani   26 Nisan 2017 at 13:37

   Merhaba. Türkiye’de 6 aydan fazla süre ile ikamet ediyorsa zaten emekli maaşı üzerinden sağlık güvencesi olur. Eğer 6 aydan fazla ikamet etmiyorsa yurt dışı sağlık sigortası ile Türkiye’de muayene olabilir.

   Cevapla
 190. mustafa   26 Nisan 2017 at 11:11

  mersinde yaşıyorum 2 kere sgk ya gitmeme rağmen bana gss yapmadılar g2 den açtırıp ilk başta yaklaşık 200 lira prim ödedikten sonra gss ye geçebilirsiniz dediler. hiç prim borcum yok ama üzerimde gelir de görünmüyor bu yüzden yeşil karta da başvurabilirmişim ne yapmam lazım daha önce böyle bir şeyle karşılaştınız mı? şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani   26 Nisan 2017 at 11:32

   Merhaba. Gelir testi zorunlu değil. Talebinize istinaden başlatmaları gerekir Genel Sağlık sigortanızı.

   Cevapla
 191. nurhan   23 Nisan 2017 at 17:40

  eşimden yeni ayrıldım.53 liralık saglık sigortasından faydalanmak istiyorum.ilk müracaatta hangi belgeler isteniyor bunu cevaplarsanız sevinirim.saygılar.

  Cevapla
  • SGKuzmani   24 Nisan 2017 at 08:50

   Merhaba. Herhangi bir belge istenmez. SGK’ya giderek başvurunuzu yapın. Eğer gelir testi istemiyorsanız direk 53,00 TL’den tescil açılır. Gelir testine başvurayım bana yeşil kart çıkar diyorsanız önce Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek gelir testi başvurusu yapın.

   Cevapla
 192. Kerim   16 Nisan 2017 at 09:07

  Hocam selamlar.

  Toplam 1388 TL prim borcum var (53 TL’den güncellenen ve faizi silinen haliyle). Sağlık sigortasından faydalanıp hastanede ücretsiz tedavi olabilmek için bunun ne kadarını ödemem gerekiyor? Son ayın borcunu ödesem yeterli mi? Çünkü tüm borçların son ödeme tarihi 4/2018 olarak görünüyor. Dün bir kaza geçirdim, GSS’den yararlanamadığım için hastaneye gidemiyorum.

  Cevapla
  • SGKuzmani   17 Nisan 2017 at 08:28

   Merhaba. 2017/04 ayına ait 53 TL tutarındaki borcu ödedikten sonra hastaneden yararlanmaya başlarsınız.

   Cevapla
 193. Mustafa   15 Nisan 2017 at 11:04

  Merhaba ben Tc vatandaşı yım şuan türkiye de yaşıyorum hiç bir sağlık güvencem yok gelirim resmi şekilde sadece 200 tl ben sağlık sigortasından yararlanabiliyorum mu gelirim az oldugu için ücret ödeme yani 53 tl ödeyecekmiyim saygılar

  Cevapla
  • SGKuzmani   17 Nisan 2017 at 08:16

   Merhaba. Gelir testine başvurun. Sonuç yeşil kart olarak çıkarsa ücretsiz olarak yararlanırsınız. Yeşil kart çıkmazsa aylık 53 TL karşılığında yararlanırsınız.

   Cevapla
 194. Hüseyin   15 Nisan 2017 at 02:33

  Merhaba benim 5453 gün Pirimin yattı 5500 günde primim doluyor emeklilik için yaşımı beklicem ama 6 aydır işsizim be sağlıktan 53 tl ödeyip yararlanmak istiyorum bunun için nereye ve hangi evraklarla başvuru yapmam gerekiyor ve ayrıca kaydımı yaptırdıktan sonra hemen yararlanabilirmiyim Yen’i işe giren bir kişi 90 gün sonra yararlanıyorya biz 53 liraya yaptığımız zaman yararlanmak için bir süresi varmı teşekkürler (HÜSEYİN)

  Cevapla
  • SGKuzmani   17 Nisan 2017 at 08:16

   Merhaba. Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek dilekçe ile başvurabilir Genel Sağlık Sigortanızı açtırabilirsiniz. 90 gün beklemenize gerek yok hemen açılır sağlığınız.

   Cevapla
 195. Mehmet   13 Nisan 2017 at 20:56

  Hocam merhaba. Eylül 2016 da ek5 tarım sigortasına kayıt oldum. Bu ay içinde iptal ettirip gss ye kayıt yaptıracağım. Nisan ayı için ek5 tarım sigortası primini yatırmam gerekiyor mu ? Yani bu ay içinde iptal ettirdiğimde ne zamandan itibaren 53 tl ödemeye başlarım?

  Cevapla
  • SGKuzmani   14 Nisan 2017 at 08:28

   Merhaba. Prim yatırdığınız son ay itibariyle durdurulmasını talep ederseniz 2017/Mart ayı sonu itibariyle kapatılır. 01 Nisan 2017 tarihinden itibaren de GSS başlatılabilir.

   Cevapla
   • Mehmet   15 Nisan 2017 at 23:51

    Peki hocam gelir testi yaptırmıştım g2 çıkmıştı bunun bir önemi yok değil mi gss ye kayıt yaptırırken

    Cevapla
    • SGKuzmani   17 Nisan 2017 at 08:27

     Hayır önemi yok. Her durumda artık en yüksek GSS primi 53 TL.

     Cevapla
 196. Fthfiva   11 Nisan 2017 at 13:10

  Ben daha önceden yapılandırma için ocak ayında gittim yçborcumun 600tl ilk kısmını peşin ödedim kalan 1200ü 12ay ile taksitlendirdim 2veya taksit ödedim şuan.taksitlerim 53 tl yemi indi? Borcum yeniden mi hesaplanacak? Bunun için SGK ya gitmem gerekli mi ödediğim kısım için bi işlem yapılırmı?

  Cevapla
  • SGKuzmani   11 Nisan 2017 at 13:38

   Merhaba. Eski yapılandırma iptal edildi. Yeni kanuna göre yeniden hesaplanmıştır borcunuz. 01 Nisan 2017 tarihinden önceki borcu 30 04 2018 tarihine kadar ödeme zamanınız var.

   Cevapla
 197. emre   9 Nisan 2017 at 21:48

  Borçlar 53.33 TL üzerinden hesaplandı en sonunda. “Eğer 12 taksitle ödemek istiyorsanız SGK’ya yapılandırma dilekçesi vermeniz gerekiyor” demiştiniz. Eğer peşin ödemek istiyorsam ne yapmalıyım. e-devlet üzerinden peşin ödeme şekli göremedim. Mayıs ayının 53.33 TL’lik borcu gözüküyordu sadece. Onu ödedim ve borcunuz yok diyor. Peşin ödeme yapmak için de illa SGK’ya mı başvurmalıyım, yoksa başka bir yol var mı?

  Yapılandırmayı 1 sene içerisinde yapmak zorundayım anladığım kadarıyla. Atıyorum 6 ay sonra yapsam yine 12 ay taksit yapabilir miyim?

  Cevapla
  • SGKuzmani   10 Nisan 2017 at 08:20

   Merhaba. Yapılandırma için SGK’ya gitmenize gerek yok. 01.04.2017 tarihinden önceki borçları 30 Nisan 2018 tarihine kadar ödeme zamanınız var. İsterseniz peşin kapatırsınız. İsterseniz taksitle ödersiniz. Size kalmış. 01 Mayıs 2017 tarihinden itibaren borçlar sistemde görünecek.

   Cevapla
   • emre   10 Nisan 2017 at 09:36

    Teşekkürler, çok yardımcı oldunuz.

    Cevapla
 198. Hulusi   9 Nisan 2017 at 20:50

  Slm. Mavi kimlik kartı olan birisi, 53 tl.sağlık sigortasından faydalanabilirmi

  Cevapla
  • SGKuzmani   10 Nisan 2017 at 08:18

   Merhaba. Türkiye’de ikamet ediyorsa yararlanabilir.

   Cevapla
   • Hakan   2 Kasım 2017 at 12:16

    Hangi şartlarda yararlanabiliyor benimki reddedildi .

    Cevapla
 199. emre   6 Nisan 2017 at 10:05

  Aynı şeyleri sorup duruyoruz ama bir daha soracağım. Acaba geçmiş borçların 53.33 TL üzerinden hesaplanması otomatik mi olacak, yoksa gidip SGK’ya başvurduktan sonra mı olacak? Birkaç yerde okuduklarımdan sanki SGK’ya başvurduktan sonra olacakmış gibi bir şeyler anladım. Daha 1 senelik bir zaman var ama insan merak ediyor.

  Cevapla
  • SGKuzmani   6 Nisan 2017 at 10:37

   Merhaba. Geçmiş borçlar otomatik olarak hesaplanacak. SGK’ya başvuru yapmanıza gerek yok. Bir kaç hafta sonra Edevletten kontrol edin. Borcunuzun güncellenmiş olduğunu göreceksiniz.

   Cevapla
   • emre   6 Nisan 2017 at 11:00

    Çok teşekkürler.

    Cevapla
 200. malike   4 Nisan 2017 at 13:01

  Aralık 2016 da gelir tespiti yaptırdım. Pirim ödemeleri g2 çıktı. Ama hiç ödeme yapmadım. Bende bu 53tl ödemeden yararlanabilecek miyim?

  Cevapla
 201. malike   4 Nisan 2017 at 12:58

  aralık 2016 da gelir tespiti yaptırdım aylık 213 tl den hesaplandı ama ödeme hiç ödeme yapmadım. Bende 53tl ödemesinden faydalanacakmıyım.

  Cevapla
  • SGKuzmani   4 Nisan 2017 at 13:47

   Merhaba. Aylık 53 liradan güncellenir sizinki de.

   Cevapla
 202. ramazan   3 Nisan 2017 at 23:23

  1 nisan öncesi 980 tl borcum gözüküyordu sadece faiz silinmiş ana para 920 tl duruyor 213 tl den hesaplanmış şekilde aylık 53 tl ye düşecek denildi bunun için ne yapmam gerekiyor saygılar?

  Cevapla
  • SGKuzmani   4 Nisan 2017 at 09:29

   Merhaba. Sistem tarafından otomatik olarak güncellenecek. Biraz beklemeniz gerekiyor.

   Cevapla
 203. Ömer   3 Nisan 2017 at 22:40

  1 kişi de sormamis, bahsetmemis… Afedersiniz ama geçmişte 250-300 TL den ödeme yapanlar ne olacak ? Üniversite okurken sırf yaşımı doldurduğum için muayene olamadım , muayene olabilmek için ödeme yapmaya başladım. Hatta üniversite bitiminde , çalışmaya başlamadan önce geçirdiğim siddetli baş ağrıları yüzünden özele gitmek durumunda kaldım. Yapılacak çok sayıda test için gene ödemeye yapmak zorunda kaldım ve yaklaşık 5bin TL yatirdim ve o doktorlar hiçbirşey bulamadılar , ama ben sakaklarimda baskı hisleri ile yaşıyorum o agrilardan sonra.
  Şimdi de gelmişler primleri 53 TL yaptık diyorlar. Bu zamana kadar yatirdigim 7 bin TL ne olacak ? Hadi onu geçtim şuan için yaklaşık 2.600TL daha borcum var. Bu borcumu da silmeyip 53.33 TL den yeniden hesaplayacak ve beni gene borçlu çıkaracaklar…
  Yazık.

  Cevapla
 204. emre   30 Mart 2017 at 15:02

  2012’de gelir testine girdim. 30.11.2015’e a kadar ödememi yaptım. O günden bu yana ise ödeme yapmadım. Sanırım en yakın SGK’ya gidip başvurmam lazım. Gitmeden önce yanımda götürmem gereken bir belge, bir fotokopi çekme durumu var mıdır? Yoksa oraya gitmem ve başvurmam yeterli mi? Teşekkürler.

  Cevapla
  • emre   30 Mart 2017 at 15:43

   Tabi borçlarımın yapılandırılması ile ilgili soruyorum. Ayrıca bu başvuruyu Nisan ayında mı yapmalıyız? Yoksa yarın gidip başvurabilir miyim?

   Cevapla
  • SGKuzmani   3 Nisan 2017 at 15:57

   Merhaba. SGK’ya başvurmanıza gerek yok. Prim borçları otomatik olarak güncellenecek. 53 TL üzerinden hesaplanacak. Eğer 12 taksitle ödemek istiyorsanız SGK’ya yapılandırma dilekçesi vermeniz gerekiyor.

   Cevapla
   • emre   4 Nisan 2017 at 00:40

    Çok teşekkürler.

    1285 liraya yakın olan borcum 1156 liraya inmiş. Sadece faiz kısmı silinmiş. Ben, sizin dediğiniz gibi 53 lira üzerinden hesaplanmasını bekliyordum ama şimdilik maalesef sadece faiz kısmı silinmiş. Son ödeme tarihi olarak 30.04.2018 yazılmış. 53.33 lira üzerinden hesaplayınca 960 lira dolayında bir borcum olacaktı. Açıkçası şimdilik öyle hesaplanmamış olmasına üzüldüm ve şaşırdım. Acaba yakın bir zamanda yeniden hesaplanıp asıl borç yazılacak mıdır? Yani biraz daha beklemeli miyiz? Teşekkürler.

    Cevapla
    • SGKuzmani   4 Nisan 2017 at 09:28

     Merhaba. Daha sistemler güncelleme aşamasında. 53 TL üzerinden hesaplanması gerekiyor. Biraz daha bekleyin.

     Cevapla
     • emre   4 Nisan 2017 at 10:10

      Teşekkürler.