GSS Borcum Varken Sigortalı Çalışabilir miyim?


GSS Borcum Varken Sigortalı Çalışabilir miyim?


Zorunlu genel sağlık sigortası 01.01.2012 tarihinden itibaren sağlık güvencesi olmayan herkes için zorunlu hale gelmiştir. Genel Sağlık Sigortası kapsamında 01.01.2012 tarihinten itibaren tescili açılmış ancak bu borçlarını hiç ödememiş birisi 4a ssk kapsamında işe başlarsa sağlıktan, hastaneden faydalanabilir mi? Genel Sağlık Sigortası borcu olan birisi ssklı çalışırsa bu borcu silinir mi? İşte konu hakkında merak edilen soruların cevapları;

Sigortalı Çalışırsam GSS Borcum Silinir mi?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında tesciliniz varken 4a ssk kapsamında işe başlamanız halinde Genel Sağlık Sigortası tescili otomatik olarak durmaz. Bunun için 4a ssk işe girişiniz yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurmanız gerekir. Dilekçe ile başvuru yaptıktan sonra Genel Sağlık Sigortası tesciliniz 4a ssk kapsamında işe giriş tarihinden bir gün öncesinde durdurulur. Ancak 4a ssk girişinize istinaden giriş tarihinden önceki borçlar silinmez. Kalan borçlara gecikme zammı ve faizi işler. Eğer genel sağlık sigortası durdurmak için dilekçe vermezseniz borç işlemeye devam eder.

GSS Borcum Varken 4a SSK Sigortam İle Hastaneye Gidebilir miyim?

4a ssk kapsamında işe giriş tarihinden itibaren 30 günlük süreyi tamamladıktan sonra hem siz hem de bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler yani anne,baba, eş ya da çocuklar sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilirsiniz. Genel Sağlık Sigortası prim borcu 4a ssk kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanmanıza engel değildir.GSS Borçlarına Af Var mı?

Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını yapılandırmak 6736 sayılı kanun gereği yapılandırma başvurusu yapılabiliyor. Genel Sağlık Sigortası prim borçlarınızı bu kanun kapsamında yapılandırmanız halinde 2016/06 dönemi ve öncesindeki gss borcunuzun gecikme zammı ve faizleri siliniyor. Kalan kısmı da peşin ya da 12 taksit seçenekleri ile ödeyebilirsiniz.

Zorunlu GSS Borcu Nasıl Sorgulanır?

Zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamında ne kadar prim borcunuz olduğunu, tesciliniz olup olmadığını www.turkiye.gov.tr adresinden TC kimlik numaranız ve Edevlet şifreniz ile giriş yaparak sorgulayabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra GSS borcunuzu sorgulayabilmek için aşağıdaki seçenekleri takip ediniz;

  • E-Hizmetler,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu,
  • Diğer Hizmetler,
  • Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu sorgulama

GSS Borç sorgulaması için TIKLAYINIZ

25 Yaş Altı GSS Borçları Siliniyor mu?

Torba kanun ile getirilen düzenleme ile birlikte 26.04.2016 tarihinden önce olması koşulu ile 25 yaş altındaki GSS borçları silinmişti. Bu tarihten sonraki 25 yaş altı borçların silinmesi gibi bir durum söz konusu değil.

GSS Gelir Seviyeleri Ne Anlama Gelir?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında ödeyeceğiniz prim tutarı gelir durumunuza göre belirlenir. Gelir durumunuzu bağlı bulunduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı belirler. Gelir testi yapılırken hane halkının ortalama geliri esas alınır. Buna göre;

  • G0 gelir seviyesi: Hane halkı ortalama geliri asgari ücretin net tutarının 1/3’ünden az olanlar için belirlenir. Diğer ismi yeşil karttır. Bu gelir seviyesinde tescilli olanlar GSS primi ödemez.
  • G1 Gelir Seviyesi: Ortalama gelir asgari ücretin net tutarının 1/3’ünden fazla netinden az ise bu durumda G1 gelir seviyesinden prim ödersiniz.
  • G2 Gelir Seviyesi: Ortalama gelir asgari ücretin net tutarının net tutarı ile 2 katı arasında ise G2 gelir seviyesinden gss primi ödersiniz.
  • G3 Gelir Seviyesi: Eğer ortalama gelir asgari ücretin net tutarının iki katından fazla ise bu durumda G3 gelir seviyesinden prim ödersiniz.

Gelir seviyelerine göre 2017 yılı GSS Primleri için TIKLAYINIZ

Gelir Testi Sonucuna İtiraz Edilebilir mi?

Gelir testi başvurusu yaptıktan sonra SGK gelir seviyenize göre GSS tescilinizi yapar ve bunu size yazı ile bildirir. Bu yazıyı aldıktan sonra en geç bir ay içerisinde Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir testine itiraz edebilirsiniz.

GSS’de Tek Prime Ne Zaman Geçilecek?

Geçtiğimiz günlerde Genel Sağlık Sigortasında tek tip prim uygulamasına geçileceği yönünde düzenleme yapılacağı söylentisi çıkmıştı. Şu an için bu yönde bir düzenleme yok.

İşsizlik Maaşı Alanlar GSS Primi Öder mi?İşsizlik maaşı süresi boyunca GSS primi ödemek gerekmez. Ancak işsizlik maaşı bittiğinde eğer tekrar çalışmayacaksanız Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmeniz gerekir. Bunun için de gelir testine başvurmalısınız.

****KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ