Evlat Edinme Halinde Anne ve Babanın İzin Hakları


Evlat Edinme Halinde Anne ve Babanın İzin Hakları


Çalışanların doğum ve analık izin hakları konusunda daha önce Analık ve Süt İzin hakkı başlıklı yazımızda bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise evlatlık alınan çocuklar için anne ve babanın izin hakları konusunda detaylı bilgi sunacağız.

Normal yollarla çocuk sahibi olamayan ve evlat edinen anne ve babaların kanunen izin hakları bulunmaktadır. Evlat edinme yoluyla çocuk sahibi olan anne ve babanın izin hakları en son 2016/Kasım ayında resmi gazetede yayımlanan ANALIK İZNİ VEYA ÜCRETSİZ İZİN SONRASI YAPILACAK KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMALAR HAKKINDA YÖNETMELİK ile belirlenmiştir. Buna göre evlat edinme halinde alınabilecek ücretsiz ve ücretli izin hakları şu şekildedir;

Evlat alınan çocuk için ana ve babanın izin hakları nelerdir (4a SSK Kapsamındakiler için) ?

Yukarıda bahsettiğimiz ilgili yönetmelikte konu hakkında yer alan hükümler şunlardır;“Üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen eşlerden birine veya evlat edinen işçiye, çocuğun aileye fiilen teslim edildiği tarihten itibaren sekiz hafta analık izni kullandırılır.”

” Analık izninin bitiminden itibaren çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla ve çocuğun hayatta olması kaydıyla kadın işçi ile üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçilere istekleri hâlinde birinci doğumda altmış gün, ikinci doğumda yüz yirmi gün, sonraki doğumlarda ise yüz seksen gün süreyle haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilir”

“Kadın işçiye, analık izninin bitiminden itibaren isteği hâlinde altı aya kadar ücretsiz izin verilir. “

“(2) Ücretsiz izin, üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinme hâlinde eşlerden birine veya evlat edinene verilir.”

Değerlendirme

 • Resmi olarak evlat edinme tarihinden itibaren annenin 8 haftalık izin hakkı bulunmaktadır.
 • 8 haftalık izin bitim tarihinden itibaren anne talebi halinde evlatlık alınan birinci çocuk için 60 gün, ikinci çocuk için 120 gün, üçüncü ve üzeri çocuklar için ise 180 gün süre ile ücretsiz izin hakkından yararlanabilir.
 • Ayrıca evlat edinen anne ya da babanın 6 aylık ücretsiz izin hakkı da bulunmaktadır.
 • Evlat edinme halinde işçi babanın 5 günlük ücretli izin hakkı da bulunmaktadır.

Yukarıda belirtilen haklar 4a SSK kapsamında çalışan anne ve babalar için geçerlidir. Belirtilen hakların kullanılmasının talebi halinde işveren bu talebi karşılamak zorundadır. Ben izin veremem öyle bir hakkınız yok diyemez.

Evlat edinme halinde anne ve babanın izin hakları nelerdir (4c emekli sandığı kapsamında çalışanlar için) ?

Emekli sandığı kapsamında olan anne ve babalar için en son izin düzenlemesi 13 Nisan 2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan KAMU PERSONELİ GENEL TEBLİĞİ Seri No: 6 ile yapılmıştır. Söz konusu tebliğe göre;

Evlat edinme halinde izin hakkından yararlanacak memurlar şunlardır;

 • Üç yaşını tamamlamamış çocuğu eşi ile birlikte evlat edinen anne ve babalar,
 • Üç yaşını bitirmemiş çocuğu münferiden yani tek başına evlat edinen bekar ve ya evli memurlar,
 • Memur olan eşin 3 yaşını tamamlamamış bir çocuğu evlat edinmesi halinde memur olan eşler evlat edinme halinde izin haklarından yararlanabileceklerdir.

Evlat edinme halinde verilecek izin haklarında kadın ve ya erkek memur arasında fark olmamaktadır.İzin hakkı

 • Çocuğun resmi olarak alındığı tarihten itibaren 8 haftalık izin hakkı bulunmaktadır.
 • İznin başlangıç tarihi çocuğun resmi olarak teslim edildiği tarihten itibaren başlamaktadır.
 • Evlatlık kararı verilmeden önce çocuk teslim edildiyse iznin başlangıç tarihi fiilen çocuğun teslim edildiği tarih olarak uygulanacaktır.
 • Eğer eşlerin her ikisi de memursa izin hakkından her iki memur da yararlanabilecektir. Yani sadece anne ya da sadece baba değil. Her ikisi de 8 haftalık izin hakkını kullanabilecektir.
 • 8 haftalık izin hakkının bitim tarihinden itibaren memur talebi halinde yarım gün izin hakkından yararlanabilir.
 • Yarım günlük izin hakkından eşlerin her ikisi de memursa her ikisi de yararlanabilmektedir.
 • Evlat edinen memur anne ve babanın 8 haftalık izin süresinin bitiminden sonra 24 aylık ücretsiz izin hakkı bulunmaktadır. 24 aylık ücretsiz izin hakkı kısım kısım kullanılabilir. Ancak hiç bir şekilde 8 haftalık izin bitim tarihi ya da yarım gün izin hakkından yararlanılması halinde bu izin bitimini takip eden 24 aylık süreden sonra olamaz. 24 aylık ücretsiz izin hakkından her iki eşin de memur olması ve yararlanmak istemesi halinde iki eşit kısımda eşlere kullandırılabilir. Yani 12 ay anneye 12 ay babaya gibisinden.

Memurluğa atanmadan önce evlatlık alınması halinde izin hakkı

Memurluğa atanmadan önce çocuğu evlatlık aldıysanız atanma tarihinden itibaren 8 haftalık izin hakkından kalan süre kadar izin kullanabilirsiniz.

***KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***

 YORUMUNUZ

5 Yorum "Evlat Edinme Halinde Anne ve Babanın İzin Hakları"

 1. Bediha G.AKTAŞ   30 Nisan 2018 at 13:50

  geçmişe yönelik ücretli izin hakkı var mı?
  Ben 2013 yılında evlet edindim ve o zaman böyle bir izin hakkı yoktu. Yıllık izin bile almakta zorlandım.
  Şua 8 haftalık ücretli izin alabilir miyim?

  Cevapla
 2. Hülya ŞİŞMAN   3 Ocak 2018 at 15:10

  Merhaba, Evlat edinme ile ilgili devamlı 3 yaşını doldurmamış çocuk bahsi geçiyor her yerde. Eşim ve ben hem emekliyiz hem de çalışıyoruz. Yaşlarımız 47 ve 53. 7 ve 8 yaşında olan iki kardeşi evlat edineceğiz. Ocak ayında 1 yıllık geçici bakım sözleşmesi yapacağız. İş yerimizden ücretli izin alabilecek miyiz? SGK açısından konu nasıl işleyecek? Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   3 Ocak 2018 at 20:35

   Merhaba. Evlat edinmeye bağlı olarak izin hakkından yararlanabilmeniz için çocuğun 3 yaşından küçük olması gerekir. Siz herhangi bir izin hakkından yararlanamazsınız

   Cevapla
 3. Burcu   7 Kasım 2017 at 18:31

  Merhaba
  Evlat edinecek bir çalışan kişiyim.8 haftalık analık izninin ücretli mi ücretsiz mi olduğunu kimse bilmiyor.bu izin ücretli ise bakım sözleşmemizi aldıktan sonra şirketimizin analık izninin başlatması ile birlikte ücretimizi izin suremizin sonunda SGK dan alıyormuyuz?farkli bir işlem yapmamiza gerek var midir?Sgk ilce müdürlüklerinin bu konuda bu kanun hakkında bilgisiz olması beni çok şaşırtıyor
  Konu hakkında yardimlarinizi talep ederim

  Cevapla
  • Hakan KAYA   8 Kasım 2017 at 08:28

   Merhaba. Evlat edinme halinde annenin 8 hafta doğum izin hakkı bulunmaktadır. Bu 8 haftalık süre için SGK analık ödemesi yapmaz. Çünkü analık ödemesi doğuma bağlı bir durumdur. Evlat edinme halinde ödenmiyor. Bu 8 haftalık süre için işverenin de maaş ödeme zorunluluğu yok. Onun takdirinde.

   Cevapla