Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Sigortalı Çalıştırılacaklara İlişkin Başvuru Formu 


Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Sigortalı Çalıştırılacaklara İlişkin Başvuru Formu 


Ev hizmetlerinde on günden az çaliştirilacaklara ilişkin form ile başvuru yapılır mı? 10 günden az çalışan gündelikçiler için formu nasıl indirebilirim? 10 günden az çalışan prim ödemesi nasıl yapılır? ek9 10 günden fazla prim ödemesi e devlet ile yapılır mı? e devlet ev hizmetleri uygulamasına nasıl girilir? 10 günden az çalışan gündelikçiler sgk ödemesi nasıl yapılır?

Bilindiği üzere ev hizmetlerinde çalıştırılan sigortalıların bildirim işlemleri ile ilgili 01.04.2015 tarihinde resmi gazetede tebliğ yayımlanmıştır. 5510 Sayılı Kanuna eklenen Ek 9’uncu madde ile ev hizmetleri sigorta bildirim işlemleri kolaylaştırılmıştır. Ev hizmetleri çalışanı bundan dolayı Ek9 sigortalısı olarak adlandırılmaktadır.  Bir kişinin yanında ev hizmetleri kapsamında 10 günden az çalışan sgk bildirim işlemleri ek9 10 günden az çalışanlar bildirim formu ile yapılabildiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmeden E-devlet sistemi üzerinden de yapılabilmekte. Peki E-devlet şifresiyle on günden az süreli ev hizmetlerinde çalışanlar için başvuru nasıl yapılır?

E-devlet ile sgk 10 günden az çalışan sigortalı bildirme

edevlet
edevlet

Öncelikle bu işlemi yapabilmek için ev hizmetleri kapsamında sigortalı çalıştıracak kişinin bir E-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. Eğer E-devlet şifresi yoksa herhangi bir PTT şubesinden temin edilebilir .Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanların  E-devlet sisteminden bildirimi için aşağıdaki aşamaların takip edilmesi gerekmektedir.-www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile giriş yapın,

-Sol üst taraftaki E-HİZMETLER seçeneğini tıklayın.

-Sosyal Güvenlik Kurumu,

-4/A HİZMETLERİ,

-4/a on günden az süreli ev hizmetleri işveren başvuru ve sorgulama,

ev hizmetleri 10 günden az edevletten başvuru
ev hizmetleri 10 günden az edevletten başvuru

Bu seçenek tıklandıktan sonra sağ üstte “YENİ KAYIT” seçeneğini tıklamanız gerekir.

Çıkan ekrandan “DEVAM” seçeneği tıklandıktan sonra karşımıza çalıştıracağımız sigortalının T.C. kimlik numarasının ve işe başlama tarihinin isteneceği ekran gelecektir.

Bu ekrandan sigortalının T.C. kimlik numarası ve işe başlama tarihi girilir ve sisteme kaydedilir.

Böylece ev hizmetlerinde on günden az çalışan sigortalı için tescil işlemi tamamlanmış olur.

Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Sigortalı Çalıştırılacaklara İlişkin Başvuru Formu

Yukarıda da belirttiğimiz üzere e devlet sisteminden online kayıt daha kolaydır. Ancak onu yapamam diyorsanız ev hizmetleri 10 günden az çalışanlar için başvuru formu ile de başvurunuzu bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapabilirsiniz.

Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz: ev hizmetlerinde 10 günden az çalışan başvuru formu indir

Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar için başvuru formunu da buradan indirebilirsiniz: ⇒ ev hizmetlerinde on günden fazla çaliştirilacaklara ilişkin form 

10 günden fazla çalışan ev hizmetleri işten çıkış için başvuruyu da aynı form ile yapabilirsiniz.

10 günden az ev hizmetleri sms ile nasıl bildirilir?

Ayda 10 günden az çalışan gündelikçiyi e devlet sistemi ve ya başvuru formu ile bildirebileceğiniz gibi  sms yolu ile de başvuru yapabilirsiniz. Bunun için T.C numaranızı yazıp 5510’a kısa mesaj gönderin. Daha sonra gelen mesajlara cevap vererek ve çalışacak kişinin T.C numarasını bildirerek tescil işlemini tamamlayabilirsiniz.

10 günden az çalışan gündelikçi prim ödemesi ne kadar, nasıl hesaplanır?

10 günden az çalışan sigorta ödemesi bir günlük tutarı asgari ücretin günlük brüt tutarının %2 si’dir. İşveren 10 günden az çalışan gündelikçiler için sadece  iş kazası ve meslek hastalığı primi öderler. Bu tutar 2018 yılı için günlük 1,35 T.L.

Detaylı bilgi için: ⇒ ev hizmetleri sigorta primi ne kadar 

10 günden az çalışan ev hizmetleri için işyeri dosyası açma zorunlu mu?

-10 günden az sigortalı çalıştıranlardan işyeri bildirgesi, sigortalı işe giriş bildirgesi ile aylık prim ve hizmet belgesi, işten ayrılış bildirgesi düzenlenmesi istenmemektedir.

10 günden az çalışan gündelikçiler prim ödemesi nasıl yapılır?

– SGK’ya “Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Sigortalı Çalıştırılacaklara İlişkin Başvuru Formu” ile müracaat edenlerin çalıştıran ve sigortalılar yönünden tescili yapıldıktan sonra çalıştıran kişiler % 2 oranında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primini banka aracılığı ya da www.sgk.gov.tr adresinin “e-sgk” menüsünden “Kart ile Prim Ödeme”, “Diğer Ödemeler” seçeneğinden kredi kartları veya banka kartları aracılığıyla Kuruma ödeyebileceklerdir.

On günden az süreli ev hizmetleri işveren ödeme bankalardan da SGK-Ev Hizmetleri Ek9 on günden az prim ödeme menüsünden işveren T.C’si ile sorgulama yapılarak ödenebilir.

– Ev hizmetlerinde 10 günden az sigortalı çalıştıranlar 10 günden az süre ile çalıştırdıkları sigortalının iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primini ödeyecektir. Gerçek kişinin ay içinde aynı sigortalıyı çalıştırdığı gün sayısının 9 günü geçmesi halinde bunlar hakkında 10 gün ve daha fazla sigortalı çalıştıran işverenlere yönelik işlemler başlatılacaktır.

-5510 Sayılı Kanunun ek 9 uncu maddesi kapsamında 10 günden az sigortalı çalışanlar % 32,5 oranındaki uzun vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası primini takip eden ayın sonuna kadar ödemeleri halinde, uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası yardımlarından da yararlanabilmektedirler.

– Uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası priminin takip eden ayın sonuna kadar sigortalı tarafından ödenmesi gerekmekte olup, primin ödenmemesi halinde uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası kaydı kapatılacak, primin ödenme hakkı düşecektir. Uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası tescili aylık olarak yapılacak, takip eden ayda sigortalının ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışmasının bulunmaması halinde uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası tescili oluşturulmayacaktır.

-5510 Sayılı Kanunun ek 9 uncu maddesi kapsamında ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar için iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yanında uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası primi ödemeleri halinde genel sağlık sigortası yardımlarından yararlanabilmesi için sağlık hizmet sunucusuna başvurduğu tarihte bu kapsamda tescilinin olması ve primi ödemesinin bulunması ile son bir yıl içinde toplam 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının olması gerekmektedir.Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanlar hakkında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası dışında hastalık ve analık sigortası hükümleri uygulanmamaktadır.

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI  YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ

15 Yorum "Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Sigortalı Çalıştırılacaklara İlişkin Başvuru Formu "

 1. Sadettin   20 Ağustos 2018 at 02:36

  Merhaba; 10 günden az çalışan için e-devlet üzerinden sigortalılık girişi yaptım. Çıkış tarihini belirtmem gerekiyor mu? Prim ödemesi sorguladığımda borç görünmüyor. Neden olabilir?

  Cevapla
 2. ahmetuygur   10 Mayıs 2018 at 15:24

  E-Devletten 1 günlük bir çalışma kaydı yaptım. ancak ödeme sayfasında herhangibir borç görünmüyor. Ne kadra süre sonra ödeme çıkıyor.

  Cevapla
 3. Mustafa önder   27 Nisan 2018 at 19:44

  10 günden az borç sorgulamada borçumuz gözükmüyor 1 gün ne yapmalıyız

  Cevapla
 4. Sule   19 Şubat 2018 at 16:00

  Merhaba; 10 günden az çalışanlar için prim hesaplaması 9×1,35 TL şeklinde mi hesaplanıyor? Çalışanın kaç gün geldiğini sormadı sistem.
  Bir de sigortasını ödeyip tamamlamak istiyor (emeklilik ve sağlık hakları için) çalışanımız. SGK müdürlüğüne mi gitmesi gerekir? Herhangi birine olur mu?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   20 Şubat 2018 at 13:08

   Merhaba. Evet günlük 1.35 TL. Sigortalınız 30 güne tamamlama menüsünden takip eden ayın sonuna kadar ödeme yapar. Tc numarası ile ödeme yapacak. Sgk ya başvuru şartı yok

   Cevapla
 5. Aşkın T.   25 Ocak 2018 at 16:53

  Apartmanımıza ayda 8 gün 1 saat süreyle temizliğe gelen bayana bu şekilde sigorta başvurusu yapabilir miyiz?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   26 Ocak 2018 at 12:12

   Merhaba. Tabi ki yapabilirsiniz.

   Cevapla
 6. Mustafa   9 Aralık 2017 at 16:41

  Hatalı tc no girdim ne yapmam gerekir

  Cevapla
  • Hakan KAYA   9 Aralık 2017 at 20:42

   Merhaba. Sgk ile görüşün düzeltme işlemi için

   Cevapla
   • Mustafa   10 Aralık 2017 at 11:12

    Görüştüm dilekçe aldılar ne yapacaklarını bilmiyorlar onlarda ilk defa böyle birşey ile karşılaştıklarını soylesiler

    Cevapla
    • Hakan KAYA   10 Aralık 2017 at 14:47

     Yani düzeltecek Kurum sgk. Bir şekilde çözmeleri gerekir.

     Cevapla
 7. mustafa ateş   21 Eylül 2017 at 14:01

  sgk girişini yaptığımız bu şahsa aylık veya haftalık maaşını ödediğimizi nasıl ispatlarız.elden imzalı belge mi almalıyız?çünkü bordrosu çıkmıyor bildiğim kadarıyla..teşekkürler.

  Cevapla
  • SGKuzmani   21 Eylül 2017 at 14:44

   Merhaba. Kendi aranızda bir belge düzenleyebilirsiniz. Maaş bordrosu alınmıyor ev hizmetleri için. Maaşın bankadan ödenme zorunluluğu da yok.

   Cevapla
 8. Pingback: 2017 Bebek Bakıcısı En Düşük SGK SSK Primi Ne Kadar Oldu? – SGK ve Çalışma Rehberi

 9. Pingback: Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışanların Sigorta Bildirimleri - SGK ve Çalışma Rehberi