Emekli Olduktan Sonraki Çalışmalar Emekli Maaşını Yükseltir mi ?


Emekli Olduktan Sonraki Çalışmalar Emekli Maaşını Yükseltir mi ?


Bilindiği üzere emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenler tüm sigorta kolları yerine Sosyal Güvenlik Kurumu’na Sosyal güvenlik destekleme primine tabi çalışan olarak bildirilmektedirler.Bu şekilde çalışan emeklilerin emekli maaşından herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Maaşları aynen ödenmeye devam edilmektedir. Emekli olduktan sonra 4A SSK kapsamında çalışan emekliler adına işverenler brüt ücretin yüzde 32’si oranında SSK primi ödemektedirler. Işverenlerin Sosyal güvenlik destekleme primine tabii çalışan emekliler adına ödedikleri bu primler emeklinin maaşını yükseltir mi? Sgdp primlerinin emekli maaşına etkisi var mı? İşte konu hakkında merak edilen tüm soruların cevabı;

Sosyal güvenlik destekleme primine tabii çalışmanın emekli maaşına etkisi

Emekli olduktan sonra 4A SSK kapsamında Sosyal Güvenlik primini tabi olarak çalışmaya devam eden emeklilerin bu kapsamdaki çalışmaları emekli maaşı üzerinde bir etkiye sahip değildir. Yani Sosyal güvenlik destekleme primine tabi çalışma emekli maaşınızı değiştirmez, yükselmesini sağlamaz ya da düşmesine neden olmaz.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Sosyal güvenlik destekleme primine tabi çalışanların emekli maaşlarında herhangi bir kesinti yapılmazEmekliyim çalışmaya devam ediyorum Emekli maaşımı nasıl yükseltirim?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere emekli maaşını kestirmeden Sosyal Güvenlik destekleme primine tabi olarak çalışma hakkınız var.Bu kapsamdaki çalışma emekli maaşınızın yükselmesini sağlamaz.Ancak Emekli olduktan sonra emekli maaşınızın düşük bağlanması sebebiyle tekrar tüm sigorta kollarına bağlı olarak 4A SSK kapsamında çalışmaya başlarsanız bu durumda emekli maaşınızı kesilecektir.

Eğer maaşınızın yükselmesini istiyorsanız prime esas kazancınızın yüksek olması gerekmektedir.Prime esas kazanç demek işverenin sizin adınıza SGK ya bildirmiş olduğu brüt Kazancı ifade etmektedir.Brüt kazancınız ne kadar yüksek olursa alabileceğiniz emekli maaşı da o kadar yüksek olacaktır.

2017 yılı emekli maaş zamları konusunda Detaylı bilgi için tıklayınız

Sosyal Güvenlik primini tabi çalışan emekliler işten ayrılırsa işsizlik maaşı alabilir mi?

Bilindiği üzere işsizlik maaşı alabilme şartlarından birisi de kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık almıyor olmasıdır. Dolayısıyla emeklilerin 4A SSK kapsamında çalışırken işten ayrılmaları halinde işsizlik maaşı alabilme hakları bulunmamaktadır.

Emekli çalışanlar kıdem tazminatı alabilir mi?

Sosyal Güvenlik primini tabi 4A SSK kapsamında çalışan emekliler işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatı için gerekli şartları sağlamakta iseler işveren onlara kıdem tazminatı ödemek zorundadır.Ancak kendi isteğiyle işten ayrılan emeklilerin kıdem tazminatı alma hakları bulunmamaktadır.

Bunlar içinde şöyle bir çözüm vardır işverene talepte bulunarak tüm sigorta kollarına tabi çalışmaya başlar ve emekli maaşı kesilir emekli maaşı kesildikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kıdem tazminatı için yazı alarak işverene ibraz eder.Bu durumda kendi isteği ile ayrılması halinde kıdem tazminatı alma hakkı olur.

Tazminatını alıp işten ayrıldıktan sonra tekrardan bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik servisi dilekçe ile başvurarak emekli maaşının yeniden bağlanmasını talep edebilisiniz.Bu durumda bir aylık emekli maaşı kaybı olacaktır.

Kıdem tazminatı konusunda daha detaylı bilgi için TIKLAYINIZEmekli maaşı nasıl yükselir Detaylı bilgi için tıklayınız

Konu ile ilgili tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.YORUMUNUZ

4 Yorum "Emekli Olduktan Sonraki Çalışmalar Emekli Maaşını Yükseltir mi ?"

 1. fatih gazioğlu   5 Ocak 2018 at 15:08

  hayırlı günler 25 mayıs 2007 işe giriş ayrılış 03 subat 2018 emeklilikden dolayı ne kadar kıdem tazminatı alırım .ayrıca ayrıca 25 mayıs 2018 tarihini beklersem fark olurmu saygılarımla

  Cevapla
  • Hakan KAYA   6 Ocak 2018 at 22:30

   Merhaba. Şu an brüt kazancınız ne kadar? Ayrıca beklemeniz halinde brüt kazanç değişecek mi ?

   Cevapla
 2. Pingback: Emekliyim SSK’lı Çalıştım Maaşım Kesildi Ne Yapmalıyım? | SGK ve Çalışma Rehberi

 3. Pingback: Emekli Maaş Promosyonu Veren Güncel Banka Listesi – SGK ve Çalışma Rehberi