Emekli Maaşım Ne Zaman Bağlanır, Emeklilik ile İlgili Soru ve Cevaplar


Emekli Maaşım Ne Zaman Bağlanır, Emeklilik ile İlgili Soru ve Cevaplar


Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı, yaş şartı ve sigortalılık süresi şartlarını sağladık. SGK Emeklilik Başvuru formu ile emekliliğe başvurduk. Sıra geldi artık son olarak emekli maaşımızın bağlanmasına. Bu süreçte emekli maaşım ne zaman bağlanır sorusu en çok sorduğumuz ve cevabını merak ettiğimiz soruların başında gelir. Peki emekli maaşları kaç günde bağlanır? Emekli maaşım bağlanmış mı nereden öğrenebilirim? İlk emekli maaşı ne zaman yatar?

Emekli aylığı bağlanması ne kadar sürer?

Emekli maaşı ne zaman bağlanır ? Emekli maaşlarının bağlanma süresi maaş talebinde bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş ve işlem yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir. Mesela nüfus gereği işlem yoğunluğu bir hayli fazla olan İstanbul ile Tunceli’nin emekli maaşının bağlama süresi aynı olmayacaktır.

Emekli maaşı talebinde bulunduktan sonra Sosyal Güvenlik Güvenlik Kurumu dosyanızı inceler. Eğer ilk sigorta ya da başlangıç tarihinize göre emeklilik için gerekli olan sigorta prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartını sağlıyorsanız emekli maaşı bağlanma sürecine geçilir. Bu süreç başvuru yaptığınız Sosyal Güvenlik Merkezi’nin yoğunluğuna göre ortalama 1,5 ile 2 ay arasında sürer. Yani en iyi ihtimalle emekli maaş talebinde bulunduktan sonra 1,5 ay içerisinde ilk emekli maaşınız bağlanır. Ancak; 4/b yani bağkur hizmetiniz, 4a hizmetiniz ve ya yurt dışı hizmetleriniz v.s. varsa tabi ki hizmet birleştirmesi yapılacağından baya bir beklemeniz gerekebilir.Örneğin yurt dışı borçlanma ile emekliliğe başvurduysanız ve birkaç yerde hizmetiniz varsa 6 ay gibi bir süre de bekleyebilirsiniz. Özetle emeklilik dilekçesi kaç günde sonuçlanır sorusunun cevabı için bağlanma süresinde standart bir süre yoktur.

Emekli maaşım bağlandı mı, nereden sorgulayabilirim?

Emekli oldum mu, maaşım ne kadar, emekli maaşımı ne zaman alacağım gibi tüm sorularınızın cevabını e devlet sistemi aracılığı ile öğrenebilirsiniz. E devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Emekli dilekçesi takibi ve maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını sorgulamak için aşağıdaki aşamaları takip edin;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden e devlet şifreniz ve TC numaranız ile giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne gelin.
 • SSK emekli maaşı bağlandı mı sorusunun cevabı için 4/A HİZMETLERİ-4A AYLIK BİLGİSİ,
 • Bağkur emekli maaşı bağlandı mı sorusunun cevabı için 4B HİZMETLERİ-4B AYLIK BİLGİSİ,
 • Memur emekli maaşı bağlandı mı sorusunun cevabı için 4/C HİZMETLERİ-4C AYLIK BİLGİSİ

Emekli oldum ilk maaşımı ne zaman alırım?

Emekli maaşı emeklilik dilekçesi verdiğiniz tarihi takip eden ay başı itibariyle bağlanır. Yani diyelim ki 15 Haziran 2017 tarihi itibariyle emekliliği hak ettiniz. Bu tarihte emeklilik dilekçesi vermeniz ve gerekli şartları da sağlamış olmanız kaydı emekli maaşınız 01 Temmuz 2017 tarihi itibariyle bağlanır. Emekli maaşınız geç bağlansa bile herhangi bir kaybınız olmaz her halükarda birikmiş tutarlar ile birlikte maaşınız ödenir. Yani vermiş olduğumuz örnekte 15 Haziranda emekli maaşına başvurdunuz. Ancak eksiklikler nedeniyle SGK ilk maaşınızı 22 Aralık 2017 tarihinde ödedi. Haziran 2017 tarihinden itibaren oluşan emekli aylığı farkını size ödemek zorunda toplu olarak.

İlk emekli maaşı hangi bankaya ödenir?

SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt belgesinde emekli maaşı almak istediğiniz bankayı belirtiyseniz emekli maaşınız istediğiniz bankaya gönderilir. Eğer herhangi bir banka belirtmediyseniz maaşınız Ziraat Bankasına gönderilir.

Emekli maaşınızı e devlet sistemi aracılığı ile istediğiniz banka ve PTT şubesine taşıyabilirsiniz. Emekli maaşı banka değişikliği başlıklı yazımızdan taşıma işlemini nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Emekli maaşımı kaç ay çekmezsem banka bloke koyar, bloke konulan emekli maaşı nasıl geri alınır?

Emekli maaş hesabında 12 aydan fazla süre ile hareket olmaması yani parayı çekmemeniz, hesapta hiç işlem yapmamanız halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tedbir amaçlı emekli aylığınıza bloke koyar. Bloke konulan emekli aylıklarınızı geri alabilirsiniz. Ancak bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor. Aşağıdaki gibi bir dilekçe ile başvurarak bloke konulan emekli maaşlarınızın iadesini alabilirsiniz.

Bloke konulan emekli maaşını geri almak için iade dilekçesi örneği

Sosyal Güvenlik Kurumuna

                   ……………………….

Kurumunuzun ………………………tahsis/sicil numarası ve ………………….. T.C. kimlik numaralı emeklisiyim. Elimde olmayan sebeplerle emekli aylığımı 12 aydan fazla süre çekmediğimden dolayı emekli maaşıma bloke konulmuştur. Bloke konulan emekli maaşlarımın tarafıma iadesi ile emekli aylığımın yeniden bağlanması konusunda gereğinin yapılması hususunu,

Arz ederim. 

Yukarıdaki dilekçeyi verdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu emekli dosyanızı inceler ve herhangi bir problem yoksa aylıklarınızı yeniden bağlar. Bloke konulan ve almadığınız emekli aylıklarını da size toplu olarak öder.

Emekli oldum ama hastaneden yararlanamıyorum ne yapmam gerekir?

Emekli olmanıza rağmen hastanede, eczanede sağlık provizyonunuz kapalı ise ve sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorsanız aşağıdaki bir kaç ihtimalden birisi gerçekleşmiş olabilir.

1-Emekli maaşınız kesilmiş olabilir

Emekli maaşınız kesilmişse sağlık provizyon alamazsınız. Emekli maaşınızın kesilip kesilmediğini ve kesilme sebebini öğrenmek için en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramanız gerekir.

2-Yurt dışı borçlanma ile emekli olduysanız sağlık provizyon kapalı gelebilir

Eğer yurt dışı borçlanma ile emekli olduysanız sağlık provizyonunuz kapalı olur. Açtırmak için size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezine uğrayarak dilekçe vermeniz gerekiyor. Ancak sağlık provizyonunuzun açılabilmesi için 6 aydan fazla süre ile Türkiye’de ikamet etme zorunluluğu aranıyor.

Emekli maaşları hangi günler ödenir?

Emekli maaşlarının ödeneceği gün hangi kapsamda emekli olduğunuza ve tahsis numaranızın son rakamına göre farklılık gösterir.

1-Memur emeklilerin maaşları hangi günler ödenir?

Memur emeklileri ile memurların dul ve yetimlerinin emekli maaşları ay başında ödenir.

2-SSK emeklilerinin emekli maaşları hangi günler ödenir?

SSK emeklisinin maaş alacağı tarih tahsis numarası yani emeklilik numarasının son rakamına göre değişir.

 • Tahsis numarasının son rakamı 9 olanlara her ayın 17 sinde,
 • Tahsis numarasının son rakamı 7 olanlara her ayın 18 inde,
 • Tahsis numarasının son rakamı 5 olanlara her ayın 19’unda,
 • Tahsis numarasının son rakamı 3 olanlara her ayın 20 sinde,
 • Tahsis numarasının son rakamı 1 olanlara her ayın 21 inde,
 • Tahsis numarasının son rakamı 8 olanlara her ayın 22 sinde,
 • Tahsis numarasının son rakamı 6 olanlara her ayın 23’ünde,
 • Tahsis numarasının son rakamı 4 olanlara her ayın 24 ünde,
 • tahsis numarasının son rakamı 2 olanları her ayın 25 inde,
 • Tahsis numarasının son rakamı 0 olanlara ise her ayın 26 sında aylıkları ve sürekli iş kazası sürekli iş göremezlik gelirleri ödenmektedir

3-Bağkur emekli maaşları hangi günler ödenir?

Bağkur emekli maaşlarının ödeneceği tarih de bağkur numarasının son rakamına göre belirlenir.

 • Tahsis numarasının son rakamı 9, 7 ve 5 olan BAĞKUR’lular emekli aylıklarını her ayın 25 inde,
 • Tahsis numarasının son rakamı 3 ve 1 olan emekliler emekli aylıklarını her ayın 26 sında,
 • Tahsis numarasının son rakamı 8, 6 ve 4 olan emekliler her ayın 27 sinde,
 • Tahsis numarasının son rakamını 2 ve 0 olan emekliler ise her ayın 28 inde aylıklarını alabilecektir.

Emekliler ne kadar zam alır, zam oranı nasıl ve neye göre belirlenir?

SSK ve Bağkur emeklisi iseniz her yıl temmuz ve ocak aylarında olmak üzere yılda iki defa zam alırsınız. Alacağınız zam oranı Ocak ve ya Temmuz ayından önceki son 6 aylık enflasyon oranına göre belirlenir.

Eğer memur emeklisi iseniz alacağınız zam oranı toplu sözleşme ile belirlenir ve Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki defa zam alırsınız. Ocak ve ya temmuz ayından önceki son 6 aylık enflasyon toplu sözleşme ile belirlenen zam oranının üzerinde olursa ayrıca aradaki fark kadar da enflasyon zammı alırsınız.

Emekli maaşım bu ay eksik ödendi, sebebi nedir?

Emekli maaşlarından birçok kesinti yapılabilmektedir. Muayene kesintisi, ilaç kesintisi, SGK borçları, işveren ssk prim borçları, icralık borçlarınız v.s.. Kesinti tutarının ne kadar olduğunu ve sebebinini en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak öğrenebileceğiniz gibi E devlet sisteminden de öğrenebilirsiniz.

Emekliyim ne kadar muayene ve ilaç katılım payı öderim, maaşımdan mı kesilir?

Hastaneye gitmeniz ya da ilaç almanız halinde katılım payları emekli maaşınızdan kesilir. İlaç için katılım payı oranınız % 10‘dur. Aile hekimine gitmeniz halinde muayene katılım payı ödemezsiniz. Ancak 3 kutuya kadar olanlar için 2017 yılında 3 TL, 3 adetten fazla ilaç yazdırmanız halinde kutu başı 1 TL ek ücret alınır.  Devlet hastanelerinde muayene olmanız halinde ise muayene katılım payı alınır.2017 yılı için emekli muayene katılım payları şu şekildedir;

 • Devlet hastaneleri 6 TL,
 • Eğitim araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinde 7 TL,
 • Üniversite hastanelerine bağlı üçüncü basamakta 8 TL
 •  Özel hastanelerde 15 TL dir.

***KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***

 YORUMUNUZ

137 Yorum "Emekli Maaşım Ne Zaman Bağlanır, Emeklilik ile İlgili Soru ve Cevaplar"

 1. ismail   21 Ağustos 2018 at 00:23

  merhaba adim ismail esim 1975 dogumlu ssk başlangici 1998 adina 6 ay ssk odenmiş
  2015 yilinda bagkurlu oldu hâlâ evde iş yapiyor olarak bagkur ödüyorum hizmet birlestirmesinde başlangic 1998 bagkurlu olarakmi emekli olacak

  Cevapla
 2. BURHAN ATAR   23 Mayıs 2018 at 09:28

  02/04/2018 tarihinde emeklilik dilekçemi verdim maaşımı ne zaman ve kaç lira alacağım

  Cevapla
 3. Bunyamin KAYA   22 Mayıs 2018 at 16:48

  Merhaba
  01.05.2018 gunu ıtıbarı ıle emeklı maası baglandı dıye e devlette gözukmektedir.Ancak adrese yazı ıle durum bildirilmedi Bir de maas gunu her ayın 26 sı gozukmekte.Bu duruma göre 26.06.2018 günü maas alacağım söylendi yazı ıle degıl sözlu.Bu durumda 26.06.2018 gün ben kac gunluk yada aylık maas alacağım.Birde bayram ikramiyesi(ramazan) faydalanacakmıyım.Henüz yazı ile adresime bir bildirim olmamasına rağmen .
  Emeklılık basvurusu 02.04.2018 de yapıldı.
  not.emeklıler de memurlar gibi hakedis sonrası mı maaas alır yoksa maas alır sonramı hakeder.
  saygılar
  kolay gelsin

  Cevapla
 4. MURAT   22 Mayıs 2018 at 15:19

  HOCAM MERHABALAR 15/04/1986 SSK GİRİŞLİYİM 1970 DOĞUMLUYUM 100/55 ENGELLİ İNDİRİRİMİM VAR SSK ÖDEME TAPLOM ŞOYLE 2000 Öncesi 38500 GÜN
  2000-2008/10 Aras 3150 GÜN
  2008/10 Sonrası1324 GÜN ENGELLİ OLARAK EMEKLİLİĞE BAŞ VURSAM NE KADAR MAAAŞ ALIRIM.

  Cevapla
 5. MURAT   22 Mayıs 2018 at 15:15

  HOCAM MERHABALAR 15/04/1986 SSK GİRİŞLİYİM 1970 DOĞUMLUYUM 100/55 ENGELLİ İNDİRİRİMİM VAR SSK ÖDEME ASGARİ ÜCRETTEN YATTI TOPLOM ŞOYLE 2000 Öncesi 38500 GÜN
  2000-2008/10 Aras 3150 GÜN
  2008/10 Sonrası1324 GÜN ENGELLİ OLARAK EMEKLİLİĞE BAŞ VURSAM NE KADAR MAAAŞ ALIRIM.

  Cevapla
 6. Mevlüt Geyik   19 Mayıs 2018 at 01:11

  07.03.2018 de emekli dilekçesi verdim 4/A emekli olduğumu nasıl ögrenirim

  Cevapla
  • SgkUzman   19 Mayıs 2018 at 02:36

   Merhaba.E-devlet üzerinden emekli kaydı sorgulama ile öğrenebilirsiniz.

   Cevapla
 7. Arzu   15 Mayıs 2018 at 00:29

  Merhaba! Mayıs ayında emeklilik başvurusu yaptım.. haziran ayı ilk maaşımı kısmetse alacağım.. benim sorum; ramazan ikramiyesinden faydalanabilecekmiyim.. teşekkürler..

  Cevapla
  • SgkUzman   19 Mayıs 2018 at 02:33

   Merhaba.Ramazan Bayramı öncesi emekli olduğunuz için alabileceksiniz.

   Cevapla
 8. CANKO   14 Mayıs 2018 at 07:38

  Merhaba; emekliliğe hak kazandım fakat mayıs sonu müracaat edeceğim 2 ay önce müracaat etmiştim 30 gün eksiğim çıktı dosyam hazır haziran itibariyle emekli olacağım BAYRAM ikramiyesini bende alabirmiyim ?

  Cevapla
  • SgkUzman   19 Mayıs 2018 at 02:32

   Merhaba.Ramazan Bayramı öncesi emekli olanlar yararlanabilecek.

   Cevapla
 9. Emine engin   9 Mayıs 2018 at 00:31

  Merhaba hakan bey 9.3.2018 de emekliliğe hak kazandım ve günüm yaşım tam diye bağcılar sgk ya emeklilik için evraklarımı verdim 12.3.2018 de. 1 ay geçmişti bir haber yoktu bağcılara gittim beşiktaş tan isteğe bağlı evraklarınız gelmedi dendi. Beşiktaş fındıklı sgk ya gittim ilgilendiler evrakları yoğunluktan dolayı gönderemedik dediler 1 hafta sonra bir bayan aradı 2007 5. dönemden borcunuz varmış dendi hemen gidip yatırdım. Şimdi emeklilik tamamlandı dendi 1.5.2018 itibarı ile acaba geriye dönük maaş alabilirmiyim başvuru anında bana borçtan bahsetmediler o gün söyleselerdi hemen öderdim hatta geçen sene gittim bağkur üstünden 322 günüm eksikti isteğe bağlı başlattım o günde borçla ilgili bir şey demediler o gün yatırsaydım bağkura 30 gün eksik ödeme yapıcaktım

  Cevapla
  • SgkUzman   19 Mayıs 2018 at 02:29

   Merhaba.İsteğe bağlı sigortanızdan kaynaklı bir borçtur.Başvuru anında görünmez eski bir sisteme dayalı olduğu için dosya incelendiğinde ortaya çıkmıştır.Siz maaşınızı talep tarihinizden itibaren ileriye dönük olarak alacaksınız.

   Cevapla
 10. Murat şengğr   8 Mayıs 2018 at 15:31

  Merhaba İyi günler , emeklilik basvurusu yaptım 3 üncü aya giriyor . Maaş kartı geldi fakat tahsis kodu 2100 , benım prim günüm 5150 doldu öyle emeklilik başvurusu yaptım , bu İş göremezlik parasıda yazıyor herhangi bi sıkıntı olurmu yoksa gine normal maaş alırmı ? sıkıntım yok iş e gidip geliebiliyorum .

  Cevapla
  • SgkUzman   19 Mayıs 2018 at 02:26

   Merhaba.Sürekli iş göremezlik geliri ise aldığınız onu emekli maaşınızdan ayrı olarak vefat edene kadar alacaksınız.2 ayrı geliri de almış olacaksınız.

   Cevapla
 11. Yasin   30 Nisan 2018 at 22:05

  Merhaba 13.05.2018 de emeklilik dilekçesi vereceğim babam için çiftçi bagkuru başbakanın açıkladığı bayram ikramiyesinden alabilir mi.

  Cevapla
  • SgkUzman   19 Mayıs 2018 at 02:25

   Merhaba.Haziran başı itibari ile maaşı bağlanacağı için ikramiyeden yararlanır.

   Cevapla
 12. Selin Doğru   26 Nisan 2018 at 13:50

  Merhabalar, prim günü bekliyorum..20 mayıs son prim günüm..yaş ve emeklilik sürem tutuyor.Mayıs ayında dilekçe vermeye gidicem emeklilik için..Ama şirketim mayıs ayı çalışmala gunleri ile alakalı sgk’ya haziranın 15 i ile 20 si arasi belge gonderiyor..Bu sartlar altinda mayıs ayında dilekçe verirsem (mayıs ayındaki 20 gün gözükmeyeceği için) gunlerim eksik gozukmeyecek midir??..Tesekkurler.

  Cevapla
  • SgkUzman   19 Mayıs 2018 at 02:24

   Merhaba.20 gün tam çalıştı iseniz işyerinizden hesap fişi alarak müracaat evraklarınıza ekleyebilirsiniz.

   Cevapla
 13. süleyman   26 Nisan 2018 at 13:19

  Selaminaleyküm
  Babamın Sgkdan prim günü doldu doğum tarihi 11.05.1968 / 11 .05.2018 tarihinde mi emeklilik başvurusu yapılması gereklidir. Yada nezaman yapmamız gerekidr.

  Cevapla
  • SgkUzman   19 Mayıs 2018 at 02:22

   Merhaba.İlk işe giriş tarihi 24.11.1986-23.05.1988 tarihleri arasında ise en erken 11.05.2018 tarihinde başvurmanız gerekir.

   Cevapla
 14. erhan   21 Nisan 2018 at 14:23

  Şubat 5 olüm aylığı için başvurduk ne zaman sonuçlanır teşekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   19 Mayıs 2018 at 02:20

   Merhaba.Talep tarihinizden en geç 1 ay içerisinde bağlanması gerekir.

   Cevapla
 15. Mehmet   16 Nisan 2018 at 13:00

  Merhaba. Babam emeklilik için başvurdu. Emekli aylığı bağlandı fakat ikramiye yatırılmadı. Emekli aylığı bağlandıktan ne kadar süre sonra ikramiye alacak ? Cevabınız için teşekkürler…

  Cevapla
  • SgkUzman   19 Mayıs 2018 at 02:18

   Merhaba.Emekli ikramiyesi, memurun emekli aylığı hesabında esas alınan unsurlara göre belirlenir. Ancak, hem 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununda hem 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda hem de 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda hesaplanmış olan emekli ikramiyesinin emekliye ödemesi için belirli bir süre beklenmesini gerektiren bir hüküm bulunmaz.

   Emekli ikramiyesinin ödenmesi Sosyal Güvenlik Kurumunun emeklilik işlemlerini sonuçlandırma hızına bağlı bir işlem olduğunu değerlendirmekteyiz.

   Cevapla
 16. kerem erset   27 Mart 2018 at 19:16

  merhaba; 2017 yılında emekli sandığıdan yetim maaşı bağlandı. 2002 kocam (SSK’lı idi) vefat etti. yurtdışı çalışması vardı borçlanma imkanım olmadığı için başvurdum ama hiç ödeyemedim 2017 aralık ayında yine yurtdışı borçlanma dilekçesi verdim yetim maaşı ile kredi çekip borçlanacağım hem kocamdan SSK dan dul aylığı hemde babamdan Emekli Sandığından yetim aylığı 2 aylığıda alabilir miyim? teşekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   19 Mayıs 2018 at 02:16

   Merhaba.2 aylığı da alabilirsiniz farklı kurumlardan bağlandığı için.

   Cevapla
 17. Yüksel   27 Mart 2018 at 13:58

  Emekli aylık başvurusu için bu senenin ekimde yapmammı avantajlı yoksa 2019 ocakta yapmammı avantajlı hangisini tavsiye edersiniz almanyada yaşıyan biriyim cevabınız için çok teşekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   19 Mayıs 2018 at 02:10

   Merhaba.2019 ocak ayında yapmanız daha yararlı olur.

   Cevapla
 18. Ramazan   25 Mart 2018 at 16:14

  Merhaba; memur emeklilik dilekçesi onaylandıktan sonra çalışmaya bir süre daha devam edebilir mi?

  Cevapla
 19. Yüksel   24 Mart 2018 at 17:06

  Ekimde Aylık baş vurusu yaparsam oçak ayın zamından faydalana bilirmiyim

  Cevapla
  • SgkUzman   24 Mart 2018 at 22:56

   Merhaba.Tabiki faydalanabilirsiniz.

   Cevapla
 20. Ayhan anıl   20 Mart 2018 at 14:46

  4 ocak 2018 de başvurdum 22 şubat 2018 de ilk aylığımı aldım 9467 gün vardı 9317 gün üzerinden hesaplama yapılmış, 14325 göstergeden 2714 TL maaş bağlandı

  Cevapla
 21. sedat   16 Mart 2018 at 18:43

  Barkodlu Belge Oluştur
  Barkodlu Belgelerim
  2106883129 Tahsis No için 4A Emekli Aylık Bilgileriniz :
  Ad
  SEDAT
  Soyad
  GENÇDAL
  Doğum Tarihi
  10.03.1968
  Sicil No
  0201016917329
  Aylık Başlangıç Tarihi
  01.04.2018
  Durum Kodu
  2000 Öncesi Aylık Bağlama Oranı
  62.00
  2000 – 2008/10 Arası Aylık Bağlama Oranı
  45.00
  2008/10 Sonrası Aylık Bağlama Oranı
  30.68
  İntibak Aylık Bağlama Oranı
  0.00
  2000 öncesi Gün
  3437
  2000 – 2008/10 arası Gün
  1174
  2008/10 sonrası Gün
  911
  Toplam Gün
  5522
  Göstergesi
  9475
  Hisse Oranı
  1/1
  Sigortalının En Son Çalıştığı Sektör
  Özel
  Aylık Tutarı

  Birikmiş Aylık Tutarı
  0
  Ek Ödeme Tutarı

  Kesinti Tutarı

  Banka

  Banka Şube
  ne kadar maaş alırım.saygılar

  Cevapla
 22. Esen   10 Mart 2018 at 06:11

  Mrb ben Şubat 1de emeklilik dilekçesi verdim ama hala evraklarim gelmedi bide ben ne zaman maaş almaya başlarım acaba onu öğrenmek istiyorum

  Cevapla
 23. ibrahim   7 Mart 2018 at 22:31

  Merhaba. Sigorta başlangıcı 23.11.1992. doğum tarihim 01.02.1965. 6600 günüm var. 01.02.2018 de emekliliği hak etmem sebebiyle 10.02.2018 de dilekçe ile başvurdum. 2000 öncesi oran 63 gun 670. 2000-2008 arası oran 51 gun 2660. 2008 sonrası oran 36 gün 3300. Hizmetlerimin hepsi İstanbul’da ve 6 ayrı işyerinde gecti. Birkaç sorum var. Emekli maaşı ne zaman, ne kadar bağlanır tahminen. Birde sigortaya sorduğumda geçici tahsis no belirlendi dediler 6 haneli ve son rakamı 5. Normal tahsis no ile geçici tahsis no arasındaki o fark nedir. Tesekkurler

  Cevapla
  • SgkUzman   19 Mayıs 2018 at 02:09

   Merhaba.Herhangi bir fark yoktur.Sadece net olarak dosyanız incelenip maaşı bağlayana kadar verilen numaradır.

   Cevapla
 24. ibrahim   7 Mart 2018 at 22:27

  Merhaba. Sigorta başlangıcı 23.11.1992. doğum tarihim 01.02.1965. 6600 günüm var. 01.02.2018 de emekliliği hak etmem sebebiyle 10.02.2018 de dilekçe ile başvurdum. 2000 öncesi oran 63 gun 670. 2000-2008 arası oran 51 gun 2660. 2008 sonrası oran 36 gün 3300. Hizmetlerimin hepsi İstanbul’da ve 6 ayrı işyerinde gecti. Birkaç sorum var. Emekli maaşı ne zaman, ne kadar bağlanır tahminen. Birde sigortaya sorduğumda geçici tahsis no belirlendi dediler 6 haneli ve son rakamı 5. Normal tahsis no ile geçici tahsis no arasındaki o fark nedir. Tesekkurler

  Cevapla
 25. Bekir   5 Mart 2018 at 09:34

  Merhaba lar 4 ocak 2018 tarihinde emeklilik dilekçemi verdim acaba ne zaman sonuçlanır

  Cevapla
  • SgkUzman   24 Mart 2018 at 13:16

   Merhaba.2-3 ay sürmektedir.01.02.2018 tarihi itibari ile maaşınız bağlanır ve birikmiş bir şekilde bağlanır.

   Cevapla
 26. HACI ÖMER   20 Şubat 2018 at 20:45

  Hakan KAYA kardeş.ilk maaşımı şubat 23 de alacağım bu hesablamada toplam kaç para almam gerekir.saygılarımla
  2 / 2018 Dönemi için …………. Tahsis Numaralı 4A Emekli Ödeme Bilgileriniz

  Ödeme Dönemi
  201801
  Ödeme Günü
  23
  Net Aylık Tutarı
  2727.69 TL
  Aylık Tutarı
  1513.14 TL
  Ek Ödeme Tutarı
  104.91 TL
  Sosyal Yardım Zammı
  0.0 TL
  Birikmiş Ödeme Tutarı
  1109.64 TL
  Kesinti Tutarı
  0.0 TL

  .
  …….Tahsis No için 4A Emekli Aylık Bilgileriniz
  Aylık Başlangıç Tarihi
  01.02.2018
  Durum Kodu
  2000 Öncesi Aylık Bağlama Oranı
  78.30
  2000 – 2008/10 Arası Aylık Bağlama Oranı
  68.00
  2008/10 Sonrası Aylık Bağlama Oranı
  54.12
  İntibak Aylık Bağlama Oranı
  0.00
  2000 öncesi Gün
  3533
  2000 – 2008/10 arası Gün
  3150
  2008/10 sonrası Gün
  3058
  Toplam Gün
  9741
  Göstergesi
  10525
  Hisse Oranı
  1/1
  Sigortalının En Son Çalıştığı Sektör
  Özel
  Aylık Tutarı
  1,513.14
  Birikmiş Aylık Tutarı
  1,109.64TL
  Ek Ödeme Tutarı
  104.91
  Kesinti Tutarı
  0.00
  Banka
  IS BANKASI

  Cevapla
  • SgkUzman   4 Mart 2018 at 19:01

   Merhabalar. Sitemizde bazı düzenlemelere gittiğimiz için cevap veremedik zamanında umarım istediğin miktarda bir maaş bağlanmıştır.

   Cevapla
 27. Muki   20 Şubat 2018 at 19:10

  Merhaba, Yurtdisindan 5150 is Günü borclanarak emekli oldum. Kendim an itibariyle yurtdisinda calisiyorum, Mayis ayinin sonunda Türkiyeye gelicem. Emekli Ayliginin baglanmasi icin Yurtdisindan hangi Belgeler gereklidir. Simdiden tesekkürler.

  Cevapla
  • SgkUzman   1 Mart 2018 at 21:10

   Merhaba.Bulunduğunuz ülkedeki Türk konsolosluğundan veya çalışma ve sosyal güvenlik müşavirliğinden veya ataşelikten vb. temsilciliklerimizden yurtdışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgesi alınacak. Yurtdışında çalıştığınız iş yerlerinden alacağınız hizmet sürelerini gösterir bonservisleriniz ile birlikte pasaportunuzda bulunan çalışma izinlerinizin tercümeleri yeterlidir.

   Cevapla
 28. HACI ÖMER   18 Şubat 2018 at 22:47

  Hakan KAYA kardeş emekliliğe 01 ocak 2018 hak kazandım bende onu diyom zaten ocak ayı maaşın içinde yok madem peşin ödeniyor ise neden ocak ayı yok ?anlamış deyilim.açıklık getirirsen sevinirim saygılar

  Cevapla
  • Hakan KAYA   19 Şubat 2018 at 22:24

   Emekli maaşı talep tarihini takip eden ay başından bağlanır. Bu durumda size aylık 01 şubat 2018 tarihinden itibaren bağlanıyor. Bir maaş peşin ödenir evet. Şubat maaşı artı bir maaş da peşin alırsınız.

   Cevapla
 29. HACI ÖMER   16 Şubat 2018 at 21:48

  Merhaba askerliğin 39 gün yatırdım dilekçemi erken verdim 14.12.2017 verdim.emekliliğe hak 01.01.2018 kazandım maaş ödeme 01.02.2018 maaş günü 23 e devletten baktığımda aylık 1513 net aylık 2720 biriken 1109 diyor..emekliler maaşı peşin alıyormuş.ocak şubat mart 82 günlük maaş alma gekirken ocak ayı yok nasıl bir yol izlemeliyım saygılar.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   17 Şubat 2018 at 23:30

   Merhaba. Emekli maaşını 01 ocak 2018 tarihinden itibaren hak ediyorsanız aylık 01 şubat 2018 tarihinden itibaren bağlanır. Bir aylık maaş peşin ödenir. Ocak ayı olmaz zaten 01 ocaktan itibaren hak ediyor iseniz.

   Cevapla
 30. Nilgül Karabulut   5 Şubat 2018 at 13:30

  iyi günler…emekli maaş bağlanma tarihi 01/02/2018 2000 öncesi oran %61,2008/2010 arası%43,2008/2010 sonrası %30.79 maasım nekadar olur?Birde maas günüm 25 şubat 25 de alabilir miyim?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   6 Şubat 2018 at 12:14

   Merhaba. Maaş gününde alabilirsiniz. Aylık tutarı da netleşmiş olur o tarihte.

   Cevapla
 31. Hakki Yilmaz   1 Şubat 2018 at 22:07

  Merhaba,

  hareketsiz ve blokeli maas iadesi nasil yapilir? Toplamda 36 ay 43 bin kusur civari maas cekilmemis. Bunun hepsi geri alinabilir mi? Asagidakiler ne anlama geliyor?

  sağ / bloke var / iade tutari 4.200 / iade donemi 8-1-2015 / is bankasi / kalan iade tutari 4.200

  Cevapla
  • Hakan KAYA   1 Şubat 2018 at 22:47

   Merhaba. Çekilmemekten dolayı bloke konulan tüm aylıklar iade alınabilir. Bunun için dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir.

   Cevapla
 32. fahrettin   23 Ocak 2018 at 14:23

  Selamünaleyküm.. Benim 27/01/2018 günü emeklliliği hak ediyorum. Ben emeklilik dilekçemi 29/01/2018 de versem kaybımmı olur kazancımmı olur. Emekllik maaşımı ne zaman hak ederim.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   23 Ocak 2018 at 20:10

   Merhaba. Ocak bitmeden yani en geç 31 ocak a kadar dilekçe verin. Maaşınız 01.02.2018 tarihi itibariyle bağlanır.

   Cevapla
 33. Mehmet ARIKAN   11 Ocak 2018 at 12:23

  Merhaba;
  Youmlara yapılan açıklamalarınızda da gördüm. “Emekli sandığı maaşları hak edilen tarihi takip eden aybaşından itibaren başlar” demişsiniz. Bunun dayandığı mevzuat maddesini öğrenebilirmiyim?

  Ben 1 Ekim 2017 de hak ettim. 1 Kasım 2017 de maaş bağlandı geride kalan 1 aylık süre için (1-31 Ekim) ödeme yapılmadı. Bunun haksızlık olduğunu düşünüyorum. Mahkemeye versem kazanma ihtimalim konusunda yorumunuzu almak isterim. Teşekkürler, kolay gelsin.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   11 Ocak 2018 at 16:00

   Merhaba. Emekli sandığı maaşları takip eden aydan bağlanır. Yani size en son 15 Ekim 2017’de maaş ödendiyse emekli maaşınız 01 Kasım 2018 tarihinde bağlanır. Bu doğrudur.

   Cevapla
 34. Bülent   3 Ocak 2018 at 01:18

  MERHABALAR BÜLENT BEN..YÜZDE 52 ENGELLİ RAPORUM VE YÜZDE 52 VERGİ İNDİRİMİM VAR
  4080 GÜN ÜZERİNDEN EMEKLİLİK DİLEKÇEMİ 26/12/2017 TARİHİNDE VERDİM.NE ZAMAN SONUÇLANIR VE NE KADAR MAAŞ BAĞLANIR..SON OLARAKTA EMEKLİLİK BAŞVURUM YENİ OLDUĞU İÇİN SİGORTALI İŞE BAŞLASAM EMEKLİLİĞİM DÜŞERMİ..TEŞEKKÜR EDERİM.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   3 Ocak 2018 at 16:07

   Merhaba. Sonuçlanması ortalama 2-3 ay sürer. Hep asgariden ödendiyse primleriniz ortalama 900-1100 TL arasında emekli maaşı alırsınız. Sigortalı çalışabilirsiniz. Maaşınız düşmez.

   Cevapla
 35. Hasan Yılmaz   27 Aralık 2017 at 08:37

  Merhabalar.. 9 yıl önce SSK’dan emekli oldum. İşçi emeklisiyim. Şu an 18 yaşında bekar kızım var. Eşim esnaf ve bağkur prim borçlarını hiç ödemedi. Ben vefat edersem; kızım ne zamana kadar ve ne kadar maaşımdan yararlanabilir. Eşim esnaflığı sürdürürse ne kadar alır. Teşekkürler

  Cevapla
  • Hakan KAYA   27 Aralık 2017 at 16:21

   Merhaba. Eşiniz maaşınızın yarısını, kızınız da %25’ini alabilir. Kızınız evlendiği ya da çalışmaya başladığı tarihe kadar aylığınızdan yararlanır.

   Cevapla
 36. savaş   22 Aralık 2017 at 20:38

  merhaba 4c ye tabiyim 14 eylülde dılekcemı verdim halen bekliyorum maas alabilmek icin ve ınsanlar evrak ile ilgili durumlarını nasıl görebiliyor ben de sadece tahsis yazıyor ıcerınde ıse algılı varıdeye ulaşılmadı dıyor.ve maasım ne zaman bağlanır 3 ay doldu 4 ay olacak halen bekliyorum kurumada ulaşamıyorum soracak yer neresi bilmiyorum

  Cevapla
  • Hakan KAYA   23 Aralık 2017 at 23:13

   Merhaba. O kadar uzun sürmemesi gerekir. Kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığına sormanız lazım. Ama telefon ile biraz zor ulaşırsınız. Alo 170 hattını arayın onlar daha hızlı ulaşır evrak durumunuza.

   Cevapla
 37. abdullah   16 Aralık 2017 at 11:36

  Merhabalar, babam yurt dışında yaşıyor Türkiye’de de 100 gün SSK si var yurt dışından gel toplu para yatır emekli olursun dediler. Toplu para yatırıp emekli olduğunda ikramiye alması mümkün mü yoksa işlemler yapılırsa sadece aylık mi bağlanacak teşekkürler

  Cevapla
  • Hakan KAYA   16 Aralık 2017 at 12:58

   Merhaba. Hayır ikramiye alamaz. Sadece emekli maaşı bağlanır.

   Cevapla
 38. Mahmut   16 Aralık 2017 at 11:15

  Merhabalar,

  Esnaf bağkurluğundan 05/07/2017 tarihinde emeklilik başvurumu yaptım, evrak takipten baktığımda halen kurumlar arası yazışmalar devam ediyor, en son 28/11/2017 tarihinde emeklilik hizmetleri genel
  müdürlüğü arşiv daire başkanlığından bağlı bulunduğum kuruma evrakların gönderildiği yazıyor ve öyle bekliyor işlemlerim ne zaman sonuçlanır?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   16 Aralık 2017 at 12:56

   Merhaba. Bunu bilebilmemiz çok zor. Bağlı bulunduğunuz Sgk dan dosyanın son durumunu öğrenebilirsiniz

   Cevapla
 39. Mithat Can   7 Aralık 2017 at 16:10

  Sayın yetkili: Babam ssk işçi emeklisi ve emekli aylığını düzenli alıyor. Annem on yıldır vergi mükellefi ve bağkur prim borçlarını ödemiyor. hiç ödemedi. borçlu. bu şekilde babam vefat ederse emekli aylığını annem alabilir mi? saygılar

  Cevapla
  • Hakan KAYA   7 Aralık 2017 at 22:57

   Merhaba. Evet anneniz alabilir. Bağlı borcu maaş almasına engel değil. Ancak bağkur aktifse maaşın yarısını alır. Terkli ise %75 ini alır

   Cevapla
 40. Ömer Dündar   6 Aralık 2017 at 13:59

  4c liyim 25 ekimde emekliliğim onaylandı kasım 15 de ikramiye ve yarım maaşım yattı 1 aralık 2017 de yatması gereken ilk emekli maaşı halen yatırılmadı neden geç yatırılıyor

  Cevapla
  • Hakan KAYA   6 Aralık 2017 at 16:30

   merhaba. Biraz geç sürüyor. İlgili Kuruma sorabilirsiniz.

   Cevapla
 41. sevim genç   30 Kasım 2017 at 17:44

  merhaba e devlette 01.09 2017 tarihinde emekli olduğum yazıyor hala maaşım yatmadı ne zaman yatar

  Cevapla
  • Hakan KAYA   1 Aralık 2017 at 16:04

   Merhaba. SGK ile görüşün lütfen. Sistemden baksınlar.

   Cevapla
 42. Veysel   27 Kasım 2017 at 20:49

  Merhaba 5442 günüm var emekli olmayı hak kazandım son yedi yıl sigaraya pirimlerim asgari ücret üstünde gösterildi brüt maaşım 2550tl üzerinden ne kadar emekli maaş alırım tazminat ne kadar alırım yedi yıl dir aynı işyerinde yım bilgilendirirseniz memnun olurum

  Cevapla
  • Hakan KAYA   28 Kasım 2017 at 21:28

   Merhaba. Emekli maaşı hesabı zor olur. Ancak çalıştığınız her tam yıl için kıdem tazminatı tutarı 2500 TL civarı olur.

   Cevapla
 43. Hatice Akpınar   27 Kasım 2017 at 17:10

  Emeklilik dilekçesi verildikten ne kadar süre sonra toplu ikramiye alınıyor acaba. Şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Hakan KAYA   28 Kasım 2017 at 20:14

   Merhaba. Ortalama 1.5-2 ay arası sürüyor.

   Cevapla
 44. emekli sandigi   19 Kasım 2017 at 20:32

  emeklilik dileceksi verildi 17.07.2017

  emeklilik onaylandi 02.10.2017

  maas baglandi 06.11.2017

  uzman onayladi maas 12.11.2017

  maas ilk odeme sevisine verildi 17.11.2017

  ikramiye ile ilgili hic bisey yazmiyor
  magdur olduk kac aydir maas ve ikramiye nezmaan odenir lutfen yardimci olun

  Cevapla
  • Hakan KAYA   19 Kasım 2017 at 21:30

   Merhaba. Bilemiyoruz.lütfen ilgili Kurumdan bilgi alın.

   Cevapla
 45. ali   19 Kasım 2017 at 16:09

  Merhaba. 25.Ekim.2017 tarihinde emeklilik dilekcesini posta yolu ile iadeli taahhütlü gönderdim. 08 aralık 2017 tarihinde emekliliğimin dolduğunu öğrendim. tekrar dilekce göndermeme gerek varmı. teşekkürler.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   19 Kasım 2017 at 16:20

   Merhaba. İsterseniz önce başvuru yaptığınız SGK ile bir görüşün. Tekrar dilekçe verip vermeyeceğiniz gerekli mi öğrenebilirsiniz

   Cevapla
 46. Mağdur.2017   10 Kasım 2017 at 23:59

  Men.Hakan bey.Hakan bey. Benim sorum . E Devlet 01.09.2017 tarihi iribaren maaş bağlndı uzmana uzmana gönderildi.Uzman bu maaşı ne zaman onaylar 2. Sorum sgk.tüm hizmet dökümanında hizmet birleşimi yapılmış. Toplam gün sayısı 11.174 gün.ve zorunlu hizmetim olan Bağ -Kur gün sayısı 983 + 11.174 = 12157 gün üzerinden maaş bağlanır yoksa sadece fiili hizmet üzerinden maaş ve ikramiye hesaplanır 4/b borcum yok Askerlik borçlanmasını da 1993 tarihinde hizmet birleşimi yapmışım açiklamanizdan dolayı tşk. Eder başarımızın devamını diler .

  Cevapla
  • Hakan KAYA   16 Kasım 2017 at 09:40

   Merhaba. Onaylanması çok uzun sürmez. En geç 1 aya emekli maaşınız bağlanmış olur. Emekli maaş hesabında tüm sigorta kollarında geçen hizmetler ve Borçlanmalar dikkate alınır.

   Cevapla
 47. cem   8 Kasım 2017 at 10:32

  hakan bey ben 4c liyim yani emekli sandığı ben maaşımı sormuyorum kıdem ve hizmet süremi sordum soruyu düzgün okursanız

  Cevapla
  • Hakan KAYA   9 Kasım 2017 at 10:35

   Soruyu düzgün okudum zaten soruyu anlamada sıkıntı yok. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü olmadığını isminin Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı olduğunu da gayet iyi biliyorum. Ama vatandaş eski ismi ile bildiğinden o ismini kullanmak istedim. İkramiye ve maaş konusunda bu kurumdan bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 48. cem   7 Kasım 2017 at 10:34

  17 temmuz 2017 de dilekçe verdim 16.10.2017 tarihinde emeklilik onayım geldi ilişik kestim…dilekçe tarihi ile ilişik kesme tarihi arasında 3 ay zaman farkı var bu 3 ay fiili hizmetim ve kıdemime eklenirmi yoksa dilekçe tarihi itibariyle kıdem ve hizmet sürem hesaplanır?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   7 Kasım 2017 at 16:27

   Merhaba. Emekli maaşınız talepte bulunduğunuz tarihi takip eden aybaşından itibaren bağlanır. Ondan dolayı kayıp olmaz.

   Cevapla
 49. Haci   3 Kasım 2017 at 15:40

  Merhaba Hakan Bey,

  Emekliligimi takip ederken söyle bir yaziyla karsilastim,ne demek bu acaba?

  TEBLİGAT TARİHİNİN KONTROLU DOSYANIN İADESİ

  Cevapla
  • Hakan KAYA   6 Kasım 2017 at 10:33

   Merhaba. Bilemiyorum. Başvuru yaptığınız SGK’ya bir sorun bence.

   Cevapla
 50. AYHAN   3 Kasım 2017 at 00:36

  1.2017 degıl…11.2017 olucak…

  Cevapla
 51. AYHAN   3 Kasım 2017 at 00:34

  merhabalar…
  ek ödeme . 138.81 cıkıyor…ne kadar maas baglanmıstır…
  emekli basvurusu . 17.10.2017
  1 / 2017 Dönemi için Tahsis Numaralı 4A Emekli Ödeme Bilgileriniz
  AdAYHANSoyadAMAÇSicilÖdeme Dönemi201710Ödeme Günü21Net Aylık Tutarı138.81 TLAylık Tutarı0.0 TLEk Ödeme Tutarı138.81 TLSosyal Yardım Zammı0.0 TLBirikmiş Ödeme Tutarı0.0 TLKesinti Tutarı0.0 TL
  tesekkurler…

  Cevapla
  • Hakan KAYA   3 Kasım 2017 at 09:31

   Merhaba. Alacağınız maaş tutarını SGK’dan öğrenebilirsiniz. Burada aylık yazmıyor.

   Cevapla
 52. emekli sandigi   1 Kasım 2017 at 22:08

  02.09.2017 de emeklilik onayi geldi ilisigimi kesip ayrildim hala maas ve ikramiye yatmadi
  dilekcemi 22.07.2017 yazdim 2 bucuk ay surdu bu nasıl bir sistem magdur oluyoruz sgk bilmiyoruz diyor
  emekli ayligim nezaman almaya baslarim ve ikramiyem nezaman yatar lutfen acil yardim yazin

  Cevapla
  • Hakan KAYA   2 Kasım 2017 at 08:36

   Merhaba. Bu kadar uzun sürmemesi lazım. Aylık olarak kaybınız olmaz. Başvurunuzu takip eden ayın 1’inden itibaren alırsınız. Ancak ne zaman bağlanır konusunda net bilgi için Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü ile görüşmeniz gerekir.

   Cevapla
   • cem   8 Kasım 2017 at 10:34

    emekli sandığı genel müdürlüğü yok ,,kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığı va r hakan bey

    Cevapla
 53. Deniz Tayman   1 Kasım 2017 at 12:41

  Merhaba
  2000 öncesi oran %56 gün 3451
  2000/2008 arası %47 1780 gün
  2008/2010 sonrası %33,46 791 gün
  Gösterge 14175 Toplam gün 6022 ne kadar aylık bağlanır.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   1 Kasım 2017 at 14:11

   Merhaba. Ortalama 1200-1400 TL aralığında bağlanır.

   Cevapla
 54. Haci   31 Ekim 2017 at 04:09

  Haci

  Pardon ,son 3 ay 4b istege bagli bagkur olacakti!!!

  Cevapla
 55. Haci   31 Ekim 2017 at 03:16

  Merhabalar,

  Emekli müracati yaptim ( 30.10.2017 ) 3600 günden. ise giris 1992 -2000 ( 8 sene ) geri kalan iki sene 2000-2008 arasi, %87 vergi indirimi raporu var.Maasim sizce ne kadar olur?

  Not:Yurtdisi borclanmasi yaptim

  Kolay Gelsin

  Cevapla
  • Hakan KAYA   31 Ekim 2017 at 10:29

   Merhaba. Ortalama 1000-1200 TL arasında olur diye düşünüyorum.

   Cevapla
 56. Mağdur.2017   26 Ekim 2017 at 19:16

  Selam sayın Sgk. Uzmanı . Ben 16.08.2017 tarihinde emekli müracaatında bulundum. e devlette emekli evrak takibinde 22.09.2017 tarihinde emekli maaşı bağlandı Uzmana gönderildi Uzman ise 10.10.2017 tarihinde hatalı işlem memura iade edilmiş, 15 gün den beri dosya memurda beklemektedir. Hatalı işlem neyi ifade eder. Memur 15 gündür neyi hesaplıyor. Benim sorum emekli maaşım ne zaman uzmandan onaylanacak açiklamaniz için Tsk.eder başarılar dilerim

  Cevapla
  • Hakan KAYA   27 Ekim 2017 at 08:42

   Merhaba. Dosyada bir eksik vardır. Muhtemelen onun için bekliyordur. Sİz ilgili memurla bir görüşün isterseniz.

   Cevapla
 57. AYHAN   26 Ekim 2017 at 10:10

  06.10.2017 tarihi itibariyle hesaplanan Aylık : 2081.01
  Gösterge 9475 Ortalama Yıllık Kazanç 29,113.20 Ortalama Aylık Kazanç 1,454.10
  Aylık Bağlama Oranı 71.00 Aylık Bağlama Oranı 2 57.00 Aylık Bağlama Oranı 3 42.92

  Hizmet Kütüğü Diğer Günler Toplam
  2000 Öncesi 3147 3147
  2000-2008/10 Arası 2843 2843
  2008/10 Sonrası 1734 1734
  Toplam 7724 7724 ( SGK HESABI NETTE BOYLE…DOGRU OLABİLİRMİ BU HESAP TESEKKURLER…)

  Cevapla
  • Hakan KAYA   26 Ekim 2017 at 11:25

   Merhaba. Evet sistem yaklaşık emekli maaşı hesaplar.

   Cevapla
   • AYHAN   26 Ekim 2017 at 20:19

    cok tesekkurler hasan bey…

    Cevapla
 58. aysegül   17 Ekim 2017 at 14:12

  14 yıllık ssk çalışmışlıgı olna eşim mayıs ayında vefat etti . 4 yaşında bir kızm var. ssk dan hala maaş baglaamdılar bu maa maaşı hangi şartlarda kızm ile bana bağlanaır.. eşimin pirmleri hep tavandan ödendi. bilgileinze.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   19 Ekim 2017 at 09:24

   Merhaba. 900 gün prim yetiyor ölüm maaşı için. Talepte bulunduysanız bağlanması yakındır.

   Cevapla
 59. Bülent   11 Ekim 2017 at 13:02

  Slm ben malulen emekli oldum 1 9 2017 maaş başlama günü 1992 işe girişim var 6420 günüm var yüzde 55 raporum var ne kadar maaş alabilirim

  Cevapla
  • Hakan KAYA   11 Ekim 2017 at 13:34

   Merhaba. Ortalama 1000-1200 TL arası olması gerekir aylığın.

   Cevapla
 60. Mağdur.2017   7 Ekim 2017 at 21:39

  Selam Sy.SGK.Uzmanın Ben 17/07/1987 tarihinde memur olarak göreve başladım 23/02/2017 tarihinde Adaletsizce, Hukuksuzca Kamudan ihraç edildim. Memurluktan önce 1984-1986 yılları arasında 4/B Yani BAĞ-KUR Hizmetim 2 yıl 8 ay 23 hizmetim mevcut olup, 1992 yılında zorunlu hizmet birleşimi için para yatirarak Emekli Sandığina aktardım. Hizmet birleşimi yaptığıma dair hizmet dökümanı , ilgili kurum tarafından yapılan hizmet birleşim yazı ve tahsilat ile birlikte 26/01/2017 tarihinde emekli müracaatında bulundum. toplam hizmetim 33 yil 8 ay 23 gün Benim sorum emekli tazminatımı alabilirmiyim. Bu konuda açıklamalarınızdan dolayı TŞK ederim.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   9 Ekim 2017 at 09:37

   Merhaba. Emekli tazminatı ödenip ödenmeyeceği hususunda kesin bir hüküm yok maalesef. Kanaatimce almanız gerekir. İhraç edildiğiniz tarihte emeklilik için gerekli olan prim gün sayısını tamamlamışsınız çünkü.

   Cevapla
 61. kadir   29 Eylül 2017 at 00:37

  Merhaba benim soruma benzer birkaç soru ve cevap okudum burada, ancak netleşmesi gereken bir sorun var. 4a için 23.08.2017 dilekçe kabul edildi , 01.09.2017 aylık başlangıç tarihi verildi. tahsis son numara 0 , bu durumda 26.09.2017 tarihinde ilk aylık ödemesi yapılması gerekmezmi. yoksa 26.10.2017 de ilk aylık ödemesi yapılır. benim durumum ve tarihler böyleyken henüz ilk aylığımı alamadım

  Cevapla
  • SGKuzmani   29 Eylül 2017 at 08:59

   Merhaba. Size maaş bağlandığına dair yazı gelecektir. Çok büyük bir ihtimalle 26.10.2017 tarihinde 2,5 aylık birikmiş şekilde ödenir size maaşınız.

   Cevapla
   • kadir   29 Eylül 2017 at 20:18

    çok teşekkür eder hizmetlerin daim ve başarılar dilerim

    Cevapla
 62. FİLİZ KILIÇGEDİĞİ   26 Eylül 2017 at 12:57

  17 TEMMUZ 2017 TARİHİNDE EMEKLİLİK İŞLEMLERİM BAŞLATILDIHENÜZ MAAŞ BAGLANMADIÇ NEZAMAN

  Cevapla
  • SGKuzmani   26 Eylül 2017 at 14:13

   Merhaba. Başvuru yaptığınız yerden aylığınızın ne zaman bağlanacağı konusunda bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 63. Yasemen   25 Eylül 2017 at 00:07

  Eşim polis memuruydu. 22.08.2017 tarihinde ilişik keserek emekli oldu. İlk emekli maaşını ne zaman alır?

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Eylül 2017 at 08:36

   Merhaba. 01 Eylül 2017 tarihi itibariyle bağlanması gerekir ama ilk emekli maaşını ne zaman alır bilemem. Bağlanması uzun sürebilir belki.

   Cevapla
 64. burak   22 Eylül 2017 at 07:01

  merhaba 05.09.2017 emeklilik dilekçemi verdim. e devletten bakıgıma göre 01.10.2017 maas baglandı diyor.bu durumda maasii ne zaman alırım.05.09.2017__01.10.2017 arasındaki 25 gün ödenirmi.bisoru daha olacak.ben 3600 gün 60 yaştan emekli oluyorum.01.04.1980 girisliyim 2000 yılına kadar 802 gün var 2000-2008 arası 502 gün 2008-2017 arası 2324 günümvar 4/a kapsamındayım hizmetim hep asgari oldu nekadar maas alirım toplam kazanç 101.486.83 yazıyor.

  Cevapla
  • SGKuzmani   22 Eylül 2017 at 08:17

   Merhaba. Aylık 01.10.2017 tarihi itibariyle ödenir. Eylül ayı için herhangi bir ödeme yapılmaz size. Ortalama 800-1000 TL arasında aylık alırsınız.

   Cevapla
 65. ali   18 Eylül 2017 at 16:16

  çalışmış olduğum kurum falan kalmadı sadece hakkımı arıyorum meble ögretmenle mahkemelik oldum kurum falan yok gidipte sormam bile ben sizlerden ögrenmek istedim yinede teşekkür ederim…

  Cevapla
 66. ali   18 Eylül 2017 at 16:00

  selam devlet memurluğundan çıkartıldım normal emekli olmama 3,5 yıl vardı ssk işe girmedim ssk baz alınıyor emekli sandığı olamazsın dediler malulen emekli başvuru yaptım temmuz ayında malulen emekli raporu gönderdim çalıştıgım kurumdan bilgileri istediler ne zaman sonuçlanır memur olmadan önce ssk çalıştım sonra memurluk işten çıkartıldım ikramiye alırmıyım bazıları alamazsın daha önce ssk oldugu için bazıları alırsın diyorlar kesin bilgi veren yok tşkler fetö ohal dolayı değil atılmamın sebebi.

  Cevapla
  • SGKuzmani   18 Eylül 2017 at 16:09

   Merhaba. Alıp alamayacağınız konusunda Kurumunuzdan net bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 67. bertan   10 Eylül 2017 at 13:28

  selam emeklliliğim 18/09/2017 tarihinde doluyordu 07/09/2017 bagcılar ssk gıttım emeklliliği hak ettiğimi ve dilekçe verebilirsiniz dediler bende emeklilik bas vurusu yaptım dilekcemi verdim en son ssk lı çalıstığım yer gebze kocaeli evrakları oraya gönderecekıerini söyledıler (ve bana kiremit renginde 6 rakamdan olusan yaşlılık tahsis no verdiler son rakamı 5 ) sorum şu emeklilik maaşı hesaplarken 07/09/2017/ denmi hesaplanır veya18/09/2017 yada 01/10/2017 denmi ve maaşım ne zaman bağlanır şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  Cevapla
  • SGKuzmani   18 Eylül 2017 at 09:25

   Merhaba. Emekli maaşınız 01.10.2017 tarihi itibariyle bağlanır. Eylül ayı için herhangi bir ödeme yapılmaz size.

   Cevapla
 68. Burcak Ozel   24 Ağustos 2017 at 00:46

  Merhaba,
  Emeklilige hak kazanip başvuru yaptiktan 4 ay sonra maas baglanip sadece 1 aylik maas yattigi taktirde ,aradaki 3 aylik eksik odeme nasil talep edilir..tesekkurler

  Cevapla
  • SGKuzmani   24 Ağustos 2017 at 10:12

   Merhaba. Normalde emekliliği başvuru tarihi itibariyle hak ettiyseniz SGK’nın size toplu ödeme yapması gerekir. Eğer başvuru tarihi itibariyle hak ediyorsanız SGK’ya dilekçe verin. Aradaki farkın da ödenmesini talep edin. Yok başvuru tarihi itibariyle emekliliğe hak kazanamıyorsanız, herhangi bir eksik varsa bu durumda yapılan işlem doğru diyebiliriz.

   Cevapla
 69. mahmut solmaz   21 Ağustos 2017 at 14:02

  selamün alayküm.
  tamda benim sorumda yukarda ki arkadaşımızın sorusuna yakın bi soru .
  Bende 1994 yılında kamu da 657 ye bağlı olarak 22 yıl görev yaptım.1995 kamuda göreve başladığım tarih.
  46 yaşındayım.Ben ( YÜZ KIZARTICI YADA FÖTE DEN DOLAYI İŞTEN ATILMIŞ FALAN DEĞİLİM)
  işe 1 hatfa gitmediğim için tutanak tutuldu ve sonunda memurluğuma son verildi.
  BENİM DE SORUM ŞU:
  1-memurluğuma son verildiği için tazminat alabilirmiyim?
  2-)Tazminat alırsam nasıl ne zaman hangi şartlarda alırım?
  3-)kalan 3 yılımı ssk lı olarak tamamlamak istiyorum.yine emekli sandığına bağlı mı olurum?

  Cevapla
  • SGKuzmani   21 Ağustos 2017 at 14:20

   Merhaba. Son defa cevaplıyorum. Aynı soruyu sormanız halinde diğer sorular cevaplanmadan silinecektir.
   1-İstifa halinde tazminat ödenmiyor. yine de bilgiyi SGK’dan alın.
   2-3 yılı SSK kapsamında tamamlasanız bile emeklilik haklarınız yine emekli sandığı kapsamında devam eder.
   İyi günler.

   Cevapla
 70. ahmet soyaslan   21 Ağustos 2017 at 12:08

  merhabalar efendim;
  ben 657 devlet memuru olarak kamu da 23 yıl görev yaptım.1972 doğumlu ve 1993 kamuya giriş tarihlerimdir.ailevi nedenler dolayı devlet memurluğu görevimden istifa ettim.SORUM ŞU
  1-)istifa ettiğim için tanzimatımı nasıl ne şartlarda ne zaman alabilirim?
  2-)kalan 2 yılımı dışardan isteğe bağlı yada ssk olarak yatırdığım zaman yine emekli sandığından emekli olabilirmiyim?

  Cevapla
  • SGKuzmani   21 Ağustos 2017 at 12:22

   Merhaba.
   1-İstifa ile ayrıldığınız için tazminat ödenip ödenemeyeceği konusunda net bir bilgi veremeyeceğim.
   2-Kalan 2 yılı isteğe bağlı emekli sandığı ya da isteğe bağlı sigorta kapsamında tamamlayarak yine emekli sandığı kapsamında emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

   Cevapla
  • ahmet soyaslan   21 Ağustos 2017 at 12:39

   istifa ile ayrılınca tazminat alınamaz m?mevzuat nedir yardımcı olursanız çok memnun olurum.ailevi nedenlerden istifa ettim.ama tazminatımın boşa gitmesini istemiyorum.çocuklarıma belki bir katkı sağlayacak bu para.lütfen bana yol gösterin.lütfen…

   Cevapla
   • SGKuzmani   21 Ağustos 2017 at 13:36

    Kesin alırsınız ya da alamazsınız diyemiyorum Ahmet BEY. Ama istifa nedeni ile ayrılmada tazminat ödenmiyor diye biliyorum. Bunun için Bimer yoluna başvurarak net bilgi alabilirsiniz.

    Cevapla
 71. Ayfer   19 Ağustos 2017 at 10:27

  Merhaba ben 2017 16 Temmuz itibariyle emeklilik istemiş ve onay almış bir ogretmenim. Agustos maasim yatmadiigina ve Edevlet ilgili sayfasında emekli (pasif) Yazısı göründüğüne göre en geç ne zaman aylık bağlanır ve ne zaman emekli ikramiyesi alırım?
  Teşekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani   21 Ağustos 2017 at 12:05

   Merhaba. Ortalama 2-3 ay sürüyor. Değişebilir de.

   Cevapla
 72. Murat   16 Ağustos 2017 at 18:13

  Merhaba ben yurt disinda yasiyorum .turkiyede calistim ve eneklilik suremerimi turkiyede tamamladim.2018 ocak ayinda sartlarkalan yasi dolduruyorum .turkiyeye gelip mi sgk ya muracat etmem gerekir? Yurt disindan konsolosluktan yapabilirmiyim? Birde turkiyede bir adres vermem gerekirmi ? Yardimci olursaniz sevinirim

  Cevapla
  • SGKuzmani   17 Ağustos 2017 at 08:23

   Merhaba. Emeklilik başvurunuzu yurt dışından da yapabilirsiniz. Türkiye’ye gelmeniz gerekir. Ayrıca Türkiye’de adres bildirim zorunluluğu da yok.

   Cevapla
 73. Pingback: İntibak Yasası Nedir, İntibak Yasasında Son Durum  | | SGK ve Çalışma Rehberi