Ek/5 İsteğe Bağlı Tarım SSK Primlerine Yüzde Beş Prim İndirimi var mı?Tarım Ek beş ssk primleri düştü mü? Tarım sigorta primleri yüzde 5 inecek mi? Tarım ssk ek beş erken ödeme indirimi var mı? ek 5 ssk primleri ne kadar oldu?

Bilindiği üzere 4/b yani Bağkur kapsamındaki sigortalılara 2016/Ekim primlerinden itibaren indirim uygulanacağı konusunda daha önce sizlere “Bağkur Yüzde 5 İndirim Uygulanmaya Başlıyor”  konulu yazımızda detaylı bilgi vermiştik. Bağkur primlerine indirim yapılmasının ardından Ek/5 tarım sigorta kapsamında olan kişiler kendilerinin de yüzde 5 lik prim indiriminden faydalanıp faydalanamayacakları konusunda bizlere yoğun bir şekilde soru sormaktalar. Peki Ek/5 tarım sigortalılar bağkurlulara uygulanacak yüzde 5 lik prim indiriminden faydalanabilecek mi? İşte cevabı:

Ek/5 Tarım SSK Primlerine Yüzde 5 İndirim

Bağkurlulara yüzde 5 oranında prim indirimi gelmesini sağlayan 6745 sayılı torba kanun 07.09.2016 tarihinden itibaren resmi gazetede yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Kanuna göre; • Tarım bağkurlular,
 • Esnaf (vergi) bağkurlular,
 • Şirket ortaklığı kapsamında bağkurlular,
 • Jokeyler,
 • Avukatlar,
 • Muhtarlar,

Kısacası isteğe bağlı bağkur kapsamında prim ödeyen tüm bağkurlular 2016/Ekim ayından itibaren primlerini yüzde 5 daha az ödeyecek.

Ancak üzülerek belirtmek isterim ki Ek/5 Tarım SSK kapsamında sigortalı olanlar yüzde 5 prim indiriminden faydalanamayacak. Bu prim indirimi yukarıda da bahsettiğimiz üzere isteğe bağlı bağkur haricindeki tüm bağkurlular için geçerli olacak.

Kimler İsteğe Bağlı Ek/5 Tarım SSK Ödeyebilir?

 • tarim-ek-5-ssk-primleri-indirimi-2017Tarımda süreksiz çalışanlar (mevsimlik işçiler, yövmiyeciler, tarımda gündelikçi çalışanlar v.s.),
 • Sigorta ya da bağkur kapsamında olmayanlar,
 • Emekli olmayanlar

Ek/5 tarım sigortalısı olabilirler.

Ek/5 Tarım SSK Emekli Maaşı Düşük mü Olur?

Ek/5 tarım ssk ile ilgili en çok merak edilen ve sorulan sorulardan birisi de bu. Normal sskya göre maaş düşük mü olur? Normal sskdan farkı nedir gibi bu konuda bir çok soru gelmekte.

Ek/5 tarım ssk primleri de 30 gün üzerinden yatar. ancak prime esas kazanç tutarı 2016 yılı için asgari ücretin günlük brüt tutarının 23 günlüğü üzerinden hesap ediliyor. Bu 23 gün her sene bir gün arttırılacak ve 2023 yılında 30 tam gün üzerinden ödenecek. 2023 yılına kadar Ek/5 tarım ssk kapsamında prim ödemek normal sskya göre emekli maaşının daha düşük olmasına neden olacaktır.

2016 Ek/5 En Düşük Prim Ne Kadar?

2016 yılında en düşük ek/5 tarım ssk primi 435,63 TL.

2017 Yılında Ek/5 Tarım Sigortalılar Ne Kadar Prim Ödeyecek?2017 yılı Ek/5 tarım ssk primleri 2017 Yılı Asgari ücretin belli olmasının ardından netleşecek. Asgari ücret komisyonu 2016 Aralık ayında toplanarak 2017 yılında uygulanacak asgari ücreti belirleyecek, böylecek ödenecek prim tutarları netleşmiş olacak. Ancak Ek/5 tarım ssk primlerinin 2017/cak ayından itibaren yaklaşık olarak 460,00 T.L. civarında olmasını beklemekteyiz. 2017 Yılında ödenecek Ek/5 tarım ssk en düşük ve en yüksek prim oranlarını asgari ücret netleştiğinde sayfamızda öğrenebilirsiniz.

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***

YORUMUNUZ

 1. Hocam 2006 yılında ssk lı oldum. İşten bir dönem uzak kaldım ve bu dönemde isteğe bağlı bağkur yaptırdım. Sonra tekrar çalıştım ve ssklı oldum. Şimdi yine çalışmıyorum. İsteğe bağlı ssk mı bağkur mu yaptırmam ilerisi için çıkarıma olur. Babam bağkur, annem ssklı, evlenmezsem, ileride sanırım babamdan da aylık bağlanıcak, bu nedenle ssk yaptırmam her iki yerden aylık alabilmem açısından daha mı avantajlı olur. Yanıtınız için şimdiden tşkler,

  • Merhaba. SSK kapsamında devam etmeniz daha avantajlı. Eğer kendi sigortalılığınızdan dolayı emekli olursanız babanızdan yetim aylığı alamazsınız. Bunu belirtmek isterim.

 2. Hocam öncelikle bilgilendirmenizden dolayı çok tşk ediyorum.sorum şu olacak daha önce annem isteğe bağlı Bağkur yatırıyordu.emekliliğinin ne kadar kaldığını öğrenmek için Bağ-Kur’a gittiğimizde bu şekilde 6 yıl kaldığını ek5e geçerse 1260 gün yatırırsa emekli olacağını söyledi haliyle bizde araştırmadan memurun dediğini yaptık bu zamanı yatırdık fakat emeklilik dilekçesini verdiğimizde bilgilendirme diye bir form imzalattılar formu detaylı okuyunca tarım ile uğraşmadımız halde ek5 e geçtiğimizi anladım burda tamamen memurun yönlendirmesiyle hata yaptığımızı anladım fakat emeklilik dilekçesini verdiğimiz için mecbur evrakı imzaladık.şimdi süreç nasıl gelişir ne yapabiliriz denetlenilirse nasıl bir yol izleriz bilemiyorum memurun hatasına kurban gitmek istemiyoruz yardımlarınızı bekliyoruz şimdiden teşekkürler

  Cevapla

  • Merhaba. Olur da denetmen gelirse anneniz tarımda günlük ve mevsimlik işlere gittiğini beyan etsin. Eğer mümkünse muhtara da bunu iletin. Mahalle muhtarınıza soracak olursa o da aynı şeyi söylesin. Hatta yakınlarınızda sera/bahçe/tarla v.s varsa anneniz burada bir kaç gün çalışsın ve buna ilişkin elinde resim/belge v.s. olsun.
   Aksi halde hizmetler iptal edilebilir.

 3. 18 05 1998 yılından 18 gün isteğe bağlı bağkur tescilim var şimdi ek 5 ödüyorum 3600 günden emeklilik hakkım varmi

  • Merhaba. 3600 gün ve 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 4. Ek 5 tarım sigortası pirimleri kaçak sigorta altında iptal edilebilir mi sgk ek 5 yatıran kişin süreksiz işte çalışıp çalışmadığını nasıl anlayacak sonuçta iş yeri yok gidip muhtara mı soracak muhtar bilgim yok derse pirimler silinecek mi ?

  • Merhaba. Evet iptal edilebilir. Tarımda gerçekten çalışılmadığı tespit edilirse iptal edilebilir.

 5. 0105 2008 de2925 1800gunumvar vesonra ek5 gectim toplam gunum 2435 var ne zaman emekli olurum

  • Merhaba. 01.05.2008 sigorta başlangıç tarihine göre SSK kapsamında emekli olabilmeniz için 60 yaş ve 7000 günü tamamlamanız gerekiyor.

   • Sevgili kardeşim ilk işe giriş tarihi ni yazmamıssın ek 5 e geçtiğine göre daha önce sskmı var acaba unutmayın son 3.5 sene kime öderseniz ondan emekli olabiliyorsunuz

 6. Geri bildirim: İsteğe Bağlı Sigorta (Bağkur) Hakkında Bilinmesi Gerekenler - SGK ve Çalışma Rehberi