Ek 5 Tarım Sigortası Nedir, Ek 5 Tarım Sigortası Emekli Maaşı Ne Kadar?


Ek 5 Tarım Sigortası Nedir, Ek 5 Tarım Sigortası Emekli Maaşı Ne Kadar?


Ek 5 tarım Sigortası Ödemesi Nereye ve Nasıl Yapılır ? Ek 5 tarım sigortası kapatma dilekçesi nereden alabilirim? Ek 5 tarım sigortası primi nasıl ödenir ? Ek 5 tarım sigortası şartları nelerdir? Ek 5 tarım sigortası başvuru formu indir! Ek 5 tarım sigortası emekli maaşı ne kadar ? Ek 5 tarım sigortası ne kadar ? Detaylar haberimizde….

Bildiğiniz üzere 4a ssk kapsamında isteğe bağlı sigorta ödenebilen tek sigorta kolu ek 5 tarım sigortasıdır. 4 a ek 5 tarım sigortası kapsamında daha önce detaylı bilgiye ek 5 tarım sigortası şartları başlıklı yazımızda yer vermiştik. Bu yazımızda ise ek 5 tarım sigortası primlerini nasıl ve nereye ödeyebileceğiniz konusu ile ek 5 tarım ssk ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. 

Ek 5 tarım sigortası başvuru şartları nelerdir?

Bu kapsamda prim ödemesi yapabilmeniz için; • Herhangi bir kapsamda sigortalı çalışmıyor olmanız,
 • SGK’dan emekli maaşı almıyor olmanız,
 • Aktif vergi kaydı ya da şirket ortaklığınızın olmaması,
 • Ziraat odalarında ya da tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınızın olmaması gerekiyor.

Yukarıdakilere ek olarak tarım ve ya orman işlerinde süreksiz çalışıyor olma şartı da aranıyor.

Ek 5 tarım sigortası evrakları nelerdir?

Başvuruda istenen belgeler şunlardır;

 • Ek 5 tarım sigortası dilekçesi (tarım müdürlüğüne, muhtara ve Ziraat odasına onaylatacaksınız)
 • Kimlik fotokopiniz.

Başka bir belge istenmez.

Ek 5 tarım sigortası formu 2018,ek 5 tarım sigortası formu indir

Ek 5 tarım sigorta kapsamına geçebilmeniz için ek 5 tarım sigortası formu ile ikametinizin bağlı bulunduğu SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz: ek 5 tarım sigortası başvuru formu indir

Ek 5 tarım sigortası nereye ödenir ve nasıl ödenir?

Tarım isteğe bağlı ek5 ssk prim ödemelerinizi;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmaşı tüm banka ve PTT şubeleri ile ATM’lerden, internet bankacılığından ve mobil bankacılıktan,
 • SGK kredi kartı ile ödeme sisteminden.

T.C. kimlik numaranız üzerinden SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5G/4A Kısmi İBS/Topluluk menüsünden ödeyebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası atm’den nasıl yatırılır ?

Anlaşmalı banka ATM’lerinden SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5G/4A Kısmi İBS/Topluluk menüsünden ödeyebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortasından emekli olan ne kadar maaş alır 2018

Ek 5 tarım sigortasından emekli olan ne kadar maaş alır sorusu bu konuda cavabı en çok merak edilen soruların başında gelmektedir.

Ek 5 tarım sigortası kapsamında prim ödemesi yapanlar 2018 yılı için brüt asgari ücretin 25 günlük tutarı üzerinden ödeme yapmakta. Yani 2018 brüt asgari ücret 2029,50 TL iken siz 1691,25 TL prime esas kazanç üzerinden prim ödemektesiniz. Dolayısıyla emekli olacağınızda normal ssk kapsamında çalışan bir sigortalıya göre %20-25 oranında daha düşük emekli maaşı alırsınız.

2018 yılında Ek 5 tarım ssk kapsamında emekli olan birisine bağlanacak ortalama emekli maaşı 750-950 TL arasında olacaktır. Tabi Ek5 sskdan önceki hizmetler yüksekten yattıysa maaş daha yüksek de olabilir. Belirttiğimiz maaş miktarı alınabilecek taban emekli maaşı miktarıdır. 2018 emekli olursam ne kadar maaş alırım başlıklı yazımızdan 2018 yılı içerisinde emekli olmanız halinde diğer kapsamlarda alabileceğiniz emekli maaşı konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası emeklilik hesaplaması hangi sigorta koluna göre yapılır, ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları?

Ek5 tarım ssk kapsamında ödenen primler 4a SSK kapsamında hizmet olarak değerlendirilir. Dolayısıyla emeklilik şartlarınız da 4a SSK kapsamında değerlendirilir.  Emeklilik tablosu başlıklı yazımızdan sigorta ilk başlangıç tarihinize göre ne zaman emekli olabileceğinizi sorgulayabilir,ayrıca emekli olacağınız tarih konusunda uzmanımıza soru sorabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası avantajları nelerdir?

SSK kapsamında prim ödemesi olduğundan emeklilik şartlarınız diğer sigorta kollarına göre daha esnek olacaktır. Ancak emekli maaşı konusunda tatmin edici bir maaş beklemeyin. Emekli maaşı da ek 5 tarım ssk’nın dezavantajıdır.

Ek 5 tarım sigortası aylık ne kadar ?

2018 yılında ek 5 tarım ssk primi aylık: 583,00 TL. Detaylı bilgi için: Ek5 tarım sigortası primi ne kadar 2018

Ek 5 tarım sigortası askerlik borçlanması yapabilir mi?

Ek5 ssk kapsamında prim öderken askerlik borçlanması talebinde bulunabilirsiniz. Son çalışma SSK kapsamında olacağından borçlanmanız 4a SSK kapsamında yapılır. Askerlik borçlanması başvurusunu nereye ve nasıl yapacağınız konusunda askerlik borçlanması nasıl yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası aile yardımına engel mi ?

Ek 5 tarım sigortalısı tarımda ücret karşılığı çalışanları tanımlamaktadır. Bildiğiniz üzere ücret karşılığı çalışma olması halinde aile yardımı ödenmemektedir. Dolayısıyla ek 5 tarım sigortası aile yardımı almaya engeldir.

2018 ek 5 tarım sigortası affı var mı?

Şu an için 2018 yılında SGK prim affını kapsayan yeni bir yasal düzenleme görünmüyor.

Ek 5 tarım sigortası hizmet dökümüne nereden ulaşabilirim?

SSK ek5 kapsamında ödenen primlerin 4a kapsamında hizmet olarak değerlendirildiğine yukarıda değinmiştik. Ek 5 hizmet dökümüne E devlet sisteminde SGK-4a Hizmetleri-4a Hizmet Dökümü bölümünden ulaşabilirsiniz. Prim borçlusu olduğunuz aylar için sistemde hizmet görünmez. Primini ödediğiniz aylar sisteme hizmet olarak geçer.

Ek 5 tarım sigortası borcu olan sağlıktan yararlanabilir mi?

Son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun 2 aydan fazla olması halinde sağlıktan yararlanamazsınız. Ek 5 tarım sigortası borç ödeme işlemini yaptıktan sonra sağlık güvenceniz ödeme işleminden ortalama 2-3 saat sonra otomatik olarak açılır.

Ek 5 tarım sigortası borç sorgulama tc ile nasıl yapılır?

Ek 5 tarım sigortası borç sorgulama işlemini ve tescil durumunuzu e devlet sisteminde SGK-Ek5/Ek6/5G/30 Günden Az İBS menüsünü kullanarak yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası kredi çekebilir mi ?

Bordro karşılığı bir çalışma değildir. Dolayısıyla bankaya bordro ibraz edemezsiniz. Ancak sigorta hariç diğer koşulları sağlamanız halinde tabi ki kredi çekebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası durdurma dilekçesi örneği

………………………. Sosyal Güvenlik Merkezine

Müdürlüğünüzde ………………………… sicil numaralı ve ………………….. T.C. numarası ile kayıtlı Ek 5 tarım sigortalılığımın ……/……/…….. tarihi itibariyle sonlandırılmasını istiyorum. 

Gereğini arz ederim. 

Ek 5 tarım sigortası doğum parası alabilir mi ?

SGK tarafından analık ödemesi ve emzirme yardımı ödenmez. Ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bir defaya mahsus olarak ödenen doğum yardımından yararlanabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası doğum borçlanması yapabilir mi?

Evet yapabilirsiniz. Ancak doğum borçlanması için doğum tarihinden önce sigorta girişi olma şartı aranmakta.

Ek 5 tarım sigortası dondurma yapılabilir mi?

Biriken tüm ek5 ssk prim borcunuzu sildirme hakkınız var. Ancak sildirdiğiniz bu süreleri daha sonra yeniden hizmet olarak alamazsınız. Diyelim ki 01 Ocak 2018 tarihinde Ek 5 tarım sigortaya başladınız ve sadece 2 ay prim ödediniz. 06 Haziran 2019 tarihinde de ek 5 sigortanızın prim ödenen son ay itibariyle kapatılmasını talep ettiniz. Bu durumda 2 aylık prim ödemeniz olduğundan ek5 sigortanız 28.02.2018 tarihi itibariyle kapatılır. Geçmiş borçlarınız silinir. Sadece 2 aylık hizmet almış olursunuz. Ama silinen diğer dönemleri daha sonra hizmet olarak alamazsınız.Tabi dondurmayı böyle yapmak zorunda değilsiniz. Dilekçe tarihi itibariyle durdurmayı talep ederseniz daha sonra ödeme imkanınız olduğunda kalan prim borcunu da ödeyebilir ve hizmetten saydırabilirsiniz. Kalan borç için gecikme zammı ve faizi uygulanmaya devam eder.

***KONU HAKKINDAKİ SORULARINIZI YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ

50 Yorum "Ek 5 Tarım Sigortası Nedir, Ek 5 Tarım Sigortası Emekli Maaşı Ne Kadar?"

 1. naile   15 Ağustos 2018 at 17:46

  Merhaba. 1990 ekim ayından sgk girişim var 90-93 yıllarında halk eğitim merkezinde usta öğretici olarak calıştım toplamda 470 gün sgk ödemişliğim var ozamanlardan. Sonra evlendim işi bıraktım ve 2009 yılında çiftçi bagkuruna gectim.. Normal şartlarda 47 yaşımda emeklilğpe hak kazanıyormuşum (yani ocak 2019’da) fakat 93-2009 arası ödemişliğim olmadıgı için 3.5 yıl sonra emekli olacagım söylendi ve en kısa zamnda yeniden sigortaya gecmemi istediler. Çiftçi sigortasına gecersem olurmu yoksa normal bi yerde caloşıp sigortalı olarakmı evam edeyim son 3.5 yıla? Hangisinden emeklı olursam daha fazla maaş alırım? Teşekkürler

  Cevapla
 2. Muammer   15 Ağustos 2018 at 14:08

  1 ocak1995 yılında esnaf bağkuru 0ldum 2006 yılu şubat ayı arası esnaf bağkuru ödemem var toplam gün 4b olarak 4405 günüm var 1995 ve 2002 yılı iki doğum yaptım nasıl bir ödeme yaparsam en erken emekli olabilirim bilgi verirsemiz sevinirim saygılarımla

  Cevapla
 3. ercan   12 Temmuz 2018 at 11:12

  1959 dogumluyum
  ilk ise giris 1.6.1982
  ssk gunum 2200
  3 yildir ek 5 oduyorum
  askerlik borclanmasiyla 3600 de emekli olabilicegimi soylediler ssk dan
  maasim ne olur ?

  Cevapla
  • SgkUzman   12 Temmuz 2018 at 19:47

   Merhaba.Prim gün sayılarınızı 1999 öncesi 1999-2008 arası ve 2008 sonrası olacak şekilde yazar mısınız?

   Cevapla
 4. Nezahat   11 Temmuz 2018 at 18:07

  Nezahat : 1965 doğumluyum 15.07.2013 tarihinden itibaren tarım sigortası ek/5 ödemekteyim. Ha gi tarihte emekli olurum. Teşekkür

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Temmuz 2018 at 19:05

   Merhaba.Aralıksız bir şekilde 20 yıl boyunca öderseniz 58 yaş 7200 prim gününüzü doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 5. iibrahim   9 Temmuz 2018 at 05:13

  15 ay pirim borcum vardı peşin yatirdim fakat gunlerim eksik yazıldı 2017 yılı için 360 degilde 180 gun yazıldı devlet neden parasını aldığı günleri yazmıyor tesekurler

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Temmuz 2018 at 19:04

   Merhaba.İbrahim Bey Ek-5 tarım sigorta prim günü bir ay için 30 gündür.Sizin belirttiğiniz bir durum var ise ödediğiniz 2925 sayılı tarım sigortasıdır ve ay hesabında 15 gün prim yansır ve 15 gün borç tahakkuk ettirilir.

   Cevapla
 6. mert   6 Temmuz 2018 at 22:32

  merhaba abim 1994 te sigortaya 1 günlük girişi var daha sonrada isteğe bağlı sigorta ödemeye başladık sonra sistem tüm isteğe bağlıları tek çatıda birleştirdi bağkur olarak ondada bi müddet ödedikten sonra tarım sigortasına geçtik 3 yıldır bizim emekli olduktan sonra ssk lı gibi yüksek emekli maaşı alabilmesi için ne yapmamız gerekir

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Temmuz 2018 at 19:02

   Merhaba.3 yıl gibi bir vakit kaldı ise hiçbir şey yapmanıza gerek yok Mert Bey.Aylık bağlama oranı düşürüldüğü için yüksek maaş bağlanan ssklılar(4/a lılar) asgari ücret düzeyinde prim yatırılanlar için baz alıyorum 08.09.1999 öncesinde kaldı.Bu tarihten sonra kademeli olarak oran düşürüldü ve şu an için bağlanan maaşlar 600 lere kadar düştü.

   Cevapla
 7. Sema   5 Temmuz 2018 at 18:52

  Son 3yila yakın tarım sigortası ödedim maaş 840 alıyorum.çok az bişe yapilabinirmi onca yüksekten ödedim ya

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Temmuz 2018 at 18:59

   Merhaba.Sema Hanım maalesef durum öyle ilerleyen saatlerde sizden daha da az maaş bağlanan bir sigortalının durumunu sitemizde paylaşacağız.

   Cevapla
 8. Songül kurt   22 Haziran 2018 at 20:02

  3600 gündem 60 yaştan emekli olan kişinin maaşı ne kadar olur teşekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Temmuz 2018 at 18:57

   Merhaba.3600 prim gününü doldurduğu yıla göre değişir Songül Hanım.3600 prim gün sayısının yatırıldığı tarihlerin dönemleri önemlidir.1999 öncesi 2000-2008 arası ve 2008 sonrası aylık bağlama oranlarının giderek düşürüldüğü dönemlerde ne kadar yatırıldığı etkilidir.

   Cevapla
 9. Mehmet Pekcan   13 Haziran 2018 at 01:52

  benim yorumum geldimi

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Temmuz 2018 at 18:54

   Merhaba.Eşinizin ilk işe giriş tarihi 08.09.1999-30.04.2004 arasında bir tarih değil ise 4500 prim gününden emekli olamaz.

   Cevapla
 10. Mehmet Pekcan   13 Haziran 2018 at 01:51

  ek 5 ödüyorum 4800 günüm var kapattık eşime ödemek istiyorum yaşımda 38 birlikte emekli olmak istiyoruz esimede 4500 gün ödesek ne olur acaba

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Temmuz 2018 at 18:54

   Merhaba.Eşinizin ilk işe giriş tarihi 08.09.1999-30.04.2004 arasında bir tarih değil ise 4500 prim gününden emekli olamaz.

   Cevapla
 11. Özlem kösr   1 Haziran 2018 at 00:40

  İyi günler benim ek 5 giriş tarihim 06.05 2013 ne zaman emekli olurum
  ödemelerimiz düzenli ödenmekte

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Temmuz 2018 at 18:52

   Merhaba.7200 prim gününü kesintisiz 20 sene boyunca öderseniz 58 yal 7200 prim gününüzü doldurduğunuz gün emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 12. Levent   10 Mayıs 2018 at 14:27

  Ek5 Tarım Sigortalılığı eşimin görev yaptığı dönem itibarıyla Malatyadan yaptırılmıştır. Şu an Ankara da ikamet etmekteyiz. Mayıs 2018 priminin yatırılmasıyla prim ödeme gün sayısı tamamlanacaktır. Ancak emeklilik işlemlerini Ankara dan yürütmek istiyorum. Buunu için Mayıs 2018 primini yatırmadan, Ek-5 çıkıp (Malatya SGK) Ankara da herhangi bir firmada tekrar bir aylık (Mayıs 2018) sigortalımı görünmem gerekir. Konunun önemine binaen ivedi cevap alabilirsem çok sevinirim.Çok Teşekkürler.

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Temmuz 2018 at 18:51

   Merhaba.Böyle bir duruma gerek yok Levent Bey. İkametgahınızın Ankara’ da olduğunu belirten bir dilekçe ile ikametgahınızın bulunduğu sgk ya giderek Ek-5 tarım dosyanızın nakil edilmesini talep edebilirsiniz. Emeklilik işlemleri için de Malatya’ ya başvurmanız gerekmez.

   Cevapla
 13. ERHAN OCAK   8 Mayıs 2018 at 21:04

  01.07.1993 tarihinde sigortalı oldum,15 ay primin ödendi,sonra firma battı.08.05.2018 tarihinde tarım ek 5 sigortalısı olmak istiyorum.Yaptığım doğru mudur..Ev hanımının ne zaman emekli olurum.

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Temmuz 2018 at 18:48

   Merhaba. ilk olarak işe giriş tarihinize göre 50 yaş 5675 prim gününe tabisiniz.(eşiniz için sorduğunuzu anladım ve hesabı ona göre yaptım). Şimdi gelelim ek-5 e .Eğer tarım işlerinde çalışmıyor ise eşiniz Ek-5 tarım sigortalısı olamazsınız.Ama isteğe bağlı 4/a kapsamında sigorta ödemesi olmadığından başvurusu .ok oluyor.Bu yüzden tutanak imzalatılıyor form ile beraber. Yani tarım işinde çalışmadığınız ispat olunursa Ödediğiniz ek-5 primlerini iptal ederiz anlamındadır.

   Cevapla
   • ERHAN OCAK   11 Temmuz 2018 at 19:44

    Eşimi ev hanımı olarak isteğe bağlı sigorta yaptırabilirmiyim.Cevaplarınız için teşekkür ederim.

    Cevapla
    • SgkUzman   12 Temmuz 2018 at 19:45

     Merhaba.İsteğe bağlı olarak primlerinizi ödeyebilirsiniz ancak bu isteğe bağlılık 4/b kapsamında yatırılır.

     Cevapla
 14. Hasan Bayrak   9 Nisan 2018 at 14:16

  10.03.2018 tarihi itibarıyle ek 5 çıkış dilekçemizi verdik ve 10 günlük prime tekabul eden 200 tl ödedik ancak sistemde bu son 10 gün hala görünmüyor. şu an 3591 günümüz var bu 10 gün sisteme geçmediği için emeklilik başvurusu yapamıyoruz. E devlet hizmet dökümünde 10.03.2018 çıkış yapıldı görünüyor ancak bu 10 gün eklenmemiş ve de yeni ayın borcu da tahakkuk etmiş. Ne yapmamız gerekir.Teşekkürler.

  Cevapla
  • SgkUzman   9 Nisan 2018 at 19:58

   Merhaba.Ödeme yaptığınızdan en geç 4 saat sonra sisteme düşer.Bu süreden sonra hala görünüyor ise dilekçeyi verdiğiniz birim ile sorunla alakalı görüşmeniz gerekir.

   Cevapla
 15. bingül   5 Nisan 2018 at 07:02

  Tarım sigortalı ilk giriş tarihi,01/01/2005 sonrası özel bir kurumda a/4 geçtim. 24/04/2012 yılından beri çalışıyorum. toplam prim günüm 3315 asgari ücretten. isteğe bağlı,29/12/2014, 32 günüm var toplam,3347 günüm var.10/11/1962 doğum tarihi.bu şartlarda ne zaman emekli olurum.Teşekkürler.

  Cevapla
  • SgkUzman   8 Nisan 2018 at 20:23

   Merhaba.7000 prim günü 58 yaşınızı doldurduğunuzda ya da 4500 prim günü 25 yıl sigortalılık sürenizi ve 58 yaş şartını doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 16. Aylin   4 Nisan 2018 at 20:01

  Mrb ek 5 si dondurup sezonluk geçici sigortalı bir işe girip tekrar kaldığımız yerden baslya bilirmiyiz acaba

  Cevapla
  • SgkUzman   4 Nisan 2018 at 21:01

   Merhaba.Siz işe giriş çıkış yaptığınızda sgk ya gidip Ek-5 tarım sigortalılığımı işe giriş çıkışıma göre güncellenmesini istiyorum diye dilekçe verdiğinizde işleminiz yapılır.

   Cevapla
 17. Eşref Çalış   11 Mart 2018 at 13:11

  Ek 5 primlerini düzenli ödeyen kişilere pirim indirimi varmı varsa nasıl uygulanıyor

  Cevapla
  • SgkUzman   30 Mart 2018 at 07:31

   Merhaba.Ek-5 primleri için düzenli ödeme indirim hakkı yok maalesef.

   Cevapla
 18. mustafa   9 Mart 2018 at 14:13

  merhaba admin 15’inde askere gidiyorum allahın izniyle 4 seneden köyde ciftcilik yaparak geciniyorum , bagımsız ciftcilik yapiyorum.ek 5 tarım sigortası dondurmak icin hangi belgeleri getirmek gerek sigorta icin yardimci olrsanız sevinirim.

  Cevapla
  • SgkUzman   30 Mart 2018 at 07:30

   Merhaba.Dilekçe ile başvurmanız yeterli Mustafa Bey.

   Cevapla
 19. aslan   8 Mart 2018 at 21:58

  ek 5 sigortalılar bağkurlulara verilen krediden istifade edebileceklermi.ek 5 ..3600 günden emekli kaç lira maaş alır

  Cevapla
  • SgkUzman   8 Mart 2018 at 22:56

   Merhaba. Ek-5 tarım prim borçlarını kapsamıyor. 3600 gün priminizin hangi yıl aralıklarında ödendiği ve aylık brüt kazanca göre değişmekte olup net bir maaş bilgisi vermemiz sağlıklı olmayacaktır.

   Cevapla
 20. hüseyin.turgut   27 Şubat 2018 at 13:16

  iyi günler isteğe bağlı sigortadan mı emekli daha avantajlı yoksa ek5’ten mi .Yani isteğe bağlı sigortadan ek5’e geçersek artıları ve eksileri nelerdir.
  bide eşlerden biri bağkurdan diğeri sskdan emekli olursa ölüm durumunda birbirlerinin maaşlarını alabiliyolarmış diye bir söylenti var doğru mu acaba?

  Cevapla
  • SgkUzman   19 Mart 2018 at 20:42

   Merhaba.Eşlerin isterse ikisi de 4/a emeklisi olsun birbirlerinin maaşını ölüm halinde alırlar.Ek-5 tarım sigortası 4/a kapsamında olduğundan emeklilik koşulları 4/b ye göre avantajlıdır.

   Cevapla
 21. Murat   27 Şubat 2018 at 01:17

  (Merhaba sorumun ulaştığından emin olamadım tekrar soruyorum teşekkürler). İlginize teşekkür ederim• Bir sorum daha olacak• yakında şehir değişikliği yapacağım• başka bir şehre taşınıp ikamet adresim değiştiğinde ek5 sigortam devam edermi. Yoksa bulunduğum şehirde ek5 kapatıp taşındığım şehirde tekrardan ek5sigortalı olabilmek için sıfırdan işlemlerimi yapmam mı gerekiyor. Bilgilendirirseniz sevinirim? Teşekkürler

  Cevapla
 22. Murat   26 Şubat 2018 at 05:50

  Merhaba ek5 SSK ödüyorum• prim ödememi istediğim zaman SGK ya başvurarak yükseltip müteakip ay itibariyle yüksekten ödeye bilme hakkım varmıdır • yoksa heryılın başından sonuna kadar ne belirtildiyse onumu ödemek zorundayım• teşekkürler• j

  Cevapla
  • SgkUzman   26 Şubat 2018 at 20:36

   Merhaba. İstediğiniz zaman gidip yükseltme imkanınız vardır. Ay ortasında müracaat halinde dediğiniz gibi bir sonraki aydan itibaren verdiğiniz beyana göre ödeme yapabilirsiniz.

   Cevapla
   • Murat   26 Şubat 2018 at 23:43

    İlginize teşekkür ederim• Bir sorum daha olacak• yakında şehir değişikliği yapacağım• başka bir şehre taşınıp ikamet adresim değiştiğinde ek5 sigortam devam edermi. Yoksa bulunduğum şehirde ek5 kapatıp taşındığım şehirde tekrardan ek5sigortalı olabilmek için sıfırdan işlemlerimi yapmam mı gerekiyor.

    Cevapla
    • SgkUzman   19 Mart 2018 at 19:52

     Merhaba. Normal olarak ödemelerinize devam ettiğiniz müddetçe herhangi bir sorun olmaz.Ancak şikayete dayalı veya bir denetim istemi sonucu (bugüne kadar bununla ilgili bir denetim yapılmadı) yeni ikametgahınızda tarım işçisi olup olmadığınıza ilişkin beyan istenebilir.

     Cevapla
 23. sultan çekirdekoğlu   22 Şubat 2018 at 12:21

  Merhaba doğum tarihim 01 04 1970 işe giriş tarihi 01 11 1988 emeklilik yaşım 45 şu an 48 yaşındayım doğum borçlanmasını ödediğim halde prim eksiğim var borçlanma yapıp yada toplu ödeyip ssk dan emekli olabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim TEŞEKKÜRLER

  Cevapla
  • SgkUzman   26 Şubat 2018 at 22:19

   Merhaba.Bayanların doğum borçlanması ve yurtdışı borçlanması dışında herhangi bir toplu ödeme durumu bulunmamaktadır.

   Cevapla
 24. murat   2 Şubat 2018 at 19:43

  tarım sigortasındn emekli oldum,kızım var dul benden görünür mü çocukları var nolacak durumları

  Cevapla
  • Hakan KAYA   3 Şubat 2018 at 18:14

   Merhaba. Eğer sizin 2008 öncesi sigorta başlangıcı varsa kızınız yararlanır sizden. Çocuklar 18 yaşından küçükse 18 yaş altı sigortadan yararlanır. Büyükler ise GSS ye geçebilirler.

   Cevapla
 25. Pingback: Ek 5 Sigorta İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? | SGK ve Çalışma Rehberi | SGK ve Çalışma Rehberi