E sgk şifresi Nasıl Alınır, Sgk Şifre Başvurusu Nasıl Yapılır?


E sgk şifresi Nasıl Alınır, Sgk Şifre Başvurusu Nasıl Yapılır?


E bildirge şifresi nedir? sgk e şifre başvurusu nereye yapılır? sgk şifre e devlet sisteminden nasıl görüntülenir? E şifre sgk başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?  Sgk e devlet şifresi ile görüntüleme nasıl yapılır ? Sgk işyeri şifresini unuttum nereden alabilirim ? Sgk şifre alma  süreci! Sgk uygulama giriş ekranı! Sgk kullanıcı adı öğrenme nereden yapılır ? Konu hakkındaki tüm ayrıntılar haberimizin devamında. 

Bilindiği üzere 4/a yani SSK kapsamında sigortalı çalıştıran işverenlerin çalıştırdıkları sigortalılara ait prim ve gün sayısını belirten aylık prim ve hizmet belgesini gönderebilmeleri için öncelikle ilgili işyeri için işyeri dosyası açtırmaları ve e sgk uygulama  ekranına giriş için de sgk sifresi temin etmeleri gerekmektedir. 

Sosyal Güvenlik Kurumu e sgk işveren şifresini daha önce SGK’nın ilgili üniteleri işverene ya da vekiline elden teslim ederken yapılan düzenleme ile sgk e bildirge şifresinin internet üzerinden alınabilmesi mümkün kılınmıştır. Böylece uygulama işverenler açısından büyük bir emek ve zaman tasarrufu sağlamış, işverenlerin ya da işveren vekillerinin e sgk sifresi için bizzat SGK ünitelerine başvurma zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır.Peki:1-İnternetten sgk şifresi alma başvurusu yapılır mı?

2-E-sgk şifresi e devlet şifresi ile internetten nasıl alınır?

3- Sgk e sifre başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

4-İnternetten alınan e sgk şifresi için de e sgk e bildirge sözleşmesi ve sgk işyeri şifre formu vermek zorunlu mudur?

5-Tüm işyerlerine ait E-bildirge şifreleri e devlet sgk şifre ile görüntülenebilir mi?

İşte sgk e şifre alma konusunda merak edilen tüm  sorularınızın cevapları:

1-İnternetten sgk sifre alma başvurusu yapılabilir mi, sgk tescil e devletten nasıl yapılır ?

Sgk işveren şifre başvuruları internetten yapılamamaktadır. Eskiden olduğu gibi işyeri şifresi başvuru evraklarının ve sgk şifre formunun işyeri tescil evrakları ile birlikte verilmesi gerekmektedir.

İnternetten yalnızca “İŞYERİ TESCİL” başvurusu yapılmaktadır. İnternetten işyeri tescil başvurusu yapmak işyeri tescil başvurusu başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili ekrandan işyeri tescil başvurunuzu yaptıktan sonra işyeri tescil için gerekli evrakları ve e bildirge şifre alma için gerekli evrakları (aşağıda belirtilmiştir) SGK’nın ilgili ünitesine 1 hafta içerisinde göndermeniz gerekmektedir.

2- İnternetten sgk şifre alma e devlet şifresi ile?

internetten edevlet şifresi ile ebildirge şifresi almak
internetten edevlet şifresi ile ebildirge şifresi almak

İnternetten ssk e şifrenizi alabilmeniz için öncelikle e sgm şifre başvuru formu ve sgk şifresi kullanıcı sözleşmeleri ile birlikte SGK’nın ilgili ünitesine şifre başvurunuzu yapmış olmanız gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu işveren ya da vekili adına e-sgk şifresini tanımladıktan sonra:

-www.sgk.gov.tr adresine giriş yapın.

E sgk uygulamaları modülüne girin.

-E.sgk  İşveren Modülündeki “E-SGK Uygulamaları ve E-SGK ŞİFRE” Modülüne tıklayın.

-Sonra sağdaki UYGULAMA GİRİŞ ekranını tıkladıktan sonra açılan ekranda T.C. Kimlik numaranız ve E-devlet şifrenizi yazın. Girişi tıkladıktan sonra adınıza tescil edilmiş tüm işyerlerine ait E-bildirge şifreleri bir liste halinde önünüze gelecektir.

E-DEVLET ŞİFRESİ İLE E-BİLDİRGE EKRANINA bağlanmak için lütfen TIKLAYINIZ

edevlet şifresi ile ebildirge şifresi ekranı resmi
edevlet şifresi ile ebildirge şifresi ekranı resmi

Sorgulama sonucunda eğer adınıza tescil edilmiş dosya varsa e bildirge şifre e devlet sisteminde görüntülenecektir. Eğer adınıza tescilli bir işyeri yoksa ya da adınıza ebildirge şifresi tanımlanmadıysa yukarıdaki gibi kayıt yok şeklinde uyarı gelecektir.

3-E sgk şifre alma  İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sgk e bildirge şifre başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

 • E-Bildirge Hizmetleri İnternet Kullanıcı Kodu ve Kullanıcı Şifresi Başvuru Formu”
 • İşverene ait imza sürküsü
 • Eğer şifre vekile verilecekse noter onaylı vekaletname,
 • İşveren ya da işveren vekiline ait kimlik fotokopisi

Sgk e-bildirge kullanıcı şifresi başvuru formunu ve kullanıcı kodu ve kullanıcı şifresi başvuru formunu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

E-bildirge şifre talep formu, teslim tutanağı ve sözleşmelerini excel formatında indirmek için lütfen TIKLAYINIZ

4-İnternetten Alınan edevlet sgk şifresi İçin Başvuru Formu ve Sözleşme Vermek Zorunlu mudur?

E devlet e bildirge için yukarıda da bahsettiğimiz gibi başvuru formları ve sözleşmeler eskiden olduğu gibi verilmeye devam edilecek. Ancak e devlet sgk şifresini elden teslim alma mecburiyeti kalkmış oldu. Başka bir ilde bile olsanız evrakları posta ile gönderip şifrenizi e sgk diğer uygulamalar  sisteminden internet üzerinden alabilirsiniz.

5-Tüm İşyerlerine Aite sgk işyeri şifresi Sistemden Görüntülenebilir mi, üzerime kayıtlı sgk dosyaları için e bildirge şifresi nasıl alınır ?

E bildirge edevlet sistemi ekranından giriş yaptığınızda adınıza tescilli ve aktif olan tüm işyerlerinize ait ssk şifresisinş sistemden görüntüleyebilirsiniz.

6- Sgk e bildirge şifresini unuttum, unutulan sgk şifresi nasıl alınır?

Sgk eşifrenizi  unutmuş olsanız bile sgk işyeri şifresi e devlet sistemi uygulamasından yeni sgk şifre aktivasyon kodunuzu temin edebilirsiniz.

İnternetten sgk işyeri tescil başvurusu için:⇒⇒ SGK İşyeri Tescil BaşvurusuSgk kullanıcı adı nedir?

Kullanıcı adı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tescil edilen işyeri için sgk e tescil şifresi verilen kişinin 11 haneli T.C. kimlik numarasıdır.

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***

 

 YORUMUNUZ

12 Yorum "E sgk şifresi Nasıl Alınır, Sgk Şifre Başvurusu Nasıl Yapılır?"

 1. Pingback: İlişiksizlik Belgesi Nedir, Sgk İlişiksizlik Belgesi Alma  | SGK ve Çalışma Rehberi | SGK ve Çalışma Rehberi

 2. sgk   6 Kasım 2017 at 10:26

  Pratik ve kolay anlaşılır bilgiler için teşekkürler. Faydalı oldu.

  Cevapla
 3. Kerim Yel   3 Ağustos 2017 at 14:11

  Bodrumda kayıtlı Türk bandıralı teknede eleman çalıştırmak için iş yeri tescili yaptırmak istiyoruz.Bu konuda bilgi rica ediyorum. Ayrıca Normal iş yerine göre prim oranı nasıl?.

  Cevapla
  • SGKuzmani   3 Ağustos 2017 at 16:25

   Merhaba. İşyeri tescil için başvuruyu online yapabilirsiniz. Sayfamızda nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi var. Ayrıca şifre evrakları ile şifre başvurusu da yapabilir ve daha sonra şifrenizi E devlet şifreniz ile görüntüleyebilirsiniz. Prim oranları farklı değil diye biliyorum. Normal işverenle aynı primleri ödüyorsunuz sanırım.

   Cevapla
 4. zehni koç   27 Temmuz 2017 at 10:39

  iyi günler ben ev inşaatı yaptırcağım bu nedenle sigortalı işçi çalıştıracağım bu nun için iş yeri bildirgesi ve şifre almam gerekiyor ne yapmam gerkli

  Cevapla
  • SGKuzmani   27 Temmuz 2017 at 11:20

   Merhaba. Bu işi bir muhasebeci aracılığı ile yapsanız daha iyi olur. Siz kendiniz yapamazsınız. Yazımızda işyeri tescilinin nasıl yapılacağı ve şifre işlemleri konusunda detaylı bilgiler sunulmuştur

   Cevapla
 5. semih coşkun   13 Temmuz 2017 at 13:28

  işyeri ve sistem şifresini nasıl alacağımızı anlatılmamış göremedim

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 09:22

   Merhaba. Yazımızda sisteme nasıl giriş yapabileceğiniz ve şifrelerinizi nasıl görüntüleyebileceğiniz konusunda detaylı bilgi sunulmuştur. Anlayamadığınız yer neresi?

   Cevapla
 6. Pingback: İşveren SSK Yapılandırma Başvurum Sonuçlanmadı, Sigorta Prim Teşvikinden Nasıl Yararlanırım? | | SGK ve Çalışma Rehberi

 7. Hamit Malçok   24 Nisan 2017 at 19:10

  Ben kalp hastasıyım..Bypas oldum.Doktorum Beloc zok 25 mg ilaç yazdı.Günde sabah akşam olmak üzere 2 adet alınacak.Fakat SGK ilacı bir 25mg adet kullanabilirsin diye bilgisayardan tek onay veriyor.Ben ilacın birini ücret ödeyerek almak zorunda kalıyorum.Oysaki 50 mg olanı 2×1 olarak SGK onay veriyor.
  Sizden bununla ilğili açıklama rica ediyorum.

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Nisan 2017 at 10:04

   Merhaba. Konu ile ilgili SGK’dan bilgi alın lütfen.

   Cevapla
 8. Pingback: SGK İşyeri Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır, Gerekli Belgeler Nelerdir? - Sosyal Güvenlik ve Çalışma Rehberi